Waalwijkse en Langs Nederland en de West. Binnen en buiten onze grenzen Herhalingsoefeningen. De Nederlandse Koningin voor hei Amerikaanse Congres. „Eén menselijk geslacht onder de leiding van één God." De Nederland-Suriname-Antillen conferentie geopend. Exportnota van vijf Ministers. Nederland moei expori binnen 20 jaar verdubbelen. Belangrijke uitbreiding der investeringen noodzakelijk MAANDAG 7 APRIL 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO mHET 75e JAARGANG No. 29 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureanx GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Geen vormelijk gelegenheids- speechje was het waarmee H.M. Koningin Juliana vorige week Donderdag 't Amerikaanse Con gres toesprak, maar een diep doordachte bezielde rede, waar in zij niet aleen pleitte voor de Nederlandse belangen, maar waarin zij ook ruim durfde zien en met overtuiging pleitte voor de eenheid in de wereld. En de Amerikaanse Senatoren en Af gevaardigden hebben geboeid zitten luisteren naar de zachte vrouwenstem, die wij mochten beluisteren in een rechtstreekse uitzending over beide Neder landse zenders. Herhaaldelijk onderbraken de aanwezigen met een enthousiast ap plaus de rede, die de Koningin zeer rustig en zeer verstaanbaar uit sprak. „Ik ben dankbaar uitgenodigd te zijn om te spreken, zoals eens mijn moeder deed, tot U de gekozen ver tegenwoordigers van het Ameri kaanse volk. Allereerst om uitdruk king te geven aan de dankbaarheid die mijn man en ik en het gehele Nederlandse volk gevoelen voor 't hartelijk welkom, ons bereid door Uw land, dat zich zelf met recht 't land der vrijen en der dapperen noemt. Het Nederlandse volk her innert zich met diepe eerbied en dankbaarheid Uw dapperen, die hun leven offerden, overal waar wij zij aan zij hebben gestreden", zo begon de Koningin haar rede en dan weidde zij uit over de verwant schap die bestaat tussen het Ameri kaanse en het Nederlandse volk, welk verwantschap op meer dan een manier tot uitdrukking komt. Zij sprak over het wederzijds begrip „Het is immers dit, wat wij meer dan iets anders nodig hebben, waar het onderling contact der mensheid steeds nauwer wordt. Nooit tevoren zijn wij er ons zo duidelijk van be wust geweest, dat wij in onze we reld een samenwerking behoeven zo hecht als die tussen de cellen van een lichaam. U hebt dit ingezien en een programma ontworpen voor hulpverlening aan de door de tota litaire oorlog beroofde en verwoes te landen, hulp op een dergelijke schaal als nog nooit te voren werd beraamd. Bij deze gelegenheid op nieuw en in deze zaal in het bij zonder, wil ik uitdrukking geven aan de dank van Nederland voor dit bewijs van gulle vriendschap door Uw regering en Uw volk, door de stem van het Congres en door de stemmen van talloze particulieren aangeboden. Indien Amerika niet wenst alleen te staan en ik weet dat het dit niet wenst denk ik dat het niet alleen zijn hulp aan anderen wil geven, maar dat het ook op hun steun rekent. Nederland kan U die steun geven, in Uw ogen misschien een geringe steun in de vorm van geld en goed, maar veel in de vorm van goodwill. Dit is niet 't verschul digde voelen van de begiftigde, noch dat van de schuldenaar jegens de schuldeiser; het is niet het gevoel van de kleine tegenover de grote, noch dat van hem voor wie de plan nen gemaakt worden jegens hem die plannen maakt; maar het gevoel van vriendschap en verwantschap van de vrijen voor de vrijen, van hen die verantwoordelijkheid kun nen dragen voor hen dit dit ook kunnen, én van wederzijds respect voor elkander en voor allen, voort gesproten uit die algemene en zeer diepgewortelde zin voor de samen hang, de broederschap en de co- existentie van de gehele mensheid. Eén menselijk geslacht, onder de leiding en de liefde van één God". Dan zegt de Koningin dat het Ne derlandse volk voor de gemeen schappelijke zaak de volle last van zijn aandeel zal aanvaarden. „Het is zo