SE LANG! wfm§l Hl 3* DRUNEN luWer UYjn\oi\dei\tee\ qeiOKdeen verfrissen^ WASPIK SPRANG VLIJMEN ELSHOUT HAARSTEEG CAPELLE RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG Uit Loonopzand's verleden 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952. 6 c* De Vlijmense Toneelvereniging Utile Dulci" bestaai dertig jaar. Ma De Diligence Tourcar Herbergen en Tapperijen JAARVERGADERING NED. BOND VAN OUD-STRIJDERS. De Ned. Bond van Oudstrijders afd. DrunenElshout hield Dinsdagavond haar algemene jaarvergadering. Na de opening door de voorzitter volgde voorlezing der notulen. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling is uit gegroeid tot een ledental van 55. Het begin was 29. In het afgelopen jaar werden enkele acties gevoerd, o.a. werd een collecte gehouden voor de gezamen lijke militaire fondsen welke f 150. opbracht. In November werd ook een cabaret-avond gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van de militaire oorlogsslachtoffers. Het financieel ver slag gaf een batig saldo van 9. Besproken werd verder op deze ver gadering de a.s. ontspanningsavond. Op Maandag 25 Febr. a.s. zal in het pa rochiehuis te Elshout door het Drunens toneel worden opgevoerd het blijspel: Betje Regeert. De uitvoering is is belegd door de Bond van Oudstrijders afdeling Drunen en de opbrengst is t.b.v. de na gelaten betrekkingen van de oorlog slachtoffers. Besproken werden nog de schietwed strijden te Boxtel. Er had een bestuurs verkiezing plaats. In de plaats van dhr. P. Aarts, voorzitter, die niet herkies baar was, werd gekozen de heer W. V. d. Velden. Tot voorzitter werd gekozen de heer Th. van !Son. Bij de bespreking Oorlogsgravenstich ting werd besloten dat t bestuur met de plaatselijke commissie de komende col lecte voor deze stichting zal organiseren. Door de afd. Drunen zullen nu per jaar dus twee collectes worden gehouden, n.l. een voor de gezamenlijke militaire fond sen en een voor de Oorlogsgravenstich ting. In de komende weken zal door het bestuur ook de contributie worden op gehaald voor 1952. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de geanimeerde vergadering sloot. NATIONALE RESERVE. De oefenverbanden Drunen en Kaats heuvel van de Nationale Reserve hielden Dinsdagavond in Drunen een gecombi neerde oefening. De oefening welke on der leiding stond van Luit. Kronenburg, was een speciale oefening voor straat gevechten. De afd. Drunen had tot taak gekregen op te rukken naar het gemeen tehuis en dit te verdedigen tegen even tuele aanvallers, die natuurlijk verwacht werden. Zover is het echter niet ge komen, want de afd. Drunen werd nog voor zij het gemeentehuis bereikte, door de vijandelijke troepen omsingeld toen zij in de voormalige tuin van de pasto rie waren. De oefening ging met de no dige rookgordijnen en geknal gepaard en van de zijde van het publiek was veel belangstelling, en daar de oefening even eens gold als een demonstratie, mag men ze ook zeer geslaagd noemen. Aanwezig was tevens de voorzitter van het provinciaal instituut Steun Wet tig Gezag, Burgemeester Raaymakers en BEVORDERD. De heer W. v. Delft-v. d. Ven is be vorderd tot brandwacht le klasse, in verband met het vertrek van Th. Kou- wenberg. UITVOERING. De Kon. Erk. Harm. De Volharding gaf Zondag j.l. haar tweede winteruit- voering voor haar donateurs. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Het con cert onder leiding van dhr. Jo Verhoe ven was, zoals we dat van Volharding gewend zijn, prima en men oogstte dan ook een welverdiend en hartelijk ap plaus. Het toneelgezelschap Drunens To neel verleende deze avond mede werking met de opvoering van een blij spel van Henk Bakkeren, getiteld: Betje Regeert. De heer v. Gelder zit op zware zor gen, de zaken gaan slecht en hij is reeds ver over zijn bankcrediet heen. Van de oude getrouwe dienster Betje heeft hij eertijds voor 40.000 effecten ter be waring gekregen, welke hij ten einde raad aan de bank als onderpand geeft. Wanneer Betje echter enkele ogenblik ken daarna haar geld komt opvragen en v. Gelder zegt dit in onderpand te heb ben gegeven, denkt Betje haar vermogen kwijt te zijn, dat zij er dan op haar ma nier zal gaan uithalen. Dit schept tal van komische situaties, waarmee men publiek twee en een half uur weet te boeien en te vermaken. Het stuk werd goed gespeeld en voor al Betje, Sjaan Knippels, gaf goed spel. De Harmonie de Volharding en ook Drunens toneel kunnen op een geslaagde avond terug zien. Wij vernemen nog dat Drunens toneel dit blijspel in Drunen nog enkele malen zal opvoeren. Wij kunnen' hen die een genoegelijke avond willen beleven een bezoek aan een van deze opvoeringen warm aanbevelen. Op deze uitvoering werd ook nog het woord gevoerd door de voorzitter van Volharding de heer M. Elshout, die speciaal nog eens onder de aandacht bracht de Vlaamse kermis welke met Vastenavond t.b.v. het instrumenten fonds wordt georganiseerd. De vice-voorzitter de heer J. Vissers, die na afloop Dru nens toneel dank bracht voor de me dewerking, bracht onder de aandacht de viering van het 50-jarig bestaan van Volharding, met een groot festival, waaraan hij hoopte dat heel Drunen zijn medewerking zou geven. BESCHERMING BURGERBEVOLKING. Bescherming burgerbevolking is ook in Drunen reeds door de bevoegde instan ties onder ogen gezien. De heer H. Por tier is reeds aangewezen om straks op te treden als instructeur voor de Red- dings- en Opruimingsdienst, waarvoor deze allereerst een speciale cursus zal volgen. Straks zal de Burgerverdediging zo geregeld worden, dat men blokploegen krijgt, waarbij zijn ingedeeld Brandweer, E.H.B.O., Reddingsploeg en Opruimings diensten. De bescherming burgerbevol king zal alhier in grote lijnen worden geregeld naar voorschriften zoals die ter; 6 Voorgesteld wordt om inplaats van de wisselbeker een zilveren schild te doen verschieten, uit de kas van de L.S.B. te betalen; 7 Per jaar 1 schild per vereniging beschikbaar te stellen (korps) 8. 100 pet. prijzen bij de concoursen voor de personele prijzen, 1.50 inleggeld; elke schutter die deelneemt heeft dan prijs; 9. Het schild dat in de plaats komt i de wisselbeker wordt niet apart verschoten, maar met de korpspunten tegelijk; 9a. Toelichting op punt 7. An dere jaren werd bij ieder concours een korpsprijs beschikbaar gesteld. Nu werd in principe besloten om één keer per jaar één korpsprijs beschikbaar te stellen per vereniging. De geschoten punten worden genoteerd, wie dan op het laatste con cours de meeste punten heeft verzameld is winnaar van de eerste prijs en zo vervolgens. Enerzijds brengt dit meer spanning, anderzijds een voordeel voor de plaatselijke kas, en met schilden blijft men meer in het raam der gilden. 