ik zwitsalI SU EEN LANDSBELANG. Gedeputeerde Staten accoord met een grote verkeersweg Proeve ener Europese cultuur. genéést u 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952. 7 winter- r handen en yp schrale huid^, Zuid-Noord via Waalwijk. Burgemeester Snels stelt belangrijke problemen aan de orde in de Staten. aar. V V De Dir. v. d. Prov. Gezondheidsdienst D£ RUNDVEE- T.B.C. BESTRIJDING Dr. W. P. THEUNISSEN voor Vedehova. Op weg naar een Federatief Europa. van het uniformenfonds van de Drumband K.A.J. Het belooft een knal-avond te worden, die niemand mag missen. JAN VAN SON KANSELIER IN PAKISTAN. Onze oud-plaatsgenoot de heer J. W. van Son is benoemd tot kanse lier-attaché bij het Nederlandse ge zantschap in Pakistan. De heer van Son was eerder werkzaam op de Nederlandse am bassades in Canada en Engeland en was hierna enige tijd werkzaam öp het Ministerie van Buitenlandse Zaken, waar hij zich bekwaamde voor. de functie waarin hij nu is be noemd. Het ga hem in alle opzichten goed in Pakistan. AFSCHEID BROEDER-OVERSTE. Gisteren hebben de jongens van de St. Petrusscholen afscheid geno men van de Eerw. Broeder Julianus, Overste van de Eerw. Broeders hier ter plaatse en hoofd van de jongens scholen. Om half negen was er een H. Mis met algemene H. Communie in de kerk van St. Jan en om half elf kregen de jongens een tractatie. Het afscheid voor het convent der Eerw. Broeders is Woensdagavond in eigen kring gevierd. LEDERWARENBEURS TE AMSTERDAM. Dinsdagmiddag heeft burgemees ter d'Ailly van Amsterdam onder grote belangstelling in Krasnapols- ky de derde Neder 1. Lederwaren- beurs officieel geopend. Verscheide ne firma's uit alle delen van ons land zijn met in totaal honderd stands op deze voorjaarsbeurs ver tegenwoordigd. Alle zalen en de grote wintertuin van Krasnapolsky hebben dit grote aantal uitstallin gen niet kunnen herbergen, zodat men hier en daar in hallen en gan gen van hét hotel ook stands heeft moéten inrichten. Op deze beurs, die tot Zaterdag a.s. geopend blijft, zijn niet alleen de meeste van leder vervaardigde gebruiksvoorwerpen te bezichtigen, zoals koffers, tassen en schoenen, maar ook een groot aantal neven producten, vervaardigd van linnen, plastic, enz. en het materiaal dat de lederhandel verwerkt. De beurs is alleen toegankelijk voor vakgeno ten. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de beurs, de heer M. de Leeuw, heeft er in een inleidend woord op gewezen, dat het groeiend aantal stands, dat met de drie beur zen van twintig en zeventig nu tot honderd is opgelopen, wel bewezen heeft, dat deze vakbeurs naast die van de gezamenlijke industrieën ze ker niet gemist kan worden. Met deze honderd stands is thans prac- tisch de gehele Nederlandse leder- warenindustrie vertegenwoordigd. Burgemeester d'Ailly zeide met vreugde té constateren, dat men thans in korte tijd reeds voor de derde maal van leer was getrok ken. Hij prees de ondernemingslust van de lederwaren-industrie, die op eigen kracht handel met het ouiten- land drijft en tezelfder tijd buiten landse concurrentie op de eigen markt niet vreest. Na de opening van de beurs heeft de heer De Leëuw tijdens een pers conferentie verklaard, dat de Ne derlandse fabrikanten een voorspoe dig jaar achter de rug hebben. Ne gentig procent van de damestassen is van plastic vervaardigd en de rest van leer. Bij de actetassen en bood schappentassen is de verhouding precies omgekeerd, hetgeen verband houdt met de prijs en dg duurzaam heid van het materiaal. Men ver wacht evenwel, dat de prijzen van de lederwaren geleidelijk zullen zakken, omdat de leerprijzen die bij het uitbreken van het con flict in Korea aanmerkelijk zijn ge stegen de laatste maanden weer zijn gekelderd. De vraag naar