K HEUVEL WAALWIJK LAATSTE BERICHTEN L00N-0P-ZAND ST.JOACHIMSMOER LANDBOUW PLUIMVEE HEROPENING THUISSTIKSTERS HOCKEY. TAFELTENNIS. BIUARTEN. BIOSCOUP-PKOliHAMMA. DIENSTBODE ENKELE BEWAME él muziekhandel ■0yCnnrJn 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 JANUARI 1952 7 KA.A U V DE K.R.O. REPORTAGEWAGEN IN HET SPORTPARK. TO LEO'S VINKEL KAATSHEUVEL Holland South of fhe Maas River M«yr. Ter Berg-van Schijndel SCHROOI- EN SCHUURMACHINE. Onze geheel gemoderniseerde Zaak wordt ZATERDAG 26 JANUARI A.S. OM 10.30 UUR V.M. HEROPEND 9 Komt U eens een kijkje nemen gevraagd VOOR DAMESSCHOENEN. Aanmelden: GROTESTRAAT 131 DRUNEN. WAALWIJK.. 'U -- De wedstrijden van Zondag j.l. kon. den geen doorgang vinden wegens het te natte veld. Programma voor Zondag 27 Jan. a.s.: DeurneDames 1. Push 3Heren 1. Were Di 3Dames 2. Heren 2Tilburg 6. Dames 1 kunnen Deurne de puntjes afhandig maken. Heren 1 moeten in Breda tonen wat ze kunnen, willen ze de volle winst binnen halen. Dames 2 mogen geen puntje verliezen willen ze de promotiekansen behouden. Heren 2 heeft veldvoordeel, er zit winst in, maar dan moet er voor de volle 100 procent gespeeld worden. KON. NED. BILJARTBOND Voorwedstrijden 2e klas Cadre 38/2. Aan de biljartvereniging „Steeds Voorwaarts", gevestigd bij Ad v. Crom- voirt, N. Parallelweg (hoek Baardw.se. straat) werd de organisatie opgedragen van de voorwedstrijden om het Kam. pioenschap van Nederland, kleinbiljart 2e klas Cadre 38/2. De organiserende vereniging gaf reeds enkele malen blijk haar taak te kennen en naast een vlot verloop van de wed strijden, die op de 230 x 115 tafel van de fa. v. Gemert uit Berlicum gehou den worden, zal er weer grote prestatie genoten kunnen worden. Er wordt gespeeld met de door de K.N.B.B. goedgekeurde „Ivorin'-ballen. De volgende spelers nemen aan deze wedstrijden deel: M. van Bracht, Waalwijk; A. van Cromvoirt, Waalwijk; K. Dekkers Jr., Den Bosch; C. v. d. Elshout, Tilburg; J. v. Schijndel, Helvoirt; P. v. Schijndel, Helvoirt; W. Soeterboek, «Kaatsheuvel. Het volledige programma zal a.s. Maandag in dit blad worden gepubli. ceerd. KAATSHEUVEL. District „De Langstraat" K.N.B.B. Afd. „Kaatsheuvel". De uitslagen van de eerste com petitiewedstrijden van dit seizoen in de Libre klasse C en D zijn als volgt In klasse C K.O.T. A—K.O.T. B 4—4 D.E.S.—N.A.S. 6—2 H.G.L.Poedelvrees 80 Ons GenoegenH.K.S. 44 In klasse D H.K.S.—D.E.S. 6—2 N.A.S. 2—N.A.S. 3 4—4 O.N.A.Ons Genoegen 80 Altijd Raak 1A. Raak 2 62 ■;e Doordat enkele uitslagformulie ren te laat waren ingezonden, is dit bericht langer uitgebleven dan be doeld werd. Doch bij de allereerste wedstrijden heeft men altijd met dit euvel te kampen. Dat neemt echter niet weg dat dit zo kan en mag blijven, integen deel, de wedstrijdformulieren die nen tijdig te worden ingezonden. Dit „tijdig" is dan dat het formu lier binnen 24 uur na de wedstrijd moet zijn verzonden. We kunnen geen dag vaststellen, omdat er dit jaar wedstrijden plaats vinden op verschillende dagen in de week. Daarom moeten we aldus tot een zekere beperktheid komen. Dan komen de mannen die in de eerste wedstrijden al knal-gemidd. fabriceerden. Als „kampioen" in de Libre C mag ik zeer zeker noemen dhr. Jan de Njjs van N.A.S., die in de aller eerste partij al een gem. van liefst 6.30 liet noteren. Zijn hoogste serie was niet daverend, maar het gem. daarentegen