Waaiwijkse en Langst Courant Wijde Wereld I KING nmEn pxy.i v.o. ox de.Vxe.de.. urn, De begroting van Saamsdonk UIT DE DE NATUURZUIVERE PEPERMUNT Hf" OPWEKKEND VERKWIKKEND werd vastgesteld. m iff llllil Een afzonderlijke Kermiste Raamsdonk (dorp)? /RIJDAG 25 JANUARI 195? Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 8. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" President Truman heeft het Amerikaanse Congres de begroting voor het belastingjaar 1953 aangeboden. Zonder enige conces sie te doen in verband met de komende presidentsverkiezingen heeft hij de prijs gevraagd die hij nodig achtte om de vrede te bewaren, Dit betekent voor het Amerikaanse volk grotere las ten dan ooit. De uitgaven voor de periode van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953 worden begroot op 85.4 milliard dollar, dat is 14.5 milliard dollar meer dan vóór het lopende jaar en meer dan de helft hoger dan vóór Korea. Van dit bedrag is niet minder dan 51.2 milliard bestemd voor de strijd krachten en 10.5 milliard voor hulp aan het buitenland, die ook voor het grootste deel van militaire aard zal zijn. Niet minder dan driekwart van de begroting wordt dus gespendeerd aan de verdediging van de vrije wereld, inderdaad een hoge prijs voor de vrede. Aangaande het uitgebreide pro gram voor militaire, ekonomische en technische hulp aan het buiten land kondigde Truman aan, bin nenkort aanbevelingen te zullen doen voor 't program voor weder zijdse beveiliging ten bedrage van ongeveer 8 milliard dollar. Het merendeel der voor het buitenland oestemde gelden zou direct voor de opbouw van de strijdkrachten der betrokken landen worden aange wend. Tevens zouden aanzienlijke bedragen worden uitgetrokken voor technische bijstand aan ekonomisch nog niet voldoende ontwikkelde landen. De president beloofde dat de le vering van militaire uitrusting aan bondgenoten van de Verenigde Sta ten belangrijk versneld zal worden. Hij erkende, dat men in de afge- lop achttien maanden op het vast gestelde schema ten achter was ge raakt, hetgeen hij gedeeltelijk aan de eisen van de strijd in Korea weet. President Truman bracht hulde aan de landen van West-Europa voor de voortgang die zij de afge lopen 18 maanden hadden gemaakt bij de opbouw van hun defensie. De negen Europese leden-staten van de Noordatlantische verdragsorganisa tie haden in vergelijking met het belastingjaar 1950 hun defensie-uit gaven in het lopende jaar verdub beld tot een bedrag van ongeveer 9 milliard dollar, aldus Truman. Hij besprak vervolgens het nieuwe plan van de NATO (de Noordatlan tische Verdragsorganisatie) om de herbewapening te versnellen. Uit dit plan kon men volgens de pre sident twee conclusies trekken, op de eerste plaats dat West-Europa binnen twaalf maanden een aan eengesloten strijdmacht kan heb ben, die krachtig weerstand zal' kunnen bieden in geval van oorlog en vervolgens dat de West-Euro- pese defensie binnen enkele jaren een zodanig peil kan hebben be reikt, dat een invasie onwaarschijn lijk moet worden geacht. In ver band met de ekonomische inspan ning die de defensiezorg de West- Europese landen oplegt, gaf Truman als zijn mening te kennen dat ze het niet zullen kunnen stellen bui ten de hulp der Verenigde Staten. Over de strijdkrachten zei hij, dat de Amerikaanse regering van plan is de luchtmacht uit te breiden tot 143 groepen, het leger tot 21 di visies en de vloot tot 408 grote oor logsschepen en 16 vliegdekschepen. Een marinierscorps van 3 divisies staat ook op het program. Dit zijn de voornaamste punten uit Trumans