plas tic-producten, die zich voortdurend op eenzelfde prijspeil handhaven, zal dan waarschijnlijk wel afnemen. De Nederlandse lederwarenindu- striê heeft in het afgelopen jaar voor 4.500.000 gulden uitgevoerd naar België, Amerika, Canada, Zwitserland en Indonesië. De ver wachtingen voor dit jaar zijn nog aanmerkelijk hoger, omdat het nu sinds een week ook weer mogelijk is haar Duitsland te exporteren, na dat dit land in het begin van het vorige jaar de invoer had stopgezet. Hij hoopt spoedig in Amsterdam een ruimere beursgelegenheid te zullen vinden, waarop de burge meester een hoopvol antwoord kon geven. DANSAVOND „HONDENSPORT". Aanstaande Zaterdag organiseert de Dresseervereniging „Honden sport" in café „De Lindeboom" een balavond. Ook hier zullen velen van de gelegenheid profiteren. DANSAVOND, Zaterdag 9 Februari a.s. organi seert de Harmonie „St. Crisnijn" een dansavond in café „De Linde boom", waarvan de opbrengst is bestemd voor het Instrumenten fonds van genoemde Harmonie. In de vergadering die de Provinciale Staten van iNoord-Jorabant Dinsdag hiel den heeft het Statenlid de heer Snels, ourgemeester van D.runen, het woord gevoerd naar aanleiding van de verbe tering van de weg WaalwijkKaatsheu vel. Burgemeester Snels moest toegeven dat het wegdek inderdaad verbeterd was, maar er was toch slechts een matige verbetering tot stand gekomen. Reeds eerder had hij Gedeputeerde Staten om verbetering van de weg WaalwijkTilburg verzocht; er werden verbeteringen in het vooruitzicht gesteld, maar tot heden was hiervan nog niets terecht gekomen. Nogmaals wilde de spreker er met klem op wijzen, dat deze weg om meerdere redenen een spoedige verbetering behoefde. 1. De bestaande weg is in zo deso late toestand, dat dit bij het intensieve verkeer, onverantwoord is. Bovendien is het rijwielpad zo slecht dat de wielrij ders genoodzaakt zijn van de rijweg ge bruik te maken met alle daaraan verbon den gevaren voor automobilist en wiel rijders. 2. Het betreft hier een verbindings weg tussen twee belangrijke industrie centra: Tilburg en de Langstraat. In dit verband vroeg burgemeester Snels zich af, of het door het lange uit blijven van een goede verbinding Oost- West in de Langstraat, niet wenselijk was een doorbraak Noord-Zuid te be vorderen. Hiermede zou een einde ge maakt worden aan het isolement van de streek en van heï Land van Heusden ien Altena en zou gelijktijdig de verbinding TilburgWaalwijk Utrecht Am sterdam, met verbinding op Turnhout in internationaal opzicht een schitterende veroinding zijn. Dit zou ook van groot belang zijn voor de daar gevestigde industrieën en voor de ontwikkeling van de Langstraat en het Land van neusden en Altena. Ook gal hij het college van Gedepu teerden in overweging beide streken on der te brengen in de zgn. Ontwikkelings gebieden. Het antwoord van de Commissaris hierop was, dat de Ged. Staten volledig acccord konden gaan met de ontwikkel de plannen betreffende de doorbraak ZuidNoord. Ged. Staten achten deze verbinding van primair belang. Deze weg zal aansluiting geven aan de toekomstige rechtstreekse verbinding met Rotterdam door "t Land van Heus den en Altena enerzijds, UtrechtAm sterdam anderzijds. Ook hierdoor zou de ontsluiting van 't Land van Heusden en Altena zeer bevorderd worden. De gedachte weg achter de Langstraat door de buitenpol ders zou te lang op zich laten wachten door de waterstaatkundige toestand en zou grote offers aan prima cultuurgrond vergen. De verbeteringen aan de weg door de Langstraat, waarmede men thans is be gonnen, zullen doorgang vinden in ver band met de belangen van 't lokaal ver keer en verdere verbindingen. De plannen voor verbetering van de weg Tilburg—Waalwijk waren reeds bij de investeringscommissie. Het