I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraats Courant p.e\5pe£tCa.v.an. UIT DE Burgemeester Van Hout viert zijn Zilveren Ambtsjubileum. De Waalwijkse Gemeentebegroting is sluitend HET WORDT FEEST IN GROOT-VLIJMEN Ook zonder hulp van de reserve die aanmerkelijk is toegenomen. Geen verhoging van belasting of tarieven MAANDAG 7 JANUARI 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week HO HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 3 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 Zo juist het nieuwe jaar ingetreden, stellen wij ons de vraag wat het ons op politiek gebied zoal te bieden heeft. Het antwoord zou kort en krachtig kunnen zijn en daardoor niet veel duidelijker dan een orakelspreuk. Het nieuwe jaar pleegt voor gfewone mensen een aanleiding te zijn goede voornemens te maken om het beter te doen dan in het verleden. Het menselijk bedrijf van de politiek daarentegen lijkt zich niet te houden aan deze gewoonte bij het begin van een nieuwe periode, ondanks vriendelijke en optimis tische nieuwjaarsboodschappen van diverse staatslieden. Er is dus geen streep gehaald door de vele rekeningen van het vorige jaar. De problemen die de wereld in 1951 be klemden, zullen haar ook in 1952 bezig houden, niét in een nieuw perspectief, maar onder hetzelfde licht van scherpe id'eëie tegenstellingen en het streven naar eigenbaat. Deze problemen zijn even tal rijk als voorheen en de datum van 1 Ja. nuari heeft ons geen stap nader gebracht tot de oplossing. De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties in Pa rijs debatteert nog steeds in een hope loze spraakverwarring. In Korea is er op de bepaalde tijd geen wapenstilstand gekomen, de ekonomische toestand van de meeste landen blijft zeer ernstig. West-Europa heeft nog geen krachtig leger, Engeland houdt zich afzijdig van een stuk werelddeel waar het in alle opzichten bijhoort. Deze greep uit het schier onuitputtelijke materiaal toont aan hoe weinig we in 1951 schijnen gevor derd te zijn. Welk van deze vraagstuk ken hield ons op 1 Januari van dat jaar niet bezig? Toen was de oorlog op Korea voor de legers van de Verenigde Naties op een dieptepunt geraakt. Na harde strijd hebben zij zich hierbovenuit gevochten, maar biedt de huidige toestand zoveel meer uitzicht. Het is waar, de strijd is een heel eind geluwd, ellende en gevaar zijn evenwel gebleven. Al meer dan een half jaar slepen de onderhandelingen over een wapenstilstand zich voort. De termijn van dertig dagen waarbinnen die tot stand had moeten komen, eind No vember gesteld, is verlopen en nog praat men. Er is iets bereikt en de verantwoor- deijke personen durven deze resultaten niet weg te gooien door met kracht een strijd voort te zetten dife per slot van rekening even weinig uitzicht biedt op een definitieve overwinning. De com munisten maken hiervan gebruik door onevenredig hoge eisen te stellen en voorstellen van de tegenpartij af te wij zen. De tijd wferkt in hun voordeel, voor de Verenigde Naties is het uitstel van succes. En dit zijn nog maar militaire onderhandelingen en de vraag rijst dus: waar moet het heen als er eens over de toekomst van Korea beslist moet wor den? Voor de oplossing van deze vraag hoeven we maar te kijken naar de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties in Parijs. Datgene beschouwend wat daar in het afgelopen gedeelte van de zitting is gepresteerd, kan men onmoge lijk een groot optimisme koesteren over het resultaat van het werk dat nog