woens dtlg-prijzeii VROOM DREESMAM WAALWIJK HUIDIGE ENERGIEBRONNEN OVER 400 JAAR VERDWENEN HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 JANUARI 1952 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 16 JAN. DEN BOSCH TILBURG Gebruik van atoomenergie dringende noodzaak SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Coupon ongebleekte katoen voor 2 pers. O 48 laken, 176x240cm. O' Netnylon dameskousen in diverse kleuren. C 25 LADDERVRIJI „Mending wool" stopwol, kleuren naar verkiezing, grote opmaak. Per 5 kaart m. pakje stopnaalden Cfic 10 stuks samen voor Prima geparfumeerde vol vette scheerzeep. "3 *3c 2 Staven voor Damespyjama, prima flanel in rose, zalm en bleu. Revers wit gebiesd. "$f% 75 Maten 42-48 IU« Dames lederen cosy pantoffels in div. kleuren. Keurig afgewerkt. 38 Maten 36-42 «5» Vistra hoofddoek in 3 ver schillende dessins. 0\ 28 Frisse klauren Jm* 2 Grote ontbijtkoeken Jongenstrainingsbroek, vliegtuigbouw- CS e zware kwaliteit tricot in p|aat samen voor OU bruin en blauw. 28 rii I Cl Leeftijd 3 jaar 2. ««9*» leverworst pnma c« kwaliteit,250gram AQc 50 cent stijging per maat. V m m Wollen Kelim klooster tafelkleedje, groot kleuren- assortiment, Q 50 maat 50 x 85 cm. Huishoudknipbeurs in leuke kleuren lak plastic. Dubbelvaks en »j 55 geheel gevoerd I 6 Grote stukken prima huishoudzeep voor 58c Bazarbak van prima wil emaille, grote maat. Onmis baar in de O 75 huishouding dat aan dit verzoek zoveel mogelijk zal worden voldaan. Vanzelfspre kend zette de minister de stok ach ter de deur door een verplichte scheuring aan te kondigen, wanneer aan de verwachting niet wordt vol daan. Levensbelang Wij kenden een tijd in Nederland, die plantsoenen tot aardappelvelden omtoverde. Dat was in de oorlog; en al vonden we het jammer, ieder erkende de noodzaak om onze voed selpositie te verbeteren. Deze toestand in de voedergranen komt op hetzelfde neer. Het is een levensbelang, niet alleen voor de pluimvee- en varkenshouders, maar voor het gehele volk. Varkensvlees en eieren zijn exportproducten. De fabrikanten van conserven, de han delaren en al het bij hen werkzame personeel zijn hierbij direct betrok ken. Het achterwege blijven van ex port tast onze handelsbalans aan, waarmee de invoer van andere goe deren weer onmogelijk wordt ge maakt. Dit vergroot opnieuw de werkloosheid en dat moet worden voorkomen. De regering nodigt de boeren uit hun improductief grasland te scheu ren voor een belang waar zij zelf in de eerste plaats bij gebaat zijn en daarnaast het gehele volk. Laat men vrijwillig aan dit verzoek vol doen, zelfs al wordt het gevraagd door een minister, die mogelijk de gunst van een aantal boeren ver speeld heeft, om welke reden dan ook. Zou men tot een gedwongen scheuring moeten overgaan, dan is dit niet alleen onsympathiek voor degenen die langs vrijwillige weg misschien hun land voor andere doeleinden kunnen blijven gebrui ken, maar dan dwingt men boven dien de staat tot controle-uitgaven, die vermeden kunnen worden. Hier heeft men het aldus eens zelf in de hahd om onnodige staatsuitgaven te vermijden. Dank zij onze boeren bleef ons volk in de oorlog voor het grootste deel gespaard voor de hongerdood. Afgezien van een kleine minder heid, die op bijzondere wijze van de nood-toestand heeft geprofiteerd, hebben zij hun opdracht in die da gen verstaan. Laat men ook nu let terlijk de hand aan de ploeg slaan, opdat de precaire veevoederpositie van ons land zo spoedig mogelijk worde verbeterd. Dit is een lands belang van de eerste orde. Dr. H. R. M. NEDERLANDSE STEENKOOLMIJNEN IN HET JAAR 2025 UITGEPUT. Het steeds ernstiger dreigende tekort aan energiebronnen voor verwarmingen voor industriële doeleinden begint de afgelopen ja. ren meer en meer de aandacht van de wereld op te eisen en niet in het minst van Nederland. Het is dan ook zaak dat alles in het werk wordt gesteld om nieuwe moge. lijkheden te vinden, die de tot nu toe in gebruik zijnde energiebron