fcn I», Hak a TiAATSHEU )/EL L00N-0P-ZAND VLIJMEN ELSHOUT Uit Loonopzand's verleden LAATSTE BERICHTEN LANDBOUW PLUIMVEE ff* ÏWÏTFTTT TFT W, u u JVj 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 MEI 1952. 3 iiisiiSiiÊBaHaBAaia 'ff of Al Venloon onder protectie der Zeven Verenigde Gewesten. 2e Pinksterdag AVIFAUNA en SCHEVENINGEN f5.— LUIK, SPA, WATERVAL VAN CO f9.— De steeds groeiende belangstelling voor ons blad, zowel in Waalwijk, Kaatsheuvel, als de Langstraat, is voor onze adverteerders een waar borg dat hun advertenties in «WE EWFlW» het meeste rendement geven voor hun bedrijf. Gebr. v. Son N. 12; P. Pulles V. 13, 26, 38, 49; Th. Herman V. 14; P. v. d. Loo V. 15; L. v. Dommelen D. 16; Th. v. Overdijk V. 18; M. Nicols V. 19, 30; A. L. v. Heivoort V. 20, 48, 62; H. Mommersteeg V. 21, 54, 58; H. C. de Laat V. 24; H. Pelders V. 25; J. v. Kuijk D. 27; A. Wijk- mans V. 28; G. Sluimers V. 32; H. Oosterwaal D. 33, 39; Schapendonk D. 34; W. v. Ravenstijn V. 35; Gebr. Oosterwaal V. 36, 50; J. Peijnen- burg D. 37; C. v. Boxtel D. 40; Rombouts N. 42; Jos Kuijs V. 43; C. v. Baardwijk D. 44; N. v. Esdonk V. 46; L. v. d. Dungen V. 51, 54; M. v. Overdijk V. 52; L. de Laat V. 53, 57; J. Heesbeen V. 56; G. v. Wijk V. 60; W. Roestenberg V. 61; J. Kiviets (Gr) V. 63; W. v. Beij- nen V. 64. Wedvlucht Corbeil. H. Oosterwaal D. 1, 45, 54; W. Roestenburg V. 2; M. v. Sluisveld D. 3, 9, 29; H. Blankers N. 4, 34; L. de Laat V. 5, 28, 43; K. Kivits V. 6, 16, 25; P. Pulles Y. 7, 46; M. Pel ders D. 8, 13, 58; P. v. Gestel V. 10; M. Koks N. 11, 31; Rombouts N. 12; J. v. d. Ven N. 14; A. v. d. Aa N. 15, 38; M. v. Son N. 17, 35, 62; A. v. Heivoort (F) V. 18; P. v. Dal j V. 19, 64; M. Liebregts V. 20; Gebr. Samuels N. 21; B. Oremans V. 22, 50; v. Tuijl v. Huiten D. 23, 49; W. Schelle N. 24; L. v. Esch V. 26, 32; H. Mommersteeg V. 27; Gebr. Oos terwaal V. 30; Ravenstijn v. Huiten D. 33; G. v. d. Sande V. 36; A. v. d. Veer D. 37; A. Parijs V. 39; G. v. Wijk N. 40, 63; J. v. d. Dungen V. 41, 53; Frodijma D. 42; A. v. Dal V. 44; P. v. d. Loo V. 47, 51; Gebr. v. Son N. 48; A. v. d. Heuvel V. 52; J. v. Loon N. 55; A. Roestenburg N. 56; H. Pelders D. 57; Th. v. Overdijk V. 59; H. de Vaan V. 60; A. v. Spee D. 61. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor het exa men Keurmeester Vee en Vlees de heer W. v. d. Put, alhier. TREKK1NGSLT ST. Door verschillende propagandisten zijn in Kaatsheuvel en omstreken vele loten verkocht van de grote lote.-j van het Bouwfonds H. Familielcerk, Zuivelpiein i te Amsterdam. Vanaf ,27 April waren •1prijzen op diverse loten gevallen te verkrijgen. Om tegemoet te komen aan hen, die over geen trekkingslij Jt beschik ken, hebben enige verkop ïrs besloten deze ter inzage te leggen op een drietal plaatsen nl. bij bakker Bisselink op het Wilhelminaplein, bij H. v. d. Linden en Zn., Hoofdstraat 178 en bij J. Hamers, Dongenseweg, Berkdijk. Voor 27 Juni 1952 moeten de prijzen zijn afgehaald, anders vervallen ze aan t loterij-comité. AGENDA. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. Dinsdag 8 u. n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 u. n.m. Apollo Theater: De laatste vuistslag; 14 j. Donderdag 7.30 u. n.m. repetitie Da meskoor Bel 'Canto. 