gelukkig geweest te leven in sociale vrede en stabiliteit, en daar om voelt het een betrouwbare pijler te kunnen zijn van de Europese eenheid, die groeit door middel van het plan Schuman en de eenmaking op defensief en eventueel po litiek gebied." Diepe waardering sprak de Ko ningin uit voor de verziende Ame rikaanse politiek van het program tot technische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden; ook Neder land zou een deel voor zijn rekening nemen, was het niet in de vorm van goederen of financiële steun, toch in elk geval door uitzending van deskundigen en geleerden, terwijl zij ook wees op het onlangs opge richte internationaal academisch in stituut. De Koningin sprak nog over de Atlantische vrede over de tegenpo len vrijheid en democratie en be sloot haar redevoering: Laten wij allen ons uiterste best doen, laat ons de rest aan God overlaten; Hij zal deze arme wereld niet verzaken om wille vgn de goedwillenden en dap per strijdenden die haar bewonen. (Van een speciale verslaggever). In de vergaderzaal van de Eerste Kamer is (Donderdagmorgen door Minister-president Dr. W. Drees de conferentie, waarin over de toekomstige status van het Koninkrijk (met betrekking tot de Westindische gebiedsdelen zal worden beslist, plechtig geopend. De samenkomst in de vergaderzaal der Eerste Kamer roept onwillekeurig herin neringen op aan de opening van de Ron de Tafel Conferentie in de Ridderzaal. En dan vallen meteen de verschillen op. In de Ridderzaal heerste een ietwat plechtige, min of meer gespannen sfeer, scheen alles te getuigen van het gewicht der beslissingen die straks zouden vallen. Hier, in de vergaderzaal van onze Se naat, niets van dit alles. Men krijgt sterk de indruk, dat men hier „onder ons is en in deze omgeving krijgt het woord van minister Peters „het is onze zaak, alléén van ons drieën" bijzondere kleur. Hier geen UNO-delegatie, hier geen redevoeringen in vreemde talen. Men is hier, ondanks alle verschillen en geschillen, als Nederlanders bijeen. De vergulde klok naast het voorzit ters-gestoelte wijst kwart voor elf, wan neer de bel luidt en de Minister-presi dent, gevolgd door de Minister Van Overzeese gebiedsdelen en de voorzit ters der Westindische delegaties, bin nentreedt. In de zaal zitten terzijde, in de banken der Senatoren, de leden der de legaties, een staalkaart van rassen en nationaliteiten, sommigen koffiekleurig en met dik zwart wollig-kroezend haar, anderen nauwelijks gebruind. In de rijen der genodigden, die daar heel informeel zitten in hun colbertjes met een enkel uniform er tussen, vallen op de blinkende schedel van de Minister van Financiën, het markante profiel van Mr. Jonkman, de Kamerpresident, thans van zijn zetel verdrongen, de stoere kop van Plesman, de directeur van de K. L. M„ Kamerleden, Staatsraden, secreta rissen-generaal, autoriteiten en belang- rijke zakenmensen uit Nederland en de Nederlandse gebieden in Zuid-Amerika, illustrerend het veelzijdig belang, niet slechts politiek maar ook economisch en cultureel, van deze conferentie. De premier neemt plaats in het voor zittersgestoelte, onder het levensgrote statieportret van Willem II. Opvallend is het verschil tussen Koning Willem met zijn flonkerende eretekenen en z'n vorstelijk hermelijn en „Vader Willem" in z'n zwart jaquet even groot haast als het verschil in de status van ons land toen en nu. Lampen flitsen aan, fotografen ver dringen zich voor het spreekgestoelte, filmcamera's snorren. Dan begint de zit ting, de eerste van de reeks die de vraagstukken van ons Koninkrijk in Eu ropa en Amerika tot een oplossing moet brengen. Dr. Drees leest zijn rede, origineel zonder nuancering, voor. Hij herinnert aan de conferentie van 1948 die leidde tot grotere zelfstandigheid en meer zeg genschap over eigen zaken der Overzee se Rijksdelen. De gebeurtenissen in In donesië hebben de totstandkoming van een definitieve regeling vertraagd. Deze