nen kunnen vervangen of verbete ren. Dat er werkelijk reden is om te geloven, dat de huidige energie bronnen binnen een paar honderd jaar zullen zijn uitgeput kan on dubbelzinnig worden bewezen aan de hand van cijfers die zijn opge steld door de „World Power Con ference". Volgens ruwe schattingen be draagt de wereldvoorraad aan kolen en bruinkool ongeveer 6000 milliard ton. Deskundigen zijn van oordeel, dat men deze hoeveelheid slechts voor een derde deel zal kunnen delven. De wereldproductie van steen kool bedraagt per jaar ongeveer 1400 millioen ton. Van de kolenproducerende lan den neemt Nederland een zeer on gunstige positie in. Volgens gege vens van prof. dr. Brinkman, hoogleraar aan de Rijks-universi teit van Groningen, zal de Neder landse kolenvoorraad over 75 jaar geheel zijn uitgeput. De Limburg se mijnen zullen echter reeds vroe ger zijn leeggehaald en daardoor zal Nederland worden verplicht om de dieper gelegen kolenvelden in de Peel en de Achterhoek bloot te leggen. De andere Westerse landen staan er wat beter voor. Zo zullen de mijnen in België na 107 jaar, in Duitsland na goed 500 en die van Engeland na 200 jaar zijn uitge put en Frankrijk zal reeds na on geveer 8 jaar zonder komen zitten. Alles bij elkaar dient er reke ning mee te worden gehouden, dat de wereldkolenvoorraden na ongeveer 400 jaar geheel zijn ge dolven. Aardoliepositie nog meer ongunstig. De positie ten aanzien van aard olie en aardgas is zelfs nog on gunstiger. Volgens officiële sta tistieken zal de tot nu toe bekende oliereserve over 22 jaar zijn uit geput. De Amerikaanse expert Parker gelooft echter, dat er nog aanzienlijke nieuwe velden zullen ontdekt worden. Na 75 jaar zal de ze voorraad echter ook onherroe pelijk uitgeput zijn. Prof dr. Brinkman acht 't ech ter onwaarschijnlijk, dat hierdoor een einde zou komen aan de pe riode van de diesel, en benzine, motor, omdat ook uit steenkool olie kan worden gewonnen. Het zal later misschien blijken, dat de voorraden groter zijn dan verwacht werd, maar men dient hierbij tevens te bedenken, dat de behoefte aan energie door steeds toenemende industrialisatie steeds groter wordt. Hoe dient men het gemis aan olie en steenkool in de toekomst iu op te vangen 1 Op de eerste plaats denkt men hierbij natuur lijk aan het gebruik van water- energie, dat in feite evenals kolen en olie zon-energie is. Nederland zal slechts met mate van de waterenergie kunnen pro fiteren. De belangrijkste bronnen van waterenergie liggen in onbewoon, de streken, zoals in Siberië, in het Himalayagebied, Afrika en som mige woeste delen van Amerika. Weliswaar bestaat de mogelijk heid, dat Nederland uit Noorwe gen uit waterenergie opgewekte stroom importeert. De bezwaren hiertegen zijn echter legio. Een hoogspanningsleiding over land is zo goed als niet te verwezenlij ken, temeer niet daar dit transport zou moeten geschieden als gelijk stroom met al de daaraan verbon den moeilijkheden. Atoomkracht. Er rest daarom geen andere op lossing dan met zoveel mogelijk deskundige krachten te werken aan de toepassing van atoomener.- gie, die dan ook zou moeten wor den gebruikt voor verwarmings doeleinden, daar de nog voorradi ge steenkoolvoorraad zou moeten worden aangewend als bron van grondstoffen voor synthetische olieproductie en voor de organi sche chemische industrie. Het is volgens prof. dr. Brink man zaak, dat er geen tijd meer verloren gaat en dat de regering zoveel mogelijk steun verleent aan dit wetenschappelijk onderzoek. Geld besteedt aan wetenschap pelijk onderzoek is blijkens de ervaring nog nooit op onveran- woordelfjke wijze geïnvesteerd. Brab. Nbld. LEDENVERGADERING W.S.C. Hedenavond om 8 uur zal in Hotel „De Twee Kolommen" een algemene ledenvergadering van W.S.C. gehouden worden, waarin de Zeereerw Heer Pastoor J. J. C. Verbiesen als geestelijk adviseur van de vereniging zal worden ge ïnstalleerd. ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Hedenavond om 8 uur vindt de 3e Ontwikkelingsavond plaats van de K.A.B. Als spreker zal optreden Jef de Brouwer met als onder, werp Tehuis of kazerne. Na afloop van deze spreekbeurt is er nog een korte huishoudelijke vergadering. GEORGETTE HAGEDOORN. A.s. Dinsdag komt dan Georgette Ha- gedoorn voor de tweede keer naar Waalwijk. Wij herinneren ons dat na haar eerste optreden in 1948, waarbij de zaal niet helemaal vol was, al degenen die deze avond gemist hadden er rond uit hun spijt over uitspraken dat ze niet waren geweest. We geloven niet dat Georgette Hagedoorn deze keer over ge brek aan belangstelling te klagen zal hebben, want het enthousiasme was zo groot en het werkte zo aanstekelijk dat niemand zich nu zal laten verschalken. De kunst van Georgette Hagedoarn is een heel bijzondere. Of men zou moeten menen dat het gewoon is dat een Neder landse chansonnière in Parijs, de stad van de chansons bij uitstek, grote suc cessen oogst! En het was niet alleen Parijs. Wij schreven indertijd dat de avond van Georgette Hagedoorn aan al le eisen voldeed die men aan een mooie avond kan stellen: voor iedereen te ge nieten, toch hoogstaand en_ op sommige momenten subliem. Wij hopen en ver wachten, eerlijk gezegd, dat het deze keer niet minder zal zijn. Haar begelei der is weer Pierre Verdonck. GESLAAGD. Voor het in December j.l. gehou den examen in Duitse Handelscor respondentie vanwege de Nederl. Associatie voor Praktijkexamens, slaagden: Mej. Gerry Klerx en de heer Gerrit Gouda, beiden uit Waal wijk. Zij genoten een vlotte opleiding bij de Waalwijkse Duitse Cursus te Waalwijk, onder leiding van dhr. H. W. A. Happel, leraar Economisch Duits, Ringbaan-West 179 Tilburg. Voor nieuwe aanmeldingen leze men de in dit blad voorkomende advertentie. HAAGSE COMEDIE. Dinsdag 29 Januari a.s. zal de Haagse Comedie op uitnodiging van de Kunstkring voor het voetlicht van Musis Sacrum" komen met „Zijne Excellentie". AUTOMOBIELCLUB „DE LANGSTRAAT". De Automobielclub „De Lang straat" zal a.s. Vrijdag een belang rijke vergadering houden in Hotel Verwiel, voorafgegaan van een Avond-oriëntatie-rit van 20 km. WEDEROM EEN NIEÜW ONTVANGTOESTEL. De bestaande reeks Philips ra dio-ontvangtoestellen is met in gang van heden weer uitgebreid en wel met het toestel BX 210 U. Het is een aantrekkelijk en ge voelig apparaat dat in de uitvoe ringen bruin en donkerrood kan wrnrden geleverd. Het is geschikt voor de ontvangst van stations in drie golfgebieden, t.w. langegolf (1150-2000 m.J, middengolf (185- 580 m.) en kortegolf (16.5.50.5 m.) Krachtige zenders kunnen zon der meer worden ontvangen met behulp van de ingebouwde raam- en plaatantenne. Voor het luiste ren naar zwakkere zenders kun nen een normale antenne en aard- leiding op het toestel worden aan- FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGF.RS. VERTALING VAN P. OREILLE. 42) Overweeg. Op een nacht zal de maan prachtig staan op deze landstreek, de kokospalmen zul len zich diep buigen en zich af wenden, zodat zij niet zien. En de blanke man kust zonder dat hij er plan op had. O, maak u over mij niet on gerust, lachte John Quincy. ik ben er niet vatbaar voor. Niet vatbaar, herhaalde Chan. Ah juist, ik begrijp de betekenis. In mijn huis heb ik afgod uit Chi, na, van binnen harde steen. Hij zou denken, dat hij niet vat baar is. Maar aan deze kust zou ik hem niet toevertrouwen. Zo als mijn neef Willie Chan zegt met platte woorden ik zie u nog wel. John Quincy bleef nog wat op het zand zitten, stond toen op en slenterde naar huis. Zijn pad voerde dicht langs het villaatje van Arlene Compton en hij was verract toen hij zijn naam hoorde roepen van de veranda af. Hij ging erheen. De vrouw zat daar alleen. Kom even binnen, meneer Winterslip, zei ze. John Quincy aarzelde. Hij bracht deze dame niet graag een bezoek, maar hij durfde niet onbeleefd te zijn. Hij stapte binnen en ging voorzichtig zitten, gereed om te vluchten. Ik moet mij haasten voor het diner, verklaarde