wacht. Hfet is van het begin af aan een touwtrekkerij geweest, waarbij dan de ene partij, dan de andere wat moest toe geven, maar waarbij geen van beide he lemaal over de streep kwam. Dit zal ook niet gebfeuren dan nadat er een grote omwenteling in de verhoudingen heeft plaats gehad. Dit houdt in, dat er geen enkele wezenlijke verzachting van de te genstellingen te verwachten is, zolang die touwtrekkerij voortduurt en omge keerd; het is een vicieuze cirkel. En nergens anders dan in Korea staan Oost en West gewapend tegenover elkaar. Men zal trouwens in Parijs blijven praten over ontwapening, zonder iets te bereiken, omdat de voorwaarden niet vervuld zijn. Typisch is wel dat van de andere kant een plan wordt ingediend om een permanente strijdmacht voor de Verenigde Naties op te richten. Men is in de huidige politiek niet bang van een paradox, zoals heel de naam Verenigde Naties al een paradox is met de werke lijkheid. Vooralsnog moet bewapening echter als een harde noodzaak worden gezien en daarom is het voor West-Europa een van de meest actuele problemen. De des kundigen zijn er nog niet in geslaagd een definitieve vorm voor de verdedi ging te vinden, maar de besprekingen die gevoerd worden moeten ons sugge reren dat er vorderingen gemaakt wor. den. Tenslotte zal het wel de onvermij delijkheid zijn die de doorslag geeft. Zo verkeert Duitsland in de benijdenswaar dige positie dat het niet gemist kan wor den, hoe huiverig velen ook staan te genover een herbewapening van dit mi litaristische volk. Een van de idealen blijft een Verenigd Europa, maar de Raad van Europa is misschien nooit in zo'n hopelozfe stem ming uiteen gegaan als na de laatste zitting, nadat voorzitter Spaak in een defaitistische stemming bedankt had voor het praesidiaat. Ondertussen doet het plan-Schuman een eerste eerste concrete stap op de goede weg, zijn ronde langs de Europese parlementen. Nederland en Frankrijk zijn vooraan gegaan bij de goedkeuring, de behandeling in het Westduitse parlement staat voor de deur. Het plan-Pleven blijkt nog steeds op grote bezwaren te stuiten, maar iets zal er toch dit jaar van terecht moeten komen, wil er enig schot komen in de Europese verdediging. Dit eist onze vei ligheid, dit eist Washington, dat zijn hulp goed besteed wil zien, en generaal Eisenhower eist het, die de verantwoor delijke leider is van de Atlantische ver dediging. We zouden zo enige tijd kunnen door gaan met problemen te bespreken* die op een oplossing wachten. We noemden nog niet eens de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk, dife weer op de proppen zullen komen ter verscherping van de tegenstelling, het Perzische olie conflict, de Brits-Egyptische controverse, de herziening van het vredesverdrag met Italië. Hfet is echter niet onze bedoeling volledig te zijn. Wie zou het kunnen? Het is slechts een aanduiding van de voornaamste punten die onophoudelijk de aandacht van politici en niet-politici blijven vragen. Zit er werkelijk perspec tief in? We moeten eerlijk toegeven dat we er in de meestfe gevallen weinig van zien. Doch per slot van rekening moe ten we ons beperken tot de constatering dat de problemen vele en groot zijn en eventuele oplossingen moeilijk. Wanneer we met belangstelling de loop van de politiek die ook ons aangaat vol gen, zullen we misschien hier en daar een lichtpuntje ontdekken. Voor hem die de zaken nauwelijks ziet, laat staan aandachtig beschouwt, blijft ongetwijfeld zowel de toestand als het perspectief zeer duister. RUSLAND