Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Loonopzand. Tijd van verbrande ruggen en doorgelopen voeten Het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant Zomer vacantie. om maar niet te spreken van examens. Reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur te Loonopzand en Herziening der Straatnamen. De Jaarlijkse Aetie van MAANDAG 16 JUNI 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN 'HELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 49 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GHOTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2321 TEL.-ADRES „ECHO" We staan vandaag welgeteld 9 da gen voor de algemene verkiezingen, die men dient het zich zo langzamerhand te realiseren op 25 Juni worden ge houden. Zijn verkiezingen al zelden een wereldschokkende gebeurtenis, in Neder land brengen ze het gemeenlijk niet eens tot het schokkende. Alles wat hier niet het parlement samenhangt kabbelt gelijk een landelijk beekje voort en zelfs het vuur dat losgeslagen wordt bij de ge meenteraadsverkiezingen de enige ge legenheid waarbij de persoon iets meer ter zake doet kan bezwaarlijk als laaiend worden beschouwd. Hartstocht is de Nederlander in politicis blijkbaar vreemd. Het zal wel in onze aard liggen, want ons volk is door de bank genomen nogal nuchter en verdraagzaam en men zou nog een hele reeks andere eigenschappen kunnen noemen die in dezelfde sfeer lig gen en bij de een of andere gelegenheid opgemerkt kunnen worden. Dat het Ne derlandse parlement het saaiste wordt genoemd van Europa zal hier ook wel niet helemaal vreemd aan zijn. In dit opzicht is er een opmerkelijke wissel werking tussen volk en volksvertegen woordiging, want het is de vraag of het parlement zo saai is omdat het volk zo weinig meeleeft of dat het volk zich zo weinig voor parlementaire zaken inte resseert omdat zijn vertegenwoordigers de politieke gerechten zo helemaal zon der jus opdienen. In ieder geval, als wij ons goed herinneren, gloeide er een vonk je van belangstelling toen het kabinet- Drees-Van Schaik op springen stond en het parlement zelfs in de huiskamer werd gebracht. Nu willen we helemaal niet zeggen dat voor een „goede" gang van zaken de verschillende politieke partijen en hun aanhangers elkaar in de haren zouden moeten vliegen. Evenmin willen we plei ten voor volksmennerij, temeer niet om- dat we daartegen nog onlangs bezwaren hebben ontwikkeld. Dat neemt niet weg dat er wel iets anders te beleven zou kunnen zijn dan wat wij voorgeschoteld krijgen. Want goed beschouwd is er voor ons al heel weinig te beleven. Hier en daar verschijnen schuchter affiches, die u min of meer welsprekend uitnodi gen op die of die partij te stemmen, kamerleden houden spreekbeurten, waar bij ze elkaar min öf meer zachtzinnig in de haren vliegen, maar de rest is alles pais en vree, tenminste in onze contreien. Nu leven wij hier ook niet in het cen trum van het politieke slagveld, maar afgezien van een iets minder schuchtere propaganda schijnt er in die centra even min een hevige strijd te woeden. Natuurlijk zijn daar wel oorzaken voor aan te geven. We spraken al over onze volksaard die over het algemeen wars is van tam tam. Maar het is vooral de samenstelling van het Nederlandse volk die van invloed is op de politiek. Elke partij heeft zo zijn vaste aanhangers en stemmers, welke laatste zich wel buiten de partij houden, omdat ze er het nut eigenlijk niet van inzien, of het lidmaat schap te duur vinden, maar er toch op stemmen, wat ze genoeg vinden. In prin cipe 'kan men er over vechten of dit standpunt te billijken is, in de