conferentie moet komen tot een ont werpstatuut. In de voorbije jaren heeft zich een groeiproces voltrokken, dat de taak der delegaties zal vergemakkelijken. Hij vestigt de aandacht op de bijzon dere betekenis van de onderlinge bijstand die vooral van belang is voor de inten sievere exploitatie van Suriname een grootse taak, die het eigen vermogen te boven gaat. Nederland kan en wil hier bijstand verlenen, want met versterking van een deel wordt het belang van het geheel gediend. Deze conferentie, constateert de pre mier, wordt niet gehouden ter afsluiting van een conflict, maar ter bezegeling van een intensieve samenwerking. De premier gaat zitten. Minister Pe ters, eenvoudig in z'n blauw-grijs col bertje, staart door z'n hoornen bril op het velletje papier dat z'n rede bevat. Hij gewaagt van het verlangen van Nederland, bij te dragen tot het welsla gen van de conferentie. De gewichtige vraagstukken, hier aan d? orde, diep ingrijpend in het Nederlandse staatsbe stel, eisen zowel kennis van zaken als rustig en duurzaam overleg. Een nieuwe rechtsorde moet worden gevestigd in het Koninkrijk, dat moet worden gehandhaafd als een rechtsstaat in [al zijn delen. Bij herhaling hebben Suriname en de Antillen blijk gegeven, de band met het Oranjehuis niet te wil len verbreken en te willen blijven binnen het Koninkrijk. Bij deze geestesgesteld heid kunnen de (niet te onderschatten) moeilijkheden overwonnen worden. De stem van Nederland heeft geklon ken. Thans spreekt de West. Rechts van Minister Peters staat Mr. Dr. Buiskool op, voorzitter van de Re geringsraad van (Suriname, scherp ge brild gezicht onder dik grijzend haar. Zijn rede wekt gedachten aan vroegere conflicten en meningsverschillen, als hij onomwonden zegt, dat deze conferentie in ieder geval aan de Amerikaanse Rijks delen een gelijkwaardige plaats in het Koninkrijk zal moeten verschaffen. Het gaat niet allereerst om geschreven bepa lingen, zegt hij, maar om onderling Ver trouwen. Het verleden kan Nederland er licht toe brengen, te menen, dat het Su- riname's belangen beter kan beoordelen dan de Surinamers dat zelf kunnen. Maar, zo besluit hij, dè openlegging van ons land gaat inderdaad onze kracht te boven. Met erkentelijkheid vernemen wij Nederlands aanbod van bijstand. We zullen zoeken naar een vorm van samenwerking, die beide landen bevre digt. Mogen we er eendrachtig in sla gen, in vrij overleg elkaar te vinden. De laatste spreker is de kleine Dr. Da Costa Gomez, leider van de delega tie der Antillen, een bruin gesloten ge zicht met een fraaie zwarte puntbaard. De binding tussen onze landen, be tuigt hij, bestaat in culturele traditie, een onkreukbaar bestuursapparaat, on dernemingsdurf. Ook hij spreekt de hoop uit dat wederzijds begrip en toenadering het (Statuut zullen verwerkelijken. Het is nu bijna half twaalf. Minister Drees kondigt nuchter aan, dat de ver gadering wordt geschorst. Vanmiddag gaat men in de Trèves-zaal in besloten zitting verder. De conferentie NederlandDe West is begonnen. Tallozen, zo in Nederland als in Suri name, op Curasao, Aruba, Bonaire en al die kleine eilanden waar onze driekleur wappert, wachten met spanning op het resultaat. En hopen, dat dit resultaatfZal zijn: innige samenwerking op voet van gelijkheid, op democratische grondslag, onder het Oranje en Rood-wit-blauw! Nadruk verboden. Lk. Vijf ministers hebben vorige week Donderdag een exportnota aan geboden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De nota is ondertekend door de ministers van Economische Zaken, van Fi nanciën, van Buitenlandse Zaken, van Landbouw en van Verkeer en Waterstaat. De ministers delen mee dat het noodzakelijk is, om een zeer omvangrijke werkeloosheid of een drastische verlaging van het levenspeil te voorkomen, de export binnen 20 jaar te verdub belen, wat betekend dat ze tot 1970 moet toenemen met gemiddeld 400 millioen gulden per jaar. Een in de grond eenvoudig