WIL VEILIGHEIDS RAAD DE OORLOG OP KO REA LATEN BESLECHTEN. Rusland heeft in de politieke commis sie der V.N. aangedrongen op inscha keling van de Veiligheidsraad ter be ëindiging van de oorlog op Korea en ter vermindering van de internationale span ning. Dit voorstel is vervat in een ont- werp-resolutie. De politieke commissie bespreekt op het ogenblik het Westelijke plan voor collectieve beveiliging. Dfe Russische ontwerpresolutie vraagt af schaffing van de commissie voor collec tieve maatregelen en een „periodieke" bijeenkomst van de Veiligheidsraad op het hoogste plan, onmiddellijk bijeen te roepen, waar Rusland het recht van veto heeft! HET VLUCHTELINGEN, PROBLEEM. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, heeft in Parijs inachtiging gevraagd om drie millioen dollar bijeen te brengen ten einde de dui zenden vluchtelingen in de werfeld te helpen. Volgens schattingen zijn er op het ogenblik minstens anderhalf millioen vluchtelingen, terwijl er jaarlijks nog vijftien, a twintigduizend over dé gren zen naar het Westen komen. Mr. van Heuven Goedhart achtte het noodzake lijk dat er diverse kantoren gevfestigd worden om contact te onderhouden met de vluchtelingen, vooral in Duitsland en Oostenrijk. Ds. NIEMöLLER IN MOSKOU. De Duitse ds. Niemöller, vooral be kend om zijn verzet tegen de Nazi's ge durende de oorlog, verblijft momenteel in Moskou, waar hij, op uitnodiging van de patriarch van de Russisch-orthodoxfe kerk, besprekingen voert over de oecu menische beweging en over de Duitse krijgsgevangenen die nog in Rus land verblijven. Ds. Niemöller is een groot voorstander van de verzoening tussen Oost en West en een tegenstan der van de herbewapening van Duits land en aansluiting bij het Westen. Het heeft in Duitsland echter grote veront waardiging vferwekt dat hij zich daar door heeft laten verleiden in te gaan op de uitnodiging van de patriarch van Moskou, die een werktuig is van de Sovjets. Men acht zijn standpunt irre- eel en zijn handelwijze gevaarlijk, om dat hij er de Russen door in de kaart speelt. CHURCHILL NAAR WASHINGTON. De Engelse minister-president Chur chill is, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken Eden naar Washing ton om besprekingen te voeren met pre sident Truman. Deze zouden vandaag beginnen. Er wordt vfeel waarde gehecht aan dit persoonlijke bezoek van de er varen oorlogsleider aan de oude partner, meer dan aan dat van Attlee indertijd. Toch betwijfelt men om verschillende redenen dat het bezoek het gewenstfe resultaat zal afwerpen. De omstandighe den zijn sinds de oorlog veranderd en Engeland is meer dan ooit afhankelijk van Amerika. Bovendien was de ver houding tussen Churchill en Roosevelt heel andfers dan die tussen Churchill en Truman, die geen persoonlijke is, terwijl onder de oorlog beide staatslieden een veel groter macht hadden. Daarom ziet men niet optimistisch tegen de besprekin gen aan. Dat niettemin een bezofek van een persoonlijkheid als Churchill heel wat dieper indruk maakt, en daardoor wellicht vruchtbaarder zal zijn, dan dat van Attlee, is wel duidelijk. GEMEENSCHAPPELIJK OPTREDEN TEGEN AGRESSIE. De Politieke Commissie der Vferenig- de Naties heeft Donderdag, na een reces van tien dagen, haar werkzaamheden hervat. Zij begon met het in behandeling nemen van een door felf staten ingediende resolutie, waarin steun wordt gegeven aan voorstellen van de commissie voor het bestuderen van gemeenschappelijke, door de Verenigde Naties te nemen maatregelen, „om de kahsen