miWYE VAI DA D.DD het huis zonder Het gezin moet een deur hebben op de wereld. SLEUTELS. BIOSCOOP-PROGRAMMA. kee! 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 18 JANUARI 1952 2 De begroting onzer gemeente en haar toekomst. Is er voldoende aandacht besteed aan de Industriealisatie JEF DE BROUWER Neem een doos echte 1 -F ?IJN HOEST, GRIEP... xvir. Het verheugde ons van een onzer lezers de volgende beschou wing te ontvangen. Gaarne ruimen wij er plaats voor in, omdat wij onze volledige instemming kunnen betuigen met hetgeen deze Waalwijker betoogt; ook wij zien dit als een wezenlijk be lang voor onze gemeente. „Met grote interesse las ik Uw uitvoerige mededelingen over de be groting der gemeente Waalwijk voor 1952 en ik stem volkomen in met Uw verheugenis over het gun stige aspect dat deze biedt en met Uw woorden van lof, gericht aan B. en W. Ook ik waardeer ten zeerste wat er in de na-oorlogse jaren is ge schied op verschillend terrein, zoals verbetering van wegen, straten aanleg, woningbouw, verfraaiing der gemeente door parkaanleg, plantsoenen, straten-verbreding, de bouw vgn een badhuis; te veel om alles op te noemen. De in de nieuwe begroting voor gestelde plannen hebben mijn en veler instemming, maar toch zij 't mij vergund, naast deze woorden van hulde, waardering en instem ming, anderzijds te wijzen op een leemte, op een tekort. Laat me liever de vraag stellen, of, juist in de voorbije jaren, vol doende, of beter gezegd, de nodige aandacht is besteed aan de indus trialisatie in onze gemeente. Had hier niet met meer kracht, met meer overleg en vasthoudend heid gewerkt moeten worden om nieuwe industrieën aan te trekken en zeker, onder alle omstandighe den, te behouden wat we hadden? Dat juist durf ik te betwijfelen, wanneer we hebben moeten zien dat een paar grote bedrijven ge deeltelijk naar elders werden ver plaatst en een ander zelfs geheel. Dat had voorkomen moeten worden tot elke prijs. Gedane zaken nemen echter geen keer, maar laten we dus niet meer in dezelfde fout vervallen, doch la ten we de fouten of vergissingen trachten te compenseren door de bestaande handelszaken en indus trieën zoveel mogelijk van dienst te zijn en door nieuwe aan te trekken. De beste tijd is mogelijk hiervoor voorbij en we hadden meer moeten durven investeren voor industrie terreinen en industriehallen om de vestiging aanlokkelijk te maken, maar misschien is het ook ten deze nog niet te laat; onze begroting laat ruimte over om wat te doen, ik zou zeggen, te durven doen. Want van de industrie moet het komen, met, niet te vergeten, de woningbouw, die mede van het allergrootste be lang is. Laat onze gemeente zich vooral op deze twee punten concen treren: Industrie en woningbouw. Handel en industrie, voor al niet eenzijdige industrie, moet er zijn om onze mensen werk te geven, om de mensen aan te trekken, om de mensen te laten genieten van onze mooie straten, plantsoenen en par ken, van alles wat wij hen te bie den hebben. Industrialisatie is voor onze ge meente van primair belang en ik moge de hoop uitspreken dat B. en Wde gemeenteraad én allen die hier een taak hebben, zich daarvan terdege bewust zullen zijn. Daaraan twijfel ik niet, maar ik acht het toch op zijn plaats dit nog eens openlijk en onomwonden te zeggen, voor de gelegenheid waartoe, ik U hartelijk dank zeg. Waalwijker. In een boeiend en inhoudsvol be toog heeft Jef de Brouwer, de hoofdredacteur van „Oost-Brabant", Maandagavond voor de leden van de Katholieke Arbeiders Beweging gesproken over het gezin; het gezin in de christelijke levensopvatting en het gezin, gezien in dé ideologie van het communisme. Het was de derde ontwikkelings avond en de belangstelling v/as niet zeer groot. Jef de Brouwer begon zijn lezing met een aanhaling uit het boek van Bruce Marshall „De Vliegende Danstent", waarin de