i Wijde Wereld I faankbyk ut Tunis. Waalwijkse en Langstraatse Courant VLOTTE VERGADERING van de Waalwijkse Gemeenteraad. ÜIT DE Geen verhoging van het welvaartspeil zonder productieverhoging. De productie Sn Nederland zou met 10 procent extra kunnen toenemen. MGR. MUTSAERTS EN PLEBAAN VAN SUSANTE NAAR ROME. Voor vlijtige handen Voor het eerst onder het praesidioat van burgemeester Teyssen. MAANDAG 31 MAART 1952. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN T1ELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO1\M HET ZEIDEN Bureaus GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEE. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 27 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. XEL.-ADRES „ECHO" Minister Albregis in den Bosch „Het algemene welvaartspeil kan noch in stand blijven noch ver hoogd worden, indien de productiviteit niet omhoog gaat"; deze woorden sprak de Minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts Donderdagmiddag j.l. in 's Bosch, waar in een officiële bijeenkomst van personen uit de landelijke, de provinciale en de gemeentelijke overheid en uit het bedrijfsleven, een bijkantoor ge opend werd van het Instituut voor Onderzoek en Voorlichting op het gebied van Bedrijfs- en Bestuursefficiency, welk bijkantoor ge sticht was op initiatief van de Kamers van Koophandel van Den Bosch, Tilburg en Waalwijk. Het probleem van de productiviteits verhoging klemt te meer, gezien de zich sterk uitbreidende bevolking. In Noord- Brabant, aldus de Minister, groeit de be roepsbevolking met 6 a ,8000 per jaar en hiervoor moet emplooi gezocht worden in de industriële sector, waar thans reeds een beroepsbevolking van 240.000 man werkzaam is. De regering wil door haar werkgelegenheidspolitiek de vrees voor werkeloosheid wegnemen; en in dit ver band sprak de Minister ook over de ver hoging van de export; maar onze eco nomische positie, zei hij, wordt in sterke mate bepaald door het peil van de pro ductie van onze volkshuishouding! Een bijzondere verantwoordelijkheid rust daarom op de schouders van hen die met gezag in eigen kring zijn bekleed en de opvoering van de productie is af hankelijk van de wijze waarop het be drijf is georganiseerd. BELANGRIJKE PLAATS VOOR ORGANISATIEONDERZOEK. De Nederlandse bedrijven, vervolgde de Minister, worden over het algemeen bekwaam geleid en de scholing' en de verantwoordelijkheid van het personeel kunnen alle critiek doorstaan. Maar toch is er nog een belangrijke productierë serve aanwezig; ik denk hier aan het nodeloos tijdverlies, overbodige bewegingen van de arbeider,, gebrekkige werkinstructie, ondoelmatige planning, onjuiste werkclassificatie, tekorten in de productietechniek, onjuist personeelsbe leid, onvoldoende samenwerking binnen de bedrijven en tussen de bedrijven on derling, en tal van andere factoren. De kleine verliespercentages die hierin schuilgaan, met elkaar vermenigvuldigd, maken de Stelling aannemelijk dat er re- Serves voorhanden zijn. En de minister sprak als zijn overtui ging uit dat de productie in Nederland, die normaal met 4 a 5 toeneemt, met ca. 10 extra zou kunnen toenemen. Daarom moet het bedrijf zich verze keren van een organisatiedeskundige; het middelgrote en het kleinere bedrijf kun nen dit doen op collectieve basis. Plm. 80 van het onderzoek is im mers gemeenschappelijk en het is de be doeling van het collectieve onderzoek deze 80 slechts één keer te onderzoe ken. Naast de collectieve onderzoeken zijn ook regionale onderzoeken mogelijk, en vooral in Brabant kan dit soort onder zoeken een grote rol spelen, wanneer men let op de industriële structuur van de provincie. Op de plm. 1500 bedrijven zijn er 1250 met minder dan 100 arbei ders. Ik hoop dan ook, zei.de Minister Albregts, dat