op oorlog te vermindferen". De elf indieners zijn: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, Bel gië, Turkije, Frankrijk, Joegoslavië, Bra zilië, Canada, de Philippijnen en Vene zuela. AARDBEVING IN TURKIJE, 33 DODEN, 50 GEWONDEN Bij een aardbeving in de Turkse pro vincie Erzoeroem zijn minstens 33 pfer- sonen om het leven gekomen en 50 an deren gewond. In 17 dorpen werd zwa re schade aangericht. De aardschok duurde 20 seconden. NIET VAN DE TRAP GE VALLEN MAAR VERMOORD In de late avond van Zaterdag j.l. Werden de bewoners van de Pioenroos straat in Stratum te Eindhoven opge schrikt door hulpgeroep van de 31-jarige W. J. K. Diens vrouw was van de trap gevallen en daarbij om het leven beko men, althans zo leek het. Inderdaad was de vrouw overleden. Maar de recherche kwam na een onderzoek tot de bevin ding, dat de doodsoorzaak waarschijnlijk niet in de val gezocht moest worden. Lijkschouwing op nieuwjaarsdag wees uit, dat de vrouw door verstikking om het leven moest zijn gekomen. Daarop werd de man aangehouden en deze be kende na enige tijd, met behulp van een handdoek zijn vrouw te hebben geworgd. Na zijn daad had hij het stoffelijk overschot van de trap geduwd om al- j dus de schijn te wekken, dat zijn vrouw door een val van de trap om het leven i was gekomen. Dfe directe aanleiding tot de moord schuilt' in een echtelijke twist j eerder op de dag. Het echtpaar had drie kinderen, resp. van negen, vier en drie jaar. EÉN DODE EN VIER ZWAAR GEWONDEN. Door de gladheid is Donderdagmor gen een auto, komende uit de richting van de Afsluitdijk, op de rijksweg te Bolsward geslipt. Mfevrouw J. M. v. V. uit Wieringermeer werd op slag gedood. Haar echtgenoot en drie kinderen wer den zwaar gewond. De inzittenden werden met moeite uit de auto bevrijd en direct naar het katholieke ziekenhuis te Sneek overge bracht. Daar bleek, dat het vijfjarig zoontje Fransje een schedelbasisfractuur had opgelopen. Een logeetje dat mee naar Olst zou rijden, werd eveneens ernstig verwond. CHARLES NYPELS OVERLEDEN. In het sanatorium Dekkerswald te Groesbeek, waar hij sfedert enige jaren werd verpleegd, is de meesterdrukker en uitgeven Charles Nypels in de leeftijd van 56 jaar overleden. „Ik ben best tevreden over wat in Vlijmen is bereikt". Op 10 Januari a.s. zal het 25 jaren geleden zijn dat J. J. W. van Hout, thans burgemeester van Vlijmen, in Budel als burgemees ter werd benoemd. „Eigenlijk is er geen reden om te feesten", zegt burgemeester van Hout, „ik ben nog geen vijf en twintig jaar hier". Maar wij verwonderen er ons niet over dat de Vlij- mense dorpsgemeenschap deze gelegenheid wil aangrijpen om een man te eren die zeer veel voor de gemeenschap heeft gedaan, die met hart en ziel de inwoners is toegedaan, die belangstelling heeft voor hun wel en wee, een ritan, die Vlijmen uit de mise rable toestand waarin het na de bevrijding verkeerde, met ener gie en vasthoudendheid heeft opgewerkt. En ook voor de ge meente Budel, waar hij 19 jaar werkzaam was, heeft hij zijn zeer grote verdiensten. EEN WERKZAAM, ENERGIEK LEVEN. We hebben burgemeester v. Hout opgezocht in zijn werkkamer op 't raadhuis in Vlijmen. Er waren en kele inwoners die hem wensten te spreken, de secretaris had nog het een en ander met hem te behande- len, we hebben even gewacht, want we wisten, als wij met burgemeester v. Hout gaan praten over zijn werk, dan zal hij enthousiast worden en niet gauw uitgepraat zijn. Want hij heeft liefde voor zijn werk, hij is in en met zijn werk opgegroeid