8.30 u. n.m. repetitie Gem. Koor Bel Canto. JAARVERGADERING EUPHONIA. De voorzitter opent de jaarvergade ring en geeft een terugblik op het jaar 1951. -Hij memoreert o.a. de dood van zijn vader de heer M. J. v. Nieuwstadt, de vorige president. Verder memoreert hij de succesvolle kermis van het vorige jaar en vanzelfsprekend de aanschaffing van de nieuwe instrumenten in het na jaar. Een blik in de toekomst werpend deelt hij de vergadering mede dat ook voor de a.s. kermisdagen het gezelschap van de heer Niëus met Helma en Selma geëngageerd is. De heer Jan Kemmeren geeft een keu rig verzorgd financieel verslag over '51. De aftredende bestuursleden de heren P. v. Gastel, C. P. Vloemans en Sj. v. Nieuwstadt worden met grote meerder heid van stemmen herkozen. Bij de rondvraag, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt, wordt door ver schillende leden de noodzaak bepleit om de leerlingen en aspirant leden meer ge legenheid te geven zich in de muziek te bekwamen. De voorzitter zegt dat ook deze kwestie alle aandacht van het be stuur heeft en hoopt met behulp van en kele oudere muzikanten aan dë jongeren extra lessen te kunnen geven, temeer omdat de directeur momenteel niet in de gelegenheid is dit te doen. OPENING INTERNATIONAAL MUZIEK- EN ZANGCONCOURS. De zaal van de Gemengde Zangver- eniging Echo der Duinen was Zaterdag middag; te 4 uur tot in de uiterste hoe ken gevuld met genodigden en belang stellenden, zowel als leden en begunsti gers, toen Drs van Rooy de feestelijk heden bij het 80-jarig bestaan van ge noemde vereniging opende. Opgericht, zegt spreker, in een tijd toen alles nog rustig en kalm verliep, is zij getuige geweest van een enorme ont wikkeling en vooruitgang op schier ieder gebied. De waarden van geest en gemoed moeten beschermd worden te gen de technische en materialistische ver vlakking dezer eeuw. Hier ligt de taak van onze culturele verenigingen. Het stemt dan ook tot dankbare voldoening dat de jubilerende vereniging haar taak in deze zo voortreffelijk heeft vervuld, door liefde tot de zang, een der edelste uitingen van de mens. Onder leiding van haar voorzitter en bestuur treedt zij thans als jeugdiger, gezonder en krach tiger naar voren als ooit In de hoop dat dit feest in alle opzichten zal mogen slagen, opent de voorzitter dit mooie feest. Nadat door de jubilerende vereniging het Wilhelmus was uitgevoerd, sprak de heer H. v. d. Heuvel de aanwezigen toe en schetste in den brede het wel en wee der vereniging in de voorbije 80 jaren, waarbij spreker vooral memoreer de de verdiensten die de adellijke familie Verheijen in de loop der jaren had. Verder stond hij enige ogenblikken stil bij en memoreerde hen die de vereniging door de dood ontvielen, om vervolgens te gewagen van de goede verstandhou ding die er steeds bestond tussen Echo der Duinen en de zusterverenigingen ter plaatse. Dan werd dank gebracht aan allen die door hun steun moreel en fi- nantieel het werk der vereniging moge lijk maakten. Pastoor Schoenmakers getuigde van zijn medeleven en sprak woorden van erkentelijkheid voor het goede wat de vereniging steeds deed op geestelijk-cul tureel terrein. Burgemeester van der Heijden zegt dat gebeurtenissen als deze een welkome gelegenheid bieden om van overheidswe ge blijk te geven van belangstelling en waardering voor de taak die een ver eniging als Echo der Duinen op cultureel gebied in dit dorp verricht. Vooral in de huidige tijd van indu strialisatie is het van belang een vol doende tegenwicht te hebben tegen de neiging tot vervlakking die maar al le dikwijls in de industriegemeenten worét geconstateerd. Dit tegenwicht is in Loon- op-zand in ruime mate aanwezig. Na eni ge adviezen met betrekking tot de door de burgerlijke overheid beschikbaar ge stelde legpenningen, sprak ook de bur gemeester woorden van gelukwens tot bestuur en leden. Verder voerden nog het woord de burgemeester der gemeente Haren, en de beschermheer Jhr. H. L. F. M. Verheijen uit Vught. Inmiddels reikte Drs v. Rooy als voor zitter van het feestcomité de eremedaille uit aan de