miSHEDVEL SLAG IN DE JAVAZEE SPRANG-GAPELLE 27 Februari 1942 HOGKEY. BILJARTEN. 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 MAART 1952 7 BOND SELFT AL- BOLTON WANDERERS DE NACHT VIEL VOOR ONS VADERLAND Ingekomen: A. Steenbakkers van Vught; C. A. Broere van Zevenber gen; H. J. Schimmel en gezin van Eethen; A. Bax van Sprang-Capel- le; M. C. van Olst van Dussen. Vertrokken: C. J. Dumoulin naar Zaandam; A. M. Robben naar Em- men; N. Hesselmans en gezin naar Loonopzand; A. G. J. de Vries naar Dongen; W. W. Kroese en echtg. naar Oss; C. A. v. Mier naar Vlij men. MATTHaUS-PASSION ZALTBOMMEL. De Zuid-Nederlandse Bach-stich- ting geeft op Dinsdag 18 Maart a.s. in de St. Maartenskerk te Zaltbom- mel haar jaarlijkse uitvoering van Bach's Matthaus-Passion. De vocale solisten zijn: Mea Na- berman, Annie Woud, Han le Fèvre, Hermann Schey en Leo Ketelaars. De instrumentale solisten zijn: Gertrude Maclaine, clavecymbel; Piet Hörmann, orgel; Simon Kooke, en Sander Hesselink, viool; Dick Mooy en Cor Romein, fluit; Evert van Tright en Anne de Vries, hobo; Arpad Szomoru, violoncello. Het vocale koor wordt gevormd door Kon. Zaltbommels Mannen koor, „Excelsior" en Kamerkoor. Instrumentaal koor: Het Brabants Orkest. Het geheel staat onder leiding van Frans van Amelsvoort. GESLAAGD. Te Eindhoven slaagde voor het prak tijk-examen Boekhouden de heer J. Voogd, Gasthuisstraat alhier, die zijn op leiding ontving aan de R.K. Handels avondschool van de R.K.M.V. te Kaats heuvel. S.O.S. KAATSHEUVEL. Volgens berichten van onze eigen mis sionarissen in het Tanganyka-gebied in Afrika, hebben verschillende Missiepos ten van de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie grote schade geleden bij de aardbevingen, welke enkele weken gelè- den deze gebieden geteisterd hebben. Vier Missieposten zijn totaal ver woest: op andere plaatsen zijn kerken en kloosters vernield; er zijn ook doden gevallen. Dit alles gevoegd bij de toch al financiële nood, waarin verschillende missie-gebieden verkeren, maakt het voo,r de Paters onmogelijk deze kerken en scholen te herstellen. Wij willen daarom zo gaarne de actie steunen van de heer W. Jansen, die door de K.R.O. heeft bekend gemaakt, gelden te willen inzamelen om Mgr. v. Sambeek te helpen deze noden te leni gen, te meer, waar het hier het vicariaat betreft, waar onze eigen Kaatsheuvelse priesters en zusters werkzaam zijn. Wij luisteren Zaterdag a.s. om vijf voor 10 naar het programma 40 x 1000 is 40.000 en besluiten dan direct om een daad te stellen, want... hier moet geholpen wor den en aan deze hulp neemt Kaatsheuvel een krachtdadig deel. NA ZEVEN JAREN TERUG. 't Was in 1945 dat de heer Hamers uit de Verlengde Hoofdstraat als vrij williger scheep ging naar Indië om daar de belangen van het vaderland te die nen. Na lYi jaar dienst in het leger ging H. over naar de dienst van de K. L. M. in Soerabaja als monteur. Vier jaren is hij daar werkzaam geweest met als ge volg dat hij op 7 April a.s. met groot verlof naar het vaderland terug komt om daar 10 April te arriveren. H. is in middels getrouwd, zodat hij de tocht naar het vaderland met zijn vrouw en 1 kind maakt. N.V.R. TAFELTENNIS. De laatste week is voor N.V.R. niet zonder resultaat geweest. Het 3de team moest naar den Bosch en wist het daar tot een gelijk spel te brengen zodat ze met een 55 uitslag content mochten zijn. N.V.R. 2 had tegen Never Down min der geluk. De 010 uitslag was minder dan we van het 2de hadden mogen ver wachten. N.V.R. I deed het beter. Tegen de Kring 2 werd een 82 overwinning be vochten, waardoor de kans op het kam pioenschap behouden bleef. Naar wordt gemeld moet tegen Never Down