begrotingsboodschap, die op de defensie betrekking heb ben. Deze punten maken enkele zaken zeer duidelijk. Op de eerste plaats dat de Amerikaanse regering er geen ogenblik aan denkt om haar streven naar een sterke verdedi ging, die in staat is elke aanvaller te weerstaan, te verminderen. Ver volgens dat zij niet aarzelt er grote offers voor te brengen en te vragen in de vorm van 60% van de begro ting. Voorts is zij niet van plan Europa in de steek te laten, ten be wijze waarvan zij 13% van haar be groting heeft bestemd voor hulp aan het buitenland. En tenslotte mankeert het zelfs niet aan waar dering voor wat de Westeuropese landen de laatste jaren hebben ge presteerd. Ook dit is van belang. De waardering en de hulp die Westeuropa krijgt, zijn een stimu lans om zich te blijven inspannen. De resultaten zijn voor de Verenig de Staten een bewijs dat ze hun geld niet in een bodemloze put gooien, waarop het eerder wel heeft geleken. Het is niet dikwijls een optimis tische wind die uit de defensiehoek waait. Mogen we sommige uitlatin gen van Truman in zijn boodschap wel als een optimistisch zuchtje be schouwen Vooropgesteld zij dat er in de grond weinig reden is tot op timisme, wanneer de halve wereld zich kort na een verschrikkelijke oorlog zulke geweldige inspannin gen moet getroosten om zich tegen agressie te vrijwaren, zoals Amerika bijvoorbeeld doet. Per slot van re kening is dat alleen maar een aan leiding tot ernstig pessimisme ten aanzien van een wereld die Zo wei nig in staat is haar idealen of wat ze als haar idealen voorgeeft, te verwezenlijken. Doch eenmaal de noodzakelijkheid gegeven dat, als de ene partij dreigt, de andere zich van haar kant voor haar eigen vei ligheid bewapent, kan men die prin cipiële kant een ogenblik op de achtergrond laten. En dan lijkt er wel enige aanleiding tot een gema tigd optimisme, omdat er blijkbaar enig schot in komt. Als we volgens de nieuwe plannen binnen een jaar zo sterk kunnen zijn dat we krach- 8» did:;::: 'P:;::X:: tig weerstand kunnen bieden in ge val van oorlog en binnen een paar jaar zo sterk dat we kunnen af schrikken van een invasie, dan komt het er alleen nog maar op aan die tijd door te komen en goed te besteden om inderdaad dat peil te bereiken. Nu hangt alles nog in de lucht omdat we nog niets in de hand hebben, dan zullen we ten minste enige vastigheid hebben waarop onze veiligheid rust. Door zich in te spannen alleen bereikt men eigenlijk niets, de inspanning moet een doel en resultaat hebben waardoor ze zin krijgt. Het doel is altijd duidelijk genoeg geweest, re sultaten beginnen zich zo langza merhand een beetje af te tekenen, waardoor een gematigd optimisme gevoed wordt, hoe pessimistische ondergrond, we herhalen het, dat optimisme ook heeft. Desalniettemin blijft de prijs voor de vrede zwaar. Voortdurend wordt er de welvaart door bedreigd. Vooral de Europese ekonomie krijgt geen gelegenheid zich te ontplooien, om nog te zwijgen van de gevaren waaraan zij heeft blootgestaan en nog blootstaat. Evenmin spreken we over de geestelijke depressie die de wereld momenteel ondergaat. Tenslotte is het zo, dat, als alle vei lige wegen op een na zijn afgeslo ten, er niets anders op zit dan die ene te nemen, hoe moeilijk begaan baar die ook is. Die weg zullen we gaan, omdat het onze enige kans is en die moeten we aangrijpen. Dit is ook het voorbeeld van Amerika. K.V.P. en GROEP-STEENBERGHE In „de Volkskrant" van j.l. Za terdag levert de voorzitter der KVP, de heer Andriessen, commentaar op 1 de overeenstemming welke tussen de K.V.P. en de