woens YROOM prijzen Goede resultaten aan Nijverheidsschool. 3. HET HUIS ZONDER SLEUTELS. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 MAART 1952 "HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND „DE ECHO" ALLEEN GELDIG WOENSDAG-2 APRIL Zuiver wollen heren- slipover in diverse fs Rn vnikleuren V. U Poplin overhemd met 2 boorden in 4 mooie uni- tinten: beige, grijs, -r 50 bleu en groen3 Fantasiesokken, prima kwa liteit lil d'écose «J 30 Elastiek voor ondergoed,- dubbelgeweven, kookecht, per kaart van yt r\ c 4 (meter jL Glorialinnen, pr. kw. in alle mod. kleuren, 80 £Q cm. breed, p. meter I» Prima molton dweil, flinke maat 50 x 60 cm. 59' Matrastijk, pr. kw. in mooie frisse streepdessins, tx 45 140cm.br.,p.meter Een dozijn vrijgezellen- knopen en een dozijn bretel- knopen op kaart, samen voor M- Paaseitjes in div. smaken en kleuren, 200 gram 30° Limburgse appelstroop, pr. kwal. grote pot aqc inhoudende 450 gr. JL>7 SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Plastic eierdop in verschil lende vrolijke kleurencom binaties, 6 stuks pqc voor OV Plastic tafelkleedje in frisse bloemdessins, 115 x 115 cm., 4verschillende kleuren.Zeer practisch voor de ontbijttafel 10 Cocos Japanmat, zware kwaliteit, in frisse 4 75 strepen, 40x70 cm. I. Op veelvuldig verzoek nogmaals: Werkschoenen' met dub bele lederen zolen, twee maal houtgepend, 4 g/v maten 39 t/m 48 Burgemeester Teyssen kwam kennismaken. Op de halfjaarlijkse diploma-uitreiking die V rijdagmid- dag in de Nijverheidsschool werd gehouden, kwam de bur gemeester kennismaken met 't Waalwijkse onderwijs en het toeval wilde dat hij dit eerste nauwere contact met het onderwijs juist met het nijverheidsonderwijs had. Uit de korte toespraak die de burgemeester hield, bleek trouwens wel dat hij er grote belangstelling voor heeft en hij zegde dan ook zijn volledige steun toe. Behalve door de burgemeester werd de bijeenkomst bijgewoond door het bestuur van de Nij verheidsschool, directeur en leraren. Duidelijk was te zien dat de school nog steeds groeit, want de cantine raakt steeds voller bij deze gelegen heid als alle leerlingen aanwezig zijn. De voorzitter, de heer J. Tielen, sprak het openingswoord, waarin hij de burgemeester welkom heette. Hij sprak er zijn blijdschap over uit dat deze aan zijn verzoek had wil len voldoen, wetende hoe hem de industrialisatie ter harte ging. In dustrialisatie betekent vakopleiding, aldus de heer Tielen, en daaraan besteed de school haar beste zorg. Met twee simpele cijfers illustreer de hij de groei van de school: in 1941 begon ze met 40 leerlingen, nu benaderde ze met dag- en avond cursus de 600 leerlingen. Hij ves tigde ook de aandacht op de huis vesting van de school, hoe na jaren lang huisvesting in noodwoningen het semipermanente gebouw was gekomen. De voorz. hoopte dat de burge meester de school te gelegener tijd eens zou bekijken en vroeg zijn steun, vooral voor uitbreiding. Vo rig jaar in April waren de plannen practisch al gevormd, maar nu wachtte men nog steeds op de defi nitieve goedkeuring en natuurlijk op geld. Namens het bestuur gaf hij de verzekering de groei en bloei van de school te zullen blijven be vorderen in het belang van de jon gelui, van de gemeente en de streek. DIPLOMA-UITREIKING. Vervolgens