Waalwijkse en Langstraatse Courant BMl a DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG VERZORGING VAN BEGRAFENISSEN. CAPELLE WASPIK Mijnhardt's ZenuwtabSetten Een slepende kou VANAF HEDEN stelt ondergetekende zich beschikbaar voor de Beleefd aanbevelend, H. G. DE JONG - CAPELLE VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week OPGERICHT 1878 DE m W HEI ZEIDEN A». 75e JAARGANG No. 5 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prjjs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Het is gemakkelijker feiten te constateren dan ze op hun waarde schatten. De diepere drijfveren ontgaan ons gemakkelijk en het oordeel wordt licht bepaald of tenminste beïnvloed door sympa thieën of antipathieën. De gebeurtenissen in Egypte zal de een beschouwen als een staal van volksmennerij, de ander als een uiting van vrijheidsliefde. M aar wat men ook als oorsprong aan neemt, ze zijn uitgegroeid tot een volksbeweging, die geenszins van gevaar ontbloot is, gelijk is gebleken. Dat er aan de controverse tussen Egypte en Engeland over het beheer van de Suezkanaalzone een oprecht na tionalisme ten grondslag ligt, hoett men niet te betwijfelen. Dat de regering, en met name minister-president IN a has Pas ha, dit nationale sentiment heeft aange wakkerd door een lief nummertje dema gogie weg te geven, is evenmin betwist baar. Dit zijn teiten die afgeleid kunnen worden uit de hele tendentie van de Egyptische politiek en uit de woorden en daden waarmee Nahas Pasha de op zegging van het verdrag met Engeland heelt vergezeld doen gaan. Aanvankelijk scheen die volksmennerij zelfs succes te hebben, want met een ongekend enthou siasme stemde de bevolking in met het beleid van de regering. Het succes werd vergroot door het uitroepen van koning Faroek als koning van Egypte en van de Soedan, die tot nu toe door Enge land en Egypte samen is bestuurd. In twee opzichten heeft Nahas Pasha zich echter vergist. Mogelijk heeft hij zich blind gestaard op het gemakkelijke succes dat de huilende Mossadeq tegen over Engeland in Perzië behaalde en daaruit atgeleid dat daarin voor hem ook wel een succesje lag opgesloten. Hij heeft getracht het eruit te halen door heel flink te doen, maar daarbij over het hoofd gezien dat het Suezkanaal, hart ader van de verbinding Middellandse ZeeIndische Oceaan en daardoor van Europa en Azië, de Perzische Olievelden niet is en dat de Anglo-Iranian Oil Com, pany niet identiek is met de Engelse re gering. En Engeland, ziende hoe zijn zorgvuldig opgebouwde bases in het Middenoosten stuk voor stuk dreigden verloren te gaan, moest wel een eind maken aan zijn lankmoedigheid. Al deze factoren hebben de voorlopige uitslag van het avontuur voor Nahas, zelfs per slot van rekening voor hemzelf, alleron gelukkigst gemaakt. Want Engeland hield het been stijf. Ondertussen had de premier zelf door zijn demagogisch optreden krachten los gemaakt waarvan hij de uitwerking blijkbaar niet kende en die hij tenslotte niet meer in de hand had. De regering eerst aanmoedigend zag later lijdelijk toe, toen de nationale baldadigheid ernsti gere vormen aannam en kon de boel niet meer baas blijven toen de baldadig heid omsloeg in anarchie. Een redeloze menigte heeft haar vernielzucht botge vierd in een sentiment dat eigenlijk met nationalisme weinig meer te maken heeft. Dat het in hoofdzaak studenten en scho lieren waren die de toon aangaven, stelt de zaak niet op een hoger plan, integen deel, zou ze tot kwajongenswerk stem pelen als er niet zoveel mensen onschul dig het slachtoffer van waren geworden. De politie deed niets of sloot zich bij de opstandelingen aan en er moesten troepen aan te pas komen om de orde enigszins te herstellen. Tenslotte heeft koning Faroek per soonlijk ingegrepen. De man die het vuur dat hij niet meer