I Wijde Wereld Eisenhower en Europa Waalwijkse en Langsi De Drunense en Loonse Duinen. UIT DE PUROL GENEEST 25 Jaar Wethouder De Edelachtbare Heer FR. SMOLDERS heeft onafgebroken en met nooit aflatende ijver 25 jaar een belangrijke functie vervuld. De herkomst en de toekomst van MAANDAG 28 JANUARI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 75e JAARGANG No. 4 Abonnement 18 cent per weck 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Sinds generaal Eisenhower in 1950 benoemd is tot opperbevel hebber van de Atlantische strijdkrachten en zich in Europa ge vestigd heeft en georiënteerd, heeft hij een andere kijk gekregen op de Europese zaken. Stond hij vroeger nogal sceptisch tegen over een Verenigd Europa, omdat hij de bezwaren voor een praktische verwezenlijking op korte termijn te groot achtte, nu is hij het geweest die een zeer concreet voorstel heeft gedaan om een ideaal van velen te realiseren, niet uit louter idealisme, maar op de eerste plaats uit praktische overwegingen die leid den tot de noodzaak. Op een persconferentie de eer ste nadat zijn candidatuur voor het presidentschap van de Verenigde Staten een grotere waarschijnlijk heid heeft gekregen zei de gene raal dat de landen van West-Euro pa officieel een grondwetgevende vergadering bijeen moeten roepen om de vraagstukken van grotere politieke en ekonomische eenheid te onderzoeken. Er moeten vorderin gen gemaakt worden, zei hij, met de eenmaking van West-Europa, wil het doel van blijvende veiligheid en vrede in de Westerse wereld verwe zenlijkt worden. Deze verklaring betekent natuurlijk niet, zo ver volgde Eisenhower, dat wij niet tij delijk een militair overwicht zou den kunnen bereiken. Maar denk er aan, dat wij spreken van vrede op lange termijn. Uit deze gedachte werd het idee van het Europese le ger geboren. De vraag of hij met West-Europa ook Engeland bedoel de, beantwoordde Eisenhower zon der meer ontkennend. Volgens zijn mening zou een poging om Enge land onmiddellijk op te nemen in een Europees leger, eerder 'n strui kelblok dan een hulp zijn. Het vraagstuk der collectieve vei ligheid op lange termijn bekijkend, wantrouwt generaal Eisenhower dus het bondgenootschap zonder meer. Hij acht het mogelijk voor enige tijd een zeker militair even wicht te bereiken zonder integratie, maar dat is geen voldoende waar borg voor langere tijd. Dit hoeft geen verwondering te wekken. Hoe veel bondgenootschappen zijn er al niet voóf eeuwig of in ieder geval voor tientallen jaren afgesloten, die plotseling eenzijdig werden opge zegd, zodat een heel systeem als een kaartenhuis in elkaar zakte. Gewone verdragen tellen niet meer zo zwaar aan de dag van vandaag. Bij een statenbond is dat iets an ders. Dan zijn de leden veel ster ker door gemeenschappelijke be langen verbonden, terwijl ook de juridische aaneensluiting veel hech ter is. Een land kan zich zo maar niet aan zijn verplichtingen onttrek ken doet hét dat toch, dan vindt het een blok tegenover zich dat het aan die verplichtingen zal herinne ren en houden. De gemeenschappelijkheid van militaire belangen alleen is niet sterk genoeg om een half wereld deel bijeen te houden. Politieke en ekonomische belangen hoüden ge makkelijk een scheiding in stand, maar wanneer die scheidsmuur een maal geveld is, zal de eenheid niet meer zo gauw verbroken worden. Dit in tegenstelling met de defensie, die regeringen en legers wel in een en dezelfde hoek drijft, waarbij echter telkens de vraag rijst voor hoe lang Heeft generaal Eisenhower niet een heel sterk argument naar vo ren gebracht voor zijn voorstel Deze man weet wat er te koop is, zowel in Europa als in Amerika. Hij heeft geregeld geconfereerd met de voornaamste politieke en militaire leiders van de verschillende West- europese staten en daardoor is hij misschien de best geïnformeerde man van het Westen. Dat een Eisen hower in betrekkelijk korte tijd zo radicaal is omgedraaid, stemt tot nadenken. Het