DE LMGSTIUUT IVOROL Waalwijkseen Langstraatse ORUHEN SPRANG HAARSTEEG WASPIK GAPELLE RAAMSDONK RAAMSDONKSVEER Een van Kaatsheuvels beste burgers. VLIJMEN HEUSDEN JAN TUERLINGS gemeenteraad. 11 Mei Moederdag Blanke tanden - Frisse adem Sproeten? SPRUTOL 40 Jaren onderwijzer 40 jaren vol verdiensten voor de gemeenschap, i VRIJDAG 9 MEI 1952. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN t* - al 75e JAARGANG No. 38 Bureaux GKOTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.69 franco p- P- Advertentie-prijs 10 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen te houden op Vrij dag 9 Mei 1952 te 7.30 uur n.m. ten gemeentehuize. 1. Vaststelling notulen raadsvergade ring 29 Februari en 7 April 1952. 2. Ingekomen stukken t.w.: besluiten van Gedeputeerde Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit van a 7 April 1952 tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, zulks met betrekking tot het aandeel der gemeente in de Nat. leningen voor de Woningbouw 1952, b 29 Februari 1952 tot verkoop van grond aan H. A. van Delft langs de Stationsstraat; c. 20 December 1951 tot verkoop van een noodwoning aan Th. F. Melis, d. 29 Februari 1952 tot wijziging van de bouwverordening; e. 29 Februari 1952 tot wijziging van de Vleeskeuringsverordening; f. mededeling van Gedeputeerde Sta ten dat de verordening tot heffing van vermakelijkheidsbelasting bij K. B. van 31 Maart 1952 No. 34 is goedgekeurd. g. mededeling van Burgemeester en Wethouders, dat per 10 Mei 1952 een kasgeldlening groot 50.000.— bij het Burg. Pensioenfonds wordt afgelost en dat een nieuwe kasgeldlening tot dat be drag zal worden aangegaan bij de JN.V. Bank voor Ned. Gemeenten; h. mededeling van Burgemeester en Wethouders, dat als eerste aandeel in de Nat. Woningbouw 1952 een bedrag van 4100.ten goede komt aan de ge meente; 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van pre mie aan Wed. F. Vesters, Torenstraat 1, als vergoeding bij vrijwillige beschik baarstelling van woonruimte. 4 Voorstel tot verrekening van de vergoeding per leerling ingevolge art. 101 der L.O. wet over 1951 en vaststel ling van de voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven over 1951. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van vergoe ding ex art. 101 bis der L.O. wet (vak onderwijs) aan de Bijz. Lagere Meisjes school te Drunen. 6. Verzoek van enkele bewoners uit het Groenewoud om verbetering van een op de Kasteeldreef uitkomende onver harde weg. 7. Voorstel tot de aanleg van een wandelpad aan de Zuidzijde van de Grotestraat. 8. Voorstel tot wijziging van de be groting 1952. 9. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake Bouw- en Woningtoezicht, ingaande 1 Juli 1952. 10. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit dd. 2 November 1951 tot verkoop van grond aan de Stichting „Lips' Woningbouw" te Drunen, zulks i.v.m. het nieuwe ontwerp uitbreidings- plan. IK Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het nemen van maatregelen ter verwezenlijking van nieuwe bouwplannen. 12. Voorstel tot onteigening van grond aan de Burg. v. d. Heijdenstraat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het regle ment van het Burgerlijk Armbestuur. 