het collectieve onderzoek hier grote ingang zal vinden. EEN VOORBEELD VOOR ANDERE GEWESTEN. De Kamer van Koophandel in Noord- Brabant heeft haar taak begrepen, dat is bewezen door alle mogelijke initiatie ven en tenslotte door het initiatief tot oprichting van een bijkantoor van het I.V.O.; dit laatste initiatief, aldus de Minister, is van verstrekkende betekenis yoor het industriële Brabant en voor de toekomst perspectieven van dit expan sieve gewest. Hier wordt een voorbeeld gegeven aan de andere regionen van ons vaderland; men moet niet bij de pakken neerzitten ,maar voortgaan met het zoe ken naar nieuwe mogelijkheden van wel vaart. Deze vergadering, die geopend was en gepraesideerd werd door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Den Bosch dr. G. J. M. de Gruyter, werd ook bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. dr. J. E. de Quay, die in een korte spitse toe spraak zei, dat het nuttig was, dat het instituut allereerst gericht was op het middelgrote en kleinere bedrijf. Want is het niet zo, aldus de commis saris, dat de ondernemer in het Groot bedrijf zich in een bevoorrechte positie bevindt, daar hij deskundigen kan aan trekken en zelf .regisseur of dirigent kan zijn; en dat de kleinere ondernemer het eigenlijk allemaal zelf moet doen en dat dat niet mogelijk is; en .juist daarom is er een zekere collectiviteit noodzakelijk. De commissaris van de Koningin wees er op dat wetenschap van de psycholo gie en van de organisatie zich de laatste decennia dermate heeft ontwikkeld, dat er van de deskundige nog iets te leren valt en het is de vraag of de ondernemer van het kleinere en middelgrote bedrijf dit wel wil inzien. Want, zei de commissaris, wij willen wel toegeven, dat ons geheugen slech ter wordt, maar van ons verstand zeg gen we niets, en wij denken zo igauw van ons zelf ook, dat we met mensen kunnen omgaan. DE TAAK VAN HET I.O.V. Drs. A. M. Groot, directeur van het I.O.V. sprak ook over het efficiency- probleem en de taak van het I.O.V. Ook hij stelde vast dat men op twee manieren de productie op kon voeren, n.l. door een betere opleiding van de leidinggevende figuren in een bedrijf en op de tweede plaats door het organisa tieonderzoek, waarin een belangrijke evo lutie heeft plaats géhad en dat geleide lijk aan zeer verbeterd is. Sprekend over de tweede methode, zei spr., dat de analyse van de organisatie en de waarnemingstechniek in het be drijfsleven veelal onbekend waren. En bovendien bracht het loutere constate ren van de feilen en de tekortkomingen nog geen verbetering. Op het onderzoek moest de verandering volgen, de verbe tering, door de verantwoordelijke leiders die begrip hebben gekregen voor de me thoden. Een en ander wilde het instituut waar van in den Bosch het bijkantoor van daag geopend werd, en dat zitting houdt ook in Breda, in Tilburg en in Waal wijk, bereiken door algemene voorlich ting, door gemeenschappelijke bedrijfs- onderzoekingen, door vorming van lei ders en medewerkers van bedrijven en door conferentie met bedrijfsdirecteuren. Maar bij dit alles was de samenwer king tussen het bedrijfsleven en het I. O. V. een stringente voorwaarde voor ef ficient werk. Er is een raad van beheer samenge steld voor het Noord-Brabantse Bijkan toor van het I.O.V., waarin o.rn. zitting hebben de heer Commissaris der Konin gin, de voorzitters van de Brabantse Ka mers van Koophandel, onder wie de heer J. W. van Heesbeen uit Waalwijk, ver tegenwoordigers van de Industrie, onder wie de heer K. de Geus, directeur van de fa. van Gent en Co. te Waalwijk. er in de wereld te koop is en dit maakt uiteraard een groot verschil met b.v. België, dat in de Congo een gebied beheert waarvan de bewo ners zich in velerlei opzicht nog niet bewust zijn van de last van een