Waaiwijkse en Langslraatse KING I Wijde Wereld Waalwijk huldigde Wethouder Smolders. Europese verhoudingen. UIT DE Velen gaven uiting aan hun erkentelijkheid en hun waardering voor het werk van deze Wethouder, voor wie het algemeen belang 25 jaar de hoogste wet was. OOK DE GEMEENTEBEDRIJVEN BLEVEN NIET ACHTER. elke dag KING g elke dag fit PEPERMUNT - ps VRIJDAG 16 FEBRUARI 1668. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO H HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 14 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Dinsdae heeft de Waaiwijkse gemeenschap wethouder Fl_- Smol- ders een huldiging bereid, waaruit duidelijk bleek hoe hoog de verdiensten van deze magistraat gewaardeerd worden. De Ge meentebedrijven huldigden hem in de morgenuren; s avonds was er een buitengewone vergadering van de voltallige gemeen- £rLd en de hoofden van dienst, tijdens welke vergadering de nublieke tribune geheel bezet was; hierop volgde een receptie en puDneae iwu»"»6 io-de.n het gehele Uw toespraak, Uw felicitaties, de mooie lamp en de bloemen treffen me zeer. Ik ben U hier zeer erken telijk voor. Het doet mijn hart goed uit de woorden van mijnheer van Vliet te vernemen, welk 'n geweldige vlucht onze bedrijven hebben genomen. Ik dank U nogmaals hartelijk en het is me een genoegen te kunnen mede delen, dat het gemeentebestuur besloten heeft het gehele gemeente- personeel vanmiddag vrijaf te ge ven". Nog enige tijd bleef men, onder het genieten van de aangeboden verversingen, genoeglijk bijeen. BUITENGEWONE RAADSVERGADERING. Om half acht 's avonds vulden zich de raadszaal en de publieke tribune met de vertegenwoordigers van de Waaiwijkse gemeenschap die de wethouder zouden huldigen door hun woorden of door hun aanwezig heid. In de raadszaal hadden naast de voltallige raad onder voorzitter schap van wethouder v. Heeswijk ook plaats genomen de oud-wethou der en collega de edelachtb. heer W. Eibers, de hoofden van dienst de heren Dr. Bos, v. Vliet, Thijssen, Bakkers, de Inspecteur van Politie, de schoolarts en de gemeentearts Dr. Hordijk en Dr. Kolster, 't hoofd van de Openbare School de heer M. v. d. Heyden e.m.a. DANK VOOR ONSCHATBARE DIENSTEN. de hoofden van dienst, tijdens welke vergadering de nuDiieKe tribune geheel bezet was; hierop volgde een receptie en de velen die aanwezig waren vertegenwoordigden het gehele Waaiwijkse volk in al zijn geledingen, dat met anders dan waar dering kan hebben voor de onschatbare verdiensten van dez wetïouS voor wie, we mogen het citaat van de secretaris enigszins variëren: salus publica suprema lex erat: voor wie het algemeen belang de hoogste wet was. De eerst officiële huldiging viel de jubilerende wethouder ten deel Zondagmiddag, toen de Harmonie St. Crispijn naar de Antoniuspa rochie toog om haar voorzitter ge lukwensen in muzikale en gespro ken vorm te gaan aanbieden, De harmonie speelde te zijner eer enige nummers en de voorzdter van K.A.B., de heer A. v. Well, sprak de zilveren wethouder toe. Deze toonde zich aangenaam verrast en bedankte bestuur en leden van de harmonie zeer hartelijk en hij wenste hen alle succes toe. Het personeel van de Lentraie Administratie en van de Gemeente bedrijven bereidde de jubilaris de tweede huldiging. Dinsdagmorgen waren zij bijeen gekomen in het-kantoor van de be drijven, waar ook wethouder Smol ders met zijn echtgenote en enkele familieleden aanwezig was. De directeur, de heer P. v. Vliet, sprak hem toe Hoewel sinds enige maanden Uw werkterrein in verband met Uw functie als loco-burgemeester is ge wijzigd, wil ik U toch vandaag aan spreken met de titel waaronder U thans 25 jaar in Waalwijk heeft ge- arWijdwillen niet gaarne achterblij ven juist wij, n.l. degenen namens wie ik thans spreek, het gehele per soneel van de Centrale Administra tie en van de Gem. Licht- en Water bedrijven, wij