betekent niet dat hij wispelturig zou zijn, maar dat hij de voor- en nadelen van meer nabij scherp tegen elkaar heeft afgewo gen en zo tot de conclusie is geko men dat de noodzaak met de voor delen het wint tegenover de nade len. Een conclusie die men niet voor kennisgeving kan aannemen. De eerste officiële reactie op Eisenhower's verklaring kwam uit Amerika. Dean Acheson zei op een persconferentie dat de voorstellen in de Verenigde Staten grote weer klank hebben gevonden en wees er opdat de ministers van buitenland se zaken der zes landen reeds aan drongen op het bijeenroepen van een vergadering als door Eisenho wer bedoeld, toen zij een maand geleden bijeen waren. Maar de ac tie voor politieke en ekonomische eenheid moest door de Europeanen zelf worden geregeld. De Ameri kaanse regering zou echter elke ac tie in het oog houden en trachten zo behulpzaam mogelijk te zijn bij het bijleggen van eventuele geschil len. Ten aanzien van het Europese leger zei Acheson, dat de Verenigde Staten zeer gaarne willen dat men zo spoedig mogelijk tot een aan vaardbare oplossing komt. Belangrijk is Eisenhowers voor stel speciaal ten opzichte van Duits land. West-Duitsland is hard op weg naar onafhankelijkheid. Nu heeft onlangs de Amerikaanse Hoge Com missaris McCloy verklaard, dat het percentage Duitsers dat de natio- al,-socialistische ideeën is toege daan, weer vrij groot is en nog steeds groeit. Dit zou volgens hem niet veranderen voor de Duitsers hun onverschillige houding tegen over de politiek zouden laten va ren. Het is duidelijk dat een natio- naal-socialistisch Duitsland een al lerminst opwekkend vooruitzicht zou zijn. Toch is het geen hersen schim. want. als Adenauer eens de baan moet ruimen, kon het wel ge beuren dat minder breed Europees georiënteerde mensen dan hij aan het bewind kwamen. Duitsland in een Europese statenbond zou de meest radicale oplossing zijn voor dit probleem. Het is niet onze schuld dat een onafhankelijk natio nalistisch Duitsland een schrik beeld blijft. Een ander aspect van Eisenhowers verklaring is de persoon van de spreker, of liever zijn mogelijke toekomstige functie. Bij de voorver kiezingen zal uitgemaakt worden of Eisenhower dan wel senator Taft republikeins candidaat zal worden voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Als senator Taft het zou worden, zou er een sterke koerswijziging in de Amerikaanse politiek zijn te verwachten. Hij is immers enerzijds voorstander van een straffe houding tegenover het communisme, terwijl hij anderzijds wil dat de Verenigde Staten zich verder van Europa distanciëren. Als Eisenhower definitief candidaat ge steld wordt, verwacht men hem al gemeen als president te zien, al zijn vergissingen niet uitgesloten, zoals in 1948 is gebleken. Over de rich ting van zijn politiek hoeven we ons geen zorg te maken, als hij tenmin ste van Westeuropese kant mede werking krijgt. Hij heeft zich onom wonden uitgesproken voor de ver eniging van Europa, maar al vroe ger heeft hij gedreigd af te treden als opperbevelhebber als de Euro peanen niet ophielden met hun ge schillen en de essentiële algemene belangen niet boven alles stelden. Wat Europa betreft zou zijn koers dus zeker niet minder gunstig zijn dan die van Truman. Hoe moeilijk vervangbaar Eisen hower als Atlantisch opperbevel hebber ook zal zijn, misschien is het voor Europa van nog groter be lang als hij president wordt. Wat heeft men immers aan 'n bekwaam militair als de politieke leider de regering in 'n isolationistische rich ting stuurt. De militairen zijn in een goede democratie nog steeds onder geschikt aan de regering. Als het militaire en politieke beleid in één hand komen dan loopt de demo cratie zelf gevaar. Gaat het dus tus sen Eisenhouwer en Taft, dan zal de eerste ongetwijfeld voordeliger zijn voor Europa. Het duurt overi gens nog even voor het November is. En uiteindelijk is het woord aan Europa zelf. OPGEHITSTE MENIGTE STICHT BRAND