ene oude tan te tegen de andere zegt: „De Katho lieken deugen niet, Janine; zelfs als ze bewijzen dat ze deugen, deugen ze toch niet!" Zo sprak ook de mo derne wereld en tegenover de mo derne opvattingen van deze wereld over het gezin, zou hij de deugde lijke waarden stellen van het Ka tholieke gezin. En hij sprak over het onderscheid dat gemaakt dient te worden tussen huwelijk en gezin; het laatste was een gevolg van het eerste, en het doel van het gezin was de opvoe ding, de heiligheid, terwijl het doel van het huwelijk, de voortplanting was. Hij sprak over het feit dat wij niet klaar zijn met de lichamelijke opvoeding van het kind; wij zijn niet klaar voor het kind volwassen is. En terloops zei hij dat de op voeding van het kind voor de ou ders een middel tot heiliging, tot zelfopvoeding is en hij bewees dit met voorbeelden uit de practijk van het leven. We moeten, zei Jef de Brouwer, het kind opvoeden voor de maat schappij, het gezin moet een deur hebben op de wereld, want in de wereld, in de maatschappij moet 't kind zich een plaats veroveren. De taak van de ouders te dien aanzien wordt verlicht door de school 'en de jeugdbeweging en de jeugdstands- organisatie. Tegen deze, uiteraard summier weergegeven opvattingen van het Katholieke gezin, stelde hij 't stand- I punt in deze van het communisme. Het communisme kent eigenlijk geen gezin, het heeft geen gezin no dig, omdat het geen mens nodig heeft, alleen een robot, een machi ne; want het communisme verklaart j alles uit de stof en zo wordt het ge- I zin hoogstens een instrument voor i de verbreiding van hun ideologie. De staat oefent invloed uit op het gezin, de opvoeding van het kind wordt dienstbaar gemaakt aan de staat en zo is het gezin geen insti tuut voor opvoeding meer, maar 'n dressuur-instelling. Het communisme beschouwde hij dan als de exponent van de moder ne wereld, als een exces van de moderne opvattingen. Hij sprak vervolgens over de maatschappelijke rechten van het gezin, over de gezinspolitiek, over de positieve waarde van de Katho lieke visie op het gezin en over de moderne visie die het gezin onder de voet dreigt te lopen. Het was een boeiend en leerzaam betoog, begrijpelijk om de practi- sche kijk van de spreker op deze stof. Na afloop van deze spreekbeurt, waarvoor hartelijk werd bedankt door de K.A.B.-voorzitter, hield men nog een ledenvergadering. -**1¥T¥7" Niet krabben. De helder 1 I I K vloeibare D. D. D. kal- Vl JL U JA meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge* neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN GESLAAGD. Voor het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het vakdiploma Aan nemer Burgerlijk en Utiliteitsbouw op 15, 16, 17 October en 23 November slaagden de heren J. G. van Hulten- Teurlings en J. Th. Kleijngeld. Een mooi resultaat, aangezien genoemde per sonen de eerste plaatsgenoten zijn die dit diploma hebben behaald. GEORGETTE HAGEDOORN Cabaretière pur sang. De vraag of Georgette Hagedoorn, wier optreden Dinsdagavond door een niet geheel gevulde Musis Sacrum-zaal op volle waarde werd geschat en grote lijks werd gewaardeerd, een kunstenares is, een voordrachtkunstenares met name, of een gewone cabaret- of revue- artiste, maar dan een van de bovenste plank en van het zuiverste gehalte, is niet gemakkelijk te beantwoorden, dunkt ons. Beide gestalten, zowel die van de voordrachtkunstenares als die van de cabaretière, de chansonnière, de sou brette, of hoe men het noemen wil, vin den v/ij terug in hetgeen zij ten tonele brengt; en wij weten niet aan welke ge stalte wij de voorkeur zouden moeten geven, zouden willen geven. In het programma waarop zij Dins dagavond de kunstkringleden vergastte treedt zij voornamelijk op ons toe als de cabaretière; wij weten dat dit het juiste woord niet is, immers haar kunst, want kunst blijft