rekensom metje heeft de ministers tot deze con clusie gebracht. Gedurende een periode van 15 jaar zullen jaarlijks gemiddeld 20.000 tot 40.000 personen emigreren. De gemiddelde jaarlijkse aanwas van de beroepsbevolking zal 40.000 tot 50.000 personen omvatten en dit brengt de mi nisters tot de gevolgtrekking dat het be drag van de investeringen geleidelijk moet toenemen tot. gemiddeld 1350 mil lioen gulden per jaar, terwijl de inves teringen tot nu toe niet hoger gingen dan 750 millioen gulden per jaar. Samen met de exportverhoging is dit de zware taak die Nederland zich moet stellen om een redelijk welvaartspeil, zowel hori zontaal als verticaal, te handhaven. Exportbevordering. In het kader van de Nederlandse ex- portpolitiek heeft de regering thans een aantal maatregelen beraamd, welke moe ten leiden tot verbetering van het ex portklimaat in het algemeen en tot een uitbreiding van de export naar de Ame rikaanse landen in het bijzonder. Deze maatregelen, waarover de kamer voor een deel nog moet beslissen, zijn de vol gende I 1. Het werkkapitaal van de Herstel- bank zal worden uitgebreid en in het bij zonder worden bestemd voor de uitbrei ding van op export gerichte producties. 2. Aan de Export Financierings Maatschappij zal een machtiging worden verleend een liquiditeitsgarantie te geven tot een maximum bedrag van 50 millioen gulden. 3. De Nederlandse Credietverzekering Maatschappij N.V. krijgt ruimere be voegdheden ten aanzien van de export- credietverzekering. 4. Versterkte aandacht aan de mid delen tot 'exportbevordering op het ter rein van de voorlichting. In October en November van dit jaar zullen tentoon stellingen worden georganiseerd in Mexi co City en Sao Paulo (Brazilië). Beide tentoonstellingen worden door Prins Bernhard geopend. 5. Tien percent van de dollarop brengst van exporten naar in dollars be talende landen wordt ter beschikking van de exporteurs gesteld. 6. Teneinde de exporteurs naar de Verenigde Staten en Canada tegemoet te komen in de bijzondere moeilijkheden, die zij bij de verwerkelijking van deze export ondervinden, zal bij wijze van proef en bijzondere garantieregeling worden ingevoerd. Hierbij zal de staat tegen betaling van een premie door de exporteur, een gedeelte garanderen van de door deze gedurende een aantal ja ren voor de vergroting van zijn afzet gemaakte kosten (reclamecampagnes, marktonderzoek enz.). De maximale aan sprakelijkheid voor de staat wordt ge steld (op 2 millioen gulden. 7. De regering zal voortgaan desge wenst medewerking te verlenen bij de voorbereiding van de oprichting van ex- portcombinaties en het verlenen van be perkte financiële steun in daarvoor in aanmerking komende gevallen. Ter bevordering van de export naar niet-Europese landen, worden verschil lende fiscale maatregelen getroffen ten gunste van de exporteurs. Een van de faciliteiten is een onbelaste exportreser ve tot maximum 3, procent en een bij zondere regeling voor vervroegde af schrijvingen met een minimum van 1500.—. Voorts wordt voorgesteld een resti tutie van de vereveningsheffing. De min dere belastingopbrengst ten gevolge van de fiscale maatregelen tot bevordering van de export wordt op 65 millioen gul den geschat. Heroriëntering regeringsbeleid. In de exportnota merken de ministers op dat 'deze nota de inleiding vormt tot een heroriëntering op het door de rege ring te voeren beleid. Zij constateren na de oorlog een kentering waardoor het zwaartepunt van de kopersmarkt op de verkopersmarkt is komen te liggen. Ze spreken hun bezorgdheid uit over de internationale wedloop in de toepassing van kunstmatige middelen tot bevorde ring van de export, daar zij menen dat een deel van deze middelen de toets der critiek niet kan doorstaan in een wel geordende internationale samenwerking. De samenstelling van het Nederlandse exportpakket was in 1950—'51 als volgt: grond- en hulpstoffen 20 procent; half fabrikaten 30 procent; kapitaalgoederen 8 procent en consumptieve eindproduc ten 42 procent. In verband met de ver deling van het exportrisico wordt bij zondere aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de export van kapitaal goederen. 