een be slissingswedstrijd gespeeld worden om de bovenste plaats. We wensen N.V.R. I een klinkende overwinning in deze ont moeting toe. I APOLLO-THEATER. Zaterdag en Zondag a.s. draait in het Apollo-Theater „Captain Horatio Horn- blower", het epos van een man, die dui zend stukken geschut trotseerde, maar ontwapend werd door de glimlach van een vrouw. Gregory Peck en Virginia Mayo spelen er de hoofdrollen. Toegang 14 jaar. Op Woensdag a.s. speelt „Achter Ge vangenismuren" een aangrijpend drama vol haat en hartstocht. Eveneens toegan kelijk voor 14 jaar. LIEFDADIGHEIDSCONCERT In een vergadering van de besturen van de beide harmonieën Apollo en Eu- phonia en de zangvereniging Bel Canto werd thans definitief besloten om op Zondag Half-Vasten in de zaal van de harmonie Apollo een wisselconcert te geven ten bate van de plaatselijke St. Vincentiusvereniging, de St. Elisabeths- vereniging en Gezinszorg. In een voor verkoop van kaarten aan huis zal ge tracht worden de recette van deze uit voering zo hoog mogelijk op te voeren, waarvoor iedere vereniging een gedeelte van de plaats zal bfewerken. Het pro gramma wordt ingedeeld in drie delen. De harm, van het Kon. Muz. Gez. Eu- phonia zal openen, de zangver. Bel Can to treedt als tweede op, terwijl de Har monie Apollo als derde het concert sluit. Eens waren de z.g. Armen concerten een aparte attractie in onze plaats. La ten wij hopen dat deze charitatieve at tractie niets geleden heeft, 't Is weer no dig. AGENDA, Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. n.m. en .30 u. n.m. Apollo-Theater: Captain Horatio Hornblower. Toeg. 14 j. Zterdag 8 u. n.m. Ledenvergadering K.P.V., zaal De Sportwereld. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo. VRIJHOEVE-CAPELLE, SIRENA-NIEUWS. Naar men ons mededeelt zal door de fanfare Sirena in samenwerking met haar toneelgroep een uitvoering worden ge geven op Woensdag 12 en Donderdag 13 Maart a.s. in de zaal van dhr. A. Baggerman. Door de fanfare zullen worden uitge voerd: Le Smohain, van J. Blangenois Uranus (concertstuk), van M. J. Cerfontaine Mijn Jongen (concertstuk) van Frits Jakma Sr. Mars Parade No. 2 van P. B. Bisselink. Het toneelensemble voert op: „Als Ma aan de touwtjes trekt", een vrolijk spel in drie bedrijven door Herman Nauw Jr. Gezien het grote succes dat deze mu ziekvereniging de laatste tijd met haar uitvoeringen gehad heeft, staan het be zoekend publiek weer enkele genotvolle avonden te wachten. 2—2. Het voorlopig Nederlands elftal heeft Woensdagmiddag in het Feije- noordstadion (bijna uitverkocht) in Rotterdam met 22 gelijk gespeeld tegen de Engelse eerste-divisieclub Bolton Wanderers. Bij de rust had den de Nederlanders een 20 voor sprong. Het Bondselftal startte met grote geestdrift en slaagde er daardoor niet alleen in zich tegenover de En gelse profs te handhaven, maar zelfs zjjn eigen spel te spelen. Geschoten werd aan geen van beide kanten veel, maar toen het eerste gevaar lijke Nederlandse schot kwam, was het meteen roos: in een fraaie com binatie hadden v. Melis en v. d. Kuil de bal opgebracht, waarna v. Melis een voorzet gaf die Clavan gebruik te; via een Engels been vloog de bal in het Engelse doel; 10. De twee de Nederlandse goal was het werk van Biesbrouck. Van grote afstand loste hij een schot, waar de Engelse keeper niet van terug had; 20. Pas na de rust werden de Wande rers wat feller. Zij begonnen meer te schieten, waarbij bleek dat Land man niet zo safe was als tegen de Rode Duivels. Op een gegeven mo ment viel Odenthal Lofthouse on geoorloofd aan binnen 't strafschop gebied. Scheidsrechter Bronkhorst gaf er een strafschop voor, die Langton prompt