woens dag-prijzen I VROOM St DRËESHAM HET MYSTERIE BOEKBESPREKING 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 MEI 1952. 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 28 MEI 4.50 s-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Hr. Ms. Torpedobootjager Piet Hein" in actie in Koreaanse wateren. Goede stemming en goede resultaten FEUILLETON SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Damespullover met zuiver wollen band, leuk model. In geel, bleu, tur- 55 quoise en cyclame Ai Damesshawl van mooie kwaliteit, vierkant 75x 75cm. In rood, groen, bleu, 1Q mais en turquoise Dameshemd van fantasie ■tricot, keurige kwa- j 3Q liteit, goed model la Bijpassende directoire 1.^® Damesparapluie met aar dige ruit- of streepovertrek van prima parapluiezijde. Diverse aparte C 90 haken. 9a Nelnylons, LADDERVRIJ, in lichte zomertinten Toiletzeep,goed geparfumeerd ovaal stukje in4verschil- *5Kc lende geuren, 4 st. voor Prima baddoek, 50 x 100 cm., in prachtig stranddessin 60 Bijpassend washandje 45 c Beugel roestvrije veiligheids spelden, 12 stuks Q c assorti maten Vruchtenkoekjes in verschil lende smaken, 200gram 36c Pracht dadels zonder pit, zeer voedzaam, 500 38c gram WW Vlotte strotas met leuke bloemgarnering, Italiaanse import. Prettig om mee te winkelen Aa Poplin overhemd met 2 stijve boorden van door weven poplin in zeer be schaafde streepdes- 50 sins in alle kleuren O» Plastic slacouvert in diverse kleuren Prima viltpantoffel met grote pompoen en gevul- caniseerde zool.. In "550 diverse kleuren. «3 ma's uit de vorige delen, zijn alle even blij en even opgewekt nu; het is alsof hier een overwinning is behaald op de duisternis van het noodlot, alsof de zon van het blijde vertrouwen weer door deze duis ternis breekt. Inderdaad, niet voor niets is de Vijfde Symphonic van Beethoven wel eens de symphonie der sym- phonieën genoemd. Dat niemand zich toch laat afschrikken door de namen Beethoven en symphonie men zal zichzelf een uitzonderlijke schoonheidservaring armer maken. EEN BENOEMING DIE WAALWIJK ZAL VERHEUGEN. De Eerwaarde Zuster Alfonsine, van de Zusters van O.L. Vrouw van 't Heilig Hart in de le Zeine al hier, is benoemd tot overste van 't klooster alhier. Zuster Alfonsine is reeds 17 jaar in Waalwijk werkzaam, steeds in de wijkverpleging, en iedereen weet wat zij al die jaren voor onze zieken is geweest. Daarom zal heel Waalwijk zich verheugen over deze benoeming en wij bieden haar gaarne onze har telijke gelukwensen en die onzer lezers. Zuster Alfonsine is geboortig uit Ossenisse (Zeeland). GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer Frans Hoffmans, slaagde dezer dagen aan de Universiteit te Utrecht voor het Arts-examen. BUITENGEWONE GROTE VERZETS-FILMVOORSTELLING TE WAALWIJK. A.s. Donderdag 29 Mei, 's avonds 8 uur, organiseert de Vereniging van Oud-Verzetsstrijders slechts één buitengewone grote verzets- filmvoorstelling met de Actueel- film „Nazi-Terreur in het Ghetto van Warschau". (Vernietiging van het Jodendom in Polen door Nazi- Duitsland). Dit is één van de groot ste verzetsfilms die bekroond is op de Biennale te Venetië met de gro te prijs van de Minister-President. In het gehele land, waar deze mooie en machtige film vertoond werd, waren de zalen direct uitverkocht. De baten dezer voorstelling ko men ten goede aan de Vereniging van Oud-Verzetsstrijders. Moge daarom velen te Waalwijk en uit de omgeving zich gedrongen voelen deze onvergetelijke film te gaan zien en het mooie doel te steunen. Het Luxor-Theater en de film zijn gratis aan bovengenoemde Ver eniging ter beschikking gesteld. Hr. Ms. Torpedoboot jager „Piet Hein" bevindt zich thans in de Ko reaanse wateren en neemt deel aan het indrukwekkende machtsver toon van de Verenigde Naties, die aan de strijd in Korea deelnemen. De eerste patrouille van de Ne derlandse Jager is prima verlopen. De start van de „Piet Hein" uit 't vaderland was slecht. Nog geen uur was de jager buiten gaats, of