HET HUIS ZONDER SLEUTELS, 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 JANUARI 1952 6 (Wordt vervolgd). De Gemeentebegroting. mum kon worden beperkt. Hij wees er tevens op dat het maar een ne venfunctie was, terwijl bovendien, zoals de heer Duyvelaar opmerkte, hij alleen belast was met het opha len van de huur en niet met "het beheer van de woningen. De heer van Wel vroeg de aan dacht voor de noodwoningen in de Dr. Ringersstraat, waar het water bij slagregens door de muren drong. Dit was geen prettige aangele genheid, zei de voorzitter over dit geval zijn wij nog steeds in corres pondentie we hebben een plan ter verbetering gemaakt dat 10.000. beloopt, maar dit is nog niet goed gekeurd. Dan stelde hij aan de orde de be handeling van de begroting van gemeentewerken. De heer Duyvelaar sprak naar aanleiding van de kwestie met het luik op de kiosk de hoop uit dat men ter bevoegder plaatse zou in formeren, zodat het euvel ineens nu afdoende zou kunnen worden opge lost. HET BADHUIS. Het deed de heer van Seters groot genoegen dat het met het badhuis zo goed ging. Hij informeerde hoe het in de toekomst met het perso neel zou gaan was dit reeds beke ken, zou er meer personeel bij moe ten komen. Wethouder van Heeswijk ant woordde dat hier reeds enkele ma len over gesproken was. Het tijd perk was echter nog te kort ge weest om precies de tij ds ver deling e.d. vast te stellen. Als er meer per soneel nodig was, dan zou er dat ook komen. De heer van Seters had klachten vernomen over de badkuipen hij vond het gevaarlijk dat er geen houvast was, 't was nogal glad. Dit is ons bekend, zei de wethou der van Heeswijk we hebben nog meerdere klachtjes, we zullen deze onderzoeken op de juistheid. De heer Brouwer wees er op dat de echtgenote van de badmeester genoodzaakt was in de spitsuren achter de cassa plaats te nemen. Hij wilde een zeker bedrag uitgetrok ken zien, zodat zij een hulp zou kunnen nemen om de zorg voor haar gezin over te nemen. Vervolgens vroeg de heer Brou wer Is het U bekend dat de zit plaatsen in de cellen voor brede personen te klein zijn Misschien kan men dit oplossen door voor dergelijke personen vouwstoeltjes beschikbaar te stellen. Ook dit had de aandacht van het gemeentebestuur, zei weth. van Heeswijk hij was van mening dat dit mettertijd wel mee zoi> vallen. Betreffende de hulp van de echtgenote van de badmeester, merkte hij op dat de badmees ter gebonden was aan zijn instruc ties, waarin stond dat zijn echtge note eventueel moest medehelpen. In elk geval echter zou getracht worden dat er geen misbruik werd gemaakt van de omstandigheden. Gaandeweg zal voor al deze proble men wel een modus gevonden wor den, meende hij. En met de opmerking van de voorzitter dat de tijd van twee maanden te kort was om alles goed te kunnen beoordelen, werden de discussies rond het badhuis geslo ten. HET PLANTSOEN AAN DE BAARDWIJKSESTRAAT De heer Meijs vroeg het woord over het plantsoen achter in de Baardwijksestraat. Toen de commis sie van onderzoek bezwaar maakte tegen de hoge uitgaven voor dit plantsoen, was het geenszins de be doeling om de bewoners iets te kort te doen. Maar omdat de uitgaven voor de gemeente zo hoog waren, zei de heer Meijs, meenden wij dit plantsoentje af te staan aan de be woners van de Noorder Parallel weg, om het door hen zelf te laten onderhouden. Dan wordt het voor iedere wo ning een lange rechte strook, zei wethouder v. Heeswijk en dan komt er niets van terecht, we krijgen dan 6, 7 verschillende plantsoentjes, zo dat dit nooit een geheel zal zijn, terwijl toch dat punt aan de grote weg er behoorlijk bij moet liggen. De hoge kosten vloeien vooral voort uit de ophoging van het hele ter rein. De heer Meijs bleef de uitgave zeer hoog vinden, maar alles wat FEUILLETON „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", van Door EARL DERR BIGGF.RS. VERTALING VAN P. OREILLE. 