wendde de heer Tie len zich tot de geslaagden. Hij bood hun de gelukwensen aan van be stuur en leraren voor dit resultaat van twee jaar werken. Zij hechten grote waarde aan dit diploma, maar de voorzitter wees er de gediplo meerden op dat ze hiermee geen vaklui waren, maar dat hun diplo ma een entrée was in de industrie. Zowel de jongelui als de ouders en de industrie kregen meer en meer waardering voor het diploma en de heer Tielen hoopte dat de industrie eens de eis zou gaan stellen dat jonge werknemers in het bezit zou den zijn van het diploma nijver heidsschool. De industrie zou hen welwillend tegemoet treden en de voorzitter hoopte dat de geslaagden een goed gebruik zouden maken van hun diploma en er veel succes van zouden beleven. De leerlingen die een diploma kregen, zijn de volgende: DAGSCHOOL. Smeden-Bankwerkers. Wouterus Boons, Loon op Zand Cornelis Bovenkaarsmakers, Waal wijk Hendrikus Braspenning, Sprang Theodorus Bronkhorst, Vlijmen Marinus Brok, Drunen Adrianus Brouwers, Heusden Johannes Duquesnoy, Waalwijk Johannes Ebbing, Kaatsheuvel Jozef v. Falier, Vlijmen Theodorus Fijneman, Waalwijk Christiaan Hulst, Sprang Wilhelmus v. d. Lee, Kaatsheuvel Harry v. d. Linden, Vlijmen Martinus Maas, Kaatsheuvel Antoon v. d. Mast, Genderen Elisabertus v. Mersbergen, Dronge- len Petrus Meys, Waspik Bernardus Nannes, Kaatsheuvel Hein Prinsen, Vlijmen Wilhelmus v. Roosmalen, Loon op Zand Adrianus v. d. Schans, Spr.-Capelle Waltherus Schuurmans, Nieuwkuijk Arie Varossiau, Sprang Lambertus Verwijmeren, Waspik Adrianus Vissers, Drunen Theodorus ter Wolbeek, Tilburg. Niet gediplomeerd: 3. Met één leerling wordt het exa men voortgezet. Schoenmakers. Wilhelmus v. Bladel, Waalwijk Martinus v. Dalen, Waalwijk Willy v. Esch, Loon op Zand Antonie v. d. Geld, Elshout Marinus Kemmeren, Loon op Zand Waltherus Kivits, Vlijmen Pieter v. d. Sanden, Loon op Zand Adrianus v. d. Wiel, Drunen. Niet gediplomeerd: geen. Timmeren: Johannes v. Assen, Waalwijk Pieter v. Bergeyk, Wijk en Aalburg Franciscus Brekelmans, K'heuvel Gerrit de Bruin, Wijk en Aalburg Hendricus Freyer, Loon op Zand Martinus v. Heesch, Waalwijk FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGF.RS. VERTALING VAN P. OREILLE. 63) „Heb je een horloge aan zijn pols opgemerkt?" „Ja, maar er geen bijzondere aan dacht aan geschonken. Ik had toen aan andere dingen te denken. Ik slaagde er in om uit zijn greep los te komen, en zei hem zulke dingen te laten, anders ging ik gillen. „Hoor eens", zei hij, „ik denk dat jij en ik zakelijk kunnen praten. Kom in mijn hut". „Maar ik wilde geen tête-a-tête met hem in een hut. Ik zei, dat ik hem 's morgens wel zou zien, en nadat ik beloofd had niemand iets te zeggen, liet hij me gaan. Ik ging tamelijk verbaasd naar bed. De volgende morgen, toen ik in zijn hut kwam, stond hij fris en rose te glimlachen. Als ik 's avonds te voren ook maar drank geroken had, zou ik gemeend hebben, dat wat ik gezien had, geen werkelijkheid was. Ik ging naar binnen met de ge dachte, dat ik misschien een hon derd dollar uit de zaak zou slaan, maar zodra hij sprak, begon ik groot geld te ruiken. Hij zei, dat niemand mocht weten dat hij 's nachts ge zwommen had. Hoeveel moest ik hebben? Nu, ik hield mijn adem in en zei tienduizend