SPRANG-CAPELLE LANDBOUW VOETBAL» DUIVENSPORT. Binnen en buiten onze grenzen 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 MEI 1952. 7 DE EERSTE KAMER EN DE GRONDWETSHERZIENING. Als oud-Waalwijker zag ik gaar ne de volgende regels in „De Echo van het Zuiden" opgenomen Het heeft mij in een zeer moei lijke tijd, die ik moet doorma ken, bijzonder verheugd en ge sterkt te mogen ervaren dat ik in mijn vorige woonplaats nog niet vergeten ben. Niet alleen in de Hervormde Gemeente van Waalwijk-Centrum, maar ook in Besogen en in R.K. kringen is aan mij gedacht. Op 5 April j.l. werd mij door een commissie van vier heren uit Waalwijk een bezoek gebracht en een enveloppe overhandigd, waarvan de inhoud bedoeld is om een kunstbeen en een inva lide-wagentje aan te schaffen, dat ik zelf zal kunnen voortbe wegen. Dat is een vriendendienst waarover ik mij steeds zal kun nen verblijden. Helaas ben ik niet in staat om allen, die daar toe hun bijdrage hebben gegeven, met een persoonlijk woord te be danken. Waar de „Echo" in bij na alle gezinnen van Waalwijk gelezen wordt, hoop ik alle ge vers op deze wijze te bereiken, om mijn zeer hartelijke dank uit te spreken voor deze bijzondere verrassing. God zegene U allen. D. W. O. Miihlnickel, Oud-Predikant van Waalwijk-(Centrum). schoonheid ontplooide tussen bloe men en kaarsen. De presidente, Mej. Hamérs-Leijs- ten, opende de bijeenkomst met ge bed en sprak een woord van wel kom aan de Eerw. Adviseur en Dio cesaan Leidster Mej. Stokwielder. In haar openingswoord sprak zij over Meimaand, Mariamaand, Moe- dermaand, waarna zij de moeders huldigde en dank bracht voor alles wat de moeders het gehele jaar voor haar gezin doen. Hierna werd door de presidente vóór de versierde en met licht ont stoken beeltenis van Maria de op dracht van de moeders aan Maria gedaan, waarna gezamenlijk een Maria-lied gezongen werd. Nu kwam dan het ogenblik voor de inzegening van het vaandel. De presidente gaf eerst een kort over zicht over het tot stand komen van dit grote feit. Na vier en een half jaar sparen, met stukjes en brokjes bij elkaar gegaard, zijn we tot dit prachtige resultat gekomen. Zonder schenkingen van hogere autoritei ten, maar uitsluitend en alleen door de penningen onzer leden, is ons dit vaandel nog des te dierbaarder. De firma L. Bogaerts en Zn. te Boxtel heeft er zijn uiterste zorg aan be steed. Hierna werd het vaandel door de Eerw. Adviseur plechtig ingezegend, waarna ZijnEerw. enkele zinvolle en symbolische woorden tot de aan wezigen richtte. Na een dankwoord aan de Eerw. Adviseur, onderstreepte de presi dente de woorden van de Adviseur om fier te zijn op onze stand. Tot vaandeldraagster is gekozen mej. Betsie v. Loon. Verder maakte spreekster nog be kend dat bij voldoende deelname reeds a.s. Zondag met de K.A.B. in processie naar Elshout wordt ge gaan. Een officiële K.A.V.-bedetocht, waaraan alle leden kunnen deelne men, wordt gehouden op Woensdag 28 Mei 's avonds om half acht naar de Maria-kapel. Opstelling aan het H. Hartplein, waarna men gezamen lijk biddend naar de kapel trekt. Daar worden gebedsoefeningen ge houden en de Eerw. Adviseur Ka pelaan Wassenberg zal er een gods-i dienstig woord spreken. Hierna kreeg Mej. Stokwielder 't woord, die zich verheugde in de grote aanwinst. Het vaandel is het symbool van eenheid en trouw aan de beginselen van de beweging. Na een dankwoord van de presi dente voor haar stijlvolle woorden, werd het K.A.V.