Waalwijkse en Langstraatse Courani I Wijde Wereld 0o4te.nKy.ks positie D.D.D „Waai hoog nou in die helder lug Transvaalse Vrijheidsvlag..," Het Gebed in hei Katholieke Gezin. UIT DE Twee manieren om op koffie te besparen.... Hoe wordt hoor organi satie opgebouwd? VAN KRUGER TOT MALAN. SANAPÏR1N jaagt kou JLj en pijn uit Uw body B Nederlandse Bisschoppen wijzen op de Priesterlijke taak der ouders. Bescherming bevolking vraagf aar.dachl VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week OPGERICHT 1878 DE ECHOW "W T ZUIDEN 75e JAARGANG No. 18 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" 1 De Westelijke Grote Drie hebben na afloop van de conferentie van de N.A.T.O. in Lissabon gesproken over Duitsland en Oostenrijk. We zijn de laatste jaren gewend geraakt deze twee landen in een adem te noemen, hoewel hun positie geenszins de zelfde is. Oppervlakkig, of naar het uiterlijk beschouwd, is er niet zo heel veel verschil Oostenrijk is, evenals Duitsland, in verschillende bezettingszones verdeeld en wel zo dat het er ook daar practisch maar twee zijn een door de Westelijke gezamenlijk bezette en een door de Russen bezette. Met Wenen is het al niet beter gesteld dan met Ber lijn: ook deze stad is in stukken verdeeld, waar Amerikanen, Engel sen, Fransen of Russen de scepter zwaaien en een internationale zo ne, waar ze het gezamenlijk doen. Oostenrijk heeft echter op Duits land voor dat het niet twee rege ringen kent, maar vanuit 't centrale punt Wenen wordt bestuurd, een niet te onderschatten voordeel te genover de tragische Duitse ver deeldheid. Al is het in Oostenrijk natuurlijk evenmin allemaal koek en ei met de verhoudingen. Dat wij geneigd zijn Duitsland en Oostenrijk, als het over hun huidige positie gaat, in een adem te noemen, vindt eerder zijn oorzaak in het feit dat Oostenrijk de lotgevallen van zijn Noorderbuur gedurende de af gelopen oorlog heeft moeten delen en dat 't wel zo vroegtijdig en gron dig was geannexeerd, dat het deel leek uit te maken van Nazi-Duits- land. Ondertussen was ook het Oos tenrijkse volk niets dan een slacht offer van dezelfde ziekte als waar onder wij van 1940 tot 1945 hebben geleden, de Duitse expansiologitis. Dienovereenkomstig is het land na de oorlog dan ook zoveel mogelijk door de Westelijke mogendheden 'behandeld. Wel zit het met Duits land in hetzelfde schuitje, in zoverre dat het nog altijd op een vredesver drag zit te wachten. Oostenrijk heeft het buitengewoon slecht getroffen, want het is zowel voor, onder als na de oorlog 't kind van de rekening geworden. Dat is trouwens niet de eerste keer in de geschiedenis. Niettemin zou er al lang een vredesverdrag geweest kunnen zijn als de totstandkoming niet met alle mogelijke middelen was verijdeld. Misschien heeft deze situatie het voordeel, dat het alsnog te sluiten vredesverdrag aanmerkelijk lichter zal zijn dan wanneer het gauw na de oorlog zou zijn gesloten. Ten op zichte van Italië heeft men ten minste binnen de kortst mogelijke tijd betreurd, dat de vredesvoor- voorwaarden niet anders gesteld waren en dat zou ongetwijfeld ook ten opzichte van Oostenrijk het ge val zijn geweest. Dit zou evenwel niet ?o'n overwegend bezwaar zijn geweest, want de waarheid dat ge dane zaken geen keer nemen staat niet meer zo onwrikbaar. Italië b.v. heeft zijn vredesverdrag met Rus land eenvoudigweg opgezegd en 't is buiten kijf dat het er politiek gesproken heel wat gunstiger voor staat dan zijn noorderbuur. Ver melden we alleen maar dat Italië een volwaardig lid is van het At lantisch Pact, terwijl er over Oos tenrijk niet eens gesproken wordt. Wat het vredesverdrag betreft, de Westelijke mogendheden hebben al jarenlang pogingen genoeg onder nomen om er Oostenrijk een te ge ven en ze schijnen nu besloten te zijn het kost wat kost door