was de bedoeling aan weerszijden van de weg een fietspad aan te leggen, aldus de commissaris. MANNEN GINGEN ELKAAR TE LIJF, NADAT HUN VROUWEN ELKANDERS RUITEN HADDEN INGEGOOID. Woensdagavond om pl.m. 9 uur had er een vrij hevige vechtpartij piaats op het Laageinde. Twee in woners van het Laageinde, zekere D. en T., raakten met elkaar slaags: Blijkbaar hadden zij niet genoeg aan hun vuisten, want er werd een ha mer en een stuk steel bij deze vecht partij gebezigd. Voor T. waren de gevolgen vrij ernstig, hij kreeg een diepe wonde in het voorhoofd en wonden op het achterhoofd, de schouders en het scheenbeen. D. kwam met een gezwollen plek op het voorhoofd uit de strijd, die ont staan was uit een ruzietje van bei der echtgenoten, die zo vriendelijk waren geweest eikaars ruiten in te gooien. Dr. Kolster moest T. z'n wonden hechten en verbinden. DIEFSTAL BIJ BLOCH STIBBE OPGEHELDERD. De diefstal bij Bloch Stibbe is opgehelderd. Enige tijd geleden be richtten wij dat er bij Bioch otibbe een grote hoeveelheid crêpe rubber was gestolen. De politie van Waalwijk heeft toen aanstonds een uitgebreid onderzoek ingesteld en neeft weer een mooi succes geboekt. Op de volgende manier is men eigenlijk achter de ware toedracht gekomen In Gilze Rijen had men ook een dergelijke inbraak gepleegd en de politie daar had haar collega's m Breda verzocht uit te kijken naar een partij rubber. De politie in Bre da kon toen beslag leggen op een partij rubber, die echter uit Waal wijk afxomstig bleek te zijn. Verde- de opsporingen leidden tot de arres tatie van de daders, de drie gebroe ders B., waarvan er twee in Waal wijk woonachtig zijn en een in Raamsdonksveer. Ook v. H. werd in arrest gesteld, omdat hij als chauffeur de gestolen goederen voor de drie gebroeders had vervoerd. Het overige gedeelte van de partij rubber werd ten huize van B. in Raamsdonksveer in beslag geno men. Zaterdagmorgen zullen de vier arrestanten, waarvan de gebroeders hardnekkig blijven ontkennen, in Den Bosch worden voorgeleid. S2S AGENDA. Rectificatie. Vrijdag 1 Febr. repetitie DAMES koor „Oefening en Vermaak" in Hotel Italiaander (8 uur). Zondag 3 Febr. 12 uur voor het MANNENKOOR in De Twee Ko lommen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Wilhelmina J. M. dv. G. J. de Groot-de Meij Waltherus A. A. M. zv. A. J. Leijtens-v. d. Wiel Adrianus A. C. M. zv. A. J. Briaire- den Teuling te Geertruidenberg Pieter zv. A. Pol-Blom Leonar dus M. J. zv. J. J. Buijs-van der Linden te Heusden Wilhelmus M C. J. zv. W. P. Hornman-Spapens Maria L. A. T. dv. C. A. J. Roesten- berg-Eijkens. Overlijden Gene. Huwelijks-Aangiften J. F. P. van Huiten 23 j. en A. C. van Gelder 21 j. beiden alhier G. C. Beerens 39 j. en W. van Etten 30 j. beiden alhier J. Schuurmans 24 j. en S. T. M. van Huut 25 j. bei den alhier. Huwelijken Gene. Ingekomen L. Boonman van Maastricht. A. C. M. Coolen van Tilburg J. M. Tesser van Amsterdam A. M. L. J. Stalpers van Schijndel M. W. L. Ceelen van Alkemade J. M. H. Trommels van Nijmegen M. Daanen van Groesbeek F. M. C. Leenheers van Boxtel. Vertrokken H. Brok naar 's-Bosch J. H. H. Sanders naar Nijmegen A. P. van Hoof naar Eindhoven H. A. Ak kermans naar Loonopzand M. A. Vugts naar Zwolle J. M. A. G. Smeets echtg. Lambooy en gezin naar Hengelo M. A. H. M. F. Lambooy naar Leiden A. A. J. Wij ers naar Hengelo C. W. M. v. Raak naar Wassenaar H. A. Ver hoeven naar Dongen C. P. Du- quesnoy naar 's-Hage P. J. Dirks en eChtg. naar Hoorn B. G. Hoo naar Amsterdam C. G. van der Bruggen naar Helvoirt. mr\ kssisheuve TOEWIJZING VAN EEN STAND PLAATS VOOR DE KERMIS 1952 Janvier, Bergen op Zoom Lunapark/stoomcar 700.— Giesen, Orthen ('s Bosch) Kinderdraaimolen 400 Van de Haar, Genemuideti Palingwagen 4 600.