practijk j verdient het om verschillende redenen voorkeur om kleur te bekennen dan wel actief steun te verlenen. De geringe ver schuivingen tussen de politieke partijen onderling is mede een gevolg van de nauwe samenhang tussen confessionele j en politieke gezindheid van de Neder lander.' In vele landen staan die vrij los van elkaar en ook in Nederland tracht men het politiek en confessioneel begin sel gescheiden te houden. Men kan er lang en breed over discussiëren in hoe verre dat lukt, het is een feit dat velen -zo niet de meesten hun politieke standpunt bepalen overeenkomstig hun confessionele gezindheid, wat uiteraard in hoofdzaak voor de christelijke partij en geldt. Het lijdt overigens geen twijfel dat ook de andere partijen daarvan de weerslag ondervinden. Dit houdt in dat er voor eigenlijk ge zegde verkiezingsstrijd niet zo bar veel ruimte meer overblijft, een niet onaan nemelijke verklaring tevens voor de tam me beweging die we waarnemen. De discussies gaan dus meer over wat er na de verkiezingen staat te gebeuren dan over beginselen en programma's. Het lijkt er op alsof men redeneert: De kie zers staan op hun (confessioneel) stand punt en brengen dienovereenkomstig hun stem uit, wat zullen we ons een over bodige taak opleggen? De weinige pro paganda die er gemaakt wordt is dan voor de weifelaars, die op het laatste moment nog hun stem geven aan de meest biedende. Opmerkelijk in dit verband is dat er meer leven in de brouwerij komt, zo gauw de discussie werkelijk op politiek niveau komt. Prof. Romme en de heer Weiter bewijzen het. Ze huldigen het zelfde confessionele principe, maar ze plegen elkaar vooral de laatste tijd nog al eens in de politieke haren te vliegen. Dit kan helemaal geen kwaad voor de kiezers als dat bijdraagt tot het verdui delijken van standpunten. Als het echter niet veel meer is dan geharrewar en een partij haar zwakheid moet camoufleren met alleen maar grapjes, heeft men e,r niet veel aan. Desalniettemin is er iets leven in gekomen. Zeer waarschijnlijk zal het Neder landse volk op 25 Juni zijn standvastig heid weer bewijzen. Mogelijk zal er een kleine verschuiving plaats hebben, ten gevolge van kleine of grote ontevreden heid, maar over het algemeen vaart ons schip van staat al jaren ongeveer de zelfde koers, met kleine afwijkingen naar links of rechts, en het is te ver wachten dat er in die koers niet veel wijziging, zal komen. Het politiek steek spel beg'int daarna pas, maar dat is een volgend hoofdstuk. Het lijkt ofwel gemeen, ofwel cynisch op dit ogenblik te gaan spreken over specifiek zomerse attributen als hier boven genoemd. Gemeen als er leedvermaak achter steekt, nu idem zoveel procent van het Nederlandse volk zit te vossen voor een examen, of het zwaard van Damokles al boven zijn hoofd voelt; cynisch als het bedoeld is als troost voor dezelfde niet onbelangrijke categorie, wanneer men meelijdt of weet wat het zeggen wil slachtoffer te zijn van de Nederlandse diplomarage. Als troost willen we echter slechts opmerken dat in dit opzicht niemand alleen staat, zoals men bij elk examen kan constateren. VOLMAAKT ACADEMISCH. We zullen dus trachten niemand te ergeren en mocht iemand zich enigszins geprikkeld gevoelen, dan wete hij of zij dat het niet zo bedoeld is. Want deze beschouwing over zomer, vacantie en wat daar bij hoort, is volmaakt academisch, nademaal ook onze vacantie nog in het verschiet ligt en mochten wij geen sfeer weten te scheppen, dan wijte men dat daaraan en aan de omstandigheid dat men pas in va- cantiestemming is, wanneer die pas of nog niet zolang gepasseerd is. Maar dat onze