DE LDKOSimi Waaiwijkse en LangstCourant DKUNEN NIEUWKUIJK Gemeenteraad Waalwijk „STEUN WETTIG GEZAG" De strijders voor een betere wereld hielden wapenschouw in Waalwijk Een nieuwe Industriehal Grote propagandavergadering PROPAGANDAVERGADERING Voor vlijtige handen MAANDAG 21 APRIL 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 33 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 24 April 1952 om 7.30 uur ten gemeentehuize: Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige twee vergaderingen. 2. Ingekomen stukken, o.a.: van B. en W. Mededelingen aandeel der gemeente Waal wijk in de opbrengst der door de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten uitgeschreven nationale leningen voor de woningbouw 1952. 3. Benoeming van een afgevaar digde der gemeente in de bestu ren der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken en der Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie al hier. 4. Voorstel tot wijziging der bouw- credietregeling gemeente Waal wijk 1951. Prae-advies: In de door de raad in de open bare vergadering van 26 Juli 1951 vastgestelde „Bouwcredietregeling gemeente Waalwijk 1951" die in de artikelen 18 en 19 bijzondere bepa lingen bevat welke gelden bij waar borging door de gemeente van geld leningen, verstrekt aan de particu liere bouwer door bouwkassen, wordt een van de artikelen als volgt gewijzigd: „c„ de voor de geldlening verschul digde rente niet hoger is dan die, „maximaal toegelaten volgens de „normen, door de regering gesteld „of nader te stellen ten aanzien van ,.de voorwaarden der leningen ten „laste van of gegarandeerd door la- „gere publiekrechtelijke lichamen". 5. Voorstel tot verlenging der rekening-courant - overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten. Prae-advies: B. en W. stellen voor het maxi- mum-crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor het tijdvak 16 Mei t/m 15 Juli 1952 te bepalen op 315.000. In verband daarmee stellen zij tevens voor het maximum-bedrag voor het aangaan van kasgeldlenin gen voor het dienstjaar 1952, bij be sluit van 14 December 1951 aanvan kelijk bepaald op 683.000.nader te bepalen op 1.268.900. In rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten en aan kas geldleningen is n.l. voor 1952 in to taal op te nemen 1.583.000.vol gens het prae-advies van 7 Decem ber 1951. Dit totaal is ook aange houden in de ter zake genomen be sluiten van 14 December 1951 en 21 Februari j.l. 6. Voorstel tot aankoop van strook jes grond aan de Grotestraat te v.m. Besoyen. 7. Voorstel tot aankoop van bouw terrein te v.m. Besoyen. 8. Voorstel tot aankoop van een terreintje aan het Laageinde te v.m. Baardwijk en tot afstand van het recht van uitweg over een aangrenzend terreintje. 9. Voorstel tot aankoop van grond aan de Eerste Zeine. 10. Voorstel inzake stichting van 'n INDUSTRIEHAL. Prae-advies: In de raadsvergadering van 28 Fe bruari '51 werd besloten een crediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een industriehal op het indus trieterrein aan de haven, welke in dustriehal krachtens het besluit van de raad van 26 Juli '51 op afbeta ling in huurkoop werd verkocht aan de Nederlandse Stalen Veren-In dustrie Van Gent Co. alhier. Zoals B. en W. in hun voorstel van 21 Febr. 1951, nr. 389, te ken nen gaven, werd de oprichting van deze industriehal noodzakelijk ge oordeeld teneinde een plaatselijk bedrijf, hetwelk om diverse redenen met gebrek aan uitbreidingsmoge lijkheden te kampen had, in staat te stellen zich verder te ontwikke len en tegelijk de uitbreiding van werkgelegenheid te bevorderen. Naar zich thans reeds laat aanzien, zal de toekomstige