formidabel. Het hoogste gem. liet J. v. d. Kaa noteren, van liefst 16.92. In 13 brt. liet hij niemand minder dan W. Soe- terboek in het zand bijten. Vervolgens komt C. Soeterboek met 11.11 gem. en daarop volgt J. Verhiel, die het „varkentje" H. Snoeren flink waste met 9.86 gem. H. Soeterboek donderde er ook op los en met 8.88 gem. versloeg hij niemand minder dan M. v. d. Heij den. Overige daverende gem. scoorden G. Snoeren (8.00) M. v. d. Heijden (7.88) H. Snoeren (7.40) en Piet van Boxtel (6.30), die de hoogste serie van de week scoorde, n.l. 75. Het H.G.L. team was trouwens in zijn geheel goed op dreef. Piet speelde met 6.30, Giel met 5.80 en Jan Damen met 5.65. In de Libre D werd nog geen hoog gem. gescoord. P. Klijssen van Altijd Raak 1 behaalde hier de titel van kampioen met 4.77. gem. B„ Jansen speelde met 4.68, zijn broer Jös mèt 4.1Ö. Verder bleef J. Hen- driks nóg boven de 4, n.L met 4.28. WAALWIJK. N'ever Despair 7Sorry,, 64. Zaterdag j.l. is Sorry bij Never Des pair 7 op bezoek geweest. Wij hadden verwacht, dat Sorry wel de beide punten mee terug zou brengen, maar zoals U ziet heeft Sorry zelfs nog niet één punt kunnen bemachtigen en is onze verwach. ting precies tegenovergesteld uitgekomen, We naderen langzamerhand het einde van de Taffeltenniscompetitie. Er resten ons nog drie wedstrijden, te weten tegen De Kring 4, Carrington resp. K.A.T. 2. Aan het einde van de competitie zul len wij U enige persoonlijke resultaten geven. A.s. Zaterdag speelt Sorry in Den Bosch tegen De Kring 4. MUSIS SACRUM. „Vrouwen zonder naam", welke film van V rijdag t.m. z,ondag in Musis wordt vertoond, is in menig opziciit een voor- trerrejijke tiim, die aiierwege grote waar. dering neert gevonden, tiet is een tiim van Kadvanyi, die ook de tiim „ttrgens in europa maakte, tlij is gegrepen door de ellende en het Jeed van de vrouwen, die verblijven, om wélke reden dan ook, in de kampen voor „displaced persons", door de ontoelaatbare toestanden, die, vijt jaren na de bezetting, nog in Euro pa heersten, en hij heert dit leed gestalte gegeven in de Verschillende figuren der vrouwen, wier pijnlijke belevenissen hij in zijn film „Vrouwen zonder naam" weergeeft. Stars van diverse nationaliteit gaven hun medewerking aan deze tiim, die is geworden tot 'n aangrijpend do cument van onverdiend leed en onrecht vaardige straf. Het is jammer dat de Eranse actrice Simone Simon uit de toon valt. De film eist extra voorbehoud en is alleen toelaatbaar voor volwassenen. Een film van een geheel ander genre, maar in dat genre van goede kwaliteit is de verzetsfilm „De grote samenzwering"; die in beeld brengt de voorbereiding van de geallieerde invasie in Noord-Afrika, en deze invasie zelf, waarbij velen hun leven lieten. Het is een film ook van de strijd van het verzet tegen de gestapo in het broeinest van internationale onder grondse activiteit:A]giers. Jan Moetwil de populaire Vlaamse radiocommentator van de B.B.C. in de bezettingstijd, spreekt het commentaar. LUXOR. „De blauwe lagune" is de titel van de film die van Vrijdag t.m. Zondag in dit theater wordt vertoond; deze film behandelt het thema van twee kinderen, een jongen en een meisje, die samen met een oude zeeman, na een schipbreuk op een onbewoond eiland terecht komen. De zeeman komt door een val om het leven en de jongen en het meisje leven verder en worden groter. Op