10. Als prijzen-aankoopcommissie wer den aangezocht J. van Gulik 'St. Jan Kaatsheuvel, A. de Kort Nzn. St. Ca- tharina te Herpt en G. van Keulen O.L.V.S. Elshout; ill. Voorgesteld wordt om de inleggelden te voldoen 10 op t eerste concours op 20 April te Kaats heuvel en 10 op het voorlaatste con cours te Vlijmen. Hierin is dan de con tributie voor de L.S.B. begrepen; 12. Op de jaarvergadering bekendheid te geven wie bestuurslid van de vereniging is bij de L.S.B. en wie afgevaardigde; 13 Be sloten werd om de bestuursvergadering die aan de jaarvergadering voorafgaat bij loting vast te stellen en St. Crispijn Besoijen als uitgangspunt te nemen van deze vergaderingen. Een belangrijke agenda dus. Het be stuur spreekt de hoop uit dat vele leden bij de jaarvergadering present zullen zijn. K.A.B. AFD. ELSHOUT. Op Donderdag 28 Febr. is de K.A.B. afd Elshout voornemens haar jaarverga dering te houden. Aan de orde: Bestuurs verkiezing, aftr. J. de Kruif (herkies baar). Verder jaarverslagen van secr. en penningm. wisseling werd besloten medio April een internationaal concours te organiseren, waaraan een kermesse d'été zal worden verbonden. Ook op de deelname van verschillende Belgische gezelschap pen wordt gerekend. UITVOERING. Voor een uitverkocht huis gaf de to neelvereniging Ernst en Luim in café J. v. Oijen haar tweede winteruitvoering, waarmee men veel succes heeft geoogst. Onder regie van P. v. Oijen werd voor. het voetlicht gebracht het drama in drie bedrijven: „Verzegelde lippen van de bekende toneelschrijver Maarten van Vught. Spelers en speelsters hebben zich ten volle gegeven en alle rollen werden subliem vertolkt. Als toegift werd nog opgevoerd het blijspel: De Jas, dat de lachspieren danig in beweging wist te brengen. A.s. Zondag zal een heropvoering plaats hebben en wegens enorm succes zal het stuk Maandag 18 Febr. wor den geprolongeerd. tig oezag, Durgemeesici de voorzitter en secretaris van de plaat- 1 Van bovenaf worden gegeven, selijke commissie de heren v. Mierlo en van Dun. Na afloop werden de deelnemers en gasten door de afd. Drunen onthaald op de echt Hollandse soldatenkost „snert met worst! BURGEMEESTER SNELS CANDIDAAT TWEEDE KAMER. De Edelachtbare heer Burgemeester Snels is naar wij vernemen door de af- delingen Dongen, Waalwijk, Kaatsheu vel en Drunen van de K.V.P., candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. DE VROLIJKE KORNUITEN. A.s. Zondag 17 Febr. zullen de Vro lijke Kornuiten in de zaal van Th. Els hout hun eerste verjaardag vieren met een bonte avond onder de titel: Lach je zorgen weg. Het duo Beek-Oremans, Ineke en Beppie Jodelzang en de Kor nuiten zelf met hun vrolijke liedjes, zul len er voor zorgen dat het een amusante avond wordt. L. S. BOND. Op Zondag 10 Februari kwam het bestuur van de L. S. Bond in vergade ring bijeen ter vaststelling der agenda voor de jaarvergadering op Zondag 2 Maart in café Siegers te Herpt, 3 uur. De agenda werd als volgt vastgesteld: 1. Opening door de voorzitter dhr. A. van Bladel; 2 Notulen; 3 Jaarversla gen secr. en penningm.; 4 Voorstel de concoursen te houden bij St. Jan te Kaatsheuvel op Zondag 20 April; St. Crispijn Besoijen op Zondag 18 Mei; op Zondag 27 Juli bij Juliana te Vlijmen en op Zondag 10 Aug. te Nieuwkuik, St. Joris; 5 Vacature penningmeester; deze is ontstaan door het uittreden van W. de Kort uit verenigingsverband. Daar door de vereniging St. Catharina dhr. A. de Kort Nzn. aangewezen werd als bestuurslid bij de L.S.B. wordt voorge steld deze te benoemen tot penningmees- OPENING NIEUWE FABRIEK. Morgen zal er onder directie van de heer W. van Dijk in het gebouw Wol- put 24, een nieuwe muziekinstrumenten- fabriek geopend worden. Bij deze gele genheid is er een interessante expositie van diverse instrumenten, terwijl ook te bezichtigen is de wording van het in strument, van koper tot compleet geheel. EMIGRATIE. Met het s.s. Zuiderkruis dat Dinsdag j.l. vanuit Rotterdam naar Canada