groep-Steenberghe werd bereikt. Het vinden van een oplossing voor bepaalde meningsverschillen noemt hij een feit van belang. Z.i. is de opmerking, die is gemaakt, dat dit overleg moest leiden tot toe geven aan een bepaalde groep con servatieven objectief gezien on houdbaar. „Immers, indien dit zo zou zijn, dan zou dit moeten blijken uit de resultaten welke uit het overleg zijn voortgekomen. Maar de punten welke de groep-Steenberghe aan de orde heeft gesteld, zijn doorgezonden naar de verkiezingsprogram-com missie ter verdere behandeling en nu is het zeker niet zo dat het ver kiezingsprogram een conservatief ontwerp kan worden genoemd". Waarna de heer Andriessen laat volgen: „Wanneer nu de groep- Steenberghe zich achter dit ont- werp-program plaatst en een daar op gebaseerd beleid gaarne en ac tief steunt, dan is dit met conser vatisme maar moeilijk in overeen stemming te brengen''. De partij-voorzitter besluit: „Wij zijn van oordeel dat 't over leg geleid heeft tot het vinden van een juiste synthese, welke haar ba sis vindt in de gemeenschappelijk beleden en aanvaarde beginselen en normen. Aldus gezien is het ver kregen resultaat, zowel voor het ka tholieke volksdeel als voor 't land, van grote betekenis. Het zal er aan kunnen meewerken de komende verkiezingen tot een succes voor de K.V.P. te maken". GEEN ANDERE POLITIEK IN DE K,V.P. De heer Andriessen verklaarde te Baarn dat er geen sprake van is, dat de K.V.P. een andere politieke koers gaat varen. „WAARSCHUWING" VAN DE BRUIJN BETREURD. Het lag voor de hand, dat Bonds voorzitter De Bruijn zou reageren op een beduchtheid die blijkbaar in de kring van de, K.A.B. heerste over de actie-Duynstee. Aldus formuleerde dr. Alberink, secretaris van de K.V.P., zijn ant woord op de aan hem gestelde vra gen tijdens een K.V.P.-vergadering. „Als voorzitter van de K.A.B. heeft De Bruijn immers het recht en zelfs de plicht om in een verga dering te spreken over vraagstuk ken die zijn groepering ter harte gaan. Maar zijn twijfel aan het re presentatieve karakter van het da gelijks bestuur van de K.V.P. en de adviescommissie, is niet in over eenstemming met het communiqué, dat al vóór de vergadering op Nieu- wenoord was opgesteld. Hierin im mers is het representatieve element nadrukkelijk vastgelegd." Dr. Alberink voegde er nog aan toe het te betreuren dat bondsvoor zitter De Bruijn „als waar schuwing" de mogelijkheid van de vorming van een partij van katho lieke arbeiders naar voren had ge bracht. In het dagelijks bestuur van de K.V.P. zijn thans immers de ver schillende groeperingen van het ge hele katholieke volk, dat in de par tij is verenigd, vertegenwoordigd. Dit is ook het geval met de te vor men commissie, die tot taak zal krij- gent de K.V.P.-fractie geen politie ke doch deskundige voorlichting te geven. Men moet de groep-Steen berghe niet verwarren met de actie- Duynstee, want met de laatste was ook dr. Alberink het niet eens. PRIJSBESCHIKKING INGETROKKEN. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben be sloten met ingang van heden de pr ij zenbeschikking handelsmarges 1951 en de richtlijn voor prijsbere kening door de groot- en kleinindu- strie in te trekkken. Deze maatre gelen zijn begin April 1950 in wer king gesteld. Deze beslissing houdt in, dat de prijzen van de goederen, waarvoor geen afzonderlijke prijsregeling be staat, voortaan zelfstandig door de ondernemers kunnen worden vast gesteld. Zij blijven evenwel onder worpen aan het verbod van prijs opdrijving op grond van de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet, terwijl