vacantie nog min of meer verwijderde toekomst is, wil niet zeggen dat we zo langzamer hand in de tijd beginnen te komen. Waarmee ook weer niet alles gezegd is, zoals uit het bovenstaande blijkt. Het is daarom eigenlijk merk waardig dat voor ons de zomer on verbrekelijk is verbonden met de idee van zon en vacantie. Want wanneer de zomer in aantocht is, vergeten wij gemakshalve maar, dat er dikwijls meer zon te vinden is buiten het seizoen en dat de schade in het gunstigste geval be perkt blijft tot een paar stramme henen en geradbraakte armen. Over verbrande ruggen en door gelopen voeten, spreken we dan, maar niet, want die zijn zo gewoon dat ge ze nauwelijks nog onder de schade kunt rekenen. Men zie ons ondertussen niet voor 'n nurks aan, die zijn vacantie bedor ven vindt door een beetje ongemak erna. Alleen dringt zich de vraag op waarom men tijdens zijn werk zoveel minder kan lijden dan onder de vacantie. Ge hoeft niet direct te veronderstellen dat een mens zo'n verschrikkelijke hekel heeft aaij werken dat hij er gewoon kleinze rig door wordt; dat zou kleinzielig zijn. Het is wel een aanwijzing in welke richting we het vacantie- element moeten zoeken: niet per se in het vrij zijn, al hoort dat er bij; niet in het zalig nietsdoen, al ver staat iedere Nederlander het Ita liaans van dolce far niente; niet op de eerste plaats in de lichamelijke rust, want daar biedt uw bed iedere nacht overvloedige gelegenheid toe. Ge moet er echter op de eerste plaats voor zorgen dat uw geest vrij is, dat ge los komt van de beslom meringen des dagenlij ksen levens, van de personen en dingen waar mee ge het hele jaar omgaat, van de omgeving waarin ge altijd ver keert. Daarom kunt ge onder uw vacantie gerust een vermoeiende reis maken, als ge maar zorgt dat ge weer op adem bent als -ge terug- 1 komt. i Het bovenstaande lijkt een beetje op een gebruiksaanwijzing voor uw vacantie. Mij gelieve het niet als i zodanig te beschouwen, want men binde zich niet aan overbodige re- I gels. We hebben slechts willen aan- tonen dat vacantie eigenlijk onont- j heerlijk is en daarom verantwoord. PROBLEMEN. Er zijn nog maar weinig dingen meer in deze wereld die geen pro blemen opwerpen. Tussen haakjes, een reden te meer om er zich eens een enkele keer van te ontdoen. Maar ondertussen is zelfs de va cantie niet meer probleemloos. Men trekt er niet zo maar meer op uit, Gods water over Gods land latende lopen. En nu bedoelen we niet dat er plannen gemaakt moe ten worden, want dat kan op zich zelf al een ontspanning zijn. Om echter enkele voorbeelden te noe men: er is weinig aanleiding u te ergeren wanneer ge er opmerkzaam op wordt gemaakt dat het verboden is zich buiten de paden te begeven enz. en te roken, want wie voelt er niet een kriebeling als hij de hon derden bordjes „Verboden Toe gang" ziet, waardoor grote stukken van ons bos- en heidegebied ontoe gankelijk worden gemaakt? Een j ander probleem is: wanneer vacan- tie te houden. Om dat alles in één I opzicht op te lossen, heeft men de j vacantie-spreiding uitgedacht. Niet allemaal tegelijk, want dan loopt ge elkaar in de weg en overbelast j ge diverse diensten en zo verder, i Vroeger ging lang niet iedereen op vacantie, en al ging' men, dan bleef het nog dikwijls bij dagjes uit. Nu is dit allemaal anders en reist haast iedereen, hoe verder hoe lie ver. Een nieuwe bron van proble men. Want Europa bestaat nog steeds uit een aantal afzonderlijke staten waar ge niet zonder een aan tal papieren binnen komt en dan is het nog: wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje, of liever: hoe zult ge het betalen? Want