zekere dag komen er dan twee mannen op het eiland, waar van de een het begrepen heeft op de parels die de jongen opduikt en de an der op de schoonheid van het meisje. Na en:ge gevaarlijke avonturen echter weten de jongelui de twee misdadigers tegen elkaar uit te spelen en ze ko men tot- de ontdekking dat zij van elkander houden. Zij blijven op het eiland, leven gelukkig, maar als hun baby geboren wordt, menen zij hem met de beschaving in aanraking te moeten brengen en zij vertrekken naar de be woonde wereld. 14 jaar. Maandag en Woensdag wordt de film „Diamantsmokkel op Holland" gedraaid. Het drama speelt zich af in de dokken van Londen. Het is de geschiedenis van Dan, een zeeman, die iedere keer de douane te vlug af is, als hij smokkelwaar van boord aan land weet te brengen. Hij is een handige jongen, maar wanneer hij zich eens mengt in een diamantsmok kel, kan hij het tegen de bende en tegen de politie toch niet bolwerken, en het blijkt dat hij dit keer op het verkeerde paard heeft gewed. Toegang 18 jaar. 5000 NATIONALISTEN BESTORMEN POLITIE. De opstand der nationalisten is weer opgevlamd in Zuid-Tunis. Te Moknin, een kustplaats op 200 ki lometer ten Zuidoosten van de hoofdstad, zijn drie Franse agenten gedood en twee andere als gijze laars weggevoerd, toen een menigte van 5000 demonstranten het poli tiebureau bestormde. Elders viel een luitenant der Franse gendarme rie onder de handen van opstande lingen. Te Teboulba, nabij Sousse (de haard der onlusten van Dins dag) vielen Woensdag zeven doden toen gendarmes een Frans kolonist tegen een horde Tunesiërs be schermden. Geheel Teboulba was in handen van opstandelingen. Franse troepen staan gereed om het stadje te heroveren. In de havenstad Sfax, door een algemene staking verlamd, is de alarmtoestand afgekondigd. TRUMAN CANDIDAAT Na een bespreking in het Witte Huis verklaarde de democratische commissie van Missouri, dat presi dent Truman zich bereid heeft ver klaard zich opnieuw candidaat te stellen voor de presidentsverkiezin gen. Senator Kefauver uit Tennessee kondigde aan, dat hij zijn candida- tuur voor de democratische partij zal doorzetten, ongeacht de beslis sing van Truman. In opdracht van Averell Har- riman is de Amerikaanse technische hulp aan Egypte en vijf andere Arabische landen afgesneden. De maatregel werd genomen omdat geen der landen had voldaan aan de eisen van de wederzijdse veilig heidswet. APOLLO-THEATER. „Onverbreekbare Banden" is de titel waaronder het Apollo Theater Zaterdag en Zondag een film draait, waarin Ann Blyth en Farley Granger de hoofdfigu ren zijn. Onverbreekbare banden is een van de mooiste films van de laatste tijd, waarin achttien jaren van geluk in acht tien seconden verwoest worden. Toegang 18 jaar. Kirk Douglas en Virginia Mayo zijn in „Aasgieren der Woestijn" op Woens dag a.s. de hoofdpersonen. Een Western van de beste soort, voor 14 jaar toegan kelijk. K. P. V. Na de grote tentoonstelling van Za terdag en Zondag j.l., waarvan we tot onze spijt geen nauwkeurige bekroningen kunnen meiden, daar de preciese gege vens momenteel niet meer voorhanden zijn, volgt Zaterdag a.s. de jaarverga dering van de K.P.V. in café „De Sport wereld voor de leden verplicht op een boete van 1. De agenda luidt: 1 Opening door de voorzitter; 2 Verslag penningmeester; 3 Verslag secretaris; 4 Bestuursverkiezing; 5 Uitreiking