25 procent van de Nederland se export bestaat uit hoogwaardige pro ducten, voor 20 procent bestaat ze uit middelwaardige en voor niet minder dan 55 procent uit laagwaardige producten. In 1951 werd 69 procent uitgevoerd naar Europese landen en maar 31 procent naar landen buiten Europa; .de agrari sche export was zelfs voor 80 procent Europees georiënteerd. De ministers wijzen in hun nota op de gevaren van deze toestand, vooral op de kwetsbaarheid van de gebondenheid van de export aan Europa, en zij bepleiten een verregaande economische integratie. Zij laten overigens uitkomen dat er voor Nederland buiten Europa, met name in Afrika, Indonesië en Zuid-Amerika, af gezien dan van de Verenigde Staten en Canada, die natuurlijk op de eerste plaats komen, nog grote mogelijkheden liggen. Vorige week verscheen het ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over 't wetsontwerp houdende voorzienin gen ten aanzien van de duirf der herhalingsoefeningen 1952, 1953 en 1954. De commissie verklaarde zich vrij algemeen van oordeel, dat het voor stel moest worden aanvaard, indien een langere duur van de herhalings oefeningen nodig was om de Neder landse troepen op het beslist nood zakelijke peil van geoefendheid te brengen. De regering heeft, aldus de commissie, aannemelijk gemaakt dat deze langere duur inderdaad noodzakelijk is. De leden van de commissie be treurden het echter, dat nauwelijks aandacht is geschonken aan de gro te bezwaren, die er voor de betrok kenen uit voortvloeien. Deze be zwaren doen zich vooral gevoelen bij het zoeken of behouden van een betrekking en bij het maken van promotie. Inderdaad, dit is een zeer ernstige leemte; een leemte die niet alleen te constateren valt bij het vraag stuk van de herhalingsoefeningen, maar ook bij de eerste oefening. We zijn het er allemaal wel over eens dat ons leger op peil behoort te zijn, dat wij op deze manier ook onze bijdrage moeten leveren tot de gezamenlijke militaire krachtsin spanning; wij zijn er ook van over tuigd dat voor de goede conditie van een leger herhalingsoefeningen nodig zijn. Maar we zijn niet altijd over tuigd geweest van het goede succes van deze oefeningen en we zijn ook niet overtuigd van de noodzakelijke lange duur van deze oefeningen. Een herhalingsoefening voor mili tairen die drie of vier jaar in Indo nesië hebben gezeten, onder leiding van een luitenant, recht van de school en helemaal vol theorie, welke oefening en welke luitenant de pretentie hebben die militairen de Europese oorlogsvoering te le ren, is gedoemd te mislukken; dat is zonder meer duidelijk. En lange herhalingsoefeningen zijn inderdaad alleen maar nodig, wanneer het niet voorkomen kan worden dat de meeste jongens de helft of meer van de tijd „horizon tale dienst" hebben. Maar och, een leger is een leger! Een ander veel belangrijker as pect van deze herhalingsoefeningen is het sociale aspect, is 't feit dat de jonge man, die amper of nog geen jaar uit dienst is, weer in zijn plunjezak kan duiken om zijn uni form aan te trekken; dat hij weer uit zijn werk wordt gehaald en uit zijn studie. En het ergste is, vooral voor zijn persoonlijk moreel, dat men dat doet zonder ook maar eni ge interesse te tonen voor de per soonlijke belangen van die jonge man; hij moet, en daarmee uit; en al wordt het nu die jonge man vaak onmogelijk gemaakt serieus aan z'n toekomst te werken, hij heeft te gaan, en de kansen dat hij uitstel of vrijstelling krijgt zijn zeer mi niem. En op de kantoren en fabrie ken ziet hij de andere jongens pro motie maken, de jongens die nooit in Indië zijn geweest, de jongens die nooit onder dienst zijn geweest; zé waren afgestudeerd, ze hadden hun diploma's toen