46) De maan scheen natuurlijk. De cocospalmen keerden hun hoofd af op voorstel van de passaatwinden. De v/arme golven van'Waikiki ruis ten vlak bij. John Quincy Winter- slip uit Boston, de onvatbare, trok het meisje naar zich toe en kuste haar. Nu was het geen nevenzoen waarom zou het die moeten zijn? Zij was zijn nichtje niet. Dank je, lieve, zei hij. Hij scheen duizelig in de ruimte te zweven. Het leek hem toe dat hij maar even omhoog te reiken had om een handvol sterren te plukken. Even later kwam het in hem op, dat hij het, ondanks zijn vast be sluit, nu weer had gedaan. Weer een meisje gekust. Drie dat wa ren er nu drie, waarmee hij zich in zekere zin verbonden had. Goeden nacht, zei hij hees, sprong over de leuning en vluchtte haastig weg door de tuin. Drie meisjes maar hij had er volstrekt geen spijt van. Nu leefde hij pas. Toen hij door het donker aanleg betrof was hoog, zei de wet houder en de voorzitter zou bij de gemeentewerken aandringen op de grootst mogelijke zuinigheid. De heer van Heesbeen zag het nut van dit plantsoentje niet in, wan neer er niet een solide afrastering kwam. Het was steeds een speel plaats geweest voor de kinderen. We moeten er geen hertenkamp van maken, zei de voorzitter. Bo vendien hebben de bewoners zich zelf tot het college gewend met een verzoek en dan mogen we toch ver wachten dat ze mee zullen werken. We hebben wel eens meer strijd moeten leveren tegen het euvel van de vernieling, maar zie nu eens naar elders in de gemeente. De heer van Seters was van me ning dat er ook in Baardwijk iets van een park moest komen. En hij wees nog op het H. Hartplein, dat vroeger ook een speelterrein was en dat er nu toch ook netjes uit zag. Ook de heer van Well was het hier volkomen mee eens. Wanneer de bewoners zelf het zouden moe ten onderhouden, dan zou het te duur voor hen zijn. Hy wees nog op de le Zeine Oost, bij de z.g. Mo lenstraat. Ook dat deel van de ge meente moest eens een beetje ver fraaid worden. De heer Pullens zei dat de bewo ners van de Noorder Parallelweg ten Oosten van de Baardwijkse straat zeer verheugd zouden zijn en dat de ouders zeker hun medewer king zouden verlenen. Hij had op de begroting ook een post verwacht voor de verbetering van de Zuider Parallelweg. Er wordt wel iets aan gedaan, zei hij, maar als het zo doorgaat, dan zijn we over twee jaar nog niet veel verder. Het zal inderdaad een behoorlijk bedrag kosten, maar dit bedrag zou zeker terugkomen. Een drukker be zoek aan de sportvelden zou meer vermakelijkheidsbelasting beteke nen. Nu is het een ergernis voor de vreemdelingen die de sportvelden bezoeken, ze moeten tot hun knieën door de modder. Ook miste hij een post op de be groting voor het fietspad van de Eerste Zeine achter Baardwijk naar de Meerdijk. Dit was reeds toege zegd, maar hij zag er niets van op de begroting. „De weg langs de sportparken is bedroevend slecht", moest de wet houder toegeven. Maar hij is in be heer bij de polder en slechts in sa menwerking daarmee kan men de weg verbeteren. Men is echter al met de verharding begonnen. De kwestie van de Akkersteeg (de weg naar de Meerdijk) is al goedge keurd bij de begroting 1951. Thans is men aan 't onderhandelen, om dit in DUW-verband te doen uitvoeren. Aangaande de weg langs de sport velden vroeg de heer Pullens nog, of het niet beter zou zijn, dat de ge meente deze weg overnam. Dit werd gewettigd door het belang voor de sport. De voorzitter antwoordde dat de polder bereid was in samenwerking met de gemeente de weg zoveel mogelijk te herstellen. Als men een jaar verder was, dan zou hij onge twijfeld al een heel stuk verbeterd zijn. De hogere opbrengst van de ver makelijkheidsbelasting stond in ge nen dele in verhouding met de kos ten van een nieuwe weg. Het college vroeg de raad ook toestemming voor het aanschaffen