hij liep in een hevige storm. Zoals gewoonlijk schepte 't schip tonnen water en de krachten van de zee wierpen zich op alles wat tastbaar was. Een man sloeg over boord en verdronk. Bovendien was er veel schade aan het dek. De com mandant achtte het noodzakelijk „terug te lopen". Doch de weergoden, die blijkbaar eens wilden proberen tot hoever zij konden gaan, bleken bij de eerste patrouillevaart in de Koreaanse wateren in een uitstekende stem ming te zijn. Het weer geleek op een blonde zomer, mild lieflijk en belovend. Niettemin werd de rust en de lieflijke mildheid verdreven door de oorlogsgod, die niet voor enige ontroering gevoelig bleek. In de Gele Zee kwam de „Piet Hein" enige malen in actie en hij beschoot de Koreaanse kust. De uitkijk aan boord meldde op een goede dag „bunkers en ge- schutsopstellingen" en dat was vol doende voor de commandant, de kapitein Luitenant ter zee A. H. W. von Freytag Drabbe, om het be schieten van deze stellingen te be velen. De bemanning van de „Piet Hein" zag de ernst van het ogenblik in en handelde er naar. De schietpartij werd „eenzijdig" uitgevoerd, want de vijand schoot niet terug en alles wat op de aanwezigheid van de Roden wees, werd in elkaar ge beukt. Dat was, zoals het aan boord heette, eens iets om van op te fris sen. Per slot van rekening was de „Piet Hein" niet naar Korea geko men om een beetje heen en weer te varen. De stemming aan boord van de jager is opvallend goed. Wanneer dat niet het geval was, dan zou elke leek dat aan de resul taten van een actie kunnen zien. Nu verliep alles „volgens 't boek je". De bemanning was zeker van zichzelf, zeker van een goed ge voerd commando. Neen, te klagen heeft men niet aan boord van de „Piet Hein". Alles loopt op rolle tjes, ook als de lente zich laat ver drijven door een windkracht om „U" tegen te zeggen. Dan is het „verkeer over de loop bruggen" geblazen, want in 't an dere geval, als men over dek zou I gaan, dan kunnen er twee dingen gebeuren: Ge zwiept over boord, of ge krijgt een paar ton water over het hoofd. Gemakkelijk heeft de bemanning van een torpedoboot jager het niet. Veel wacht, weinig slaap, veel ver antwoording en weinig tijd voor een hobby. Doch of het nu een oefening geldt of een waar lij ke actie: ernst en plichtsbetrachting zijn de deugden die het schip voor rampen behoe den. Een „uitkijk", die niet uitkijkt, kan een catastrophe veroorzaken; een seiner, die staat te dromen, kan een chaos ontketenen; een stuks commandant en het stukspersopeel die zich niet van hun verantwoor delijkheid bewust zijn, kunnen ont reddering teweeg brengen; een co- deur, die niet nauwkeurig is, kan schuldig worden aan het veroorza ken van een ramp. Elkeen aan boord van een schip heeft een be langrijke taak n'importe van welke rang hij is hij is een scha kel van de ketting die het schip en de daarop uit te voeren actie gaan de houdt. Zelfs het al varend overbrengen van olie van de Engelse „Green ranger" naar de „Piet Hein" kan bij goed weer een volledige misluk king worden als niet iedereen voor de volle honderd procent zijn taak uitvoert, die van hem verlangd wordt. Van al deze feiten is de beman ning van de Nederlandse jager doordrongen. Er worden bij de Ma rine geen „lieve koekjes" gebak ken. Men wordt voor een actie aan- gëwezen en men gaat. Daarvoor is men bij de Marine, daarvoor heeft men vrijwillig het zeemansberoep gekozen. De matroos G. v. Wezen berg uit Den Haag is de enige mi licien aan boord. Hij is codeur. De zulken zijn er niet veel bij de Ma rine. Daarom moest deze milicien mee. Hij heeft last van zeeziekte, doch hij laat nimmer zijn belang rijk werk in de steek. Goed be schouwd vindt hij het interessant om deze éénjaarse tocht mee te ma ken, temeer daar hij het gevoel heeft hiermee ook een steentje bij te dragen. Als de „Piet Hein" voor anker gaat en men wachten moet op nieu we bevelen, dan komen de muzi kanten uit de ruimen. Over 't dek waaien wat sentimentele wijsjes