:r.r pupoL 1 WfcALWYR SPRANG GAPELLE WASPIK 2 DE EUHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 FEBRUARI 1952. 2 bij de Waalwijkse Stoomdrukkerij werd begiftigd met een Koninklijke Onder- scheiding. 't adres van de winnende club, feliciteer de de kampioen en hij vond het een eer aan ,,'t Hoekje" de wisselbeker te mo gen uitreiken, plus aan elk der vijf spe lers een draagmedaille. De persoonlijke kampioen Bertus v. d. Heijden Jz. ont ving een herinneringsmedaille. De voorzitter van 't Hoekje dhr. Th. de Vaan dankte alle leden der deelne mende verenigingen voor hun trouwe medewerking; een speciaal woord van dank richtte hij tot dhr. Henk v, d. Heij den, die als competitieleider er voor heeft gezorgd dat alles zo vlot is verlo pen. Na deze huldiging volgde onder grote belangstelling de wedstrijd. De uit slag was als volgt 't HoekjeDe Favorieten G. de GrootB. v. d. Heijden 3875 H. v. d. HeijdenM. v. d. Wiel 7552 Jo de GouwA. Treuren 5875 Jos v. d. Brandt—Th. Boelen 4975 Ad v. d. LeeW. v. Bijnen 7534 Jo v. AsseldonkW. Koks 4275 337—386 Hoogste serie W. Koks 17 car., alg. gem. 2.64. WINKELIERSVERENIGING. In de gemeente Sprang-Capelle be staan plannen om te komen tot oprich ting van een Winkeliersvereniging. Zoals uit de in dit blad voorkomende advertentie blijkt, wordt a.s. Donderdag 21 Februari, des avonds 8 uur, in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een vergadering gehouden, met het doel tot oprichting van een Winkeliersver eniging te komen. Als spreker hoopt op te treden de heer W. P. Hollebrands. De winkeliers uit Sprang-Capelle wor den aangeraden deze voor hen zo be langrijke vergadering bij te wonen. GUNNING. Het bouwen van een woonhuis aan de Heistraat voor rekening van de heer A. van Andel is gegund aan de Fa. Alb. Hoefnagel te Vrijhoeve-Capelle, die voor 18869 het laagst had ingeschreven. Aan de fa. de Groot-Heurter is het schilderwerk opgedragen. 40-JARIGE ECHTVERENIGING. Vrijdag 22 Febr. a.s. hopen de echte lieden W. v. d. Hoek en M. v. Dronge- len, wonende aan de Heistraat, de dag te herdenken, waarop zij vóór 40 jaren in het huwelijksbootje stapten. BURGERLIJKE STAND Januari 1952. Geboren Hans L zv H L Stein-v Peer Willem zv W Konings-Kruij ff Johanna A dv R A v Oosterhout-de Visser Arie W zv A Chabot-Tref- fers Heiltje D dv A W Konings- Paans Johanna P Chr dv A Treffers- Dekker Echart P N zv J H v Gor- kom-Kóhnke Jacoba G dv J v Caem- Broeks. GehuwdA H Hoefnagel 19 j en Adr v Peer 18 j CP Nieuwenhuizen 27 j en S v d Ploeg 25 j J v Over- beek 35 j en S Konings 29 j. Overleden P v Oversteeg 10 mnd dv H v Oversteeg-de Jong W P v Beek 64 j echtg v C Rijken H C v d Bijl 70 j echtg v A J Sneep A voor de Poorte 79 j echtg v D M Quirijns. Ingekomen: P Heesters van Waal wijk 7J Heeringa van Zwartsluis A de Rooij van Geertruidenberg G M Beckers van Vaikenswaard D Spie- rings van Loonopzand. Vertrokken D BFavenboer en gezin naar Maassluis S Wagemakers naar Wassenaar C A G Soeters naar Vee- nendaal A Rijken naar 's-Graven- hage S. Heikoop naar 's-Gravenhage HF van Engelen naar Drunen M v d Hoven naar Werkendam JAM Schoenmakers en gezin naar 's-Graven hage J E J de Wit naar Loonopzand. PREDIKANT OP BEZOEK. Donderdagnamiddag bracht Ds. Tjals- ma uit Den Haag, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, met zijn echtgenote een bezoek aan deze ge meente. Na kennismaking met de voor de ontvangst aanwezige deputaties uit kerkeraad en kerkvoogdij, werden de pastorie en de kerk enz. bezichtigd, 'waarna per auto een rondrit door een gedeelte der gemeente werd gemaakt. 