kampioenschappen; 6 Be noeming controlecommissie kas; 7 Rond vraag en sluiting. GESLAAGD. Voor het vakdiploma Kleinhandel in Tabak, slaagde de heer L. de Benis, Hoofdstraat 112, alhier. R.K. LEESBIBLIOTHEEK. Het bestuur van de R.K. Leesbiblio- theek Kaatsheuvel heeft een keurig ver zorgde catalogus doen- verschijnen, waar in de boeken op een overzichtelijke wijze zijn ingedeeld, met een beoordelingscijfer voor ieder boek. Op deze wijze is het eenieder moge lijk een verantwoorde keuze te doen uit de schat van boeken, die de biblio theek bezit. De noodzakelijkheid van het bestaan van een R.K. Bibliotheek moet ieder ka tholiek duidelijk aanvoelen. Veel vuilnis en vergif wordt, tussen twee banden ge bonden, ook onder ons katholieken nog verspreid. Laten we toch goed de han den in elkaar slaan, om alles wat anti godsdienstig en inmoreel is te weren. La ten vooral ook de ouders in deze waak zaam zijn en scherp toezien op wat hun kinderen lezen. „Zeg mij met wie gij om gaat, en ik zal U zeggen wie gij zijt", dit geldt voor de omgang met een vriend, maar veel meer nog voor de omgang met een boek. Houdt U daarom stipt aan de beoordelingscijfers in de catalogus aangegeven. Zo kunt ge met het bestuur van de R.K. Leesbibliotheek medewer ken, om niet alleen U zelf, maar ook uw kinderen een aangename en nuttige vrijetijdsbesteding te verschaffen. Wij wensen de gids een vriendelijk onthaal. Momenteel is de R.K. Lees bibliotheek geopend voor de jeugd op Zaterdag van half drie tot vier uur en voor de anderen op Zondag van 12 tot 1 uur in het patronaat St. Jan. Onder de Sportrubriek geven we een voorbeschouwing van de attractie-wed strijd van het seizoen, de ontmoeting DeskHelmondia. Wat mogelijk voor vele Desk-supporters van het allesgroot- ste belang zal zijn, is het feit, dat thans definitief bekend is, dat de reportage wagen van de K.R.O. op het Desk-ter rein in het natuurpark „De Efteling" aanwezig zal zijn, om daarna een korte na-beschouwing over de wedstrijd te geven. Kaatsheuvel weer voor de'micro, phoon, laat het met ere zijn, ook al is de opgave zwaar. TAFELTENNIS N.V.R. Na 9 overwinningen en twee gelijk gespeelde wedstrijden van de elf compe titie-opgaven, moest N.V.R. I Zaterdag j.l. zijn eerste nederlaag incasseren en wel tegen Never Despair I te 's-Bosch. De wedstrijd had een zeer spannend ver loop, met als resultaat, dat den Bosch met het enkel spel 54 noteerde, doch ook het dubbel spel wist te winnen, zo dat de eindstand 64 werd voor Never Despair. Ook het tweede team moest tegen het tweede team van dezelfde club het onderspit delven. Uitslag 31. Het derde speelde thuis tegen Vitesse uit Vught. Alhoewel Kaatsheuvel zich voor de volle 100 pet. gaf, moesten de N.V.R. jongsten de buit met 6—4 aan Vught laten. De komende week is N.V.R. geheel vrij. VERDI-HERDENKING. Dinsdag werd de eerste repetitie ge houden van het Gemengd koor van Bel Canto met het orkest van de T.G.K. uit Tilburg, voor het te geven Verdi-Her- denking Concert op 2 en 3 Febr. a.s. De resultaten op deze eerste avond bereikt waren van dien aard, dat met zeer veel vertrouwen de komende uitvoeringen mogen worden afgewacht. De belangstelling voor beide avonden is zowel uit als buiten Kaatsheuvel reeds zeer groot. Reeds bij de eerste gelegen heid, dat de werkende leden een opgave mochten doen van de aangevraagde plaatsen, kon reeds