WMLWYK Waalwijkse en Langsiraatse Courant Zuid-Afrika en Wij. BAL ZWITSAll ^reale SU BIOSCOOP-PROGRAMMA. ,,Geen Nederland over de Evenaar". belasting-inspecteur. geneest huid IN „THAHA" HERBEGRAFENIS GEBROEDERS SLAATS. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week OPGERICHT 1878 ECH0\MH 75e JAARGANG No. 14 Abonnement 18 c®nt per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" i. Op 6 April 1952 zal het 300 jaar geleden zijn, dat Jan van Riebeeck en zijn mannen aan Tafelbaai een begin maakten met de vestiging van een verversingspost voor de sche pen van de Oost-Indische Com pagnie. De lange reizen naar Indië en terug vroegen een pleisterplaats, waar vers water en verse groenten konden worden ingenomen en waar de vele zieken onder het scheeps volk konden worden aan wal gezet. Alleen aan de Kaap kruisten de routes van beide richtingen elkaar. Engelsen en Hollanders hadden daarom al geruime tijd het oog op die streek gericht. De toenemende internationale spanning bracht de onzen er toe in 1652 toe te tasten. Zo begon een Compagniesbedrijf, dat uitgangspunt zou blijken voor een volksplanting de enige onder Nederlands bewind gevestigde sa menleving, waar het merkteken van onze geest bewaard is gebleven. Ze is ontstaan uit de behoefte om de lasten van de compagnie te verlich ten: vrijburgers onder compagnies bewind zouden de benodigdheden van de passerende schepen goedko per kunnen leveren dan zij zelf die vermocht voort te brengen. Zij is gegroeid, toen de toenemende be volking zich, na 1700 over het bin nenland verspreiden ging, over een gebied, dat nu per trein slechts in enige dagreizen kan worden door kruist. De kolonisten waren van verschil lende herkomst Nederlanders uit alle streken van Nederland en Vlaanderen Duitsers uit de aan ons land grenzende gebieden, maar ook van verder weg Hugenoten uit Frankrijk en vele anderen. Zij heb ben elkaar kort na 1700 gevonden in gemeenschappelijk verzet tegen de Compagnie en daarbij is al dadelijk een 'naam gebruikt die de band aan gaf tussen hen en hun nieuwe va derland zij noemden zich Afrika ners. Het verhinderde niet, dat zij tot het eind van de Hollandse tijd aan de Kaap op verband met de Republiek in Europa zijn blijven prijs stellen, hoeveel bezwaren zij telkens weer tegen het bewind der Compagnie ook moesten gevoelen. Nog in de 19e eeuw, als de Neder landse vlag al lang uit Zuid-Afrika verdwenen is, doet dat sentiment zich gelden. Het is niet altijd op de juiste wijze van Nederland uit be antwoord. Hoe verschillend de eerste kolo nisten van oorsprong al waren, zij werden bestuurd volgens Hollandse wetten en in de taal van de Heren Meesters. Voor hun godsdienstige behoeften vonden zij de heersende kerk van het Nederland dier dagen. Kwamen zij in verre eenzame stre ken, zij hielden zich staande door wat de Statenbijbel hen voorhield, ook toen er een Engels bewind aan de Kaap was gekomen, ook toen de Grote Trek velen naar het Noorden had gevoerd, waar zij vrij wilden zijn van Engelse voorschriften, die hun tegenstonden. De Boerenrepu blieken, vooral Transvaal, hebben telkens weer naar Nederland gezien in hun pogingen om zich in te rich ten en om het hoofd te bieden aan de vele eisen die gesteld werden, toen daar een internationale stroom van ondernemers en gelukzoekers op de goudvelden afkwam. Na de Anglo-Boerenoorlog bij de jongste eeuwwisseling hebben de Afrika ners ook weer in Nederland de no dige steun gezocht tegen het angli- seringsbeleid, waarmee men hun volkseigen zocht te breken. Het be roep was niet vergeefs. Vele Neder landse onderwijzers zijn juist toen naar Zuid-Afrika gegaan, tot red ding van wat bedreigd werd de enige volksplanting van Nederland se stempel, waar het