14. Reclame schoolgeld. COLLECTE-OPBRENGST De opbrengst van de collecte 'Stichting 1940—1945 bracht in de gemeente Dru nen 167.30 op. ST. HERMAN JOZEF. De Gymnastiekvereniging S.H.J. zal naar wij vernemen a.s. Zondagmorgen haar jaarlijkse bedevaart houden naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. AANBESTEDING. Dezer dagen had de aanbesteding plaats voor de bouw van een nieuw postkantoor. De uitslag is als volgt; M. Schapendonk, Drunen ,16000 A. Herreijgers, Drunen 15580 H. v. d. Schans, Vught 14998 M. v. Loon, Drunen 14995 A. A. v. Iersel Zn., Drunen 14900 G. Merkx, Drunen 14400 Gebrs. de Wit, Drunen 14385 C. Lehet, Vught f 13600 Gegund aan de fa. Lehet. Architect J. de Bont, Vught. Wethouders tot het' aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de ge meenten Drunen, Engelen en Vlijmen ter voorziening in bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken in die ge meenten. VISCLUB DE HUT. Zondag 11 Mei Maandvergadering in café Vermolen. Belangrijke agenda. Trouwe opkomst verwacht. Aanvang 7 uur. DE ZWALUW. Zondag 11 Mei wedvlucht van de Postduivenver. De Zwaluw vanuit Quin- train, afstand 245 km. ïnkorven Vrijdag in café B. Oremans tot 20.30 uur. Dus allen op tijd. WIELRENNEN. Zondag neemt de Amateur Tinie Wolfs deel aan de ronde van Midden Nederland. Start en finish te Utrecht, Station. De Nieuweling G. v. Baardwijk neemt deel aan de ronde van EerseL Beide renners zijn dit seizoen in grote vorm. We zijn benieuwd naar. de prestaties. gens af heeft moeten geven, zowel aan t Ned. leger als aan de Duitse bezetters, wist hij, dank zijn doorzettingsvermogen zijn bedrijf steeds weer tot bloei te bren gen. Wij wensen de heer Kuys geluk met dit jubileum, hetwelk hij morgen, Zaterdag 10 Mei, op bescheiden wijze hoopt te vieren en wensen hem en zijn drie zoons, die met hem het bedrijf uit oefenen, nog een goede toekomst toe. BELANGRIJKE VERBETERING. De postverzending heeft voor het dis trict Heusden een belangrijke verbetering ondergaan; er zal n.l. 's morgens om 10 uur voortaan ook een postverzending plaats vinden. De verzendtijden zijn nu als volgt: le verzending 6 uur, 2e 10 u., 3e 17 u„ 4e 19 u. GELDKISTJE OPGEGRAVEN. Bij werkzaamheden in de tuin van het St. Antoniusgesticht alhier, heeft de heer W. de Waal dezer dagen een geldkistje opgegraven waarin vreemd geld bleek te zitten uit diverse landen, zowel bank biljetten als oude munten. BURGERLIJKE STAND over April 1952. Geboren Paulina E A M dv P F H Leijten en A P Maas Antonius G M zv G M Verhoef en P J v Hoften Adam 'C J zv J Nieuwkoop en R v Rijs wijk Theodorus A H zv A J Merkx en M P Op ten Berg Geertruida E M dv G A Klaren en E v Overbeek. Overleden Cornelia v d Hooven echtg v M v Huiten 69 j Cornelia Stek echtg v M J 'C Beijersbergen 46 j Johannes M Keunen echtg v A C M Malingré 78 j Anna Bax echtg v J Reas 53 j J A H v d Broek vijf da gen. ORANJE-VERENIGING. De Oranje-vereniging Juliana Sprang is voornemens op Zaterdag 28 Juni a.s. een oranjefeest te organiseren. Omtrent deze feesten zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen worden gedaan. KERKDIENSTEN. In verband met restauratiewerkzaam heden aan het Geref. Kerkgebouw, zul len vanaf a.s. Zondag de diensten door de Geref. Kerk tijdelijk in de Ned. Herv, Kerk gehouden worden. Voor de Ned Herv. gemeente zijn a.s. Zondag de diensten om kwart voor 9 en half drie; voor de Geref. Kerk om half 11 en 5 u. teur van het A.A.Z., de heer Kuijsters, sloot de rij der sprekers, eveneens met woorden van dank en waardering en uit te de wens dat de heer Kraak nog enkele jaren deel zou uitmaken van de grote A.A.Z.