gang van zaken I ongetwijfeld aan deze verwachtin- i gen beantwoorden. Thans doet zich andermaal een j geval voor, waarbij de hulp van de gemeente wordt ingeroepen voor 't verschaffen van industrieruimte. De directie van de Melkinrichting „W.A.M.I." alhier tracht reeds ge ruime tijd vergeefs, een voor haar groeiend bedrijf geschikte fabrieks- ruimte in deze gemeente te verkrij gen. Het huidige bedrijf voldoet, vooral wat de grootte betreft, niet aan de eisen welke uit een oogpunt van volksgezondheid aan een melk inrichting moeten worden gesteld. Uitbreiding van de bestaande inrich ting is gebleken op onoverkomen- lijke moeilijkheden te stuiten, zodat oprichting van een nieuw bedrijf op een ander punt in de gemeente de aangewezen oplossing is. Het door de directie gekozen punt van vestiging, n.l. het industrieter rein aan de Noordzijde der Eerste Zeine, tussen de St. Antoniusstraat en de Burgem. Smeelelaan, verdient in verband met de aard van het be drijf voorkeur boven het industrie terrein aan de haven (niet in de onmiddellijke nabijheid van ver vuild water, fabrieksafval, rook en andere bederfwekkende factoren). Het moet voor onze zich steeds uitbreidende gemeente van belang worden geacht, dat een modern in gerichte melkinrichting hier blijft gevestigd. De bestaande inrichting is in verband met de gestegen om zet van melk en melkproducten veel te klein. De bewerking der produc ten is te onoverzichtelijk en een be hoorlijke gelegenheid om deze pro ducten te bewaren ontbreekt. Spoe len van bussen, uitgeven van melk en pasteuriseren van melk moet in één ruimte geschieden, hetgeen voor een hygiënische behandeling onge wenst is. Het streven van de directie om haar bedrijf onder te brengen in een aan de eisen des tijds beantwoorden de en op belangrijke uitbreiding ingestelde moderne fabrieks- ruimte, moet daarom zowel in het algemeen belang als in het belang der gemeente worden toegejuicht, temeer waar het hier betreft een vanouds te Waalwijk gevestigde fir ma, zodat van verplaatsing of ver schuiving van industrie geen spra ke is. Aangezien het in de bedoeling der directie ligt om zich in het nieuwe bedrijf eveneens te gaan bezig hou den met de bereiding van andere deels op uitvoer berekende ar tikelen als boter, room en melk poeder, terwijl daarnaast ook de fa bricage van ijs en consumptie-ijs zal worden ter hand genomen en zelfs het drogen en conserveren van groenten niet tot de onmogelijkhe den moet worden gerekend, kan een belangrijke personeelsuitbreiding met nagenoeg uitsluitend mannelijk personeel bij de W.A.M.I. met ze kerheid worden verwacht. Reeds in het bestaande bedrijf werd door ge stegen omzet, mede tengevolge van de bevolkingsaanwas der gemeente, een personeelsvermeerdering inge voerd van 5 (in 1938) tot 43 (in '51). Gezien de zeer hoge bijkomende kosten van inrichting en installatie van een nieuw bedrijf, heeft de di rectie gevraagd om door 't bouwen en in huurkoop verstrekken van een industriehal haar de oprichting van een gemoderniseerd bedrijf moge lijk te maken. B. en W. hebben dit verzoek in gunstige overweging genomen na dat gebleken was dat ernstige po gingen, door de directie aangewend om door uitbreiding van de bestaan de inrichting tot het gestelde doel te geraken, hadden gefaald en het oprichten van een nieuw bedrijf op een ander gunstiger punt in de gemeente, ook naar de mening van de warenkeuringsdienst, het be drijfschap voor zuivel en de vereni ging voor zuivelindustrie en melk hygiëne, de aangewezen oplossing is. Onderhandelingen met de direc tie hebben tot het resultaat gevoerd dat met betrekking tot de bouw van een industriehal en