Nederlandse element niet in stilstaand water was beland. Het is merkwaardig te bedenken hoe dat alles het gevolg kon zijn van de rustige verzekerdheid waar mee Jan van Riebeeck en zijn op volgers het Nederlands karakter van de kolonie hebben bepaald. Zij hebben ook de aard van de eerste samenleving beïnvloed op een wijze die niet tot zegen voor de wereld daar is geweest het arbeids probleem werd opgelost door invoer van slaven, de voorvaders, met Hot- tentotten en Maleise bannelingen, van de tegenwoordige Kaapse kleur lingen. Dat er ook het probleem ont stond van de verhouding van blan ken en negers was niet de schuld van de Compagnie het was een ge volg van het samentreffen van twee volksbewegingen, die elkaar aan het eind van de 18e eeuw ontmoetten de kolonisten die noordwaarts trok ken en de Bantoe-stammen, die zuidwaarts opschoven. Dat er ook Indiërs in Zuid-Afrika wonen en dat dus nog meer vraagstukken zijn gerezen, dat is deels een gevolg van een eeuwenoude trek uit Indië naar de overwal en deels van behoefte aan werkvolk van de Engelse sui kerplantages in Natal. In die zo moeilijke wereld, waar vele rassen elkaar ontmoeten en op elkaar zijn aangewezen, werd en wordt de toon aangegeven door de blanken, die door hun grotere ont wikkeling een voorsprong hebben en daarmee de verantwoordelijk heid voor heel de samenleving. Zij waren het onderling niet eens de strijd tussen Engelsman en Afri kaan vult eten groot deel van de 19e eeuw in Zuid-Afrika, een strijd af wisselend al of niet met de wape nen gevoerd. Het merkwaardige is daarbij, dat alle pogingen ten spijt om het anders te krijgen, de Afri kaner zich gehandhaafd heeft niet alleen, maar ook grote aantrek kingskracht is blijven oefenen op vele nieuwe elementen die Zuid- Afrika binnen kwamen om er zich blijvend te vestigen. Toen in 1795 de Compagnie daar verdween telde de kolonie een 16000 blanken. Zon der immigratie zou men er nu 80.000 mogen verwachten. Het zijn er bij na 2.5 millioen en daarvan is 55 Afrikaans-sprekend. Dan blijkt dus het wonder te zijn geschied, dat de ze steeds bedreigde groep altijd weer vreemdelingen tot zich heeft overgehaald en zo kan men iets gaan vermoeden van de betekenis voor het land van deze stoere, vast beraden groep mensen, die zich ont wikkeld heeft aan de grote taak die ze te doen vond. Het wonder wordt nog groter voor wie bedenkt, dat die Afrikaners niet alleen een wereld hebben opengelegd en bestuurlijk ingericht, maar dat zij die ook, on danks schijnbare ondergang, hebben weten te behouden tegenover een van de grootste machten van de 19e eeuw. Zuid-Afrika is nu een zelf- besturend souverein vrijgewest in de Britse Statenbond en wordt ge regeerd door een meerderheid van Afrikaners. Het werd bereikt bin nen een halve eeuw nadat alles ver loren scheen en terwijl tegelijker tijd die Afrikaners ook hun taal met en door de letterkundige voort brengselen van begenadigde kun stenaars hebben weten te ontwik kelen tot een sonoor instrument van grote welluidendheid en uitdruk kingskracht. Het zou verkeerd zijn de beteke nis te miskennen van vreemd, voor al Engels kapitaal en Engelse on dernemingslust voor de ontwikke ling en bewerktuiging van Zuid- Afrika. Het gehele leven heeft daar van ook invloed ondergaan Zuid- Afrika is niet een „Nederland over de evenaar". Het is een wereld met een eigen merkteken. De verhou ding van Engelsen en Afrikaners wordt er beheerst door allerlei fac toren, die men, zonder veelvuldige aanraking met de samenleving daar, niet kan schatten of bevroeden. Het zou ook verkeerd zijn daarop in vloed te willen oefenen. Nochtans treft het ieder Nederlander, die de Afrikaner leert kennen en zijn hart weet te vinden, hoeveel verwant schap