-lied gezongen en maakten de concierge met mede werkers een begin met het bakske en het serveren van verversingen. In één der gebakjes werd een ver rassing gevonden, n.l. een papiertje waarop vermeld stond: „goed voor een Moederdag-cake". De gelukkige was Mej. Didden-Hooft. Een zeer geappreciëerde aardigheid van bak ker v. Eeuwijk. Er werden door de voorzitster nog enkele mededelingen gedaan, ml. dat er wederom een jaarlijkse ééndagsretraite zal worden gehou den voor de leden in Cenakel te Tilburg op Zondag 15 Juni a.s., waaraan om grote deelname werd verzocht. Intussen waren het muziekensem- ble en de humorist J. v. d. Griendt gearriveerd, die 't verdere gedeelte van de feestavond op uitnemende wijze hebben verzorgd. Het was er zo gezellig, dat het sluitingsuur veel later was dan het voor de K.A.V. gewoonte is. Tot slot dankte de presidente al len die deze avond zo gezellig had den gemaakt. VRAGEN EN MENINGEN von onze lezers Iedere Waalwij ker zal met vol doening kennis genomen hebben van de benoeming onzer voormalige pastoor, deken H. Heezemans, tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Mogelijk kan Waalwijk hierin aan leiding vinden om, na verkregen toestemming van Z.HoogEerw., ho- penlijk binnenkort één der nieuwe straten te noemen naar deze voor Waalwijk zo verdienstelijke figuur. Waalwijker., en bonden zich tot een landelijk comité hebben verenigd, om de grote collecte van 5 Mei8 Juni '1952 tot een finan cieel succes te maken. Allen zijn over tuigd, dat het Ned. Rode Kruis zijn 21 hoofdtaken (met de bijtafcen totaal 61), niet naar behoren kan vervullen zonder Uw aller financiële steun, die nu een maal noodzakelijk is. Duidelijk is, dat er zeer veel geld no dig is. Waalwijkers, toont bij de collec te, dat ook gij dit werk van naastenlief de gaarne en met liefde financieel wilt steunen. Ja! Reken het tot een plicht. Bovendien is er nog een provinciaal comité, waarin werknemers, werkgevers, pers, middenstand etc. vertegenwoordigd zijn, om hunne leden tot medewerking en financiële steun aan te sporen. Dit comité zullen wij in een volgend no. opnemen. Op voor de goede zaak! Het Ned. Rode Kruis staat dag en nacht voor U klaar om te helpen! Stelt U ons daar voor in de gelegenheid! Ned. Rode Kruis afd. Waalwijk, waarbij aangesloten Drunien, Waspik, Sprang-Cap'elle. AANRIJDING. Maandag had er op de hoek Ju- lianastraatMr. v. Coothstraat een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer P. uit de Ju- lianastraat, en een wagen van de heer P. uit de Grotestraat. Laatst genoemde kwam vanuit de richting station; zijn vaart was dermate groot, dat hij niet tijdig kon stop pen voor de wagen van de heer P. die vanuit de Julianastraat reeds in de Mr. v. Coothstraat reed, met het gevolg dat deze wagen in de flank werd gegrepen en zeer ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. K.A.B.