dollar. En ik viel haast dood neer, toen hij zei dat ik ze krijgen kon". Bowker wendde zich tot John Quincy. „Ik weet niet wat u van me denkt. Ik weet niet wat Tim van me denken zou. Mijn aard is recht uit. Maar ik was het baantje van steward meer dan beu. Ik verlang de naar een eigen krantje, en tot dat ogenblik had ik geen kans ge zien om het te krijgen. En u moet bedenken dat ik niet wist wat er in de lucht zat moord. Later, toen ik dat hoorde, schrok ik me dood. Ik wist niet, wat ze me daar wel voor konden doen." Hij wendde zich tot Greene. „Dat staat alles vast", zei hij. „Ik heb je beloofd dat je er buiten staat", antwoordde de rech ter. „Ik houd woord. Ga voort - je j stemde er dus in toe die tiendui zend te nemen?" „Ja. Om twaalf uur ging ik naar zijn kantoor. Eén van de voorwaar den was, dat ik op de President Ty ler blijven kon, tot ze naar San Francisco terugging en daarna zou ik mijn gezicht in deze buurt nooit meer laten zien. Dat kwam mij goed uit. Mr. Jennison stelde mij voor aan deze Cabrera, die mij 't overige van de dag gezelschap houden zou. Toen ik aan boord ging, gaf hij me duizend dollar in een enveloppe". „Toen ik deze keer terugkwam, zou ik de dag met Cabrera door brengen en de andere negenduizend krijgen bij afvaart. Toen we van- morgen aankwamen, zag ik de Spanjaard aan de haven, maar toen ik aan wal ging was hij verdwenen. Ik ontmoette Willi Chan en we na men het er goed van. De smeerolie, die ze hier verkopen, heeft mijn Antonius v. Hees wijk, Waalwijk Leonardus Heymans, Dussen Martijn v. Kuyk, Kaatsheuvel Waltherus de Louw, Waalwijk Antonie Moonen, Waalwijk Cornelis Mutsaerts, Loon op Zand Peter v. d. Nieuwengiesen, Dron- gelen Cornelis v. d. Sanden, Drunen Adolf Schinkel, Nieuwkuijk Petrus v. d. Wiel, Drunen Berend v. Wijnen, Heusden Cornelis Zwaans, Kaatsheuvel. Niet gediplomeerd: geen. Met één leerling wordt het exa men voortgezet. Nadat de geslaagden hun diploma in ontvangst hadden genomen, sprak de burgemeester een kort woord. Om meer dan een reden had hij graag gevolg gegeven aan de uitnodiging om deze bijeenkomst bij te wonen. Op de eerste plaats het vooruitzicht veel jongens te zien met blijde' gezichten, en die ver wachting was uitgekomen. Uit de goede resultaten bleek dat de ge diplomeerden al hun tijd en energie hadden gegeven en de burgemees ter wenste hen proficiat. Vervol gens achtte hij de Nijverheidsschool van grote betekenis omdat de in dustrie juist nu behoefte had aan veel vakmensen. Hij had bemerkt dat het bestuur nog veel zorgen had voor de school en hij dankte de he ren voor de wijze waarop ze ze had den bestuurd en tot stand gebracht. Hij zou graag helpen als het nodig en mogelijk was. Ook directeur en leraren dankte de burgemeester. Tot de jongens zei hij: Onthoudt dat de komende tijd aan de vaklie den is. Besteedt je tijd goed. De ge slaagden wenste hij nogmaals ge luk. Daarna reikte de burgemeester de prijzen uit aan hen die een bijzon dere prestatie hadden geleverd, „de helden van de dag", zoals hij ze noemde. Voor hen had hij een extra gelukwens, omdat ze iets bijzonders hadden gepresteerd en hij stelde hen ten voorbeeld aan de anderen. Het waren: Smeden-Bankwerkers. Christiaan Hulst le prijs a Arie Varossiau le prijs b Hendrikus Braspenning 2e prijs