het, hetgeen zij zingt, voordraagt, én vooral, uitbeeldt, is meer dan het zingen van een liedje; het is het volledig verplaatsen in de voor te stel len personage, het zich volledig vereen zelvigen met de karakters, die in haar populaire lied worden tot exponenten van de menselijke hebbelijkheden en eigenaardigheden. Zingt zij daarentegen van „de reis naar Bethlehem", of van „Kleine Gre- goir", dan weten wij dat zij tot meer in. staat is, dan tot een prachtig in gebaar, mimiek en voordracht gelanceerde kod digheid, dan fluistert de ontroering door haar stem, die anders soms is als van een fado-zangeres, en haar gebaar rijpt tot een ongekende adeldom. Deze Geor gette Hagedoorn is een kunstenares, gelijk zij dat ook was, toen wij haar onlangs mochten horen als Jeanne in „Jeanne d'Arc au bucher". In elk geval, cabaretière of voor drachtkunstenares, of alleb'ei in een juis te harmonie, zij heeft ons Dinsdagavond ongetwijfeld buitengewoon weten te boeien met haar hoogstaande vorm van amusement. Zij droeg „Liederen van stad en land" voor, wij noemden al „de reis naar Beth lehem", en nog „De Molen" en „Het Lied van Katrijn". Ontegenzeggelijk openbaarde zij voor al in „l'Heure de l'Apéritif", verschil lende scènes en types op een Parijs caféterrasje, de rijke scala van haar ta lenten. 'Het poëtische bloemenvrouwtj'e, de ondeugende, eeuwig verliefde midi- nette, het verliefde paartje, vooral ook de niet getrouwde man en de getrouwde vrouw en heel bijzonder „le petit rat de l'opèra", al deze types gaf zij een spring levende gestalte in haar voortreffelijke uitbeelding, «waarbij zij te werk ging met een buitengewone expressiviteit van ge baar en mimiek-. Na de pauze kwam „Het Internatio nale Cabaret" aan de beurt; de grote ge stalten van het cabaret Judels, Pisuisse, Davids e.a. waren in dit programtnage- deelte vertegenwoordigd met een ken merkend lied. Het publi'ek hield zijn instemming met alles wat er deze avond te zien en te horen was geweest niet voor zich, en dwong met een enthousiast applaus de chansonnière tot een toegift en toen verscheen „Madame Arthur op het to neel, en Pierre Verdonck, de voortref felijke begeleider, en Georgette Hage doorn gaven hiermee een uitstekende apo- these van deze avond, waarop hun bei der talent boeiend en onderhoudend bleek. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR biggf.rs VERTALING VAN P. OREILLE. 43) John Quincy volgde hem. Is u niet tamelijk gauw terug vroeg hij. Vlugger dan ik verwachtte, antwoordde Cope. En daar ben ik niet rouwig om. Dus u geeft niet veel om uw kleine kudde eilanden -- Mijn jongen, ga er eens heen. Vijf en twintig blanken, tweehon derdvijftig inboorlinen en een te- glegraafkantoor. Gezellig 's avonds nietwaar Daar kwam Chan en John Quin cy stelde hem voor. Kapitein Cope was een volmaakt gastheer. Gaat u beiden zitten, drong hij aan. Op steken 2? Hij hield hen een zilve ren sigarettenkoker voor. Dank u, ik houd me bij mijn pijp, zei John Quincy. Chan nam heel ernstig een sigaret en stak die op. Vertel me eens, mijn jongen, zei Cope, toen zij zaten, is er nieuws over de moord op Winterslip? Is de schuldige al ontdekt? Neen, nog niet, antwoordde John Quincy. Dat is heel jammer. Ik eh hoor, dat de politie een zekere Jim Egan in arrest houd? ja Jim Egan van het Rif Rif en Palmhotel. Wat voor bewijzen zijn er ei genlijk tegen die Egan? John Quincy voelde, dat Chan hem op een eigenaardige manier aankeek. Och, verschillende, zei hij vaag. Meneer Chan, u maakt deel uit van de politiemacht, ging Cope voort. Misschien kunt u het mij zeggen? Chan's kleine ogen vernauwden zich. Zulke dingen worden het pu bliek nog niet aangeboden, zei hij. Ach natuurlijk niet. Er was teleurstelling in de toon van kapi tein Cope. U heeft zeker belangstelling voor deze moord? zei Chan. Och ja iedereen in deze buurt is