kon bedwingen, heeft ontstoken, heeft hij ontslagen en in zijn plaats benoemd de onafhankelijke Ali Maher Pasha benoemd. Dit houdt geen koersverandering in, want de nieu we premier heeft in het parlement ver klaard dat zijn politiek gericht is op de wegleiding van de Britse troepen en de vereniging van het Nijldal. Bovendien is hem de volledige steun verzekerd van de Wafdisten, die de absolute meerderheid hebben in de beide Kamers van het Egyptische parlement, maar nu geen deel meer uit maken van de regering. Overi gens wordt een parlement een paar we ken naar huis gestuurd om de regering de gelegenheid te geven de binnenlandse orde te herstellen. De Britse regering zal zich dus niet de illusie behoeven te maken dat de nieuwe Egyptische regering gemakkelij ker tot toegeven geneigd zal zijn dan die van Nahas Pasha. Het enige wat er van de kabinetswisseling valt te hopen is, dat er een rustiger sfeer wordt geschapen om te onderhandelen over een voor bei. de partijen aanvaardbare oplossing. Voor de Egyptenaren blijft dit natuur lijk alleen het terugtrekken van de Britse troepen uit de Kanaalzone, voor de En gelsen is de hoofdzaak een garantie dat de belangrijke verbindingsweg die het Suezkanaal is, degelijk beschermd wordt, zodat zij er een onvoorwaardelijk ge bruik van kunnen maken onder alle om standigheden. Dat de Amerikaanse sympathie niet uitsluitend naar het Engelse standpunt uitgaat, blijkt wel uit het feit, dat mi nister Acheson de nationalistische uitin gen in Egypte en Tunis vergeleek met de Franse Revolutie en de Amerikaanse vrijheidsoorlog. Het klinkt wel wat na- ief voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken anno 1952. Desal niettemin blijven de Verenigde Staten voorstander van een oplossing van de kwestie in de geest van de vier-mogend- hedenvoorstellen voor een defensiestelsel in het Middenoosten, die indertijd in het vuur van de strijd door Nahas Pasha zonder meer zijn verworpen. Minister Eden heeft in het Britse Laqerhuis van zijn kant het aanbod herhaald om de on. derhandelingen over de herziening van het verdrag van 1936 te hervatten. In «en gematigdheid van beide kanten zal de mogelijkheid voor de oplossing van de kwestie wel gezocht moeten worden, waarbij de bemiddeling van Amerika waarschijnlijk van veel nut zal kunnen zijn. Te trachten gelijk te krijgen door gebruik te maken van de wapens zal slechts een herhaling opleveren van het treurspel dat we het afgelopen weekend aanschouwd hebben. En daar heeft geen van beide partijen wat aan. Nieuwe bezuinigingen in Engeland. Het Engelse Lagerhuis is deze week van zijn Kerstreces teruggekeerd en kwam meteen onder een koude douche. Eerst spraken Churchill en Eden en daarna kwam de minister van Financiën, Butler aan het woord, die een aantal nieuwe versoberingsmaatregelen aankon digde tot een totaal bedrag van 1500 millioen pond. Dit moet gebeuren om stellen rustig cn stalen de zenuwen aan het einde van het jaar de handels, balans in evenwicht te krijgen. Er zal bespaard worden op tabak, kolen, tou risme, de pers, de invoer uit Amerika, de gezondheidsdienst en wat er dan nog aan tekort komt, zal aangevuld worden door verzwaarde belastingen. Alleen de invoer uit West-Europa zal niet meer beperkt worden. Het Engelse volk zal dus krom moe ten blijven liggen om de gevolgen van de oorlog te boven te komen en de zwa re lasten van daarna te dragen. Daar hebben na de regeringsperiode van La bour ook de conservatieven niets aan kunnen veranderen. Integendeel, ze heb ben met nog meer energie het mes gezet in de welvaart van het volk, om het land, dat aan de rand van een econo mische afgrond staat, er bovenop te hel pen. West-Duitsland en de Nato. Op de conferentie over het Europese leger heeft de Westduitse vertegenwoor, diger het verzoek gedaan