-BEDEVAART NAAR ELSHOUT. Zondagmorgen houdt de Waal wij kse K.A.B. haar jaarlijkse bede vaart naar de Wonderbare Moeder van Elshout. De grote stoet, waarin ook alle onder-afdelingen van de K.A.B. e.a. meetrekken, vertrekt om 6 uur van af de Gildenbond en de Baardwij- kers kunnen om kwart over zes bij de kerk aansluiten. Om half acht is er in de kerk van Elshout een plechtige H. Mis, tij dens welke het koor van St. Jan A.s. Zon dag NED. RODE KRUIS. Dat het grote werk van naastenliefde van het Ned. Rode Kruis in alle gele deren van het Ned. volk gewaardeerd wordt, bewijst wel dat alle ver enigingen met Knapenkoor de vaste gezangen uit de mis van Refice zal uitvoeren. Dat deze bedevaart uitgroeie tot een een grootse blijk van liefde voor Onze Lieve Vrouw. BEZOEK AAN TIMTUR. De 4e en 5e klas der R.K. Middel bare Meisjesschool alhier, maakten dezer dagen eên excursie naar de Timturfabrieken, waar zij werden rondgeleid door de heer Hoevenaars, die de deelneemsters een inzicht gaf in de verschillende fabricage-metho- den. Het was een interessante mid dag. AGENDA. Zondag 12 uur: Repetitie Mannenkoor „Oefening en Vermaak" in „De Twee Ko lommen. Ha>l n, 3 ïïC il i-r'-r. -, BURGERLIJKE STAND. Geboren Theodorus A J zv A van Ballekom-Schapendonk Maria A dv H Sleeenhoff-de Munnik Johannes M zv A J van Geene-Damen Adrianus T J zv F T Jurkiewicz-van Ginneken Wilhelmina M A dv A H van de Sande- Mulders Johanna W dv J N Treffers- Kroon Henrica A M dv A A Trim- bach-Timmers Gerardus L M zv A Kraneveld-Pullens.* OverledenCornelis Boons 67 j wedn J IJpelaar Canira H Treffers 30 j echtg M J Versteeg Jan W van Heeswijk 71 j echtg J P Steenbergen Lambertus Brokken 72 j wedn van den Hart. Huwelijks-aangiftenJ M Zijlmans 25, j te Loonopzand en A J F Konings 23 j alhier P Wagemakers 35 j al hier en H Zwart 33 j te Raamsdonk H T Stokwielder 28 j en J P v d Broek 24 j beiden alhier J v d Bruggen 39 j te Rotterdam en F M Fijneman 38 j te Waalwijk. 1 Huwelijken J. Kuijsten 30 j te Spr.- Capelle en J v Zeist 32 j te Waalwijk A Smits 68 j te Waalwijk en P A de Poorter 43 j te Eethen J E J de Wit 24 j te Loonopzand en A C M Hobbelen 21 j te Waalwijk M C Knuist 26 j en M A Kleijsen 23 j beiden te Waal wijk. Ingekomen J C de Wijs en gezin van Nijmegen M W van der Velden van Gemert S J Rijk van Didam A Paapen van Loonopzand J C H Kui- péri van Eindhoven SM Willemsen van Breda L A J M Goyarts van Overasselt. Vertrokken H van Hooijdonk naar Australië. I MET KONINGIN JULIANA KENNIS GEMAAKT. Toen vorige week H.M. Koningin Ju liana in Canada te Brockville bezoek bracht bij enige Nederlandse emigranten werd ook het echtpaar Kuijsten-van der Waals uit Capelle aan haar voorgesteld. H.M. onderhield zich op ongedwongen, wijze met beide Capellenaars en infor meerde belangstellend naar hun toestand in het nieuwe vaderland. Begrijpelijk ontving de familie Kuijsten en v. d. Waals hieromtrent een enthousiast schrij ven van hunne kinderen. R.W.B. Bij R.W.B.'s promotie. Toen R.W.B. 4 jaar geleden de gradeerde, was het voor de natio naal gestreepten een grote morele steun, dat vrijwel iedereen dit feit betreurde Men heeft echter direct de nodige maatregelen getroffen om het verloren terrein te herwin nen. Dat dit alsnog 4 jaar heeft geduurd, heeft hoofdzakelijk gele, gen aan de onjuiste regeling van de promotiewedstrijden van 2 jaar ge leden. Het verblijf in de 4e klas is echter niet helemaal