IN CENTRUM VAN CAIRO. Meer dan honderd grote gebouwen verwoest. Een opgehitste menig't heeft Za terdag in het Centrum van Cairo een waar schrikbewind uitgeoefend. Meer dan honderd grote gebouwen, waaronder 25 bioscopen en vele winkels werden in brand gestoken; de lichtamen van drie vermoorde Britten zijn gevonden en vermoede lijk zijn nog vijf Engelsen om het leven gekomen, negen Britten wor den nog vermist. Van Egyptische zijde is meegedeeld, dat bij deze uit barsting twintig mensen het leven verloren. De Egyptische politie, die van haar officieren order kreeg op de menigte te schieten, negeerde dit bevel. Eerst tegen de avond rukten troepen de stad binnen, onder het angstaanjagend schijnsel van de vele branden. Zaterdagavond heeft de Egyp tische regering de krijgswet voor 't hele land afgekondigd. Minister president Nahas Pasja, die uitge breide volmachten gekregen had, deelde mee dat „staatsvijandige ele menten getracht hebben de rege ring omver te werpen". In Cairo is de avondklok afgekondigd. Onbe voegden die zich tussen 6 uur 's-a- vonds en zes uur 's-morgens op straat vertonen, worden zonder pardon,neergeschoten. Alle univer siteiten en scholen in Cairo zijn ge sloten. De schade in Cairo wordt op 10 millioen pond geschat. De Egyptische bladen schuiven de schuld van de onlusten in Cairo op de schouders der Britten. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie bij de UNO te Parijs ver klaarde dat Egypte vermoedelijk de diplomatieke betrekkingen met En geland zal verbreken. In Cairo werd Zondagavond officieel meegedeeld dat in de strijd tegen Britse troepen in Ismailia 46 manschappen van de Egyptische politie gesneuveld zijn. De politie had opdracht gekregen zich „tot de laatste kogel" te ver dedigen. NEDERLANDSE PREMIER ZOCHT DE WAARHEID OMTRENT AMERIKA. Minister-president W. Drees schijnt door zijn manier van optreden in Amerika 'n prettige indruk achter gelaten te hebben. Op zijn wekelijk se persconferentie romde minister Acheson de poging van dr. Dhees om it Amerikaanse leven te leren ken nen door middel van bezichtiging van arbeiderswijken en fabrieken in verschilende steden en door zijn be sprekingen met arbeidersleiders en zakenlieden. Ook de Amerikaanse pers was enthousiast over het bezoek van onze minister-president. De Washington Post schreef o.a.: „Al ie veel staatslieden beginnen met het bezoeken van grote pieten in New York en gaan dan door baar Washington om daar nog grotere pieten te ontmoeten. Dikwijls gaan zij dan naar huis met 't gevoel, dat zij de sfeer van de Verenigde Staten hebben geproefd. Dr Drees heeft de moeite geno men de waarheid omtrent de V. S. te tzoeken en hij heeft hierdoor de bewondering, die het Amerikaanse volk voor zijn vrienden en bondge noten in Nederland voelt, vergroot". Dinsdag was de premier in Was hington aanwezig bij het uitreiken van de „Willem de Zwijger"-prijs, die dit jaar toegekend is aan de 33-jarige journalist David Perlman van de „San Francisco Chronicle", die een verhaal schreef over de drooglegging van de voormalige Zuiderzee en de hiervoor ontvangen Marshall-hulp. Woensdag reisde dr Drees naar de stad Maryland in de- staat New York, waar hij het ere doctoraat in de rechten van de Ma- ryland-universiteit ontving. Bij deze gelegenheid legde de minister-pre sident in een rede de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvol doende ontwikkelde gebieden. Minister Acheson vertelde op zijn persconferentie, dat hij een zeer interesante bespreking had gevoerd met minister Drees bij diens bezoek op het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij de maaltijd op de Ne derlandse ambassade. Minister Drees had gezegd zeer tevreden te zijn naar huis te kunnen gaan met een levendige indruk van het Ameri kaanse volk. Acheson had de hoop uitgesproken, dat minister Drees terug zou keren en dan langer zou kunnen blijven. De Amerikaanse minister hoopte voorts, dat 't bezoek van dr. Drees aan Washington zal hebben bijge dragen tot het overbruggen van de meningsverschillen tussen Frank rijk, Italië en Duitsland enerzijds en de landen van de Benelux ander zij rs over de functies van het con troleorgaan van het Europees leger. JAARVERGADERING KATHOLIEKE TUINDERS. In Utrecht werd vorige week de algemene vergadering gehouden van de Tuinbouwvakbond van de Katholieke Boeren- en Tuinders- bond. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat de tuinders, na het ongunstige jaar 1950, tevreden kunnen zijn over de resultaten van het afgelopen jaar. Wel waarschuw de hij voor de toekomst, daar hij van mening was dat de Tuinbouw op een zwakke basis rust. Daarom achtte hij bescherming van de tuin bouw nodig. Door het bestuur is een plan uit gewerkt, dat voorziet in de vorming van een weerstandsfonds voor be paalde basisproducten door tuin bouw en overheid gezamenlijk. Tus- j sen de tuinbouwafdelingen van de drie centrale landbouworganisaties werd over dit plan reeds overeen stemming bereikt. In de hoofdafde- ling tuinbouw van de stichting voor I de landbouw moet dit nog bespro ken worden. Rector Bekkers hield een inlei ding over „het tuinbouworganisatie- wezij nu en in de toekomst". Hij bracht naar voren dat de stands- en vakorganisaties de echte repre sentatieve organisaties van de tuin bouw zijn. Ontoelaatbaar achtte hij het dat de niet-representatieve or ganisaties Centraal Bureau en de Nederlandse Fruittelersorganisatie, gelijkberechtigd naast de represen tatieve organisaties staan. VOORSTEL VAN REGERING AFSTAND SOUVEREINE RECHTEN MOGELIJK. In het belang van de zich steeds meer ontwikkelende internationale rechtsorde heeft de regering de Kamers voorgesteld in de Grondwet een bepaling op te ne men, die het mogelijk maakt wetgevende, uitvoerende en rechterlijke bevoegdhe den over te dragen aan volkenrechtelijke organisatie». De StaUn-Generaal zullen dit overdragen van bevoegdheden met een meerderheid van twee derden in bei. de Kamers moeten goedkeuren. PILOOT GEDOOD. Meteor raakte grond. Ben Gloster Meteor straaljager van de luchtstrijdkrachten (vliegbasis Leeuwar den) is Donderdagmiddag verongelukt. Het toestel kwam neer op grondgebied van de gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland bij Oudwoude in Friesland. De piloot, de 22-jarige J. P. C. Sprenger uit Amsterdam, kwam om het leven. Het ongeluk is gebeurd toen een for. matie Gloster Meteor jachtvliegtuigen 'n oefening uitvoerde in het landen met slecht zicht. De piloot moet zich in de hoogte vergist hebben, waardoor het vliegtuig onverwacht met de grond in aanraking kwam. Het toestel werd vrij wel geheel vernield. EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Een tragisch auto-ongevai heeft Don derdagavond in Qss het leven geëist van de 25 jarige fabrieksarbeidster Th. v. Z. uit jDverasselt. De 10 jarige arbeidster J C. uit Wijchen werd bij hetzelfde on geluk levensgevaarlijk gewond. Een monteur, die met een zware vrachtauto remproeven deed, trapte door de remmen heen toen hij een pleintje op wilde zwenken. Met onbeheerste vaart reed de vrachtwagen op drie juist pas. serende fabrieksarbeidsters in. Mej. Th. v. Z. was op slag dood. Mej. C. werd met een schedelbasisfractuur in zorg wekkende toestand naar het Sint Anna- ziekenhuis vervoerd. Een zusje van mej. van Z. bleef ongedeerd. PLANTER VERMOORD. Bij Tjiandjoer in West-Java is Donderdag de 45-jarige planter G. W. I. Whitlau vermoord. Whitlau was eerste geëmployeerde van de N.V. Thee-onderneming „Gedeh". De Britten hebben bij Ismailia een Egyptische poesta-kazerne in puin geschoten. Er werd een for meel gevecht geleverd. De Egypte- naren hadden 30 doden, de Engel sen 5, onder wie een officier. De Britse vloot is met onbekende bestemming van Malta vertrokken. Op Avifauna te Alphen a. d. Rijn mag Zondags niet meer ge danst worden aldus besloot de ge meenteraad. niemand was zonder strafpunten. Een Zwitser is verongelukt. Er