-familie. Nadat de jubilaris zijn hartelijke dank 'had uitgesproken, niet in het minst voor de aangeboden cadeaux, bleef het gezelschap nog langi in gezellig samenzijn bijeen. Dinsdagavond werd dit jubileum ten huize van de jubilaris onder grote be langstelling gevierd. Tijdens de receptie was het een voortdurend komen en gaan van belangstellenden, die de jubilaris en diens familie persoonlijk kwamen geluk wensen en tal van stoffelijke blijken van medeleven in onderscheiden vorm (de kamer leek een bloemensalon) vertolkten de gevoelens van dank en waardering jegens de jubilaris. Het muziekgezelschap Kunst nal Ar beid, waarvan de heer Kraak penning meester is, maakte eveneens zijn op wachting en nadat de voorzitter de ju bilaris in hartelijke bewoordingen had gelukgewenst, zetten de muzikanten spon taan het „Lang zal hij leven" in, waarna de muziekvereniging met een vrolijke mars haar opwachting besloot en het feest verder in intieme familiekring tot in de kleine uurtjes werd voortgezet. Maak Moeder blij met 'n tube HAMEA- GELEI. HERDENKING MARINUS VAN ESCH. Zondag had alhier de jaarlijkse her denking plaats van wijlen soldaat Mari- nus van Ësch, die op 10 Mei 1940 aan de Maaslinie in Kessel (Limburg) in de strijd tegen de overweldiger het leven liet. Om 10 uur werd ter zijner nagedach tenis in de parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij velen van zijn oud-strijdmakkers tegenwoordig wa ren. Daarna begaven allen zich naar het kerkhof, waar door zijn naaste vrienden uit die dagen namens allen een prach tige krans op zijn graf werd gelegd. Door zijn toenmalige commandant Overste Kiers werd de gevallene op piëteitvolle wijze herdacht. Hij bracht daarbij de dagen van Mei 1940 met al zijn verschrikkingen nog even in herin nering en de kameraadschap die in die dagen werd gesmeed, waarbij hij de ge vallen strijdmakker prees om zijnplichts- betrachting tot het einde. Nadat hij zich met een enkel woord speciaal had gericht tot zijn onderge schikten uit die dagen, sprak hij woor den van troost en sterkte tot zijn vader, die na 'het overlijden van zijn echtgeno te ondanks zijn hoge leeftijd nog aan wezig: was. Eveneens werd de overledene herdacht door Pastoor 'Serrrarens, die zijn geval len parochiaan prees om zijn standvas- van Plattelandsvrouwen, die zo tig geloof en vanuit dit standpunt bezien spontaan hun medewerking aan moet het, aldus de herder, niet zwaar vallen van deze wereld te scheiden. Met een gebed voor zijn zielerust werd deze jaarlijkse herdenking gesloten. Emmabloem-collecte. De in de gemeente Sprang-Capel- le gehouden inzameling ten behoe ve van de tuberculose-bestrijding door de plaatselijke Groene Kruis vereniging, de zgn. Emmabloem- collecte, bracht het schitterende be drag van ƒ334.87 op, wat ƒ170.40 meer is dan het vorige jaar, toen de opbrengst slechts 167.47 bedroeg. Dit mooie resultaat stemt tot grote voldoening en een woord van dank aan allen die door hun bijdragen hiertoe hebben meegewerkt, en mede aan de leden van de afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond Speldjes-actie ten bate van de blinden. Deze actie heeft in onze gemeente 88.80 opgebracht. Wit-Gele Kruis. Teneinde te voorzien in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer G. Akkermans, is tot bestuurslid van het Wit-Gele Kruis benoemd de heer J. G. P. Rombouts. Collecte. De collecte ten bate van de Stich ting „Vrienden van de Arbeiders jeugd" heeft ƒ31.85 opgebracht. Restauratie orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier. Op het orgel van de Ned. Herv. Kerk zal een nieuwe electrische wind-installatie geplaatst worden, waarvan de kosten op 850.zijn geraamd. Hiervoor is thans 533. bijeen gebracht. Duivenvereniging „De Reisduif", Zondag 11 Mei a.s. zullen de dui ven dezer vereniging een vlucht van ongeveer 234 km. maken. Zij zullen daarvoor in St. Quentin wor den gelost. BURGERLIJKE STAND over April 1952. Geboren Maria J W dv N L P Verschure-v d Pluijm Josina dv P v Beek-Sprangers Adriana C C M dv H J Stokman-v Rijen Cornelia H dv P j Langermans-Oome Adriana M J dv L G van Dongen-Klaassen Petrus J zv C H IJpelaar-Gommers Johannes Th G G zv B M A