er is en hoe goed wij met hen kunnen harmoniëren. Ondanks grote verschillen, ik zei het al. Het is verdrietig, dat op die verschillen zo vaak de volle nadruk komt te vallen. Wij hier, die de pro blemen van een land met vele ras sen niet kennen en die ons leven onder geheel andere spanningen moeten vorm geven dan de mensen in Zuid-Afrika, wij schijnen vaak het voorstellingsvermogen niet te kunnen opbrengen voor de moei lijkheden die daar bestaan. Wij ple gen met grote vrijmoedigheid aan wijzingen te geven voor de oplos sing van problemen, die wij alleen theoretisch kunnen benaderen en wij hebben de neiging juist dege nen, die ons na staan hard te val len, waar zij naar onze inzichten fa len. Niemand verlangt, dat wij alles toejuichen wat er in Zuid-Afrika wordt gezegd en gedaan, maar de wens, dat wij althans oog zullen to nen voor de ernst, waarmee men daarginds zijn verantwoordelijkhe den naar alle zijden naar de eis pro beert te dragen, is toch werkelijk niet onredelijk. Het gaat er om een wereld zó in te richten, dat er plaats is èn voor een blanke bevolking die daar en nergens anders wortelt èn voor verschillende andere rassen- groepen, die in aantal de blanken overtreffen. Nergens anders ter we reld wordt men voor zulk een op gaaf gesteld. Zuid-Afrika maakt zich nu op om het derde eeuwfeest te vieren van zijn ontsluiting. Driehonderd jaar geleden kwam daar een invloed die nu nog in kerk, in taal, in recht te speuren valt die er zelfs nog over heerst. Daarin zien velen een aan leiding tot blijde en dankbare her denking. Anderen willen meer in hun feest betrekken en zij bepalen het karakter der viering door de leus ,.Ons bou 'n Nasie". Beide zien daarbij naar Nederland als het land van herkomst van veel geestelijk goed en ook als het oorspronkelijk moederland van vele tegenwoordige burgers. Laat Nederland hun niet teleurstellen in zijn weerwerk. On ze regering gaat terecht voor in het besef, dat wij aan Zuid-Afrika be wijs moeten geven van te delen in de dankbare herdenking van drie eeuwen pionierswerk. Het is in drukwekkend wat daar tot stand is gebracht en men kan er zeker van zijn, dat het zoeken naar de juiste vormen voor de toekomst de bevol king daarginds op het ernstigste be zig houdt. Wie onzer zou dan niet graag op zinrijke wijze een zege wens van Nederland helpen vertol ken voor een voorspoedige reis op „die pad van Suid-Afrika" P. J. VAN WINTER. ZONDAGSDIENST 17 Februari 1952. Arts: Dr. Lenglet Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag' 17 Februari 1952 10 uur: Ds. W. L. Jens. GESLAAGD. In Den Bosch slaagde voor het examen coupeuse van de Eerste Ne derlandse Modevakschool mej. Jo Strijk. Ze genoot haar opleiding bij mej. N. Gebbing. Bij beschikking van de minister is benoemd tot inspecteur van 's Rijks Belastingen de surnumerair H. B. Hendriks te Waalwijk, inspec tie der belastingen. R.K. VROUWENGILDE. Voor het R.K. Vrouwengilde zal op 11 Maart a.s. Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd" een lezing houden. DR. SINNINGHE VOOR DE HEEMKUNDE-VERENIGING. Wederom vraagt het bestuur van de Heemkunde-Vereniging de aan dacht voor een vergadering, die he den gehouden zal worden in Ka mer 20 van het gemeentehuis en waar de bekende volkskundige Dr. Jac. Sinninghe een lezing zal hou den over „Brabantse vertellers en hun verhalen". Het is een rijk onderwerp dat de spreker zal behandelen, met zeer in teressante, niet vermoede mogelijk heden bovendien beschikt de spre ker over een uitgebreide kennis van dit onderwerp. Het is een zeer ge lukkige keuze geweest van het be stuur van de Heemkundevereniging om deze spreker met dit onderwerp uit te nodigen. 