hebben speciale re denen om U bij deze gelegenheid van onze gevoelens te doen blijken. Want op dezelfde dag dat U tot wethouder van Waalwijk werd be noemd, werd U de zorg opgedragen van de gemeentelijke Licht- en Wa terbedrijven, en daarom is er voor ons een speciale reden om deze dag te gedenken. En de heer van Vliet vervolgde Wij willen U deze morgen huldigen om uiting te geven aan onze gevoe lens van hoogachting en vriend schap, maar vooral ook van dank baarheid, die ons bezielen, voor al datgene wat U in de loop der jaren voor de bloei en de groei van deze bedrijven en voor het welzijn van hun personeel hebt gedaan. GROTE GROEI DER BEDRIJVEN. Om aan te tonen hoe onder het beheer van wethouder Smolders de bedrijven zijn gegroeid, geeft de heer van Vliet de volgende cijfers De gasproductie bedroeg in 1926 nog slechts 867.289 m3, in 1951 is dit getal gestegen tot 2.209.959 m3 gasinkoop. Terwijl in 1926 bijna 160.000 m3 water Werd opgepompt, was dit kwantum in 1951 gestegen tot 362.686 m3. Voor electriciteit in 1926 inge kocht 333.723 kWh, in 1951 veracht voudigd tot 2.666.510 kWh. Ook het aantal verbruikers groei de opmerkelijk Voor gas een stijging van 1660 op 2826 voor water van 1626 tot 2949, voor electriciteit .van 521 tot 2999. Terwijl ook het buizen- en kabel net een belangrijke uitbreiding on derging Het gashoofdleidingnet werd ver lengd van 10.960 M. tot 21.459 M., de waterleiding van 11.511 M. tot 24.475 M. Het hoofdkabelnet van 8656 M. tot 42.485 M. Het aantal straatlantaarns werd uitgebreid van 154 tot 391. Intussen kwamen ontelbare vraagstukken ter tafel, die mede de beslissing van de wethouder be hoefden. Directeur van Vliet kon ze niet allemaal opsommen hij noem de er twee de bouw van een nieu we gasfabriek in 1927 en de omzet ting van het gasproductiebedrijf in een bedrijf met uitsluitend distribu tie in 1947. Geen enkele beslissing werd door de wethouder genomen dan na grondige studie. „Ieder die het voorrecht heeft gehad", vervolgde de heer van Vliet, „om in de gepasseerde jaren nau wer met U te mogen samenwerken dwong U hoogachting af en die hoogachting steeg weldra tot bewon dering. En menigeen vroeg zich af welke van Uw karaktereigenschap pen dat het meeste gold. Hetzij Uw grote werkkracht, Uw bijna spreekwoordelijk geheugen, hetzij Uw liefde voor Uw geboorte plaats, of Uw eenvoud en beschei denheid. Uw beste krachten gaf U zonder op Uw gezondheid te letten, als het slechts gold U in te zetten voor het belang van Waalwijk in het al gemeen, voor dat der bedrijven in het bijzonder of voor het personeel daarvan. Want ook hun belangen waren bij U veilig". Voor dit alles wilde men hulde brengen en daaraan de wens ver binden waarvan men wist dat hij ook de jubilaris het liefst was, dat hij nog een aantal jaren mocht werkzaam zijn in het belang van zijn geliefd Waalwijk. Zich tot Mevrouw Smolders rich tend wees de directeur van de ge meentebedrijven op de vele keren dat zij haar echtgenoot moest mis sen en dat zij met de maaltijden moest wachten. Maar het enige ge moedelijke commentaar, dat haar daarop ontlokt werd, was „Ik zou maar op de gasfabriek gaan wonen". „Wij zijn er van overtuigd", zei de heer van Vliet, „dat Uw echtge noot, ondanks zijn grote gaven, nooit zoveel zou hebben gepresteerd als hij U niet aan zijn zijde zou hebben gehad". Namens het gehele personeel bood hij daarop tenslotte de jubilerende wethouder en diens echtgenote een fraaie lamp en een schitterend bloemstuk aan. „IK HEB NIET MEER GEDAAN DAN MIJN PLICHT..." „Als ik een blik in het verleden werp", aldus begon wethouder Smolders zijn antwoord, „dan lijkt het nog maar zo kort geleden dat ik woorden van hulde, gelukwen sen en cadeaux mocht ontvangen bij mijn 12%-jarig jubileum als wet houder. Waar blijft de tijd. Bijna de gehele periode heb ik met de heer van Vliet mogen sa