Waalwijkse en Langstraatse Courant Manifestatie van bloeiend parochieleven. i Wijde Wereld J WiSIWYR UIT DE Nic. Schilders ZOMERPRUZEN Komt II nu oons kijken.. Ookvoor't Communiefeest rs Gouden Jubileum Antoniusparochïe. Gouden Jubilaris gehuldigd Voor de BETERE BRANDSTOFFEN 1 Mei a.s. begint het zo merseizoen. Profiteer dan van onze verlaagde Moederdag 1952 'n RIJKE SORTERING IN ÉLKE PRIJSKLASSE 'n Verantwoorde en verzorgde collectie BEELDWERK. Verwiel's Lederwaren en Sierkunsthuis WAALWIJK KAREL VAN DER MEER IN WAALWIJK. mmm- WËÊÊmÊmB 1 MAANDAG 28 APRIL 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANXOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZEIDEN /- Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 35 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Er is niet zoveel gesproken bij het gouden jubileum van de An- toniusparochie dat gisteren werd gevierd. De kern, noch het hoogtepunt van een dergelijk feest ligt trouwens in het gespro ken woord. De plechtige Hoogmis blijft altijd de zuiverste tolk voor de dankbaarheid van de parochianen bij een kerkelijk feest. Maar uit de woorden die gesproken werden bleek overduidelijk hoe groot de voldoening was over de vooruitgang die zich in de afgelopen vijftig jaar heeft voltrokken in dat deel van Waal wijk. wat toen nog zo goed als niets was, en nu de feestvieren de bloeiende Antoniusparochie. Het feest werd ingeleid door een triduum, verzorgd door de Zeereer- waarde Pater Hildebertus, Capucijn, en vond zijn bekroning in de Hoog mis diede Weleerw. Heer Kapelaan Ras Zondagmorgen om half elf op droeg. Hij werd daarbij geassisteerd door Pater Hildebertus als presby ter assistens, Pastoor van der Bult als diaken en de Eerwaarde Heer Hogeman als subdiaken. Aanwezig waren o.m. de Pastoors van de an dere parochies, de assistent Pater Yerhegge, natuurlijk het kerkbe stuur, de burgemeester met wethou der v. Heeswijk en de secretaris, de Zusters en Broeders en andere ge nodigden. De kerk was prachtig versierd, welke versiering was aan geboden door de firma L. v. Bladel en Zonen. Het koor, gedirigeerd door de heer J. Kooien, zong op keu rige wijze de vierstemmige mis „Antonius van Padua" 'van Philip Loots. Het orgel werd bespeeld door de heer Chr. v. Os. De feestpredicatie werd gehouden door Pater v. Boekei. Deze koos tot tekst de woorden uit het Evangelie van de Zondag: „Ik ben de goede Herder, Ik ken de mijnen en de mijnen kennen Mij". Hij keek eerst terug naar het verleden van vóór vijftig jaar, toen het aan die kant van de spoorlijn „veur" was en hier „mer aachter" of ,,'t Haaike". Maar hij wees op het goede en onderne mende karakter en het saamhorig heidsgevoel van die van „aachter" en illustreerde dat met een anec dote. En tegen die achtergrond schetste hij de grote vooruitgang sinds de stichting van de Antonius parochie en het bloeiend parochie leven sinds de goede Herder werke lijk temidden van de zijnen was. Hij herdacht de drie pastoors: de stichter, de temperamentvolle pas toor Kuypers, zijn opvolger de altijd glimlachende pastoor Hasselbach en in het bijzonder noemde hij de hui dige pastoor Verhagen, de uitbou wer van de parochie, die wegens zijn gezondheidstoestand dit feest niet kon meevieren. Voorts wijdde hij enkele woorden aan kapelaan, nu Pastoor van den Bult, en kapelaan Ras, van wie de laatste haast een dubbele taak had te vervullen. Pa ter v. Boekei spoorde de parochia nen aan hun geestelijke leidslieden te blijven volgen en besloot met de vermaning, in zijn tekst opgesloten: Zorgt dat ge Christus, uw Herder blijft kennen. Drukbezochte receptie. Ook buiten de kerk was duidelijk te zien hoezeer de parochianen met hun parochie meeleefden. De