is vertrokken, emigreerde ook onze dorps genoot de landbouwer V/v. d. Berk met zijn echtgenote en zeven kinderen. Na aankomst in Halifax zullen zij door reizen naar Zuid Ontaria, waar zij zich nabij Grandbent aan het Erikmeer op een boerderij zullen (vestigen. Wij wen sen deze ondernemende familie veel succes in hun nieuwe woonplaats. VERGADERING. In café W. v. d. Loo kwam het kruis booggezelschap Onderlinge Vriendschap bijeen. Tot bode voor 1952 werd aan gesteld J. Kuis. Door de voorzitter werd een uiteenzetting gegeven over de plan nen die er bestaan om de onderlinge bonden samen te brengen in een federa tie. Besloten werd om het bestuurslid A. v. d. Dungeu af te vaardigen naar de vergadering die omtrent deze te ver wachten fusie a.s. Zondag te Weert zal worden gehouden. Als belangrijkste punt stond op de agenda een te organiseren concours. Na een onderlinge gedachten- BEDANKT. De heer W. N. Kuijsten, die sinds vele jaren president-kerkvoogd was bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft thans als zodanig bedankt. De heer Kuijsten, die de Ned. Herv. Kerk Vele jaren in verschillende bestuursfuncties diende, is hierdoor een vooraanstaande en geziene figuur. UITVOERING. J.l. Zaterdag- en Maandagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond alhier, door de onderafdeling van de Harmonie Marijke en enige dames, ten bate van het Instrumentenfonds van Marijke, op gevoerd het spel in drie bedrijven van Ben van der Hulst: „Mensen in Botsing". In aanmerking nemende dat verschillen de spelers en speelsters voor de eerste maal op de planken kwamen, mag men zeker zeggen dat de uitvoering ge slaagd is en de bezoekers van een goe de vertolking van het moeilijke stuk hebben kunnen genieten. De rollen zaten er bij de spelers en speelsters goed in en er werd vrij en vlot spel te zien ge geven. SCHOORSTEENBRAND. Dinsdagavond ontstond aan het Oost einde alhier begin van brand, doordat het roet in de schoorsteen was gaan branden. Het vuur deelde zich reeds mee aan de zolder. Spoedig toegeschoten hulp kon het vuur nog tijdig blussen, zo dat érger werd voorkomen. JAARVERGADERING CHR. SCHOOLVERENIGING. BILJARTEN. Uitslagen van de op, Maadag 11 Febr. gespeelde wedstrijden voor de competi tie Kring Waspik. De PoedelaarsO.K.K. II 120 O.K.K. I—K.O.T. 10—2 De stand' is momenteel: 1 De Poede laars 95 pt.; 2 Het Groene Laken 87 pt.; 3 K.O.T. 84 pt.; 4 O.K.K. I 83 pt.; 5 O. K. K. II 83 pt. Programma voor Maandag 18 Febr.: O.K.K. IIDe Poedelaars. Het Groene LakenK.O.T. GESLAAGD. De heer Th. Boom behaalde het prak tijk-diploma boekhouden. VOETBAL. Zondag 17 Febr. speelt Waspik I een uitwedstrijd tegen Victoria I. UITVOERING. De toneelvereniging Concordia geeft Zondag 17 Febr. met medewerking van het Breda's Amusements Gezelschap een grote uitvoering in de zaal van dhr. P. Roovers alhier. Door het Bredase gezel schap zal opgevoerd worden het toneel- "stuk in drie bedrijven: Van ander ras; (muren van Jericho) door Arnoud d Us- seau en James Goro. Regie: Peter van Hooydonk. Decor: Jet Poppelaars. Grime Gerard de Jong. 