te drij ven, kan het niet met Rusland dan zonder. Want Rusland is het ten slotte geweest dat aan een stuk door obstructie heeft gevoerd door elk redelijk gesprek onmogelijk te ma ken. Want de Sovjets willen bezet tingstroepen in Oostenrijk houden. Ze voelen er niets voor deze voor uitgeschoven post prijs te geven en zolang er geen vredesverdrag is blijven de bezettingstroepen. Van de andere kant is Oostenrijk even goed een vooruitgeschoven post van de Westerse demokratie en het is dus niet te verwonderen dat de be langen daar hevig botsen. De Wes telijken begrijpen heel goed dat ze het enige anti-communistische bol werk in Midden-Europa niet aan zijn lot mogen overlaten. Zou Oos tenrijk deze functie nog gehad heb ben, als in 1948 na de omwenteling in Tsjecho-Slowakije de Westelijke bezettingstroepen ook niet in het land waren geweest Men hoeft weinig verbeeldingskracht op te brengen om zich te kunnen voor stellen dat de communisten een be gerig oog op deze prooi hebben la ten vallen. Het zal zeer veel moeite kosten om een formule te vinden die Oostenrijk de onafhankelijkheid waarborgen zal en het land bevrij den van de bezetting die het nu al bijna 7 jaar moet dulden. Inderdaad kent Oostenrijk, on danks de overeenkomende omstan digheden, niet de tragiek van het verdeelde Duitsland. Maar het is wel duidelijk dat daarvoor een an dere tragiek in de plaats treedt. Want Oostenrijk betaalt een zeer hoge tol aan de oorlog. Afgezien van de directe oorlogsverliezen en -verwoestingen, zijn er de hoge be- zettingskosten, de zorgwekkende ekonomische toestand, de vijf be- zettingsmogendheden die elk een vinger in de pap willen hebben, wat de regering het bestuur uiterst las tig maakt en vele andere moeilijk heden die uit deze toestand voort vloeien. En dit alles om een poli tieke handel, waarbij Oostenrijk zelf eerder koopwaar dan belang hebbende lijkt. Wanneer het spel zal eindigen is niet te zeggen, maar het is wei te hopen dat dat zal zijn, voordat het land zo verzwakt is dat het geen innerlijke kracht meer heeft om de eerste de beste aanval op zijn positie van binnen of van buiten, af te slaan. Want dan zou den de Sovjets hun doel, zij het langs een grote omweg, toch bereikt hebben. En dat kan de bedoeling niet zijn. De sfeer rond Oostenrijk is wel verre van de beroemde „Weense sfeer". CARNAVAL 1952. Carnaval is op de plaatsen waar dat inheems is, weer op daverende wijze gevierd. Vooral Den Bosch, waar Oeteldonk 70 jaar bestaat en waar de prins te dezer gelegenheid officieel ten raadhuize werd ont vangen, is geweldig feest gevierd. Vooral is heel veel werk gemaakt van de optocht van Maandag, waar voor o.m. de gemeente een prijs van 250 beschikbaar stelde. De stoet was zeer interessant en werd door meer dan 100.000 mensen gadege slagen. Ook Breda, Bergenopzoom, Venlo, Sittard en Maastricht bleven niet achter en de thuisblijvers hebben de festiviteiten door de radio goed kunnen volgen. DEN BOSCH GAAT 339 WONINGEN BOUWEN. In de Raadsvergadering van a.s. Vrijdag zal een aantal voorstellen worden behandeld tot de bouw van niet minder dan drie honderd negen en dertig woningen, waaronder zich bevinden een honderd en veer tien woningen, welke uit de Bur gerzinlening kunnen worden gefi nancierd. GROEP-STEENBERGHE ONTBONDEN. Overeenstemming betekent h. i. herziening van beleid. De Groep-Steenberghe heeft het volgende communiqué gepubliceerd: 1. De Groep-Steenberghe heeft haar besprekingen met de K.V.P. besloten met het bekende gezamen lijke communiqué beëindigd. 2. Kennisneming van verschillen de reacties op het communiqué heeft uiteraard niet nagelaten bij de Groep teleurstelling te wekken. 