uiteen, misschien wel tot aan de kust. Aan belangstelling ontbreekt het niet. Al diegenen, die geen dienst doen, slenteren achteloos naar de bak waarop het bandje te vinden is, ieder vrij kwartier. In tussen loopt de kwartiermeester v. d. Dijl uit Den Haag maar over het dek te ijsberen, op zoek naar een „geintje", want zo luidt zijn levensdevies: „zonder geintje hou je het nergens uit in deze wereld" De „Piet Hein" bromt maar wat, Als de spijker (anker) wordt ge licht, borrelt het water, alsof straks een vergaan schip naar boven zal komen. Dan schokschoudert de jager. Het lijf kraakt er van. Als hij eenmaal de vrijheid voelt, wordt hij weel een speelse kwajongen. Gedurende de avond en de nacht verstomt zijn geluid. Hij schijnt met de mannen op de brug mee te doen aan de waakzaamheid Kapitein Ben M. Koster, HET VIJFDE DEEL VAN DICKENS. Het vijfde deel-van de grote Dic- kens-uitgave is thans bij Uitgeverij het Spectrum, Utrecht, verschenen. Het is het tweede deel van „Kleine Dorrit". Thans zien we kleine Dorrit niet meer in de beruchte schuldgevan genis; haar familie is'tot welstand gekomen en men reist door Euro pa. Dit geeft Dickens de gelegen heid een goede beschrijving te ge ven, en een hekeling ook van de reisgewoonten in die dagen. Later keert kleine Dorrit weer in de schuldgevangenis terug, maar nu om de gevangenen te verplegen. Zij gaat een grote plaats innemen in hef hart van een van hen, en wanneer hem dan de fortuin gun stiger gezind blijkt, huwt hij „het Kind van de Marshalsea" en beiden verlaten nu voor goed dit oord van ellende. Bij onze bespreking van 't eerste deel hebben we al het een en ander verteld over de schrijver Dickens, zoals hij ons uit dit werk tegemoet treedt. Laten we hier volstaan met er op te wijzen dat ook in het tweede deel van „Kleine Dorrit" de grote Engelse schrijver zijn karakters helder en klaar omlijnd weet te schilderen en dat hij ook nu weer minutieus en karakteristiek de werkelijkheid weet te beschrijven. V.V.V.-PUBLICATIES OVER MIDDEN-BRABANT. Dezer dagen liet de Streek-V.V.y. Brabants Centrum een „Vacantie- kaart voor Midden-Brabant" ver schijnen. En laten we meteen opmerken dat deze kaart in een grote behoef te voorziet. Lang genoeg hebben we uitgekeken naar een goede kaart, zowel voor wielrijders als automobilisten, van het Midden- Brabantse gebied, waartoe ook on ze omgeving gerekend wordt. Nu heeft v. Pelt een duidelijke en overzichtelijke kaart gemaakt; een kaart die niet overladen is met allerlei aanduidingen van beziens waardigheden, daarvoor is een be knopt register aan de achterzijde van de kaart gedrukt, waar de voornaamste bezienswaardigheden en aantrekkelijkheden van de di verse plaatsen staan aangegeven. Deze vacantiekaart is ook geen i stafkaart tot in alle details uitge werkt, maar niettemin zal zij voor de vacantieganger voldoende dui delijk zijn om hem goede diensten te kunnen bewijzen op zijn tochten door ons schone Midden-Brabant. Het verheugt ons dit bewijs van de activiteit van de jonge Streek- V.V.V. te kunnen aankondigen. De prijs is 0.50. „De maand-agenda van Midden- Brabarit" hiervan verscheen deze maand de eerste aflevering van de eerste jaargang. En ook dit boekje beantwoordt ten volle aan 't doel, dat de Streek-V.V.V. zich o.m. ge steld heeft: de tourist in Midden- Brabant van dienst te zijn door hem te wijzen op al die dingen in onze streek die een tourist nu een maal zoekt. Zo wil deze maand-agenda wij zen op al de evenementen en be zienswaardigheden in de diverse plaatsen en zo is zij een prachtige aanvulling op de algemene propa ganda die gevoerd wordt. De agenda bevat, naast algemene mededelingen van de directie van de Streek-V.V.V., dus al de inci dentele gebeurtenissen die zullen plaats hebben in de 18 Midden- Brabantse gemeenten die bij Bra bants Centrum zijn aangesloten, tentoonstellingen en concerten, filmprogramma's en dansavonden, kortom, alle gegevens die een tou rist, ook een één-dags-tourist, gaar ne wil weten, zijn te vinden in deze agenda, die wij gaarne een lang en een voorspoedig bestaan toewen sen. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Bouwnijverheid Metselaars Timmerlieden Schoen- en leder Overleersnijders Machine-zwikker Kantenschrooier Kantenlikker Prima Ophalers Jeugdige schoen, en lederwaren- fabr.arbeiders Lederwarenstikker Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Lederwarenstikster Kleding, Reiniging Confectie-naaisters L.l. Naaisters Huish. Diensten Dagmeisje (halve dagen). Dienstbode (dag en nacht). Personeel in algemene dienst Magazijnbediende pl.m. 20 jaar. BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Grondwerkers L.l. Machine-bankwerker (met ambachtsschool-opl.) Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Meubelstoffeerders Mach. Houtbewerkers Kleding, Reiniging Kleermakers Schoen- en leder Werkmeester Onderwerkafd. Diverse arbeiders zwikkerij Hakkenbouwers Leestensorteerder Fournituren-monteerder Schaver Scliuurder Uitzetter (hand en mach.) Glansstoter Huidenspanners Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder; Metaalnijverheid Mach. Bankwerkers Stoker L.l. Auto-monteur Electro-monteurs Halfwas Electro-monteur Vrije beroepen Vrouwel. kantoorbedienden Mannel. Kantoorbedienden v Voeding en genot Slagersknechten Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Tuinbouwknechten Landbouwknechten Aanmelden dagelyks tussen 9 en '12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339. Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 31 Mei 1952. NIEUWE NATIONAAL K.A.J.-AALMOEZENIER. Het Nederlands Episcopaat heeft de Weleerwaarde heer A. Huyboom benoemd tot nationaal aalmoeze nier van de Kajotters. De nieuw benoemde aalmoezenier is assistent- diocesaan aalmoezenier van de K.A.J. in het bisdom Haarlem. Tevens is tot nationaal propa gandist van de K.A.J. benoemd de heer Gerard v. Bakel, tot dusver diocesaan secretaris van de bewe ging in het bisdom Den Bosch. VAN DE BLAUWE TRAM. door T. Lode wijk 2) Geleund tegen de ballustrade van de brug, wachtte Jochem rustig op de versterking die weldra uit Lisse zou komen opdagen. De maan, sta tig rijzend aan een sprookjesach tige sterrenhemel, weerspiegelde in het water van de vaart daar be neden. Bomen en huizen vormden in de verte een duister-geheimzinnig de cor voor dit toverachtig landschap. Dichterbij verhief zich het machtig, kantig silhouet van de koepelkerk, die de streek tussen de beide bol- lendorpen markeert. Aan de overkant ontwaarde hij flauwtjes de omtrek van de auto met de bewegingloze bestuurder. Hij hield zijn zaklantaarn omklemd om, wanneer het nodig mocht zijn, niets-vermoedende automobilisten een teken te kunnen geven, de on verlichte wagen te ontwijken. Maar de weg in de richting Sassenheim leek uitgestorven en van de andere zijde was alleen een snelle rode post-auto voorbij gefloept. Maar nu naderde uit die richting een licht, het geroffel van een motorrijwiel werd hoorbaar. De motor reed naar de kant, stopte bij de brug, de ge stalten van een nieuwsgierige agent en een nijdige inspecteur maakten zich los uit de duisternis. „Kerel", mopperde inspecteur Vallentgoed, als je me voor niks uit m'n bed hebt gehaald, zul je er van lusten. Da's nou de eerste nacht dat ik eens lekker slaap, na een hele week kiespijn!" Jochem wees naar de wagen. „Kijk u maar es, inspecteur. Ik heb vrijwel niets aangeraakt tot u kwam". Met grote passen beende de in specteur naar de wagen, door Jo chem op de hielen gevolgd, terwijl zijn collega de zware Harley op 't trottoir duwde. Inspecteur Vallentgoed, schoon al dicht bij de pensioengerechtigde leeftijd, was gedurende zijn lange diensttijd als politiechef in een kleine plaats toch niet versteend tot het type, dat schrijvers van de tective-verhalen met zulk een voor liefde schilderen: eigenwijs, dom en conservatief. Hij was politieman in hart en nieren, en toen hij be hoedzaam het portier van de wagen opende, herkende