en als geen weet hij de weg tussen de sta pels voorschriften en verordeningen waarlangs het leven van een amb tenaar leidt. En toch was het eigenlijk niet de bedoeling van burgemeester v. Hout zijn leven te wijden aan het bestu ren van een gemeente. Op 11 December 1895 te Vlijmen geboren, als zoon van de hoofdon derwijzer, wilde hij het voorbeeld van zijn vader volgen en bijgevolg bezocht hij na de lagere school de Rijksnormaalschool te Waalwijk, waar hij onder de stipte en ordent- lijke leiding van Meester Spijker man zijn onderwijzers-acte haalde. Dan volgde tijdens de mobilisatie een diensttijd van 3% jaar, en om dat men eerst nog 2 jaar practijk nodig had om op te kunnen gaan voor de hoofdacte, besloot hij zijn toekomst te zoeken in de gemeente administratie; nog tijdens zijn diensttijd behaalde hij het diploma. Hij was als volontair werkzaam op de gemeentesecretarie in Vlij men; werd daarna benoemd te Vught en vervolgeps te Boxtel, waar hij 6 jaar werkzaam was en opklom tot de rang van commies. In Boxtel heeft de heer v. Hout zich zeer verdienstelijk gemaakt, o.m. als directeur van het „Levens- middelenbedrijf" der gemeente, als administrateur der Werkloosheids verzekering, als secretaris der Stich ting „Beheer en Exploitatie der Ge meentewoningen en -bedrijven". GROTE ACTIVITEIT IN BUDEL. Op 10 Januari 1927 volgde dan zijn benoeming tot burgemeester van Budel, de nijvere gemeente in de Kempen. Budel kent enkele flinke indus trieën en als jonge burgemeester zag hij zich meer dan eens geplaatst tegenover de oude, geroutineerde industriëlen; „ik luisterde en zweeg dan maar", zei burgemeester van Hout, „ik heb er veel geleerd". Toegerust met een uitstekende en grote ervarenheid in de gemeente aangelegenheden, heeft de jonge burgemeester hier een buitengewo ne veelzijdige activiteit aan de dag gelegd. „Er was in die tijd geld ge noeg", zei hij, „we konden door stoten". En zo werden alle wegen van de plaats in uitstekende staat gebracht, werden er terreinen ont gonnen, besteedde men zorg aan de verfraaiing van de gemeente, reor ganiseerde men er de brandweer. Burgemeester v. Hout was ook de promotor van het monument voor Dr. A. Mathijssen, de uitvinder van het gipsverband; hij ondervond hierbij de steun van de gehele me dische wetenschap en toen het mo nument werd onthuld, kwamen de grote figuren van de internationale medische wetenschap naar Budel. Met het volste recht mogen we burgemeester J. J. W. v. Hout ook de initiatiefnemer en promotor noe men van „de schoolmelkvoeding". Toen nog niemand in Nederland er aan dacht Engeland en Denemarken op dit gebied na te volgen, is bur gemeester v. Hout op de gedachte gekomen dat mooie gebruik ook in Nederland in te voeren. Ondanks veel tegenstand en onbegrip heeft hij door weten te zetten en in de jaren 1934'35 werd in het district Valkenswaard de eerste melk aan de schoolkinderen verstrekt; hij ging lezingen houden in diverse plaatsen, er werd een film gemaakt door Polygoon (burgemeester Van Hout vertoont hem nog wel eens), hij kreeg adhaesie-betuigingen, uit het buitenland zelfs, en 't slot was dat binnen afzienbare tijd in alle grote steden van Nederland het ini-. tiatief navolging vond. Niet zonder, gerechtvaardigde, trots spreekt de burgemeester hier over. Nog veel meer heeft hij voor de gemeente gedaan; om haar een grotere bekendheid te geven wist hij in 1933 reeds beslag te leggen op een gedeelte van de K.R.O.