geconstateerd wor den, dat meer dan een volle zaal was uitverkocht. Wij zijn thans in staat het volledig programma van deze Verdi Herdenking te vermelden en het zal zelfs de meest enthousiaste Verdi-aanhangers, die in 't laatste jaar door de vele Verdi-uitzen- dingen op de radio, zowel door de bin nenlandse als buitenlandse programma's zeer zijn toegenomen, bekoren, dat een zo rijke variatie uit de treffende com posities van deze grote componist geko zen zijn. Programma Uit Missa „Requiem Requiem, 4 stemmig gem. koor. Confutatis, Baryton-solo met 4 stem mig gemengd koor. Agnus Dei, Soli voor sopr. en raezzo- sopr., met 4 st. gem. koor. Libera me, sopr.-solo met 4 st. gem. k. Uit Opera „Macbeth Chor Schottischer Flüchtlingen, 4 st. gemengd koor. Uit Opera „Troubadour" Nonnenchor, 4 st. dameskoor. Miserere, 6 st. mannenkoor met soli voor sopr. en tenor. Uit Opera „Nabucco": Slavenkoor. Pauze. Uit Opera „Troubadour": Troubadour Fantasie, Orkest T.G.K. Zigeunerchor, 4 st. gem. koor. Kanzone, solo mezzo-sopraan. Zigeunerchor, 4 st. gem. koor. Uit Opera „Traviata": Prelude, Orkest T.G.K. Trinklied, duet sopr. en tenor. Chor Zigeunermadchen, dameskoor. Hat dein heimatliches Land, solo voor baryton. Uit Opera „I Lombardi": Koor Kruisvaarders en Pelgrims. Uit Opera „Un Ballo in Maschera": Eri tu che macchiavi, baryton-solo. Uit „I Lombardi": Jerusalem, 4 st. gemengd koor. AGENDA. Zaterdag 8 u. n.m. Jaarvergadering K. P. V. café Sportwereld. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. en 8,30 u. n.m. Apollo-Theater: Onverbreek bare Banden, Toegang 18 jaar. Zondag 11.45 u. v.m. repetitie Gem. Koor Bel Canto. Zondag 2.30 u. n.m. Voetbalwedstrijd DeskHelmondia. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. Maandag 8 u. n.m. repetitie Gem. koor Bel Canto met orkest. ONDERSCHEIDING. J.l. Zondag werd door onze dorpsge noten de heren C. v. d. Sanden en C. Spapens deelgenomen aan het solisten concours te Roosendaal. Beide heren be haalden de 2e prijs met 63 punten. Eerst genoemde in de ereafdeling, de tweede in de afdeling uitmuntendheid. STATIEDAG. Harmonie Concordia. A.s. Zaterdag viert de Kon. Erk. Har monie Concordia haar jaarlijkse statie dag. Des morgens wordt voor de over leden leden een H. Mis opgedragen. 's Middags komen de muzikanten in de zaal der harmonie bijeen voor de jaar vergadering, waarna muzikale rondwan deling door het dorp. Om 6 uur wordt de leden een Brabantse koffietafel aan geboden. In het begin van de avond komen ook de dames der leden aan de feestelijkheden deelnemen. Dan volgt een gezellig samenzijn met voordracht afgewisseld en opgeluisterd door het Tiroler Orkest. De dames zul len worden getracteerd op koffie en ge bak. In aansluiting op deze statiedag zal Zondagavond de Toneelvereniging Beek en Donk een uitvoering geven voor donateurs en leden der harmonie. VERERENDE OPDRACHT. Bij gelegenheid der viering van het 50-jarig bestaan van de R.K. Midden standsbond te Den Bosch zal Concordia's Tiroler Orkest in samenwerking met Het Brabants Orkest met muzikale gedeelte verzorgen. De nummers die zullen wor den uitgevoerd zullen bestaan uit klas. sieke en amusementsmuziek. Zowel de muzikale verzorging bij de Brabantse koffietafel als bij het diner in de grote zaal van Casino zijn aan eerstgenoemd orkest toevertrouwd. CONCERT. Onder de deskundige leiding van de heer