hij terug kwam, zij maakten promotie en voor hem was 't heel moeilijk, want hij zat met die herhalingsoefeningen, niet waar. En hij zag de kantoren vol meis jes, die hoeven immers niet in dienst; hij zag de advertenties in de kranten „gegadigde moet vrijgesteld zijn van militaire dienst"; hij ver nam hoe zelfs de overheidsdiensten rekening hielden met het feit, dat iemand voor kortere of voor lange re tijd in dienst moest. Wij zijn er van overtuigd dat het noodzakelijk is dat wij een leger hebben, wij zijn er van overtuigd dat het nodig is dat dit leger be hoorlijk op peil wordt gehouden, maar wij zijn er ook van overtuigd dat zowel overheid als bevolking de mannen moeten helpen, die omwil le van hun plicht uit de normale maatschappij zijn getreden, hun be trekking hebben opgezegd, of hun studie hebben moeten onderbreken; dat het hun dure plicht is de mili tairen het idee bij te brengen, dat er niet alleen iets van hen gevraagd wordt, maar dat men hen ook geeft, n.l. de zekerheid van het normale burgerbestaan, zoals zij dat genie ten, op wie het vaderland nooit een beroep heeft gedaan. Ons inziens is dit noodzakelijk voor het moreel van het leger en daarenboven is het niet meer een staaltje van doodge wone menselijkheid. Met de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer hopen wij, dat er maatregelen zullen wor den genomen, die verhinderen dat de jongeman het uitzicht op zijn toekomst verhinderd -ziet door de dienstplicht. SCHRIJVER HERMANS VRIJGESPROKEN. De Amsterdamse Rechtbank heeft de romanschrijver W. F. Hermans vrijge sproken. De Officier van justitie had 14 dagen geleden als primaire eis gesteld: vrijspraak en subsidiair een geldboete. Aan de heer Hermans was ten laste gelegd, dat hij zich in beledigende vorm had uitgelaten over de katholieken en wel in een fragment uit zijn boek: „Ik. heb altijd gelijk", welk fragment vóór de verschijning van zijn boek was gepubli ceerd in het tijdschrift „Podium". De rechtbank overwoog, dat de uit latingen wel beledigend waren, maar dat zij in het boek in de mond waren ge legd van een psychopaat met afkeer te gen het leven en tegen de gewoonten en opvattingen in Nederland. Een onbe vooroordeelde aldus het vonnis krijgt geenszins de indruk, dat de schrij ver zelf instemt met de uitlatingen van zijn romanfiguur. Het hek is nu van de dam TIEN JAAR VOOR MOORD OP ZEEUWSE BOERTJE. De Bredase rechtbank heeft de 42-ja- rige Johanna Goense uit Zierikzee ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschik king stelling van de regering. De Recht bank neemt aan, dat zij op 26 Aug. '46 in Bergen op Zoom het 80-jarige Zeeuw se boertje, Keesje Schreurs, heeft ver moord en voorts berust het vonnis op de door haar gepleegde diefstallen van een horloge en enkele distributiebeschei den, die aan Schreurs toebehoorden. Haar verdediger heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. DE RESULTATEN VAN DE VOORJAARSBEURS. De Jaarbeurs in Utrecht heeft vorige week Donderdag haar poorten gesloten. Het slechte weer heeft het bezoek van belangstellende kijkers in vergelijking tot de voorgaande voorjaarsbeurs met 15 percent gedrukt. Het aantal zakelijke bezoekers was naar verhouding dus groot. De handel is bezadigd maar niet slecht geweest. Enorme orders zijn ter beurze niet afgesloten, ook niet door de textielhandel, Ook de militaire orders waren bij het sluiten van de beurs nog niet geboekt. Niettemin is de stemming nog hoopvol. De buitenlandse deelnemers aan de voorjaarsbeurs waren evenals hun Ne derlandse collega's niet ontevreden. Oos tenrijk heeft een order van een millioen gulden geboekt voor bromfietsen, die door Indonesië worden afgenomen. Het buitenlands bezoek kwam uit 56 landen. De grootste belangstelling is gebleken van Belgische, Duitse, Engelse, Ameri kaanse, Franse en Indonesische zijde. Deze week zullen Burg. en Weth. van Utrecht op verzoek van de Jaar beurs aan de gemeenteraad