er mee bezig, stel ik mij voor. De zaak heeft zoveel kanten. Is het mogelijk, dat u meneer Winterslip kende? hield de speur der aan. Ik ik kende hem oppervlak kig. Maar dat was vele jaren gele den. Chan stond op. Nederig vergiffenis vragend, dat ik zo kort moet zijn, zei hij en toen toen tot John Quin cy: Het belang van onze aangele genheid dringt Natuurlijk, stemde John Quin cy. Tot ziens, kapitein. V erbaasd volgde hij Chan naar buiten. Wat voor aangelegenheid - begon en hield toen op. Chan doof de zorgvuldig zijn sigaret tegen de muur van het hotel en toen stak hij het stompje in zijn zak. U zult zien, beloofde hijEerst bezoeken wij politiebureau. En ter wijl wij daarheen reizen, zult u zo vriendelijk zijn alle bekende feiten betreffende kapitein Cope te ver halen. John Quincy vertelde van zijn eer ste ontmoeting in San Francisco en herhaalde het gesprek, voor zover hij het zich herinneren kon. Uiting van wame antipathie tegen Dan Winterslip waren niet te verbergen? vroeg Chan. Die kwam duidelijk uit, Char lie. In elk geval hield hij niet van neef Dan. Maar wat Onmiddellijk vertrok hij daar na naar Hawaii excuseer de on derbreking. Wil het gelukkig toeval, dat u de datum van zijn aankomst hier kent? Zeker. Ik zag hem in 't Alexan der Young Hotel, verleden Dins dagavond, toen ik je daar zocht. Hij had toen haast om naar de Fanning Eilanden te gaan en hij vertelde, dat hij daags tevoren 's middags binnengekomen was Maandagmiddag, om het in duidelijk licht te zeggen. Ja, Maandagmiddag. Maar Charlie waar stuur je toch op San? Rondtasten, glimlachte Chan. Zoeken de waarheid te grijpen in mijn gloeiende handen. Zij liepen zwijgend voort naar het bureau, waar Chan voorging naar de ledige kamer van Hallet. Hij maakte direct de brandkast open. Uit een la nam hij verschei- DE NATIONALE RESERVE. Waar blijft Waalwijk? De Nationale Reserve is een on misbaar deel van de territoriale verdediging en maakt deel uit van het Legerplan. De taak van de Vrijwilligers Nationale Reserve is derhalve zij het in eenvoudiger vorm in we zen dezelfde taak die de andere een heden van de territoriale verdedi ging heben te vervullen. De resultaten in andere plaatsen wijzen er thans reeds op dat een groot aantal mannen zich als vrij williger hebben aangemeld, in het bijzonder de jonge buitengewoon dienstplichtigen, welke nu niet on der de wapenen moeten komen, maar die eerst in buitengewone om standigheden kunnen worden opge roepen. In de omliggende gemeen ten Drunen, Heusden, Kaatsheuvel, Udenhout en Waspik wordt met enthousiasme geoefend en in Waalwijk nog steeds niet. Toch zal Waalwijk hierbij niet willen achterblijven. Een klein aantal meldden zich reeds, maar er is een groteraantal flinke gezags getrouwe mannen nodig. Op deze mannen wordt een beroep gedaan. Ieder, die geen dienstplicht elders te vervullen heeft en politiek be trouwbaar is, melde zich aan. Eerstdaags zullen verscheidene mannen, die in aanmerking komen voor de Nationale Reserve, een exemplaar van „De Vrijheid" thuis bezorgd krijgen. Dit is het maand blad van de duizenden, die zich voor handhaving en steun van het Wettig Gezag reeds meldden. Leest dit dus door. U zult dan een begrip krijgen waarom wij de vrijheid wil len behouden en verdedigen. Als U eveneens Uw vrijheid op prijs stelt en U hebt een paar uur van Uw vrije tijd over voor Uw vrijheid, meldt U dan aan bij de Nationale Reserve, of vraagt nade re inlichtingen. Daartoe bestaat gelegenheid bij de Instructeur Sergt. A. v. Hilst, Laageinde 69 Waalwijk, en bij de Secretaris plaatselijke commissie S.W.G., Bernhardstraat 4 Waalwijk. Indien U zulks te kennen geeft, worden U aan huis de nodige in lichtingen persoonlijk gegeven. Onlangs werden aan het Besluit Nationale Reserve enkele wijzigin gen aangebracht. De voornaamste wijzigingen zijn: a. het verband wordt