komt een grote legerplaats aan de Brabants-Limburgse grens bij Weert en een in de buurt van Putten. Mgr. dr. Th. Goossens,_ de grote pionier op 't gebied van "t Katho liek Middelbaar en Hoger Onder wijs te Tilburg, wordt op 8 Februa ri 70 jaar. Hij zal gehuldigd worden in 't conservatorium der R.K. Leer gangen en hem zal een feestbundel, een boek over Noord-Brabant wor den aangeboden. ruws huid, ruwe handen, ruwe lippen De invoer van Nederlandse groenten in Engeland blijft 't zelfde als in 1951. Voor fruit moet nog een regeling worden getroffen. Dr. Drees is in Nederland te ruggekeerd hij was zeer voldaan over de resultaten van z'n reis. De toestand in Tunis blijft zich toespitsen. Er zijn weer 3000 Franse militairen aangekomen. De Franse regering wil wel ondedhandelen, maar eerst moet de terreur afgelo pen zijn. De Nederlandse deelnemers aan de rallye van Monte Carlo heb ben 't er maar slecht afgebracht, Tegen de 30-jarige J. W. uit Eindhoven, die z'n vrouw had ver giftigd door een vloeistof om ratten te doden, in haar melk te doen, werd levenslange gevangenisstraf geëist. Tegen een tandarts in Den Haag, van wie een patiënt in Evi- pan-slaap doodbleef, werd 1 maand geëist. L.l. Woensdag werd in Den Bosch een Boerengezinsdag gehou den, waarop rector Bekkers de pro blemen van het jonge boerenvolk op kernachtige wijze behandelde. Vooral ook 't emigratie-vraagstuk waarvoor in deze streek nog weinig belangstelling bestaat. In de vergadering van de raad den werd op 11 Februari 1927 wijlen de Heer Gragtmans ge Smolders. Onafgebroken is de toe, wethouder geweest, zodat ren jubileum als Wethouder zal Wij menen dit een uitzonderlij al waar het hier betreft een sten, die steeds met ijver en langen van de Waalwijkse gem Bij de gelegenheid van zijn ver kiezing sprak burgemeester Moo- nen in die raadsvergadering 25 jaar geleden „Het verleden van den heer Smolders waarborgt ons, dat hij zijn wethouderschap met de no dige zorg zal uitvoeren. Ik wensch den heer Smolders, maar niet min der de gemeente geluk met zijn benoeming." „Ik had deze benoeming niet kun nen vermoeden", antwoordde de jonge wethouder- „Omdat ze dus zo onvoorbereid komt, wenschte ik ge bruik te maken van den toegesta- nen termijn om de aaneming in be raad te houden". In die volgende 24 uur heeft wet houders Smolders toen een beslis- der gemeente Waalwijk, die gehou- werd in de vacature Wethouder kozen het raadslid de lieer Frans heer Smolders, vanaf 1927 tot nu hij op 11 Februari a.s. zijn zilve- vieren. k jubileum te mogen noemen, voor man,van buitengewone verdien- liefde zijn krachten gaf voor de be- eenschap. sing genomen, die van groot belang zou zijn voor de gemeente Waal wijk. Hij heeft toen de heus niet gemakkelijke taak van wethouder op zich genomen en het pleit voor de opvatting van zijn taak dat hij onafgebroken 25 jaren lang de werkzaamheden verbonden aan die taak heeft verricht, zoals een goede wethouder die moet verrichten.' De nieuwe wethouder was 39 jaar toen men hem op deze post riep. Hij was toen werkzaam in ons be drijf. Opgegroeid in een eenvoudig, diep christelijk arbeidersmilieu heeft hij zich door zelfstudie, vooral op sociaal-economisch gebied, opge werkt tot een hoogte, waarop hij met kennis van zaken en in het volle vertrouwen op eigen kun nen, die met de jaren ver- sterkt werd door een rijke ervaring, de belangen van zijn gemeente kon behartigen en verdedigen. Als wethouder van de gemeente bedrijven, welke functie hem aan stonds na zijn benoeming werd op gedragen, heeft hij veel bijgedragen tot de ontwikkeling en groei van deze bedrijven, als raadslid had hij o.m. ook al zitting in het Gemeen telijk Woningbedrijf en in de Com missie voor Licht- en Waterbedrij ven. Ook als loco-burgemeester heeft hij steeds de belangen van Waalwijk conscentietis behartigd en speciaal willen we hier dan de aandacht vestigen op de bezettingstijd toen hij wegens ziekte van wethouder Ei bers, deze