's Avonds ging Zijn Eerw. voor een vrij groot aantal belangstellenden in het kerkgebouw in de Dienst des Woords voor en met intense aandacht volgde men de beroepen predikant in zijn overden king. Van de gelegenheid tot kennisma king met Ds. en Mevr. Tjalsma werd door enkele gemeenteleden gebruik ge maakt. NUTS-AVOND over Parijs-Provence-Cóte d'Azur (Rivièra) op Woensdagavond a.s. in Hotel Verwiel te Waalwijk. De vierde Nutsavond van het Depar tement Langstraat der Mij. tot Nut van 't Algemeen, belooft, wanneer we op de recensies afgaan, een zeer mooie avond te worden. De heer Mr. D. van Duyne zal met een door hem samengestelde kleuren-geluidsserie over bovengenoemd onderwerp, opgenomen volgens het au to-visual-systeem ineen vloeiende pro jectie van 150 kleurenfoto's, begeleid door muziek en gesproken woord, opge nomen op geluidsband) een lezing hou den, die zeker de moeite van het aan horen waard is. Een korte samenvatting van de inhoud moge hier volgen. Op Pinkster-Zondag maken wij een wandeling van het Louvre naar de Are de Triomph, door de Tuilerieëntuinen, over de Place de la Concorde, langs de Madeleine, de Döme des Invalides, de Pant Alexandre II en de Champs Ely- sées. Dan maken we de sprong naar het Zuiden, naar de Provence. Ónder een stralend blauwe hemel bezoeken we Avignon (sur le pont d'Avignon?) de Romeinse bouwwerken van Nimes en het Middeleeuwse stadje Aiques-Mortes, vanwaar Lodewijk de Heilige ter kruis vaart toog. In Arles zijn we getuigen van een bruiloft waarbij de genodigden te paard arriveren en gekleed zijn in de oude klederdrachten van de Proven ce. We trekken dan over de witte rot sen van de Alpilles naar de ruïnes van Les Boux, eens de residentie van een machtig vorstengeslacht. Bij Saint-Raphaël bereiken we de Middellandse Zee, waar we onder de indruk komen van de overweldigende kleurenpracht van de rozen en bougain- ville's tegen de blauwe achtergrond van de zee. De route leidt van het Esterelge- bergte via Monaco naar Menton. De terugreis over de Route-Napole on van Nice naar Grenoble biedt schit terende vergezichten op de Franse Al pen, met in de verte het hooggebergte met de eeuwige sneeuw. De muzikale begeleiding bevat o.a. fragmenten uit de werken van bekende componisten. Aan de vertoning dezer serie, die een uur in beslag neemt, gaat vooraf een voordracht over vier Franse cultuurpe rioden. Deze causerie duurt ongeveer een uur. Rest ons nog te vermelden, dat voor de tSprang-Capelse leden van het depar tement een bus wordt ingelegd die op de bekende tijden arriveert en vertrekt. PLATTELANDSVROUWEN. Donderdagavond werd in de Chr. Landbouwhuishoudschool alhier onder leiding van mej. P. J. Rijken een verga dering gehouden van de afdeling Sprang- Capelle van de Ned, Bond van Platte landsvrouwen, welke bijeenkomst mede als gevolg van een avonddienst in de Ned. Herv. Kerk niet zo druk bezocht was als gewoonlijk. Na een begroetings woord van de presidente gaf de secre taresse mevr. Waverijn-Hollestelle, een uitvoerig verslag van het verhandelde op enkele voorgaande vergaderingen, waar na mededeling werd gedaan van het be danken als penningmeesteresse wegens vertrek naar elders door mevr. Adr. v. Alfen-Michaël. Deze functie zal voor lopig worden waargenomen door mevr. J. Minnaard-Lokerse. Blijkens de gevoer de besprekingen is de organisatie van de voorjaarsreis naar de bollenvelden nog niet geheel in kannen en kruiken, doch doorgang van de tocht, die zal plaats hebben in de 2e helft van April, is toch zo goed als zeker. Ook voor een bezoek aan de begin Mei in Utrecht te houden Agrarische beurs bleek belangstelling te bestaan. Behalve behandeling van huishoude lijke aangelegenheden vormde een lezing over „De Volkshogeschool" door mej. Annie Verhoeven Ad. een onderdeel van de agenda. Op onderhoudende wijze vertelde de spreekster, die enige weken heeft doorgebracht op de Volkshoge school „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.)