I Wijds Wereld J miWYK Zwee &eê&n,g,h.èvo.Kd.Kag.en Dit ^verschynt 2 x per week Waalwijkse en Courant A'dam-Rijokanaal van grote betekenis. Tweede Kamerverkiezingen op 25 Juni e.k. UIT DE Een Koninklijke weg. De Betuwe bouwt nu industrie-terreinen. KNVB WIL NED. ELFTAL NAAR HELSINKI STUREN. isïTiwiara» Populair concert met gevarieerd programma MAANDAG 26 MEI 1952 ma. DE ECHO VM HEI ZUIDE1 JAN TIELEN Bureaus GKOTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEOVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 43 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Drukstbevaren binnenwaterweg van Europa. Een blik op de kaart leert ons de betekenis van het nieuwe Amster dam-Rijnkanaal, dat dezer dagen door H.M. de Koningin is geopend. De schepen van en naar de Rijn, die Amsterdam als basis kiezen, zullen veertig km. minder behoe ven te varen. Straks vraagt de af stand tussen de hoofdstad en Lobith niet meer dan 11 tot 12 uren. Wat dit betekent, moet men aan de schippers vragen die het oude kanaal via Gorinchem jarenlang hebben gebruikt en zich er aan hebben geërgerd. Ergernis doet de scheepvaart naar andere wegen zoeken en ontevredenheid over een waterweg maakt een koophandels stad dood. Een stad zonder goede waterweg naar het achterland maakt een centrum van wereldhan del tot een touristisch punt zonder meer, dat alleen maar trots is op zijn verleden, zijn oude bruggen en herenhuizen, met elkaar verbonden door bemoste straten. Wie het zestig jaar oude Merwe- dekanaal heeft bezichtigd in zijn vervallen toestand, die vraagt zich met verwondering af hoe het mo gelijk is dat in één jaar meer dan twintig millioen ton scheepsruimte in de prachtige Beatrixsluizen in Vreeswijk heeft gelegen. Een ge ringe fantasie is slechts nodig om te begrijpen dat een verkeersader, die in vervallen toestand nog zo veel diensten bewijst, van wereld betekenis kan worden zodra er aan passing plaats vindt aan de eisen des tijds. En het Amsterdam-Rijn kanaal was deze aanpassing waard. Het is immers de drukst bevaren binnen-waterweg van Europa. Aan de ene zijde nodigt u thans de grootste zeesluis ter wereld tot ver lading van goederen in de hoofd stad, aan het andere einde staat nu de prachtige Tielse binnensluis ge reed, ook al de grootste van Euro pa, om u als een erepoort te dienen wanneer, u terugkomt van 'n vaart naar het centrum van dit oude we relddeel door een rivier, die nooit haar plaats heeft behoeven af te staan aan de belangrijkste water weg, die wij ooit kunnen zien. Amsterdam heeft de roep van de tijd verstaan. Dat beseft men direct wanneer men op de sluis staat in Tiel en uitziet over het Betuwe- land, dat in de toekomst aan kersen en jam niet alleen meer zijn brood kan verdienen, maar nu industrie terreinen bouwt om haar nijvere burgers handen vol werk te geven. En de industrie, zij zal de nodiging van Tiel en Wijk bij Duurstede ver staan en nieuwe producten gaan maken in het oude beroemde land om ze af te voeren naar het hart van dit vermoeide werelddeel, dat wordt opgewekt tot nieuwe moed door daden als de bouw van dit ka naal. Amsterdam zal zijn positie als wereldkoopstad versterken en de gehele kanaalzone zal er wel bij varen. Is er iemand die er aan twijfelt, nadat hij het kanaal heeft bezichtigd? Amsterdam kan niet leven bui ten de Rijn. Reeds in de vijftiende eeuw treffen we zijn zonen in Ba zel om er wijn en ijzer te ruilen voor hout en kaas. Door de eeuwen heen vocht de hoofdstad voor een goede verbinding, die er nu einde lijk is. In 1367 voer men nog via de Zuiderzee en de IJssel naar Keu len. Later koos men de weg via Utrecht langs Amstel en de Wees- pertrekvaart. Dan