hij. Diner Wilt u een cocktail Dank u. Ik ben geheelonthou der. U wilt liever hier miet zijn, zei ze wat bitter. Ik zal u niet langer ophouden. Ik wil alleen niaar weten schieten die dom koppen ginds op het bureau al op of niet De politie, glimlachte John Quincy. Ze schijnen wel vorderin, gen te maken Maar het gaat lang zaam heel langzaam. Dat vertel ik aan de hele we reld. En ik moet hier maar blijven tot zij er iemand voor laten op draaien. Prettig vooruitzicht, niet waar Is meneer Leatherbee nog bij U vroeg John Quincy. Wat bedoelt u daarmee, of hij nog bij me is 1 stoof ze op. Excuseer. Is hij nog in de stad 1 Natuurlijk is hij nog in de stad. Ze laten hem ook niet gaan. Maar over hem maak ik me niet ongerust. Ik heb zelf verdriet ge noeg. Ik wjl naar huis. Met een hoofdbeweging naar een courant op de tafel ging zij voort Ik heb net gezien, dat er wat nieuws ge opend is. Veel lui van de troepen zijn daar nu, ze werken als paar den, repeteren dag en nacht, tob ben er zich ziek over hoe lang ze het uithouden zullen. Of ik ze be nijd. Ik was haast gaan janken toen u voorbij ging. U komt daar ook wel weer terug, troostte John Quincy. Dat zult u zien Dan houd ik iedereen op straat aan en zeg dat ik nooit meer weg wil. John Quincy stond op. Vertel die vogelverschrikker Hallet dat hij voortmaakt, drong zij aan. Ik zal het hem vertellen, be loofde hij. En kom me nu en dan eens opzoeken, voegde zij er ernstig bij Wij Oosterlingen moeten wat bij'elkaar blijven hier. Ja zeker, antwoordde John Quincy. Goedenavond. Toen hij weer over het strand liep, dacht hij aan haar met mede lijden. Het verhaal, dat zij en Lea therbee gedaan hadden, kon best geheel gelogen zijn maar toch, 't menselijke in haar deed een be roep op hem en haar heimwee trof zijn hart. Later op de avond kwam John Quincy in onberispelijke smoking beneden voor het diner en in de woonkamer ontmoette hij Amos. Het magere gezicht van neef Amos was witter dan ooit, hij leek lus teloos. Zijn haat was hem ont roofd het leven had zijn geur verloren. Aan het diner ging het niet bij zonder vrolijk toe Barbara scheen nu alle bijzonderheden van het onderzoek van de politie te wil len weten en het was aan John Quincy om haar in te lichten. Met tegenzin kwam hij eindelijk aan het verhaal van Brade. Zij luister de zwijgend toe. N^ het eten gin gen zij en John Quincy in de tuin op een bank zitten, tegenover het water. Het spijt me vreselijk, dat ik je dat van Brade vertellen moest, zei John Quincy zacht. Maar het leek noodzakelijk. Natuurlijk, gaf zij toe. Arm vadertje Hij was zwak zwak. Vergeef en vergeet, opperde John Quincy. De mens is het pro duct van zijn omgeving. Hij vroeg zich af, waar hij dat ooit tevoren gehoord had. Je vader draagt niet helemaal de schuld Je bent heel erg vriendelijk, John Quincy, zei ze. Neen dat meen ik, protes teerde hij. Stel het je nu eens voor. De eenzame oceaan, rijkdom voor het grijpen aan zijn voeten, nie mand, die het zag of er van wist. Zij schudde het hoofd. Maar het was onrecht, onrecht. Arme Bra. de. Ik moet 't voor hem goed ma ken zoveel ik kan. Ik zal Harry vragen om morgen met hem te gaan praten Ik zou willen zeggen, viel John Quincy in, wat je ook voor Brade doet, moet niet gedaan worden voor de man, die je va der vermoord heeft, gevonden is. Zij staarde hem aan. Wat Je denkt toch niet, dat Brade Ik weet het niet. Niemand weet het. Brade kan niet bewijzen waar hij Dinsdagmorgen vroeg geweest is. Een ogenblik zaten zij zwijgend, toen kon het meisje zich plotse ling niet meer beheersen en zij bedekte haar gezicht met de han den. Haar tengere schouders schokten krampachtig en John Quincy schoof met echt medege voel dichter bij. Hij sloeg zijn arm om haar heen Het maanlicht scheen op haar 'glanzend haar, de passaatwinden fluisterden door de bomen, de golven ruisten aan het strand. Zij hief het gezicht op en hij kuste haar. Een nevenzoen had hij bedoeld maar dat was het eigenlijk niet het was