., van de gang van zaken in deze inrichting en zij besloot haar inleiding, die met be langstelling werd gevolgd, met een op wekking in het bijzonder voor de jon gere leden, ook eens enige tijd op de BOUW VAN DE R.K. H.B.S. EN MM S. Thans is bij de voorzitter van de Bouwstichting „St. Jan" van de scholen te Waalwijk uit Den Haag bericht ontvangen, dat tot gunning van de bouw der nieuwe H.B.S. en M.M.S. aan de Burgemeester Moo- nenlaan kan worden overgegaan. Het belangrijke werk zal worden opgedragen aan de heer F. Couwen- berg alhier. Een bericht dat met grote inge nomenheid, niet 't minst door direc teur, leraren en leerlingen, zal wor den vernomen. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, op Donderdag 21 Februari 1952, te 19J^ uur, ten ge meentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der beide vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken, o.m. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 April 1951 tot ruiling van grond aan de En gelsestraat met M. F. M. van Gurp. Besluit tot verdaging der beslissing omtrent het raadsbesluit van 18 Octo ber 1951 tot aankoop van onroerend goed van het R.K. Kerkbestuur te Be- soijen. Besluit tot verdaging der beslissing omtrent het raadsbesluit van 31 Augus tus 1950 tot verkoop industrieterrein aan de N.V. Chroomlederfabriek „Holland' te Waalwijk. Goedgekeurd raadsbesluit van 22 No vember 1951 tot verkoop bouwterrein aan de Burgemeester Moonenlaan aan M. P. A. van der Velden. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 Ja nuari 1952 tot het aangaan ener geld lening, groot 155.000.met de N.V. Rotterdamse Verzekering-Sociëteiten. Ontwerp-besluit tot wijziging van het bezoldigingsbesluit Wethouders 1949. Van de R.K. en Christelijke organisa ties van Bouwvakpatroons, alhier. Gezamenlijk schrijven betreffende de plaats gehad hebbende onderhandse aan besteding van woningen door de gemeen te. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet 1920 aan het Bestuur der Nuts-u.l.o. school te Waalwijk, voor aanschaffing van leermiddelen (prae-ad- vies nr. 501). 4. Voorstel tot wijziging der regle menten van het R.K. Burgerlijk Gasthuis te Waalwijk en van het Oudemannen huis te Baardwijk (prae-advies nr. 500). 5. Voorstel inzake verpachting van gemeentelanderijen aan de Roestelberg. 6. Voorstel inzake toetreding tot een gemeenschappelijke regeling met Oost- Brabantse gemeenten ter behartiging van het belang der verzorging van het wel standstoezicht. 