verschillende jubilarissen en werd door enkele dames de erewijn ge schonken. De heer J. D. E. v. d. Heuvel sloot de rij der sprekers. In welgekozen woor den schetste spreker de grote verdienste van deze zangvereniging gedurende al de jaren van haar bestaan, waarbij hij gelegenheid vond te gewagen van de goede verstandhouding tussen de ver enigingen onderling, uit wier naam hij hier spreekt. Na dit officiëel gedeelte werd afge marcheerd naar het feestterrein, waar door de Kon. Erk. Harmonie Apollo uit Kaatsheuvel het eerste concert werd ge geven. Om 6 uur was het de harmonie St. Jan uit Kaatsheuvel die concerteerde, welke te 6.30 uur werd afgelost door de Fan- tare Moed en Volharding uit Udenhout.. Het hoogtepunt van de avond was wel het groot avondconcert aangeboden door de t\.on. Erk. Harmonie Concordia, on der leiding van de heer F. y. Abeelen, die om 8 uur een zeer uitgebreid pro gram afwerkte, dat zowel uit Loon als de omliggende plaatsen bezoekers trok. Het minder mooie weer in aanmerking genomen, was het bezoek aan het fes tival bevredigend te noemen. Testconcours van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord-Brabant. Aanvangende te 's middags 2 uur werden de deelnemende verenigingen door de resp. commissarissen ontvangen en ving in het parochiehuis het test concours aan. De prijzen werden behaald als volgt Derde afdeling; R.K. Tilburgs Mannenkoor Vrienden zang, 312 punten, le prijs. Gemengde Zangvereniging Inter Nos, Wilberoort, 327 punten, le prijs. R.K. Mannenkoor St. Gregorius, Haa- ren, 305 punten, le prijs. Tweede afdeling Gemengd Koor Groeningen te Groe ningen, 321 punten, le prijs. Gemengd Koor Echo der Duinen, Eerste afdeling 345 punten, le prijs. Dameskoor De Echo, Schijndel, Eerste afdeling, 319 punten, le prijs. Deurnes Gemengd Koor, Deurne, Af deling Uitmuntendheid, 315 pt., le prijs. Gem. Koor St. Petrus en St. Caecilia, Boxtel, ere afdeling, 374 pt., le pr. met lof. Dameskoor Viva Maria, Haps, ere-af- deling, 364 pt., le prijs met lof. Voor dit testconcours was zeer veel belangstelling. Ook het festival mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Het avondconcert werd verzorgd door het Ambonees Fluit-orkest Nusa Ina uit het woonoord Lunette te Vught, dat een 8-tal nummers uitvoerde, waarvan de talrijke aanwezige hoorders hebben ge noten. ONGEVAL. De 15-jarige Bertus de Wit, wonende Pastoriestraat alhier, werkzaam op de Lipsschroevenfabriek te Drunen, had j.l. Vrijdagmiddag het ongeluk in aanraking te komen met een wagen. Na ter plaatse te zijn behandeld werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Den Bosch, waar bleek dat zijn onderbeen was gebroken. KINDSHEIDSFEEST. In het kader van de Wereldkindsheid- dag organiseerden de zelatricen Woens dagmiddag voor de kinderen een klein Kindsheidfeest. Allereerst had om half 2 in de kerk de kinderzegen plaats. Daarna een kinderprocessie met ver schillende missievoorstellingen naar de kapel. Om 4 uur werd de film gedraaid: Pa reltje Wang, waarvan volop door de jeugd werd genoten. Deze belangstelling was echter niet altijd van aangename aard en zeker zal het onze pastoor niet op prijs gesteld hebben dat de Lang- straatse predikanten in Juni 1637 bij de Raad van State een beklag over hem indienden, waarin zij er de aandacht van het Haagse College op vestigden dat „seeckeren Paep" op 't kasteel van Venloon verbleef en daar kerkdiensten leidde. Op nieuw gaf de Raad van State bevel deze priester gevangen te nemen, omdat de pastoor het laatste retor- sieplakaat van 2 December 1636 had overtreden. Het bleef echter bij 't bevel, want gearresteerd werd pas toor v. Kessel niet, integendeel, er