een kus, waartoe hij vroeger nooit in staat zou zijn geweest. Juffrouw Minerva zei, dat ik jullie hier zou vinden, merkte een stem achter hen op. John Quincy sprong op en zijn ogen ontmoetten de cynische blik van Harry Jennison. Zelfs als men de neef is van het meisje, is het toch onaangenaam als men wordt gezien op het ogenblik dat men iemands verloofde kust. Vooral, als het nu juist geen nevenzoen was John Quincy vroeg zich af, of Jennison d?t opgemerkt zou hebben. Kom binnen - ik bedoel, ga zitten, stamelde John Quincy, ik wou juist heengaan. Adieu, zei Jennison koel. John Quincy ging haastig door de woonkamer, waar juffrouw Mi nerva en Amos zaten Ik moet naar de stad, verklaarde hij, nam zijn hoed en vluchtte naar buiten. Hij had plan gehad om met de kleine auto te gaan, maar om bij de garage te komen moest hij weer langs die bank daarginds. Och, de kleurrijke atmosfeer van een eram was ook eigenlijk wel zo interes sant. Op het telegraafkantoor wachtte Chan hem en zij verzonden hun verzoek om inlichtingen aan de postdirecteur van Des Moines, ondertekend met John Quincy's naam en adres. Daarna gingen zij de straat weer op. In het park aan de overzijde tokkelde een groep ongeziene jongelui op stalen gita ren en zachte slepende stemmen zongen. Dit was het enige teken van leven in Honolulu. Wees zo goed u te verwaar digen dit hotel met mij binnen te treden, stelde Chan voor. Het is mijn gewoonte om nu en dan eens de namen in het register te aan schouwen. Toen zij binnen gegaan waren, stond John Quincy even stil om zijn pijp aan te steken, terwijl Chan doorliep. Zich omkerend zag hij een man alleen zitten in een hoek van de zaal, een knap, deftig heer in on berispelijke avondkleding. Een oude kennis was het, Arthur Temple Cope. Cope sprong op toen hij John Quincy zag en kwam naar hem toe. Hallo, blij u te zien, riep hi. met een hartelijkheid, die hij bi de vorige ontmoetingen niet ge toond had. Kom bij me zitten. (Wordt vervolgd) gesloten. Het apparaat is boven dien voorzien van een klankrege laar met twee standen. Het toestel bevat vijf buizen met zeven functies, heeft een goed ver lichte stationsschaal en is uitge rust met een gevoelige luidspreker met permanente „Ticonal" mag, neet. De conusdiameter bedraagt 134 mm. De afmetingen van de BX 210 U zijn 18 x 28 x 14 cm., het verbruik bedraagt ongeveer 43 watt. Het toestel is geschikt voor aansluiting op 110-127 en 220 volt gelijk- en wisselspanning en kan op eenvoudige wijze ook ge schikt worden gemaakt voor 200 volt gelijk, en wisselspanning. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder All-round Stikmeester Modelleur le klas Kantenschrooier le klas Zoolleerstanzer Jeugdige schoenfabr.arbeiders 14—16 jr. Schoen&tiksters (fabriek) Plaksters BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Timmerlieden Metselaars Schilders Grondwerkers Opperlieden Bouwvak-sjouwers L.l Timmerlieden (met Ambachtsschool-opl.) HoutKurk, Stro Meubelmakers Meubelstof f eer d er s KledingReiniging Kleermakers Herenkapper Schoenen Leder Snij/Stikmeester Werkmeester Onderwerkafdeling iHulpstikmeester Stikmeester Stikkers (Lederwaren) IHandzwikkers Mach. zwikker Hand-overhalers iMach.-overhaler Doorzetters Aankloppers Opzolers Glatter Kantenschrooier Hakkenbouwers Hakbekleders Zolenschuurders Zolenbimsers Hakkenschuurders Leestensorteerder Uitpöetsers Inpakker Overleersnijders Bijtuigers Hakkenzetters (houten en leren) Huidenspanners Strijkers Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Machine-bankwerker IMetaaldraaier Stokers Rijwiel-reparateur Autog. Lasser L.l. Auto-monteur L.l. Machine-bankwerker L.l Electriciën (met Ambachtsschool opl.) Vrije Beroepen Vrouwel. Kantoorbedienden Mannel. Kantoorbedienden Voeding en Genot Slagersknecht Verkeer Div. Chauffeurs Bezorgers Handel Verkoopster L.l. Huish. diensten Dagmeisje Deze bekendmaking is geldig t.m. 19 Januari 1952

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6