VKALWÜK HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 FEBRUARI 1952. 6 Door EARL DERR BIGGF.RS. VERTALING VAN P. i n P g v S v Riebeeck hoopte dit door ruil in handen te krijgen. Maar deze ruilhandel leverde het gewenste resultaat niet op. Het werd van Kiebeeck al spoedig duidelijk dat hij zeli vee moest gaan houden en land bouwgewassen moest verbouwen. Het is deze omstandigheid geweest, die heeft gemaakt, dat het doel van de „Heren XVli ver voorbij is gestreefd. In stede van een eenvoudige verversingspost, leg de van Riebeeck de grondslag voor een volksplanting, want nu kwamen er boe ren, vrije burgers, die voor eigen reke ning vee hielden en het land bebouwden. Er ontstond een vrije gemeenschap van kolonisten uit Nederland, die zich reeds gedurende van Riebeecks tijd, hij ver toefde van 7 April 1652 tot 7 Mei 1662 aan de Kaap, belangrijk ontwikkelde. Na enige jaren kon de kolonie vol doende groenten, vruchten en vers vlees beschikbaar stellen aan de passerende schepen, was er gelegenheid om de zie ken te verplegen en verversingen uit te reiken. Van Riebeeck was een ijverig man. Aan zijn devies: „Die advancement soeckt sal geen naerstigheijd sparen", heeft hij zich geheel gehouden. Hij deed alles om weer geheel in de gunst van zijn heren en meesters, zoals hij ze be titelde te komen, deed tal van voorstel len die het heil van de kolonie beoogden, maar verzocht ook bijna in elke brief om spoedige overplaatsing naar Batavia, want eigenlijk tegen wil en dank was van Riebeeck aan de Kaap verzeild ge raakt. Hij wilde weer tonen wat hij waard was en in Oost-Indië promotie maken. Pas na 10 lange jaren aan de Kaap is hem dat gelukt. Tien jaren van veel zwoegen, van vele verdrietelijkheden én met zijn eigen volk, dat vaak uit rauwe gasten bestond, èn met „de diefachtige, luie, stinkende schepselen, zoals van Riebeeck de Hottentotten betitelde. Met engelachtig geduld verdroeg van Rie beeck deze teleurstellingen, verbood Ztjn manschappen geweld te gebruiken tegen de Hottentotten en wist daardoor een toestand van gewapende vrede te hand haven, die de nederzetting slechts voor deel heeft gebracht. Op zijn voorstel konden de compagnie-dienaren al spoe dig vrije burgers* worden, konden ze eigen land bebouwen en een eigen huis bezitten. Ook andere nederzetters uit patria konden zich aan de Kaap vesti gen. Van Riebeecks betekenis voor de vestiging van de blanke volksplanting in het Zuiden van Afrika kan niet licht worden overschat. Zijn geschiedschrij ver Dr. E. C. Godée Molsbergen ge tuigt van hem aan het slot van zijn ge degen biografie pag. 179 laatste alinea: „Zijn opgewekt humeur, optimisme en Godsvertrouwen bewaarden hem er voor om bij de pakken neer te zitten"... „had hij het vertrouwen dat na welvolbrachte arbeid beloning niet zou uitblijven. Zo kon hij wezen de Stichter tegen wil en dank. De dank brengt het nageslacht!", en zolang Zuid-Afrika zal bestaan, zal jan van Riebeeck, de stichter, niet wor den vergeten. Eindelijk kwam de verlossing. In Juli 1662 kwam van Riebeeck met zijn gezin in Indië aan. Enige maanden later werd hem het gouvernement van Malakka op gedragen met de titel van gouverneur president. Malakka was toen reeds een afgeschreven post, zodat van Riebeeck daar niet vond wat hij zocht. Toch slaagde hij er in de handel te doen op leven, doch hij had er het ongeluk zijn vrouw te verliezen. 2 November 1664 stierf zij, van wie haar grafsteen ge tuigt: Wien Rotterdam het Licht Leijden goe seden Gaff Wiens troudagh hielt Schiedam Leijt hier nu in dit Graff. Van Riebeeck bleef met de zorg voor vier kleine dochtertjes achter. Zijn twee zoons waren reeds vroeger aan de Kaap onder geleide van de zeeheld Douwe Aukes naar Leiden gezonden. Hij verlangde overplaatsing, hetzij naar Holland, hetzij naar Batavia In 1665 werd hij van zijn post ontheven, kwam in Batavia aan en kreeg daar de functie van secretaris van de Hoge Re gering. Tot Raad van Indië heeft hij het niet gebracht. Zijn hoogste wens werd