ook het prijsvormingsbesluit, dat waakt voor prijsvorming in over eenstemming met het algemeen be lang, van kracht blijft. RENTE MET HALF PROCENT OMLAAG. Met ingang van vandaag heeft de Nederlandsche Bank haar rente tarieven over de gehele linie met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto komt hiermee op 3% procent, het promesse dis conto op 4 en de rente voor voorschotten aan particulieren in rekening-courant en voor belening 5 en aan anderen 4 De verlaging heeft kunnen plaats vinden door de verbetering van onze deviezenpositie in de laatste maanden. (Met ingang van 17 April 1951 had de Ned. Bank haar rente tarieven met een half procent ver hoogd). WEER 86.7 MILLIOEN IN DEVIEZENPOT. De deviezen-aanbrengers in Ne derland doen hun best. In de afgelo pen week droegen zij aan de Ne- derlandsche Bank per saldo devie zen af tot een bedrag van 86.7 mil lioen gulden, welk bedrag het hoog ste is voor één week sedert begin 1951. De goud- en deviezenreserve is thans gestegen tot 1830 millioen te gen 1658,7 millioen op 31 Decem ber 1951. CREMATIE WETTELIJK TOEGESTAAN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp met betrekking tot verbranding, balserping en de schouwing van lijken. In dit wets ontwerp wordt voorgesteld de cre matie van lijken wettelijk toe te staan. Tot nu toe was lijkverbran ding bij de wet verboden, hoewel na 'n uitspraak van de Hooge Raad niet strafbaar. WINKELSLUITINGSWET GOEDGEKEURD. De Winkelsluitingswet is door de Eerste Kamer goedgekeurd met 31 tegen 3 stemmen. De com munisten stemden tegen. Tevoren had de minister zonder portefeuille, de heer Albregts, mee gedeeld, dat het winkelwerktijden besluit wordt herzien, waarbij reke ning wordt gehouden met de nieu we wet. Dit houdt echter geen ver lenging van de werktijd in in ver band met de koopavond. DEBLOKKERING VAN RESERVES. De Regering is voornemens ten spoedigste over te gaan tot een ge deeltelijke deblokkering der reser ves in 't gemeentefonds van de ja ren '48 tot en met 1950 ten behoeve van consolidering van gemeentelijke vlottende schuld en eventueel ter financiering van kapitaalsobjecten, die reeds zijn aangevangen en waarvan de voltooiing gevaar loopt wegens gemis aan financiële mid delen. MINSTENS 23 DODEN BIJ VLIEGONGELUK. Tijdens een hevige storm is een passagiersvliegtuig van het type Convair met 23 personen aan boord op een paar huizen in Eliza beth gestort. Alle inzittenden kwa men om het leven. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er zijn onder de mensen die zich in ge bouwen bevonden. INKTSPUITER IN ARREST. Vele Haagse dames gedupeerd. Sinds half September 1951 kwa men bij de Haagse politie ongeveer 20 aangiften binnen van dames die meedeelden dat hun mantel aan de achterzijde met een zwarte vloei stof was bespoten. In verband hier mede werd het recherche-personeel vele malen naar de binnenstad ge zonden om de dader op te zoeken. Menige winkelende dame die als aspirant-slachtoffer kon worden aangemerkt, werd in de afgelopen maanden geschaduwd. Half Januari kreeg men het eerste spoor in han den. Toen er eind vorige week weer een aangifte binnenkwam, ging men door op het gevonden spoor en on derzocht men de garderobe van een gebouw, waarin de vermoedelijke dader zich moest bevinden. In een jas werd een injectiespuit met een groene vloeistof aangetroffen. De eigenaar van de jas werd aange houden. Hij bleek nog een flesje met een vloeistof om schoenen te reinigen in zijn bezit te hebben. De man bekende de vernieling te heb ben gepleegd. Bij guur weer en huishoudelijk werk