— Gersen, Breda Gebakwagen 1200.— Trommelen, Waalwijk Friturewagen S 150.- N.V. Boeken, Helmond Autoscooter f 2010.— Gebr. Vermolen, 's Bosch Rupsbaan f 600 Scheffer, Grevenbicht Luchtschommel 775.— v. d. Koning, Leeuwarden Babysport 460.— Fa. Kallenkoot, Schaesberg Hoogvaart 213. J. Scheffer, Sittard Hangpaardjes 371.77 J. Theuns, Ossendrecht Nougat/suikerkraam 953.65 Escabache, Rotterdam Lichtsport 1212.— Alb. Calle, Bergen op Zoom 2 Bumpers 2432.— K. Ropers, Apeldoorn Derbyrennen 333 A. Klouth, Zwolle Sprookjesstad 45.— D. Janssen, Deventer Speelgoed 90.50 Van Grinsven, N. Millingen Diepzee Show 200.— J. Groningen, Rotterdam Trop. Vogeltjes 45.— Schimmelpenninck, Amsterdam Schietsalon 350.— Kunkels, Heerlen Lijntrek- en Werptent 145. Bunselaar Hoofd van Jut 45. Kleyn, Waalwijk 2 Fruitkramen 35.— II. Vermeer, Waalwijk Fruitkraam 35 Damen, Waalwijk Paling 200.— Van Delft, Waalwijk Fruitkraam 25 13857.92 EEN HEROPENING. Wij hebben even een kijkje genomen in de vergrote en geheel gemoderniseerde zaak van de Ea. A. J. Braat in de Schoolstraat. We zijn er zo zachtjesaan aan ge wend geworden, dat een verandering hier een positieve verbetering insluit, doch we stonden toch nog verbaasd van de practische en prachtige wijze, waar op bij de Pa. Braat de uitbreiding met modernisering een geheel opleverd, waar uit smaak, kunstzin en vakmanschap getuigen. De firma Pepping die het werk ontwierp en uitvoerde laat zien, dat er naast scholing ook praktijkbekwaamheid in de zaak aanwezig is. De winkelopstand geheel in Slavoni sche eik uitgevoerd geett het geheel een cachet van voornaamheid, die rustig aandoet en ongetwijteld de koper be ïnvloed om in kalmte zijn keus te doen. De firma Merkx voerde het schilder werk uit, als steeds smaakvol en ver zorgd. De tirma Beekmans zorgde er voor de verlichting, volgens de nieuwste ontwerpen in TL buizen uitgevoerd. Wat de tirma braat er gaat presente ren behoeft geen krans, wanthet ■is goede wijn en van een merk, dat Sinds jaren vertrouwen heett. Als specialiteit dameshand werken met alle benodigdheden, dames manufacturen en conrectie en dan in de meest uitge breide zin, naaisters en kleermakers, fournituren in alle keuze. We zijn er van overtuigd en wensen het van harte toe, dat de firma Braat, de kosten aan de uitbreiding en moder nisering besteed, met ruime rente zal te rugontvangen. R.K.J.B. Met een H. Mis in de St. Janskerk op gedragen door de geestelijke adviseur, kapelaan Swinkels van de parochie Berkdijk, werd de jaardag van de Jonge boeren, Maandag j.l. ingezet. Na de Mis verenigden de K.K.J.b—ers zich in de Giidennond, waar de jaarvergadering werd gehouden. Voorzitter Jos Kombouts sprak een weikom en gaf een terugblik over het afgelopen jaar, waarop de ge bruikelijke verslagen van secretaris en penningmeester de aandacht van de jonge boeren vroegen. Een mooi resultaat was, dat de aardappel-verbouw-actie een batig slot opleverde van 180.voor de organisatie van een eigen feestavond. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de altredende leden Jos Kombouts en P. van beers met algemene stemmen werden herkozen en in de vacature ont staan door het in militaire dienst treden van de heer G. Klijn, gekozen werd de heer J. Verboven. De assistent-Rijks, landbouwconsulent Wouters hield tot slot een causerie over het onderwerp: Kan Kali.magnesium bemesting verband houden met de kopziekte bij de runde den/ r - - - «a---■ Daar de middag-openluchtwedstrijden, volgens het programma vastgesteld, niet konden doorgaan, werden de middag uren gesleten in wedstrijden met kaarten, dammen, biljarten enz. s Avonds volgde de leestvergadering met de nodige af. wisseling in verzorging van lichaam en geest. Humorist Jan v. Iersel uit Was pik