25 JAAR BESTUURSLID. Dinsdag 19 Februari a.s. zal het feit herdacht worden dat de heer M. C. Pulles vóór 25 jaar tot be stuurslid van de Waalwijkse Bak kersvereniging „Eendracht maakt Macht" werd gekozen. Het ligt in de bedoeling dit ac tieve bestuurslid bij zijn zilveren jubileum een passende hulde te be reiden in een feestvergadering van de Bakkersvereniging die Dinsdag avond in café ,,'t Stoepke" wordt gehouden. CHR.-HIST. KIESVERENIGING Maandag 11 Februari kwam de C.-H. Kiesvereniging in ledenver gadering bijeen in het gebouw voor Chr. Belangen te Besoijen. In ver band met de a.s. Kamerverkiezin gen werd o.a. besproken de samen stelling van de groslijst en de af vaardiging naar de groepsvergade ring op 1 Maart a.s. te Breda. Ook de verkiezingspropaganda werd besproken. Deze zal met grote intensiteit worden gevoerd. CONCERT „OEFENING EN VERMAAK" Het programma van het concert dat op 21 Februari a.s. door de lie dertafel „Oefening en Vermaak" in Musis Sacrum wordt gegeven, zal worden uitgevoerd door het vrou wenkoor, mannenkoor en gemengd koor van Oefening en Vermaak, ter wijl solistische medewerking wordt verleend door de bekende sopraan Louise de Vries. Tesamen met het koor zal Louise de Vries o.a. zin gen: „Ave Maria" van Mendelssohn voor sopraan en vrouwenkoor; ver der 't bekende „Laudate Dominum" van Mozart met gemengd koor en in het programma na de pauze de aria uit „La Forza del Destino" van Ver di „Madre, Madre, pietosa Vergine" met mannenkoor. Verder noemen wij nog van de werken voor de pau ze „Locus Iste" van Bruckner, „Ave Verum" van Orlando di Lasso. Dit laatste werk is een zeer fraai voor beeld van polyphone schrijfwijze en gecomponeerd voor 6-stemmig ge mengd koor. Vermelding verdient nog het „O, Domine Jesu Christe" van Josquin des Prés, een der wei nige uit die tijd (16e eeuw) over gebleven werken die oorspronkelijk voor mannenkoor zijn gemaakt. Op vallend in dit werk is de zeer apar te stemvoering die vrijwel nergens zo wordt aangetroffen. Ook het operagedeelte bevat veel interessan te werken. Wij noemen slechts aan het slot het pittige koor der Zigeu nerinnen en Stierenvechters uit Traviata. Alles bijeen dus een zeer interessant programma. ROSE MARIE. Gaarne brengen we nog even in herinnering de opvoering van de Operette van Sam Vlessing „Rose Marie", waarmee het Gemengd Koor van de Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" a.s. Zaterdag en Zondag in het patronaat te v.m. Baardwijk haar reeks van operettes zal voortzetten. Ongetwijfeld zien velen met ons met belangstelling uit naar de prestaties van de Baard- wij kse liedertafel in deze vlot en goed geschreven operette. t JOH. DE GROOT t Dezer dagen overleed ten huize van zijn familie in de Andreas Zijl- mansstraat alhier in de jeugdige leeftijd van 26 jaar de heer Johan nes Henricus de Groot, die gedu rende zijn uitzending naar Indo nesië bij het vervullen van zijn vaderlandse plicht op 16 Maart '47 ernstig werd gewond. Hij repatrieerde en keerde op 20 Maart 1948 als invalide in de kring zijner familie terug. Wij hebben hem nog tal van malen in z'n in validewagentje, toegerust met mo tor, vol levenslust door onze ge meente zien rijden, maar z'n ver wondingen en kwalen kregen wel dra weer de overhand en na jaren van geduldig lijden is deze jonge man 1.1. Dinsdag op 26-jarige leef tijd, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, over leden. Velen zullen grote deernis voelen met deze jonge soldaat, wiens leven zo vroeg door de oor- logs-omstandigheden werd afgesne den. Hij ruste in vrede. De plechtige uitvaart en begra fenis zullen plaats hebben op Za terdag 16 Februari ten half tien in de parochiekerk van St. Jan Bap tist. Het stoffelijk overschot zal door oud-collega's uit Indonesië naar zijn laatste rustplaats