deviezen zijn vreemde en kostbare dingen, maar onmisbaar. Toch zijn er maar weinigen die zich door al die rompslomp laten afschrikken, en dat is maar goed ook. Het is een dankbaarder werk moeite te doen voor Uw eigen ge noegen, dan voor een hoop andere dingen waar ge tenslotte zelf wei nig aan hebt. En hoewel officiële instanties meestal niet de aange naamste plaatsen zijn om terecht te komen, zijn ze op dit gebied al wel zoveel gewend, dat ge vlot gehol pen wordt. We hebben overigens nog niet ge sproken over de duurte, maar het is een vraag of men zich daar nog door laat afschrikken, want het wordt U van alle kanten zo gemak kelijk gemaakt en de reisbureaux wedijveren om U zo goedkoop mo gelijk zo ver mogelijk weg te bren gen, zodat ge haast een buitenbeen tje zoudt worden als ge Uw vacan tie binnenslands doorbrengt. Tenslotte hebben wij voor ons nog een apart probleem en we we ten heus niet in hoeverre en door hoe velen dit wordt gedeeld. Het is de snelheid waarmee men tegen woordig reist. O, men verdenke ons niet dat wij niet zouden durven vliegen; de practijk zou dat moeten uitwijzen en ze heeft dat nog niet gedaan. Nee, daar gaat 't niet over, maar wij worden ernstig bezig ge houden door het feit dat naar ge lang de snelheden groter worden, de afstanden verhoudingsgewijs in krimpen, en kondt ge U vroeger al op een afstand van vijftig kilometer veilig voelen, tegenwoordig zijn twee duizend kilometer nog niet ver genoeg. Waar moeten wij heen als we in Rome zitten en men kan in een straalvliegtuig binnen ander half uur bij ons zijn. Dan zijn we dus op een afstand van 2000 km. nog niet uit onze omgeving weg, hetgeen voor ons toch één van de hoogste vacantiegeneugten is. Daar om zijn we van plan, als het een maal zo ver is dat we er op uit trekken, het langzaamste vervoers middel te nemen, dan hebben we tenminste persoonlijk de illusie dat we een behoorlijk eind uit de buurt zijn. En daar komt het toch maar op aan. INDUSTRIE. Ge zoudt zo zeggen: vacantie, ge houdt dat of ge doet het niet en daarmee uit. Ook dat is niet het ge val, want er is veel veranderd. Men heeft een vreemdelingenindustrie opgebouwd en drijft een touristen- handel. Wie het meest biedt en het minst vraagt is de baas, en zo kan het gebeuren dat gij Uw goede va cantie hebt te danken aan iemand die daar hard voor moet werken. Nu ja, een andere keer gaat het. misschien weer andersom. Het maakt wel duidelijk dat vacantie niet zo maar een schoolbegrip is, zoals we vroeger, toen we daarvan profiteerden, mogelijk dachten; het is een bedrijf geworden, waar de welvaart van een land voor een gedeelte afhankelijk van kan zijn. Of dacht ge dat al die festivals zo maar een aardigheidje waren, om dat die mensen hun genoegen in muziek, toneel en dans niet op kunnen! Evenmin als er natuurpar ken zijn om de natuur alleen, zijn er festivals om het feest alleen en hoewel ze er niet naar heten, dan ken ze hun bestaansrecht voor een groot deel aan het zakelijk element. Schoonheid zonder nevenbedoeling schijnt er niet zo heel veel meer te zijn in deze wereld en men kan daar desnoods vrede mee hebben als de schoonheid niet lijdt onder 't beoogde effect. Daarom is mis schien toch nog Gods vrije natuur het kostbaarste object voor Uw va- cantie-plannen, maar het is heel goed mogelijk dat men iets anders verlangt en als ge toch op vacantie gaat, moogt ge er een ander ook wel iets aan laten verdienen. Och ja, verbrande ruggen brengt de zomer nog wel mee, meer dan vroeger, maar doorgelopen voeten lijken eerder een herinnering aan een romantisch verleden toen men er nog op uit „trok". Nu reist