3. Uitvoering der in het commu niqué belichaamde ovéreenstem- ming naar geest en inhoud door Fractie en Partij zal de beste waar borg zijn voor de eendrachtige be vordering van het algemeen welzijn in katholieke zin. 4. Een herziening van het tot nu toe gevoerde beleid vloeit naar het inzicht van de Groep uit die over eenstemming voort. 5. Bij deze verklaart zij zich ont bonden. ZUSTERS UIT CHINA GEZET. Laaghartige beschuldiging. R.K, autoriteiten te Hongkong hebben Dinsdag meegedeeld, dat vijf katholieke kloosterzusters „voor altijd" uit het communistische Chi na zijn verbannen, nadat zij op een „massa-terechtzitting" te Tsjengtoe, in de West-Chinese provincie Tsjechwan, waren beschuldigd van kannibalisme, in de vorm van het opeten van zuigelingen". Toen de communisten Tsjengtoe bezetten, bevonden zich in het R.K. Weeshuis aldaar 42 weeskinderen. Hiervan hebben 39 geweigerd op welke wijze ook, beschuldigingen jegens hun verzorgsters en op voedsters uit te brengen. De kloosterzusters zijn beschul digd de dood van 120.000 wezen te hebben veroorzaakt. De enige (vrouwelijke) beschuldiger van de zusters was een zestienjarig meis je, dat vroeger in het weeshuis was opgevoed. De uitgewezen religieuzen zijn van Belgische, Franse en Russische nationaliteit. Eerste manier: Zing een toontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die minder kost. Maar prettig zult U dat wel niet vinden, want waar blijf je. als je ook op dat kleine dagelijkse ge' noegen van een lekker kopje koffie moet gaan be knibbelen 1 weede manier: Houd U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem voortaan De Gruyter s Roodmerk met 10 korting. Dat scheelt U ruim 20 cent op een half pond en U hebt bo vendien de luxe van de geurigste koffie die U zich denken kunt! t Is maar een weel! Powell, zonder dat ze over voldoen de belegeringsgeschut beschikken. Onderwijl komt het ene transport na het andere en ontlaadt Engelse troepen en kanonnen. Wel mag de jonge Louis Botha, aan wie Joubert na een hem over komen ongeval het opperbevel heeft overgedragen, de schitterende over winning van Spionkop naar zijn re gering seinen. Wel rouwt gans En geland, wanneer in de „zwarte week" duizenden van zijn zonen vallen, waaronder de enige zoon van- Lord Roberts. Maar Botha maakt zich geen illusies: Hij kent 't spreekwoord, dat Engeland alle veldslagen pleegt te verliezen behalve de laatste. Krabben en peuteren J11U.1.U. maakt de kwaal steeds llitcl^n erger. De helder vloeibare UllJiUtj d.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 520228. In het jaar 1952 zal men in de Zuid-Afrikaanse Unie niet slechts de Van Riebeeck-feesten vieren. Het is dan ook precies een halve eeuw geleden dat de Boerenrepublieken ten onder gingen in de strijd tegen het toen overmachtige Engeland. In enkele artikelen willen wij deze periode van ondergang èn wedergeboorte schilde ren. Die Vierkleur van ons dierbaar land die waai weer oer Transvaal en wee die godvergeten hand wat dit weer neer wil haal. Waai hoog nou in die helder lug Transvaalse vrijheidsvlag. Ons vijande is weggevlug Nou blink een blijer dag! (Afrikaans strijdlied). Bij de intrede van de 26ste eeuw heerst onrust en zorg in de Boeren republieken. Vijf jaren tevoren heeft Dr. Ja- meson zijn onberaden aanval op de Transvaal gedaan. De expeditie ein digde roemloosde voorschoot van een kaffermeid gaf het signaal tot capitulatie. Maar de oude staatspresident Kru- ger is gewaarschuwd. Hij heeft het opdringen van Engeland gadegesla gen. Hij weet dat er nu in Londen een geheide imperialist aan 't roer staat: Joe Chamberlain. Langdurige onderhandelingen met het Engelse gouvernement, voorna melijk over de rechten van de roe rige uitlanders, slepen zich voort en er is geen uitzicht op overeenstem ming. Kruger ziet het conflict on vermijdelijk nader komen. Wanneer het tot strijd komt, wil hij zelf de tijd bepalen. Thans is het zover. Er zijn slechts weinig