vlag gen die bijna huis aan huis hingen gaven het geheel een recht feeste lijke aanblik. Niet minder duidelijk bleek het medeleven op de receptie die om half een in het parochiehuis werd gehouden. Een schier aanhou dende stroom belangstellenden, zo wel van binnen als buiten de pa rochie, kwam het kerkbestuur ge lukwensen. We zagen o.m. Deken Van den Brekel, de geestelijkheid van de andere parochies, de Zeer- eerwaarde Heer Witlox, de Modera tor, de Burgemeester met het ge meentebestuur, het Kerkbestuur van St. Jan, de St. Vincentiusvereniging, de Eerw. Zusters en Broeders, het Zangkoor, vertegenwoordigers van de Stille Omgang, de directeur der Gemeentebedrijven, de Gidsen en de K.A.B. en vele anderen. De burgemeester hield een korte toespraak, waarin hij getuigde dat het gemeentebestuur graag mede leven bewees met het vijftigjarig bestaan van de Antoniusparochie. De predikant had het wel en wee beschreven en gewezen op de groei en bloei en de burgemeester beves tigde dat de Antoniusparochie had bijgedragen aan de vooruitgang en de voorspoed van Waalwijk. Het geestelijk en burgerlijk gezag had den elk hun eigen terrein, maar ze moesten elkaar ook weten te vin den. In het verleden was dat zo ge weest, de ontwikkeling van de An toniusparochie was er het bewijs van; voor de toekomst beloofde de burgemeester elke mogelijke ge wenste samenwerking van de kant van het gemeentebestuur. Hij sprak de hoop uit dat God de parochie zou blijven zegenen en dat de Pastoor en de Kapelaan nog veel in het be lang van de parochie zouden mogen doen. In zijn dankwoord bevestigde Kapelaan Ras de woorden van de burgemeester en sprak van zijn kant de hoop uit dat de hechte samen werking zou mogen blijven. Huldiging jubilaris. Vervolgens huldigde Kapelaan Ras de gouden koorzanger, de heer H. Trimbach. Harrie, zei hij, ge hebt nu al vijftig jaar de wentel trap bestegen, want ge waart al in 1902 zanger en ge zijt eigenlijk de enige nog levende representant van toen.-Nooit zijt ge ziek geweest en nooit hebt ge een mis verzuimd. En wat dat betekent, illustreerde de kapelaan toen hij vertelde dat hij voor de aardigheid eens had nage keken dat de heer Trimbach 563 trouwmissen en 525 grote uitvaarten had gezongen. Hij zegde hem daar voor hartelijk dank en sprak de hoop uit dat de rest van het koor dezelfde ijver zou betrachten en zijn voorbeeld volgen. Ook de fami lie feliciteerde hij. Als stoffelijk huldeblijk van het kerkbestuur bood hij een wandbord met het wapen van Waalwijk, en een oorkonde aan, natuurlijk met de wens dat de heer Trimbach nog lange jaren lid van het koor zou mogen zijn. De heer de Kort sprak vervolgens namens de koristen. Hij bracht de jubilaris hulde voor zijn prestaties. Hij had altijd groot respect gehad voor de heer Trimbach, die alle functies had vervuld, en altijd tegen hem opgezien. Als huldeblijk bood hij een ruststoel aan, terwijl verder besloten was de jubilaris tot ere-lid van het koor te benoemen, met alle rechten van dien en zonder ver plichtingen; alleen moest hij trouw de weekbeurten blijven vervullen, want hij kon nog niet gemist wor den. Natuurlijk kwamen verschil lende anecdotes naar voren, die veel hilariteit verwekten. Ook de familie feliciteerde de heer de Kort en aan mevrouw Trimbach werden bloe men aangeboden. Het koor liet er een bruisend „Hij leve lang" op volgen. Vele gelukwensen moesten de jubilaris en de zijne daarna nog in ontvangst nemen. Om 5 uur celebreerde Kapelaan Ras, met assistentie van Pastoor Van der Bult en Pater v. Boekei, een plechtig Lof met Te Deum, dat zeer druk bezocht was. In een kort woord dankte hij mede namens de Pastoor de parochianen en allen die óp enigerlei wijze aan het welslagen