men in glanzende sleeën, in comfortabele bussen, in luxueuze vliegtuigen of in snelle treinen. Zelfs begint de bromfiets al een ernstige concur rent voor de fiets te worden, maar wij zijn van plan de strijd met en voor onze fiets zo lang mogelijk vol te houden. Er moet tenslotte toch nog iets sportiefs aan de vacantie blijven En mocht het ook deze zomer mislopen met het weer zoals vo rig jaar troost U dan met de overweging dat er tenminste één ding onafscheidelijk met de Neder landse zomer is vergroeid: het exa men. In de vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, waarvan wij in ons vorige nummer reeds de agenda plaatsten, zijn de diverse punten als volgt toegelicht door B. en W. Voorstel tot vaststelling ener ver ordening tot heffing van opcen ten op de hoofdsom der persone le belasting voor het belasting jaar 1952/'53. B. en W. stellen voor het aantal opcenten personele belasting te stellen op 150, evenals vorig jaar. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 500.000.- voor de tijd van 13 maanden. Van een niet nader te noemen geldgeefster bereikte B. en W. een aanbieding voor een geldlening ten bedrage van 500.000.- voor de tijd van 13 maanden en tegen een rente van 2Vs% per jaar. Gezien de behoefte aan financie ringsmiddelen zowel voor reeds ge dane kapitaalsuitgaven, gefinan cierd met vlottende middelen als voor betalingsverplichtingen voort vloeiende uit nog in uitvoering zijn de kapitaalswerken enz., is 't zeer gewenst om op deze aanbieding in te gaan. Daarenboven geeft deze lening een niet onaanzienlijke rentebespa ring ten opzichte van de lopende rekening-courant-overeenkomisten. B. en W. stellen derhalve voor om tot het aangaan dezer lening te besluiten. Voorstel tot het continueren van de rekening - courant - overeen komst met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. Tot 1 Januari j.l. bedroeg het cre- diet in rekening-courant bij gemel de Bank 1.600.000.Thans is medegedeeld dat dit crediet van 1 Januari tot 1 April 1952 zal bedra gen 950.000.en daarna tot 31 December maximaal 150.000.—. Hoewel B. en W. van mening zijn dat het geoffreerde crediet veel te gering is om in de bestaande be hoefte, o.m. omvattende de betaling van termijnen van kapitaalswerken welke reeds vóór 16 April 1951 in uitvoering waren, te voorzien, ware het crediet voorlopig te aanvaar den. Inmiddels zal worden getracht om bij de Bank aan te tonen dat de betreffende bedragen ontoereikend zijn om aan alle verplichtingen te voldoen. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool „St. Gerlachus", Gasthuisstraat 11 te Loonopzand, om beschikbaarstelling van gel den voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken en leermid delen. Het verzoek wordt hiermee ge motiveerd, dat zich voor het 7e en 8e leerjaar per 1 September e.k. 47 leerlingen hebben aangemeld, terwijl dit aantal tot heden niet meer dan 38 bedroeg. De aanwezige zitplaatsen en leer middelen zijn thans niet meer toe reikend. Genoemd bestuur verzoekt daar om gelden toe te staan tot aanschaf fing van meubelen en schoolartike- len, waarvan de kosten geraamd worden op 851. De inspecteur heeft geen bezwaar tegen inwilliging van de aanvraag. B. en W. geven in overweging de gevraagde medewerking te verle nen. IOnze streek dient het antwoord klaar te H hebben op de grote steun die zij van het fonds genoot. Enkele weken geleden hebben wij in een artikel uiteengezet met welk doel het Prins Bernhardfonds, onderverdeeld in Provinciale Anjerfondsen, bestaat. Wij hebben er toen op gewezen hoe groot de verdiensten waren van dit fonds, dat de culturele zelfwerk