Engelse troepen in het land, er is thans volop voer voor de paarden. Nu moet men de Engelsen duidelijk maken dat men baas in eigen huis wil zijn, ze in één machtige aanval onder de voet lo pen en de zee in vegen. De Zuid- Afrikaanse Republiek zendt het fa tale ultimatum. Vier en twintig uren later rijden de commando's uit naar de grens. De Boerenoorlog is begon nen! VERKEERDE TACTIEK. Maar men weet het voordeel van de verrassing niet uit te buiten. De oude gentleman Joubert, de opper bevelhebber, zegt: Als God een vin ger uitsteekt, moet men niet de hele hand grijpen. De Boeren belegeren Ladysmith, verdedigd door Baden dere dag. Zo vergaderen de Boeren. Hun zittingen beginnen met bijbel lezing en gebed. Ze sturen een dele gatie naar Pretoria om met Kitche ner en Lord Milner te onderhande len. Men vecht voor de onafhanke lijkheid. Maar Engeland is onver murwbaar. Zuid-Afrika zal Engels worden. De leiders der Boeren, vooral Botha en Smuts, zien echter achter deze zwarte wolk nog een licht schijnsel. Zij weten, dat de publieke opinie in Engeland omzwaait. Zij sturen aan op zelfbestuur. En met die wetenschap adviseren ze dé; afgevaardigden, de Engelse voor waarden, hoe hard ook, te accep teren. Op 30 Mei 1902 komt het voorstel, de Engelse voorwaarden te aan vaarden, in stemming. 54 afgevaar digden stemmen vóór, 6 tegen. Onder doodse stilte klinken de stemmen van de dappere aanvoer ders der Boerencommando's, wan neer zij het doodvonnis over hun land bekrachtigen. Tranen biggelen over gebaarde gezichten. Niemand schaamt zich ervoor. De vierkleur van Transvaal, het oranje-blanje-bleu van de Vrijstaat, ze liggen in het stof vertreden. Maar uit dat stof wordt straks een nieuwe natie geboren L. K. (.Nadruk verboden) Steeds meer openbaart zich hèt gebrek aan discipline in de boeren commando's met hun zelfgekozen aanvoerders. De burgers nemen naar goeddunken verlof om te kijken hoe thuis de zaken staan. Vrouwen en kinderen slepen trage ossenwa gens, belemmeren de bewegingen en het is vooral daardoor, dat de oude Piet Cronjé zich met zijn hele strijdmacht bij Paardeberg' moet overgeveneen materiële, maar ook moréle klap voor de Boeren. President Kruger probeert inmid dels in het buitenland steun te vin den voor de Boerenzaak. Er zijn en thousiaste betogingen overal, maar de regeringen schepen hem af met sympathiebetuigingen. De Duitse Duitse Keizer, die een telegram van gelukwens stuurde na de Jameson - inval, ontvangt hem niet eens Lord Roberts neemt het opper bevel in Zuid-Afrika in handen. Met zijn sterke troepenmacht rukt hij op Bloemfontein aan, bezet de hoofdstad van de Oranje Vrijstaat en marcheert dan op naar Johan nesburg en Pretoria in de Transvaal. Ook daar waait spoedig de Engelse vlag. Lord Roberts wast zijn handen van de hele onderneming en keert terug om zich in het vaderland als overwinnaar te laten huldigen. Lord Kitchener of Khartoum krijgt tot taak de laatste resten van het verzet te onderdrukken. En dan begint 't pas goed. DE GUERILLA'S. Officieel is de oorlog geëindigd, de hoofdsteden, de spoorlijnen, de verkeerswegen zijn in handen der Engelsen. Maar juist nu wordt het epos geschreven van „De Boeren", de onvermoeide, dappere, stout moedige guerilla's. Hun commando's zijn overal en nergens. De Vrijstater Christiaan de Wet, „de onvindbare", is zelfs in Engeland populair, waar de publieke opinie zich steeds meer tegen de regering keert. De com mando's breken spoorlijnen op, tap pen telegraaflijnen af, overvallen colonnes en kampementen, doen pantsertreinen ontsporen. En dan verdwijnen ze weer als op vleugels van de wind. Kitchener ziet al spoedig waar de schoen wringt. De ongeuniformeerde Boerenkrijger is zonder wapens ge woon burger, mét z'n geweer op eens weer een gevaarlijke tegen stander. Iedere hofstede