negatief. Door de zware concurrentie heb ben de spelers zich vooral moreel moeten opwerken om hun tech niek te laten zegevieren. Vooral dit seizoen is zeer zwaar geweest, vooral omdat met nog 8 wedstrij den voor de finish men slechts één punt voorsprong had. Vooral de laatste lootjes wogen inderdaad zeer zwaar. Wij denken hier aan de 2 wedstrijden in de sneeuw jacht gespeeld. Alle thuiswedstrijden werden ge wonnen, één uitwedstrijd verlo, ren, 3 uit gelijk. De beide promo tiewedstrijden werden overtuigend gewonnen met totaal 71. Het is dit seizoen gebleken dat R.W.B. over een goede ploeg en goede reserves beschikt. Totaal gespeeld Pnt. Voor Tegen 20 16 3 1 35 54 21 Dit fraaie resultaat geeft hoop voor de a.s, competitie in de 3e klas. KAATSHEUVEL. D.E.S.K.-NIEUWS. Na een oefenwedstrijd tegen Longa uit Tilburg vorige week Zaterdag met 20 gewonnen te hebben, gaat DESK haar geluk weer eens beproeven op het tournooiveld. D.E.S.K. heeft namelijk ingeschreven op het tournooi van M.Ó.C. om de Zil- tot enkele vriendschappelijke wed strijden, waarbij het nochtans zel den kwam tot een ernstig duel en dus uiterst moeilijk een zuiver beeld was te vormen van de ware ploegen. A.s. Zaterdag nu belooft dit wel enigszins anders te worden, daar er in het bijzonder voor de bezoe, kende club iets op het spel staat. De Capelse jongens zullen natuur lijk trachten de Dongense groen- witten een zo groot mogelijke ne derlaag toe te brengen. Doch daar staat tegenover dat de D.V.V.C.ers, die een klas lager spelen dan Wit- Zwart, het zich tot een bijzondere eer zullen rekenen, wanneer zij de nederlaag tegen de Capelse vierde klasser zo klein mogelijk kunnen houden Wit-Zwarten, wees daar om niet al te voorbarig en bedenk dat de Dongenaren, der traditie ■getrouw, op eigen terrein tot ver, rassende prestaties in staat zijn. krachtsverhouding tussen beide Wij wekken alle Sprang-Capelse supporters op de reis naar Don gen mee te maken, teneinde daar in het lumineus aangelegde sport park de beide aantredende ploe gen tot een mooie en onvergete lijke strijd te inspireren. HAARSTEEG. HEUSDEN—HAARSTEEG, 0—3. Door Haarsteeg werd Zondag j.l. deel genomen aan het nederlaagtournooi dat is uitgeschreven door de v.v. Heusden. Het wist er een ruime en tegen de Ver wachting in een verdiende overwinning te behalen, waardoor zij zich ernstig candidaat heeft gesteld voor de le prijs. Het is een wedstrijd geworden die het aanzien ten volle waard was en het be zoekende Haarsteeg stelde ditmaal z n supporters die getuige Van de wedstrijd waren niet teleur. Direct na de aftrap gingen zij ondanks de tegenwind met n fris en open spel ten aanval Na enkele wederzijdse goed opgezette aanvallen was het Haarsteeg dat de score wist te openen, toen Boelen een bal die v. d. Heijden tegen de lat had geschoten, feil loos in het net wist te plaatsen. Aan gemoedigd door dit succes deden zij er nog een schepje op en doelman Kok kreeg dan ook handen vol werk. Heus den daarentegen, dat haar aanhang even min wilde teleurstellen, hanteerde dezelf de wapens 'en daardoor kreeg de wed strijd een levendig karakter met vele wisselende kansen. Nog' voor het ver strijken van de eerste helft wist v. d. Heijden, die als midvoor wederom een prima partij