menwerken en ik heb graag steeds mijn krachten voor de belangen van de bedrijven gegeven. Wat gij thans doet is te veelik heb niet meer gedaan dan wat mijn plicht mij oplegde. Wethouder J. v. Heeswijk, die de vergadering opende zodra de jubi lerende wethouder met zijn familie was binnengekomen, sprak als eer ste hem toe. „Door bijzondere omstandigheden, aldus de wethouder, valt mij de eer te beurt U namens de gemeente toe te spreken in verband met Uw zil veren jubileum als wethouder. Fei telijk behoorde hier de burgemees ter te staan, of bij ontstentenis van die, de loco-burgemeester, maar thans restte er niets anders dan dat ik een vergadering bijeen riep. Ik heb er over gedacht om een rede op papier te zetten en in vloei ende en welluidende taal een lof lied te zingen over al wat gij hebt gedaan, maar ik wil in eenvoudige, recht uit het hart gegrepen taal, spontaan U toespreken. Op de eerste plaats, hooggeachte jubilaris, wens ik U dan van harte geluk met Uw jubileum en dank ik U voor Uw onschatbare diensten namens het gemeentebestuur. Gij hebt U echter niet beperkt tot de werkzaamheden die het besturen van de gemeente met zich bracht, maar op schier elk terrein van het gemeenschapsleven zijt gij werk zaam geweest". En dan wijst de wethouder op zijn werken voor de Arbeidersbeweging en op het behartigen van de belan gen van alle mogelijke verenigin gen op cultureel, sociaal en gods dienstig terrein. En wethouder v. Heeswijk ver volgde: „Ondanks het gemis van voortgezet onderwijs, maar dank zij Uw gezond verstand, Uw wilskracht en Uw zelfstudie, hebt gij U weten op te werken tot een goed bestuur der. Uw ervaring en mensenkennis maken het tot een eer met U samen te werken. Uw pad is echter niet steeds over rozen gegaan; gij hebt zeer moeilij ke omstandigheden moeten doorma ken. In de laatste phase van de be zetting en vlak na de bevrijding hebt gij vaak in een dwangpositie verkeerd, waarin U van twee slech ten het minst slechte moest kiezen. Gij hebt ook critiek ondervonden, maar later, toen die critiek werd ge toetst en critisch werd beschouwd, bleek uiteindelijk dat de wind uit een andere hoek waaide en de er kenning van Uw juiste houding culmineerde in Uw benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau", tot zover de wethouder en de aanwezigen betoonden door hun ap plaus hun instemming met deze woorden. Verder sprekend zei wethouder v Heeswijk: „De burgemeester is de centrale figuur in het gemeentelijk beleid, maar het werk van een wet houder die zich mengt in de beraad slagingen over de voorstudie van de besluiten, die zijn eigen ervaring en principes kenbaar maakt, die belast is met het toezicht op de uitvoering van die besluiten, dit werk van zo'n wethouder is een conditio sine qua non voor een goed bestuursbeleid, en zo'n wethouder, hooggeachte ju bilaris, zijt gij. Het is een geluk voor Waalwijk dat het de beschikking heeft over een loco-burgemeester als wethou der Smolders". Dan gaf de spreker een kort re sumé van de werken die mede on der het bewind van de jubilerende wethouder waren tot stand geko men: zoals het raadhuis, scholen, de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, vele pleinen, straten, plantsoenen en 't' park; een bijzondere taak had de wethouder bij de vernieuwing van het gasbedrijf en later bij de omschakeling van dit bedrijf in een distributiebedrijf. De spreker sprak ook over de plannen die nog op sta pel stonden: zoals het zwembad, het havenplan, industrieterreinen, in dustriebouw, woningbouw, zuive ring van rioolwater en nog zoveel andere dingen. Namens het college, de raad, het gemeentepersoneel met inbegrip van de politie, bood hij de jubilaris een cadeau aan in de vorm van een Parker-vulpen en vulpotlood, „uit erkentelijkheid en vriendschap". En hij sprak de wens uit: „Moge het U gegeven zijn dit kleine bescheiden