de uitgifte daarvan in huurkoop aan de W.A. M.I. overeenstemming is bereikt in dier voege, dat de uitgifte in huur koop uitsluitend betreft een „on aangeklede" industriehal, te bou wen volgens standaardtype en als zodanig ook voor andere doeleinden bruikbaar blijvend, terwijl alle bij komende kosten van schaft- en waslokalen, kantoorlokaal, labora torium, fabrieksschoorsteen, koelcel, magazijn en verdere accessoires, als mede de kosten, vallende op 't slui ten van de geldlening, geheel voor rekening van de „W.A.M.I." blijven. Op grond hiervan en mede met 't oog op de goede vooruitzichten van dit gestaag groeiend bedrijf, menen B. en W. dat deze uitgifte in huur koop op voor de gemeente finan- ciëel deugdelijke grondslagen be rust. Met betrekking tot de bestrijding der betreffende kapitaalsuitgaaf van 99.000.kan worden meegedeeld dat door de gemeente een geldle ning tot dit bedrag kan worden ge sloten. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor: 1, beschikbaar te stellen een cre diet van 99.000.voor de bouw van een industriehal aan de Eer ste Zeine; 2. in beginsel te besluiten tot uit gifte dezer industriehal in huur koop aan de Melkinrichting „W.A.M.I." te Waalwijk op basis van betaling gedurende 15 jaren van een voorlopig berekende jaarlijkse storting van 9.609.60 (berekend naar bovengenoemd bedrag van 99.000.bouwkos ten 6.000.als waarde van het terrein, een en ander naar een rentevoet van 4,25% en een annuïteitspercentage van 9,152), met dien verstande, dat het juis te bedrag van de jaarlijks te be talen huurkoopsom nader zal worden vastgesteld zodra de bouwkosten vaststaan en tot de finitieve in huurkoopgeving zal kunnen worden overgegaan. 11. Voorstel tot herziening der elec- triciteitstarieven. Prae-advies: De tot heden toegepaste afschrij ving naar de aanschaffingswaarde is bedrijfseconomisch minder juist, waar deze geen rekening houdt met de rigoureuze stijging van de mate- riaalprijzen. Een calculatie van de afschrijving op basis van de vervan gingswaarde is strikte eis om het financiële beleid op het bedrijf in de toekomst te verzekeren, terwijl daarnaast het door afschrijving vrij gekomen kapitaal beschikbaar komt voor investeringen. De logische consequentie van dit nieuw toe te passen afschrijvingsprincipe is ui teraard een tarievenverhoging voor het eleetriciteitsbedrijf. Deze tarievenverhoging is moge lijk geworden door de opheffing van de prijsbeheersende voorschrif ten t.a.v. het groot- en kleinver bruik van electriciteit en wel met ingang van 1 April 1952. De hogere afschrijvingskosten als mede de hogere rentekosten voor 't kapitaal, dat reeds in het bedrijf ge stoken is of wordt, worden door de directeur van de Licht- en Water bedrijven becijferd op 13.815.55. Eveneens zal de door onze stroom- leverancier de N.V. P.N.E.M. in re kening te brengen kolenprijsclau- sule een aanmerkelijke verhoging ondergaan. Voor Waalwijk worden over 1952 hogere stroominkoopkos- ten en overige kosten verwacht van 41.734.—. Het tengevolge van de hier ge schetste hogere uitgaven verstoorde evenwicht in de begroting van het eleetriciteitsbedrijf, zal kunnen worden hersteld aldus het advies van de commissie voor het gemeen telijk eleetriciteitsbedrijf door verhoging van de kWh-tarieven met 3 tot 1 cent per kWh (gemiddeld 1,5 cent per kWh) en wel met in gang van 1 Mei 1952, met uitzon dering evenwel van het primaire verbruik, zijnde 240 kwh per kalen derjaar, alsmede door verhoging van de overige vergoedingen als voor meters, klokken, sper-schakelaars enz, met 20 a 25%. Hiermede blijft de bestaande ver houding tussen de tarieven van de P.N.E.M. in de rechtstreeks