zaamheid van het Nederlandse volk wil stimuleren voornamelijk; dat dus waakt over onze harmonieën en koren, over onze toneel gezelschappen en openluchtspelen, over onze oude gilden en onze folklore, kortom, dat zich in de weer stelt voor de cultuur, en dan de cultuur zoals die leeft onder en in stand gehouden wordt door het volk. WEER NIEUWE SUBSIDIES. Dit streven kan niet anders dan onze sympathie en onze steun heb ben en daarom kost het ons geen moeite te schrijven over de grote actie die met name het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant gaat voeren, en daarom ook zal het U geen moeite kosten Uw daadwer kelijke aandacht te tonen voor deze actie. In het collecte rooster 1952 is de periode van Maandag 16 Juni tot en met Zondag 29 Juni 1952 gere serveerd voor de grote landelijke en provinciale actie van Prins Bernhardfonds en Anjerfondsen. Meer bijzonder zal deze actie ge voerd worden -s^nd de verjaardag van Prins Bernhard, in het week end 28/29 Juni. We menen wel te mogen zeggen dat het vorige jaar een bijzonder gunstig jaar is geweest voor het Anjerfonds in onze provincie op de eerste plaats was daar de suc cesvolle grote loterij, die uitgroei de tot een edele wedloop tussen veel Brabantse gemeenten en die een opbrengst had van 96.000. daarnaast bracht de Anjeractie '51 een bruto-bedrag van 35.272. op. Sinds 1948, toen het Prins Bernhardfonds onderverdeeld werd in provinciale afdelingen heeft de opbrengst van de jaarlijkse, actie een zeer sterk stijgende lijn te zien gegeven, en dit is de reden dat het bestuur, waarvan de Commissaris van de Koningin, Prof. Dr. J. de Quay, de zeer ijverige voorzitter is, in 1952 een opbrengst verwacht van 40.000.—, hetgeen 3% cent per inwoner betekent. Het voornaamste onderdeel van deze actie zal wederom de speld jesverkoop zijn. Deze verkoop le verde in vorige jaren zeer goede resultaten op. Laat iedereen zich ook dit jaar weer met de anjer sieren. Voor financieel meer draagkrach- tigen en vooral ook voor bedrijven blijft de inzamelingslij st het aan gewezen middel, om in deze dagen de actie krachtdadig te steunen. Bovendien is deze te meer aantrek kelijk omdat geen schenkingsrecht verschuldigd is en vennootschap pen giften mogen boeken als be- drijfsonkosten. Naast deze twee beproefde me thodes heeft het bestuur van het Anjerfonds een nieuw middel in het leven geroepen. In opdracht van het bestuur is namelijk door de kunstfotograaf Martien Coppens een serie prentbriefkaarten van culturele objecten in Noord-Bra bant samengesteld deze kaarten worden in kunstdruk uitgevoerd. Deze serie van 150 kaarten is in een aantal series van 5 kaarten onder verdeeld en zij omvat 30 regionale mapjes, dus met kaarten van een bepaalde streek en 30 onderwerpen mapjes, dus met 5 kaarten van ker ken, 5 kaarten van kastelen enz. Het aantrekkelijke hiervan is, dat men dus een mapje kan kopen met de prachtigste foto-kaarten van na tuurschoon, oude boerderijen, ker ken en kastelen uit de eigen omge ving zo zijn er ook drie mapjes met foto's uit het Land van Heus- den en Altena en de Langstraat en drie mapjes van de omgeving van Tilburg, waarin ook opnamen van de Drunense Duinen zijn opgeno men. Het zal niet moeilijk vallen met gulle hand te geven aan het Pro vinciaal Anjerfonds, wanneer men bedenkt hoevelen in onze eigen plaats en onze eigen omgeving al van dit fonds hebben geprofiteerd. Hoevele muziek- en zanggezel schappen, toneelclubs en schutters gilden hebben al een belangrijke subsidie uit het Fonds ontvangen. Meermalen hebben wij reeds in deze kolommen een opsomming kunnen geven van de diverse