'Costuums fa. de Bruijn- Claus. Aanvang 8 uur. Het belooft een succesvolle avond te worden. MISSIE. Maandag 11 Febr. trad de grootste illusionist van Nederland, Prof. Cortini met zijn wonderlijke Chinese Show op in de zaal bij de St. Theresiakerk. De opbrengst was voor de Missie der Pa ters Ongeschoeide Carmelieten. Donderdag 14 dezer gaf hij eenzelfde avond in het patronaat. Het waren on vergetelijke avonden en bate van een prachtig doel. DEFINITIEVE OOGSTTRAINING '51 De definitieve oogsttraining .1951 is als volgt; de tussen haakjes geplaatste cijfers stellen de voorlopig geraamde hoeveelheid voor: Opbrengst per ha.: Wintertarwe 3000 kg (2800); zomertarwe 2000 kg. (2000); rogge 2800 kg (2750); wintergerst 3000 kg. ((3000); zomergerst 2400 kg. (2600); haver 3000 kg. (3000); groene erwten 2700 kg. (2600); bruine en witte bonen 1000 kg. (1000); kool en raapzaad 1400 kg. (1500); consumptie-aardappelen 26000 kg. (24000); suikerbieten 30000 kg. (45000); klaver, hooi le snede 4300 kg (4500); lucerne hooi le snede 4300 kg (4500); lucerne, hooi 2e snede 3000 kg. (3000); kunstweiden, hooi le snede 2200 kg. (2000) en blijvend grasland 4000 kg. (4000). L- Morgen, Zaterdag 16 Februari, bestaat de Vlijmense Gemengde To neelvereniging 30 jaar. Een 30-jarig bestaan is in Vlij men al heel wat, zegt men ons. „Utile Dulci" is er in geslaagd deze mijlpaal in haar bestaan te berei ken niet alleen, maar hem te berei ken met een naam, die bekendheid geniet in heel groot Vlijmen en de verre omgeving. Vele zijn de herinneringen aan de prachtige successen die deze toneel vereniging wist te behalen met haar goede stukken, ook op toneelcon coursen, waar de concurrentie scherp was. Zeer te loven ook is de bereid willigheid van „Utile Dulci", waar het geldt liefdadige doeleinden; steeds verleende men hieraan graag zijn medewerking, zoals de Vlijme- naren onlangs nog mochten ervaren bij de oprichting van het Monseig neur van Kessel-fonds. Maar vooral vinden de gelukwen sen van de Vlijmense gemeenschap die „Utile Dulci" morgen ongetwij feld toekomen, grond in het streven naar en het ijveren voor de verhef fing van het culturele peil in de ge meente, waardoor het 30-jarig be staan van deze toneelvereniging steeds is gekenmerkt. De Vlijmenaren zullen er heel verstandig aan doen deze vereni ging in ere te houden. In een der lokalen van de Prinses Wilhelminaschool aan de Loonsedijk hield de Chr. schoolvereniging Dinsdag avond haar jaarlijkse ledenvergadering De voorzitter de heer B. Maijers opende de bijeenkomst, waarna hij de aanwezigen welkom heette. De secreta ris bracht een keurig verzorgd Verslag uit over de toestand en werkzaamheden der vereniging, waarin hij met dank baarheid gewaagde van de bloei der school. Uit het jaaroverzicht van de penningmeester bleek dat de uitbreiding van het schoolgebouw en de restauratie er van heel wat geld hadden gevergd. De rekening en verantwoording over het afgesloten boekjaar werden goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden de heren B. Maijers, Jac. Bossers, P. van der Schans en J. Bogers, werden herkozen en namen onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. In verband met het feit, dat 24 Maart 1902 de schoolvereniging werd opgericht volgde een bespreking over de viering van het gouden jubileum. Besloten werd dit feest in 1953 te vieren en ter voorbereiding van deze herdenking en kele comités in het leven te roepen. Het hoofd der school, de heer P. Bu- sink, hield een lezing over de financie ring van het Chr. onderwijs en van een Chr. school in het bijzonder. De uiteen zetting werd door de aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd en de leden kregen een duidelijk beeld omtrent de financiële toestand en hoe een en ander reilt en zeilt in een schoolvereniging. GESLAAGD. Het diploma Moderne 'Bedrijfsadmi nistratie van de Ned. Associatie voor Praktijkexamens werd na afgelegd exa men behaald door onze dorpsgenoot de heer Th. Rosenbrand Azn. Geslaagde onze hartelijke gelukwensen. CARILLONCOLLECTE. Zaterdagnamiddag zal ook te dezer plaatse door jonge dames gecollecteerd worden voor het Carillon, dat door het Nederlandse volk aan het Amerikaanse zal worden aangeboden. Het muziekge zelschap Kunst na Arbeid is aangezocht bij deze collecte zijn medewerking te verlenen. TONEELUITVOERING. In het Stationskoffiehuis Pruijssers wordt Woensdag 20 Febr. a.s. 