komt de verbin ding tussen Vaartse Rijn en Lek. Men knoeit voort totdat in 1892 het Merwedekanaal eindelijk ver lossing brengt. Doch die verbinding is verouderd. Men ziet het in Via- nen en Vreeswijk duidelijk. Nog hangt de nare lucht van een verga ne verbindingsweg boven het Mer wedekanaal, vooral tussen Nigte- vegt en Maarsen, waar de klassieke breedte nog niet is verdwenen en de historie nog meespreekt, waar schijnlijk om te vertellen welke moeilijkheden nu weldra overwon nen zullen zijn. Het nieuwe stuk kanaal tussen Jutphaas en Tiel is een juweel. Het bekort de afstand tussen Rijn en Amsterdam met wel 50%. Elke Schipper met een motorvrachtschip van 700 ton, houdt straks ƒ200. in zijn zak, omdat de weg zoveel korter en beter is. Een ander bijzonder voordeel ver krijgt de scheepvaart door de leng te van de nieuwe sluis, die niet minder dan 350 meter bedraagt. Men kan zeggen dat practisch elke sleep nu ineens kan worden ge schut. Van de spoorwegen, die de waterweg kruisen, zal men even min last ondervinden, want 'n aan tal prachtige bruggen zorgt wel dat de trein minstens op een hoogte van 9 meter over het kanaal rijdt. OOK DRINKWATER. Behalve voor de scheepvaart, zal het nieuwe kanaal ook zijn dien sten vervullen voor de zoetwater voorziening van Noord- en Zuid- Holland. De regenval is in ons land n.l. niet voldoende om in de aan voer van drinkwater te voorzien. Men moet dus wel een beroep doen op de zoetwater-reservoirs, en de Rijn speelt daarin een belangrijke rol. Dit is te zien naast de grote sluis in Tiel, waar twee grote waterka nalen werden gebouwd. Hierdoor kan het Rijnwater het kanaal be reiken, zelfs wanneer de sluizen ge sloten zijn. Bij Jutphaas zorgt dan een pompstation dat het zoete nat het kanaal weer verlaat. Wanneer nu de industrieën langs de Rijn in Duitsland en Frankrijk zorgen dat het Rijnwater niet tezeer vervuilt, dan is hier een welkome aanvulling gevonden voor onze drinkwater, voorziening, die de laatste jaren steeds meer zorgen baart. Het Amsterdam-Rijnkanaal, door de koningin geopend, zal een parel temeer gaan vormen in de kroon van Nederlandse waterwegen, die wij reeds bezitten. Daarom vieren Tiel, Wijk bij Duurstede en vooral Amsterdam een luisterrijk feest, dat door de aanwezigheid van on ze koninklijke familie zo werd op, geluisterd. Alle sluizen in het nieuwe ka- nalensysteem dragen de namen van leden der koninklijke familie. Zo vinden we na de opening de ko- ninginnesluis, de prins Bernhard- sluis, de Beatrix-, Irene, en Ma- rijkesluis, namen die onverbreke lijk zijn verbonden aan het welzijn van Nederland Zo zullen ook deze nieuwe waterwerken hun bijdrage leveren voor de welvaart onzer burgers en de naam van dit land glorierijker maken tot ver over on ze grenzen. halen. Het heeft hun trouwens al meer voordeel opgeleverd dan ze in 1945 had den kunnen dromen. In zeven jaar tijd hebben ze niet alleen hun onafhankelijk heid teruggekregen, niet eens terugge wonnen, maar de omstandigheden heb ben hun zo in de kaart gespeeld dat ze zich gerechtigd achten eisen te stellen op een stuk waarop het ook om hun eigen lijfsbehoud gaat. Dit is echter op de ach tergrond gedrongen door een voor de Duitsers veel belangrijker overweging: hoe ze hun plaats fin Europa kunnen heroveren en hun plaats is in hun ge dachten wereld ongetwijfeld een leiders plaats. Vanwaar anders het denkbeeld kort geleden naar voren gebracht dat de opperbevelhebber van de landstrijdkrach ten van de Europese Defensiegemeen schap een Duitser zou moeten zijn? Men heeft er daarna niets meer van gehoord en het is niet onwaarschijnlijk dat de Duitsers te verstaan is gegeven, niet in