ging iets gebeuren wat zijn naam op de lippen bracht van tallozen in de Noordelijke en Zuidelijke Ne derlanden en hem schonk wat hij al zo lang had nagestreefd: roem en een betekenisvolle rol in de samen leving. We bedoelen zijn optreden als diplomaat. Pastoor v. Kessel deed dit geheel op eigen initiatief en het is lang niet zeker dat, als niet juist in die dagen Bisschop Op- hovius was gestorven, onze Meije- rijse pastoor zich op dit terrein zou hebben bewogen. Hij kreeg dus een geheel ander leven en het zal de plattelandspastoor die gewoon was met zijn Loonse boeren, zoals hij zich vaak uitdrukte, om te gaan, bijzonder naar de zin zijn geweest zowel met de hoge heren in Den Haag als in Brussel te mogen con fereren. Ook na het beëindigen van zijn politieke loopbaan zijn ver schillende van die relaties in stand gebleven; we noemen hier bij voor keur de secretaris van Frederik Hendrik, Constantijn Huygens. De vader van Constantijn Huygens, Christiaan, die in Terheijden bij Breda geboren was, werd hier in Loon opgevoed (Bijdr. Ned. Hist. Gen. 1897). Opvallend is dat Con stantijn 4 maal met Fredrik Hen drik in Loon vertoefde, er bleef slapen en er wandelingen maakte. Het zou ons te ver voeren alle acties op te sommen door onze voortvarende pastoor, tot heil van de katholieken gevoerd, acties ove rigens die zeer dikwijls met succes werden bekroond, ondanks de felle aanklachten van de classis van Dordrecht en het waakzaam oog van de Bossche Hoogschout. In 1640 eindigt zijn diplomatieke loopbaan. Van de Hoogm. Staten krijgt hij verlof om „bij sijn onder- saeten te gaen resideren", dit wil zeggen dat hij zijn pastorie weer mocht betrekken, doch dit niet al leen. Hem wordt tevens een sauve- garde verstrekt waarmee hij kan gaan en staan waar hij wil, boven dien een geldsom van 500.-, jaar lijks uit te betalen door de bij de katholieken niet erg beminde Rent meester der Geestelijke goederen, Pieter Scuyl, die maar zeer spaar zaam uitbetaalde. Pastoor v. Kessel zou pastoor v. Kessel niet zijn als hij van dit sauvegarde niet een handig gebruik wist te maken en zo zien we hem dan ook ver buiten zijn parochie bezig met de zielzorg, zeer tot ergernis van de predikan ten die hem vaak ontmoetten zelfs op Zuid-Hollands gebied, n.l. te Capelle, Sprang en meer andere Noordelijk gelegen plaatsen. Zij eisten van de Staten nu ook een sauvegarde voor de door de Spanjaarden bezette plaatsen. Op gemerkt zij, dat v. Kessel slechts een sauvegarde bezat voor verblijf en niet voor uitoefening van de Godsdienst. Ook wist v. Kessel het klaar te krijgen om naast zjjn eer ste kapelaan, Jacobus van den Gra ve, er nog een bij te nemen, n.l. Antonius Arnoldi en dit alles tegen de plakkaten en tegen zijn sauve garde in. Nauwelijks was de Hoofdschout van deze dingen op de hoogte, of hij deelde dit alles mee aan de Raad van State. Zowel aan de twee ka pelaans als aan de gelovigen van Loon werden boeten opgelegd om dat zij bij de twee kapelaans gods dienstoefeningen hadden big ge woond. Nu trad v. Kessel voor hen in het krijt. Hij beriep zich op vroe gere onderhandelingen en toezeg gingen, doch niets mocht baten. De Raad van State ging zich nu met 't lastige Meierijse dorp Venloon be moeien. Nieuwe onderhandelingen door de pastoor met de Staten aan geknoopt hadden tot gevolg dat de zaak in der minne werd geschikt. Evenwel kreeg kapelaan v. d. Gra ve 1000.— en het dorp ƒ3000.