voor de eerste maal gesloten voor twee ja ren en wordt geacht daarna voor onbepaalde tijd te zijn verlengd. Verbreking van het verband is al leen mogelijk, indien en zodra blijkt dat de vrijwilliger niet had mogen worden aangenomen, indien het in het lands- of dienstbelang of in het belang van de vrijwilliger zelf is, dat een einde aan het ver band komt, en overigens na twee jaren wanneer het verband door de minister of de vrijwilliger op een termijn van zes maanden wordt opgezegd; b. vereenvoudiging van de mo gelijkheid om voor bepaalde groe pen en in individuele gevallen af te wijken van de gestelde leeftijds grens (21 en 50 jaar). B.v. zullen studenten reeds op hun 18e jaar tot een verbintenis kunnen worden toegelaten; c. verhoging van de bestaande vergoeding van 0.75 tot ƒ1.per oef enkeer; d. vergoeding voor oefeningen korter dan 24 uur, vallende buiten de vastgestelde oefeningen, 1. RAST II i ij .LES dene kleine voorwerpen, die hij op de tafel legde. Eigendommen meneer Jim Egan, kondigde hij, aan en legde 'n gevlekte zilveren koker voor John Quincy neer. Open deze wat vindt u? Corsican sigaretten. Hij zette er iets naast. Blikje gevonden in kamer van meneer Brade. Open dat ook. U vindt weer Corsican si garetten. Hij haalde een enveloppe uit zijn zak, nam er een stompje uit en legde dat ook op tafel. Stuk gevon den buiten de deur van Dan Winter- slip's verblijf, lichtte hij in. Ook merk Corsican. Met diepe rimpels in zijn voor*- hoofd nam hij een tweede stompje uit zijn zak en legde het op enige afstand van de andere voorwer pen. Sigaret zoëven aangeboden met innemende gastvrijheid door kapitein Arthur Temple Cope. Kijk nauwkeurig en neem waar weer merk „Corsican". Grote hemel riep John Quincy. Kan het zijn, dat u vertrouwd is met deze Corsicans Volstrekt niet. Met mij het gelukkiger ge steld. Deze namiddag vóór ik ging zwemmen zat ik in de openbare leeszaal lusteloos te lezen. In Australische courant treft mijn oog advertentiegesprek over Cor sican sigaret Het worden gemaakt op twee onderscheiden manieren, één etiquette op busje 222, bevat Turkse tabak. Merk op 222 op blikje van iBrade. Ander etquette 444 gemaakt van Virginia-tabak. per uur tot het maximum dagbe drag; e. instelling van een bonus voor iedere periode van twee jaar dienst ad 100.mits de dienst tot te vredenheid is verricht; deze bepa ling geldt ook voor hen die reeds een verbintenis hebben gesloten; f. uitdrukkelijke vaststelling dat de vrijwilliger alleen binnen Ne derland en „zoveel mogelijk" in de streek waarin zijn woonplaats is ge legen, zijn werkelijke dienst ver richt. De nadruk wordt gelegd op „zoveel mogelijk", aangezien ener zijds de waarde van de plaatselijke bekendheid moet worden benut, an-, derzij ds een militair onderdeel nim mer aan één bepaalde plaats onher roepelijk mag worden gebonden en in staat moet zijn, naar gelang van de omstandigheden, desnoods ook elders in Nederland te worden in gezet; g. de vrijwilligers, die volgens de vroegere bepalingen een acte vam verbintenis hebben gesloten voor de tijd van één jaar, kunnen thans ook de nieuwe verbintenis sluiten, maar zijn dit niet verplicht. Sluiten zij de nieuwe verbintenis, dan wordt deze geacht te zijn inge gaan op de datum van de vroegere verbintenis. IiEROPENINGSFEEST. Dinsdag 8 Januari vierden de V.K.A.J. en K.A.J. van de afdeling St. Antonius het heropeningsfeest van hun parochiehuis, dat in de oor log voor een V-l werd getroffen en daardoor danig vernield werd. Dit kon niet verhinderen dat er regel matig pioniersgroepen- en ontspan ningsavonden werden gehouden. Enkele maanden geleden werd besloten met de vernieuwing te beginnen. Op 31 December j.l. was de bouw voltooid en 8 Jan. j.l. werd het heropeningsfeest gevierd. De voorzitter van de K.A.J. afd. St. Antonius opende de bijeen komst en spoorde de jongens