de laatste plaats van Franse zijde, dat hier niets van in kon komen. Niettemin tekent het de geest. Blijkbaar uit soortgelijke overwegingen sproot het bezwaar voort dat „De Maas bode" vorige week ontwikkelde tegen 't feit dat de kaarten betreffende de twee verdragen die nu getekend worden steeds praktisch open en bloot op tafel hebben gelegen. Het blad merkte op dat het voor Duitsland een grote verrassing zou zijn geweest ials het plotseling na zeven jaar al zijn volledige onafhanke lijkheid had herkregen. Nu wordt dat als iets vanzelfsprekends beschouwd, terwijl de Duitsers bovendien niets te verlegen zijn om nog concessies af te dwingen ook. En uiteindelijk blijft er nog oppositie bestaan tegen de verdragen. Het mooi ste daarvan is dat de socialisten die de oppositie vormen, speculeren op de ge voeligheden van de bevolking. Dit is ge makkelijk en gevaarlijk. De Maasbode stelt het wat gechargeerd voor, zoals ze ook zelf zegt, maar het valt niet te ont kennen dat er een kern van waarheid in haar redenering ligt. Daartegenover staat echter dat degenen die deze ver dragen hebben tot stand gebracht, wat de publiciteit betreft tussen twee vuren zaten. Het zou heel aardig geweest zijn de Duitsers voor een aangename verras sing te stellen, om het Zo maar eens uit te drukken, maar hoe zou de publieke opinie in de Westeuropese landen ge reageerd hebben als Duitslands onafhan kelijkheid en zijn deelname aan de Eu ropese Defensiegemeenschap als het wa re uit de lucht was komen vallen? Mis schien zou het Westeuropese publiek zich wat bescheidener gedragen hebben als de Duitsers zich nu gedragen, maar of er geen storm van verontwaardiging zou zijn opgestoken? 'Overigens lijkt het ook moeilijk het ene gedeelte van het publiek wel voor te lichten en het an dere niet. Bovendien is het de vraag of het verantwoord zou zijn een zo belang rijk en baanbrekend werk als hier is verricht tot stand te brengen zonder de betrokken volken zo volledig mogelijk voor te lichten. En hoe zou men de Eu ropese gedachte hebben kunnen propa geren, terwijl men stelselmatig zou heb ben gezwegen over Duitslands positie in Europa? Het is in bepaalde opzichten toch al moeilijk de grote massa te door dringen van de noodzaak zich tot het uiterste te weer te stellen tegen de drei ging uit het Oosten en hoe zou dat ge weest zijn als er voortdurend onzeker heid was geweest over de positie en de rol van Duitsland dat qua ligging zeker een sleutelpositie inneemt tussen Oost en West? Dit zijn een aantal vragen die onvermijdelijk opkomen als men de mo gelijkheid overweegt dat men voor Duits land èn dus voor de andere volken van Europa een gehele of gedeeltelijke ver rassing in petto had gehouden. Hieruit blijkt dat de voordelen waarschijnlijk niet tegen de nadelen zouden hebben op gewogen, zodat de diplomaten en de voorlichtingsdiensten van twee kwaden het minste hebben moeten kiezen. In ieder geval heeft men nu het voordeel dat men weet waar men aan toe is en dat is veel waard. Zo is het eigenlijk ook gesteld met het verdrag inzake de Europese Defensiege meenschap. Er is tot nogtoe weinig aan leiding geweest om zich daarover illusies te maken, maar het stemt toch tot vol doening dat het nu ondertekend kan wor den, al is dat nog geen eindpunt. Er is al eerder gelegenheid geweest om te wij zen op de algemene betekenis van dit verdrag. Met betrekking tot Duitsland vooral zijn er regelingen getroffen die moeten voorkomen dat het verdrag, be doeld als veiligheidsgarantie een gevaar wordt. Alleen als men 'Duitsland een ge lijkwaardige plaats kan geven ill West- Europa en tegelijkertijd het gevaar weet te elimineren dat altijd in het Duitse mi litarisme heeft gestoken, is een harmo nische samenwerking van geheel West- Europa en een doeltreffende bescherming van de vrije landen mogelijk. Dat is ten slotte de bedoeling van de Europese De fensiegemeenschap die nu aan het groeien is. i CREDIET VAN 35 MILLIOEN VOOR DE WONINGBOUW. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, minister In 't Veld, zal 35 millioen extra voor premiebouw en voor herbouw oor logsschade beschikbaar stellen.. Reeds 44 millioen van de 60 mil lioen, die voor de premiebouw be„. schikbaar waren, zfjn verbruikt om de woningbouw weer op gang; te helpen. Om een nieuwe bouw- stop te voorkomen was dit crediet dringend nodig, aldus de minister vorige week Vrijdag op een pers conferentie. Het is niet waarschijnlijk dat de- goedkeuring van de Kamer er al is op het moment dat het geld no, dig is. De minister was echter van mening dat het hier een noodsitua tie betreft. Hij zal derhalve overleg plegen of hij het geld al eerder mag uitgeven. Mr, In 't Veld wenst een geregel, de bouwactiviteit. Daarom moet hij nu de bouwactiviteit enigszins afremmen, nadat aan het einde van het vorige jaar en in het begin van dit jaar zeer veel bouwplan nen waren goedgekeurd. Zijn poli tiek is er op gericht na Juni ge middeld 45 a 4600 woningen per maand toe te staan. Dan worden de 50.000 in 1952 en de 55.000 in 1953 wel gehaald. De minister was niet tevreden over de 26.000 werklozen die per 1 April in het bouwbedrijf werden genoteerd. Hij had er minder ver, wacht. De militaire bouw was minder geweest, dan was verwacht, maar er komt weer nieuw werk. Het was gebleken dat een van de oorzaken van de werkloosheid ook ligt in het tekort aan uitvoeren van onderhoudswerken. Daarom ook heeft de minister drie millioen be schikbaar gesteld voor woning verbetering. TWEE STRAALJAGERS VRIJDAG NEERGESTORT. Twee straaljagers van het type Gloster Meteor zijn Vrijdag neerge, stort. Vrijdagmorgen stortte de eerste, afkomstig van de vliegbasis Leeu warden ten Zuiden van Terschel ling in zee. De piloot, de 25-jarige Lt vlieger G. Eecën uit Bergen '(N.H.) kwam hierbij om het leven. Vrijdagmiddag stortte een tweede Gloster, die van Soestdijk was op gestegen, in de nabijheid van Aus- terlitz neer. Ook de piloot van dit toestel, de 2e Lt. vlieger B. v. d. Berge uit Bussum overleefde deze ramp niet. Sinds begin 1950 is het aantal slachtoffers bij straaljagerrampen 'gestegen tot 21 In totaal zijn er 27 straaljagers verongelukt. KANS OP NIEUWE AGRESSIE IN KOREA. Naar Vrijdagavond bekend werd heeft de Amerikaanse regering 10 dagen geleden een waarschuwing doen toekomen aan de 16 landen, die troepen op Korea hebben. Deze landen werden op de hoogte ge steld van de communistische con centraties in Noord-Korea en het vermogen der communisten om een nieuwe offensieve actie te ontke tenen. Generaal Ridgway had er in zijn rede voor het Amerikaanse con gres ook reeds op gewezen, dat de macht van de communisten in het Verre Oosten aanzienlijk was ver sterkt. „PLAN-EDEN" AANVAARD. Het verdrag inzake de vorming Van het Europese leger zal een looptijd hebben van 50 jaar, dus tot het jaar 2002. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Stikker, was de enige, die zich aanvankelijk tegen een dergelijke lange looptijd verzette. Hij gaf de voorkeur aan 17 jaar, dat wil zeg gen, even lang als de looptijd van het verdrag van de Atlantische Unie. DE HARINGVLOOT VAART UIT. Het loonconflict tussen haring, vissers en reders is achter de rug. Een gedeelte van de schepen ver trok na Zaterdagmiddag 3 uur. De rest zou deze morgen ter vangst gaap. De verwachtingen, welke de vis sers ten aanzien van de beslissing van het College van Rijksbemid delaars koesterden, zijn in vervul, ling gegaan. Het gegarandeerde week-inkomen van de matroos wordt verhoogd van 41 tot 50 gul, den. De KNVB is voornemens het Ne, derlands Elftal te laten deelnemen aan de Olympische Spelen in Hel sinki. Het bestuur van de Voetbal, bond voert momenteel nog bespre, kingen om moeilijkheden, die bij de uitzending van vijftien spelers en enkele officials gerezen zijn, op te lossen. Deze week neemt de Bond zijn definitieve beslissing. Gelijktijdig aal hij dan bij het NOC een verzoek om een voetbalploeg naar de Olympische Spelen af te vaardigen, indienen. SIGARENVERKOOP. Enige dagen gestagneerd. Woensdag 28 Mei wordt de ac cijns op sigaren verlaagd. Op die datum worden bij de winkeliers de sigarenvoorraden vastgesteld, die zij Maandag voordien bij de Belasting hebben moeten opgeven. Practisch zullen dus in de win kels geen sigaren worden verkocht .van Maandag tot en met Woensdag. Stemmen bij volmacht of stemmen in een andere gemeente. Bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer op 25 Juni is enige wij ziging gebracht. Moest men vroe ger persoonlijk stemmen in de ei gen gemeente, nu zijn er andere mogelijkheden. Is men op 25 Juni afwezig door dat men b.v. elders werkt of op reis is, dan kan men vóór 10 Juni persoonlijk een verzoek op een ge meentehuis indienen. Men geeft daarbij op: naam, voornamen, ge boortedatum, adres en tevens de plaats waar men wenst te stemmen en een adres in die plaats. Als voorbeeld nemen we een ar beider uit Waalwijk die 's morgens vóór de opening der stemlokalen reeds weg is en 's avonds laat thuis komt. Hij werkt te Tilburg. Hij gaat naar een gemeentehuis dit behoeft niet Waalwijk of Til burg te zijn met 't verzoek in Tilburg te mogen stemmen. Hij ont vangt voor de verkiezingen twee oproepen.: één voor Waalwijk en één voor Tilburg (op 't Tilburgse adres). Daar hij bij de stemming zijn verklaring moet overleggen, wordt dubbele stemming uitgeslo ten. Deze wijze van stemmen is ook van belang voor hen die pas ver huisd zijn en nog staan opgenomen in het kiesregister van de vorige woonplaats. Men kan aan zijn stemplicht ook voldoen door een ander kiesgerech tigd persoon opdracht te geven bij volmacht voor U te stemmen. Hiervan kunnen gebruik maken: le. Zieken, die daarvoor een ge neeskundige verklaring nodig heb ben; 2e. kiezers, die blijkens een inge diende .verklaring op de dag der stemming elders vertoeven. Hoe gaat een en ander zijn gang? De kiezer die bij volmacht wil stemmen haalt laat halen op de secretarie een formulier waarop hij de gevraagde gegevens moet in vullen. Het formulier voor zieken (model K4-1) moet tevens worden inge vuld door de arts en de gevolmach tigde. Onder zieke wordt iedereen verstaan dié tengevolge van zijn li chamelijke toestand vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. De persoon die elders vertoeft en een gevolmachtigde wil laten stemmen, gebruikt daarvoor model K4-2. Als gevolmachtigde kan iedere stemgerechtigde optreden, mits hij (zij) in dezelfde gemeente woont. Men mag slechts éénmaaal gevol machtigde zijn, dus hoogstens twee stemmen uitbrengen (eigen stem opdrachtgever). Voor huisgenoten kan dit met één worden uitgebreid, b.v. een vrouw zou kunnen stem men voor haar man die ziek is en haar stemgerechtigde zoon die el ders werkt en zelf niet aan de stem ming kan deelnemen. Resumerend: le. Wilt U elders stemmen, ga persoonlijk naar een gemeentehuis, daar wijst men U wel verder; 2e. Wilt U iemand anders voor U laten stemmen, laat op het gemeen tehuis van Uw woonplaats de no dige formulieren halen, vu! die thuis in, zorgt