Zijlmans-Snijders. Overleden Maria E J Gijsman 71 j wed v C Montens Adriana Lievens 76 j echtg v G Snijders. Huwelijken Franciscus W v Oers 24 j te Waalwijk en Johanna G Kuijs ters 26 j alhier Albertus J Urselman 28 j te Groesbeek en Antonia J Pols 27 j alhier Lambertus C de Rooij 25 j te Waalwijk en Cornelia P Kuijsten 22 j alhier. Huwelijksaangiften; Jacobus N tref fers 19 j te Sprang-Capelle en Pieternel- la C Okkers 19 j alhier Adrianus J v d Brandt 30 j te Vlijmen en Catharina Adriana Kuijsters 27 j alhier Christi- aan Langermans 32 j en Berta Th Schel- lekens 24 j beiden alhier Hubertus M de Keijzer 28 j en Wilhelmina Th Scha pers 23 j beiden alhier Henrenk J Urbaniak 35 j te Breda en Lucia Maria Boom 28 j alhier. Ingekomen J F de Zeeuw en echtg van Geertruidenberg Adriana J Tim- mers van Tilburg. Vertrokken G H ten Cate naar Ei bergen C Bergmans naar Dongen i AAM Langerwerf naar Sprang-Capel- je J G Kuijsters naar Waalwijk Lucia Kusters naar Dongen Antonia J Pols naar Groesbeek 1Jolanda A D 1 v d Tol naar Utrecht. P. V. DE LUCHTPOST. kluif is, haalden ze de resterende punten binnen. Voor de rust was Raamsdonk over wegend sterker en ze gingen met een l0 voorsprong thee drinken. In de 2e helft kwamen de Boys fel opzetten, maar toch slaagden de kampioenen er in de zege veilig te stellen, 20 's Avonds bracht de harmonie Sint Bavo een serenade en werd in het club lokaal nog wat nagekaart over het afge lopen seizoen en de aanstaande promo tiewedstrijden, die Raamsdonk 2 evenals enkele jaren terug in de le klas onder afdeling kunnen brengen. V.V. GOOD LUCK. Het eerste elftal ontving Zaterdag middag Siolto. De Raamsdonkers domi neerden sterk en hadden bij rust een 20 voorsprong. Na de rust scoorden de gasten tegen, maar de thuisclub voer de de stand geleidelijk op tot 52. De reserves verloren met dezelfde cijfers in Lage Zwaluwe. BEVRIJDINGSFEEST. Evenals op Koninginnedag bleven de festiviteiten beperkt tot wat sporadisch vlaggen en een muzikale wandeling door het do.rp van de harmonie St. Bavo, die daarna concerteerde op de kiosk. Bl)5j weerbarstige Sprutol-Sterk Vlucht vanaf Neufvilles. P. Kieboom 1, 32, 36, 107; Poorter 8, 18; J. v. Onsenoort 11, 67, 79, 110; IJpelaar 14; Mureau 15, 87, 100; C. Ligt- voet 16, 47; Snijders 19, 69; J. Fijneman 25, 26; 'Lauwers 34, 76, 85; Broeders 46, 52, 64; v. Gils 62, 68; 'H. Boons 65; de Ruijter 77; F. Heyne 78, 90; Boe laars 93; Olieslagers 97. VICTORIA-NIEUWS. Victoria heeft dan na enkele minder succesvolle seizoenen weer eens een kampioen. Het tweede elftal dat tot het einde toe op de voet gevolgd werd door de reserves der Veerse Boys, zette Zon dag de kroon op een zware competitie. Ze hadden nog één punt nodig om kam pioen te worden, welnu ze hebben geen half werk gemaakt. Op het zware veld van Dussense Boys tegen een tegenstan der die nooit van ophouden weet en op eigen veld dan ook altijd een zware NATIONALE FEESTDAG. De nationale feestdag kenmerkte zich hier ter plaatse door geen enkel feest- vertoon. Het enig teken, dansen niet meegerekend, dat deze dag anders was dan normaal, was dat de Kon. Harmo nie De Eendracht een muzikale rondwan deling maakte door ons dorp, wat een beetje leven in de brouwerij bracht. MUTATIE. De Wachtmeester der Rijkspolitie de heer 'Cristiaahs is overgeplaatst naar Deurne. AANBESTEDING. De verbouwing van Hotel de Witte Leeuw, onder architectuur van de heer A. N. J. Snijers, is opgedragen aan de fa. Mertens en Weterings alhier. COLLECTE-OPBRENGST. De collecte ten bate van de Emma- bloem heeft opgebracht het bedrag van 79.81. Op de nationale feestdag werd een collecte gehouden voor de Stichting '40- '45, welke als doel heeft de nagelaten betrekkingen geldelijk te steunen van de gevallen verzetshelden. De opbrengst was 30.01, n.l. in R'veer 124.04, R'dorp 38.en Geer truidenberg 67.97. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Vrijdag 9 Mei 1952 des n.m. 7 uur ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Alge meen Ambtenaren-reglement dezer ge meente. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldlening groot 18.200.voor de bouw van een openbare lagere school alhier. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge meentebegroting 1952. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de ver goeding ex artikel 101' der Lagere 'On derwijswet 1920. Voorstel van Burgemeester en KRUISBOOGSPORT. Door het le zestal van het Kruisboog gezelschap Onderlinge Vriendschap, werd Zondag j.l. deelgenomen aan een internationaal concours, dat door het gezelschap Klein maar Sterk in Over- pelt (België) werd georganiseerd. Met een prachtige beker en enkele lauwer kransen keerde Onderlinge Vriendschap huiswaarts. Zo behaalde dit zestal in de afdeling Corps A leen 3e prijs en in de personele afdeling wist M. v. Raven- stein een 2e prijs en A. v. d. Dungen en Th. v. Gestel ieder een derde prijs te behalen. Het internationaal concours dat door Onderlinge Vriendschap op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei wordt gehouden mag zichi in een buitengewone belangstelling verheugen. Niet minder dan 'een 40-tal zestallen van verschillende bonden heb ben voor dit concours ingeschreven. Van Belgische zijde bestaat eveneens grote belangstelling en verscheidene zes tallen zullen aanwezig zijn om hun krachten met de Brabantse schutters te meten. Gezien het grote aantal prachti ge prijzen zal het zeker niet aan span ning ontbreken. Met de voorbereidingen voor de ker- messe d'été die er aan verbonden is, is men reeds druk bezig; de autoscooter van de firma Vermolen uit Orthen is reeds gearriveerd, evenals de dancing van Paashuis uit Vught. Voor de jeugd zal er een draaimolen worden geplaatst, terwijl de plaatselijke jeugdbeweging met het Rad van Avontuur aanwezig zal zijn om de nodige gelden in te zamelen voor de bouw van een eigen tehuis. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag 3 Mei j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer W. Kuijs zijn ex peditiebedrijf begon. Met een klein' oud Fordje begon hij vrachtjes te vervoeren in de naaste omgeving, zoals naar de veiling in Drunen. Dat bedrijpfje van toen is in de loop der jaren uitgegroeid tot een flink expeditiebedrijf, dat nu 1 luxe personen-auto en 3 flinke vracht wagens telt, waarmede door geheel Ne derland de opdrachten worden uitge- voerd. Ondanks dat de heer Kuys tijdens de oorlog verscheidene keren zijn wa- deze collecte verleenden, mag hier een plaats vinden. Beroep uitgebracht. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente is beroepen Ds. van den Heuvel te Schoonhoven. Propaganda-feestavond. Door de afdeling Sprang-Capelle van de Partij van de Arbeid wordt Vrijdag a.s. des avonds 8 uur in het Stationskoffiehuis Pruijssers een propaganda-feestavond belegd. Me dewerking aan deze avond wordt verleend door de Arbeiderstoneel vereniging „Arto", die zal opvoeren het toneelspel in twee bedrijven „Rode Tulpen", terwijl het ensem ble „Die Zuiderlingen" voor de mu zikale afwisseling hoopt te zorgen. De heer v. Pelt uit Tilburg zal een inleidend woord spreken. A Tempo. Met het oog op het voornemen over te gaan tot het aanschaffen van een geluids-installatie, wordt door de Mandolinevereniging „A Tempo" een verloting georganiseerd, waar aan bij besluit van B. en W. van Sprang-Capelle goedkeuring is ver leend