en de opluistering van het jubileum feest hadden bijgedragen en hij spoorde de parochianen aan om trouw te blijven aan het geloof. Zo heeft de Antoniusparochie op waardige wijze haar gouden be- staansfeest gevierd, waarlijk als ma nifestatie van een bloeiend paro chieleven en een grote trouw aan het erfdeel der vaderen. Er werden ook verschillende ca- deaux aangeboden. De parochie schonk een credenstafel en 20 flam bouwen, de St. Elisabethsvereniging een knielkussen voor de communie bank, en de Broeders en de Stille Omgang gaven een geschenk onder enveloppe. De firma L. van Bladel en Zonen schonk de smaakvolle ver siering van de kerk, naar aanleiding van het feit, dat ze daar gedurende al die vijftig jaar voor gezorgd had. CHINESE „SIEGFRIEDLINIE" DWARS DOOR KOREA. De U.N.O.-geallieerden in Korea hebben de Chinezen en Noord-Ko- reanen voorgesteld een voltallige zitting te houden van de commis sies, die over een wapenstilstand onderhandelen. Een voltallige zit ting is sinds twee maanden niet meer gehouden. Verwacht wordt, dat de U.N.O.-commissie een be langrijk voorstel zal doen om de be sprekingen, die sinds Vrijdag zijn geschorst, opnieuw op gang te bren gen. In een rapport, opgesteld door 't hoofdkwartier van de opperbevel hebber der U.N.O.-strijdkrachten in Korea, generaal Ridgway, wordt ge zegd dat de Chinese en Noord-Ko- reaanse communisten de betrekke lijke rust, die nu al ruim 9 maanden aan het front heeft geduurd, ge bruikt hebben om een soort „Sieg- friedlinie" dwars door Korea aan te leggen. Deze versterkingen, die da gelijks worden verbeterd, verduide lijken de opzet, dat de communisten van plan zijn zich in sterke stellin gen op het schiereiland te handha ven. TORPEDOJAGER „HOBSON" MET 176 MAN VERGAAN. Na een aanvaring op de Atlanti sche Oceaan met het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp", is de 1600 ton metende torpedoboot jager „Hobson" van de Amerikaanse marine gezon ken. Van de 237 opvarenden van de „Hobson" heeft men slechts 61 over levenden opgepikt. Het hoofdkwar tier van de Atlantische vloot in Nor folk vreest, dat zij de enigen zijn die de ramp met de „Hobson" heb ben overleefd en acht het waar schijnlijk dat 176 man met hun schip zijn verdronken. JONGE GROENTE IN MASSA NAAR DE MESTVAALT. Op de veilingen in de tuinbouw centra, met name vooral in 't West- land en in Venlo, draait de verse groente weer door de klok. Met tienduizenden kisten tegelijk wor den de jonge sla en de frisse spina zie naar de mestvaalt gereden of over het land verspreid als mest stof. Waren het aanvankelijk de mindere kwaliteiten die onder de minimumprijs bleven, de laatste da gen bleven flinke partijen voor ex port geschikte producten onver kocht. INDONESIë VERZOCHT GEEN UITLEVERING. Van Indonesische zijde is aan de Nederlandse regering geen verzoek gedaan om uitlevering van de oud- K.N.I.L.-kapitein Westerling. Dit verklaarde de minister van Justitie Zaterdag in zijn schriftelijk ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Donker (P.v.d.A.) in ver band met de arrestatie en de daarop volgende invrijheidstelling van Wes terling. SIGAREN OP GOEDKOPER 28 MEI. De accijnsver laging op sigaren gaat waarschijnlijk 28 Mei in. Op de eerste dag van de „goedkope" sigaar zal een leger van duizend be lasting-ambtenaren tijdens een blik- sem-contróle alle sigarenvoorraden bij fabrikanten, grossiers en winke liers, in geheel Nederland 18.000 in totaal opnemen. KONINKLIJK PAAR OP TERUG REIS NAAR NEDERLAND. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn op weg naar Nederland; Gisteravond 8 uur 52 plaatselijke tijd (dat is hedenmorgen 1 uur 52 voor Nederland) steeg het K.L.M.