speelde, met een strak schot de stand op te voeren tot 02. Na de hervatting, toen Haarsteeg het windvoordeel had, is de overwinning geen enkel moment in gevaar geweest. Uit een hoge bal die van links feilloos voor doel was geplaatst, was het ten slotte v. d. Water die met een fraaie kopstoot het derde doelpunt liet aan tekenen, waarmede ook het einde kwam. VLIJMEN. Uitslag wedvlucht. De combinatie VlijmenNieuw- kuijkDrunen hield Zondag 4 Mei een wedvlucht vanuit Neufvilles. Afstand 155 km. Los 9 uur Aantal duiven 538. Uitslag als volgt (V is Vlijmen, N is Nieuwkuijk, D is Drunen). P. Willemsen D 1, 4, 5, 31, 83, 84 M de Graaf D 2, 8 M. v. Dal V 3, 134 J. v. Kuijk D 6, 27 M. Pelders D 7, 14, 19 C, v. Heivoort V 9, 28, 29, 33 J. v. d. Wiel V 10, 99 L. v. Dommelen D 11 Raven- steijn Huiten D 12, 92, 129 J. v. d. Dungen V 13, 88, 114 A. de Raden D 15 J. Heesbeen V 16. 91, 108 Th. v. Overdijk V 17, 48, 82 P. v d. Loo V 18, 100, 118, 133 P v.' Dal V 20 G. v Boxtel D 21, 7é, 89 A. v. d. Heuvel V 22, 127 Ant. v d. Veer D 23 J. Kivits G V 24, 60, 65 C. de Vaan V 25 P. Beekmans N 26 G. v. Wijk N 30 Tuijl Huiten D 32, 64, 124 A. Kleijn N 34, 37, 85 M. v. Son N 35, 10i2 W. v Ravensteijn N 36, 54, 78 H. de Laat V 38, 72, 123 H Timmermans N 39 G .v. d. Sanden D 40 Th. Herman V 41 B. Oremans V 42 J. v. d. Heuvel V 43 A. v. Heivoort F V 44, 111 J. Schapendonk D 45 Jos Kuijs V 46 Gebr. Oosterwaal V 47, 53 L v. d. Heijden V 49 H. Blankers N' 50 M. Koks N 51 J. v. Beijnen K V 52 H. v. Huiten D 55 J. v. d. Pennen D 56 H C. Pelders D 57 G. Diepstraten V 58 A. Spee D 59 H. Oosterwaal D 61, 66, 80 Gebr. v. Son N 62, 105 L. v. d. Dungen V 63 H. Pelders V 67, 73; Gebr. Samuels N 68 P. Pulles V 69, 70, 71, 118 G v. Son N 74 H. Brok D 75, 109 v. Esch Li- bregts 77 Frodijma D 79, 90 W. Schellen N 81, 132 P. v. Gestel V 86 M. v. Sluisveld D' 87, 96 Jan Kuijs V 93 L. Nicols V 94, 107, 119 J. v Eggelen V 95, 110 A. v. Oijen V 97, 128 A. v. d. Aa N 98, 130 A. Parijs V 101 J. Koevoets D 103 H. de Vaan V 104 Jos v. Dal V 106; K. Kwit V 112; H. Mommersteeg V 113, 117 M. Ni- cols V 115, 131 H. Meijs N 120, 121 D. de Raden D 122 A. L. v. Heivoort V 125 J. Kivits E V 126; J. v d. Ven N 135. veren Krab te Bergen op Zoom. Dat het daar van: „dik hout zaagt men planken' zal zijn, staat bij voorbaat reeds vast, als men de lijst van deelnemers ziet. De volgende zes verenigingen nemen er aan' deel: DESK, DOSKO, MOC, RAC, RBC, RFC. De eerste wedstrijd voor DESK op a.s. Zondag is vastgesteld tegen de organi serende vereniging MOC zelf. Het ligt voor de hand dat MOC alles in het werk zal stellen, zich niet te laten krabben en de Zilveren Krab in hun eigen pronk- kast te houden. Aan de Dessers de taak, dit te verijdelen. Er is reeds meer Zil verwerk in hun bezit en een Krabbetje erbij zou niet onaardig zijn. Maar dan zal er in een uur er wordt tweemaal dertig minuten gespeeld hard gevoet bald moeten worden. Maar daar moeten jullie niet voor terugschrikken. Dat je 't kunt heb je bewezen tegen TOP. Dat Was nog eens een ouderwetse wedstrijd. Vuur, doorzettingsvermogen en een wel gericht schot, daar zal het over gaan- Denk eraan dat je een enthousiast ploeg- je tegenover je krijgt, dat in het afgelo pen seizoen ook lang kampioensinspira ties heeft gehad. Bij een eventuele over winning, zal het Zondag 18 Mei aan treden worden tegen DOSKO. Maar zo ver zijn we nog niet. Laten we eerst Zondag de hele buit maar eens trachten binnen te halen. Veel succes. CAPELLE. D.V.V.C.