hij het „ernstig geval" met dezelfde intuïtie, die Jochem Verkruysen tot zo grote voorzichtigheid had genoopt. „Hmknorde hijen Jochem wist dat zijn chef met dit gegrom te kennen wilde geven dat Jochem hem inderdaad niet „voor niks" uit z'n bed had gehaald. Hij streek met de hand voorzichtig over de mouw van de bestuurder, bekeek zijn vingers, reikte naar de zaklantaarn die Jochem hem gaf, en deed de lichtbundel spelen over het gezicht van de roerloze bestuur der, waaruit iedere bloeddruppel geweken scheen. ,,'k Geloof dat ik 'm ken", zei hij ,,'t is een Hillegommer, maar ik kan zou gauw niet op z'n naam komen". De lichtstraal van de zaklantaarn gleed langs de schedel, waarop een dikke korst geronnen bloed was gestold. „Klap op z'n hoofd gehad zeker", constateerde de agent Brinkmans, die inmiddels ook bij de wagen was komen staan. „Knap speurderswerkjij zult het nog ver brengen", zei de in specteur sarcastisch. „Ga jij maar eens gauw naar de eerste de beste dokter die je thuis treft en vraag hem zo gauw mogelijk hier te ko men. Heb je die stormlamp?" Terwijl Brinksmans de motor startte, ontstak Jochem de rode lan taarn en zette die op enige afstand van de wagen op de weg. Ook hij voelde er niets voor straks door 'n zware tientonner over de tenen ge reden te worden. „Heb je het portier openge maakt?" vroeg de inspecteur. „Ja, inspecteur." „Handschoenen?" Jochem bloosde; gelukkig kon zijn chef dat in 't donker niet zien. „Eerlijk gezegd, inspecteur, dacht ik dat de man ingeslapen was". Natuurlijk: vingerafdrukken! De inspecteur had wél z'n handschoe nen aan. Stom van hem, daar niet aan te denken. „Nou javergoelijkte de chef, „d'r zullen er wel meer met d'r vingers aan die kruk geweest zijn. Maar leer dit van mij, Ver kruysen, loop nooit risico. Straks komt een vent van de Dactylosco- pische Dienst of een of andere hoge ome en moppert dat die boeren hengsten van de Lisser politie alles met d'r knuisten en d'r laarzen hebben bedorven, zodat ie geen vinger- of voetafdruk meer vinden kan. En al zou Sherlock Holmes in eigen persoon evenmin een spoor gevonden hebben, wij zijn de zon debok, weet je! Daarom vangen ze oude Vallentgoed niet, want die kent z'n pappenheimers!" Verge noegd rammelde hij met z'n hand boeien, die hij altijd in de broekzak droeg, en snoepte een stukje kauw gom roken deed hij in dienst, ook 's nachts, nooit of te nimmer. Samen wachtten ze op de dok ter. Na betrekkelijk korte tijd ver lichtte de schijnwerper van Brink- man's motor de tramrails en even later stond dokter Kooiker naast hem, het boordje van z'n pyama nog zichtbaar onder z'n jas. „Kon je me nou vannacht niet es laten slapen?" mopperde hij te gen de inspecteur. „De eerste nacht van deze week dat ik nou eens be hoorlijk dacht uit te slapen. Het leek wel of alle baby's van Lisse afgesproken hadden deze week de dokter uit z'n bed te houden!" De inspecteur lachte. „Je bent gewroken, Verkruysen. Weet u, bijna hetzelfde heb ik een twintig minuten geleden tegen Verkruysen gezegd! Maar daar is uw mannetje, dokter, en als dat een ongeluk is, ben ik een suikerboon." Zwijgend stapte de dokter, z'n koffertje in de hand, naar de auto. De inspecteur lichtte bij. Aandach tig bekeek de medicus de wond op het hoofd van de bewegingloze man. „Een behoorlijke tik op z'n sche del gehad", zei hij, ,,'t is te hopen dat z'n hersens door de bloeding niet beschadigd zijn". Voorzichtig en lange tijd voelde hij naar het hart van het slachtof fer. „Hij is nog niet dood, maar veel scheelt 't niet", constateerde hij. We kunnen hem daar niet la ten. 't Beste is het ziekenhuis, Lei den is 't dichtste bij. Kan Brink mans niet even „Ja, Brinkmans", zei z'n chef. „Jij staat toch maar te niksen, rij jij es even naar Van der Aar voor de ziekenauto, en bel dan meteen Leiden op dat ze een klant krij gen". De dokter gaf de agent nog enkele aanwijzingen en deze tufte weg, voor de tweede maal. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6