Duitsland lid te maken van de Organisatie van het Noordatlantisch Pact. Volgens de eerste reacties ondervond dit verzoek geen al gemene instemming. Amerikaanse auto riteiten verklaarden bezwaar te hebben tegen onmiddellijke toelating. West- duitsland zou eerst moeten bewijzen dat het wilde meewerken aan de verdedi ging van het Westen en de vrees voor herleving van het Duitse miltarisme de wereld uithelpen. Vertegenwoordigers van de Franse en Britse regering hebben eveneens verklaard dat hun regeringen geen voorstander zijn van de toetreding van Duitsland tot het Atlantisch Pact. Een officiële woordvoerder van de Westduitse regering heeft verklaard dat zijn regering geen rechtstreeks verband wenst te leggen tussen de oplossing van de kwestie van het Saargebied en de ondertekening van het verdrag voor een Westeuropese defensiegemeenschap. Wel meent zij dat de benoeming van een Franse ambassadeur in het Saargebied een schending is van het Frans-Duitse verdrag van 1951 en vooruitloopt op een Duits vredesverdrag. Deze kwestie zal in het Westduitse parlement aan de orde gesteld worden voor het plan voor een Europees leger, omdat de regering vreest dat anders dit laatste wel eens op de Saarkwestie kon afstuiten. HOGERE KOLENPRODUCTIE. Minister Van den Brink heeft de zer dagen met de Mijnindustrieraad een plan besproken tot verhoging van de productie der Limburgse ko lenmijnen. Dit plan houdt in een vergroting van het aantal mijnwer kers, waarvoor geen buitenlandse arbeidskrachten hoeven worden aangeworven, de uitbreiding van de mechanisatie en woningbouw in de mijnstreek voor geld dat o.m. op de kolenimport uit Amerika wordt be spaard. Volgens de minister zou het mogelijk zijn de productie met 400.000 ton per jaar te vergroten, waardoor dertig millioen aan dol lar deviezen zouden kunnen wor den bespaard. De Nederlandse pro ductie kan met vijf procent stijgen. Meer huizen, zei de minister, be tekent meer mijnwerkers. Meer mijnwerkers betekent meer kolen. Meer kolen betekent ongestoorde voortgang van onze samenleving en sanering van de dollarbalans. Nu beloopt de invoer van kolen zes millioen ton, waarvan in 1951 uit Amerika alleen al 2 millioen ton voor een bedrag van 150 millioen gulden. Het recht om vanuit Neder land onder Duits gebied kolen te delven zal na een aanlooptijd twee a drie honderdduizend ton kunnen opleveren. De industriële productie van Eu ropa is in vergelijking met de voor oorlogse met 40 gestegen. De ko- lenproductieligt nog 7 lager dan voor de oorlog. Over een tijdvak van vijf jaar zal de industriële pro ductie nog 25 omhoog moeten om het Europese welvaartspeil te doen stijgen ondanks de bewapeningslas ten. Dit alles zou betekenen dat Eu ropa in 1956 nog een kolentekort van 35 millioen ton zou hebben, on geacht de uitvoering der plannen tot productieverhoging. Amerika is niet bereid die tekorten te blijven financieren, maar het vraagstuk wordt nu in de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king door een commissie onder lei ding van minister Stikker bestu deerd. Minister Van den Brink vroeg nu de Mijnindustrieraad om advies over de aanbevelingen die in het deskundigenrapport van de O.E.E.S. zijn neergelegd, teneinde de regering bij het nemen van een beslissing over het in te nemen standpunt bij te staan. STARTBAAN OP YPENBURG. De Ministerraad heeft besloten tot het aanleggen van een verharde startbaan op Ypenburg. Deze start baan zal een lengte krijgen van 2400 meter. Hiermee is de aanvraag van de gemeente Rotterdam om een startbaan op Schieveen afgewezen. Als de nieuwe startbaan op Ypen burg klaar is, zal ze ook worden opengesteld voor ongeregeld com mercieel luchtverkeer, dat zal in de loop van 1953 zijn. De kosten wor den voor een groot deel door de ge meente Den Haag gedragen. De beslissing van de Ministerraad is in overeenstemming met de con clusie van de meerderheid van de commissie-Ringers, die over dit vraagstuk in 1950 rapport heeft uit gebracht. De beslissing is ten gunste van Ypenburg gevallen, omdat het aanleggen van een startbaan op Schieveen niet alleen grote investe ringen en extra verlies van cultuur grond zou meebrengen, maar ook voor militair luchtverkeer niet aan trekkelijk is. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT BIJEEN. De Provinciale Staten van Noord- Brabant zijn deze week in vergade ring bijeen geweest. De voorzitter van de K.V.P.-fraetie, mr. E. Sassen, heeft bij de algemene beschouwin gen uitvoerig gesproken over de po litiek van de K.V.P. en de belangen van Brabant ten aanzien van een Schelde-Rijnverbinding. Hij wees er op dat de K.V.P. een vooruitstrevende sociale politiek voorstaat in de geest van de grote sociale encyclieken en van het bis- schoppelijg mandement van 1949. Zij zal zich keren tegen een extreme politiek van staatssocialisme, collec tivisme of nivellerende tendensen. Speciale aandacht vroeg mr. Sassen voor de goreiende werkloosheid, vooral in de textiel-, leder- en siga- renindustrie en voor het huisves- tingsvraagstuk. Ten aanzien van het kanalen- vraagstuk was mr. Sassen van oor deel dat te weinig aandacht werd besteed aan de Brabantse belangen. Hij protesteerde teg ende stroming die de belangen van boven de ri vieren als nationaal, die van bene den de rivieren als regionaal wilde beschouwen. In dit verband wees hij op de noodzakelijke werken die verricht moeten worden in West- Brabant. Drs. J. König pleitte voor inter provinciale samenwerking op cul tureel gebied en voor grotere gul heid in deze en betere coördinering. Burgemeester Snels brak een lans voor de verbindingen in de Lang straat. Daar het oorspronkelijk geplande wegenproject wel vele jaren op uit voering zal laten wachten, ware een andere oplossing te vinden door een Noord-Zuid verbinding in het uiterste Westen en in het midden der Langstraat. ONGELUK. Maandag had alhier een aanrijding plaats welke nog zeer goed is afgelopen. Mej. v. Veggel reed met haar rijwiel vanaf de Badhuisstraat de Kasteeldreef op. Tengevolge van de gladheid van de v/eg kwam zij te vallen en werd door een juist passerende luxe wagen gegre pen. Het slachtoffer werd bij de firma Lips binnengedragen. Dr. v. d. Wouw, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Mej. van Veggel bleek echter maar enkele lichte verwondingen te hebben opgelopen en kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. ONTWIKKELINGSAVOND. A.s. Maandagavond houdt de K.A.B. afd. Drunen haar laatste ontwikkelings avond van dit seizoen. Spreker van deze avond is de eerw. pater Th. van Buul, O.F.M., die 2 onderwerpen zal behan delen,nl. Horde of Orde Afweer en Aanval. Het eerste onderwerp handelt over de klassestrijd in het communisme en het ideaal der standenmaatschappij volgens Quadragesimo Anno, terwijl het tweede onderwerp laat zien wat de tactiek is van het communisme en het apostolaat van de overtuigde katholiek. Aanvang 7.30 uur in de gymnastiek zaal. Toegang vrij. NIEUWE TONEELVERENIGING. Onder de naam Tot Onderling Ge noegen is in café v. d. Geld dezer dagen een toneelclub opgericht. Deze toneel club is een voortzetting van de toneel club die eertijds was ondergebracht bij de zangvereniging Zang en Vriendschap. De leiding van dit gezelschap berust bij de heer Th. v. d. Wiel. Deze nieuwe toneelclub heeft reeds een stuk in studie genomen, nl. de klucht getiteld: Geld dat stom is. Men hoopt hiermede half Vasten voor het voetlicht te komen. Wij wensen deze nieuwe club veel succes. FESTIVAL. Maandagavond werd in café Th. Els- hout de eerste vergadering gehouden voor het grote Internationale Muziek festival dat komende zomer