- vliegtuig „Utrecht" op van Uplands Airport, even buiten Ottawa: de vermoeiende, maar bij uitstek ge slaagde reis van een maand door de Verenigde Staten en Canada was ten einde. Een groep van zes recher cheurs onder leiding van een in specteur heeft in de nacht van Don derdag op Vhijdag tussen 12 en 2 u. een inval gedaan in drie speelhui zen in Den Haag. Roulettes, een groot bedrag aan geld en fiches werden in beslag genomen. In to taal zijn 33 personen gearresteerd. Te Helmond is Donderdag brand uitgebroken in de confectie fabriek van de firma J. Relou aan de Kegelbaan. Het twee verdiepin gen hoge gebouw brandde volko men uit en dertig machines, bene vens de gehele voorraad textiel- goederen gingen door het vuur verloren De totale schade wordt op ruim een ton geschat. Donderdag omstreeks het middaguur is het tweejarig meisje H. G. M. Jansen achter de ouder lijke woning in de Jan Luijken- straat te Alphen a. d. Rijn spelen derwijs in een modderslootje ge vallen en verdronken. De moeder vond het ontzielde lichaampje in de sloot. Bij een •explosie in de ge schutstoren van de Amerikaanse kruiser „St. Paul" zijn Maandag j.l. 30 Amerikaanse matrozen ge dood. De kruiser bevond zich voor de kust van Korea. De Amerikaan se marine maakte dit bekend en noemde de ontploffing de ergste ramp die de marine in de Kore aanse oorlog heeft getroffen. In de Franse stad Menton na bij de Italiaanse grens zijn drie personen om het leven gekomen, doordat ongeveer twintig huizen zijn ingestort. De instortingen zijn het gevolg van de overstroming van drie rivieren, veroorzaakt door aanhoudende regenval. Op ver_ schillende plaatsen stond het wa ter anderhalve meter hoog. Nog tien personen worden vermist. Vier van hen verkeren in levens gevaar. O.O.G, IN VAN ANDER RAS 't Is inderdaad zoals de voorzit, ter van O.O.G., de heer Klijn, Za terdagavond zei O.O.G. is altijd wel erg laat met z'n uitvoeringen; maar wij willen iets bijzonders brengen en wij willen behoorlijk beslagen ten ijs komen. Zo is 't wanneer ge naar een stuk van O.O.G. gaat zien, dan kunt ge er altijd zo goed als zeker van zijn dat ge een goed stuk te zien krijgt en op z'n minst goed spel. Als geen andere vereniging ver staat deze toneelvereniging haar taak en zij neemt deze consciëntieus op haai uitvoeringen zijn goed verzorgd, omdat deze amateurs grote eisen stellen aan hun spel en aan alles wat dit spel draagt en ondersteunt. ,,Van ander Ras", het spel van d'Usseau en Gow is een verduiveld moeilijk te spelen stuk, lijkt ons het stelt zeer zware eisen. Het kent immers geen „uitschieters", wij bedoelen het beweegt zich groten deels in één vlak, het vlak van de beheerste levenssfeer van het supe rieure ras, dat het zuidelijk ge deelte van de Verenigde Staten bewoont dat zich bewust is van deze superioriteit en dat zicli daar naar althans uiterlijk weet te ge dragen. Wij menen te mogen con cluderen dat de regie deze sobe re beheerstheid heeft nagestreefd, dat men welbewust het al te „liir- mische" heeft vermeden en dat is gelukkig, het stuk vraagt niet, be houdens een enkele uitzondering, om al te grote afstanden in de gemoedsgesteltenissen van de di verse personages, het vraagt al thans zeker niet om de uitwendige realisering van deze stemmingen. Maar des te groter is de over tuigingskracht van de beheerste woede en de welbewuste, maar niet in dolzinnige razernij, geuite haat. We menen dit de grote verdien ste van deze opvoering te mogen noemen de expressieve sober heid, de beheerste geladenheid. De keurige verzorging van O.O.G.'s toneeluitvoering kwam ditmaal weer tot uitdrukking in de zeer goed en (alweer) zeer be heerst gesproken inleiding, in de muzikale omlijsting met de frap pante en steeds weer ontroerende