niet vervuld, maar wat de vader vergeefs had begeerd is later de zoon Abraham te beurt gevallen. Hij werd zelfs gou verneur-generaal. Twee jaar na het overlijden van zijn vrouw hertrouwde Jan van Riebeeck met een ander: Maria Isaacks Scipio gehe ten, een weduwe uit Alkmaar, die be reid was van Riebeeck hulp en steun te verlenen bij de opvoeding van de klei nen. In de nu volgende 11 jaar begon van Riebeeck's gezondheid slechter te worden. Een uitterende ziekte sloopte 't eens zo sterke gestel en na een ziekbed van vijf maanden stierf hij in de morgen van 18 Januari 1677. Anderhalve eeuw, tot in het begin van de negentiende, toen de Grote Kerk te Batavia werd afgebroken, dekte een grafsteen het overschot van hem, die zoveel belangrijks tot stand bracht. Het opschrift luidde: Hier onder ligt begraven den E.Hr. Iohan van Riebeeck, eerste stichter der colonie aan Coba de Boa Esperance en oud president van Malacca, jongst se cretaris van de Hooge Regering van In dia Obiit 18en January Ao 1677 oud 58 jaaren. H. Bloem. DE H.K.W. VERGADERDE FEESTELIJK. Om het bezoek aan de jaarverga dering te stimuleren en mogelijk ook om een propagandistisch tintje aan die vergadering te geven, had het bestuur van de afdeling Waal wijk van de R.K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden besloten een enigszins feestelijk ka rakter aan die vergadering te geven. Men had succes, want heel wat meer leden dan anders waren Don derdagavond in Thalia aanwezig. De voorzitter van de afdeling, de heer van Broekhoven, die de ver gadering opende, sprak in zijn ope ningswoord over de noodzaak van propaganda voor de bond, vooral met het oog op de sociale positie van de kantoor- en winkelbediende. Nadat de notulen waren goedge keurd, las ae secretaris, de heer van Zon zijn jaarverslag voor en hier uit bleek dat het afgelopen jaar niet onverdeeld gunstig was ge weest. Het ledental was met 5 ach teruitgegaan en bedroeg nu nog 133. De propagandaclub had haar werk zaamheden niet ten volle kunnen ontplooien, wegens ziekte e. d. Het verslag sprak over de en quête onder het winkelpersoneel, betreffende de winkelsluiting. Al gemeen had men de voorkeur gege ven aan de vrije Dinsdagmiddag en het bestuur hoopte, dat, wanneer deze kwestie in de gemeenteraad behandeld zou worden, men hier mee rekening zou houden en dat het bestuur zou worden gehoord. Ook de penningmeester gaf een zeer overzichtelijk en uitgebreid fi nancieel verslag, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 4135.80 en de uitgaven 4047.20. De bestuursleden Fait en van Zon werden herkozen geen andere candidaten waren er gesteld. In de kascommissie werden be noemd de heren G. Leijten en Vermeer. Bij het punt Mededelingen zei de voorz. dat men heel misschien aan staande zomer weer een uitstapje zou gaan maken. De eerw. adviseur, Kapelaan Was- senberg, sprak een kort propagan distisch woord voor de sociale school, die nu gewestelijk was ge worden, want er was een leerling uit Drunen. Vervolgens spoorde hij de aanwe zigen aan trouwe en actieve leden van de organisatie te zijn. Gedach tig het woord van de Paus moest men meeleven met zijn organisatie, met de belangen van de H. Kérk en de belangen van het vaderland. Het hoofdbestuurslid, de heer Loomans, zette het doel van de or ganisatie in het kort uiteen meer bestaans- en rechtszekerheid, zoals dit reeds ten dele was verwezenlijkt in de vele C.A.O.'s. Men moest ech ter niet alleen behouden wat er be reikt was, maar verder gaan en in dit verband wees hij op de komende werkloosheidsverzekering. Tenslotte wees hij er op dat men moest zorgen op het terrein van de vakbeweging een krachtige stem te laten horen, vooral tegenover de so cialisten. En hiermee was het officiële ge deelte van de avond voorbij wel kreeg de heer Loomans later op de avond nog gelegenheid even te spre ken over de bedrijfsbonden en over het gevaar dat hierin schuil ging We hopen, zei hij, de maatschappe lijke groepering te kunnen blijven die we nu zijn; maar