Uw handen voor Zoals wij reeds in ons vo rig nummer berichtten is in Raamsdonks raadsvergadering van vorige Week Zaterdag de gemeentebegroting vastgesteld. Deze begroting 1952 kent verschillende uitgaven die aanmerkelijk hoger hebben moeten zijn, dan vorig jaar; het gemeen tebestuur heeft hierin aanleiding gevonden tot de opmerking dat voorzichtigheid met betrekking tot het financieel beleid dringend geboden is. BALANS OVER 1951. Der traditie getrouw opende de bur gemeester deze eerste vergadering van 1952 met een nieuwjaarsrede waarin hij zijn blikken liet gaan over het afgelopen en het nieuwe jaar. De burgemeester begon zijn rede met de leden met hun gezinnen en alle in woners een zalig en gelukkig .Nieuwjaar toe te wensen en dankte allen die hem hun goede wensen hadden doen toeko men. Over de loop van de bevolking deelde hij mte dat op 8 October de 8000ste in woner kon worden ingeschreven. Op 1 Januari bedroeg het zielental 7921. Dit werd door geboorte vermeerderd met 193 en door vestiging met 245, in totaal met 438. De vermindering door overlijden bedroeg 46 en door vertrek 275, zodat op 31 December 1951 de gemeente 8038 in woners telde, waarvan 4059 mannen en 3979 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 72, tegen 59 in 1950. De grote behoefte aan woonruimte, aldus de burgemeester, kon helaas nog maar schaars bevredigd worden. Hij deelde mee dat er nog 249 woningaan- vragen lagen te wachten, waaronder tal rijke samenwoningen. In 1951 kwamen de 10 duplexwoningen in de Beatrixlaan en de Raadhuisstraat gereed en in de Nieuwe en Oude Groenstraat 6 industrie woningen, terwijl enkele verwoeste pan den werden herbouwd. Dank zij de medewerking van de PNEM kon in de Margrietstraat en de Raadhuisstraat met de bouw van 19 wo ningen worden begonnen. Voorts sprak de burgemeester over de voortgang die is gemaakt op het terrein van openbare werken. Industrie heeft men, tot de grote spijt van de spreker, in 1951 niet aan kunnen trekken; momenteel ontvangen in de ge meente 76 personen een uitkering op grond van de overbruggingsregeling of de sociale bijstandregeling. Sprekende over de kazerne deelde de burgemeester mée, dat deze in het voor jaar van 1952 gereed moet zijn; de ge meente zal het garnizoen een waardige ontvangst bereiden. PLANNEN VOOR 1952. Nadat de burgemeester een woord van jdank gericht had tot de ambtenaren en het gehele gemeentepersoneel, richtte hij zijn blik op de toekomst, „Het staat wel vast, zei hij, dat de woningbouw ook in 1952 het zorgenkind zal zijn. Men is be zig met de reeds genoemde 19 woningen, die nog in de eerste helft van dit jaar gereed zullen komen, bovendien bestaat er grote kans, dat ongeveer een 15-tal door oorlogsgeweld vernielde woningen zullen worden Herbouwd. Momenteel worden pogingen in het werk gesteld om met een bijdrage ineens van belangheb bende industrieën en particulieren een geldlening voor woningbouw te sluiten; aanmeldingen voor 10 woningen zijn in tussen binnen gekomen. Binnenkort zal bfegonnen kunnen wor den met de gedeeltelijke vernieuwing van de Kerklaan in Raamsdonk; in het pro gram voor '52 is ook opgenomen de rio lering en verbetering van de Hoepel- steeg en de Rietstéeg, waarmee reeds 'n aanvang is gemaakt, evenals met het 2e gedeelte van de Emmastraat en het op halen en gedeeltelijk vernieuwen van de Korte Brofekstraat. Verder ligt in het verschiet de doortrekking van de Bea trixlaan tot aan de Oranjestraat en de gedeeltelijke verlenging van de Raad huisstraat. Met de B.B.A. is overeen stemming bereikt over het bouwen van een