a Elisabertus v. Mersbergen 2e prijs b Schoenmakers. Adrianus v. d. Wiel le prijs Martinus v. Dalen 2e prijs Timmeren. Pieter v. Bergeyk le prijs Ook de directeur, de heer C. G. M. v. Steenderen, sprak een enkel woord. Hij dankte de burgemeester dat hij de diploma-uitreiking had willen bijwonen, de eerste gelegen heid om met het onderwijs in Waalwijk kennis te maken. Hij wees er op dat de Nijverheidsschool een streekschool is en dat de belangen van de school de belangen van de streek zijn. Na 1940, zei de direc teur, waren de bakens verzet: het schip van staat ging de nieuwe koers van de industrialisatie varen en hij achtte het een voorrecht voor de school dat ze daartoe 'n deel mocht bij dragen. De burgemeester demon streerde door zijn aanwezigheid dat hij dit iets heel belangrijks vond. Tot de jongens zei de directeur dat ze aan een nieuwe mijlpaal wa ren gekomen, waar hun iets anders tegemoetkwam. „Wordt de mannen die wij van je verwachten en zorgt dat je steeds met blijdschap op het voorafgaande kunt terugzien." Ten slotte dankte de directeur het be stuur voor de medewerking. Nadat alle leerlingen uit de mond van de directeur gehoord hadden of ze waren overgegaan, kwamen ver- j tegenwoordigers van de gediplo meerden naar voren om in dicht en ondicht de leraren te danken voor de „gezellige en ongezellige uren", zoals één het uitdrukte, op school doorgebracht. En ze drukten hun waardering stoffelijk uit in bloemen en sigaren. De sprekers waren Chr, Hulst uit Sprang-Capelle namens de smeden-bankwerkers, M. v. Da len uit Waalwijk voor de schoen makers en G. de Bruyn uit Wijk en Aalburg, de dichter, voor de tim merlui. Het slotwoord werd gesproken door de heer Tielen, die de burge meester dankte voor zijn vriende lijke woorden en de belofte van steun. Hij hoopte hem spoedig als bestuurslid te mogen begroeten, evenals zijn beide voorgangers. De voorzitter dankte ook directeur en leraren. Uit de resultaten bleken hun goede zorgen voor 't onderwijs en voor de vorming van de leerlin gen en hij hoopte dat de goede geest bestendigd zou blijven. En tenslotte dankte hij de sprekers onder de leerlingen voor hun waarderende woorden en cadeaux, maar vooral moesten zij hun dankbaarheid tonen door flinke kerels te worden. Daar na sloot hij de bijeenkomst. HET LEDERINSTITUUT T.N.O. Dezer dagen mochten wij van het Le derinstituut T.N.O. het verslag over het jaar 1951 ontvangen en uit dit verslag klinkt een optimistisch geluid, want zo zegt het verslag zelf, wederom kan ge zegd worden, dat het werk van het In stituut zeker voo,r de industrie van be lang is geweest. Men kan zelfs verder gaan en constateren, dat het Instituut er ook in 1951 in is geslaagd de plaats, welke het zich in de loop van de na oorlogse jaren bij de industrie heeft ver overd, weer verder te verbeteren. Steeds duidelijker, zo vervolgt het rapport, wordt het instituut centrum, waarheen de fabrikant zich bij voorkomende moei lijkheden in 't bedrijf gemakkelijk wendt en waarvan de mededelingen met belang stelling tegemoet worden gezien. Betreffende de moeilijkheden met de personeelsbezetting, die het vorige jaar zeer belangrijk werd genoemd, zegt het rapport dat men in 1951 een stap in de goede richting heeft kunnen doen, door het aanstellen van een chemicus. Sprekend over het werk dat door het instituut is verricht, onderscheiden in „vrije speurwerk", „speurwerk in op dracht", het „advieswerk" en het „keu- ringswerk", zegt het rapport dat in 1951 141 adviezen werden gegeven, welk aan tal wat lager is dan dat van 1950 (152), maar waartussen zich verscheidene uit gebreide adviezen bevonden, waarvoor dus vrij veel welk verzet moest worden. 