en waarvoor naast vele waar devolle prijzen als hoofdprijs een dames- of herenrijwiel wordt uitge loofd. Voor 17 Augustus a.s. heeft de trekking plaats. HULDIGING J. KRAAK. Reeds eerder berichtten wij, dat de heer J. Kraak, contröleur bij het Alg. Ziekenfonds A.A.Z. voor Tilburg e.o., dezer dagen het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Alfj. Ziekenfonds Geertruidenberg e.o., welk fonds 1 Jan. '50 overging in het A.A.Z. De herdenking van dit jubileum dat j.l. Dinsdag in de familiekring werd gevierd, is voor de heer Kraak en de zijnen tot een stralend feest geworden. Omtrent de huldiging te Tilburg deel den wij in ons vorig nummer reeds een en ander mede. Wij voegen hieraan nog toe dat bij die gelegenheid mevr. Kraak nog bloemen werden aangeboden, terwijl j dhr. Kraak namens het personeel van de binnen- en buitendienst een tweetal prachtige haardfauteuils werden aange- boden. Dr. Langemeijer, die vanaf 1927 tot '1950 met dhr. Kraak had samenge werkt, sprak de jubilaris toe en dankte hem voor het vele en goede werk in het belang der mensheid verricht. De direc- (van de redactie) Volgende week Donderdag, 15 Mei, zal de heer Jan Tuerlings te Kaatsheuvel zijn veertig-jarig jubileum als onderwijzer te Kaats heuvel vieren; deze viering zal echter niet beperkt blijven tot de school, maar zich uitstrekken over heel 't Kaatsheuvelse ver enigingsleven, omdat de verdiensten van de heer Tuerlings zich veel verder uitstrekken dan het onderwijsterrein. Men kan zich immers het Kaatsheuvelse verenigingsleven niet voorstellen zon der deze figuur, die zich heel grote verdiensten heeft verworven door zijn werk voor het onderwijs, door zijn positie in 't organisa tieleven, door zijn arbeid voor diverse kranten, maar vooral voor ons blad, straat terugkeerde, waar hij nu de vierde klas onder zijn hoede heeft. EEN STRENG ONDERWIJZER. „De jongens vinden me 'ne kwaaie meester", zegt Mijnheer Tuerlings tegen ons. We zitten bij hem in zijn kleine kantoortje, en wij, die nog niet zoveel jaren tellen als hij reeds aan de krant verbonden is, moeten hem intervieuwen. Wij weten dat hij zich zo veel mogelijk „op de vlakte" zal houden waar het zijn verdiensten en zijn kwaliteiten geldt, maar uit de opsomming van belangrijke feiten en gebeurtenissen uit zijn leven, kunnen wij en onze lezers toch de grote verdiensten en de uitmuntende hoedanigheden con cluderen van deze bijna pensioen gerechtigde onderwijzer. De jongens vinden 'm dus ,,'ne kwaaie meester", maar die kwaaie meester, die in Juli al pensioenge rechtigd is, heeft toch nog maar de 4e klas met 52 jongens, en we be twijfelen het of al degenen die in die veertig jaren aan de paedagogi- sche talenten van Meester Tuerlings zijn toevertrouwd geweest, nu nog zo praten. De heer J. Tuerlings, die op 4 Juli 1887 in Tilburg is geboren, slaagde in 1906 voor zijn onderwijzersacte en werd, na op enige andere plaat sen onderwijzer te zijn geweest, op 13 Mei 1912 in Kaatsheuvel be noemd; dat was op een Zaterdag; 's Maandags daarop, op de 15e, stond hij al in Kaatsheuvel voor de klas. Op diezelfde dag werd ook de heer Nic. van Kuik benoemd, die nu hoofd is van de bloeiende M.U.L.O. in Maaseik. Vanaf 1912 tot Augus tus 1929 is de heer Tuerlings onder wijzer geweest aan de Openbare School. Toen in 1929 de Broeders van Liefde uit Eindhoven het open baar onderwijs overnamen, werd hij benoemd aan de St. Jansschool; een paar maanden later echter ging hij over naar de St. Bernardusschool in de St. Josephparochie. Tot 1 Febr. 1942 is hij daar onderwijzer geweest, waarna hij weer naar de School- ZIJN GROTE VERDIENSTEN OP MUZIEKGEBIED. Wie Jan Tuerlings zegt, zegt Bel Canto, en