vreemde overheersing. Een ander en misschien wel het voornaamste aspect dat een bijzon der cachet geeft aan de moeilijk heden in Tunis, is de nauwe ver bondenheid van de Arabische lan den. Dit blok strekt zich eigenlijk uit over een groot gebied, dat men het Midden-Oosten kan noemen, maar dat naar de geest veel verder reikt. Dan blijft het niet bij» Egypte, Arabië, Syrië, Perzië en nog enkele landen daar in de buurt. Dan kan men er gevoeglijk bij rekenen de hele Noordkust van Afrika en ver der naar het Zuid-Westen tot In donesië toe. Deze landen voelen zich sterk verbonden, omdat ze lange tijd ofwel onder de macht, ofwel onder de invloed van vreemde mogend heden hebben gestaan en zich ach tereenvolgens daaraan ontworsteld hebben, geheel of gedeeltelijk. Het spreekt dus vanzelf dat hun sym pathie uitgaat naar die landen in hun sfeer die dezelfde strijd nog strijden. Daarom vonden zowel de Perzen als de Egyptenaren in hun verzet tegen de Engelsen zo'n sym pathie in het Midden-Oosten. En om dezelfde reden scheelde het niet veel of het Frans-Tunesische geschil was al enkele maanden geleden i voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gebracht. Toen I arbeidsvoorwaarden van de bak- wisten de Fransen de zaak te sussen kers, dan kunnen de leden van deze met het verzoek hun de gelegenheid organisatie rekenen op een conflict", Naar wordt vernomen, zullen de bisschoppen van Den Bosch, Haar lem en Breda na Pasen naar Rome vertrekken voor het voorgeschreven „ad limina"-bezoek aan de H. Stoel, dat de bisschoppen eens in de vijf jaar moeten afleggen om de H. Va der verslag uit te brengen over de situatie in hun diocees. De bisschop van Den Bosch, Mgr. W P A. M. Mutsaerts, vertrekt vlak na Pasen. Hij zal worden ver gezeld door kanunnik J. J. M. van Susante, plebaan van de kathedrale basiliek van St. Jan, en Drs. J. C. v. Overbeek, directeur van het In stituut voor Doofstommen te Sint Michiels-Gestel. De bisschop van Breda, Mgr. J. W. M. Baeten, zal tegelijk met een groep missionarissen, die per R.A.P.- T.I.M. naar Afrika vertrekken, op 28 April de reis naar de Eeuwige Stad aanvaarden. in het schoonmaakgetij: Hamea Gelei DE BAKKERS VAN NEDERLAND IN CONFLICT. „Wanneer de Nederlandse Bak- kersbond er niet toe overgaat om deel te nemen aan de besprekingen met de rijksbemiddelaars, die moe ten leiden tot verbetering van de te geven hun plannen uit te wer ken. Die gelegenheid is hun gege- Frankrijk is niet het eerste land dat na de oorlog last krijgt met de nationale gevoeligheden van zijn koloniën of protectoraat. Achter eenvolgens hebben zowat alle lan den, die overzeese bezittingen heb ben of hadden, het aan de stok ge had en voor Frankrijk is Tunis zelfs niet de eerste moeilijkheid, want al sinds 1945 voeren de Franse troepen in Indo-China strijd tegen de op standige Vietminh, al kunnen die bezwaarlijk als volbloed nationalis ten betiteld worden; er zit namelijk een nogal erg roodachtig tintje aan. Er is niet direct aanleiding om 't wat Tunis betreft, ook in die rich ting te zoeken, al zijn er de com munisten natuurlijk als de kippen bij om enerzijds uit nationalistische acties munt te slaan en zich ander zijds onder de dekmantel van natio nalisme te camoufleren. Over het algemeen lijkt het geval Tunis een gewone controverse tussen de Fran se regering en de Tunesische lei ders. Gewoon in zoverre ze een nor male ontwikkeling is in de geschie denis. Het kan haast niet anders of op een gegeven moment komt er wrijving tussen moederland en ko lonie (of hoe men het dochterland wil noemen) wanneer die langza merhand opkomt. Er is heel wat staatsmanschap voor nodig om die verhouding tot het eind toe in vreedzame banen te leiden en zelfs Engeland is er niet altijd en overal in geslaagd. Daar komt