voort de ver dere rest werd er gedanst en gezon gen en geluisterd naar grappen van Harry van Berkel en naar de mu ziek van de Melody Band. En het natuurlijk te vroege einde kwam met een lang zal-t-ie leven voor de jarige penningmeester, die op de schouders ging. HERMAN EN JULES SLAATS RUSTEN IN VADERLANDSE BODEM. Vrijdagmorgen zijn met sobere maar zeer indrukwekkende plech tigheid de stoffelijke resten van Herman en Jules Slaats, die tijdens de bezetting in het concentratie kamp Neuengamme om het leven kwamen, herbegraven. Zeer groot was het aantal van hen, die hun deelneming betuigden door hun aanwezigheid in de kerk, waar voor het priesterkoor de beide kisten stonden bedekt met de Ne derlandse vlag en bloemstukken van familieleden en Oud-strijders. Het kerkkoor zong de Psalm „De Profundis", waarna de weleerw. Heer Kapelaan Ras de absoute ver richtte. En troostend klonk het „In Paradisum" Mogen de engelen u naar het paradijs voeren En terwijl de organist het „Wil helmus" speelde, droeg men de bei de kisten de kerk uitde kist van Jules werd gedragen door zijn vroegere klasgenoten. De plechtigheden op het kerkhof werden verricht door de Weleerw. Pater Dr. de Graaff S.J., 'n familie lid van de familie Slaats. Deze droeg hierna een H. Mis op, terwijl de Weleerw. Heer Kapelaan A. v. Loon celebreerde op het zijaltaar. Tijdens de H. Mis hield Pater de Graaff een predicatie, waarin hij troostend sprak over de dood van deze mannen, die Christus tot het uiterste hebben gevolgd en ook met Hem zullen verrijzen. Mogen Herman en Jules Slaats, wier lichamen nu in vaderlandse bodem rusten, reeds met hun ande re gestorven broeders de vrede ge vonden hebben in Gods Heerlijk heid. OUDERAVOND PROT. CHR. H B.S. TE WAALWIJK. Woensdagavond werd in de Prot. Chr. H.B.S. een ouderavond gehou den, die zeer druk bezocht werd. In het eerste deel was er gelegenheid om de leraars te spreken. Tiental len ouders maakten van deze gele genheid gebruik om over de vorde ringen hunner kinderen te spreken. Vervolgens opende de directeur het samenzijn op de gebruikelijke wijze en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij wees op het belang van de instelling „Een uur Muziek", die ook in Waalwijk haar werk zal be ginnen. Als eerste spreker besprak de heer B. Fopma het onderwijs in het handtekenen. Hij toonde aan de hand van voorbeelden aan hoe de ■leerlingen eerst copiëren, vervol gens hoe hun fantasie geleid wordt ■en daarna hoe er uit het geheugen getekend wordt. Tenslotte werd aandacht geschonken aan het teke nen naar de natuur en aan het lijn tekenen. Mej. Dra. Huiskamp gaf een over zicht van de werkzaamheden bij het onderwijs in het Duits. Doel en me thode werden in het kort bespro ken, terwijl op enige onderdelen, PRINSES MARIJKE WORDT 5 JAAR. De Benjamin van het mooie Ne derlandse Koninklijke, gezin wordt vandaag vijf jaar. We denken terug aan de vreugde, de warme blijdschap die in ons hart was op die door-en-door koude 18e Februari in 1947, toen een lange co lonne auto- en motorrijders de ge lukwensen van het gehele Neder landse volk naar Paleis Soestdijk bracht. Ja, er heerste vreugde in Nederland om dit nieuwe prinsesje. En zoals altijd de jongste in een ge zin met extra liefde en extra zorg wordt omringd, zq heeft ook het kleinste Nederlandse prinsesje, Ma rijke, wel een iets groter plaatsje in het hart van elke Nederlander, temeer nog omdat haar jeugd niet onbekommerd blijkt. En vandaag gaan meer nog dan anders de gedachten van het Ne derlandse volk uit naar het kleine Marijke op Soestdijk en wenst men haar een blije zonnige toekomst. zoals spraakkunst, lezen en verta len, nader werd ingegaan. Drs. H. G. Schulte Nordholt sprak over het onderwijs in de geschiede nis. Spr. begon met er op te wijzen, dat het goed was, dat de ouders, die toch immers de school hebben ge sticht op de hoogte blijven van de gang van zaken in hun school. Na de stof en de methode van het geschiedenisonderwijs te hebben be sproken, gaat