was hierbij de man, die op onna. volgbare wijze er de gehele avond de stemming op keurige wijze wist in te houden. TAFELTENNIS N.V.R. Zondag j.l. wordt belangrijke wedstrijd gespeeld J.N.V.R.Never Down, de twee koplopers van de afdeling. Never Down bezet de bovenste plaats met een voor sprong van drie punten op N.V.R. In deze klasse gaan de twee bovenste au tomatisch over naar de 2e klasse. Wint het eerste N.V.R. team, dan behoren ze mede tot de twee gelukkigen. Bij verlie zen, moeten ze afwachten, wat nummer drie gaat presteren, 't Gaat er dus Zon - dag a.s. bij N.V.R. spannen. In Zalt- bommel is gelijk gespeeld, dus op eigen tafel moet er bij N.V.R. winst mogelijk zijn. De wedstrijd vangt om 3 uur aan. tiet verdere programma is: N.V.R. 2—R.K.C. I en Silvia 3N.V.R. 3. ONTWIKKELÏNGS- EN ONTSPAN NINGSAVOND K.A.B. Zondag a.s. geeft de K.A.B. een grote ontwikkelings, en ontspanningsavond in de Gildenbond. „The Warbo s Stars Orkest en humorist H. v. d. Bosch ver, zorgen het humoristisch gedeelte, ter, wijt de Zeereerw. Pater Dr. Fidentius, Capucijn, de Directeur van de Ontwik, kelings Centrale van de K.A.B. uit Eind hoven, als spreker optreedt. De K.A.B. leden hebben met hun huisgenoten gratis toegang. Eventuele recettes van de toe gang van niet-leden komt het Hulp in Nood-fonds ten goede. JAARVERGADERING K.G.V. Dinsdagavond hield de R.K. Gymnas tiekvereniging K.G.V. in het patronaat zijn jaarvergadering, door voorzitter Luijpen gepresideerd. Hij mocht een dankwoord uitspreken voor de medewer king door bestuur en leden ondervon, den om de K.G.V. weer stap voor stap terug te brengen tot zijn oude roem, ge. kend in de voorbije jaren. Hij wees te rug op de eerste vereiste in de Gymnas. tiekvéreniging: Tucht en Orde, en deed verder mededeling van de bestaande plannen om deel te nemen in 1952 aan de landelijke Turndag te Breda, de Bondsdag te Den Bosch, het geven van een demonstratie-avond en het organise, ren van een duel-meet. De secretaris bood een uitvoerig ver slag aan, waarin hij tot de conclusie kwam, dat 1951 voor de K.G.V. een verdienstelijk jaar geweest is. Het peil van de oefenavonden en turnen is om hoog gegaan. Er moet meer bereikt worden en zulks ts mogelijk met de volle inzet van bestuur en leden, wat mogelijk geregeld een offer zal kosten, doch dat graag moet gegeven worden om de K.G.V. op te bouwen. Het finantieel verslag van de pen- ningmeesteresse mej. J. van Best, wees uit, dat de K.G.V. geen rijke vereniging is, doch met alle mogelijke inspanning tracht aan haar doel te beantwoorden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden M. Luijpen en G. Vrin- ten, zonder tegen-candidaatstelling met algemene stemmen herkozen. De actieve adviseur van K.G.V., Ka pelaan v. Oort, sprak hierna de verga dering toe, met als uitgangspunt de leus der Spartanen: Een gezonde ziel in een gezond lichaam. Hij wees hierbij op het zuiver sportieve in de gymnastiek, dat geen verdwaasd fanatisme kent, doch uitsluitend beoefend wordt om de sport als zodanig. Hij verzocht meer speciaal de teamgeest hoog te houden en kwam terug op de leuze: een gezonde ziel in een gezond lichaam. De rondvraag bracht slechts weinige punten naar voren, door de voorzitter naar volle genoegen beantwoord. Met een opwekking mede te werken om 1952 te maken tot een jaar voor aller tevredenheid sloot de voorzitter de jaar vergadering. VERDI-HERDENKING. Om tegemoet te komen aan een van vele zijde gestelde vraag, besloot het be stuur van de Zangvereniging Bel Canto, de generale repetjtie van Donderdag 31 Januari tegen een kleine vergoeding toe. gankelijk te stellen voor enkele organi saties van jeugdige personen, voor wie de concert-entreeprijs mogelijk een bezwaar zou kunnen uitmaken. De bezoekers