's avonds 8 uur door de toneelvereniging „Arto" opgevoerd het blijspel in drie bedrijven van Tob Maër: „Hoera, wij erven". Een orkestje „Die Zuiderlingen" zal deze avond voor de muzikale omlijsting zor gen. BURGERLIJKE STAND over Januari 1952. Geboren Johannes L P zv P M van Bergen-Pols Petrus J M zv J P van Eersel-de Wijs Wilhelmina CM dv J H C Boons-Zijlmans Johanna C H dv H Rekkers Machie A zv D Bo- gers-Boezer Godfried A M zv G Huijs-Kuijsters Jacobus M zv J M Loonen-Timmers André C A zv J Smits-van Tilborgh Josepha C C L dv 'C A de Zeeuw-Langerwerf. Overleden Petronella M Hopstaken echtg v J H A de Jong 74 j Petro nella Kolsteren wed van J A de Vos 68 i Petronella M van Dongen echtg v J B de Bont 86 j Petronella Mouwen 84 jaar. Huwelijken D A J v Meenen 30 j en J E van Diem 30 j P G Verschu ren 29 j en G A Vermeulen 24 j. Ingekomen: Petronella v Oosterhout van Made ca. H J Biemans van Ge leen HG Ramaekers van Geleen H C A G Wolf van Geleen P J Hen- drikx van Geleen CA van Seeters van Raamsdonk SA Ruijtenberg van Someren P J Kanters van Oosterhout. Vertrokken C Faro naar Heer A Rosenbrand naar Brunssum JAM van Gorp naar Tilburg D H Janssen naar Geleen -Ja van Oers naar Don gen Pieter S Verduijn naar Rotterdam Adr. Doornhein naar Rotterdam A L Klootwijk naar Dussen Reinder Kroon naar Apeldoorn. AANRIJDING. Op de driesprong bij het gemeentehuis kwam een vrachtauto, komende van de richting Waalwijk in aanrijding met een van de tegenovergestelde richting komen de personenauto. De personenauto liep lichte schade op. SCHEEPVAART. Gedurende de maand Januari passeer den de rolbrug over de Donge alhier 1687 schepen met een inhoud van 269916 ton. NUTSAVOND. Het Nuts-departement hield in Hotel Huis ten Deijl een A.N.W.B.-avond. Na het openingswoord van de voor zitter werd een causerie gehouden over doel en werk van de bond, waarop een kleurenfilm vertoond werd: „Ridders van de weg". Tot besluit van deze avond volgde de grote film: „De hori zon wijkt", welke op zeer duidelijke wij ze het verloop der ontwikkeling weergaf van diverse verkeersmiddelen. UITVOERING. De Gem. Zangver. Excelsior gaf een uitvoering in zaal Rehoboth. Werken als Ave Verum van Mozart, Slavenkoor uit Verdi's opera Nabucco, het Nonnenkoor en een wals van Strauss, werden zeer goed gezongen o.l.v. Norb. 'Snijers. Opgevoerd werd tot slot het blijspel: „Een schoonmoeder uit duizend". BIO VACANTIEOORD. Voor een verblijf van zes weken ver trokken Donderdag 3 kinderen uit deze gemeente. Hopelijk zal het de kinderen daar goed bekomen. BRANDWEER. In het café van den Heijkant had het jaarlijkse feest plaats van de vrijwillige brandweer. Burgemeester en Wethou ders gaven blijk van hun belangstelling. De heer Du Pont, commandant der brandweer, sprak een openingswoord. De avond werd gevuld met zang, mu ziek en voordracht, waaraan de Mapa- haco band, onder leiding van de heer Handen, medewerking verleende. Het komische gedeelte werd wel in hoofdzaak verzorgd door de heer P. Spoor, die bovendien de aanwezigen ook in bewondering bracht door zijn tele pathie. De burgemeester sprak een wel gemeend dankwoord. SPEL VAN SINT GEERTRUI. Als toneeldichter geen onbekende, heeft