miste. Midden in de tweede helft kwamen er echter twee goals: Moir gaf een zuiver schot waar Landman niet aan kon en het was 21 en een paar minu ten later kopte Langton in uit een voorzet van Lofthouse: 22. Kort voor het einde scoorde v. Melis nog bijna de winnende goal uit een vrije trap, maar de bal ketste tegen de lat terug in het veld. Van de debutanten heeft keeper Landman wel het minst voldaan en Kraak hoeft er waarschijnlijk nog niet op te rekenen dat hij definitief langs het lijntje komt. Beter waren v. d. Kuil en Fangen, die op het laatste nippertje Wiertz verving. De Jong viel in voor de zieke Alberts. De proef met v. Schijndel in de voorhoede leverde geen opzienba rende dingen op. Overigens was het een aantrekkelijke wedstrijd. HERO—R.K.C. A.s. Zondag gaat het eerste elftal van RKC de strijd aanbinden met HERO uit Breda. Het is geen ge makkelijke opgaaf voor de Waal wij kers, want de Bredanaren zijn de laatste tijd goed in vorm. Maar toch geeft de goede vorm, waarin R.K.C. vorige Zondag speelde, reden tot enig optimisme. Het overige programma is: RKC 5DVVC 3 12 uur Jeugdvoetbal; Zaterdagmiddag: RKC 10White Boys 5 4 uur RWB 7—RKC 9 4 uur R.K.C.BOEIMEER 2—0. De verjongde ploeg van RKC, die Zondag j.l. met 20 van Boeimeer won, heeft een vrij goede indruk achtergelaten. Het gewijzigd elftal, waarin enkele jeugdige spelers hun plaats hadden toegewezen ge kregen, heeft een aantrekkelijke wedstrijd gespeeld en was, zeker vóór de rust, in de meerderheid. Met een goede schijnbeweging opende Verdonck de score en druk te aldus voor de rust de sterke meer derheid van RKC uit. Na de rust was het een meer ge lijk opgaande wedstrijd; nu slaagde de jeugdige middenvoor v. Veldho ven er in, toen de Boeimeerse kee per een schot van Verdonck niet voldoende wegwerkte, de stand op 20-te brengen. Er vielen nog eni ge schoten van Verdonck te noteren die echter de paal, de lat of de doel man op hun weg vonden. RKC heeft de overwinning alleszins verdiend. DE MOOISTE WEDSTRIJD VAN ELK SEIZOEN. BaardwijkO.D.C. O.D.C is een zuiver technische ploeg. Zij wordt getraind door Jackson, de Engelse professional, die B.V.V. traint. Jackson leidt zijn pupillen op tot een uitermate fraai voetbal spelende enthousiasten. O.D.C. speelt door elkaar zeer be heerst en behoort tot de beste ploegen van de afdeling Zuid. Het is ontegenzeggelijk waar dat Baardwijk dat enige jaren bo venaan in haar afdeling hangt ook fraai spel te zien kan geven. O.D.C. en Baardwijk schijnen ech ter elkaar nog meer te stimuleren. Baardwijk speelt al jaren tegen O.D.C. haar beste wedstrijden en omgekeerd. Zondag nu zullen deze twee top- ploegen elkaar op het Juliana-ter- rein in Waalwijk ontmoeten. Alle bei de ploegen vechten nu om het ikampioenschap. Zou O.D.C. ver liezen, dan is het vrijwel uitge sloten dat zij nog kampioen kunnen worden. U kunt zich indenken dat deze ploeg zich geheel zal geven om te winnen Een ander verschil tussen O.D.C. en Baardwijk is de voorhoede. Baardwijk heeft tot heden gewon nen door haar sterke verdediging. De voorhoede is zeer weinig pro ductief Bij O.D.C. is dit anders. O.D.C. 