geschenk nog menig jaar te gebrui ken voor het welzijn van ons ge liefd Waalwijk". Zich richtend tot Mevrouw Smolders wenste hij ook haar van harte geluk met dit mooie jubileum. „De morele steun die U reeds gegeven hebt, heeft er toe bij gedragen dat mijnheer Smolders nu dit. jubileum kan vieren. Uw offer bereidheid geeft U het recht Uw aandeel op te eisen bij deze huldi gingsbetuigingen". De heer Meys: GIJ BESCHOUWT UW TAAK ALS EEN PLICHT, NIET ALS EEN EER. De heer Meys, die het woord voerde namens de gemeenteraad, citeerde de woorden die burgemees ter Moonen had gesproken bij de benoeming van wethouder Smol ders, en hij vervolgde: „De waar borg was er en de daad hebt U ge steld. U hebt aan alle verwachtin gen voldaan; de raad kan hiervan getuigen. Wij raadsleden waarderen U, en dit blijkt uit de goede ver standhouding die er steeds tussen U en ons heeft bestaan en uit het feit dat U telkens met algemene stemmen werd herkozen. Door Uw onvermoeid en belangeloos arbeiden voor het welzijn van de gemeente, werd gij waardig gekeurd tot het dragen van het Ridderkruis. Gij zijt een beminnelijk wethou der, die Uw taak beschouwt als een plicht en niet als een eer. Och, deze woorden zijn eigenlijk allemaal overbodig, het feit van dit jubileum spreekt voor zich zelf. Het is een bijzonder feit dat U nu de functie van burgemeester ver vult; het duurt zo lang voor er een nieuwe wordt benoemd, zodat het schijnt dat het niet nodig is dat men haast maakt". Met een gelukwens voor echtge note en familieleden en de hoop op een lange, goede samenwerking, be sloot de heer Meys. en meer dan ik verdiende; ook alles wat er gezegd is, is te veel". En hij herinnerde aan wat hij sprak toen hij gehuldigd werd bij zijn 12%-jarig jubileum als wethou der: „Bij het aanvaarden van deze functie wist ik welke verantwoor delijkheid hieraan verbonden was; ik deed niet meer dan mijn plicht". Niettemin ben ik diep getroffen door de spontane huldiging en de waarderende woorden en bijzonder door het prachtige en practische ge schenk". Naar aanleiding van het gespro kene door de heer Meys, zei hij: „Bijzonder waardeer ik de keurige eenheid van opvatting; in het ver leden is bewezen wat hiermee kan worden bereikt, en het is een be lofte voor de toekomst". Tot de secretaris zei hij: „Bijna mijn gehele loopbaan heb ik met U samengewerkt. Mijn dank voor de ïSiïliiiW-1 gis.- vriendschap en voor de adviezen. Ik stel het zeer op prijs dat gij ook mijn vrouw in de hulde hebt willen betrekken". En wethouder Smolders besloot: „De manier waarop gij mij hebt wil len huldigen, heeft mij diep getrof fen. Nogmaals mijn hartelijke dank". DRUKKE RECEPTIE. Het is niet doenlijk op te sommen wie er ter receptie kwamen, welke verenigingen er vertegenwoordigd werden; laten wij volstaan met te vermelden dat zeer velen van de gelegenheid tot gelukwensen, die na de vergadering geboden werd, ge bruik hebben gemaakt, en dat er vele vertegenwoordigers waren uit het rijk geschakeerde Waaiwijkse verenigingsleven Tenslotte trad ook nog de brand weer aan, wier gelukwensen ver tolkt werden door de commandant de heer Kobben, die wethouder Smolders van harte feliciteerde en opmerkte dat men in hem een pret tige chef had, die de brandweer een warm hart toedroeg. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van bloe men. Zo heeft de Waaiwijkse gemeen schap op bescheiden maar niettemin spontane wijze een van haar meest verdienstelijke leden geëerd en ge huldigd. En bij al de woorden van waardering voor het onschatbare en nooit genoeg te waarderen werk, door de jubilerende wethouder ver richt, en bij al de woorden van ge lukwens bij dit zeldzame jubileum, voegen wij nogmaals gaarne de onze. 1 De heer v. Mierlo: HET ALGEMEEN BELANG, UW GROOTSTE ZORG. Namens het gehele personeel der gemeente bood de secretaris hierop de jubilerende wethouder zijn