moest vervangen; in de ze zeer moeilijke dagen heeft hij, evenals zijn voorganger, zonder acht te slaan op gevaar voor eigen veiligheid, op uitstekende wijze zijn plichten als burgemeester vervuld. Voor z-ijn houding tijdens deze dagen komt hem alle eer en hulde toe. Ook vanaf October j.l. vervult hij zijn taak als loco-burgemeester weer op eminente wijze. Onnodig lijkt het ons hier nog verder uit te wijden over zijn grote verdiensten op sociaal en stand - organisatorisch gebied, (meerdere decennia was hij bestuurslid van de K.A.B., vele jaren hiervan voor zitter. Vanaf de oprichting was hij administrateur van 't R.K. Dokters fonds. Iedere Waalwijker kent wet houder Smolders als 'n veel geziene en graag geziene figuur in het ver enigingsleven, o.m. ook als vice- voorzitter van de K.V.P., afd. Waal- wija. Hoe de actieve werkzaamheden van de oudste Waalwijkse wethou der ook bij de hoogste instanties worden gewaardeerd, bleek we(, toen H.M. de Koningin hem be noemde tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, bij Kon. Besluit van 24 April 1950, no. 3. Kortom, wanneer Wethouder Smolders op 11 Februari a.s. zijn zijn zilveren wethoudersjubileum viert' (en wij hopen dat aan dit ju bileum de nodige aandacht zal wor den besteed), dan zal Waalwijk in de gelegenheid zijn een van haar beste en meest verdienstelijke bur gers te eren. „Het is mijn mening dat de Drunense en Loonse Duinen; zijn ontstaan uit een oud eiken- berkenboscomplex en dat ook in de toekomst de vegetatie van dit gebied zich weer in die rich ting zal ontwikkelen". Deze mening sprak de heer Frans v. Oostrum, student aan de Utrecht se Universiteit en leraar van de R.K. H.B.S. en M.M.S. alhier, uit, toen hij Vrijdagavond voor een 30- tal belangstellenden, leden van de Heemkundever., een uitermate in teressante causerie hield over het ontstaan van de Drunense en Loon se Duinen. Wij zijn, als leken op dit gebied, niet in staat de thesen die de heer van Oostrum poneerde, op hun we tenschapelij ke juistheid en hun we tenschappelijke waarde te beoor delen; wel echter is ons gebleken, hoe een rijke kennis de heer van Oostrum heeft van dit grandioze gebied en hoe zijn liefde voor dit gebied sprak uit ieder woord van zijn boeiende causerie. Na eerst enkele woorden gewijd te hebben aan de merkwaardige plantengordel die de Langstraatpe dorpen aan weerszijden begrenst en aan het bodemprofiel, bepaalde hij zich tot de Drunense en Loonse Duinen. Toen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in 1922 'n gedeelte van 1600 H.A. van dit ge bied kocht, dacht men een prachtig, ongerept natuurmonument te be zitten, maar in werkelijkheid, aldus de heer v. Oostrum was 't een vol ledige degeneratievorm. Tegenover de nog geldende theo rieën betreffende de herkomst van dit gebied (zoals bijv. de theorie dat de zandverstuivingen echte dui nen zouden zijn, opgeworpen door de zee) stelde de heer v. Oostrum zijn eigen mening. Men moet uitgaan van een beeld zoals dat pl.m. 8 a 900 jaar geleden hier te zien moet zijn geweest, n.l. een prachtig gesloten boscomplex, zoals Brabant toen voor een groot gedeelte met bossen was overdekt. Het bos dat hier vegeteerde moet een eikenberkenbos zijn geweest; hetgeen aan te tonen is door de ondergroei van dergelijke bossen, waarin voorkomen o.a. lelietjes van dalen, dalkruid, valse salie, enz.; de ze planten treft men in ons gebied inderdaad nog aan. Het is zo goed als zeker bewezen, dat dit gebied doorsneden was met wegen; de mens zal hier zijn neder zetting gekozen hebben; nederzet tingen, die wij kennen op Felle- noord, Klinkert, enz. dragen het zelfde karakter als deze nederzet tingen moeten gehad hebben. De heer v. Oostrum wierp in dit ver band 't grote probleem op: hoe ko men deze nederzettingen hier, wat betekenen die namen Dan zien we dat de bossen doo-' de mens verwijderd gaan word - de bomen worden dus om:, Kf,

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1