Fr. v. d. Abeelen zal in de zaal van Concordia op 3 Febr. a.s. een groot concert worden gegeven. Het is niet de eerste keer dat Concordia onder deze leiding optreed. Dit concert is uitsluitend toegankelijk voor donateurs en genodig den uit omliggende plaatsen. Het geheel nieuwe programma dat zal worden uitgevoerd bestaat uit de vol gende nummers: 1 Washington Grays, van Grafalla; 2 Peter Schmoll, C. M. v. Weber; 3 Les Frinye (3 delig), J. Massenet; 4 Holland, ouverture P. v. Mever; 5 Avec Elan, K. Jansen; 6 Car naval Romain, H. Berlioz; 7 Le Chas seur Maudit, Symphonisch gedicht van C. Franck; 8 Marche Gammatique, G. Boedijn. HULDIGINGSAVOND Zaterdagavond zal in de zaal van Sophia's Vereniging bij de heer Wijt- vliet de huldiging plaats hebben van de gerepatrieerde militairen. Tevens zullen bij die gelegenheid een viertal militairen die zich in de Meidagen van 1940 on derscheiden hebben een ereteken worden Uitgereikt. De plechtige uitreiking der oorkonden enz. zal geschieden door de Edelachtbare heer Burgemeester. Uitvoering R.K.J.B. Alhier trad de toneelvereniging der R.K.J.B. voor het voetlicht met het toneelspel in drie bedrijven, ge titeld: „Het lag in de kaarten" van Wim Dumont, onder regie van H. v. d. Sande. Alles bijeengenomen mag het uit zonderlijk geslaagd heten. De hoofd rollen waren wederom in goede handen. Het voert te ver in bijzon derheden te treden, doch zonder aan de andere medespelenden enige af breuk te willen doen, kunnen wij niet nalaten een apart woord van lof te richten aan J. Kemmeren in de rol van bediende Hamed, die wij voor het eerst op de planken zagen verschijnen en die zijn spelkwalitei- ten uitzonderlijk tot uiting bracht. Dhr. Brabers en v. d. Sande, res.p in hun rol van Bil] Spencer, de heer des huizes, en Joe Everton, de nar, waren prima in hun vertolking der hoofdrollen, zodat elke aanmerking misplaatst zou zijn. Ook Sj. Klijn in de rol van vrouw Blackmoore en C. Cimons als de zwager van Bill Spencer past een welgemeend woord van lof. De kleinere rollen waren eveneens in goede handen, hoewel een enkeling de z.g. plan kenkoorts niet vreemd was, hetwelk natuurlijk graag over het hoofd ge zien werd, daar het hoofdzakelijk personen betrof die voor het eerst op de planken kwamen. Wij kun nen dan ook niet beter doen dan volmondig beamen met het publiek in de zaal: „het was weer best werk wat zij ons boden". De regisseur en spelers alle lof en een spoedig tot weerziens. Zondag 27 Januari a.s. zal voor de laatste maal dit stuk opgevoerd worden. ONZE ACTIEVE POST. De heer Leo Nieuwenhuijsen te Kaatsheuvel ontving dezer dagen van een oud-soldaat uit Canada een brief geadresseerd: The Main Straat Leo's Store (Vinkei) De post vond de adressering meer dan voldoende en de'brief kwam zonder vertraging aan het goede adres aan, Een compliment aan on ze actieve postmannen! EMELTENBESTRIJDING. Op een aantal plaatsen is reeds in December 1951 schade aan de te velde staande gewassen voorgeko men door vreterij van de emelten. Dit was onder meer het geval in de N.O.P. Onmiddellijk heeft men daar de bestrijding van deze schadelijke dieren ter hand genomen en werd op grote schaal Hexamelt, gemengd met zemelen, uitgestrooid, daar dit door het zachte weer nog mogelijk was. Dit feit wordt door ons even ge memoreerd om u erop te wijzen, dat het noodzakelijk is uw gewas sen regelmatig te