spr. nog in op de be tekenis van het Christelijk karak ter van de school voor het geschie denisonderwijs. Hij wijst op drie aspecten de luister van de mens, zoals die uitkomt in de schatten der cultuur, de ellende, die o.a. blijkt uit het mateloos machtsbegeren der volken, en op het Godsbestuur, dat we in het geloof mogen aanvaarden en waardoor we ons veilig weten. Dat mogen en moeten we onze leer lingen meegeven als vaste koers in de onzekerheid van het heden. De voorzitter ,de heer H. Kerst, sloot de bijeenkomst met gebed. EERSTE WAALWIJKSE MOTORCLUB. Blijkens achterstaande adverten tie zal er a.s. Woensdag in café Pas sier een vergadering van de Eerste Waalwijkse Motorclub worden ge houden, waarop o.m. het voltallig bestuur gekozen zal worden. Tevens zal op die vergadering de ingezon den mededeling in ons blad wor den besproken. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer Jan van Beurden, deed dezer dagen met goed gevolg examen voor onderwij zer. Hij was leerling van de demo- bilisanten-cursus in Breda. Proficiat HIMA KESARCODI IN WAALWIJK. Ongetwijfeld biedt a.s. Dinsdag 't bestuur van de Kunstkring de leden een van de mooiste avonden aan van dit seizoen. Zoals we reeds be richtte, is men er in geslaagd het tournee van de vermaarde Hindoe- Danseres Hima Kesarcodi over Waalwijk te leiden en ook de Waal wij kers te laten genieten van deze schitterende kunstvorm, waarmee de danseres reeds ontelbaren in ver rukking heeft gebracht.- Deze daad van het Kunstkringbe- stuur dient gewaardeerd te worden door een grote belangstelling. BEGRAFENIS A. DANEN f De uitvaart en begrafenis van de zo ongelukkig om 't leven gekomen leraar der Nijverheidsschool, de heer Danen, heeft hedenmorgen plaats gehad in de parochie van Cuyk a.d. Maas. Het bestuur, moderator, directeur en leraren en de leerlingen van zijn klas (electrotechniek) hebben zijn stoffelijk overschot aldaar de laatste eer bewezen. Met het plotseling verscheiden van de heer Danen verliest de school een prima leraar, de familie Danen te Cuyk een goed en veelbelovend enige zoon en 1 broer. I FEUILLETON „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", van 51) OREILLE. O, ik maak het best. Geen heftige schoten weer uit struiken? Geen trekker overgehaald. Ik stel me voor, dat het een verregaande on beschaamdheid geweest is, meer niet. Wat zegt u onbeschaamdheid? Ik bedoel, dat die kerel toch eigen lijk een lafaard is. Chan schudde plechtig het hoofd. -Vergeef mij nederige waarschuwing verlies de voorzichtigheid niet. Hete hoofden zijn overvloedig in heet klimaat. Ik zal bezinnen eer ik begin, be loofde John Quincy. Maar ik vrees dat ik gestoord heb. Bespottelijke gedachte, protesteerde Chan. Ik ga nu maar. Laat het me weten, als het licht doorbreekt. Zeer zeker. Tot op heden breekt nog niets. John Quincy bleef staan bij de deur van de zaal. Chan had dadelijk het grote boek weer opengeslagen en boog er zich met alle tekenen van belangstelling over. John Quincy ging naar Waikiki en zag een saaie avond voor zich. Barbara was uit logeren bij oude vrienden van de familie. Het had hem niet gespeten, dat zij ging, want hij voelde zich niet op zijn gemak in haar tegenwoordig heid. De vervreemding tussen het meis je en Jennison duurde voort; de advo caat was niet aan de boot geweest om afscheid van haar te nemen. Ja, John Quincy was met blijdschap van haar gescheiden, maar haar afwezigheid maak te het huis somber en leeg. Na het eten zat hij met zijn pijp op de lanai. Op het strand in het Rif en Palmhotel was wel prettig gezelschap maar hij aarzelde. Hij had Carlota Egan verscheidene keren bij dag gezien op het strand of in het water. Zij was nu heel gelukkig, ofschoon zij met schrik dacht aan haar naderende reis naar En geland. Daar hadden zij veel over ge praat bij daglicht. John Quincy durf de zichzelf niet goed vertrouwen bij avond zoals Chan ook gezegd had van zijn stenen afgod. Agatha was er toch nog, in Boston. En Barbara was er ook. Drie meisjes tegelijk was een afmattende ondervinding. Hij stond op en ging naar de stad, naar de bioscoop. Op Zaterdagmorgen werd hij vroeg gewekt door het snorren van vliegtuigen boven het huis. De Amerikaanse vloot was in het gezicht en de luchtvaart broeders haastten zich, om haar vrien delijk welkom te heten door hen tege moet te zweven. Het was, of het car naval was in Honolulu; van alle mas ten woeien vlaggen, en zoals Barbara had voorspeld, de straten waren vol met knappe jongens in smetteloze uniformen. Zij waren overal, in de winkels om souvenirs te kopen, in de trams aan het pret maken. 