-zendtijd en met de Budelse gemeenschap kwam hij voor de microfoon. Als president van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank heeft hij de Budelse bank tot één der grootste leenbanken gemaakt; hij was voorzitter van het Armbe stuur, bestuurslid van het Midden- standsborgstellingsfonds, van de Zuivelcentrale, voorzitter van de Kring Limburg en Oost-Brabant van de Ned. Zuivelbond enz. enz. Dat het onder wij zersbloed van burgemeester v. Hout zich niet ver loochende blijkt wel uit het feit, dat hij, naast al zijn andere werkzaam heden, nog de gelegenheid vond ge durende 18 jaren een cursus in ge meente-administratie te leiden in Roermond, waar vele ambtenaren en burgemeesters door hem zijn op geleid. En bij dit alles wist hij wat hij waard was en kwam hij op voor wat hij zijn goed recht achtte; hij ging recht door zee, OOK TIJDENS DE BEZETTING. Ja, hij ging recht door zee ook tijdens de bezetting en radicaal weigerde hij mee te werken aan welke maatregel van de bezettende overheid dan ook. De gevolgen kon den niet uitblijven; hij werd ont slagen als burgemeester (het ont slagbevel, ondertekend door Seys Inquart, hangt nog in de burgemees- terswoning); het was het meest eer volle ontslag dat men zich denken kan, want burgemeester v. Hout was een rechtgeaard Nederlander gebleken. Met zijn echtgenote en vier kinderen heeft hij toén enige tijd in Weert vertoefd. Toen Budel bevrijd was, hebben de ondergrondsen hem op 24 Sept. 1944 op een veroverde Duitse tank weer naar zijn gemeente terugge voerd, waar hij nog tot 1 Maart '46 werkzaam bleef. EEN DOODBLOEDENDE GEMEENTE. Toen kwam hjj weer terug naar zijn geboortedorp, maar nu als bur gemeester, waar hij de opvolger werd van burgemeester v. d. Ven, door wie hij eens als volontair was aangenomen. „Ik heb zeer grote waardering voor hem en zijn werk; heel veel heb ik van hem geleerd", zei de burgemeester. Het was een doodbloedende ge meente die burgemeester v. Hout aantrof. Industrie, kleinbedrijf, win kelnering, alles verkeerde in een desolate toestand; 131 huizen waren verwoest, een kerk, pastorieën, scholen, boerderijen; in totaal wa ren er 1544 schadegevallen, alles was ontwricht. Toen is de burgemeester aan het werk gegaan; „er moest nieuw le ven komen", zegt hij en op onze vraag, of er dat ook gekomen was: „Ik ben best tevreden". Het bouwen zat burgemeester v. Hout een beetje in de aard, vertel de hij ons; in zijn Vughtse jaren heeft hij het gehele uitbreidings plan! van die gemeente geadmini streerd, dat was al in 1920. Boven dien heeft de burgemeester steeds de volle steun gehad van het we- deropbouwbureau; en er is gebouwd in Vlijmen, en vooral willen wij wijzen op het prachtige centrum; er is nieuwe industrie gekomen, met name Zaalberg N.V., die inmiddels drie hallen heeft gebouwd en nog steeds toekomstplannen heeft; de middenstand floreert, zoals nooit van! tevoren, tijdens de laatste actie kochten de Vlijmense mensen voor 80.000.in eigen plaats. Er kwam een nieuwe bioscoop, en het feit dat er al verschillende voorstellingen totaal uitverkocht waren, bewijst 't goede inzicht van de burgemeester die volgehouden heeft tot hij het bouwvolume kreeg, en iedereen was hier verwonderd over en vroeg: Hoe hebt U dat klaar gespeeld, bur gemeester? De verenigingen bloeien op, met de jongensschool is men reeds be gonnen, de openbare school is er ook door, er komt een land- en tuinbouwschool binnen afzienbare tijd, er zijn plannen voor 'n streek- ambachtschool, „want waarom moe ten er in Den Bosch fabrieksscholen zijn met 7 a 800 leerlingen", vraagt burgemeester v. Hout. NOG VEEL TE DOEN „O, daar is hier nog zo veel te TEL.