van een nieuwe motorgrasmaaima- chine. Op enkele vragen van de heer Verdoorn antwoordde de wet houder, dat deze machine mede werd aangeschaft omdat de andere versleten was, deze zou aanmerke lijk sneller en effectiever zijn. Voor de kleine parkjes kon de kleine ma chine echter nog gebruikt worden, de nieuwe was vooral ook bestemd voor de sportvelden, die door de gemeente gratis werden gemaaid. „Hij is dus in het groot versleten, maar niet in het klein", zei de heer Ver doorn. De heer van Seters wees nog op de slechte toestand van de 2e Zeine bij de Dr. Ringersstraat en van het onbebouwd gedeelte van de Cris- pijnstraat. De 2e Zeine was een polderweg, zei de heer van Heeswijk en betref fende de Crispijnstraat zou zeer binnenkort overleg worden gepleegd met de eigenaar om de heg daar te doen verdwijnen, dan eerst zou men met ev. herstelwerkzaamheden van trottoir e. d. kunnen beginnen. voortsnelde, langs het strand, was zijn hart licht. Eenmaal verbeeldde hij zich, dat hij gevolgd werd, maar hij dacht er niet verder aan. Wat zou het ook Op de tafel in zijn kamer vond hij een enveloppe, met zijn naam buitenop, met de schrijfmachine geschreven. De brief, die er in zat, was ook met de machine geschre ven. Hij las „U maakt u hier te druk. Ha waii kan wel klaar komen, zon der dat een malihini zich met de zaken bemoeit. Bijna dage lijks varen er boten. Als u acht en veertig uur na ontvangst van deze brief nog hier bent, wees dan voorzichtig Vanavond werden de schoten in de lucht afgevuurd. Spoedig wordt er beter gemikt Met een verrukt gevoel gooide John Quincy de brief neer. Ha, dat was een bedreiging Zijn speurders- werk droeg vrucht. Hij zag weer voor zijn geest het woedende ge zicht van Kaohla toen hij zei „Dat hebt u gedaan. Ik zal het niet ver geten." En hij dacht aan de opmer king van Dan Winterslip, die tante Minerva herhaald had „Beschaafd ja. Maar daaronder stromen nog de diepe, donkere wateren". Bijna dagelijks varen er boten, ach ja Nu, laat ze varen. Met. één er van zou hij wel eens mee gaan maar niet voor de moorde naar van Dan Winterslip aan het gerecht overgeleverd was. Het leven had nu een nieuwe glans. Voorzichtig zijn Dat zou hij, Hierna werd de begroting voor de gemeentewerken vastgesteld. KAPITAALSUITGAVEN GEMEENTEWERKEN. Naar aanleiding van het crediet dat B. en W. vroegen voor de bouw van een slangen- en oetentoren voor de brandweer, waarover de commissie in haar nota reeds had geschreven, zei de heer v. d. Hoven nog, dat men het col lege graag carte blanche gat; maar de commissie was het er nog met mee eens dat er een bedrag beschikbaar werd ge steld zonder dat er ai een plan gemaakt was, ot de plaats was vastgesteld. De' voorzitter zei dat men zich hier mee niet bond; het was zeer wel moge lijk dat het bedrag nog beduidend ver laagd kon worden; de brandweer zou deze oefen- en slangentoren zeer op prijs stellen. Deze post had ook de aandacht van de heer Verdoorn getrokken; het was zo hoog, dat er gemakkelijk een behoorlijke woning voor gebouwd kon worden. Hij behield zijn mening voor tot er nadere voorstellen dienaangaande op tafel zou den komen. Insgelijks deed ook de heer Mombers. KIOSK IN HET WANDELPARK? Naar aanleiding van de uitbreiding van het wandelpark zei de heer Duyve laar; Zo lang ik Waalwijk ken, is men hier steeds verstoken geweest van de mogelijkheid in de juiste omgeving naar een zomerconcert te luisteren. Mogelijk kon er in het uitgebreide wandelpark een plaats gereserveerd worden voor een kiosk. De mening van de voorzitter was, dat dan het park stukken en stukken groter moest zijn; er moest immers een behoor lijke plaats zijn voor de toehoorders, zon der dat de gazons vernield zouden wor- Fris en monter begonnen de Waal- wijkse vroede vaderen om kwart over tien met de behandeling van de Gemeen tebegroting. Hoofdstuk voor hoofdstuk en