'kan soms met verrassende uitslagen uit de hoek komen. Daar echter kan het bij de verdediging wel eens schorten. Nemen we daarnaast het feit dat Baardwijk de laatste tijd nogal sukkelt met haar spelers en dat 't heel wel mogelijk is dat zij Zon dag a.s. nog niet volledig uit kun nen komen, dan kunt u zich voor stellen dat over de uitslag weinig te voorspellen valt. De wedstrijd zal wellicht het beeld geven van een dubbeltje op zijn kant het kan naar links en naar rechts val len Als Langstraters hopen we na tuurlijk dat het uitvalt ten gunste van Baardwijk. Mensen buiten Waalwijk, de wedstrijd begint om 2.30 uur. Daar het de enige wedstrijd in Waalwijk en omgeving is en daar het O.D.C. is die naar Waalwijk komt, raden wij u aan komt op tijd. BERKDIJK. BERKDIJK I—D.E.S.K. 3, 3—1, Onder grote belangstelling vond j.l. Zondag dan eindelijk bovengenoemde derby plaats, die door Berkdijk in een verdiende overwinning is omgezet, waar door zij zich in de volgende ronde van de Tom Schröder-beker plaatste. Berkdijk neemt de altrap en speelt voor rust tegen wind in. Het begin ken merkt zich door een zenuwachtig eikaars terrein verkennen. En gesteund door de wind, is het Desk dat deze periode het eerst te boven komt en een aanval met een goed doelpunt van de rechtsbinnen bekroont. Keeper de Beer, die deze middag weer in goede vorm was, maakte hierbij een grote blunder, door al te vroegtijdig te vallen. Berkdijk gaat nu verwoed van zich afbijten, met goed combinerende aanvallen bestookt zij het Desk-heilig dom, echter zonder resultaat. Ruststand 0—1. Na de thee was het al Berkdijk wat de klok sloeg en Desk wordt geheel overrompeld en in de verdediging ge drongen, ofschoon het echter een half uur met kunst en vliegwerk en een tikje geluk het doel voor doorboring bewaar de. Aanvoerder van Boxtel trok toen ech ter zijn voorhoede terug, waardoor open spel nu op de Desk ging beuken. Al spoedig kwam het eerste succes door M. Netten. Desk probeerde nu de bakens te verzetten, maar bracht het niet verder dan enkele ongevaarlijke aan vallen. Berkdijk keerde weer terug en met succes. Llit een mooie aanval kreeg A. Emmers een goede kans, die hij met een oerhard schot benutte, 21. Enkele minuten later scoorde dezelfde speler met een prachtige kopbal het 3e en laatste doelpunt. Toen de scheidsrechter het einde floot was Berkdijk verdiend overwinnaar in deze harde doch sportieve wedstrijd. Verdere uitslagen Berkdijk 3Zigo 5 90 Programma voor a.s. Zondag. Berkdijk 2—W.S.C. 4. A.s. Zondag komen onze reserves dan ook weer eens in het geweer en wel tegen de oude en gevaarlijke tegenstan der W.S.C. 4. Om echter de ikampioenschapskansen te behouden, moet hier gewonnen wor den. Eerste Elftallers, attentie; mogelijk wordt voor jullie nog een wedstrijd vastgesteld. Raadpleeg daarom goed de elftalopstelling. VLIJMEN. Boxtel 2Vlijm. Boys 2 110. Vlijmen 2 heeft niet veel ple zier gehad van haar uitstapje naar Boxtel. Vanaf het begin was Box tel niet voor het doel van Vlijmen weg te slaan en had spoedig suc ces. Vlijmen kon geen vat op het spel van Boxtel krijgen en regel matig werd de score opgevoerd. Het einde kwam met 110. De leiding was goed. Vljjm. Boys 2Zwaluw 3. Vlijmen 2 kan zich Zondag 9 Maart herstellen van de zware ne derlaag Zondag 2 Maart in Boxtel geleden. Maar dan moet met meer animo gespeeld worden. Dus Boys allen Zondag eens flink aangepakt en de puntjes blijven in Vlijmen. Het programma voor de Waal- wjjkse hockey-elftallen voor Zon dag 9 Maart a.s. is als volgt: Deurne 1Dames 1 Keep Fit 2Dames 2 Heren 1Breda 3, 12 uur. Des 2Heren 2 Voor alle elftallen is er winst te behalen, wanneer zij dat willen. Het ene zal een beetje meer door moeten zetten dan liet andere en Heren 2 moeten ongewijfeld een goede partij geven wanneer er werkelijk gehockeyd wordt, kan het een succesvolle dag worden voor Waalwijk. EEN NIEUW TROPEN-ONTVANGTOESTEL. Ten behoeve van hen, die Nederland tijdelijk of voorgoed verlaten, brengt Philips thans weer een nieuw ontvang toestel op de markt, speciaal geschikt voor gebruik in landen met een warm of zelfs tropisch klimaat. Het is de BX 416 U, die zowel geschikt is voor ge- lijk- als voor wisselspanning, waardoor