gedragen worden. Het Bestuur van de Bond Afd. Waalwijk roept alle oud-militairen op, leden zowel als niet-leden en vooral zij die ook in Indonesië zijn geweest, om a.s. Zaterdag 16 Febr. a.s. om 9 uur 's morgens aan het sterfhuis Andreas Zijlmansstraat 2 aanwezig te willen zijn om hem de laatste eer te bewijzen. RIK-AVOND. Op Maandag 18 Februari organi seert de Bond van Oud-strijders en Mobilisatiekruisdragers in de kleine zaal van Hotel „De Twee Kolom men" een rik-avond. Verder stelt de Bond leden en in- troducé's in de gelegenheid op Dins dag 19 Februari en Maandag 3 Maart in het K.J.C.-huis te tafel tennissen, te biljarten, te dammen, te schaken, te kaarten en te sjoel bakken. Hier is voor iedere oud strijder wel iets bij dat hem aan trekt. A. S. ZONDAG DE JEUGD VAN DE PUTSTRAAT OP DE PLANKEN. De jeugdige leden van de Buurt vereniging de Putstraat verschijnen a.s. Zaterdag en Maandag op het podium van de zaal van de heer Frans van Helvoirt om een opvoe ring te geven van het vrolijke to neelspel in drie bedrijven „Vier mannen en een meisje", welk to neelspel zeker voldoende elementen bevat om de hele Putstraat een vro lijke avond te bezorgen. Bovendien is er nog tot 1 uur bal, de beide avonden. „TOT WEDERDIENST BEREID". Wjj vestigen de aandacht op de uitvoering, die Maandagavond in de R.K. Gildenbond gegeven wordt ten bate van „Herwonnen Levens kracht"; zoals wij reeds hebben meegedeeld zal de bekende toneel club „Crescendo" uit Kaatsheuvel dan optreden inet het aardige blij spel „Tot wederdienst bereid". We zijn enige tijd geleden ook in de gelegenheid geweest de ver, richtingen van .Crescendo" gade te slaan, en hierop baseren wij onz uitspraak, wanneer w- zeg gen, dat de Kaatsheuvelse actrices (Louise de Vries als Manon in de gelijknamige opera van Massenet.) LOUISE DE VRIES DE GAST VAN „OEFENING EN VERMAAK". Zoals bekend, zal de bekende so praanzangeres Louise de Vries a.s. Donderdag 21 Februari met de Lie dertafel „Oefening en Vermaak" in Musis Sacrum optreden. Ten behoe ve van onze lezers, van wie er on getwijfeld velen dit concert zullen gaan beluisteren, laten wij hieron der enkele bijzonderheden volgen betreffende de gast van deze avond. Louise de Vries is te Haarlem ge boren haar moeder was een Fran- gaise en bijgevolg sprak zij eerder Frans dan Nederlands. Na van haar le tot haar 16e jaar in Leeuwarden gewoond te hebben, verhuisde zij naar Den Haag, waar zij studeerde aan het Koninklijk Haags conser vatorium, onder meer nog onder leiding van Johan Wagenaar en la ter van Sem Dresden. In die tijd was zij ook leerlinge aan de muziek dramatische afdeling, die geleid werd door prof. dr. Wallerstein, de regisseur van de Weense Staats- opera. Louise de Vries maakte haar de buut bij de Nederlandse Opera in de rol van Gilda in Verdi's Jjekende opera „Rigoletto". Sindsdien heeft zij vele triomfen gevierd en vele beroemde opera- rollen vertolkt, o.a. de titelrollen Manon van Jules Massenet en Tra viata van Guiseppe Verdi. Deze zijn haar glansrollen geworden, omdat deze partijen naast veelomvattende stemkwaliteiten toch voor alles grote spelcapaciteiten vereisen. en acteurs tot goede- dingen in staat zijn en dat wij deze ook a.s. Maandag van hen verwachten. Bovendien is het goede doel ook al wat waard. DUBBELTJESPOT „R.W.B." Maandag 18 Febr. wordt in 't cluglokaal de 3-maandelijkse ver gadering gehouden van de spaar- vereniging „De Gezellige Spaar ders". Elk lid is op boete verplicht deze vergadering bij te wonen. Aanvang kwart voor acht. Door een vergissing onzerzijds werd de kennisgeving van de familie Slaats betreffende de plechtige her begrafenis van Herman en Julius Slaats, welke hedenmorgen zal plaats hebben, niet in ons vorig nummer