-ADRES „ECHO" doen", zegt de burgemeester, „en ik zou nog meer willen doen, maar ik ben maar „een kleine jongen", be grijpt U, ik heb in Den Haag en in Den Bosch niet zo veel in te brengen, als de burgemeesters van de grote plaatsen. Er is nog het rio leringsplan en het uitbreidingsplan, en zoals ik al zei de plannen voor de scholen Ja, er is nog veel te doen, maar de burgemeester heeft de volledige steun van zijn medewerkers en hij roemt de steun die hij ondervindt van de wethouders, van de raads leden, van de secretaris en het ge- meentepersoneel. En uit zijn woor den merken wij de goede verstand houding die er heerst, en de bezie ling met het ene ideaal: te werken voor de welvaart van de gemeente en haar bevolking. En deze bevolking nu zal burge meester v. Hout op Zaterdag en Zondag a.s. een grootse huldiging gaan bereiden en hem gaan danken voor de ijver en de liefde, waarmee hij, Vlijmenaar in hart en nieren en in alle opzichten verwant aan die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, de belangen van Vlijmen behartigt. En het zal een zegen voor de ge meente betekenen wanneer God deze energieke burgemeester nog veel jaren voor zijn dierbare mede burgers laat werken, wat onze op rechte wens is. HET PROGRAMMA VAN HET FEEST. Het programma van de feestelijk heden luidt in grote trekken als volgt: Zaterdag 12 Januari: 9 uur: H. Mis. 10.30 uur: Plechtige openbare raads vergadering, waarna receptie. 2 uur: Défilé van de verenigingen uit het Kerkdorp Nieuwkuijk voor het oude gemeentehuis al daar. 4 uur: Défilé van alle verenigingen uit het Kerkdorp Haarsteeg voor het oude gemeentehuis al daar. Zondag 13 Januari 1951: 9 uur: Dankdienst in de Ned. Herv. Kerk. 3 uur: Défilé van de verenigingen uit Vlijmen voor het gemeente huis. - I Burgemeester Lambooy liet zijn gemeente allesbe halve onverzorgd achter en ook het huidige gemeen tebestuur droeg zorg dat de nieuwe magistraat hier een toestand zal aantreffen die alleszins bevredigend is. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk schrijven aan de raad Aan de Raad der gemeente W a a 1 w ij k. Onderwerp: Gemeente, en bedrijfs- begrotingen 1952. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de in ontwerp door ons gereed gemaakte gemeente- en bedrijfsbfegrotin- gen voor het dienstjaar 1952, vergezeld van de memoriën van toelichting en an dere bijlagen. Vorig jaar maakten wij melding van vrij belangrijke veranderingen, welke in het model der begroting waren aange bracht. Ook thans zijn wfeer wijzigingen voorgeschreven en wel bij Koninklijk Besluit van 21 April 1951, Stbl. nr. 127. Ze zijn van enigszins principiële aard en komen in hoofdzaak hierop neer, dat voortaan „afschrijvingen" moeten plaats hebben op de „boekwaarde" van de ka pitaalsobjecten. Tot nog toe werd gesproken van „af lossingen" en deze werden gfelijk gehou den aan de aflossingen op de speciaal voor die objecten aangegane geldlenin gen. Voor nieuw te sluiten leningen wordt dit systeem geheel los gelaten. De praktijk dwong overigens wel tot het nemen van maatregelen in dife richting, daar het sluiten van vaste leningen toch al met grote moeilijkheden gepaard gaat en daarbij zodoende maar zelden een looptijd bedongen kan worden, die ge lijk is aan de levensduur van de objec ten. Een andere wijziging is die, krachtens welke Hoofdstuk XIII, bfetrekking heb bende op de gemeente-bedrijven, is ver vallen. De ramingen voor