sub sidies die onze Langstraatse vereni gingen waren toegekend. En ook thans kunnen wij dat weer doen, want in zijn vergadering van 5 Juni j.l. heeft het bestuur wederom een 154 subsidieverzoeken behandeltX1 31 verzoeken moesten worden afge wezen, 83 konden er worden inge willigd, terwijl de beslissing over een dertigtal nog even is uitgesteld. Bij de verenigingen, die hun ver zoek zagen toegewezen, treffen we de volgende uit onze omgeving aan: K.A.J., parochie St. Clemens, te Waalwijk St. Blasiusgilde te Heusden en Harmonie ,De Volharding" te Drunen Harmonie „Beatrix" te Drunen Harmonie „St. Jan" Kaatsheuvel Harmonie „Sophia's Vereniging", Loonopzand Zangvereniging „Looft den Heer" te Sprang' Harmonie „Marijke" te Sprang Harmonie „De Eendracht van Nieuwkuik. en Or Gemengde Zangvereniging te Geertruidenberg 200.— 100.— 300.— 275.— 1000.— 250.— 400.— 500.— 250.i 150. En zo zijn er nog 73 andere ver enigingen in Brabant die deze keer weer daadwerkelijk door het fonds zijn gesteund in de uitoefening van hun niet te onderschatten culturele taak. Verenigingen ook die heel Brabant als hun werkterrein heb ben; zo kreeg Het Brabants Orkest 2500.— voor 25 solisten in kleine gemeenten. Thans past 't dat wij onze waar dering tonen voor dit werk, door die werk te steurien metterdaad en in stand te houden; door ook ons deel bij te dragen in dit grote plan, dat ondernomen wordt ter instand houding van onze Brabantse cul tuur, tot instandhouding' van onze harmonieën, onze koren, onze to neelclubs en onze gilden. Wanneer er in de komende we ken van 16 t/m 29 Juni een beroep op ons wordt gedaan, dat wij dan onze plicht kennen, ons sieren met de anjerbloem, onze bijdragen in vullen op de inzamelingslij st, of een mapje prentbriefkaarten van onze eigen schone omgeving kopen; aldus het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant in staat stellen zijn schoon werk voort te zetten. Voorstel tot het verdagen van 't nemen van een beslissing inzake het uitbreidingsplan. Het ontwerp-uitbreidingsplan de zer gemeente heeft van 13 Februa ri tot en met 22 Maart 1952 ter in zage gelegen. Ingevolge de Woning wet beslist de raad binnen 3 maan den over het uitbreidingsplan, ten zij de beslissing met ten hoogste drie maanden is verdaagd. De ontwerper van het uitbrei dingsplan heeft meegedeeld dat hij niet in de gelegenheid is om tijdig van advies te dienen over de inge komen bezwaarschriften. B. en W. zijn dus niet in de mogelijkheid een verantwoord voorstel te doen be treffende het uitbreidingsplan, en stellen daarom voor om met ge bruikmaking van de Woningwet, 't nemen van een beslissing te verda gen tot uiterlijk 22 Sept. 1952. Voorstel tot herziening der straatnamen. Verwezen wordt naar het rapport der raadscommissie, dat reeds aan de leden werd toegezonden. REORGANISATIE BURGER LIJK ARMBESTUUR., Voorstel tot reorganisatie van 't Algemeen of Burgerlijk Armbe stuur en de daarmee verband houdende personeelsuitbreiding der secretarie. Het armen-verzorgingsapparaat in deze gemeente, het Algemeen of Burgerlijk Armbestuur, geeft in zijn huidige organisatievorm niet voldoende mogelijkheid om het ver lenen van maatschappelijke zorg en sociale bijstand te doen geschieden overeenkomstig de opvattingen, welke zich hieromtrent de laatste jaren hebben gevormd. B. en W. menen, dat aan de be zwaren welke aan het Algemeen of Burgerlijk Armbestuur mochten kleven, door een reorganisatie vol doende kan worden tegemoet ge komen. De bemoeiingen welke de ge meente heeft met de sociale voor zieningen, hangen vaak nauw sa-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5