para graaf voor paragraaf werd door de voorzitter aan de órde gesteld en de leden vroegen het woord wanneer zij een opmerking hadden of een toelichting verlangden. GEMOTORISEERDE POLITIE. Hoofdstuk II „Openbare Veiligheid gaf de heer Verdoorn aanleiding te vra gen of de politie, waarvoor een hogere post van 5000.werd geraamd voor de aankoop van een motor met zijspan, deze motor ter plaatse of daarbuiten zou aanschaffen; ook met het oog op de re paraties achtte hij het beter wanneer men in Waalwijk de motor kocht. De voorzitter antwoordde dat hier nog niets van vast stond en het argument van de reparatie legde geen gewicht in de schaal, omdat de gemeente over een eigen monteur beschikte. HIJ LIEP VOORDELIG Tijdens een korte onderbreking van de openbare gemeenteraads vergadering hadden we het met enkele heren, over de nieuwe mo, tor met zijspan die de politie van Waalwijk zou krijgen, wanneer tenminste de heren leden zich ac- coord verklaarden met de hier voor uitgetrokken post. We bespraken de voordelen van een motor en de voordelen van een jeep; de eerste liep veel voordeliger; de jeep liep 1 ^p 5 en de motor wel 1 op 25 „Wat!", zei een van de heren, „den auwen Did liep op 'nen halve liter al 'n heel eind Ja, alles wordt duurder, steeds duurder, ook het politiekorps. Deze post kwam de heer van Seters eigenaardig voor; hij was nog niet vol doende overtuigd van de noodzaak. De politi'ejeep die men vorig jaar had aan geschaft was te duur gebleken en daar om schafte men nu maar een motor aan; dat, was niet juist, volgens hem. Het was inderdaad noodzakelijk dat het korps zodanig geoutilleerd was dat men zich vlug kon verplaatsen; maar nu maakte hij toch wel enige bezwaren. De voorzitter wees er op dat het po litiekorps behoorlijk geoutilleerd moest zijn, en dat was hier nog niet volledig het geval. Het lag in de bedoeling de jfeep minder te gaan gebruiken. Men moest echter de outillage van de politie zien in het kader van de burgerlijke ver met genoegen. Hij glimlachte ge lukkig, toen hij zijn jas uittrok. Dit was wat beters dan pandbrieven verkopen in Boston. XVIII. EEN TELEGRAM VAN HET VASTELAND. John Quincy werd de volgende morgen om negen uur wakker en gleed onder het muskietengordijn uit, verlangend om de verantwoor delijkheid van een nieuwe dag te aanvaarden. Op de vloer bij de la tafel lag de brief, die ten doel had de vertrekkende gast tot spoed aan te manen. Hij raapte hem op en las hem weer met klaarblijkelijke vreugde. Toen hij in de eetkamer kwam, deelde Haku mede, dat juffrouw Minerva en Barbara vroeg hadden ontbeten en nu naar de stad waren om te winkelen. Hoor eens, Haku, zei de jon gen. Er is gisterenavond Iaat een brief voor mij gekomen Ja, stemde Haku toe. Wie heeft die bezorgd Kan niet zeggen. Het werden gevonden op vloer in hall dicht bij grote voordeur. Wie heeft hem gevonden Kamaikui. O juist Kamaikui. Ik haar zeggen hem leggen in uw slaapkamer. Heeft Kamaikui de persoon die hem bracht, gezien Niemand hem zien. Niemand er bij. In orde, zei John Quincy. den. Volgens dit plan was dit niet mo gelijk. De heer Duyvelaar echter merkte op, dat het publiek toch van heel het park gebruik kon maken; men kon toch over al in het park naar de muziek luisteren; en wat die vernieling betrof, de mensen moesten in deze geest opgevoed worden. De heer v. d. Hoven wilde» deze sug gestie graag steunen; hij wees op andere plaatsen waar ook iets dergelijks was tot stand gekomen. Wethouder van Heeswijk merkte op dat mogelijk het oude rosarium voor dit doel gebruikt kon worden. De voorzitter vond de suggestie be langrijk genoeg om ze eens te bestude ren. Er was ook een voorlopige post ge raamd voor een verbinding tussen de Wilhelminastraat en de Stationsstraat; waren hier al huizen mee gemoeid, vroeg de heer v. Well, hetgeen de voorzitter ontkennend beantwoordde. De heer