neg'ro-spirituals naar de zaak met een 50 jarige ervaring voorheen A. Schilders Laageinde 94, Tel. 2734 WAALWIJK Nobody knows the trebles.... niemand weet het leed d«t ik ge leden heb en de moeilijkheden die ik heb doorgemaakt, zingt de die pe stem van Paul Robeson en de figuur van de geslagen en getrapte neger kreeg gestalte in de neger- luitenant, een gedragen rol van H. Brokken, moeilijk te spelen, maar hier volkomen aanvaardbaar ten tonele gebracht, ontroerend sober vaak. Dit leed kreeg ook gestalte in de moreel en geestelijk weggedrukte figuur van het dienstertje, een zeer prachtige rol van Mej. van Eijk. De godvruchtige verdraagzame moeder, die berust in. het lot dat haar ras heeft getroffen, maar die waar het de liefde tot haar zoon betreft toch een is met hem in zijn leed en zijn verdrukking en afwijkt van het pad dat de Heer haar en haar volk heeft gewezen wanneer zij haar zoon volgt in zijn haat, een door de schrijvers wel zeer mooi getekende figuur, kreeg in de vertolking van Mej. Herman niet die diepte die nodig was maar hier moge als excuus gelden het feit, dat deze speelster deze rol ter elfder pre moest overnemen. Tegenover deze negerfiguren hebben de schrijvers een aantal in aard en karakter en levenshou ding wel zeer verschillende blan ken geplaatst. En ondoenlijk is het in dit korte bestek op deze figu ren afzonderlijk nader in te gaan. De negers vormen in dit spel een zeer homogene groep, maar hun tegenstrevers, de blanken, vertonen een dermate grillige ver scheidenheid, dat ten duidelijkste werd gedemonstreerd de omwen teling in het waarde-oordeel over het zwarte ras, de botsing van de blanken onderling waar het be treft hun oordeel tegenover de neger. Speciaal ontvangen voor Fraaie DAMESTASSEN, smaakvolle kleine lederwaren de nieuwste byoux, en vele andere dankbare cadaaux voor Moeder. kindertasjes, en talloze andere geschonken van blijvende waarde. We zien de conservatieve, in fceker opzicht aristocratische hou ding van de senator, wiens fami lie de spreuk voerde „eer boven alles", behalve waar het de neger betrof, een goede rol van J van Delft, in sommige momenten su bliem, in andere daarentegen blijk gevend van een niet volkomen en juist volgehouden beleving. De meest tegenstrijdige gevoe lens zien we gebundeld in de fi guur van zijn oudste dochter, Mevr. Somers-van der Waerden, die van haar rol vooral in het tweede en derde bedrijf iets zeer moois wist te maken en zelfs in enkele scènes verbijsterend knap spel leverde we noemen hier b.v. de slotscène van het tweede be drijf. Mevr. Rijers-van Gelder, die we nooit eerder bij O.O.G. zagen spe len, mogen we in volle overtuiging een goede aanwinst noemen, voor al om haar natuurlijke manier van doen, haar gemakkelijkheid van spelen, wanneer hierbij in de toe komst wat meer routine wordt gevoegd, dan twijfelen we er niet aan, of zij is tot opmerkelijke pres taties in staat Een zeer vlotte creatie was ook de door Henk van de Muysenberg gespeelde rol; goed kwam de te genstelling tussen hem, als min der conventionele en meer demo cratische noorderling en de in standsbewustzijn vastgeroeste zui_ derling tot uiting. B. v. d. Velden had er meer moeite mee om de door hem te herscheppen gestalte geheel aan vaardbaar te maken we mogen hierbij wel opmerken dat zijn rol in dit stuk niet bijster dankbaar is, maar juist het goed spelen van dergelijke rollen verraadt het meesterschap. O.O.G. durft iets dat is deze avonden wel gebleken deze di lettanten durven echter niet te veel, zijn niet te roekeloos, weten hoe ver zij gaan kunnen in hun streven naar goed amateurtoneel. Wij wensen hen proficiat, vooral de regisseur complimenteren wij nog eens extra En dan wensen