voor Tunis nog bij dat het een protectoraat en geen kolonie is en dat het nu niet precies door Frankrijk uit de af gronden van primitiviteit is getrok ken; dat wil zeggen, de Fransen hebben er niet te maken met een volk dat aanvankelijk niet wist wat ven. De laatste weken is de zaak in Tunis weer aan het rollen gegaan. Er zijn ongeregeldheden uitgebro ken en het optreden van de Tunesi sche regering was voor de Fransen aanleiding om zich te beklagen over gebrek aan medewerking. En zo dit al niet genoeg was, toonde de bey duidelijk genoeg zijn gezindheid toen hij de Franse resident-gene raal, de Hauteclocque, die een per soonlijk gesprek had gevraagd, in gezelschap van zijn ministers ont ving, met wie juist de Fransen niets meer te maken wilden hebben. En fin, het gevolg van de gespannen verhouding was de afkondiging van ae staat van beleg en de arrestatie van enkele ministers, aangezien de bey weigerde het kabinet te ont slaan en de resident-generaal het optreden van deze mensen gevaar lijk achtte. Het gaat er tenslotte natuurlijk om wie het zal winnen: Frankrijk, dat Tunis politiek met zich verbon den wil houden, of Tunis dat geheel onafhankelijk wil zijn. De Fransen zijn wel bereid zelfbestuur te geven, maar ze willen een aanzienlijke in vloed van de in Tunis wonende Fransen, terwijl Parijs invloed wenst te behouden inzake de defen sie en de buitenlandse betrekkin gen. Tunis kan rekenen op de steun van de Arabische landen, terwijl Frankrijk niet zo zeker is van veel medewerking. Nederland heeft het aan den lijve ondervonden hoe wei nig het kan rekenen op steun in dergelijke omstandigheden. Boven dien is er nog al wat binnenlandse oppositie. Men herinnert zich dat er tijdens de kabinetscrisis al aanzien lijke oppositie bestond tegen de te rugkeer van minister Schuman, juist vanwege zijn politiek ten op zichte van Tunis. Slechts op uit drukkelijk verlangen van de M.R.P. is hij teruggekeerd. Nu echter heerst er ontevredenheid over de gang van zaken in Tunis zowel bij de socia listen als bij de M.R.P. Een gevaar temeer voor de regering-Pinay, wier pad toch al niet over rozen gaat. Amerika is licht geneigd zich aan de zijde van de nationalisten te plaatsen, terwijl, mocht de zaak voor de U.N.O. gebracht worden, ook de Oost-Europese staten geen steun te verwachten valt. Het lijkt voor Frankrijk het safeste de kwes tie zo spoedig mogelijk op te lossen in onderling overleg met de Tune- siërs, voordat derden de klad er in kunnen brengen. Als het al niet te laat is PLAN VAN 68(4 MILLIOEN VOOR WERKVERRUIMING. De regering heeft het plan een bedrag van 68% millioen gulden beschikbaar te stellen ter financie ring van maatregelen in het belang van de werkverruiming. De indiening bij de Staten-Gene- raal van een suppletoire begroting voor het dienstjaar 1952 kan ver moedelijk spoedig worden tegemoet- gezien. DE MOORDZAAK IN LIEMPDE. De rechtbank van 's-Hertogen- bosch veroordeelde de 73-jarige C K. tot vijftien jaar, en zijn zoon, de 36-jarige J. K., tot twintig jaar ge vangenisstraf. De beide landbouwers, woonach tig in het dorp Liempde bij Boxtel hadden in Juni 1951 de 37-jarige J Heyboom, echtgenote van J. K., in haar slaap door wurging om 't leven gebracht. De Officier van Justitie had tegen vader en zoon levenslang geëist. gehuwden van 1080.