'Het aantal onderzochte monsters (keu- ringswerk) was dit jaar zeer hoog, nl. 1388, terwijl dat aantal in 1950 755 be droeg. Dit grote verschil wordt echter veroorzaakt door een bijzondere, geheel buiten het normale werk staande op dracht, waarvoor 554 maal dezelfde be paling moest worden uitgevoerd. tong los gemaakt, maar het spijt me niet. De rooskleurige droom is na tuurlijk vervaagd en mijn platvoe ten zullen het dek betreden van nu aan tot in eeuwigheid. Maar de wal is niet veel meer, met al die ver dekt opgestelde kroegen en 't zee leven houdt iemand in de open lucht. Zoals ik zei, ik heb er geen spijt van dat ik gepraat hebt. Ik kan iedereen in de ogen zien en hem zeggen dat hij naar deHij keek naar juffrouw Minerva. „Me vrouw, ik zal u niet nader aandui den, waarheen hij lopen kan". Greene stond op. „Nu, Jennison, zo staat het. Ik heb je alles ver klapt, want ik wou je laten zien hoe precies alles klopt. Er staan je twee wegen open je kunt vol- I houden dat je niet schuldig bent dat wordt een lange, vernederende beproeving voor je. Of je kunt be kennen, hier en nu, en je overge ven aan de barmhartigheid van het hof. Als je zo verstandig bent als waar ik je voor aanzie, dan zul je i dit laatste doen." j Jennison antwoordde niet, keek de rechter zelfs niet aan. „Je hebt het prachtig uitgedacht", ging Greene voort, „dat moet ik be kennen. Maar één ding is me niet duidelijk: handelde je volgens een ingeving, of heb je alles van tevo ren beraamd? Je bent de laatste tijd veel op het Vasteland geweest wachtte je je kans af? In elk ge val, die kwam eindelijk. En voor een zwemmer zoals jij, was 't kin derspel. Je had die ladder niet no dig toen je van boord ging mis schien sprong je in zee, toen de Pre sident Tyler nog in beweging was. Vlug en stil duiken, een stuk onder water zwemmen, voor het geval ie mand aan dek je zag, en dan op je gemak verder naar de kust. En toen kwam je op het strand van Wai- kiki. Niet ver weg sliep Dan Win- terslip op zijn lanai, er was zelfs geen gesloten deur tussen jullie. Dan Winterslip, die stond tussen jou en wat je hebben wilde. Een korte worsteling een snelle stoot van je mes. Kom Jennison, wees niet dwaas. De beste weg die je nu gaan kunt: volledige bekentenis". Jennison sprong op met fonke lende ogen. „Ik wil je eerst in de hel zien!" schreeuwde hij. „Heel goed als je het zo voelt" Greene draaide hem de rug toe en begon op zachte toon een ge sprek met Hallet. Jennison en Chan waren samen aan de ene zijde van de schrijftafel. Chan haalde een pot lood uit zijn zak en liet dat toeval lig op de grond vallen. Hij bukte zich om het op te rapen. John Quincy zag, dat het pistool, dat Chan in zijn zak droeg, onder zijn jas uitstak. Hij zag Jennison naar voren springen en het wapen grijpen. Met een kreet naderde John Quincy, maar Greene greep zijn arm en hield hem tegen. Charlie Chan leek