— boete, voorwaar voor die dagen een aanzienlijk bedrag. De Dordtse pre dikanten hadden dus eindelijk suc ces al hadden ze dan ook de Pastoor zelf niet te pakken, want de pas toor werd uitdrukkelijk van boete vrijgesteld. Doch waar moest het geld vandaan komen? Het dorp was arm. De pastoor verzocht aan de Bisschop van Antwerpen om 'n collecte te mogen houden in stad en bisdom Antwerpen. De Bisschop weigerde uit vrees dat de Geuzen evenveel zullen eisen van hun ge vangenen. Er moest dus betaald worden. De vorster van Loon wilde ook de protestanten van Loon in de boeten mee laten betalen, wat door Staatsingrijpen niet doorging. Onze slimme pastoor zat nog niet stil. In de Boronie van Breda was het retorsie-besluit niet van kracht. Een kerkje dus, precies over de grenzen van Venloon op Dongen's grondgebied. Neen, zeggen de Sta ten, ook daar voeren we dezelfde besluiten in. Voorlopig blijft hij dus weer maar in Loon. Ook Ar noldi, zijn kapelaan, blijft hier me de de zielzorg uitoefenen. De jaren 16451647 verlopen vrij rustig. Telken jare wordt het sauvegarde van de pastoor verlengd door Fre drik Hendrik. De volgende jaren mist hij zijn sauvegarde en wordt onze pastoor er enigszins ongerust op. Hij stelt zich in verbinding met Fredrik Hendrik en diens secreta ris, die weer een goed woordje voor „den goeien Kesselius doet". Een volgend jaar reist hij naar Den Haag. Op 16 Dec. 1648 krijgt hij van de Staten verlof om nog een maand in de Meierij te vertoeven. Hij mag zich echter niet meer met de zielzorg inlaten. De helft had hij weer gewonnen. Nadat de Staten hem 500.per jaar voor levens onderhoud hadden toegezegd, ver trok hij weer naar Loon, waar hij zijn kerk in protestantse handen vond. Zijn verblijfsvergunning was nog slechts kort. Inderdaad kreeg hij weer bevel van de Hoogschout om onmiddellijk te vertrekken. De pastoor had er echter geen oren naar. Weer speelde hij het klaar om nog zes_maanden uitstel te krij gen. Zijn kapelaan had al eerder afscheid van hem genomen. Vol gens een cijnsboek van 1653 ver toefde de pastoor in dit jaar nog in Loon. Op het laatst van genoemd jaar zal hij waarschijnlijk niet zon der enige weemoed in 't hart ver trokken zijn uit ons dorp, waar hij ongeveer 25 van de mooiste jaren zijns levens had gewerkt. Zijn ge lovigen liet hij echter niet onver zorgd achter, en 't was Mr. Joannes Penninck, een priester diè hem vroeger bij zijn afwezigheid had vervangen, die hem nu als pastoor van de inmiddels in gebruik geno men schuurkerk opvolgde. Van Loonopzand ging onze ijve rige 65-jarige pastoor werken in de z.g. Hollandse zending. Met zijn broer Jan bediende hij de gelovi gen van St. Willibrord buiten de Veste, toenmaals genoemd „de sta tie achter den Pauwentuin". Op 71-jarige leeftijd overleed deze wel enigszins zonderlinge, doch ijverige priester in het jaar 1661 binnen Amsterdam, en werd op 24 October d.a.v. in de Nieuwe Kerk op de Dam begraven. Tijdens zijn verblijf te Loonop zand maakte hij vele gedichten, die hij uitwisselde tegen die van Con stantijn Huygens. (Worp). Jammer genoeg zijn deze gedichten verlo ren gegaan. P. A. v. B. HERDERLIJK SCHRIJVEN OVER EUCHARISTISCH CONGRES. Naar aanleiding van het Eucha ristisch Congres, dat van 27 Mei tot 1 Juni in Barcelona wordt ge houden, hebben de bisschoppen in een herderlijk schrijven, dat Zon dag is voorgelezen, de gelovigen aangespoord in de geest mee te leven met dit congres. Zij dringlen er op aan dat op 28 Mei, de dag van de kindercommunie, ook in Nederland zoveel mogelijk kinde ren te communie zullen gaan en schrijven voor dat op Pinksteren, de sluitingsdag, het Allerheiligste een uur ter aanbidding wordt uit gesteld. Tenslotte vragen zij met aandrang te bidden voor Z. H. de Paus. NOG TWEE STRAALJAGERS VERONGELUKT. Behalve de twee Meteors die Vrijdag zjjn verongelukt, waarvan wij in het tweede blad melding maken, zijn er in de nacht van Vrijdag op Zaterdag bij Volkel nog twee Tliunderjets met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Hierbij kwamen kapitein-vlieger 'Muller uit Uden en eerste luite nant-vlieger Van der Maesen de Sonibreff om het leven. De laatste zou binnenkort naar Korea zijn vertrokken. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De ongelukken met militaire vliegtuigen hebben daarmee dit jaar tot nog toe elf slachtoffers geëist. AANRANDERS VAN INDONESISCHE MILITAIRE ATTACHE GEARRESTEERD. Zaterdagmorgen vroeg heeft de Haagse politie drie personen ge arresteerd die er van verdacht werden de aanslag te hebben ge pleegd op de Indonesische militai„ ■re attaché, overste Harjono, o? er medeplichtig aan te zijn geweest. Het zijn de 29-jarige Meine Pot, die indertijd verwikkeld is geraakt in de zaak-Westerling toen hij op het consulaat te Antwerpen werkte en die als ongewenst vreemdeling uit België is gezet, de 24-jarige F. A. Colson, die tot de naaste medewer kers van Westerling heeft behoord en de 64-jarige C. A. M. v. Delden, ■vice-voorzitter van de Landelijke Organisatie oud-illegale strijders. De eerste twee worden er van ver^ dacht de aanslag te hebben ge pleegd, de laatste zou hun de re volvers hebben verschaft en naar een schuilplaats hebben gebracht. Meine Pot werd in Drente gear resteerd. Een van de verdachten heeft al bekend. In bevoegde kringen wordt be twijfeld of Westerling zelf op de hoogte is geweest van hetgeen overste Harjono te wachten stond. Bemonstering' van de grond ge durende de zomermaanden. Van vele kanten bereiken ons de laatste tijd vragen, of het mogelijk is, om gedurende de voorj aars- en zomermaanden grondmonsters te nemen, zonder het risico te lopen dat een onjuist beeld van de be mestingstoestand van de grond wordt verkregen. Deze vragen houden kennelijk verband met de mogelijkheid om in de periode van 15 April tot 20 Juli grondmonsters tegen vermin derde onderzoekkosten (15% kor ting) te laten onderzoeken door 't Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek. Hoewel alle vragenstellers per soonlijk beantwoord worden, lijkt het in het algemeen belang goed om het volgende onder de aandacht van de lezers te brengen. Van het nemen van grondmon sters gedurende de voorj aars- en zomermaanden werd tot nu toe om verschillende redenen vaak afge zien. De drukke werkzaamheden in dit seizoen, waaronder ook de assisten ten van de Voorlichtingsdienst ge bukt gaan, vormde een van de re denen, terwijl het bij staande ge wassen niet wenselijk is om een monster te nemen. Nu in verschillende plaatsen monsternemers aangesteld zijn door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, (welke echter ressorteren onder de Voor lichtingsdienst) is het bezwaar van de overbezetting voor een groot ge deelte weggenomen. De vraag rest nu nog, onder wel ke omstandigheden het geoorloofd is om in de vroege zomerperiode grondmonsters te nemen. Indien het perceel een staand ge was draagt of wanneer kort gele den een bemesting is gegeven, zal de bemonstering in ieder geval uit gesteld moeten worden totdat het veld geruimd is. Er zijn echter wel degelijk om standigheden waarbij in de vroege zomer bemonsterd kan worden. De inzender kan dan dus profiteren van het onderzoek tegen verlaagd tarief. Wij noemen bijvoorbeeld gras land na de eerste snede (tenzij een nieuwe bemesting is gegeven), boomgaarden, aspergegronden en sommige andere tuingronden. Ook wanneer vroege gewassen het veld geruimd hebben (vroege aardappe len, snij rogge) is de bemonstering mogelijk. Indien men meent, dat percelen voor bemonstering in aanmerking komen, overleg dit dan met de Voorlichtingsdienst, die