v. d. Hoven vestigde nog de aandacht op de verbetering van de hoek Besoijensestraat—Grotestraat, waarop ook reeds in de nota van de commissie gewezen was. Hij betwijfelde het of de kosten gedekt zouden kunnen worden met het geraamde bedrag. Nu werd er \]/i meter ten noorden en ten westen van de onderbouw afgeno men; de eigenaar van het pand zou hier voor toch een behoorlijke vergoeding moeten krijgen. Hij hoopte dat de meer dere kosten hiervan gedekt konden wor den door het bedrag dat men aan de slangendroogtoren overhield! Vervolgens werden aan de orde ge steld de Electriciteitsbegroting en de be groting van het Gasbedrijf. Geen van de leden had hierop iets aan te merken, en bijgevolg kon men de behandeling van de Bedrijfsbegrotingen beëindigen en een ogenblik pauzeren voor een wel verdiend en zóer smakelijk kopje koffie. dediging. Als de chef van het korps dit heeft voorgesteld, dat geloofde hij dat hiermee een snfel en afdoend ingrijpen van het korps bereikt kan worden. De heer Mombers wees op de wegen wacht die door jarenlange ervaring, ad vies zou kunnen geven bij de aankoop. Dit advifes, aldus de voorzitter, kun nen ze ook, krijgen bij hun collega's in de andere steden. De heer Kemperman stelde nog de vraag: Wanneer de politie alleen een motor met zijspan had, zou men dan nu voorstellen een jeep aan te schaffen? Ja, antwoordde de voorzitter, er wordt in hoog tempo aan de opbouw van het korps gewerkt. De heer van Seters vond het wel no dig dat een van de rechercheurs 'ns be vorderd werd, in verband met het vele en belangrijke werk dat ze verrichten. De voorzitter echter zei hem, dat de bevordering afhankelijk was van het aantal functionarissen in het korps. De heer Pullens wees bij Hoofdstuk V er op dat de ambtenaren-leden van de Woning commissie geen presentiegeld kregen voor vergaderingen die buiten de diensturen vielen, dit vond hij niet bil lijk. - De voorzitter repliceerde dat de pre sentiegelden vroeger vastgesteld waren, toen het college voltallig was; hij vond het niet juist, dat een interim-bestuur hier wijziging in bracht. De heer Duyvelaar wees nog enkele fouten aan in de toelichting en de heer v. d. Hoven sprak over de 50 omslag op de Hoofdstukken van Gemeentewer ken, waarna hoofdstuk 8 betreffende het Onderwijs aan de orde kwam. SCHOOLGELD EN SCHOOLMELK. De heer Kemperman bracht weer zijn suggestie om het vermenigvuldigingscij- fer voor het schoolgeld te verlagen, aan de orde. De begroting was nu gunstig genoeg meende hij. „Met de meevaller uit de Onderne mingsbelasting, zei de voorzitter, hebben we de begroting sluitend kunnen krijgen. Maar het is maar net mogelijk geweest, wegens hog'e uitgaven aan arbeidslonen enz. Bovendien zijn we met onze belas tingen en ons schoolgeld nog niet aan de grens, 't Is zo als het nu is, zo slecht nog niet." De heer Brouwer sneed de schoolmelk- kwestie nog eens aan; hij opperde de suggestie om de leerlingen van de Don Bosco school, die van buiten kwamen en die 's middags moesten overblijven, melk te geven. 't Is toch heel eenvoudig, zei de voor zitter, als de ouders hun een flesje melk meegeven-. De heer Brouwer wees op verschillende bedrijven waar zulks ook gebeurde. De voorzitter echter antwoordde, dat van de zijde van het schoolbestuur nooit Hij bracht een uur door op de lanai, echt op zijn gemak met zijn pijp en het ochtendblad. Om onge veer half elf haalde hij de kleine auto uit de garage en reed naar het bureau. Hallet en Chan hadden een be spreking met de rechter, werd hem gezegd. Hij ging zitten wachten en na enkele minuten werd hij bij hen geroepen. Toen hij het kantoor van de rechter betrad, zag hij de drie mannen somber rond de schrijftafel zitten. Ik geloof dat ik ook speurder ben, verklaarde hij. Greene keek snel op. Iets nieuws ontdekt Dat juist niet, bekende John Quincy. Maar gisteravond wandelde ik