is een ver- zetsnest, een centrum van bevoor rading en spionnage. Dan beginnen de grootscheepse drijfjachten, het in brand steken der hoeven, het opdrijven van vrouwen en kinderen naar de beruchte concentratiekam pen, welke de naam van Engeland schandvlekken door de onvoldoende medische en sanitaire verzorging, als gevolg waarvan tienduizenden vrouwen en kinderen sterven. De Boeren kunnen niet meer. Ze hebben zich in stoutmoedige raids gewaagd tot onder de rook van Kaapstad, maar die kolonie is niet, naar ze hoopten, in opstand gekomen. Ze kampen met tekorten aan alles, zitten te paard in lompen of buitge maakte Britse uniformen. Ze leven van de hand in de tand, gewonden en zieken moeten worden overgela ten aan de barmhartigheid van het Engelse Rode Kruis. DE CAPITULATIE. Dan komt de wapenstilstand, die de capitulatie voorafgaat. In Ver- eeniging, een klein mijnplaatsje aan de Vaalrivier, vergaderen de gede puteerden der commando's. Marti- nus Steyn, de gebaarde president van de Vrijstaat, schóón ernstig ziek, is in hun midden, maar gedurende de beraadslagingen stort hij geheel in en moet naar zijn hoeve worden vervoerd. Velen zijn voor doorvech ten tot het bittere eind, maar Botha vraagt of dit bittere eind niet nu gekomen is? Christiaan de Wet wil in geloof en godsvertrouwen door vechten, maar de wijze De la Rey legt de nadruk op het „Uw wil ge schiede". En tenslotte is het Smuts die constateert, dat God dit volk heeft gevoerd door het dal der scha duwen des doods, maar het daaruit kan leiden in het licht van de hel- De Vastenbrief' van het Hoogwaardig Nederlands Episco paat, zoals die verleden Zondag in alle kapellen van de Nederlandse Kerkprovincie is voorgelezen, is een vervolg op de vastenbrief van het vorige jaar, waarin gesproken werd over de Heiligheid van het Katholieke gezin. Thans wijzen de bisschoppen van Nederland hun gelovigen op de heiligende kracht van het gezamenlijk gebed in het huis gezin. Het eerste doel voor ieder rede lijk schepsel, schrijven de bisschop pen, is de oneindige God te loven en te verheerlijken. De hoogste ge meenschap welke op aarde be staat, welke door God zelf is ge sticht de Heilige Kerk, het My stieke Lichaam van Onze Heer Je zus Christus brengt dan ook op heerlijke wijze iedere dag en over geheel de wereld door hare pu blieke ere-dienst aan God de hulde van aanbidding, of, dank en on derwerping. De H. Kerk is het voorbeeld ook voor onze gezinnen. Ook het gezin is een gemeenschap, door God gesticht reeds bij de schepping van de eerste mens. Het christelijk gezin is daarenboven een klein, maar zeer voornaam on derdeel van de H. Kerk. En zo is ook het gezin geroepen om God te verheerlijken en iedere dag op nieuw Hem te huldigen als tie Va der, de Weldoener, de Bestuurder van dat gezin. De eer van God is de eerste re den waarom in het gezin moet worden gebeden. Een tweede reden is, dat de ge huwden Gods bijzondere bijstand nodig hebben om hun huwelijks plichten goed te kunnen vervullen en hun verantwoordelijkheid met een onbezwaard geweten te kun nen dragen. Hoe gelukkig de gezinnen, waai de ouders hun plicht en hun ver antwoordelijkheid begrijpen en da gelijks geheel hun gezin dringend aan God aanbevelen om Zijn on misbare hulp en overvloedige ze gen te verkrijgen Zij ondervinden dat het vervullen zelfs van de zwaarste plichten met Gods hulp veelal een zoete en lichte last is, die met vreugde kan worden ge dragen. God is ook onze Vader en zo is voortdurend een levendige wisselwerking tussen Gods kinde ren en hun vader in de hemel de meest zekere weg om in de liefde en eens in de vreugde van God vol maakt te worden. Dan vragen de bisschoppen Wat kan het gezin doen en wat behoort het te doen om aan het gebed de ereplaats te geven welke liet toekomt En dan is er op de eerste