aan om met hun nieuw gebouw een, nieuwe K.A.J, te gaan vormen. Hij bracht dank aan aalmoezenier Ras die, ondanks zijn zware taak in parochie toch nog tijd gevonden heeft om leiding te geven bij de vernieuwing van het gebouw. De avond werd verder gevuld met toneel, zang en declamatie door de jongens en meisjes zelf, waar onder chocolademelk, limonade, si garetten en verdere versnaperingen werden rondgedeeld. Moge dit nieuwe parochiehuis 'n zegen zijn voor de jeugd. STILLE OMGANG. Op 1 Maart a.s. zal de Afdeling Waalwijk en Omstreken van 't Genoot schap „De Stille Omgang" de bedetocht naar Amsterdam houden. Om 3.30 uur zal na de omgang door de straten van Amsterdam in de St. Ni- colaaskerk aan de Prins Hendrikkade een plechtige H. Mis worden opgedragen. Er zal ook dit jaar weer per autobus worden gereisd. WAALWIJKSE RIJ- EN JACHTVERENIGING „ROSSINANT". De algemene vergadering der W.R.J.V. is gehouden op Zaterdag 12 Januari j.l. in Hotel Verwiel. Na een openingwoord door de voorzitter, de heer Mr. Fl. Timmer mans, en verslagen van secretaris en penningmeester was het volgen de punt van de agenda: aftreding van voorzitter en secretaris-pen ningmeester. Er werd overgegaan tot het kiezen van een nieuw be stuur, dat als volgt is samengesteld: Voorzitter: de heer S. J. Vermeu len. Secretaresse: Mevr. E. v. Beur- den-Hamdorff. Penningmeester: de heer Jos Eibers. Na benoeming van het nieuwe bestuur sprak de oud-voorzitter eni ge hartelijke woorden tot de nieuw gekozen bestuursleden, waarna hij de voorzittershamer aan de heer Vermeulen overhandigde. De nieuwe voorzitter dankte na mens de leden de heren Timmer mans en J. Gragtmans voor de bui tengewone medewerking die zij in Is het dat u zo knap is het verschil te weten tussen Virginia tabak en Turkse Nu, ik geloof wel begon John Qujincy. Ik hetzelfde maar geloven is nu niet genoeg. Het gewicht zijn ernstig. Wij zullen (mening van kenner vragen. Vereer mij met een reis naar sigarenmagazijn. Hij nam een sigaret uit 't blikje van Brade deed clie in een enve loppe, waarop hij iets schreef, toen deed hij hetzelfde met een uit Egan's koker. De twee stomp jes werden op een dergelijke ma nier apart gehouden. Zwijgend gingen zij naar buiten John Quin cy verbaasde zich over de wen ding van de zaak en vertelde zich zelf dat het een dwaas idee was. Maar het gezicht van Chan stond ernstig, zijn ogen waren wijd open wakker. John Quincy verbaasde zich nog oneindig meer, toen zij de tabaks winkel uitkwamen na een kort on derhoud met de bediende. Nu ju belde Chan. Wij komen weer vooruit - U hoort wat hij ons vertelt. Sigaret uit blikje van Brade en zusje uit Egan's koker zijn van gelijke in houd, beide Turkse tabak. Stomp je gevonden bij de deur zijn Vir ginia. Ook overblijfsel door mij ontvangen uit de hartelijke hand van kapitein Arthur Temple Cope! Het gaat mijn begrip te bo ven, antwoordde John Quincy. Allemachtig dat maakt Egan vrij. Groot nieuws voor Carlota. Ik ga het haar dadelijk vertellen. de afgelopen jaren aan de W.R.J.V. verleend hebben. Als volgend punt van de agenda werd het winterprogramma behan deld, waaruit is komen vast te staan dat eens per maand onder de leden een individuele organisatie op zich genomen zal worden. Deze bestaan uit onderlinge wedstrijden, dagrit- ten enz. Dit jaar zal weer gelegen heid gegeven worden, gelijk voor gaande jaren, tijdens het wintersei zoen het rij-onderricht in clubver band te volgen in de binnenmanege van de heer Timmermans. In het bijzonder dankte de nieu we voorzitter de fam. Timmermans, die weer op sportieve en bereidwil lige wijze de binnenmanege be schikbaar stelde ter bevordering van de ruitersport. Daarna volgde de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, waarna sluiting door de voorzitter. Nadien bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. „HET