wachtlokaal in Raamsdonk. De allervoornaamste taak zal zijn het industrieterrein op korte termijn gedeel telijk op te hogen en de Boterpolder te voorzien van straten. Het maken van een bad_ en zwemin richting, aldus vervolgde de burgemees ter, en de aanleg van een sport, en wan delpark heeft nog steeds de volledige be langstelling van het dagelijks bestuur. Alle plannen kunnen echter niet tegelijk worden verwezenlijkt. Ten aanzien van de bad, en zweminrichting kan ik U me dedelen, dat het plan in een vergevor derd stadium van voorbereiding is. De heer van Woerden bracht zijn dank uit aan de voorzitter voor het vele vruchtbare werk door hem in het afge lopen jaar tot stand gebracht. De notulen der vergadering van 24 Dec. '51 werden in orde bevonden en goedgekeurd. Goedgekeurd werden de raadsbeslui ten. A. v. Steenhoven als lid van Maat schappelijk Hulpbetoon en de heer J. Terborg, lid van de commissie tot we ring schoolverzuim. De goedkeuring was eveneens binnen gekomen voor de rek. courant kasgeld lening van max. 8 ton. De R.K. Meisjesschool 'voor lager on derwijs te Raamsdonk zal een kast kun nen aanschaffen, het crediet van 458 keurde de raad goed. De verkoop van een perceel grond gelegen aan de Oranjestraat aan H. G. Hitters zal aangehouden worden tot de volgende vergadering. DE ÈEGROTING 1952. Vervolgens kwam men aan de hoofd schotel dezer vergadering: de begroting werd onder de loupe genomen. In een praeadvies hadden B. en W. na een algemene beschouwing enkele punten aangegeven waarin de begroting 1952 verschilt van 1951. Zo waren er hogere posten geraamd moeten worden voor het onderwijs; pl.m. 5000.meer zou uitgetrokken moeten worden voor vergoeding ex art. 101 en voor de sub sidie voor het kleuteronderwijs. Voor 't Buitengewoon Lager Onderwijs waren de kosten mét 1950.gestegen. De post verpleegprijzen voor krank zinnigen vroeg ook een bedrag van 1400.meer. Vopr de burgerlijke verdediging was 800.uitgetrokken. B. en W. achtten het noodzakelijk dat in 1952 de bevolking in de gelegenheid wordt gesteld zich aan een röntgenolo- gisch borstonderzoek te onderwerpen. De kosten hiervan werden geraamd op I 6900.—; de bijdrage van de bevolking zou f 2900.— bedragen, zodat het door de gemeente te betalen bedrag pl.m, 4UU0 gulden werd. De voorzitter verzocht zich te beper ken tot de voornaamste punten en stelde de debatten open. De heer Vermeer sprak over het Wit- Gele Kruis, dat een subsidie krijgt van 1000; dit is slechts voldoende om de tekorten te dekken. Spreker zag ook gaarne de mogelijkheid van een wijkge- bouw. Openbare werken: Dhr. Vermeer stel de de vraag of B. en W. meenden met dit bedrag te kunnen toekomen voor rio lering 1350). Dat de subsidies onder het hoofd O. K. en W. zijn verhoogd was prachtig volgens Vermeer, maar waarom de een 50 pet, meer en de ander bijna niets. Het bestuur van het Wit Gele Kruis heeft om geen verhoging gevraagd, al dus de voorzitter, dus hoeven wij niet hoger te gaan. In principe zijn wij be reid om de Kruisverenigingen zo goed mogelijk te laten werken. De heer Vermeer vertrouwde dat door deze bekendheid het bestuur van het Wit Gele Kruis er toe zou overgaan een verhoging te vragen. De heer v. Woerden reageerde hier heftig op de uitlating van de heer Ver meer om dit aan te moedigen. Als zij in nood zitten, moeten zij zelf de weg we ten, doch dit moet niet aangewakkerd worden door de raadsleden zelf. Openbare werken, aldus de voorzitter, zijn verhoogd van 1650 tot 5000. De commissie acht deze verhoging gewenst. Betreffende de subsidies waarover de héér