ge lukwensen aan. De heer v. Mierlo wees op de spreuk boven de ingang van de raadszaal: Salus publica suprema lex esto: het algemeen welzijn zij de hoogste wet; welke spreuk diende om de raadsleden te wijzen op hun verantwoordelij kheid. „Toen U tot wethouder werd be noemd", zei de secretaris, „stonden die woorden daar nog niet; gij be- hoefdet echter niet aan die stelregel herinnerd te worden. Gij toch droeg die reeds in U en hebt hem steeds van toepassing weten te brengen. In de tijd, dat ik de eer en tevens het genoegen had met U te mogen samenwerken, heb ik kunnen con stateren dat het behartigen van het algemene belang ook als dit, zoals in de jaren der bezetting soms het geval was, gepaard ging met gevaar voor het kostbaarste wat men bezit, n.l. het leven steeds Uw grootste zorg was. Angst of eigenbelang was U vreemd. Spreker wilde niet weer uitwei den over alles wat de wethouder tot stand had gebracht, dat was vol doende bekend, de Koninklijke on derscheiding was hiervan wel het beste bewijs. „Ook als mens, vervolgde de se cretaris, hebt gij ons aller sympa thie en hoogachting, want wij allen hebben U leren kennen als een een voudig, onbaatzuchtig, consciëntieus wethouder, als iemand van onkreuk bare eerlijkheid en rechtgeaardheid, als een humane persoonlijkheid. Door Uw goed doordachte en over tuigingsvolle, eerlijke en oprechte arbeid, hebt gij aller respect weten af te dwingen. Door Uw tact en Uw werklust weet gij onze activiteit te prikkelen en op te voeren en onze arbeid dienstbaar te maken voor 't welzijn van de gemeente. Daarvoor en voor Uw diepgevoeld meeleven in onze persoonlijke aangelegenhe den, Mijnheer de Wethouder, onze beste dank". Ook mevrouw Smolders bracht hij dank; „Gij hebt Uw man niet afge remd", zei hij, „in de taak die hij zich had gesteld. Gij zijt hem in zijn werk een steun geweest en de ge meenschap, weest daarvan over tuigd, is U daarvoor dankbaar". En hij liet deze woorden vergezeld gaan van een fraai boeket bloemen. WETHOUDER SMOLDERS: NIET MEER DAN MIJN PLICHT. In zijn antwoord zei de jubilaris onder meer: „Als U een speciale raadsvergadering hebt willen be leggen, dan is dat een te grote eer Volgende week Woensdag begint uitgesteld wegens de begra fenis van de Engelse koning in Lissabon de conferentie van de landen van het Atlantisch Pact. Voorbereidende besprekin gen zijn er al gehouden door de gezamenlijke stafchefs en de ministers van buitenlandse zaken, die dit weekend in Londen ziin voor de begrafenis van koning George, maken van de gele genheid gebruik om ook vooroverleg te plegen. Aan de conferen tie in Lissabon wordt nu al groot belang gehecht. Waarmee zal Europa daar komen aandragen? In ieder geval nog niet met een Europees leger, een overi gens wel weidse naam voor een pro ject dat voorlopig beperkt blijft tot zes landen en zelfs die zijn het er nog niet helemaal (of helemaal niet) over eens. Wel komt b.v. de Neder landse minister van buitenlandse zaken in Lissabon met als rugge steun de principiële instemming van het parlement met de plannen voor een Europese defensiegemeen schap. Dit en het debat daarover dat vorige week is gehouden, zouden de indruk kunnen wekken dat het in deze regionen allemaal koek en ei is en alles Europa wat de klok slaat. Zo rooskleurig ziet het er evenwel niet uit. „De Tijd" merkte dezer dagen b.v. op dat het oorspronkelijke plan Pléven uitging van een permanente beperking van de nationale souve- reiniteit voor alle landen in gelijke mate. Het blad vervolgt dan „Het is o.m. aan de houding van de Be- nelux-landen, die niet tot een zo grote stap bereid waren, te danken geweest, dat men het oorspronke lijke plan Pléven heeft moeten la ten rusten. In de plaats daarvan is een project gekomen, dat uiteinde lijk wel hetzelfde beoogt, maar dat een vrij lange ontwikkelingsperiode veronderstelt, waarin