onbewust van wat er gebeurde. Jennison zette de loop van het pistool tegen zijn voor hoofd en trok af. Een scherp ge kliken dat was alles. Het pistool viel hem uit de hand. „Zo!" zei Greene triomfantelijk. „Dat is mijn bekentenis en geen woord gesproken. Ik heb getuigen, Jennison zij zagen je allen je kon de schande niet verdragen een man van jouw positie je hebt getracht jezelf te doden. Met een leeg pistool." Hij ging naar Chan en klopte hem op de schouder. „Een Dan komt het rapport te spreken over het „vrije speurwerk", in het kader waarvan men een groot aantal onder werpen in studie heeft. Bijzonderheden over diverse publicaties in de vorm van Mededelingen of arti kelen in .de vaktijdschriften, alsmede bij zonderheden over de algemene werk zaamheden, in welk verband ook, de be langrijke studiereizen van enkele heren van het Instituut worden vermeld, be sluiten dit overzichtelijke verslag, dat slechts getuigt van het bestaansrecht de zer inrichting, die haar niet te miskennen grote verdiensten heeft voor de industrie. FA. I. C. MORTIER. Naar wij vernemen heeft de Fa. I. C. Mortier alhier, de pakhuizen aan de haven, eigendom van dhr. v. d. Dungen en in gebruik bij de fa. Timmermans Burg. Smeelelaan alhier, aangekocht om op deze ter reinen een modern magazijn voor zijn ijzer warenhandel te stichten. UITBREIDING CHR. SCHOOL. Vorige week Donderdag had de aanbesteding plaats van de uitbrei ding der Christelijke School te v.m. Besoyen. Architect is de heer A. C. Fijan. Er werd als volgt ingeschre ven: Fa. Michaël, Capelle 36.445 Fa. Nieuwenhuizen, Sprang-Capelle 35.495 Fa. L. Kooien, Waalwijk 35.100 Fa. Herrij gers, Drunen 34.970 Fa. Schapendonk, Drunen 34.870 Fa. Kramer, Genderen 34.838 Fa. Hoefnagels, Capelle 33.995 Fa. Treffers, Waalwijk 33.500 Fa. Kramer, Waalwijk 33.300 Van Hulten-v. Bladel, Waalwijk 33.300 Fa. Vermeer, Waalwijk ƒ33.244 H. Maas, Waalwijk ƒ33.000 Fa. Van Willigenburg, Sprang ƒ32.873 Fa. Fitters, Waspik ƒ32.621 Fa. Wijnands, Waalwijk ƒ31.750 A. J. Spuibroek, R'donk ƒ31.734 P. C. Spuibroek, Waalwijk ƒ30.840 J. Molengraaf, Capelle 30.230 Fa. Wagemakers, Capelle ƒ30.138 Fa. Willemse, Spr.-Capelle ƒ29.963 SUBSIDIES VAN HET ANJER FONDS VOOR DIVERSE LANGSTRAATSE VERENIGINGEN. In de vergadering van 24 Maart 1952 heeft het bestuur van het Pro vinciaal Anjerfonds voor Noord- Brabant een beslissing genomen in zake 65 van de 201 hangende sub sidieverzoeken; 17 verzoeken moes ten worden afgewezen; 136 van de 201 hangende verzoeken moesten ter behandeling tot een volgende vergadering worden uitgesteld. In genoemde vergadering besloot 't bestuur voorts om door de kunst fotograaf Martien Coppens te Eind hoven een serie van 150 verschil lende prentbriefkaarten van cultu rele objecten in Noord-Brabant te doen samenstellen en vermenigvul digen. Deze kaarten zullen naar soort en naar streek in mapjes van 5 stuks gebundeld en in het kader van de Anjer-actie 1952 worden verkocht. De verenigingen uit onze omge ving die in het genot zijn gesteld van een subsidie, zijn de volgende: Fanfare „Kunst na Arbeid" te Sprang-Capelle ƒ250. Fanfare „Sirene" te Sprang-Ca pelle 300. Harmonie „Volksvlijt en Volks vermaak" te Waspik 500.