Vermeer sprak, dacht de voorzitter aan de muziekver. Deze ontvingen een basis subsidie met 10 verhoging; deze zijn verhoogd met 50 aangezien de harmonieën de Bendracht en St. Bavo voor grote lasten zitten i.v.m. de ver hoging van prijzen der instrumenten. De beide zangver. n.l. de Gem. Zangver. en Excelsior ontvangen voortaan elk 100. Hiermede was dhr. Vermeer beantwoord. VERMAKELIJKHEID OP ZONDAG. De heer v. Woerden bracht dank aan B. en W. en het personeel van de ge. meentesecretarie. Hij wilde het verder hebben over het algemeen beheer. Hij brak een lans voor de neringdoenden en deed een beroep op B. en W. om alle inkopen die de gemeente deed in eigen plaats te doen. Hij vrofeg de aandacht voor vermake lijkheden op Zondag; wielerwedstrijden moesten dan niet op de openbare weg gehouden mogen worden, daar deze dag de dag des Heren is. Hij- verzocht B. en W. om geen toestemming hiervoor te geven. Antwoord van de voorzitter: Wat de aankopen in eigen gemeente betreft, dit is altijd zoveel mogelijk gedaan. Weth. Nollen, die tevens voorzitter is der Mid denstandsver., zal hier ook wel op toe zien. De wielerwedstrijden hebben de laatste twee jaar plaats gevonden op 2fe Pinksterdag, dus niet op een Zondag. Wat de heer v. Woerden verder bedoeld was geen officiële wedstrijd, doch min of meer een trainingsrit. DE KERMIS! De heer Rodenburg kwam terug op de afzonderlijke kermis te R'veer en R'dorp. Dit is een oude hangende kwestie. Hij vond het van veel belang voor de mid denstand. De heer Verschuur gaf als zijn mening weer niet tegen de kermis te zijn, maar wel voor een 2e kermis. Dit zal een ge vaar vormen zowel op zedelijk als op financieel gebied. Hij vond 't eerder 'n nadeel voor de middenstand, daar deze na de kermis op hun centen konden wachten. De heer Vermeer deelde 't standpunt Van de vorige spreker volkomen. De heer v. Woerden noemde zijn fractie een klein deel van de raad. Toch wilde hij zijn stem nog eens laten horen; hij was absoluut tegen de kermis in het algemeen, aangezien deze op Zondag ook gehouden werd. De heer Knapen was van dezelfde mening, om dezelfde principiële redenen. De heer Rodenburg eerbiedigde het standpunt der laatste twee sprekers, al hoewel dit zijn mening niet was. De mening van VermeerVerschuren noemde hij ongegrond. Waar mensen komen wordt gekocht. Hij verzocht het oordeel van andere middenstanders uit de raad. De heer v. Strien stemde met de heer Rodenburg in en zag hierin kansen niet alleen voor de caféhouders, doch ook voor andere zakenlieden. De voorzitter hoopte dat de heer Ro denburg nu geen stemming wilde uitlok ken, gebruik makende van het feit dat twee leden afwezig waren. Hij had lie ver dat dit dan op de volgende verga dering zou gebeuren. De heer van Strien stelde voor dat de Middenstand van R'donkdorp dit aan de raad zou voorstellen, dan kon het in de volgende vergadering eventueel tot stem ming komen. Dhr. Rodenburg legde zich hiferbij zeer loyaal neer; men zou nu niet stemmen. De heer v. Strien sloot zich aan bij de woorden van de heer v. Woerden aan gaande de inkopen der gemeente in eigen plaats; hij noemde b.v. schoolbanken, deze konden ook in eigen gemeente wor den gemaakt. Hoewel, aldus de voorzit ter, wij alleen maar het geld hoeven te geven, zouden wij de betrokken scholen kunnen adviseren om hier in te kopen. Hij meende dat in schrijfbehoeften dat al geruime tijd het geval was. Verder waren er geen sprekers meer en stélde men de begroting vast, waarna de voorzitter de vergadering sloot.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1