bij gebrek aan een supra-nationaal, federatief ge zagsorgaan, de nationale zeggen schap voorlopig nog tot op grote hoogte gehandhaafd zal blijven." „De Tijd" constateert dan dat de ze oplossing juist de moeilijkheden waarvoor men op het ogenblik zit, hebben geschapen. Duitsland name lijk, dat oorspronkelijk bereid was in gelijke mate als de overige Eu ropese landen afstand te doen van zijn souvereiniteit, eist nu in ge lijke mate behoud, in dit geval her stel van souvereiniteit op. Hoewel de houding van de Be- nelux-landen niet voortspruit uit gebrek aan Europese gezindheid, maar uit vrees voor Duitse hege monie, heeft ze toch een averechtse uitwerking. Ze geeft immers de Duitsers een wapen in handen, waarmee die maar al te graag ma noeuvreren. Frankrijk van zijn kant werkt de tegenovergestelde kant uit. Het is juist zeer beducht voor een nationaal Duits leger en de oor spronkelijke opzet van het plan- Pléven was dan ook daartegen ge richt, maar die opzet is wel zeer verwaterd. In het begin van deze week is de Nationale Vergadering begonnen met het debat over het Europese leger. Hierin kwam duide lijk tot uiting de stemming die er te dien aanzien heerst. Er waren praktisch geen sterke voorstanders, wel tegenstanders. Degenen die zon der meer tegen een Europees leger zijn gekant, zijn de Gaullisten en de communisten. Maar ook onder de andere partijen is er oppositie de vrees voor het nationale karak ter van een Duits leger. Is het won der dat de radicale afgevaardigde Heuillard, die twee jaar in een Duits concentratiekamp heeft gezeten, al gemene instemming vond van ui terst links tot uiterst rechts, toen hij vanuit zijn standpunt waarschuwde tegen de herbewapening van Duits land. De Duitsers vergeten maar al te graag en ze achten zelfs de tijd al rijp om de vrijlating te eisen van oorlogsmisdadigers die in het bui tenland veroordeeld zijn er zijn echter millioenen mensen die niet zo gauw kunnen vergeten, omdat ze weten wat er na een Duits leger is gekomen en omdat ze meer dan lou ter een herinnering meedragen. Nie mand zal een herinnering voor toe komstbeeld willen laten doorgaan, maar speciaal de Fransen hebben in de afgelopen oorlog niet de eerste keer kennis gemaakt met de Duit sers. Nu is het zo dat men met onder ling wantrouwen onmogelijk een hechte gemeenschap kan vormen. Toch bestaat dit wantrouwen nog op vele plaatsen en in velerlei vorm in het Europa dat één moest zijn. Het zal nog wel enige tijd duren eer Duitsland volkomen vertrouwen ge niet in Westeuropa en het zal daar toe sterkere bewijzen moeten leve ren dan 't tot nog toe gedaan heeft. Geroep om vrijlating van oorlogs misdadigers versterkt niet de over tuiging dat er 'n streep is gehaald door 't verleden, evenmin ais 't uit de sloot halen van een oude koe als de Saarkwestie op een zeer ongele gen moment een aanwijzing is dat de algemene belangen boven alles worden gesteld. Er is een zekere hiërarchie van waarden en Westeu- ropa stelt het weinig op prijs als het nu al weer „Deutschland über alles" lijkt te zijn. Het „Alle Men- schen werden Brüder" uit Schiller's Ode an die Freude klinkt in ieder geval aangenamer in onze oren. Het zou misschien goed zijn als de poli tiek in deze iets overnam van de Olympische Spelen. Een ander land dat nog altijd met wantrouwende blikken wordt beke ken, is Spanje. Dat ligt overigens meer aan Franco en zijn regiem dan aan Spanje zelf. Men heeft het uit gemaakt voor „fascistisch" naar het voorbeeld van de bolsjewistische anti-fascisten. De laatste jaren is de hetze die tegen Franco werd ge voerd, wat geluwd, maar nog on langs voelde president Truman zich verplicht uiting te geven aan zijn afkeer van het regime Franco, ge baseerd op de ontoelaatbare wijze waarop de Spaanse regering haar beloften ten aanzien van de gods-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1