—WIT-ZWART. As. Zaterdagavond half zeven. De Dongense voetbalvereniging .Concordia" (D.V.V.C.) heeft reeds enige tijd geleden het initiatief ge. nomen tot het uitschrijven van een nederlaag-tou.rnooi met als inzet een compleet stel voetbalshirts naar keuze. Aan dit tournooi zal ook Wit-Zwart deelnemen en wel komende Zaterdagavond in het Gemeentelijk Sportpark te Dongen. Bij velen onzer Sprang-Capelse voetballiefhebbers roept de naam D.V.V.C. herinneringen op uit de jaren 1943/1944, toen Wit-Zwart met D.V.V.C. vaak een heroïeke strijd uitvocht om de zegepraal. De laatste jaren is het contact met de Dongenaren beperkt gebleven Drie voorstellen verworpen. De Eerste Kamer is bij de be handeling van de voorstellen tot grondwetsherziening haar eigen gang gegaan. Na 'n onzeker debat, waaruit niet duidelijk werd wie voor en wie tegen zouden stemmen, heeft ze drie voorstellen verwor pen en drie aangenomen. Het voorstel om de Grondwet aan te passen aan de gewijzigde positie van de vroegere Overzeese gebiedsdelen werd verworpen met 34 tegen 16 stemmen alleen de K.V.P. was voor. Het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 tot 150 -leden kreeg een benauwde meer derheid van 27 tegen 23 hierbij waren de K.V.P.de P.v.d.A. en de A.R. in zichzelf verdeeld. De Eerste Kamer verwierp echter de ■uitbreiding van zichzelf van 50 tot 75 met 21 tegen 29 stemmen 4 leden van de K.V.P. en 2 leden van de P. v. d. A. meer stemden tegen. Ook werd verworpen het voor stel tot verlaging van de leeftijds grens voor Tweede Kamer en Provinciale Staten tot 23 jaar 20 leden stemden voor, 30 tegen in tegenstelling tot de Tweede Ka mer waren nu K.V.P. en P.v.d.A. ■in zichzelf verdeeld. Met 43 tegen •7 stemmen werd de leeftijdsgrens van de Eerste Kamer op 30 jaar gehandhaafd Het voorstel tenslotte tot regeling ■van de nieuwe internationale rechsorde kreeg de ruime meer derheid van 44 tegen 5 stemmen. In totaal zijn nu drie van de ze. ven ontwerpen tot wijziging van de Grondwet beide Kamers met goed gevolg gepasseerd. Die drie moeten nu nog onderworpen wor den aan het oordeel van de gecom bineerde Kamers en dan moeten ze een twee derden meerderheid ha len. ONTWIKKELING VAN SURINAME. Plan van wereldbank. Met behulp van geschoolde Ne derlandse boeren is het mogelijk om van Suriname een welvarend landbouwgebied te maken. Tot de ze conclusie is de missie gekomen die op verzoek van de Internatio nale Bank een onderzoek heeft in. gesteld naar de exploitatiemoge lijkheden van de Surinaamse bo dem. Twee honderd jaar geleden was Suriname nog een welvarende ko lonie, waar allerlei tropische pro ducten werden geteeld op slaven- plantages. Thans wordt slechts 1 van de totale voor bebouwing! in aanmerking komende oppervlakte bewerkt. Door gebruikmaking van de nieuwste machines en moderne be. vloeiïngswerken zou het mogelijk zjjn om de resterende 99 van de werklozen in April van 145.387 in het begin van de maand en 129.980 bij het afsluiten van de maand. Vooral in de bouwnijverheid