—. Harmonie „Concordia" te Loon op Zand 750. Chr. Gem. Zangvereniging „Hal lelujah" Waalwijk ƒ300. Openluchtspel „Koren met aren van goud", Drunen 500. St. Catharinagilde te Heusden 300.—. Heusdense fanfare 200. NIEUWE CHRISTELIJK LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE DUSSEN, Wij vernemen dat de opening van de nieuwe Chr. Lagere Tuinbouw school te Dussen zal plaats hebben op Dinsdag 8 April a.s.; zij zal ge schieden door de directeur-generaal van de Landbouw, Ir. A. W. v. d. Plassche. geeft U voor Waalwijk Kaatsheuvel en de Lang straat DE BESTE RECLAME. prachtig denkbeeld, Charlie", zei hij. „Daar heeft Chan aan gedacht", voegde hij er bij tegen Jennison. „Het Oosters gemoed, Harry. Fijn zinnig, niet?" Maar Jennison was in zijn stoel neergevallen en verborg 't gezicht in de handen. „Het spijt me", zei Greene zacht. „Maar nu hebben wij je. Misschien wil je nu praten." Jennison keek langzaam op. Alle uittarting was weg uit zijn gezicht, het was oud en vol lijnen. „Misschien", zei hij hees. XXIII. Maanlicht op het kruispunt. Achter elkaar gingen zij heen en Jennison bleef achter met Greene en de stenograaf. In de zijkamer kwam Chan naar John Quincy toe. „U keert huiswaarts, omhangen met het blinkend gewaad van wel slagen", zei hij. „Eén gedachte kwelt mij. Op gelijktijdig ogenblik komt u tot dezelfde conclusie als wij. Om die te bereiken moet u over aanzienlijke holte zijn heenge- sprongen". John Quincy lachte. „Dat zal waar zijn. Vanavond kwam het bij me op. Eerst sprak iemand over een golf- speler met brede polsen, die een bal ver weg sloeg. Ik zag toen plotse ling Jennison voor me op het veld. Brede polsen, werd me gezegd, be tekende dat iemand goed kon zwem men. Toen sprak iemand anders een jonge dame over een kam pioenzwemmer, die in het gezicht van Waikiki van boord gesprongen is. Het was de eerste maal dat de gedachte aan zo iets bij me op kwam. Ik was er toen tamelijk dichtbij, en ik voelde dat Bowker de man was die mijn vermoeden kon bevestigen. Toen ik 't dek van de President Tyler opholde om hem te vinden, zag ik Jennison op het punt van vertrek, en dat bevestigde mijn theorie. Ik ging hem na. „Een dappere daad", zei Chan. „Maar, zoals je ziet, Charlie, ik had geen jota van werkelijk bewijs. Het was maar raden. Jij bent de gene, die het bewijs hebt geleverd". „Bewijs zijn het voornaamste in deze zaak", antwoordde Chan. „Ik herinner me, Charlie, dat je in de leeszaal was. Je was lang vóór mij op het spoor. Hoe?" Chan grinnikte. „Op ons gemak gezeten in het Amerikaans Restau rant die eerste avond, sprak ik er van, dat Chinezen zeer gevoelig zijn als plaat in camera, zoals u zich herinneren zult. Een blik, een lach, een gebaar, iets zegt: klik. Bowker komt binnen, buigt zich naar u toe, zegt op alcoholisch toon: „Ben ik mijn eigen baas, of niet?" In mijn hersenen, klik. Hij is niet eigen baas. Ik volg naar haven, zie dat Spanjaard enveloppe aanbiedt. Maar dagen lang zie ik duisternis. Ik kan alleen vernemen dat Jenni son en Cabrera nauw verbonden zijn. Gegevens spatten uiteen in ons gezicht. Alles blijft vermoeden. In de leeszaal vind ik dan Jennison, de koene zwemmer. Daarna horloge, en triomf." Juffrouw Minerva ging naar de deur. „Mag ik de eer hebben u naar uw auto te begeleiden?" vroeg Chan. (Slot volgt).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6