door haar verzorgde gebieden en die van de gemeente, gehandhaafd, daar ook de P.N.E.M. ongeveer eenzelfde ver hoging op haar tarieven toepast. Wat betreft de hierboven genoem de verhoging met 20 tot 25% van de overige vergoedingen zij mede gedeeld, dat deze slechts een uiterst geringe tegemoetkoming in de kos ten zullen betekenen, waar in de loop der jaren de prijs van b.v. de meters tot bijna het vijfvoudige is gestegen. Een verhoging met 20 tot 25% van de huren resulteert in een hogere opbrengst van 2.000. tezamen met de hogere opbrengst van de tarieven, te becijferen op 53.100.kunnen de hogere las ten doeltreffend bestreden worden. 12. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 13. Wijziging der begrotingen 1951 en 1952. De dag van de Liefde Gelijk een generaal, die zijn troepen in eindeloze rijen ziet paraderen, stond Pater Loop gistermiddag op 't bordes van het Waaiwijkse raadhuis en voor zich heen zag hij de velen honderden juichend trekken. Als een generaalechter niet strak en stijf, volgens het militaire ceremonieel, maar met de charme van de warme vriendschapen het gebaar waarmee hij de velen begroette, had de spontane hartelijkheiddie heel dit gro te feest van. de liefde, deze manifestatie van het geloof in een betere wereld kenmerkte. Nadat Pater Loop, de leider van de Bond Zonder Naam, de jaarlijk se vlaggedag geopend had met een plechtige H. Mis in Rotterdam en nadat hij met zijn medewerksters en medewerkers uit Haarlem, uit Rotterdam, uit Tilburg en uit Eind hoven naar de Petrus Donderskapel in Tilburg was getrokken om te vragen om nederigheid en om lief de, zette hij koers naar Waalwijk, waar aan het einde van de St. An toniusstraat hem en zijn medewer kers een welkom werd bereid door een grote stoet van kinderen en meisjes en jongens die kleurige vlaggen met zich voerden en grote borden, waarop de prachtige spreu ken van de Bond; daar werd hem een welkom bereid door de klanken van de goede Drunense harmonie „Beatrix", die zonder meer naar Waalwijk was gekomen om daar te doen wat eigenlijk de taak van an deren was geweest; daar ook stond het ontvangstcomité, bestaande uit de Zeereerw. Heer Pastoor J. Ras, de Edelachtb. Heer Burgemeester J. L. P. M. Teyssen, de eerste wet houder Fr. Smolders, de secretaris J. v. Mierlo en de voorzitter van „Waalwij ks Belang", de heer J. Timmermans. En toen trokken de honderden promotoren en promotri- cen van de Bond, de kinderen van de jeugdbond op de forse marsen van de Drumband van de Kajotters en op de blijde muziek van de har monieën ,,St. Crispijn" en „Beatrix" door de straten van Waalwijk, waar de vlaggen uitstaken en de belang stelling zeer groot was. En men telde niet de vermoeid heid toen men over het Raadhuis plein trok, de kinderen zwaaiden met hun kleine vlaggen, een oude man riep „hiep, hiep hoera", de jon gens en meisjes wuifden spontaan en Pater Loop nam deze hulde met de hem kenmerkende charmante eenvoud in ontvangst. Ondertussen had zich ook de Weleerw. Heer Ds. Jens bij het gezelschap van autori teiten gevoegd. HET FEEST IN DE GILDENBOND. Tegen 7 uur was de gehele Gil denbondzaal, die feestelijk versierd was door de Broeders, helemaal ge vuld met proms en. de hoofdpromo tor van Waalwijk, de heer Nijssen, de grote werker voor deze dag, ge noot de eer dit feest te mogen ope nen. Hij had eigenlijk niets meer toe te voegen aan het spontane wel kom, dat de Waalwijkers de Pater reeds hadden toegeroepen; Waal wijk voelde zich gelukkig hem en zijn medewerkers in z'n midden te hebben. De band van de naastenliefde zou vanavond weer steviger en inniger gemaakt worden. En zó was deze avond