met een jonge dame door de Ka- lakaua Avenue en toen loste iemand 'n paar schoten op mij uit de strui ken. En bij mijn thuiskomst lag de ze brief op mij te wachten. Hij overhandigde het epistel aan Hallet, die het met blijkbare af schuw las en toen doorgaf aan de rechter. Daar komen we niets verder mee, zei de kapitein. Ik zou er wat al te ver mee kunnen komen, als ik niet oppas, antwoordde John Quincy. Maar ik ben er nogal trots op. Het lijkt er wel wat op of mijn speurderswerk doel treft. Mogelijk, zei Hallet onverschil lig- Greene legde de brief op zijn schrijftafel. Ik raad u aan een re volver te dragen. Niet ambtelijk, natuurlijk. een dergelijk verzoek was gekomen, en dat ook de schoolartshet niet nodig achtte. De heer v. d. Hoven meende dat men, wanneer men de Waalwijkse kinderen geen melk verstrekte, toch zeker niet hoefde te zorgen voor de kinderen van andere gemeenten. SUBSIDIES. Hoofdstuk VIII, pragraaf 16, dat voornamelijk handelde over de subsidies, deed de heer van Well de opmerking maken, dat er wel een subsidie was uit getrokken voor de Waalwijkse Kamer orkestvereniging, en niet voor „onze K. A. J.-drumband". Hij stelde voor deze alsnog een kleine subsidie te geven. De voorzitter kon in zijn antwoord kort zijn, de subsidie was niet aange vraagd en men kon toch bezwaarlijk een ongevraagde subsidiepost uit gaan trek ken. „Al was het maar 150.zei de heer van Well. „Het is niet gebruikelijk" zei de voorzitter, we kunnen dit niet doen, ondanks het feit dat we de grote verdiensten van deze drumband graag er kennen. Men moest het volgend ja&r maar een aanvraag indienen. De heer van Seters wilde een lans breken voor de Ouden van Dagen, die nu voor het tweede jaar al in het café van de Gildenbond vertoefden. Dit te huis was opgezet door de commissie van Waalwijks Belang en door de K.A.B. en was voor die mensen van een geweldi ge betekenis. Men kampte echter erg met de kosten, vooral die van de ver warming. Al was er geen subsidie aan gevraagd, toch zou hij gaarne zien dat een kleine tegemoetkoming w'erd gege ven. De voorzitter wees er op hoe deze aangelegenheid gegroeid was uit het particulier initiatief; ook nu konden er initiatieven ontwikkeld worden, om geld bij elkaar te krijgen. Ook deze subsidie was trouwens niet aangevraagd. We mogen, vervolgde de voorzitter, niet afwijken van de steeds gevolgde weg, vooral ook niet omdat beide instel lingen zo de algemene belangstelling heb ben. De heer Meijs opperde de mogelijk heid, dat het comité en de K.A.B. mis schien aan konden kloppen bij de nieu we gemeentelijke instelling voor Maat schappelijke zorg. „Dit wijzen we niet af", zei de voor zitter. De heer van Well vroeg het woord; „U sprak over consequenties en U zei dat er geen subsidies worden toegekend die niet aangevraagd zijn. Maar het vorig jaar werd op voorstel van de heer Ver doorn toch een subsidie toegekend aan de Bond tegen het vloeken". „Deze subsidie was wel degelijk aan gevraagd, mijnheer van Well", zei de voorzitter, „alleen hadden B. en W. de ze subsidie niet op de begroting gezet". De heer van Well gaf de moed niet op; „Dan twee jaar geleden, toen de subsidie aan de 'Harmonie werd ver hoogd". „Ja, maar Mijnheer van Well, ook de ze subsidie was toch aangevraagd, dat was allemaal heel iets anders, dan wat U voorstelt". Ook de heer Verdoorn merkte nog op dat het hek van de dam zou zijn, wan neer men hieraan begon. De heer Brouwer vroeg hoe het zat met de subsidie aan Oefening en Ver maak, aan welke vereniging een subsidie van 200.was toegekend, terwijl men vorig jaar 500.extra had gekregen in verband met de geprojecteerde feesten. Deze feesten waren niet doorgegaan en had nu de vereniging geen gebruik ge maakt van deze subsidie? Of wel? Dan was het toch wel een beetje vrijpostig om nu weer subsidie aan te vragen. De voorzitter zei dat door geheel