het apparaat ook aan zeevarenden goe de diensten kan bewijzen. De volgende golfgebieden kunnen wor den bestreken: middengolf 185580 m„ kortegolf 3090 m„ gespreide golfban den op de 25 en 30 m en kortegolf van 11,520 m. Het apparaat bezit vijf bui zen met acht functies alsmede een ge voelige luidspreker met een conusdiame ter van 170 mm en een permanente „Ti- conal" magneet. Door middel van een draaibare spanningskiezer kan de BX 416 U worden aangesloten op 110, 125, 200 en 225 gelijk- en wisselstroom. Het verbruik bedraagt ongeveer 45 watt. De afmetingen zijn 25 x 38 x 18 cm. en het brutogewicht is 8,2 kg. Dit universele apparaat is vooral voor emigranten aantrekkelijk, omdat zij dik wijls nog niet weten of hun toekomstige woonplaats een gelijk- of wisselstroom- spanningsnet heeft. Voorts komen in Australië en Zuid-Afrika gelijk- en wis selspanning naast elkaar voor. De BX 416 U is verder het aangewezen toestel voor Zuid-Canada, waar een wisselspan ning van 25 per. voorhanden is. Binnen enkele weken is ook de BX 416 A leverbaar. Dit is hetzelfde toestel, doch het is zoals de typering reeds aan duidt, alleen geschikt voor wisselspan ning. TRAGISCHE HERDENKING. Ook al is het tien jaar gele den sinds de slag in de Java- zee plaats vond, deze droeve bladzijde in onze maritieme ge schiedenis zal altijd blijven schrijnen. Wij herdachten 27 Februari Doorman en zijn man nen met opgeheven hoofd Zij deden wat zij konden en meer dan dat. Wij betwijfelen zelfs of zij deze zo verdiende hulde zouden wensen. Onze jongens in de Java-zee waren in de hitte van het ongelijke gevecht volkomen gelukkig en niemand dacht aan zijn dood of aan een aftocht. Dat was eenvoudig onmogelijk. Gedurende enkele jaren had de Nederlandse marine met lede ogen aangezien hoe de Jappen hun oorlogs-voorbereidingen troffen. Zelfs was er geen rijke fantasie voor nodig om te zien hoe hun aanvalsplan in elkaar zou zitten. Nederlands-Indië zou zijn beurt krijgen. Iedereen van hoog tot laag bij de marine wist het dus onze dag komt. Hoewel er grote tekorten wa ren aan allerhande wapentuig van schepen tot vliegtuigen en van bommen tot kogels, maakte niemand zich daar druk om. Vóór de invasie van Nederland had men gedreigd, geroepen, gesmeekt en gebeden om ver betering van de marine in Indië. Er was weinig of niets gebeurd. Na de bezetting van het moe derland vroeg niemand meer. Men roeide met de riemen die men had. Elke matroos in Indië voelde zich bevoorrecht boven zijn landgenoten in het vaderland. Hij keek om zich heen in één der schoonste streken van de wereld. Hij zag de eigen vlag in de top van zijn schip, dat de In donesische wateren doorkliefde als of er een afscheidsparade plaats vond. Iedereen voelde het bijna zo. Men convooieerde en boorde zo nu en dan 'n Japans schip in de grond. De schepen werden eens uit de lucht aangevallen. Maar een flink treffen met de Jappen had nog niet plaats gevonden. Een gedeelte van Indië was al ver overd. Tarakan en Palembang on der meer waren verloren posten, al had de vijand er ook niets anders aangetroffen dan rokende puinho pen. Olie was daar nog genoeg. Het zou alleen de eerste tijd onmogelijk uit de grond kunnen worden ge haald. De hele marine wist dat ein delijk de knuppel in het hoender hok was geworpen. Er was zelfs een gevoel van opluchting. Al was ons handjevol schepen volkomen kans loos, iedereen wilde na dat lange wachten nog eens de poppetjes flink aan het dansen zien. Ondanks de oververmoeidheid aan boord van al le schepen na drie maanden onaf gebroken zware oorlogsdienst, was iedereen opgewekt toen einde Fe bruari de grote dag was aangebro ken. Het werd een dag van