7. Voorstel tot nadere vaststelling van het maximumbedrag in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten. Volkshogeschool door te brengen. Het dankwoord, dat de presidente aan het eind der lezing tot de inleidster richtte, werd door de aanwezigen met applaus onderstreept. CARILLONCOLLECTE. Zaterdagmiddag had alhier de Caril loncollecte, welke met het gebeier van de kerkklok was ingeluid, onder wel zeer gunstige weersomstandigheden plaats. De muziekvereniging Kunst na Arbeid zorgde 'voor de muzikale omlijsting de zer inzameling door het maken van een rondgang. Ondertussen collecteerden ver schillende jonge dames, geassisteerd door leden van de Verkennersgroep Jan de Rooij huis aan huis. In een ander ge deelte onzer plaats alsmede te Vrijhoeve luisterde het muziekgezelschap Sirene de collecte op. KUNST NA ARBEID. De muziekvereniging Kunst na Arbeid houdt Vrijdag 22 dezer des avonds 8 u. in café Gové-v. d. Haart haar jaarver gadering. Aan de orde komt o.m. be stuursverkiezing wegens periodieke af treding en jaarverslagen van secretaris en penningmeester. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het eerste gedeelte van het candidaatsexamen Bouwkundig Ingenieur' onze plaatsgenoot de heer M. J. M. Schiks. CARNAVAL. Dit jaar zal in Waspik 'n groot Car navalsbal worden gehouden op Zondag 24 Febr. en Dinsdag 26 Febr. in de zaal van de heer C. van Iersel. UITVOERNG. Het Bredaas Amusementsgezelschap gaf Zondag 17 Febr. j.l. een goed ge slaagde uitvoering in de zaal van de heer P. Roovers alhier. Opgevoerd werd: „Van Ander Ras", 'n toneelspel in drie bedrijven door Arnoud d' lisseau en Ja mes Gow. R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING Maandagavond 18 Febr. zal de heer van Well uit Waalwijk weer 'n lezing houden voor de R.K. Middenstand in hotel van Iersel. Voor deze maandelijkse lezingen over economie, waartoe de Waspikse Mid denstand het initiatief heeft genomen, be staat grote belangstelling. K.V.P. AFD. WASPIK. De Edelachtbare heer A. D. C. Snels, burgemeester van Drunen, is door de plaatselijke afdeling der K.V.P. candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Twee de Kamer. 8. Wijziging der begroting voor 1951 en 1952. Prae-advies No. 500. Wijziging reglementen R.K. Gasthuis en Oude Mannenhuis. Bij Uw besluit van 26 April 1951 wer den de reglementen van de Gemengde in stellingen van weldadigheid het „R.K. Gasthuis" en het „Oude Mannenhuis" aangevuld met bepalingen, betrekking hebbende op de controle van het gelde lijk beheer en de boekhouding van func tionarissen dier instellingen. Later ver zochten Gedeputeerde Staten de regle menten tevens aan te vullen met een be paling inzake de verplichting tot verze kering tegen schade tengevolge van dief stal, verduistering of niet verantwoor ding van gelden of geldwaarden door rekenplichtigen. Hoewel het hier slechts instellingen betreft met een betrekkelijk gering kasbeheer, stelden wij U voor aan het verzoek van Gedeputeerde Staten gevolg te geven. B. en W. stellen voor ook aan het verzoek van Ged. Staten om nog een kleine redactionele wijziging aan te bren gen, te voldoen. Prae-advies No. 501. Vergoeding leerboeken Nuts' u.Lo.-school. Door t bestuur der Nuts u.l.o.-school alhier is onder dagtekening van 28 Jan. 1952 tot Uw Raad het verzoek gericht om ingevolge artikel 72 der Lager-On- derwijswet 1920 een bedrag van ƒ213.23 beschikbaar te stéllen voor de aanschaf fing van nieuwe leerboeken, nodig we gens toeneming van het aantal leerlingen van de eerste klas (van 20 op 35). Een specificatie van de benodigde boe ken is in het schrijven opgenomen. B. en W. stellen daarom voor de ge vraagde medewerking te verlenen en het nodige crediet beschikbaar te stellen. BRABANTSE VERTELLERS EN HUN VERHALEN Het was ongetwijfeld interessante stof, die dr J. Sinninghe Vrijdag avond op het gemeentehuis voor de vereniging voor Heemkunde behan delde. Hij sprak over de Brabantse vertellers en vooral over hun ver halen. Hij schilderde de typen uit het volk, de echte vertellers, die, hoe verscheiden van aard en aanleg, hun verteltalent gemeen hebben. En hij las een rijke bloemlezing voor uit de stof die hij verzamelde; verhalen van spoken en kattendan sen, van heksen en weerwolven. Noodzakelijkerwijs moest hij zich beperken tot de sagen voornamelijk, want zei hij, wanneer ge vijftig sa gen optekent, tekent ge een sprook je op. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de sagen wortelen in de historie, dat zij dikwijls familie traditie zijn. De heer Couwenberg verving de voorzitter, de heer Timmermans, en leide de spreker in, terwijl hij deze na zijn lezing hartelijk dank. OUD-MILITAIREN DROEGEN EEN WAPENBROEDER TEN GRAVE. Huzaar J. H. de Groot, die na een zeer langdurig ziekbed aan /jjn tijdens gevechten in Indonesië bekomen verwondingen is over leden, is Zaterdagmorgen met mi litaire eer ter aarde besteld. De kist met de stoffelijke resten was gedekt door de Nederlandse vlag en de onderscheiding van de over ledene. Het vuurpeloton, volgdetache- inent en slippendragers waren van het 1 Regiment Pioniers uit 's-Her- togenbosch Tamboers sloegen op omfloerste trommen de doden mars. In de stoet diefde lijkkoets volgde liepen o.a. een vertegen woordiger van de militaire bevel hebber, de Pelotonscommandant van liet onderdeel van het regi ment Huzaren van Boreel, waar toe de Overledene behoorde en zeer veel oud-militairen uit Waal, wijk en omgeving. Verscheidene militairen droegen de modelkrui zen van hun onderscheidingen. Soldaten van het wapen der Ko ninklijke Maréchaussee begeleid den de stoet. In de kerk waren o.a. aanwezig de loco-burgemeester van Waal wijk, twee aalmoezeniers en enige gewonde militairen. Pastoor Ras droeg de plechtige H. Mis op, terwijl het zangkoor de liturgische gezangen van de uitvaartplechtigheden uitvoerde Een aalmoezenier las aan het Ma- ria-altaar de H. Mis. Onder het spelen van het Wil helmus werd Jan de Groot naar zijn laatste rustplaats gebracht. Na de absoutè werd de kist onder tromgeroffel langzaam in de groe ve neergelaten. De militairen brachten de ere-groet. De com mandant van de overledene sprak zeer bewogen een kort woord van afscheid. Het vuurpeloton loste 't laatste salvo boven het graf. Kransen van de Garnizoenscom mandant van Den Bosch, de Hu zaren van Boreel en de Waalwijk- se oud-strijders werden naast de groeve gelegd. Een ontroerende plechtigheid was hiermee geëin- digd. De oud-militairen die deze in drukwekkende begrafenis voor hun strijdmakker hebben georgani seerd, verdienen zeker alle hulde. Ruwe lippen I „ROSE MARIE" WERD EEN SUCCES. Wanneer een Gemengd Koor zoals „Tot Bloei der Toonkunst" van zijn Operette-uitvoeringen een traditie gaat maken, dan worden, dunkt ons, de moeilijkheden ieder jaar groter. Men is in de keuze van een Zangspel aan veel beperkingen ge bonden; men moet rekening houden met de muziek, dat die de krachten van het koor niet te boven gaat men moet rekening houden met dé cors en costumes, deze mogen de financiële draagkracht van de ver eniging niet te boven gaan en voor al is men bij zijn keuze zeer gebon den aan het beperkt aantal solisten waarover men beschikt. En dan is het zeer begrijpelijk, dat men bij de rolverdeling wel eens met zijn han den in het haar zit en dat men dan nog met solisten voor het voetlicht moet komen, die veel beter een on opvallende plaats in het koor had den kunnen blijven innemen. Het publiek weet dit van te voren, men houdt daar bij zijn beoordeling wel rekening mee; men ziet dan 't