van de beide concerten warden er wel op attent gemaakt, dat aan het op de affiches en in het pro gramma aangekondigde aanvangsuur stipt de hand zal gehouden worden en dat bij de aanvang van het concert de deuren zullen gesloten worden, om alle mogelijke hindernis te voorkomen. De weinige plaatsen welke nog beschikbaar zijn, kunnen eventueel nog voor het con. cert bekomen worden, doch dan alleen bij vroegtijdige aanwezigheid aan de zaal. APOLLO-THEATER. De Zwarte Panter, door het Apollo. Theater Zaterdag en Zondag a.s. ge presenteerd, is een verhaal, dat de be zoekers aan hun stoelen nagelt. Het is het verhaal van een vreemde vrouw, die slechts in de jungle kon leven en haar vrees verliest om een man. Woensdag 6 Febr. draait: De Man, die terug kwam, met Burt Lancaster en Mandel Grey in de hoofdrollen, waar in de overredingskracht in de revolver zit. Toegang van beide films 18 jaar. AGENDA. Zaterdag 8 u. n.m. Verdi Herdenking, Bel Cantozaal J. v. Dun. Zondag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo Theater: De .Zwarte Panter. Toegang 18 jaar. Zondag 8 u. n.m Verdi Herdenking, Bel Canto zaal J v Dun Zondag 730 u. n.m. Ontwikkelings, en Ontspanningsavond K.A.B. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. Vrij veel boeren uit Waalwijk en omgeving hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging voor de bijeen komst die Woensdagavond in café Frans v. Helvoirt werd gehouden en waarop de Weled. heer Joan Kirch, Directeur v. d. Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren een inlei ding zou houden over de rundvee- t.b.c. bestrijding. Onder de aanwezi gen zagen we ook de Weled. heer Spierings, dierenarts alhier en de Weled. heer Gerritsen, directeur van de WAMI. Deze laatste leidde met een enkel woord de spr. in en hij benadrukte dat deze bijeenkomst tot stand ge komen was onder neutrale auspi ciën. Daarom was hij zo voldaan, dat er in Waalwijk zoveel saamho righeid heerste, waar het geldt een belangrijke zaak als de t.b.c. bestrij ding. De heer Kirch die zei graag iede re gelegenheid <ran te grijpen om over het grote plan van de t.b.c.- bestrijding te spreken, begon met een kort exposée te geven van de voorgeschiedenis van dit plan. In 1938 beraadde men zich reeds, op initiatief van de N.C.B., om hier te komen tot een gezondheidsdienst voor dieren. Maar de tijden waren moeilijk. Toen kwam de oorlog en in 1941 gaf de bezetter het voor schrift dat er in iedere provincie een gezondheidsdienst moest wor den opgericht, waarbij iedere vee houder moest aangesloten zijn. Maar omdat het van de bezetter kwam nam men het niet en sabotteerde men deze maatregel. De maatrege len ter financiering van deze dien sten hadden echter gewoon door gang en zo was er na de oorlog het bedrag van 2% millioen gulden bij eengebracht. Met dit geld kwam door samenwerking van de diverse organisaties toen de provinciale ge zondheidsdienst tot stand. Dit was dus geen overheidsinstelling. En het eerste wat men aanpakte was de rundertubersulose-bestrij- ding, zoals Friesland die al jaren lang had gekend. Het feit dat Amerika alleen melk van ons wilde afnemen, wanneer deze tenminste t.b.c.-vrij was en wij aan deze vraag niet konden voldoen was de aanleiding tot de groots op gezette t.b.c.-bestrijding. De boeren betaalden 0.25 per 100 kg., in vijf jaren zou dat een bedrag worden van 50 millioen gulden. Een even groot bedrag kreeg men van de Marshall-hulp. De gelden worden beheerd door een commissie van 10 leden 5 hier van zijn ambtenaren van de mini steries van landbouw en financiën, de overige 10 zijn aangewezen door de Stichting voor de Landbouw, de heer Kirch is een van deze. Het duurde echter 2% jaar voor men zo ver was. Toen gaf de minis ter de provinciale diensten de op dracht een bepaald plan op te zet ten en om degenen wier stal niet vrij was van t.b.c. en die er ook geen moeite voor deden te dwingen, bepaalde de minister, dat de bedrij ven die in de winter van 5051 nog reageerders hadden 55 cent per 100 kg. melk extra moesten- betalen. Mén verdeelde de besmette bedrij ven in 5 categorieën, al naar gelang het percentage reageerders en strek te deze maatregel uit over 5 jaren, zodat in 1955 iedereen t.b.c.