tragiek en ondergang. Wij weten het nu allen, maar in marinekringen was die sombere wetenschap er reeds jaren. Dat benauwde dus niemand meer. Het treffen. Het verloop van de ongelijke strijd is overbekend. Om vier uur kreeg ons vlaggeschip „De Ruyter" vele schepen aan stuurboord in zicht. Onze befaamde kruiser was in ge zelschap van de „Java" en „Exeter", „Houston" en „Perth". Bovendien hadden de geallieerden nog een 9- tal jagers. De vijand was sterk in de meerderheid en beschikte onder meer over zware kruisers en een groot aantal onderzeeërs, die als 'n beschermend gordijn rond de vloot opereerden en kwistig hun torpedo's afvuurden. Boven en onder de zee was de ge combineerde vloot practisch onbe schermd en op het water voeren een aantal bodems die grotendeels reeds verouderd waren en bemand met matrozen, die lichamelijk waren uit geput voordat de strijd begon. Ook de officieren resteerde slechts en thousiasme. Maar veel tijd om over deze dingen te denken had niemand. De geallieerde vloot lag direct al onder zwaar vuur van het ver-dra gend Japanse geschut, waartegen Doorman niets anders kon doen dan doorvaren om de tegenstanders bin nen bereik van eigen kanonnen te brengen. Toch brandde een Japan se kruiser nog het eerste, spoedig daarop echter kreeg de „Exeter" twee treffers, zodat er vaart moest worden geminderd. Kort daarna werd de „Kortenaer" in de grond geboord door een torpedo. Om zes uur 's avonds ongeveer gaf Doorman zijn beroemde bevel: „All ships follow me" (volg mij), maar het is onzeker of hij er aan liet vooraf gaan: Ik val aan! Hoe het ook zij, de feiten hebben een duidelijke taal gesproken. De gehele avond duurde het gevecht met tus senpozen voort. Omstreeks midder nacht voltrok zich het onvermijde lijke lot over onze beide kruisers „De Ruyter" en „Java". Zij werden door een aantal t'/rpedo's getroffen en braken middendoor. „Levé de Koningin". Admiraal Helfrich heeft beschre ven hoe onze jongens van de „Java" daar midden in de nacht, sparte lend in de Oceaan, toch luidkeels een driewerf hoera op onze vorstin uitbrachten. Zij waren niet teleur gesteld. Hun ondergang was tra gisch, maar gezien de omstandig heden zeer eervol. De brug en de commandotoren van de „De Ruyter" bleven het langst boven water. Een geweldige explosie deed Schout-bij- Nacht Doorman met zijn schip in de golven verdwijnen. Het was inder daad middernacht geworden voor Indië, voor de geallieerden in het Verre Oosten, maar vooral voor Ne derland. Luitenant ter zee, jhr. van Heur- ne, heeft o.m. die strijd in de Java- zee meegemaakt. Hij werd bij de ondergang van de „Kortenaer" in 't water geslingerd. In zijn boek ver telt hij op treffende wijze hoe trots hij nog op onze schepen was, toen zij in het donker voorbij stoven, ter wijl hij zelf voor zijn leven vocht. Dit is de ware geest, die alle man nen op de vloot in die sombere da gen heeft bezield. Onze offers heb ben een onmisbare bijdrage ge vormd voor de eindoverwinning, schrijft hij. Na tien jaar gedenken w ijverbe ten, doch met pijn in het hart, onze helden van de Javazee. Na het mid dernachtelijk uur in dat zwarte wa ter heeft de Nederlandse zon nooit weer over Indië geschenen, zoals wij allen gehoopt hadden. Nog heb ben wij echter veel behouden. Wij zullen voor ons zo gehavende rijk opnieuw grote offers moeten bren gen, teneinde zijn defensieve kracht te versterken. Wie meent dat het niet nodig is, die denke terug aan Indië en aan hetgeen onze marine daar voor de laatste wereldoorlog tekort is ge daan. Doorman en zijn mannen vie len ook als een aanklacht tegen Ne derland, dat zijn vloot onvoldoende bemand en versterkt in de oorlog zond. Van