een en ander door de vingers. Zo moeten wij ook doen wan neer we een bespreking wijden aan de opvoering van Vlessing's, lang zamerhand te oud wordende, ope rette „Rose Marie" door het Baard- wij ks Gemengd Koor „Tot Bloei der Toonkunst". De vaste medewerkers, de ge broeders Jan en Bart van de Ven zongen top de bekende degelijke wijze; vooral Jan van de Ven is in zingen en acteren de overheersende figuur, die rustig zijn spel speelt, sober maar volkomen zeker van zich zelf; ook zijn stemmogelijkhedcn zijn groter dan van welke andere solist ook. Ook L. v. Cromvoirt was weer een rol toebedeeld; mag zijn zingen geen sterke indruk maken, zijn spel is vlot, al moet hij er zich voor hoe den, het dramatische element hierin r.iet te zeer te accentueren. De drie vrouwelijke solisten wa ren alle debutanten, althans in de Baardwijkse operette. Jeanne van den Hoven was 'n lieve Rose Marie; zeer zeker is zij een aanwinst voor het koor en de beste sopraan, die wij tot nog toe bij de operette hoor den. Al zijn de mogelijkheden van haar stem, vooral in het hoge re gister, misschien wat beperkt, zij verrast met een zeer zuivere toon en een stem, die in de middenregisters glashelder is en krachtig genoeg voor deze zaal. Haar spel is ongecompliceerd, hoewel enigszins eenzijdig; maar zij geeft zich hele maal aan haar rol en dat is heel veel waard. Paula van Mierlo is geen sterke zangeres, maar haar enigszins zwak ke stemcapaciteiten werden vol komen gecompenseerd door gaaf en natuurlijk spel. Volledig bleek dit in het prachtig en speels voorge dragen lied over de liefde in het laatste bedrijf. Dat Jo van den Hoven ter elfder ure voor een andere niet gedispo neerde soliite moest invallen, moge De heer Marie van Loon, vijftig jaren zetter op de Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, werd, toen hij Zaterdag j.l. dit fees telijke feit vierde door directie en personeel op hartelijke wijze ge huldigd. Daartoe was het gehele personeel samengekomen in hotel Verwiel. Nadat allen zich reeds de goede zorgen van het gerenommeerde ho tel hadden laten welgevallen, nam de firmant de heer Jan Tielen het woord. Hij noemde de heer van Loon een werker van de goede oude stempel, die buitengewoon prettig en opgeruimd steeds zijn werk deed, vijftig jaren lang, die liefde had voor het bedrijf en die meeleefde met patroons en drukkerij. De heer Tielen haalde de woor den aan die de redacteur van „Gra ficus", het vakblad, geschreven had bij gelegenheid van dit gouden ju bileum: ,,'t Is geen sinecure vijftig jaar in een bedrijf werkzaam te zijn geweest". Maar Marie had dit ge presteerd en op een wijze die alle lof verdiende. „Ik dank U voor alles wat gij voor het bedrijf hebt gedaan" besloot de heer Tielen en hij bood hem een fraaie vulpen met inscriptie aan en een geschenk onder couvert. De gelukwensen van het perso neel werden vertolkt door de chef van de drukkerij, de heer A. Kerk hof, die wees op de prettige wijze, waarop iedereen steeds met Marie had samengewerkt. Als waardering hiervoor en als stoffelijk bewijs van de gelukwen sen van het gehele personeel bood hij hem een mooie haardstoel aan en een kistje sigaren. Dan huldigde de heer Jan Tielen Mevr. van Loon, die steeds een steun was geweest voor haar man en deze woorden van hulde gingen vergezeld van een boeket bloemen. Vervolgens gaf hij kennis van diverse schriftelijke gelukwensen, o.a. van „Geyers Uitgevers Bureau", te Utrecht, waarvoor deze drukkerij en dus ook Marie van Loon reeds 40 jaren een