-vrij moést zijn. De schoonmaak die We; begonnen zijn, aldus de heer Kirch, is gelukt, sedert 4 Juni '51 waren al meer dan 20.000 van de 82.000 reageerders die in Brabant waren, voor de slacht bank bestemd. Het percentage van 26 reageerders in Brabant zal wel omlaag gegaan zijn. Toch was Brabant op Zuid-Hol land na het zwaarst besmette ge bied, getuige de som van 10 millioen gulden die men uit de Marshall- gelden die naar rato van het per centage reageerders werden ver- deeld had ontvangen. De uitbetaling was zo geregeld, dat de boer voor iedere opgeruim de reageerder 160.kreeg, was het een jonger beest dan kreeg hij minder. Hierbij is echter bepaald, dat de boer alleen maar 160 krijgt voor reagerende dieren die hij in ,1950-51 op stal had. De uitbetaling loopt via de accountantsdienst, het Bedrijfschap Zuivel en de Zuivel fabrieken. De vraag of het toegepaste sy steem goed was, beantwoordde de heer Kirch met te wijzen op Dene marken en Friesland, die geheel t.b.c.-vrij waren en waar men het zelfde systeem had toegepast. An ders had Amerika trouwens ook geen 50 millioen gegeven. De vraag of het mogelijk was in 1955 t.b.c.-vrij te zijn, beantwoordde de spreker ook zeer optimistisch. Hij had ook niet verwacht dat men in Brabant nu reeds 20.000 reageer ders aan het opruimen was. Dan wees hij met nadruk op het grote belang van de rundertubercu- lose-bestrijding, ook voor de volks gezondheid, met name voor de t.b.c.-bestrijding bij de mens. Hij was van mening, dat waar er in Drente en Limburg reeds zuivel fabrieken zijn, die geheel t.b.c.-vrij zijn, waar Friesland ook reeds ge heel ontsmet is, ook de andere de len van het land niet achter zouden blijven in de wedloop naar een ge zonde, vrije veestapel, hetgeen de export ten goede zou komen, maar vooral ook de volksgezondheid. De heer Gerritsen dankte de spr. zeer hartelijk. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die de spreker uitvoerig en ad rem wist te beantwoorden. Met deze bestrijding wordt inder daad een zeer groot algemeen be lang gediend. Laten allen dit in zien en laten allen hieraan mee werken, want het is toch zoals er Woensdagavond een boer zei„We zullen er toch aan moeten geloven". Dr W. Theunissen is blijkbaar een graag geziene gast bij Vede- hova^ Niet alleen verschijnt zijn naam elk jaar op het programma, maar hij trekt ook altijd een flinke belangstelling en bij vindt een aan, dachtig' gehoor. Zo ook Woens dagavond in de zaal van De Twee Kolommen, waar behalve studen ten van de Vakschool, een aantal gasten, onder wie de Directeur van de Middelbare Vakschool en leerlingen van de M.M.S. aanwezig waren. Op zijn bekende boeiende en enthousiaste manier gaf dr Theu nissen voor de pauze een „Proeve ener Europeese cultuur", zoals de titel van zijn voordracht luidde. Vooraf bepaalde hij de begrippen cultuur, beschaving en civilisatie. Cultuur veronderstelt een basis waarop gebouwd wordt, het is de ontwikkeling van de natuur. Dit kan alleen de mens als redelijk wezen en bij is dan ook het mid delpunt van de cultuur. Kortweg karakteriseerde dr Theunissen cultuur als de ontplooiing van 't menseljjk bestaan. Hiervan onder, scheidt hy beschaving, die hij meer als een ontwikkeling aan de

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7