voor de verklaringen en denk er aan: Vóór 10 Juni moet alles ingeleverd zijn. Wordt iemand na die tijd ziek, of blijkt het onmogelijk te stemmen, dan is daaraan niets meer te doen. Voor vandaag staat op het program de ondertekening van twee belangrijke verdragen. In Bonn wordt ondertekend het Duitse verdrag door kanselier Aden auer van West-Duitsland en de minister van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten en in Parijs vindt de ondertekening van het verdrag inzake de Europese Defensiege- gemeenschap plaats door de ministers van buitenlandse zaken van de betrok ken landen. Dit wil niet zeggen dat hier door een omwenteling plaats heeft in de verhouding tussen West-Duitsland en de Westelijke landen, evenmin als tussen de deelnemers aan de E.D.G. onderling, waartoe trouwens ook West-Duitsland behoort. Maar wel wordt hierdoor de grondslag gelegd voor een volkomen zelfstandig Duitsland in het ene geval en een inderdaad haast revolutionaire aan eensluiting van de Westeuropese landen in het andere geval. Het Duitse verdrag is in de geschiede nis zonder precedent. Dat een overwon nen land aanvankelijk slechts met één overwinnaar vrede sluit, is wel meer voorgekomen, echter niet onder de om standigheden waaronder het nu ge schiedt. West en Oost hebben gezamen lijk Duitsland verslagen, ze bezetten sa men het land, maar de uiteindelijke si tuatie is zo, gelijk wij al eerder uiteenge zet hebben, dat de overwonnene een soort tussenpositie inneemt tussen beide overwinnaars. Daarenboven is het z.g. Duitse verdrag nog niet eens een vredes verdrag, terwijl het WestJDuitsland gro tere rechten toestaat dan ooit een over- j wonnene bij een vredesverdrag heeft ge kregen. De mede-overwinnaar staat hier buiten in zoverre 'hij er niet aan deel neemt, maar dat de zaken zo gelopen zijn, is geheel aan zijn houding te wij ten. Al enige tijd geleden hebben de Westelijke landen de staat van oorlog met West-Duitsland opgeheven, nu wordt het bezettingsstatuut door de be zetters opgeheven, zodat het sluiten van een vrede logisch geredeneerd nog slechts een formaliteit zou zijn. In feite echter is de kwestie van het vredesver drag uitgegroeid tot een principiële kwestie. Het is met de eenheid) van Duitsland een prestigekwestie geworden met als inzet wie het meeste voordeel biedt. De Duitsers zelf tonen zich weinig onder de indruk van dit alles. Zij zijn ook niet van vandaag of gisteren en be seffen heel goed dat uit deze prestige- strijd voor hen slechts voordeel is te be- Hei Brabants Orkest Morgenavond, Dinsdag 27 Mei, zal wederom Het Brabants Or kest een concert geven in Musis Sacrum, en wel een volkscon cert, hetgeen zijn invloed heeft op de voor iedereen bereikbare entreeprijs en de samenstelling van het programma. Gezien de belangstelling die er de laatste jaren in onze plaats voor Het Brabants Orkest be staat, is het alleszins redelijk te veronderstellen, dat ook mor gen weer velen naar Musis zul len gaan en wij menen er goed aan te doen enige toelichting te geven op de te spelen wer- wen. Het concert opent met een ouver ture van Cimarosa, n.l. de Onver' ture tot de Opera „II Matrimonio segreto", Het geheime huwelijk. Cimarosa was een Italiaans Com ponist uit de 18e eeuw, die zeer veel geschreven heeft, maar die vooral bekendheid verwierf door zijn 75 opera's, waarvan dan „Het geheime huwelijk" weer de meest 'bekende is. Cimarosa kan beschouwd wor den als een overgangsfiguur tus sen de oude Italiaanse opera en de nieuwe ontwikkeling van deze mu zikale vorm Als zodanig had hij een grote invloed op na hem ko mende componisten, waarvan wij bijv. Mozart noemen. Cimarosa schrijft