begonnen en aanstonds kwam het koortje van de Jeugdbond op de planken en het zong het liedje van De Speeltuin, maar dan met andere woorden na tuurlij k^ woorden die van toepas sing waren op de Vlaggendag. Toen Pater Loop het podium be trad om de aanwezigen toe te spre ken, klapten en juichten allen; de Pater verklaarde, dat hij eigenlijk niets toe te voegen had aan hetgeen men die dag in Waalwijk al had be leefd. Hoe het kwam dat men juist in Waalwijk de Vlaggendag zou gaan j beëindigen? Wel, hij had op een bij- J eenkomst van de Bond Zonder Naam, het vorige jaar de atmosfeer en de warmte gevoeld die hier heersten. „Als wij overal de kracht hadden, zei hij, die wij in Waalwijk hebben, dan hadden we de machtig ste beweging van Nederland. Wij weten dat in Waalwijk duizenden mensen met ons meeleven". WIJ MOETEN NIEUWE MENSEN WORDEN En enthousiast sprak hij verder over het ideaal van de Bond: Wij moeten laten zien dat we inderdaad in staat zijn de wereld voor de naas tenliefde te veroveren. We hebben niet langer het recht ons te ver schuilen; de wereld moet goed wor den door Christus' grote liefdemacht in ons. Zouden wij beangstigd moeten zijn voor het Oosten en voor alle macht van de wereld, die Christus rijk bedreigt? Zijn wij niet in staat de leiding in handen te nemen? Wij staan naast elkaar als strij ders voor het rijk Gods, dagelijks moeten wij hiervan getuigenis af leggen, dagelijks moeten wij ons geven aan ons ideaal. Wij moeten nieuwe mensen worden, want een betere wereld maken wij alleen met riieuwe mensen. Verbeter de wereld, maar begin, daar, diep in U, bij U zelf. Enthousiast sprak Pater Loop en hij wist zijn gehoor uitermate te be geesteren. In zijn korte toespraak dankte hij ook allen die zich moei te gegeven hadden voor deze dag, in het bijzonder dankte hij de pro motoren en promotoren en promo- tricen, terwijl de heer Nijsen, de onvermoeide Waaiwijkse hoofdpro motor zeer veel lof kreeg toege zwaaid. Hij verzekerde voorts, hoe 't hem getroffen had dat Dominéé Jens naast hem stond op het bordes tij dens het défilé. En toen hij later meedeelde dat de burgemeester van Waalwijk alle pogingen in het werk zou stellen om ter ere van dé naastenliefde de feestverlichting van het raadhuis te ontsteken, was er een groot enthou siasme. En even later was het lich tende raadhuis het symbool van de hoge vlam der naastenliefde. Het ligt niet in onze bedoeling de tails van deze prachtige feestavond te gaan beschrijven; wat men ook deed, of men het stralende Hallelu jah van Handel zong, of de Tilburg- se reis van de Driekoningen, of men geestig het spel in drie bedrijven „De Engel in de Kist" speelde of mee zong met de „Singing Cow boys", of met de Waaiwijkse band „De Quicksilvers", het was allemaal even vrolijk en even gezellig, even spontaan en even ongedwongen en de mensen uit Eindhoven, Tilburg en Waalwijk, die deze avond ver zorgden, hadden wel een bij uitstek dankbaar publiek. „Het was een prachtige dag", kon Pater Loop zeggen, en: „Ik dank mijn goede Heer en Meester Jezus Christus die in duizenden mensen vandaag de edelmoedigheid en de geestdrift voor de naastenliefde heeft gelegd. Ik herinner me Rotter dam, ik herinner me Tilburg, ik her inner me de onvergetelijke intocht in Waalwijk, en ook deze avond van vreugde en broederlijkheid; we heb ben vandaag gebeden en getuigd en gelachen en pret gemaakt.. Het was Op DINSDAG 22 APRIL a.s. des avonds te 8 uur zal in zaal THALIA", Stationsstraat, een grote worden gehouden van het Nationaal Instituut „SlfcLiN WETTIG GEZAG". De bedoeling van deze vergadering is om vrijwilligers te werven voor de Nationale Reserve. Ongetwijfeld