een crediet van 5 millioen gulden vragen. Dit be drag is als garantie nodig voor de ver wezenlijking van de uitbreidingsplannen van de Jaarbeurs. DRIE ONDERNEMINGEN OVERVALLEN. Een groot aantal terroristen heeft de zer dagen aanvallen gedaan op drie on dernemingen op Java. De fabrieken wer den geplunderd en de technische instal laties vernield. In een geval werden de fabrieksgebouwen in de as gelegd. Vierhonderd bendeleden van de „Tji- taroem-groep", van wie er 50 uniformen droegen en uitstekend waren bewapend, dringen 's avonds de thee-onderneming drongen 's avonds de thee-onderneming Koeion binnen. Een andere bende plun derde de rubber onderneming „Mrangi- nan" in hetzelfde regentschap. DE MOORD TE HILVARENBEEK. De verdachte van de moord op de 18-jarige Lies van Breda uit Biesthout- akker, gemeente Hilvarenbeek, de 28- jarige gehuwde werkloze arbeider J. de W„ uit de v. d. Coulsterstraat te Til burg, heeft een volledige bekentenis af gelegd. Naar zijn verklaring was slechts beroving de drijfveer tot zijn misdaad. Om hulpgeroep van het slachtoffer te voorkomen en zodoende de aandacht van enkele fietsende voorbijgangers niet te trekken, had hij haar tweemaal met haar eigen halsdoek de keel dichtgekne pen, zonder de bedoeling te hebben haar te doden. Na zijn daad bedreven te heb ben is hij naar Tilburg teruggekeerd. Des middags las hij eerst aan het bu reau van de N. Tilb. Crt. het bulletin over de moord en heeft hij zich naar de bioscoop begeven, een bezoek dat hij des avonds herhaalde. De volgende dag kwam de politie op enigerlei spoor en stelde zij tijdens Zijn afwezigheid in zijn woning een onder zoek in naar een paar rubberlaarzen met witte randen, welke hij gedragen had. Met het gevolg, dat hijzelf nog dezelfde avond op het politie-bureau kwam om te informeren, wat deze huiszoeking te be tekenen had gehad, waarop de recherche hem veiligheidshalve maar niet meer het heengaan. Hij was nog in het bezit van het horloge en een zakdoek van het meisje. Bij de confrontatie met het lijk bleef de verdachte volkomen onbewogen. Hij zal ter beschikking worden gesteld van de officier van justitie te Breda. TROTYL IN DE BRIEFBOM. De briefbom, bestemd voor het hoofd der Duitse onderhandelaars met Joodse organisaties in Den Haag bevatte de zware springstof itrotyl. De bom was met de droge batterij en ontsteking ge schikt om te ontploffen en schade te veroorzaken. Twee politie-deskundigen uit West- Duitsland wonen het onderzoek hier te lande bij, om een eventueel verband met de aanslag op bondskanselier Adenauer na te gaan. Gebleken is, dat het in het Frans ge typt pamflet woordelijk gelijk is aan de brieven aan Franse bladen, die naar men weet, een Joodse partisanen-beweging beschuldigen van de aanslag op Adenau er. De pamfletten in Frankrijk zijn ech ter op een andere machine getypt. Ver band tussen de Haagse aanslag en die op Adenauer in Bonn is nog niet bewe zen, maar wordt niet onmogelijk geacht. EXPLOSIE OORLOGSTUIG. Drie doden; één zwaar gewonde in Oirschot, De 28-jarige H. en twee dochtertjes van 7 en 4 jaar van diens buurman P. zijn Vrijdagmiddag op slag gedood toen op de Oirschotse heide een landmijn of granaat ontplofte. De vader der omgeko men kinderen, de 28-jarige is in zorgwekkende toestand naar het R.K. Binnenziekenhuis in Eindhoven overge bracht. In het middaguur waren de mannen met de echtgenote van P. en de twee kinderen, allen bewoners van het woon wagenkamp, op de heide aan het zoe ken naar koper en andere materialen. Doordat vorig jaar op deze plek een hoeveelheid oorlogstuig tot ontploffing was gebracht, was hun zoeken niet ver geefs. Een van hen moet echter op een verborgen landmijn of granaat hebben getrapt, waardoor een geweldige ont ploffing ontstond. De vrouw van P. liep slechts lichte verwondingen op. Rijks politie uit Oirschot en Eindhoven heeft het terrein afgezet.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5