dikwijls hart verkwikkende muziek en als zo danig mogen we ook de Ouverture van deze Opera beschouwen, die spontaan en speels geschreven is en waarin al de spotternij die in de Opera tot uiting komt, reeds is samengevat. Het Brabants Orkest zal na deze •Ouverture de sopraan Lucienne Bouwman begeleiden, wanneer de ze een tweetal aria's zingt, n.l.: L'Amerosaro costante" van W. A. Mozart en „Nun bent die Flnr" uit „Die Schöpfnng" van J. Haydn. Deze aria's kunnen een toelich ting ontberen; hun schoonheid spreekt voor zichzelf Lucienne Bouwman, die de laatste tijd een grotere bekendheid gaat krijgen door haar optreden voor de radio en nu met het Brabants Orkest, hebben we nog niet kunnen be luisteren. Het gedeelte voor de paupe wordt dan besloten met een twee tal kleinere werken van C. Saint' Saëns. Saint-Saëns is een 19e eeuws Frans componist, die in zijn composities een onmiskenbare aristocratie aan de dag legt en een volledige beheersing van het ma teriaal. Nog steeds worden veel van zijn werken uitgievoerd. Simon Kooke, de eerste concert meester van Het Brabants Orkest, dat is de leider van de eerste vio len, zal, begeleid door het orkest een tweetal werken ten gehore brengen, n.l. „La Havanaise"een Spaanse dans en „Introduction et Rondo Capricioso"twee brillant geschreven stukken voor viool en orkest. Na de pauze volgt dan het hoog tepunt van dit concert en zeker ook een van de hoogtepunten uit heel de muziekliteratuur De Sym, phonie No. 5 van Ludwig van Beethovendie ook wel de nood- lotssymphonie wordt genoemd. Berlioz zegt van dit werk, dat Beethoven hierin zijn diepst ver borgen leed, zijn meest woedende toorn, zijn eenzaamste overpein zingen, zijn nachtelijke visioenen en zijn uitbarstingen van woede heeft geopenbaard. Het is dan ook een compositie van een geweldige geladenheid, een immense span ning, die een zeldzaam mooie vorm krijgen. Het hoofdmotief van liet eerste gedeelte (dat tijdens de oorlog dooi de B.B.C. als een symbool van de naderende vrijheid werd gebruikt, U kent het nog wel, drie korte en één lange stoot) wordt door de componist in meesterlijke ryth inische en melodische variaties omspeeld ondanks de ontwikke ling van een tweede thema blijft dit „klopinotief" het gehele eerste deel door obsederen. Het tweede deel (Andante con moto) begint met een brede me lodie in de altviolen en celli, de fluit en de violen nemen het over, totdat de klarinetten en fagotten een krachtiger motief inzetten, dat zich ontwikkelt naar een volle klankrijke instrumentatie van hoorns en trompetten. Vlugge va riaties en een korte herhaling van het hoofdthema, besluiten het 2e deel. Het derde deel (Allegro) is het meest sombere, het meest donker gekleurde del; het thema doet den ken aan het noodlotsthema uit het eerste deel; bijzondere aandacht 'verdient ook hier weer de hoorn partij in het tweede thema. Bassen en Celli spelen dan een beweeg lijke, maar nog1 steeds sombere me lodie in fuga-vorm De overgang naar het vierde deel (Allegro) geschiedt zonder onder breking, maar des te groter is het •verschil in structuur en aard. Uit de sombere stemming van de eerste drie delen breekt dan plotseling de blijde overwinningsfanfare los, die steeds weer een overweldigende indruk maakt. De overgang die Beethoven hier in enkele maten tot stand heeft gebracht, is een over duidelijk bewijs van zijn muzikale genialiteit. Aan de normale orkest bezetting worden in dit deel nog toegevoegd een piccolo, een contra fagot en drie bazuinen en dit be werkt een zeldzaam mooi klank geheel. Al de thema's van dit laatste ge deelte en ook de geciteerde the-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5