zal eenieder overtuigd zijn van de dringende noodzaak dezer Nationale Reserve en daarom ben ik zo vrij om langs deze weg de mannelijke inwoners van Waalwijk die in aan merking komen voor dienstneming bij de Nationale Re serve met nadruk aan te sporen bedoelde vergadering bij te wonen, opdat zij nader zullen worden ingelicht omtrent de doelstelling dezer reserve en de voorwaarden waar onder vrijwilligers kunnen dienst nemen. De Burgemeester van Waalwijk, J. L. P. M. TEIJSSEN. alles fris, dit was levend en vitaal". En hij bedankte weer allen die iets hadden geofferd om deze dag zo te doen zijn en hij zei: „Wij kun nen elkaar alleen maar een prach tig leven bezorgen, wanneer wij iets over hebben voor elkaar. Wij hebben ons nu een beeld kun nen vormen van wat er zou kunnen worden bereikt, als we met het le vende ideaal nlaar huis gaan en al degenen die zich ingespannen heb ben hun beloning zouden vinden in het bewustzijn dat deze dag weer een stap vooruit is op de weg naar de totale bewustwording van Ne derland als het land van de naas tenliefde. Er moet een kracht uit gaan van ons werk die betekenis zal krijgen niet alleen voor ons eigen land, maar ook voor de hele we reld". Het was 12 uur toen de bussen met de opgewekte meisjes en jon gens naar Rotterdam gingen, naar Tilburg, naar Eindhoven en naar Den Bosch, en toen wij de zaal ver lieten met de overtuiging dat het goed is te vertoeven tussen de men sen van de Bond Zonder Naam; niet waar, ubi caritaswaar de liefde is, is God. UITSLAG GROSLIJSTSTEMMING. 1 2 3 4 5 6 Fr. v. Vliet 157. 46 59 32 12 8 H. H. v. d. Zanden 85 130 54 28 9 4 Mr. v. Thiel 5 29 125 81 39 14 Mr. dr. v. d. Heuvel 74 29 44 128 33 2 Drs. König 2 10 14 25 162 53 B. J. v. Buul 4 7 9 14 17 156 W. v. Grinsven 2 4 2 1 1015 L. A. d Bekker 16 82 7 13 16 14 J. W. Hovenier 1 5 6 2 3 11 C. Ray makers 1 9 31312 H. M. v. Lieshout 2 6 7 12 J. v. Daal 2 3 11 Ir. M. Huige 1 1 2 6 Dr.W. G. Jacob 1112 5 7 H. A. Kok 1 1 2 2 2 2 C. B. Servaes 5 2 6 3 Ir. T. A. Ir. F. H. A. v. Stekelenburg 16 2 4 Drs. A. A. Verdijk 1 12 7 8 F. Verlaan 1 1 9 Ongeldige stemmen 40. JAARVERGADERING Coöp. Eerste Langstr. S'toomzuivelfabr. Bovengenoemde coöperatieve vereni ging hield Dinsdag j.l. haar algemene jaarvergadering. Het voornaamste agen dapunt van de vergadering was wel het algemeen en financieel jaarverslag. Het jaarverslag begon met een korte herdenking van de oud-directeur de heer P. J. v. Kessel,, die op 21 Oct. 1951, na een langdurige ziekte overleed. De heer v. Kessel heeft 37 jaar als directeur de fabriek in voortreffelijke banen geleid, terwijl hij daarna nog 9 jaar als tech nisch adviseur aan de fabriek verbon den was. Het jaarverslag noemt 1951 een gun stig jaar. Qver 1951 werd voor goede boter een premie behaald bij de Coöp. Z.E.V. Brabant te Breda en een diplo ma verkregen bij de Brabantse Zuivel- bcmd. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 449. Gedurende 1951 zijn 19 leden aan genomen en 22 leden uitgetreden. Over 1951 werden 6998701 kg melk aangevoerd, waarvoor werd uitbetaald 1387496,73, dit is per 100 kg 19.958. Per vet werd uitbetaald f 5.78. Aan t.b.c.-bestrijding werd uitgegeven 2387.27. Het gemiddelde vetgehalte van de aangevoerde melk was 3,4507. Totaal aangevoerd vet 241504 kg. De balans had een totaaltelling van 275247.55. De rekening van lasten en baten was sluitend met een bedrag van 1.636.272.66. De productie-opbrengsten over 1951 waren Boter, 185651% kg. ƒ752.728.