on verwachte omstandigheden buiten de schuld van de vereniging de festiviteiten niet waren doorgegaan, n.l. om de pa- ratyphus; de voorbereidende werkzaam, heden hadden echter al veel geld gekost. De heer Brouwer sneed de subsidie aan de medische sportkeuring aan, wel ke post pro memorie was uitgetrokken. Als het particulier initiatief, aldus de voorzitter, waaraan de subsidie verleend was nalatig is in deze, dan kunnen wij toch geen subsidie meer geven. NIJVERHEIDSSCHOOL, SPEELTUIN, ORANJEVERENIGINGEN. Nadat de heer van Seters nogmaals de Ouden van Dagen ter sprake had ge bracht en er op gewezen had, dat het K.A.B.-bestuur wegens de duurte de zaal niet beschikbaar kon blijven stellen, stelde hij de vraag waarom er geen subsidie was verleend aan de Kath. Stichting voor Nijverheidsonderwijs te Tilburg; er schijnt geen overeenstemming Onzin, ik ben niet bang, zei John Quincy. Ik ben er tamelijk goed achter, wie me dat ding ge stuurd heeft. Zo, zei Greene. Ja. Een vriend van kapitein Hallet, Dick Koahlo. Wat bedoelt u met een vriend van mij, stoof Hallet op. Wel, u hebt hem laatst, op die avond, nogal teer behandeld. Ik wist, wat ik deed, zei Hallet brommend. Dat hoop ik, Maar als hij op een mooie avond een kogel door mij heen jaagt, neem ik u dat kwalijk. O, u loopt geen gevaar, ant woordde Hallet. Alleen een lafaard schrijft anonieme brieven. Ja, en alleen een lafaard schiet uit een hinderlaag. Maar dat wil nog niet zeggen, dat hy niet goed mikt. Hallet nam de brief op. Die houd ik. Hij kan als bewijs dienen. Zeker, gaf John Quincy toe. U hebt nog niet al te veel bewijzen, naar mijn mening. Zo knorde Hallet. We hebben anders een nogal belangrijke ont dekking gedaan met die Corsican sigaret. O, ik zeg ook niet, dat Charlie niet deugt, glimlachte John Quincy. Ik was bij hem toen hij dat uit werkte. Er verscheen een man in uniform aan de deur. Egan en zijn dochter en kapitein Cope, kondigde hij Greene aan. Wilt u hen nu ontvan gen, meneer te bestaan tussen de Nijverheidsschool in Waalwijk en dat overkoepelend orgaan; waarom was er die overeenstemming niet? Is in de Waalwijkse Nijverheids, schoolstichting wel een voldoende ver tegenwoordiging van de arbeiders? Sprekend over de subsidie aan de Oranjever. wees hij er op dat de sub. sidie wel enigszins was verhoogd, maar dat die verhoging ten goede was geko men aan het centraal comité. Hij vond deze verdeling niet juist. „Wij hebben als parochieel comité steeds moeten bij. dragen aan het centraal comité, voor de kindertractatie enz., en wij moeten voor de vele kinderen in de Antoniusparochie een beroep doen op de parochianen". Aan de speeltuin had men bij de vo rige begroting 1000.gespendeerd. „Ik voel er nu niets meer voor, zei hij, er is absoluut geen belangstelling voor de speeltuin, 't is weggegooid geld". „Het ligt niet op ons terrein", meende de voorzitter, ons te bemoeien met de verhouding tussen de nijverheidsschool hier ter plaatse en het overkoepelend orgaan. Onze school is niet bij dat or gaan aangesloten en daarom kunnen wij geen subsidie geven; maar waarom de school niet aangesloten is, is ons niet bekend". Betreffende de Oranjever. moet ik er op wijzen, dat het Centraal comité o.m. zorg draagt voor de tractatie van de kinderen uit alle parochies; bovendien hebben we daarnaast de subsidie aan de parochiële verenigingen ook verhoogd. De speeltuin loopt niet zoals het moet. U bent echter wel wat al te somber. Vorig jaar heeft het bestuur getracht de speeltuin attractiever te maken; het be zoek was inderdaad niet erg groot, maar dit zal zijn oorzaak ook wel gevonden hebben in het slechte zomerweer. We mogen echter niet uit het oog verliezen, dat dit alles uit het particulier initiatief is geboren, dit moeten we blijven steu nen". De heer van Seters wilde graag nog wat meer weten over die Nijverheids schoolaffaire; waar