ter gelegen heid van het 50 jarig bestaan der Kon. Erk. Harmonie Volharding alhier zal worden gehouden. Op deze eerste ver gadering 'bleven de werkzaamheden be perkt tot het kiezen van een festivalbe- stuur en het benoemen der werkcomité's. Men wil dit gouden feest op een grootse wijze met een schitterend mu ziekfeest viaren. De voorlopige data zijn vastgesteld op 28, 29 en 30 Juni. f IN MEMORIAM FR. v. NUNEN. Alhier overleed op hoge leeftijd de heer Fr. van Nunen, welke vanaf circa 1890 tot 1915 directeur van het kerke lijk zangkoor is geweest. Van moederszijde gesproten uit een familie waar de muziek in het bloed zat, werd hij door ijver en studie een uit stekend muzieklezer, die prima alles kon zingen. Tientallen heeft hij aan zich verplicht doordat hij hen de nodige muzikale kennis bijbracht. Als directeur miste hij voldoende scho ling, doch niettemin kon hij dank zij de vrij goede bezetting en een paar prima solisten, behoorlijk voor den dag ko men. Zijn laatste levensjaren sleet hij eenzaam en vergeten in het gesticht der Eerw. Broeders van waaruit in alle een voud heden de uitvaart plaats vond. Hij ruste in vrede! JUBILEUM K.A.B. AFD. ELSHOUT. In café M. van Huiten werden dezer dagen de besturen van de verschillende vakafdelingen bijeen geroepen om tot de samenstelling te geraken van een comité voor een passende en toch luis terrijke feestviering. In dit comité hebben zitting de volgende heren: J. van Ven- rooij, voorzitter; J. de Kruif, secr.; G. Schapendonk, C. Bergmans, Ant. van Logten, M. v. Stiphout, P. v. d. Brandt, M. Kolmans en G. v. Keulen. Dit comité is gevormd uit de vakafdelingen. Om een goede voorbereiding tot stand te brengen zal dit comité op Dinsdag 5 Febr. bijeenkomen om de plannen te be spreken. Op de staat van dienst van de K.A.B. hopen we t.z.t. terug te komen. Jammer genoeg kan alleen maar melding worden gemaakt van de verrichtingen van na de bezettingstijd, daar het arcbief van voorheen door Woudenberg werd opgeslokt. CULTURELE KRING ONSENOORT. Het Brabants blaasquintet, gevormd uit de beste blazers van Het Brabants Orkest, bracht Zondag j.l. voor de Cul turele Vereniging Onsenoort een muziek avond van hoog gehalte. Onsenoort is in de loop van drie jaar allengs vertrouwd geraakt mét het kamerensemble, zodat dit een programma durfde samenstellen, dat mogelijk wel veel van de toehoor ders vroeg, maar dat toch in staat bleek hen mee te slepen en te boeien. Men heeft het aangedurfd ook moderne com ponisten aan het woord te laten, een proef die zowel volgens spelers als toe hoorders uitmuntend geslaagd is. Het ge deelte voor de pauze was gewijd aan klassieke muziek. Rossini's quartet voor fluit, clarinet, fagot en hoorn, genoot een prachtige vertolking. Divertimento I voor hobo, clarinet en fagot, dat vele bekende motiefjes der Wiener Sonatine bevat, werd op virtuoze wijze, licht en speels weergegeven. Met Fernandez' suite op. 37 voor fluit, hobo, clarinet, fagot en hoorn zagen de musici zich geplaatst voor een zware opgave. Hier bleek eens te meer welk een prachtig op elkaar af gestemd en ingespeeld ensemble deze bla zers vormen. Met verbluffend gemak en virtuoze vaardigheid werden alle moei lijkheden overwonnen. De suite die de toehoorders zeker in het begin, moeilijk in het gehoor lag en 'n tikje vreemd en exotisch aandeed, vermocht toch groot enthousiasme te wekken. Vaardig, speels en geestig vertolkte het ensemble als slot Hugo de Groots variaties op een Hol lands liedje. Met zwier en grote handig heid practisch zonder dat het opgetogen publiek zulks bemerkte, overwon het enige plotseling oprijzende moeilijkheden aan het slot. Een prachtig geslaagde avond. De heer Frits Bloemers verzorg de geestig en welsprekend de inleidingen die de toehoorders in staat stelden die per door te dringen in de schoonheid die hen werd geboden. JUBILEUM-UITVOERING. UTILE DULCI. Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Febr. geeft Utile Dulci een jubileum uitvoering in het Patronaat. Opgevoerd wordt: Een Held keert weer, toneel spel in 4 bedrijven. Utile Dulci heeft dit prachtig stuk gekozen om de ereleden en donateurs op deze jubileum-uitvoering iets extra's aan te bieden. of griep? SANAPIR1N helpt U er af; tevens opwekkend. Koker 77 en 41 cent Aan deze uitvoering zal een huldiging vooraf gaan; de heer J. Nicols speelt voor het laatst mede en neemt afscheid van het toneel. Nicols is een groot man geweest op toneelgebied, steeds werden de hoofdrollen hem toevertrouwd en ook steeds met groot succes vertolkt. Als regisseur zal hij zijn krachten blijven ge ven aan Utile Dulci. v GOUDEN BRUILOFT. Maandag 4 Febr. viert het echtpaar J. v. Buul-V. d. Wiel, Wolput, zijn gou den huwelijksfeest. De dag begint met een plechtige H. Mis. De buurt is reeds druk in de weer en heeft inplaats van een optocht te houden besloten een re vue op te voeren in café P. v. Eggelen. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken voor het nog krasse bruids paar. Nog vele jaren in goede gezond heid zijn het gouden paar toegewenst. GESLAAGD. -.«■pj j 'irÖF2 i Voor het examen vakbekwaamheid Aannemer, afgenomen door de Raad van bestuur Bouwbedrijf, onder Rijkstoezicht, te Den Bosch, slaagde onzen dorpsgeno ten de heren C. v. d. Bosch, G. Koks en Th. v. Oijen. JUBILEUM. De bekende humorist de heer Th. Cas- telijns, wonende Wolput alhier, viert deze week zijn zilveren jubileum als hu morist.' In Jan. 1927 nam de heer Caste- lijns voor het eerst deel aan een humo ristenwedstrijd te Heusden en hij heeft nadien vele successen geoogst. MAANDVERGADERING. Zondag 3 Febr. maandvergadering van het Kruisbooggezelschap Rozenjacht in café A. van Vugt. Belangrijke agenda. Trouwe opkomst verwacht. BILJARTEN. In café A. v. Vugt Melie had de .re vanchewedstrijd plaats tussen de ex- kampioen amateur Pardon en onze dorpsgenoot J. v. Bokhoven. Laatstge noemde was weer goed op stoot en Pardon werd wederom geklopt; de 500 car. met voorgift 350 werden door van Bokhoven behaald. Pardon kon het maar tot ruim de helft, 275, car. bren gen. BILJARTEN. De eindstand van de onderlinge biL jartcompetitie, die in de afgelopen win ter door de alhier gevestigde biljartver enigingen werd gehouden is als volgt: Afd. A: 1. 't Hoekje! 6 5 10 lipt. 2. Juliana I 6 3 1 2 7 pt. 3. D.V.K. I 6 3 0 3 6 pt. 4. D.P.L. I 6 0 0 6 0 pt. Winnaar van de uitgeloofde wissel- beker werd 't Hoekje, gevestigd in café De Sport. Persoonlijk kampioen werd Bertus v. d. Heijden Jz., lid van de biljartclub D.V.K., gevestigd in café W. Zeeuwen, met een gemiddelde van 3.05. Afd. B: 1. D.V.K. II 6 3 1 2 7 pt. 2. D.P.L. II' 6 3 0 3 6 pt. 3. 't Hoekje II 6 3 0 3 6 pt. 4. Juliana II 6 2 1 3 5 pt. Winnaar van de wisselbeker in afd. B werd D.V.K. II, gevestigd in café W. Zeeuwen. Persoonlijk kampioen werd H. v. d. Heijden, lid van de biljartclub Ju liana, gevestigd in café W. v. d. Loo, met een algemeen gem. van 2.09. FILMAVOND JONGE LANDBOUWERS. Op Maandag 4 Febr. des avonds om 7.30 uur zal er in de zaal van de heer Baggerman, café Het Bruggetje te Vrij- hoeve-Capelle, een film vertoont worden van de Shell Nederland N.V., Den Haag, georganiseerd door de Vereniging van Jonge Landbouwers te Sprang-Capelle. De film handelt over onkruidbestrij, ding in bieten. Dus wel een onderwerp dat zeer in de belangstelling staat van de boeren. De diverse resultaten van de proef velden welke in 't afgelopen jaar wer den aangelegd, zullen tevens besproken worden. Landbouwers van Sprang-Capelle e.o. houdt U op de hoogte van de nieuwig heden in de landbouw-techniek en be zoekt deze bijeenkomst. ONGEVAL. Mej. M. alhier kwam Zondagavond door de gladheid van de weg te vallen en moest per auto naar haar woning worden vervoerd. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen; Dr. W. con stateerde ernstige inwendige kneuzingen en achtte overbrenging naar het Zieken huis te Den Bosch noodzakelijk. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING PRO PATRIA. A.s. Maandagavond half acht komt de Chr. Gymnastiekvereniging Pro Patria te Sprang-Capelle, in het gebouw van de Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen. Aan de orde komen o.m.: jaarversla gen van secretaris en penningmeester en bestuursverkiezing. De vergadering zal na afhandeling der huishoudelijke zaken een feestelijk karakter dragen. NIEU WE VAART 23 GOED GESLAAGDE UITVOERING VAN 'T ROZEKNOPJE. Dinsdag- en Woensdagavond werd door de gemengde zangvereniging 't Ro- zeknopje in 't Stationskoffiehuis Pruijs- sers de jaarlijkse uitvoering gegeven voor donateurs. Beide avonden was de zaal geheel gevuld en moesten sommigen zich een staanplaats getroosten. De vice-voorzitter, Dr. N. L. Gerlach, sprak alvorens met de afwerking van het programma werd begonnen, een kort openingswoord, waarbij hij de eerste avond in het bijzonder de Edelachtbare Heer Burgemeester Smit welkom heette. Onder leiding van de directeur de heer Louis Sars, Waalwijk, opende de zang vereniging vervolgens het programma met Viljalied van Fr. Lehar en War's das lachende Glück, eveneens van Lehar, gevolgd door het koor der bruidsmeisjes uit „der Freischütz" van C. M. v. We ber, waarbij de sopr.-solo werd vertolkt door mej. D. Vos. Na de solo voor ba riton Lied van de Czaar uit „Zar und Zimmerman" van A. Lortzing, gezongen door de heer van Breemen, werd het Ja gerskoor uit der Freischütz uitgevoerd door het Mannenkoortje, waarna het eerste gedeelte van het programma, dat door Mevr. Poldervaart-Collee op piano begeleid werd, na het zingen van l'An- gelus de la Mer van G. Goublier, door de heren van Baardwijk en v. Breemen, besloten werd met Aankomst der gasten, uit Tannhauser van R. Wagner. De ver schillende nummers van dit met zorg samengestelde programma werden, de moeilijkheidsgraad van enige nummers in aanmerking genomen, op verdienstelijke wijze uitgevoerd en ieder nummer oogst te een welverdiend applaus. Na de pauze voerde de toneelafdeling van de vereniging de klucht in drie be drijven door P. Mossinkoff: Die brave Meneer Pot, op. De acteurs en actrices hebben het publiek weten te boeien en doen genieten van de scènes die in het stuk voorkomen en die door de debutan ten op voortreffelijke wijze werden ge speeld en met een welverdiend applaus, dat bij het slot tot een ovatie aanzwol, beloond. Aan het slot van de avonden werden zowel tot de leden der zangvereniging als tot die der afd. toneel hartelijke dank woorden gericht voor het gebodene en Mevr. Poldervaart-Collee werd in het bijzonder dank gebracht voor haar be langeloze medewerking. JAARLIJKSE UITVOERING. Onder leiding van de dirigente mej. Antoinette Blom uit Waalwijk zal de Chr. Gemengde Zangvereniging O.K.K. Zaterdag 2 Febr. a.s. om half 8 haar jaarlijkse uitvoering geven in de zaal van de heer H. van Iersel alhier. Naast het gemengde koor zal ook het dubbel kwartet optreden. Voor en na de pauze zal tevens nog 'n blijspel worden vertoond. Opgevoerd worden Trouwen of geen geld en Zaak ter overname. BILJARTEN. In café Sportwereld werd een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen de plaatselijke biljartclubs De Poedelaars en Van Ongenoegen Vrij, beide gevestigd in café Sportwereld, die eikaars krachten op gezette tijden meten. Dat de kracht meetings zeer in de smaak der leden val. len, getuigt de opkomst. De Poedelaars die slecht begonnen, wisten toch met 10

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5