—; Volle melk, 1300891 kg. 290.039.60; Gestandaardiseerde melk, 1548455 kg. 290.438.33; Karnemelk, 98237 kg. 11.794.65; Ondermelk, 3625216 kg. ƒ235.809.55; Pap, 207951 kg. ƒ44.775.05; Room, 1230 kg. ƒ3.632.98 Yoghurt, 9783 kg. 3.270.89; Spoe ling 67081 kg. 1.341.62. Volgens de melkcontrole was in 1951 de gemiddelde opbrengst per koe 4201 kg. met een gem. vetgehal- te van 3,466. Het resultaat van de t.b.c.-bestrij ding is, dat er momenteel 230 t.b.c.- vrije bedrijven zijn. Bij het onder zoek in 1950/'51 waren er 150; dit betekent dus een toename van 80 bedrijven of 19%%; 56 procent van de bedrijven is thans t.b.c.-vrij. Het jaarverslag besluit: Elk jaar heeft zijn gebeurtenissen, dit kan ook gezegd worden van '51. In 1951 tradt in werking het natio naal t.b.c.-5-jarenplan, een grote gebeurtenis die niet door alle leden met vreugde is ontvangen. Wij, zo zegt het bestuur en directeur, er varen het dagelijks en zien de re sultaten, en wij hopen over '52 nog betere resultaten te boeken. Over het geheel mogen we zeg gen dat 1951 een gunstig jaar is ge weest. In financiëel opzicht mogen wij tevreden zijn. De melk-ontvang- sten waren ongeveer 50% lager dan het voorgaande jaar. Hiervoor kun nen wij enkele oorzaken aanwijzen, n.l. de sterk verhoogde prijzen van veevoeder en het opruimen van reageerders. De gebouwen en het machinepark van de fabriek hebben in 1951 een kleine uitbreiding on dergaan. in het schoonmaakgetijHamea Gelei Het jaarverslag besluit met een woord van dank aan de leden voor het gestelde vertrouwen en spreekt de hoop uit dat met Gods hulp in de toekomst goede resultaten zullen worden bereikt. Hoogeerw. Pater Prior van Mariënkroon in het zilver. Donderdag 1 Mei a.s. gaat Ma riënkroon het zilveren Priesterfeest vieren van de Hoogeerwaarde Pater Alphonsus Lieven, Prior van dit Cisterciënserklooster. Op 1 Mei 1927 ontving de Hoog eerwaarde jubilaris de H. Priester wijding uit de handen van Mgr. Gosselin, bisschop van Versailles in Frankrijk. Kort na zijn priesterwij ding werd Pater Alphonsus overge plaatst van Pont-Colbert naar het toenmalige Onsenoort, waar hij in de kloostercommuniteit achtereen volgens verschillende functies be kleedde als: Econoom, Novicen- meester, leraar aan het College, en sinds 1947 werd hij tot Prior van dit groeiend en bekend klooster uitge kozen. De kring van vele vrienden, die Mariënkroon heeft en die door de gulle Cisterciënser-gastvrijheid nog steeds groeit, heeft Pater Prior le ren kennen en waarderen als een eenvoudig monnik, die voor ieder, arm of rijk, een hartelijk woord heeft, maar vooral ook als de man met een grote liefde en ijver voor zijn dierbaar maar arm Mariën kroon, die zijn monniken voorgaat ook in de handenarbeid en aanpakt waar er gewerkt moet worden. Uit de drie kerkdorpen Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk, waarvan Mariënkroon het middelpunt en te vens de eenheid vormt, heeft zich een comité gevormd dat voor de be scheiden uiterlijke viering van dit feest zorg zal dragen. Voor vrienden en belangstellen den zal de Hoogeerw. Pater Prior op Donderdag 1 Mei a.s. van 1 tot 3 uur n.m. recipiëren in het kloos ter. Geve God hem nog vele vrucht bare jaren als Priester en Overste. KLOOSTERJUBILEUM. Zondag 20 April was het feest in het St. Gertrudisgesticht alhier. Op genoemde datum was het n.l. 50 jaar geleden dat Zuster Felitiana haar intrede deed in de Congregatie der Lief dezusters van Veghel. In diverse plaat sen heeft Zuster Felitiana gedurende al die tijd in de kleuterschool gestaan en nog neemt zij dagelijks de zorg der klei nen op zich. Ze is de moeder der kin deren en, zo zegt zij, „als ik de kleinen moet missen, dan ga ik dood". Verder waren er nog Zuster Justinia- na en Zuster Egberdina, die beiden haar

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1