opgenomen. Onze lezers vinden bedoelde ken nisgeving thans in de advertentie rubriek van dit nummer afgedrukt. MUSIS SACRUM. „Roseanna McCoy", de titel van de film die van Vrijdag t.m. Zondag wordt vertoond is tevens de naam van een schoon meisje, lid van een familie, die in vijandschap leeft met een andere familie, de Hatfields. Een jonge man van de Hatfields vat liefde op voor de dochter van de McCoy's. En als deze liefde, die be antwoord wordt, aan de bloedige vete een eind schijnt te maken, laait plotseling de vijandschap in alle he vigheid weer op het meisje ver denkt de jonge man, maar als latei- blijkt dat er geen reden is hem te verdenken van vijandschap, trot seert zij alles en dan blijkt hun bei der liefde in staat beide partijen de strijdbijl te doen begraven. Toegang boven 18 jaar. „Symphonie der Duisternis", (Maandag en Woensdag), is 't ver haal van een jong componist, die blind geworden, de hulp van een rijk jong meisje, dat grote mogelijk heden ziet in zijn werk, afwijst. Zij geeft zich dan uit voor een arm en blind meisje, dat pianoles bij de jonge componist neemt, ter wijl zij als rijk meisje een grote prijs uitlooft voor de beste Ameri kaanse compositie. Als arm meisje haalt zij hem over voor de wedstrijd in te schrijven hij wint de prijs en kan zich laten opereren, zodat hij weer ziende wordt. Het rijke meisje tracht zich aan hem op te dringen, maar zijn muziek, gespeeld door Arthur Ru binstein en het New Yorka Phil- harmonisch orkest, roept de herin nering wakker aan het arm en blind meisje en dan ontdekt hij, dat zij een en dezelfde persoon zijn. LUXOR THEATER. „De Dochter van de Sheriff", (Vrij dag, Zaterdag en Zondag), is de naam voor de film die een vrolijke Amerikaanse visie geeft op „Het Boemeltje van Purmerend". Een prairietreintje moet, wil het zijn contractuële verplichtingen nako men, koste wat het kost op een be paalde tijd in een bepaalde plaats zijn. Boeven en Indianen trachten dit te verhinderen, maar zij hebben geen rekening gehouden met de kit tige kleindochter van de sherif, die er tenslotte, geholpen door een rei ziger, in slaagt het gestelde doel te bereiken, ^anneer de flinke jonge dame ook nog de tegenstrevende reiziger in wil palmen als man, schiet zij hem door zijn kniege wrichten, zodat hij wel gedwongen is bij haar te blijven. „Havenratten van San Diego", Maandag en Woensdag, laat ons zien de strijd van een dapper zee man, die zijns ondanks verward is geraakt in de strikken van een die venbende en dapper de strijd tegen hen aanbindt. Zijn vrouw verlaat hem, wanneer zij denkt dat hij zich met hen af geeft maar tenslotte slaagt hij er in de bende onschadelijk te maken en slaagt zijn vrouw er in hem voor het leven te behouden, wanneer hij, levensgevaarlijk gewond, de moed heeft opgegeven. Toegang boven 18 jaar. BOUWPLANNEN IN TILBURG. Ter gelegenheid van de instel ling van een voorlichtingsdienst in de gemeente Tilburg, vertelde prof. dr. W. Heere de journalis ten, die in het gemeentehuis bij een waren, dat Tilburg thans '125.000 inwoners telt, welk aantal over 20 jaren 165.000 zal bedra gen. In verband met het absolute wo ningtekort van 4000 zal de ge meente vooral uitbreiden in het Westen, waar men zich een woon- en cultureel centrum denkt. Veel kapitaalwerken voor de eerstkomende 20 jaren staan op het urgentieprogram van de ge meente, t.w. hoogspoor met nieuw station, busstation, moderne bu reaux voor de bestuursdiensten, een schouwburg voor grote en kleine kunst, een concertzaal, vergader, en congreszaal, nieuwe leeszaal en bibliotheek, overdekt zwembad, tweede ziekenhuis, en kele musea, inrichtingen voor V.H.M.O., technische scholen, enz.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5