periodiek verzorgt, en van de redactie van „Graficus"; beide gelukwensen gingen verge zeld van een postchèque. Ondertussen was ook de loco burgemeester, de Edelachtbare heer Fr. Smolders de zaal binnengeko men. Deze sprak als volgt „Het was als excuus gelden voor haar minder goede acteren en zingen. Jan van den Broek en Christ Hoe- venaars pasten zich met hun rollen goed in het geheel; alleen vragen we ons af waarom een van de jong ste mannelijke leden de rol van oude herbergier moest vervullen, zodat de kans op een aardige humoris tische creatie verloren ging; en waarom een van de jongste meisjes een oude vrouw moest uitbeelden. Het koor komen woorden van welverdiende lof toe; vooral viel 't levendige acteren van het koor op; men leefde zich volledig in en ook het zingen was zeer enthousiast en gedisciplineerd. We noemen bijv. het slotkoor van het tweede bedrijf, het plaagliedje in dat bedrijf en het slotkoor van het laatste bedrijf. Het goede acteren en zingen van het koor is het beste bewijs van de kundigheid van regisseur en diri gent, de heren Lambert van Crom voirt en Jos Lombarts. Wanneer we een slotconclusie moeten geven, dan kunnen we in derdaad concluderen dat het alles bijeen een goede, amusante, vlotte opvoering was, die de volledige aan dacht had van de stampvolle zaal. De décors van Jan Mol waren goed, hoewel misschien iets druk en bont. De piano-begeleiding was in de vaardige handen van mevrouw Lyda Verhoeven-v. Gent, die zich volko men wist aan te sluiten bij de so listen, al moest ze zich wel eens een keer snel herstellen. Ook Zondagavond was de zaal geheel gevuld en het bestuur heeft voor aanstaande Zaterdag een 3e opvoering in het vooruitzicht moe ten stellen. Het is zeer zeker hoge lijk de moeite waard naar deze ope rette te gaan zien en ze te beluis teren. EXOTISCHE DANSKUNST TE WAALWIJK. Hima Kesarcodi voor de Kunstkring. Morgenavond wordt in Musis Sacrum een programma geboden waarvan we zonder overdrijving kunnen zeggen: zo iets is in Waalwijk nog nooit gezien. Toneelspelers en musici volgen elkaar in bonte rij op, het beste wordt geboden wat Nederland bieden kan. Maar de Kunstkring begint er een traditie van te maken éénmaal per jaar buitenlandse krachten naar Waalwijk te halen. We herinneren ons Stefan Askenase, Cilly Wang, Salzburger Marionettentheater. Dit jaar viel de keuze nog veel ver der en werd Hima Kesarcodi, ,de leidster van de grote dansschool te Bombay op het programma geplaatst. Hima Kesarco di maakt een groot tournee door Neder land. Haar eerste optreden in ons land gedurende het Holland Festival, werd 'n dusdanig groot succes dat herhalingen moesten plaats vinden om de velen die haar kunst wilden bewonderen tevreden te stellen. De verwachtingen zijn dan ook overal waar zij komt zeer hoog ge spannen. Over haar danskunst kunnen we U weinig vertellen. Dit moet U ondergaan. 2ij voert U binnen in een geheel an- mij een groot genoegen toen vorig jaar burgemeester Lambooy mijn oud-collega C, Didden huldigde; nu vandaag heb ik de volledige taak om namens het gemeentebestuur hier acte de présence te geven en dat niet alleen. Marie gij bent een van de trouwe werkers van de Waalwijkse Stoom drukkerij Antoon Tielen. Gij hebt in de afgelopen vijftig jaar heel wat werk verzet; heel wat zetwerk is in die jaren door Uw handen gegaan, voor de Echo, voor periodieken en anderszins. Gij hebt als trouwe wer ker Uw beste krachten, ja een stuk van Uw leven aan de drukkerij ge geven, dat verdient dank. Het is mij