zit de knoop, vroeg hij. Dit is een aangelegenheid van het schoolbestuur, antwoordde de voorzitter; hier kunnen wij geen invloed op uitoefe nen. Nog bleef de heer van Seters aanhou den; „gaat U dan naar het bestuur", zei de voorzitter. De heer v. d. Hoven, lid van het be. stuur der Stichting „Nijverheidsschool" wees er op dat het overkoepelingsorgaan niet zo denderend liep; wij zijn niet de enigen die afzijdig blijven. Men is in Tilburg nog nooit met een behoorlijk plan gekomen, wij weten zelf niet wat het orgaan wil. Toen kwam de heer van Seters weer terug op de Oranjeverenigingen; was het niet mogelijk iets te geven? Met de subsidie aan de speeltuin kon hij zich niet accoord verklaren. „Dit is het breekijzer in de speeltuin zetten", antwoordde de voorzitter. De heer Kemperman meende dat „de knoop" tussen Nijverheidsschool en het Tilburgse Orgaan zat in het feit, dat de Waalwijkse Stichting neutraal is en het orgaan specifiek Katholiek. Ook hij zag het nut van de speeltuin nog steeds niet in; laat ze het dit jaar 'ns zonder die 1000.proberen, zei hij. „Tot in den trfeure, zei de voorzitter, is er gevraagd om een speeltuin; hij heeft inderdaad niet volledig voldaan, maar moeten we nu al met de afbraak begin nen?" Nog even praatte men door over de speeltuin tot de heer van Seters voor stelde om de subsidié voor de speeltuin niet toe te staan en om de Oranjevereni gingen 50.meer te geven. Het eerste voorstel werd alleen door de heer Kemperman gesteund, dus kwam niet voor stemming in aanmerking; het tweede voorstel werd gesteund door de heren Pullens en van Well; allen stem den tegen behalve de heren van Seters, Pullens en van Well. Wij zijn overtuigd, dat indien de heer van Seters zich terzake had willen oriënteren bij 't bestuur, de ze vragen en opmerkingen niet zou den zijn gesteld in een openbare raadsvergadering der gemeente Waalwijk. Red. GEEN BELASTING VERLAGING. Toen hoofdstuk X, Economische aan gelegenheden aan de orde kwam, bracht de heer Kemperman de belastingverlaging weer ter sprake; hij wilde de opcenten op de personele belasting weer brengen op 60110; momenteel zijn deze cijfers 85—150. Dé voorzitter wees er op dat men in Waalwijk nog vrij laag bleef, men mocht eigenlijk tot 200 gaan. De heren Brouwer en van Wel spra ken over de hondenbelasting en de heer v. Well wilde de hondenbelasting die het vorige jaar ook verhoogd was, doen terugvallen weer op het bedrag dat in 1950 gold. .„Het zijn allemaal aanlokkelijke voor stellen,, antwoordde de voorzitter, als wij van de mogelijkheid overtuigd waren, dan zouden wij toegeven; maar wat zal helt 't volgend jaar zijn? De algemene financiële toestand van het Rijk is zo, dat het niet onmogelijk is, dat we vol gend jaar hoger moeten gaan met ver schillende belastingen". De heer v. Seters informeerde nog, hoe het momenteel zat met de maatschappe lijke wferkster. Terwijl hij bovendien ook wees op de pijnlijke kwestie van het huis in de Beatrixstraat, dat al zeer lang onbewoond stond. „Mijn voorganger, aldus de voorzitter, heeft te dien aanzien zijn standpunt be paald, dat het enig juiste is. Het hele probleem en ook dit heeft de aandacht van het gemeentebestuur". De tegenwoordige maatschappelijke werkster is tijdelijk benoemd. Wanneer ons college weer voltallig is, zullen wij nader bezien of deze taak weer in han den gelegd kan worden van een perma nente gediplomeerde kracht. En dat was het laatste wat over de begroting werd gezegd, want op de Ka- pitaaldienst had niemand enige aanmer kingen. De hamer viel; en de begroting voor Waalwijk 1952 was vastgesteld. On danks de opmerkingen die gemaakt zijn door de raadsleden, staat toch hoog hier boven uit het gunstige beeld dat deze prachtige begroting biedt. Inderdaad, Waalwijk heeft hiermede een goede beurt gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6