plaats het morgengebed, de eerste hulde van het schepsel aan zijn Schepper, bij het ontwaken voor een nieuwe dag. Het is zeker aanbevelenswaardig dit morgen gebed gezamenlijk te verrichten, desnoods door moeder met enkele kinderen het dient geknield en aandachtig te geschieden. Op de tweede plaats „De Engel des Heren", waarin wij met dank baarheid de hoge uitverkiezing herdenken der Allerheiligste maagd Maria. Wij behoren dit gebed te bidden bij bet luiden van de klok. Maar wanneer dit niet goed moge lijk is, dan kan het gemakkelijk worden toegevoegd aan het mor gen, en avondgebed en aan liet ge bed voor het middagmaal. Ten derde het gebed voor en na de maaltijd. Wij vragen God, dat we de spijzen zo mogen nuttigen, dat zij ons naar ziel en lichaam voordelig izijn. En na de maaltijd zullen we Hem ook gezamenlijk danken gedachtig dat dankbaar heid ook bij God een reden is voor grotere gunsten. Ten vierde het avondgebed. Vooral bij deze oefening wordt het huis van het gezin een kleine tem pel, een heiligdom van God. En het hoofd van het gezin vader, of anders moeder vervult op dat ogenblik vooral een echt priester lijke taak. Rechtens treedt hij op namens en met zijn gezin om het avondoffer van het gezin' aan God op te dragen. Tenslotte wijzen de bisschoppen op het Rozenhoedje en zij schrij ven Komt met al uw huisgenoten het leger versterken van hen die met de wapenen van het gebed en bijzonder van de Rozenkrans de machtige steun verwachten van die sterke Vrouwe die de kop van de satan heeft verplet en Die ook nu de macht van de duived zal bre ken. En de Vastenbrief besluit Mo ge ieder Katholiek gezin een hei ligdom zijn voor God. (Van een speciale verslaggever). Vorige week was de Nederlandse pers te gast op „De Schaf- felaar" in Barneveld, de stafschool van de Stichting „Bescherming Bevolking", om zich daar volledig op de hoogte te kunnen stellen van hetgeen reeds gedaan1 werd en nog gedaan zal worden voor de opbouw van een organisatie, die het Nederlandse volk van voorlichting wil dienen omtrent hetgeen het in geval van oorlog te wachten en te doen staat. Het lijkt ons geruststellend, dat aan een dergelijke organisatie gewerkt wordt, want al wenst niemand oorlog; het is nu eenmaal een feit, dat er bepaalde spanningen bestaan, die de mogelijkheid van een oorlog niet uitsluiten. En 't is daarom verstandig met die mogelijkheid rekening te houden, om wanneer onverhoopt voor de derde maal de mensheid door een dergelijke ramp geteisterd zou worden, in ons land de verliezen aan mensen en materiaal zo gering mogelijk te kunnen houden. Op deze stafschool, die onder lei ding staat van de kolonel der Art. b. d. G. A. Geel, worden sinds Fe bruari 1951 cursussen gegeven door een corps van terzake kundige lera ren. Deze beschikken daarbij over het nodige materiaal en het nodige inzicht en de souplesse om de cur sussen en schema's aan te passen aan de wisselende leerlingenschaar. Dit waarborgt, dat het nut der cur sussen zo groot mogelijk is. Wij heb ben ons hiervan tijdens het twee daags bezoek kunnen overtuigen. Het zal velen onzinnig lijken om thans te praten over bescherming van de bevolking gedurende oorlogs tijd. Men is oorlogsmoe en dat is te begrijpen. De ellende is nog niet vergeten en men acht het onmoge lijk, dat zo kort na de tweede we reldoorlog een derde zou uitbreken. Men wil er liever niets over horen, niet aan denken, niet over praten. En wel het alleminst is men ge neigd om zich met energie te zetten aan een taak, die immers „overbo dig" zou kunnen blijken. Indien de overheid echter meent, dat er alle reden is om de voorbe reiding ernstig ter hand te nemen, dan mag men hopen, dat zij aller medewerking zal krijgen bij het uitvoeren van de opgezette plannen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5