dan ook een groot voorrecht mede te delen dat 't H.M. de Koningin behaagd heeft U te be giftigen met de bronzen medaille verbonden aan.de orde van Oranje Nassau. Moge het U gegeven zijn deze onderscheiding nog jarenlang met ere te dragen. Ik feliciteer U hiermede en oo'k de drukkerij. Dit is reeds de vierde Koninklijke on derscheiding, het getuigt van de goede band die er bestaat tussen patroons en personeel. Namens allen feliciteerde de heer Jan Tielen de juilaris met de Ko ninklijke onderscheiding en hij dankte de loco-burgemeester voor zijn bemoeiingen in deze. Nadat de jubilaris patroons, per soneel en de loco-burgemeester be dankt had voor deze prachtige hul diging, bleef men nog enige tijd in genoeglijke stemming bijeen, totdat de jubilaris, die vergezeld was van zijn gezin, het feest in huiselijke kring ging voortzetten. Nogmaals, van harte proficiat, Marie dere, voor ons vaak niet begrepen we reld. Het feit dat Hima Kesarcodi een dans avond verzorgde voor H. M. Koningin Juliana toont wel aan dat zij tot de grote dansphenomenen van nu gerekend moet worden. Ovér haar zelf kunnen wij U iets meer vertellen. Zij stamt uit een familie die India reeds generaties dansers van formaat schonk. Haar moeder Mira Devi, maar vooral haar tante, de beroemde danse res Menaka, oogstte grote successen. Haar dansopleiding kreeg zij van Gooi- drag Pillai, een van India's grootste dansers. Onder zijn leiding is Hima Ke sarcodi geworden de beste vertegen woordigster van de danscultuur van Z.- India. Bedriegen de voorjfkenen niet, dan zal met haar het dansgeslacht nog niet zijn uitgestorven, want haar beide dochtertjes, de 9-jarige Lasika (Gracie) en de zesjarige Sanyucta (Eenheid) vol gen moeders voorbeeld. Hima Kesarcodi is niet alleen een uit stekende danseres, maar ook als toneel speelster behoort zij tot de grootste van ndia. In Londen studeerde zij aan de Royal Academie of Arts, toneel en re gie. De teksten voor haar in India zeer geliefde dansdrama's schrijft zij zelf, ter wijl zij zelf daarin de hoofdrol speelt en de regie voert. Haar zeer sterke mimiek en haar gro tere beweeglijkheid heeft bij haar het statische karakter van de dansen, die het voor ons vaak zo moeilijk maken, sterk verminderd. En mocht II haar kor te Engelse inleidingen niet verstaan, laat U dat niet weerhouden, want zelf zegt ze U: „Verstaat U mij niet, kijk dan naar mijn gezicht, let op mijn gebaren en het rhythme van mijn voeten, en U verstaat het beter dan ik U zeggen kan". KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTAND. De K.J.M.V. komt a.s. Dinsdag avond weer bijeen in café van Bracht voor een bijeenkomst waar op enkele vragen betreffende de middenstand beantwoord zullen worden en waarop de leden een voorproefje zullen krijgen van de Vr. en Z. avond, die bij het 4e lustrum zal worden gehouden, „TOT WEDERDIENST BEREID", Onder deze titel brengen vana vond in de Gildenbond de Kaats- heuvelse toneelspeelsters en -spe lers, die verenigd zijn in de to neelvereniging „Crescendo" een vrolijk spel, dat er ongetwijfeld bij de bezoekers in zal gaan. Men kan door het genieten van een vrolijke, goede avond een voortreffelijk sociaal doel steunen. De opbrengst is immers ten bate van Herwonnen Levenskracht. wiaod WEER EEN ECHTE PUTSTRAATAVOND. Het was Zaterdagavond in- café Frans v. Helvoirt weer een echte Putstraat-avond, toen de jongelui van de buurtvereniging met 'n zeer gezellig blijspel voor het voetlicht

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2