en daarmee samenhangende bedrijven trad er een gunstige daling van 't werkloosheidscijfer in, die het ge. volg is van de toenemende bouw activiteit. De werkloosheid in de textielindustrie nam toe. De werkloosheid over de maand April was het grootst in Gronin gen met 10410 werklozen, 't kleinst in Limburg met 4852. In Noord- Brabant daalde het cijfer van 5962 op het eind van Maart tegen 4852 aan het eind van April. „HARVARD" VERONGELUKT. Twee doden. Woensdagmiddag rond half vijf is een met 2 personen bemande Harvard van de luchtstrijdkrach ten (vliegbasis Leeuwarden) ver ongelukt. De motor van het toe stel sloeg af, waardoor het vlieg tuig in een „spin" schijnt te zijn geraakt en ter aarde stortte. Beide inzittenden kwamen om het leven. bodem te gebruiken voor cultuur land waarop suiker, koffie, cacao, cirusvruchten, bananen, cocos- noten, oliezaden, rijst, sojabonen, aardnoten, wortelgewassen en groenten kunnen worden geteeld. Ook door de exploitatie van mi neralen in het land vooral bauxiet en tropische bossen kunnen volgens het rapport van de missie nog aanzienlijke voordelen worden behaald. Een winstgevende exploitatie zal echter niet mogelijk zijn zonder belangrijke investeringen. Volgqns de missie moet minstens een he- drag van 17.5 millioen Surinaamse guldens worden geïnvesteerd. OVERVAL IN ROTTERDAM. Twee jongelui hebben Dinsdag morgen in de Vrouw Jannestraat te Rotterdam een overval gepleegd in de winkel van de waterstoker van Eijk. Hun buit bestond uit een por tefeuille met .kwitanties. Ze wisten in een gereedstaande auto t.e ont komen. De jongemannen wilden, toen zij in de winkel kwamen, drie liter pe troleum hebben in een door hen meegebrachte bus. Terwijl de stoker naar de kelder ging, deden zij een greep in de toonbanklade en namen er de portefeuille uit, doch ze had den geen geluk, want er zaten al leen kwitanties in. De stoker, die hoorde en zag wat er gebeurde, begon te roepen en de jongemannen namen de vlucht. Een agent, die tegenover de winkel woonde en op het rumoer afkwam, zette op kousevoeten de achtervol ging in. Hij had echter geen succes, evenmin als twee automobilisten, die eveneens de mannen achterna gingen. De overvallers wisten te ontkomen. AANRANDER SCHOOT OP MEISJE. Maandagmiddag heeft een tot dus ver nog niet bekende man in de Staatsbossen bij Groesbeek achter het sanatorium Dekkerswald twee meisjes lastig gevallen, de 20-jarige B. M. uit Nijmegen en haar logée de 19-jarige G. T. Toen de meisjes niet gediend bleken van zijn voorstellen, heeft de man een revolver getrok ken en geschoten op de 20-jarige B. M., die geraakt werd in de lin kerzijde en in de linkerarm. Het andere meisje, dat haar vriendin wilde helpen, kreeg met de revol ver een slag op het hoofd. Het meis je M. werd naar het Canisiuszieken- huis overgebracht en daar geope reerd. Haar toestand is redelijk, hoewel niet zonder, levensgevaar. Volgens bewoners van Groesbeek is de streek rondom het dorp reeds geruime tijd onveilig door het op treden van enige ongure individuen. WERKLOOSHEID GEDAALD. Vooral in Bouwvakken. Volgens gegevens van de rijksar beidsbureaux daalde het aantal Denkt om de bestrijding van het schadelijke insect de aardvlo. Iedere landbouwer kent de scha