Heurne merkt in zijn boek cynisch op, dat alleen bij Pa lembang voor 540.000.000 dollar werd vernield bij de nadering dei- Japanners. Een gedeelte daarvan had het offer in de Javazee kunnen voorkomen. Daarom worden wij bij deze moeilijke gedenkdag gewaar schuwd door hen die hun leven ga ven. Een succesvolle verdediging, een glorieuze strijd ter zee, kan al leen met grote financiële offers worden verkregen. Veel bittere tra nen zullen daardoor onvergoten kunnen blijven. GEMASKERDE BANDIETEN OVERVALLEN OUDE MAN. Twee gemaskerde bandieten hebben Woensdagavond ca. half 10 'n roofover val gepleegd op de 66-jarige veehouder P. Akkerman, die alleen aan de Kanaal dijk onder de gemeente Koedijk woont. Zij hebben zich toegang verschaft door verbreking van een ruit aan de achter zijde van de boerderij en drongen via de dors- en de slaapkamer, de huiskamer, waar de heer Akkerman zat, binnen. Hoewel de heer Akkerman slecht hoort, had hij toch reeds de aanwezig heid van de indringers in het achterhuis bespeurd en uit voorzorg zijn portefeuil le met geld, die in de slaapkamer lag, inmiddels bij zich gestoken. De buit was 3000.—. Met een stoffer ging hij de twee in dringers te lijf, toen zij de huiskamer binnenkwamen, doch hij moest het tegen de robuste kerels afleggen. De indringers, die de boer eerst met een revolver had den bedreigd, brachten hem met een scherp voorwerp zware verwondingen aan het hoofd toe. NED. MISSIONARISSEN VERDRONKEN. Twee missionarissen uit Nederland, behorende tot de Congregatie der Paters Passionisten, zijn tijdens een dienstreis in Borneo om het leven gekomen. Het zijn de missie-overste Pater Rafaël Kleyne uit Reuver en Broeder Gaspard de van der Schueren uit Nijmegen. Beide missionarissen waren op dienst reis met hun eigen missieboot op de ri vier de Pasagoean. KANTOORBEDIENDE VERDUISTERDE 24.000. De Middelburgse kantoorbediende M. C. M. heeft in de loop van vijf jaar kans gezien om door oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering 24.000 te bemachtigen. In afwachting van zijn be rechting is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middelburg. Hij beweert niet te weten waar al die duizenden gul dens gebleven zijn. NIEUWE INDUSTRIE VOOR OUDENBOSCH. In de raad van Oudenbosch, zal Vrij dagavond een voorstel worden behan deld, waarin de leden wordt gevraagd financiële medewerking te verschaffen bij de bouw van een industriehal, die zal verrijzen aan de Industrieweg van het Brabantse Rome. Een fabriek van kerk en schoolmeubelen wil zich in Ouden bosch gaan vestigen en de onderhande lingen daarmee zijn zover gevorderd, dat er een voorstel in de raad kan worden gebracht. PERS. KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE LIBRE DISTRICT „DE LANGSTRAAT" K. N. B. B. w.p. car. brt. gem. h.s. 1. P. van Huiten (en kampioen) 12 1682 143 11.762 142 2. G. Roomer 12 1729 147 11.761 67 3. M. v. Bracht 10 1629 111 14.68 90 4. C. Verhagen 8 1470 145 10.14 78 5. C. Soeterboek 8 1432 154 9.29 50 6. J. v. d. Kaa 4 1366 163 8.38 72 7. H. Snoeren 2 1217 149 8.17 44 8. W. Lamers 0 1215 180 6.75 53 ''!9VfI9" 11740 1192 Tournooi gem. 9.85. Hoogste partij gem. M. van Bracht 35.71. Hoogste serie P. v. Huiten 142. De heer v. d. Kaa bracht dank namens de deelnemers voor de goede orga nisatie en het prima verzorgd materiaal. De voorzitter van „Ons Genoegen", dhr. de Graaff reikte elke speler na mens zijn vereniging, een doos sigaretten uit. De districts-voorzitter dhr. Hamers, liet alle spelers nog eens de revue passe ren en had voor ieder een toepasselijke opmerking. Al met al een zeer geslaagd tournooi.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7