rector Beex met het toneelstuk Sinte Geertrui een stuk gemaakt, dat ver uitgaat boven die welke tot op heden van zijn hand verschenen zijn. Op zeer meesterlijke wijze heeft rector Beex doen uitkomen dat zowel Geertrui als haar aanbidder Sigesbald, speelstukken waren in de handen van God. Geertruidenberg beleeft binnenkort de primeur van dit spel, hetwelk ongetwijfeld tot een grote belangstelling leiden zal. Het feit dat Venloon nog tot plusmi nus 1780 de zevende plaats in rang van de Meierij was, zal wel z'n oorzaak vin den in z'n ligging, nml. aan de grote Heerbanen BredaDen Bosch en Tilburg Waalwijk, eventueel Heusden. Groot was steeds het aantal reizigers op deze routen en groot waren de voor delen die deze drukke passage mee bracht. Reeds vóór 1500 telt Venloon 3 jaarmarkten, die van dergelijke impor tantie waren dat de magistraat besloot om ze daags tevoren door de koster te laten inluiden met alle klokken. Op deze markten werden vooral verhandeld scha pen en rundvee en verder meest oude kleren. Wanneer we ons de drukke verkeers weg (heerbaan) voorstellen op de plaats waar die thans ligt, dan hebben we het ver mis. Immers de weg volgens de hui dige ligging dateert pas van 1845. Vóór die tijd kon men de diligence of tourcar ontmoeten in de nabijheid van t Loons Leijkeven, de Plakke, de Waalwijkse baan of bij de Duinwal. Om het middaguur van iedere dag ar riveerden te Venloon de tourcarren, één uit Breda en één uit den Bosch. De pas sagiers gebruikten in ons dorp het mid dagmaal, meestal in de „Herberg en lo gement de Tourcar". De waard in „de Tourcar" was Michiel Thijsman. Er te genover lag, althans rond 1780, het „Lo gement de Gouden Leeuw dit gebouw was de vroegere predikantswoning, wel ke op 't ogenblik op de nominatie staat te verdwijnen. Wanneer we nog in ogenschouw ne men dat er dan nog was een herberg „de Kroon" en erbij vertellen dat er be halve de bovengenoemde 3 stuks nog 22 herbergen waren in Loon en nog 21 op de Cetsheuvel, dan hebben we zo on geveer een beeld van de bedrijvigheid in de oude heerlijkheid. De meest bestelde consumptie schijnt, althans in die tijd, jenever te zijn ge weest, immers in alle herbergen wordt jenever getapt, in drie van de 25 bier en jenever. Dat de bedrijvigheid ook aan de bur gerlijke overheid voordelen bracht zal blijken uit het volgende. In 1766 komt in de vergadering van Schout en Sche penen ter sprake, dat „de weg van den Bosch naar Breda van tijd tot tijd on bruikbaar wordt door 't gestadig aan wassen der zandbergen, die zich op de heerbaan hebben vastgezet." Schout en Schepenen vrezen, dat, wanneer de weg niet wordt verlegd, de tourcarren gauw over Tilburg zullen gaan rijden. Na veel „gedelibereer en gediscuteer wordt in 1769 besloten tot verlegging van de weg. Eeuwen lang had de weg (Bossche Baan), gelopen vóór het tegenwoordige huis van landbouwer Verhoeven aan de Molenstraat door, tot dat hij pl.m. 300 Meter verder in Noord-Oostelijke rich ting (dus rechts) afsloeg in de richting Giersbergen. Nu zou dan de weg wor den verlegd en komen in de route zoals die nu nog ligt, ten zuiden van de „duinwal" de tegenwoordige Bossche Baan dus. Er werd contact gezocht met de „Leen en Telkamer" te den Bosch. Op de 2e Juli 1769 schrijft de bekende Mr. v. Heurne van de Leen en Telkamer aan Schout en Schepenen van Loon: „wij vinden goed te vaceren op Woensdag 26 Julij 1769 tot het afbakenen en doen afmeten van den weg, die er volgens de inhoud der voorzegde resolutie van

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6