zegt Kerkkoor en zegt Knapenkoor; en wanneer de heer Tuerlings hierover begint te praten, dan ga maar op Uw gemak zitten, want dan vertelt hij honderduit over de successen van zijn koren, over de prachtige stemmen van zijn zangers en zangeressen, over de vele con coursen waaraan men heeft deelge nomen en over de concoursen die men in Kaatsheuvel heeft georga niseerd. Zijn werkzaamheid op muziekge bied strekt zich echter nog niet over 40 jaren uit. Och, in het begin for meerde hij bij een of andere offi ciële gebeurtenis wel eens een tijdelijk koortje, maar het begin van zijn muzikale arbeid ligt toch in het jaar 1928 toen hij een dubbel mannenkwartet oprichtte; uit dit kleine ensemble zou het grote Bel Canto groeien. De heer Tuerlings trad met dit gezelschap aanvankelijk op bij de diverse harmonieën om zodoende enige bekendheid te krijgen en al gauw kon het dubbel kwartet wor den uitgebreid tot een mannenkoor. In Juni gaf men z'n eerste concert in de zaal van v. Dun, in Juli, met dè kermis, volgde het tweede. En toen reeds waagde men het uit te komen op een concours. Veertien dagen tijd was er om de nummers in te studeren die men op het con cours te Zevenbergen zou uitvoeren en men behaalde in de derde afde ling een glansrijke eerste prijs met 404 van de 420 te behalen punten; en in puntenaantal liet men alle an dere koren ver beneden zich. De jury, die uit bekwame musici be stond, was verstomd toen ze hoorde dat dit koortje pas vanaf Januari bestond! Met de regelmaat van een klok is toen Bel Canto naar hogere afdelin gen gestegen en steeds behaalde men de eerste prijs en het succes bereikte wel z'n hoogtepunt toerï men op het grote concours te Zeist, waaraan wel vijftig verenigingen deelnamen, enkele jaren later 373 punten behaalde, de dagprijs, de directeursprijs, medailles, een zil veren vaas enz. Naast het mannenkoor werd eni ge tijd later een dameskoor opge richt; beiden vormden het grote Bel Canto-koor, zoals Kaatsheuvel dat nu nog kent. Direct na de oorlog kwam Bel Canto weer tot leven en directeur Tuerlings toog met zijn zangeressen en zangers naar Amsterdam, waar het dubbel mannenkwartet, 't man nenkoor en het gemengd koor het hoogste aantal punten behaalden; terwijl het succes in het Kurhaus enige tijd daarna met het gemengd koor al niet minder groot was. Na de oorlog heeft directeur Tuerlings, evenals bij vele andere verenigin gen gebeurde, het repertoire van zijn koor omgebouwd, heeft hij ge broken met de oud-liedertafelstijl, en ging hij zich toeleggen op de klassieke werken, op oratoria en operamuziek. In 1948 werd het 20-jarig bestaan van Bel Canto gevierd met een mu ziekconcours dat als model kan gel den voor de nieuwe richting in de muziek, terwijl er nu reeds voor bereidingen getroffen worden voor de viering van het zilveren jubi leum. Naast Bel Canto heeft ook het pa- rochiëel zangkoor een groot gedeel te van het werkzame leven van de heer Tuerlings gevuld en beslag ge legd op een groot gedeelte van zijn tijd. Maar niets was hem te veel waar het de muziek gold en aanstonds na het aanvaarden van dit directeur schap werd een knapenkoor opge richt; en met groot genoegen en heel veel waardering luisteren nu de parochianen van St. Jan bij kerke lijke feesten naar de schone, grote missen die het Gemengd Koor uit voert. OOK OP ORGANISATORISCH GEBIED. Dan komen we te spreken over de vele functies die de heer Tuerlings in de loop der jaren al heeft be kleed. „Er kon niets te doen zijn, of ik werd er bij gesleept", zegt de heer Tuerlings, en in zijn kast sta pelen zich de programmaboekjes van alle mogelijke feestelijke gele-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5