delijke, altijd plotseling verschij. nenle aardvlooien. Voor men er op bedacht is, kunnen zij het gewas al ernstig aangetast hebben. Daar de aardvlooien juist in de ze tijd van het jaar hun gevreesde uitwerking hebben, is het van groot belang over de bestrijding van de ze insecten iets te vertellen. Een goede bestrijding toch is na hel 0ntdekken van de nieuwste midde len op dit gebied mogelijk gewor den. We zullen eerst nagaan, welke schade deze insecten op de kruis- bloemige gewassen kunnen aan richten Zoals wij reeds opmerkten, kan de aardvlo-aantasting zeer plotse ling optreden. Ziet men toch de ene dag nog slechts enkele aard vlooien in het gewas, de daarop volgende dag kan dit aantal in on. rustbarende mate zijn toegenomen. In zeer snel tempo vreten de ke vertjes en larfjes de planten dus danig aan, dat het loof er uiüziet, alsof er met hagel door geschoten is. Honderden gaatje en witte stip pen ontstaan daar, waar het blad groen is weggevreten. De grootste schade wordt aange richt in het voorjaar, wanneer de eerste generaties de jonge zaailin gen aantasten. Vooral op de droge schrale voorjaarsdagen, als de jon ge plantjes weinig groei vertonen, en niet veel kunnen verdragen, kan zoveel vernield worden, dat nieu we inzaai nodig is. De bestrijding In verband met het plotselinge optreden dezer in secten is het beslist noodzakelijk, de bestrijding vooral tijdig uit te voeren. Het beste kan dit geschie den door een bespuiting of bestui ving met Gesarol. Zorg er vooral voor met de be strijding op tijd te zijn in vele ge vallen wordt deze te laat aange pakt, zodat de schade dikwijls niet meer te overzien en te beteugelen is. Door tijdig maatregelen te ne men, kan men veel onheil en ver lies voorkomen Zuinig met het voer. Nu de graanprijzen, wat ons pluimvee betreft, lang niet mals zijn, moet vooral zuinig, worden omgesprongen met graan, waar de dieren absoluut niet buiten kun nen. Een besparing is b.v. de haan op te ruimen, tenzij men voornemens is, de eieren als broèdei te gebrui ken. De bewering van sommigen, als zouden de kippen niet zo goed leggen als er geen haan bij loopt, is absoluut onjuist ze leggen er niets minder om Verder dienen de dieren, die niet leggen, opge- ruilttd te worden, hun voer kan men beter aan de nijvere kippen geven. Reinheid, licht (zon_ en dag licht) en lucht zijn bij bestrijding der besmettelijke ziekten onze bes, te bondgenoten. Niet te veel verschillende soor ten van kippen bij elkaar houden, dat geeft gewoonlijk geen voldoe ning. Van de overjarige dieren raapt men meestal in de voorwin- ter niet veel eieren, vooral niet als ze bij de jonge lopen en maar raak gevoederd worden. Ze lijden dan ■licht aan vervetting. KIPPENVRIEND. TREINRAMP BIJ SYDNEY. Bij een treinongeluk op het station van Berala (24 km van Sydney) zijn vijf personen om het leven gekomen en ten minste 100 gewond. Een electrische trein met arbeiders die in de ochtend Vaar hun werk reisden, ramde een stilstaande trein. Er hing een zware mist. Reuter meldt, dat bij het treinongeluk geen Nederlandse immigranten om het leven zijn gekomen. Voor zover uit de naamlijst der slachtoffers valt op te ma ken zijn ook geen Nederlanders gewond.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7