(of 900) per jaar en voor ongehuwden van 576. (of 480) per jaar, zou de premie 3 per week (of 2.50 per week) moeten bedragen. EMIGRANT WON EEN TON. De familie Van Rassel uit Laren heeft Woensdagmorgen een verrassende me dedeling van de naar Australië geëmi greerde zoon gekregen. „We hebben de 100.000 gewonnen stond in het telegram. De gelukkige winnaar van deze prijs de 29-jarige Gerrit van Rassel, die na zijn huwelijk met de dochter van een Hilversumse sportleraar zijn heil ging zoeken in Australië en daar te werk werd gesteld in een wijnhandel. De heer Van Rassel won de 100.000 in Nederlands geld 12.000 Austr. ponden op 'n lot van tien shilling in de Australische Staatsloterij. BOMPAKKET BESTEMD VOOR ADENAUER IN MüNCHEN ONTPLOFT. Eén persoon gedood en vijf gewond bij explosie. In een kelder van het hoofdbureau van politie in München is gisteravond een postpakket ontploft, dat was bestemd voor de Westduitse bondskanselier dr Adenauer. Het pakket, dat door twee jongetjes op het bureau was bezorgd, ontplofte, toen politie-officieren het on derzochten. Door de grote kracht van de explosie verloor een politie-officier het leven en werden vier andere personen gewond, van wie twee ernstig. De kel der, waarin het pakket werd onderzocht, is geheel vernield. De jongens, die het pakket bij de po litie bezorgden, zeiden het ontvangen te hebben van een onbekende heer, die de jongens naast het geld voor de post zegels een goede fooi in de handen stop te. De jeugdige leeftijd ten spijt ver trouwden de knapen het geval echter niet helemaal en toen zij een passe rende tramconducteur vroegen wat te doen met het pakket, gaf deze hen te kennen, dat zij het maar naar de politie moesten brengen, wat de knapen deden. Op het politie-bureau werd het pakket onmiddellijk in handen gegeven van een deskundige om het pakket te onderzoe ken. Toen deze het pakket open maakte bleek het een boek te bevatten. Een journalist, die toestemming had gekregen om het openen van het pakket bij te wo nen viel in zwijm, toen het onschuldige boek onmiddellijk nadat het van de om slag was ontdaan met enorme kracht explodeerde. De politie is na de explosie onmid dellijk met een onderzoek begonnen om de afzenders van het pakket te kunnen arresteren. Verwacht werd, dat de iden titeit van de personen spoedig vastgesteld zou kunnen worden. aldus de secretaris van de Haagse afdeling van de Algemene Bedrijfs- bond van Arbeiders (sters) in voe- dings- en genotmiddelenbedrijven. Dit was een reactie op de beslis sing van de Nederlandse Bakkers- bond, die als enige werkgeversorga nisatie, na een overleg van maan den, plotseling heeft besloten om niet deel te nemen aan genoemde bespreking. De verbeteringen die de arbeidsvoorwaarden zullen onder gaan, bestaan o.m. uit een loonsver hoging en regelingen op het gebied van pensioen, de vacantietoeslag, de nachttoeslag, en de toeslag op de feestdagen. Na de toezegging van de ministers, dat de hieruit voortvloei ende kosten in de broodprijs mogen worden verdisconteerd, neemt de Nederlandse Bakkersbond 't stand punt in, dat eerst de broodprijs zal moeten worden verhoogd. ELECTRICITEIT MAG DUURDER VANAF 1 APRIL. Met ingang van 1 April mogen de electriciteitsbedrijven de tarieven voor kleinverbruikers met ten hoog ste 25% verhogen. Voor het gebruik tot 240 kwm blijft de huidige prijs per kwm echter gehandhaafd. REM OP KWAAD DER ECHTSCHEIDINGEN. De Tweede Kamer heeft met 67 tegen 12 stemmen het wetsontwerp tot bestrijding van het euvel der lichtvaardige echtscheidingen aan genomen. KONINGIN EREDOCTOR IN MICHIGAN. De Curatoren van de universiteit van Michigan hebben de definitieve schikkingen goedgekeurd voor de toekenning van een eredoctoraat aan Koningin Juliana, tijdens haar bezoek aan Michigan. De doctorsbul zal aan Hare Majesteit in een spe ciale promotiebijeenkomst worden uitgereikt. VERTREK KONINGIN DINSDAG OM 12 UUR. Het Koninklijk Paar wordt mor gen (Dinsdag) om kwart over elf op Schiphol verwacht. Om kwart voor twaalf gaat het gezelschap aan boord, waarna het vliegtuig om 12 uu>r zal vertrekken. NIEUWE OUDERDOMS- VERZEKERING. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van sociale zaken hebben ingevolge een desbetreffende beslissing van de minis terraad het probleem van de toekom stige ouderdomsverzekering bij de soci aal-economische raad aan de orde ge steld. Zij hebben de raad o.m. om ad vies gevraagd betreffende de vraag: Be hoort de toekomstige ouderdomsverzeke ring voor de gehele bevolking te gelden of dienen er uitzonderingen te worden gemaakt op grond van het overschrijden van een bepaalde weistandsgrens? En bij welke leeftijd dient de verzekering een aanvang te nemen. In een nota wordt gedacht aan de mogelijkheid om een bedrag van 200 aan eigen inkomsten in ieder geval bui ten de aftrekregeling te houden; verder wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat de gemeenteclassificatie die voor de "Noodwet Ouderdomsvoorzie ning geldt, wordt afgeschaft. Betreffende de financiering wordt ge sproken over de voorkeur voor een ge matigd omslagstelsel, waarbij gedurende de eerste tijd een beperkt fonds wordt gevormd. Ook wordt nagegaan welke premiën zullen moeten worden opgebracht voor de toekomstige ouderdomsverzekering. Uitgaande van een verzekering voor het gehele volk en van uitkeringen voor „Vanaf deze plaats mag ik U nog- „maals mijn zeer hartelijke dank be- „tuigen voor de spontane en zeer „gewaardeerde wijze, waarop U mij „bij mijn installatie hebt ontvangen. „Ik hoop het 'coen uitgesproken ver- trouwen niet te beschamen en een „zodanig burgemeester te zijn dat gij „er geen spijt van zult hebben mij „zo ontvangen te hebben." Deze woorden van dank aan de ge meenteraad sprak burgemeester Teyssen na het openingsgebed van de eerste ge wone raadsvergadering, die hij als bur gemeester van Waalwijk zou leiden. De notulen van drie vergaderingen werden vastgesteld en wegens het ver trek van Mr. Lambooy moest er vervol gens een nieuwe ambtenaar van de bur gerlijke stand worden gekozen, voor wel ke functie door B. en 1W. werden aan bevolen Burgemeester Teyssen en Wet houder Smolders; de burgemeester werd met algemene stemmen gekozen en naar aanleiding hiervan zei hij, dat hij in deze functie menig gelukkige echtverbintenis tot stand hoopte te brengen. Met genoegen gaf de raad hierna een noodzakelijkheidsverklaring af voor het uitbreiden van het leerplan van de Nij verheidsschool alhier met een afdeling lederwarenbewerking. De heer Meys zei zich te verheugen in de steeds grotere uitbreiding van de school; dat er nu weer een nieuwe afdeling werd bijgevoegd be wijst, dat de school hier goed op izijn plaats is. B. en W. stelden vervolgens voor een maximum crediet van 1900.beschik baar te stellen voor de bouw van een rijwielbergplaats bij de r.k. meisjes- U.I.O.; naar aanleiding van dit voorstel stelde de heer Brouwer de vraag of men voeling had gehouden met een firma ter plaatse die bekend was om de construc tie van rijwielbergplaatsen en deze ook buiten de grenzen leverde. Er was antwoordde de voorzitter, reeds een brief door betreffende fa. tot B. en W. gericht; maar tot goed begrip diende de raad te weten, dat de raad slechts heeft te besluiten al of niet me dewerking te verlenen, het werk en de uitvoering daarvan is een zaak van het schoolbestuur. 7328.66 stelde de raad vervolgens beschikbaar voor de inrichting van het 6e leerjaar aan de St. Aloysiusschool in de St. Antoniusparochie. Aan voorschotten op de exploitatie vergoeding voor de bijzondere scholen werd voor het gewoon Lager Onderwijs 49175.voor 1967 leerlingen toege kend, voor het B.L.O. 6141.67 voor lll2/s leerlingen; en voor het U.L.O. 8370.84 voor 243 leerlingen. Door drie bijzondere ULO-scholen was een verzoek ingediend om een voor schot op de vergoeding voor vakleer krachten; in totaal bedroeg deze vergoe ding 2832.32, n.l. voor de R.K. Jon gens-ulo 819.60; voor de R.K. Meisjes- luo 1166.20 en voor de Nuts'ulo 846.52. Toen het voorstel tot herziening ,van het