de bedrijven geschieden nu voortaan op die hoofd stukken, waar ze naar hun aard thuis behoren. Voor de overigfe wijzigingen mogen wij verwijzen naar de „algemene toelich tingen", door ons gegeven in de Memo rie van Toelichting bij de gemeen te-be groting, vóór Hoofdstuk I. In onze nota, bfegeleidende de begro ting voor 1951, hebben wij gesproken over de noodvoorziening voor de ge- meente-financiën, welke in haar oor spronkelijke vorm zou gelden tot en met 1950. Bij Kon. Boodschap van 13 Novem ber 1950, no. 1, is 'n ontwferp van Wet, houdende voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het'rijk en de gemeenten, aan de Staten-Gene- raal aangeboden. Dit ontwerp is, inmiddels verschillen de malen gewijzigd, thans de Tweede Kamer gepasseerd. Intussen berfeikte ons de circulaire van Gedeputeerde Staten dd. 7 November 1951, G Nr. 21413, Ille AfcL, waarbij in de aanhef het volgende werd medege deeld: „Ofschoon de wet tot verlenging van de geldigheidsduur van de Wet Noodvoorziening Gemeen te-finan. ciën nog niet tot stand is gekomen en derhalve nog niet met zekerheid vaststaat over welke middelen uit het gemfeentefonds Uw gemeente in 1952 zal kunnen beschikken, is het toch zaak, dat de werkzaamheden voor het opmaken der begroting met voortvarendheid worden voort gezet en die begroting zo spoedig mogelijk ter goedkeuring wordt in- gfezonden." Daaraan hebben wij zoveel mogelijk voldaan en daarbij rekening gehouden o.a. met de aanwijzingen, welke door Gedeputeerde Staten verder in hun aan gehaalde circulaire werden gegfeven. Dientengevolge is o.m. geraamd we gens algemene uitkering uit het Gem. fonds 135 van het normale bedrag, berekend naar het aantal inwoners per 31 Dfecember 1950 (vorig jaar op de primitieve begroting 125 Deze post is zodoende f 15.000. hoger uitgetrokken kunnen worden dan vorig jaar. Bovendien is op de z.g. fa- post (uitkeringen betreffende een vroe ger tijdvak) geraamd 6.000.we gens bijbetaling ad 5 over 1950. Dfeze bijbetaling is te verwachten in 1952, daar de bijbetaling over 1949 is ont vangen in 1951. De grootste meevaller is evenwel ont staan door een herschatting van de uit kering wegens ondernemingsbelasting over 1950. Dife uitkering is op de oor spronkelijke begroting voor 1951 ge raamd op 233.400.Reeds vorig jaar waren wij daarover niet geheel tevreden, daar wij hoewel uiteraard niet be schikkende ovfer concrete gegevens van mening waren, dat dit bedrag veel te laag was. Wij vroegen daarom aan de Minister een herschatting en met enig succes. Het bedrag werd herschat op 255.120.—. De plaatsvervangende uit kering wegens ondernemingsbelasting over 1951 werd dienovereenkomstig ver hoogd. Bij comptabiliteitsbesluit van 20 Sept. 1951, nr. 38, is die verhoging aan de begroting-1951 toegevoegd. Thans hebben wij wederom herschat ting aangevraagd van de raming der uit kering wegens ondernemingsbelasting over 1950. Ditmaal is het bedrag be langrijk verhoogd en wel tot 447.800.-. Dit heeft tot gevolg gehad, dat op de eerste plaats de uitkeringen over 1950 en 1951 werden aangevuld tot genoemd bedrag, zodat op de dienst 1951 alsnog is ontvangen 2 maal 192.000. (ƒ447.800.— minus ƒ255.120.—). T.z.t. zullen wij U voorstellen aanbieden om de begroting 1951 in verband daarmede te wijzigen. Verder echter kon de plaatsvervangen de uitkering wegens ondernemingsbelas ting op de begroting 1952 eveneens ge raamd worden op 447.800.d.i. 214.400.hogfer dan op de primitieve

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5