wij hen veel suc ces in de toekomst het zal steeds moeilijker worden. NATIONALE RESERVE. De vergadering van de Nationale Reserve, vorige week in Thalia ge houden, heeft goed succes gehad. Meldden zich tijdens de vergade ring al direct een aantal vrijwilli gers aan, in de loop van de week nam dat aantal toe tot 25 en nog steeds komen er nieuwe aanmel dingen binnen. Rekent men dan dat bij de keuring ongeveer een derde afvalt, dan mag men ver wachten dat Waalwijk nu ook met een flinke afdeling kan beginnen. Er is nu dus een degelijke grond slag gelegd, dank zij vooral enkele onvermoeide werkers, van wie de heren Hoffmans en Van Hilst met onderscheiding genoemd mogen worden. AUTO-ZEGENING. Op Zondag 11 Mei, om 12 uur, zal weer op het Raadhuisplein de tra ditionele auto- en motorzegening plaats vinden, uitgaande van de RK Bond van Vertegenwoordigers en Verzekerings-inspecteurs „St. Chris- toffel". Onder auspiciën van de Scheids- rechtersvereniging „de Langstraat" zal op Dinsdag 29 April de bekende internationale scheidsrechter Karei van der Meer in Thalia" 'n spreek beurt houden, die toegankelijk is voor alle voetballers uit Waalwijk en omgeving. Wij vernemen dat de heer v. d. Meer zich in hoofdzaak zal bepalen tot het geven van indrukken, opge daan tijdens de wereldkampioen schappen te Rio, waar ook hij arbi- treerde. HET „BRUILOFTSCIRCUS" KOMT Op de tournée door Nederland, die met de luisterrijke circusbrui loft te Maastricht in de Paasdagen gestart is, zal het grote nationale Circuc Jos. Mullens Woensdag en Donderdag a.s. voorstellingen geven te Waalwijk op het Vredesplein. Ondanks de zware tocht langs de weg met de materiaalwagens, de kooiwagens van de roofdieren en de speciale trailers voor de olifanten, de giraffe en het nijlpaard, komt 't circus in alle vroegte reeds aan om in een halve dag tijds het ganse zeilen-theater, dat plaats biedt aan 5000 personen en wordt opgetrok ken aan stalen masten die en dat is een unicum voor ons land in één lijn staan, uit de grond te stam pen, om de uitgebreide menagerie in stal-tenten, bassinwagens en om rasteringen te herbergen en te ver zorgen, de lichtmasten te stellen en de meer dan negentig wagens, trac tors en zware F WD's op hun van te voren vastgestelde plaats te ran geren. Het drukke gekrioel van al die circusmensen en -wagens op 'n terrein dat een paar uur eerder nog totaal verlaten lag en het verrijzen van een ganse stad op wieletjes uit die onontwarbare drukte, is mis schien wel de schoonste, in ieder ge val het boeiendste tafereel dat een circus bieden kan. Temeer daar er sinds de oorlog geen sircussen van een dergelijke omvang meer te Waalwijk of omgeving gespeeld hebben. Verschillende programma punten roepen weer de glorie van de imposante voor-oorlogse buiten landse circussen voor de geest, een glorie die voor de ouderen weer ver terug ligt in de „goede oude tijd", terwijl de jongeren er slechts een vaag begrip van hebben „van horen zeggen"Voor één keer komt dat alles nog eens terug. Het menselijke projectiel, de da me die uit het kanon wordt gescho ten, gedresseerde chimpansees, oli fanten, leeuwen, tijgers en ijsberen, klassieke paardendressuren en paar denspelen als voltige en paa-<ie- deux. De echte ouderwetse diowns met mooi muziekstukken en de Au- gusten die de klapp/e'n krijgen, ge assisteerd door vnoderne cascadeurs die voor detelevisie opgetreden hebben; dan vliegende trapeze, jongleurs.^ acrobaten en niet te ver geten de. Grote Parade van alle ar- tisten (en dieren in dezelfde fraaie uitdossing als voor kort gebruikt werd bij de Maastrichtse bruids stoet! Kortom, Waalwijk staat een sprookje te wachten.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1