U gaarne met raad terzijde zal staan. Door een gedeelte van het bedrijf reeds in de vroege zomer te laten onderzoeken, wordt bereikt dat de geweldige stroom van grondmon sters in de tweede helft van het jaar (vooral in de herfst) getem perd wordt. Door een grote capaciteits-uit- breiding was het in de herfst en winter van 1951/'52 mogelijk, om een korte wacht- en onderzoeks duur te bereiken, ondanks de steeds stijgende belangstelling voor grond onderzoek. Tussen capaciteit en toevloed van monsters moet echter een zeker evenwicht bestaan om zo goedkoop mogelijk te werken. Uiteraard is het Bedrijfslabora torium voor Grond- en Gewas onderzoek als eigen laboratorium van de boeren en tuinders in Ne- derland verplicht om op de econo misch meest verantwoorde wijze te werken, en dit kan bereikt worden door de inzending, waar mogelijk, te spreiden over het hele jaar. Wanneer men de monsters bij tijds inzendt, zullen de resultaten van het onderzoek reeds in het na jaar bekend zijn, zodat er bij de bekalking erkening mee gehouden kan worden. Kunt U dus bepaalde percelen in de vroege zomer laten bemonste ren, doe het dan in Uw eigen èn in het gemeenschappelijk belang. Oosterbeek, Mariëndaal Groningen, Prof. v. Hallstraat 3 Geldrop, Papenvoort 138 Goes, Singelstraat 13. De Directeur van het' Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. Hoe is men aan de benaming leghorn gekomen? Velen denken dat deze ver band houdt met de grote eierproductie van dit ras. Dit is onjuist. De leghorns zijn van oorsprong Itali aanse hoenders. Vroeger werden ze wel eens Italiaanders genoemd. In Italië ligt een stad Livorno genaamd, die in het Engels „Leghorn" heet. De naam leg horns duidt dus op de afkomst en. heeft niets uit te staan met de goede eigen schap „leggen". In 1880 kwamen ze in ons land. Over het algemeen zijn het goede legsters en fabriceren een goed ei, gemiddeld 16 17 in een kilo. In den beginne hadden ze hoge poten en grote kopversierselen. Het nut- en Amerikaanse type wint steeds meer terrein, de bouw is slank, korte poten en. zwaar bevederde staart. Als eierlegsters staan ze mede bovenaan en beginnen reeds op jeugdige leeftijd te leggen nl. als ze 5 a 6 maanden oud zijn. Ze zijn zeer beweeglijk en daarom past dit soort niet in een kleine ruimte; een flinke oppervlakte is zeer gewenst. Spraken we met lof over de leghorns en speciaal de witte, dan wil dit niet zeggen, dat andere rassen minderwaar dig zijn, allerminst. Wie evenwel leg horns heeft, zal niet op tijd en niet in voldoende mate kunnen laten broeden. Men zou dan zijn toevlucht tot machi naal of kunstmatig broeden moeten ne men en niet velen zijn daartoe in staat. Een ander middel is, zijn toevlucht te nemen tot het kopen van ééndagskui- kens; dit laatste komt steeds meer in zwang en biedt vele Voordelen, mits de ze op tijd geleverd worden en vooral van een vertrouwde inrichting. Faverolles behoren tot de beste vlees rassen, maar ze zijn niet zo zwaar als de langshans en Mechelse hoenders. Het vlees is prima van smaak en prachtig van kleur. Zorg, dat er steeds voldoende gema len zeeschelpen onder het bereik van Uw vastzittende kippen zijn. Goede vertering is onmogelijk, als de kip haar voedsel niet behoorlijk kan fijnmalen. Verder lost de koolzure kalk uit de schelpen langzaam op in de Verterings sappen en wordt daarna afgezet in de eierschaal, waarvan de koolzure kalk het hoofdbestanddeel is. Grit bevordert dus de vertering en geeft eieren met een ster kere schaal. Het voorkomt dus ook mee het windeieren leggen. KIPPENVRIEND. Reisbureau Telel. 2051 ,Musa Express" Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3