raadsbesluit van 6 Febr. 1947 in zake de bouw van 40 arbeiderswoningen aan de orde kwam, vroeg de heer Ver doorn waarom pas na vijf jaren deze kwestie aan de orde kwam en het rijk meedeelde dat het bedrag niet overeen stemde. Hij vroeg ook of de gemeente het verschil, zijnde 6000.moest bij passen. i De heer Duyvelaar was het opgeval len dat het verschil zo groot was. De voorzitter beantwoordde de diver se vragen met er op te wijzen dat het Rijk successievelijk doende was deze za ken met de gemeenten af te wikkelen; vandaar die lange tijd van 5 jaren. Het verschil van 6000.moet gefinancierd worden door de gemeente. Ten aanzien van het grote verschil, zei de voorzitter dat het eerste bedrag van 583.000.gebaseerd zal zijn ge weest op de raming, en nadien zal ver moedelijk, dacht hij, de aanbesteding gun stiger uitgevallen zijn. Dus, zei de heer Duyvelaar, is de ra ming veel te hoog geweest, of is de aan besteding veel meegevallen, of is het plan miseschien gewijzigd. De voorzitter die de juiste oorzaak natuurlijk niet kende, zou het aan de hand van het dossier laten nalopen. Een winkelpand, mét bovenwoning en pakhuis werd wegens het verstrijken van de huurtermijn opnieuw verhuurd aan de fa. Holtgrefe. GRONDVERKOOP. Punt 11 behelsde de verkoop van een bouwterrein aan de Westzijde van de Brederodelaan aan J. de Bie te Vught; dit punt evenals enkele volgende gaf de heer v. Well aanleiding te vragen, wat de oorzaak kon zijn van de grote prijs verschillen tussen de diverse grondver- kopen; alle percelen waren gelegen aan dezelfde laan. Met enige armslag kon wethouder Smolders hierop antwoorden, dat bij de grondaankoop van de kinderen Mombers de prijs van het eerste perceel zo over eengekomen was, vandaar het verschil van deze prijs met die van de andere percelen. Het voorstel tot het verkopen van een kleine strook grond aan de Oostzijde van de Brederodelaan aan de heer P. Smelt, alhier, was voor de heer Kem perman aanleiding op te merken, dat dit weer zo'n voorstel was dat men ver plicht was aan te nemen, omdat de wo ning maar op 1 Meter afstand van de scheidingslijn was gebouwd. Bovendien merkte hij op dat de ga rage heel ver naar voren was gebouwd, zodat het aanzien van het perceel ten noorden van het genoemde veel van zijn aantrekkelijkheid had verloren. 'Hij ver zocht maatregelen te. treffen, dat zulks in de toekomst niet meer zou gebeuren; het aanzien van de gehele straat werd er door geschaad. De voorzitter was natuurlijk nog niet voldoende georiënteerd, om dit te kun nen beoordelen, maar hij zegde graag toe dat hier in de toekomst rekening mee werd gehouden. Wethouder Smolders, die voorbeeldig zijn voorzitter assisteerde, wees er nog op dat deze bouwvergunning degelijk en deskundig door Welstandstoezicht was bekeken. En de deskundigen waren van mening geweest dat het aanzien Van de laan door deze bouw allerminst geschaad werd. BATIG SALDO GEMEENTEREKENING. Nadat een aantal begrotingswijzigingen zonder meer waren aangenomen, stelde de raad de voorlopige gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1950 vast op een totaal aan ontvangsten gewone dienst van 1.989.727.79 en een totaal aan uitgaven gewone dienst 1.985.460.59. Ook de rekening van de Burgerlijke Armbesturen over 1950 werden goedge keurd en de voorzitter bracht gaarne dank aan de commissie van onderzoek, die bestaan had uit de heren G. A. Duy velaar, C. P. van den Hoven en A. G. Meys. Twee toegevoegde agendapunten be troffen grondverkoop aan de Brederode laan aan de fa. Gragtmans en Wiesman, en aan de Westkant Engelsestraat aan de heer J. Sanner uit Hank. Niets meer was er aan de orde en de voorzitter kon de vlotte vergadering slui ten, zoals te doen gebruikelijk is.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5