VERLEDEN KEERT WEER". Aanstaande Zaterdag en Zondag heeft de K.A.B., afdeling Waalwijk, een tweetal uitvoeringen geprojecteerd van het goede toneelstuk „Het verleden keert weer", waarmee „Baardwijks Toneel" het vorige seizoen zo succesvol besloot. Dit zelfde gezelschap zal nu wederom dit spel in den Gildenbond voor het voetlicht brengen voor de K.A.B.Jeden en andere belangstellenden. Wij kunnen verwijzen naar onze re censie van dit stuk, waarin wij onze grote voldoening uitspraken over dit spel van Baardwijks Toneel. Musis Sacrum In „De wolf van Sila", welke film van Vrijdag tot en met Maandag wordt gedraaid, zien we weer een Italiaanse film van het zuiverste gehalte. De hoofd rol wordt vèrtolkt door 'Silvana Manga- no, de actrice wier talent wij ons nog herinneren uit „Bittere Rijst". Het verhaal handelt over een meisje, dat alleen overgebleven is uit een gezin, dat door een noodlottige vete is uitge moord. Groot geworden, wordt het meis je opgenomen in de familie, die de schuld is van de vete, maar die niet be kend is met de identiteit van het meis je. De vader, zowel als de zoon wor den verliefd op het meisje; en als de vader besluit met haar te trouwen, vlucht de zoon het huis uit met het meisje. De vader, die eertijds 't ongeluk van de familie van 't meisje en van z'n eigen zuster bewerkte, om de eer van z'n eigen familie te redden, vlucht hen achterna, wil 't meisje doden, doch dit vertelt hem wie zij is, de zuster schiet dan de man neer, die aan de toegesnelde boeren nog de eer van de familie hooghoudt en ver klaart dat het een ongeluk was. Toegang 18 jaar. Maandag en Woensdag het tweede deel van de seriefilm „De Geheimzinnige dr Satan". Dit laatste gedeelte brengt de oplossing van het mysterie dat hangt rond de onmenselijke misdadiger en zijn geheimzinnige tegenstander, de man met het koperen masker. Luxor i „Vrouwengevangenis", deze opzien barende film, die van Vrijdag t/m Zon dag in Luxor wordt vertoond, behandelt de geschiedenis van een jonge vrouw, die onschuldig in een vrouwengevange nis terecht komt. Vele zijn de oorzaken die haar verbitteren en die haar weer stand tegen het steeds toenemende mis dadige verlangen tenslotte breken. Er zijn de sadistische bewaaksters, er is de zelfmoord van haar beste vriendin, er is de geboorte van haar baby, die zij, om dat haar man inmiddels gestorven is en zij geen familie heeft, zelf niet mag be houden, er is de strijd die de menslie vende directrice te voeren heeft tegen haar tegenwerkende krachten en wan neer dan tenslotte de jonge vrouw, wel ke rol zeer goed wordt gespeeld door Eleanor Parker, de gevangenis verlaat, dan weet de directrice dat de verbitterde jonge vrouw spoedig zal terugkeren, maar dan niet onschuldig. Toegang 18 jaar. Maandag en Woensdag is er wegens herstelwerkzaamheden geen voorstelling. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. O neen, neen, protesteerde Chan. Alstublieft laat dat gelukkig ogenblik wachten. Geef u voor het heden alleen over aan stilzwij gen. Voor wij kapitein Cope om verklaring vragen bespieden wij al zijn bewegingen. Veel kan .wor den geopenbaard door hen, die niets vermoeden. Ik ga naar bu reau om schikkingen te treffen Maar die man is op en top een heer, riep John Quincy. Ka pitein van de Britse Admiraliteit. Wat u zich voorstelt is onmogelijk. Chan schudde het hoofd. Onmo gelijk voor u, maar hier in het maanlicht op het kruispunt in de Stille Zuidzee niet. Vijf en twintig jaar van mijn leven zijn verteerd op Hawaii en ik ben vele malen getuige ervan geweest, dat het on. mogelijke zich voordeed en ge schiedde. NACHTLEVEN IN HONOLULU. De Maandag bracht geen nieuwe onthullingen en John Quincy bracht een rusteloze dag door. Verscheidene keren belde hij Chan op, maar de speurder was altijd uit. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2