controleren op emelten vreterij en deze controle niet uit te stellen tot het a s. voor jaar. Neemt u schade, veroorzaakt door emelten, in uw gewassen waar, zorg er dan voor voldoende bestrijdings middelen in voorraad te hebben, zodat in het voorjaar, zodra de nachttemperaturen hoog genoeg zijn, direct de bestrijding ter hand genomen kan worden. Dit kan ge beuren door het uitstrooien van Pa rijs groen, gemengd met zemelen. Er dient bij het werken met dit preparaat aan gedacht te worden, dat Parijs groen een zeer giftige stof is. De uitwerking van dit gif valt echter vaak tegen. Beter is dan ook gebruik te maken van het nieuwe niet-giftige preparaat, dat in de Noord-Oostpolder met zoveel succes toegepast wordt. 3 Kg. van dit preparaat (Hexa-melt) gemengd met 25 Kg. zemelen per ha. uitge strooid, waarborgt een afdoende bestrijding van emelten, zonder gevaar voor pluimvee of andere dieren. Let dus op emeltenschade en grijp z0 spoedig mogelijk in en stel daardoor uw oogst veilig. ROGGE ALS GRAANVOER. Rogge is als graanvoer niet aan te bevelen, ten eerste omdat de kip pen die niet graag eten, ten tweede, omdat zij nogal zwaar te verteren is en ten derde, omdat zij verhit tend werkt. Ook ontstaat er wel een bloederige ontlasting door, als ze er te veel van krijgen. Een enkel kor reltje zal ze echter geen kwaad doen. Ik waarschuw echter tegen overdrijving. Het roggemeel, goed fijn gemalen, wordt wel onder het ochtendvoer gevoegd, vooral in Bel gië en Frankrijk en het schijnt daar goed te bevallen. Maar de hoeveel heid roggemeel is dan altijd maar een klein gedeelte van het mengseL Op de boerderij vinden de kippen na het dorsen soms heel wat rogge, doch het is opmerkelijk, dat ze er nooit heel veel van eten, i als ze an der voedsel kunnen vinden. Laat ik beginnen met Mevr. v. d. W.-v. K. te Den Haag te ant woorden op de vraag of ik ook meedelen kan, waar de kalkoenen vandaan komen. Het woord kal koen is een verbastering van Cal cutta, de naam ener stad in Voor- Indië. Niettegenstaande dit staat vast, dat de kalkoen een der wei nige huisdieren is, die hun baker mat in Amerika hebben. Reeds in 1525 Wordt melding gemaakt van kalkoenen in Mexico. Van hieruit zou de kalkoen in 1530 naar Europa zijn gebracht en wel het eerst naar Spanje, later naar meer noordelijke landen. De wilde kalkoen was vroe ger in geheel Midden-Amerika zeer algemeen, maar wordt tengevolge der voortschrijdende cultuur, nu nog maar alleen in de schraal be volkte delen van Noord-Amerika en in de Braziliaanse oerwouden gevonden. Men onderscheidt van de wilde kalkoen twee stamvormen de Noord-Amerikaanse en de Mexi caanse kalkoen, die echter weinig van elkaar verschillen de laatste is de kleinste en heeft wat meer wit en lichtere aftekeningen in het ge- vederte. Verdere antwoorden volgen. KIPPENVRIEND. Groteitraat 314 WAALWIJK VRAAGT voor dog of dag en nacht, TE KOOP GEVRAAGD. in goede itaat zijnde Brieven onder no. 3884 bureau van dit blad of Agentschap Echo Kaatsheuvel. TE KOOP WEGENS OVERCOMPLEET 1 Uittrektalel zeer solied. 1 Handweef Tafelklaed. 1 Standaard voor babybadje. 1 Keukentafel. 1 Ganglooper, ellen rood cocos 5 M. lang 70 cM. breed. 1 Zwarte Wintermantel m. bont zo goed als nieuw maat 44 Te bezichtigen van ltot5uur4 Waar zegt de Uitgever, p.C.wudERSELj stATIONSSTBAAT WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7