's Avonds was er groot bal in het Strandhotel, en John Quincy, op de wandeling, zag al die keurige uniformen zich in de richting van Waikiki bege- ven, vergezeld van mooie jonge meisjes, die maar al te blij waren om hier hun uitverkorene te zijn. John Quincy voelde zich plotseling er uit. Ieder mooi meisje, dat hij zag, deed hem aan Carlota Egan denken. Hij wendde zijn dwalende schreden naar het Rif en Palmhotel, en vreemd, hij liep op eens flinker. De eigenaar zelf zat achter de lessenaar, nu met kalme, onbezorgde blik. Goedenavond, meneer Egan of moet ik zeggen meneer Cope, merkte John Quincy op. - laten we het maar bij Egan houden, antwoordde de man. Ik ben aan het andere ontwend. Winterslip, ik ben blij je te zien. Cary komt dadelijk be neden. John Quincy keek om zich heen in de grote zaal. Het was een toneel van verwarring, bespatte ladders, verfpotten, rollen behangselpapier. Wat gebeurt hier? vroeg hij. Alles wordt wat opgefrist, ant woordde Egan. Je weet, we zijn nu in tel. Hij lachte. Ja, het oude Rif en Palm hotel Leeft hier lange tijd gestaan zon der dat het betere element van Hono lulu er ooit naar keek. Maar nu weet iedereen dat ik familie ben van de Brit se Admiraliteit, en nu is alles hier plot seling eigenaardig en belangwekkend. Men komt hier thee drinken. 'Stel je voor! Maar dat is Honolulu. Dat is overal zo, verzekerde John Quincy hem. Ja en juist om dat te ontkomen ben ik uit Engeland weggelopen, heel wat jaren geleden. Ik zou hun allen Mevrouw Louise Groot-de Vries die a.s. Donderdag met de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal optreden. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen<- en Leder All-round Stikmeester Modeleur Kantenschrooier Bijtuigers Aflapper le klas Zoolleerstanzer le kl. Overleersnijders Mach. Zwikker Handschoenenstikkers (sters) (met machine) Mach. Overhaler Jeugdige schoenfabr.arbeiders Schoenstiksters (fabriek) Plaksters BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Timmerlieden Metselaars Stucadoors Schilders Grondwerkers Opperlieden Bouwvak-sjouwers L.l Timmerlieden (met Ambachtsschool-opl.) HoutKurk, Stro Meubelmakers Meubelstoffeerders L.l. meubelmakers KledingReiniging Kleermakers Schoen- en Leder Snij/Stikmeester Werkmeester Onderwerkafdeling Hulpstikmeester Handzwikkers Hand-overhalers Doorzetters Aankloppers Opzolers Glatter <1 §Sg Hakkenbouwers Hakbekleder Zolenschuurders Zolenbimser Hakkenschuurders Leestensorteerder Uitpoetser Inpakker Hakkenzetters (houten en leren) Huidenspanners Strijkers Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Machine-bankwerkers Metaaldraaiers Constructie-bankwerkers Stokers Rijwiel-reparateur Auto-monteurs L.l. Auto-monteur Electro-monteur L.l. Machine-bankwerker Vrije Beroepen Vrouwel. Kantoorbedienden Mannel. Kantoorbedienden Voeding en Genot Slagersknechten Verkeer Div. Chauffeurs Bezorgers Handel Verkoopster Huish. diensten: Dagmeisje Dienstbode Deze bekendmaking is geldig t.m. 23 Februari 1952. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tele foon 2131. Het Arbeidsbureau te Waalwijk verleent ook inlichtingen aan as pirant-emigranten. graag vertellen, dat ze naar de duivel kunnen lopen maar ik moet aan Cary denken. Vrouwen voelen die din gen nu eenmaal anders. Het zal haar goed doen, als al die douairières haar toelachen. En dat doen ze allemaal, weet je, ze hebben 'zelfs uitgevist, dat mijn neef George geridderd is, omdat hij een buitengewoon werkdadig soort zeep maakt. Hij grinnikte. Ik zou er nooit J over gesproken hebben ik vind het J niets eervols voor de familie. Maar de grote wereld heeft een vreemde maat- staf. En ik mag die arme George niet j hard vallen. Zoals Arthur zegt, zeep maken is een aardig schoon werkje. Is uw broer nog bij u? Neen, hij is teruggegaan om zijn werk op de Fanning Eilanden af te ma ken. Als hij weer hier komt, gaat Cary voor een poos naar Engeland. Ja, het is in orde, ik laat haar gaan, voegde hij erbij. Ik betaal ook deze werkzaamhe den. Het is mij gelukt om een tweede hypotheek er bij te krijgen op dit arme, wankelende Rif en Palmhotel. Dat is het gevolg van mijn nieuw ontdekte band met de Britse Admiraliteit en die malle zeepfabricage. Daar is Cary. John Quincy draaide zich om. En hij was blij, dat hij het gedaan had, want hij zou niet graag het schouwspel, Car lota op de trap, hebben gemist. Carlota in een avondjapon van glazende stof, het haar gekapt op een nieuwe, buiten gewoon aantrekkelijke manier; haar wit te schouders leken albast, haar ogen keken eindelijk blij. Toen zij vlug naar hem toe kwam, stokte zijn adem, zo mooi had hij haar nog nooit gezien. Zij had zeker zijn stem gehoord, meende hij, en zich met verrassende spoed aldus gekleed en ge kapt om hem te begroeten. Hij was heel dankbaar toen hij haar hand nam. Vreemdeling, verweet ze hem, we meenden, dat je ons had verlaten. Dat zal ik nooit doen, ant woordde hij, maar ik heb het nog al druk gehad. Achter hem klonk een stap. Toen hij zich omwendde, stond daar één van die alomtegenwoordige Marine jongens, een slanke, blonde Adonis, die met zijn pet in de hand verove rend stond te glimlachen. Hallo, Johnny, zei Carlota. Me neer Winterslip uit Boston, dit is Luitenant Booth, uit Richmond, Vir ginia. Aangenaam, knikte de jongen, zonder zijn ogen af te wenden van het gezicht van het meisje. Eén van de gasten, die Winterslip, daar hoef de geen rekening mee gehouden te worden dat was blijkbaar het ge voelen van de luitenant. Klaar, Cary? De auto staat buiten. Het spijt me vreselijk, meneer Winterslip, zei het meisje, maar we moeten naar het bal. Dit weekend behoort geheel aan de Marine. U komt nog wel eens terug, nietwaar? Natuurlijk, zei John Quincy. Laat ik u niet ophouden. Zij glimlachte hem toe en snelde weg met Johnnie aan haar zijde. Toen hij hen nakeek, voelde John Quincy zijn hart in de schoenen zin- kén, een onverklaarbaar gevoel van ouderdom en hulpeloosheid kwam over hem. Jeugd, jeugd ging daar heen door die deur en liet hem ach ter. Jammer dat zij zich zo haasten moet, zei Egan met vriendelijke stem. O, dat komt wel in orde, ver zekerde John Quincy hem. Zeker een oude huisvriend die luitenant Booth? Wel neen. 't Is maar een jon gen, die Cary op feestjes in San Francisco ontmoet heeft. Wilt u niet gaan zitten en eens opsteken? Een andere keer, dank u, zei John Quincy moe. Ik moet gauw naar huis terug. Hij verlangde weg te komen, naar buiten in de kalme, liefelijke nacht, de nacht, die nu voor hem verwoest was. Hij liep over het strand, woest met zijn tenen in het witte zand schoppend. „Johnnie!" Ze had hem Johnnie genoemd. En zoals ze hem aangekeken had! Weer voelde John Quincy die scherpe pijn in zijn hart. Dwaas, dwaas; veel beter naar huis gaan en vergeten. In het vredige, oude Boston, daar hoorde hij. Hier was hij een oud man, dertig bijna. Beter heengaan en deze kinderen achterlaten, met de liefde en het strand in de maneschijn. Juffrouw Minerva was uitgegaan in de grote auto om bezoeken af te leggen; het huis was zo stil als een graf. John Quincy dwaalde doelloos door de sombere, lege kamers. Ver derop was dansmuziek en luitenant Booth uit Richmond hield Carlota in zijn armen op de intieme manier, zoals dat jonge goed het tegenwoor dig deed. Bah! Als hem maar niet bevolen was om Hawaii te verlaten, waarachtig, dan ging hij morgen weg. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6