woeniUftg-prijzen VROOM DREESMANN J.pOAt, HET MYSTERIE BOEKBESPREKING 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 JUNI 1952 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 18 JUNI ALLEEN GELDIG WOENSDAG 18 JUNI 2.45 45c 55c 60c 44e 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Sc hortencretonne, prima kwaliteit met grote en kleine noppen, in 5 verschillende tin ten, 80 cm. breed 25 Ongebleekte katoen voor lakens, onze bekende kwaliteit, prima in het gebruik, 150 cm. 180 Grote tuiglederen bood- schaptas met ruim voorvak. Leuke geruite voering. Een zeldzaam koopjel 90 Witte kinderanklets met gekleurd biesje, soepele kwa liteit, een extra goedkope aanbieding Wit kinderschortje van prima katoen met gekleurd wasband gegar- Q C c neerd, 2 tot 8 jaar 3 Wekker met prima uur werk, koperen binnenwerk. In diverse kleuren 60 Schoenborstel met insmeer- borsteltje en grote doos prima schoencrème, naar keuze zwart of bruin «r Sousbras, grote maat,- soepele kwaliteit, in rose, beige, ACq bleu en grijs, per paar tO Theesprits, banketbak- y| yi c kerskwaliteit, 250 gram Preskop uit blik, ex- portkwaliteit, 200 gram jZ Als extra reclame brengen wij U thans onze bekende prima vetlederen werk schoenen met dubbele lederen zolen, tweemaal houtgepend, 40 50 maten 38-48 IZi Plastic botervloot met gekleurd onderstuk en kristal- helderen deksel, Oflc onbreekbaar. <fö Ruiggeschoren deurmat, naturel kleur, grote 75 maat, 40 x 70 cm. «3a Tweepersoons gewatteer de deken, 160x210 cm., zijde met fraai borduursel in terra, groen 50 en bordeaux JtJLm men met te verlenen maatschappe lijke zorg en eisen steeds meer een voortdurend contact tussen dege nen, die met de uitvoering hiervan zijn belast. Teneinde de hiervoor noodzakelijke coördinatie mogelijk te maken, dient naar hun mening een administratief bureau te wor den geformeerd, dat enerzijds be last wordt met de behartiging van alle sociale zaken, welke door of onder verantwoordelijkheid van B. en W. en/of de burgemeester voorziening vragen, terwijl het an derzijds wordt belast met de voor bereiding en tevens met de uitvoe ring van de beslissingen van het Algemeen of Burgerlijk Armbe stuur. De instelling van dit bureau opent tevens de mogelijkheid om meer dan tot nu toe gebruik te maken van terzake kundig perso neel. Het bureau dient te worden gevormd door een in het leven te roepen afdeling ter secretarie, wel ke men de naam „afdeling voor maatschappelijke zorg" zou willen geven. Het bestaande reglement strookt verder niet steeds met de gewijzigde opvattingen betreffende de maatschappelijke zorg en de or ganisatie van een burgerlijke instel ling van weldadigheid. Het is prac- tisch niet doenlijk de nodig geachte wijzigingen in het bestaande regle ment aan te brengen. Daarom is een ontwerp van een geheel nieuw re glement opgesteld. Naar aanleiding van dit reglement wordt opge merkt: De naam „algemeen of burger lijk armbestuur" is te begrensd, terwijl hij naar veler oordeel een vernedering inhoudt van hen, die maatschappelijke zorg nodig heb ben. Het komt daarom gewenst voor, de naam zodanig te wijzigen dat daardoor meer wordt aange duid het ruimere terrein waarop de instelling zich beweegt. Deze naam kan luiden Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg". Het algemeen of burgerlijk arm bestuur telt momeneel zes leden (waarvan 1 vacature). Ter voorko. ming van het staken van stemmen bij het nemen van een besluit ver dient een oneven aantal aanbeve ling Het bestuur der instelling, is derhalve geacht te bestaan uit ze ven leden, waarvan een lid door burgemeester en wethouders uit hun midden wordt aangewezen die als voorz. fungeert en zes leden worden benoemd door de raad. De leeftijdsgrens is 65 jaar voor de thans izittende leden, die 64 jaar of ouder zijn, menen B. en W. de grens te moeten verleggen tot 68 jaar. Aan de leden wordt een presen tiegeld toegekend, gelijk aan dat voor de leden van de raad. Nieuwe afdeling ter Secretarie. De personeelsbezetting van de afdeling voor maaschappelijkk zorg zal voorlopig dienen te bestaan uit twee ambtenaren en een sociaal werkster. Een der ambtenaren wensen R. en W te betrekken uit het bestaande personeel ter secre tarie. De andere ambtenaar, het •hoofd der afdeling, zal buiten hei personeel dienen te worden 'be noemd, omdat deze een ervaren kracht moet zijn die in het bezit is van het diploma maatschappelijk werker. Ook de sociaal-werkster zal uiteraard buiten het bestaand personeel moeten worden be noemd. De eisen welke aan het hoofd der afdeling worden gesteld, recht vaardigen h. i. een benoeming in de rang van commies-chef, de so ciaal werkster zou men voorlo pig willen zien aangesteld in de rang van adjunct-commies le of 2e klasse. 12. Voorstel tot aankoop van grond. Prae-advies 1. I) Verhagen, Lage Zandsehel 110 alhier, is bereid zijn perceel, groot 0.22.30 ha., gelegen aan de Lage Zandsehel aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 1500, inclusief eventuele gewas- en be drijfsschade. Dit perceel is ge schikt voor woningbouw. 2. De erven A. voor de Poorte zijn bereid hun percelen, gelegen aan de Berkdijk, groot resp. 0.95.10 ha. en 0.60.25 ha., aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 11.478.75. Het prijzenbureau voor onroerende goederen zal zich waarschijnlijk met deze prijs ac- i»coord verklaren. B en W. zouden deze percelen de bestemming van z.g. compen- satiegrond willen geven, teneinde te kunnen ruilen tegen grond wel ke moet worden aangekocht voor de woningbouw. De grond kan bij het transport worden aanvaard omdat hij niet verpacht is. 13. Voorstel tot ingebruikge- vinp van het opslagterrein voor •gemeentewerken aan de Mgr. Völkerstraat. Door het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw gemeentewer ken annex brandweergarage, komt de opslagruimte aan de Mgr. Völ kerstraat buiten gebruik. B. en W zouden dit terrein voorlopig in ge„ bruik willen geven aan de jeugdor ganisaties der St. Jozefparochie, die momenteel niet over de nodige ruimte beschikken. Als vergoeding zouden zij bij wijze van retributie een bedrag van 10.per jaar willen vragen, onder uitdrukkelijk beding dat de gemeente het recht behoudt het gebruik te doen beëin digen, indien te eniger tijd aan dit terrein een andere bestemming wordt gegeven. Het 6e deel van Charles Dickens. Het zesde thans verschenen deel van de complete Dickens-uitgave, die Het Spectrum verzorgt, draagt tot titel „In Londen en Parijs". He werd vertaald door Hans van Haaren en bevat de oorspronkelij ke illustraties van Phiz, alias Ha- blöt K. Browne. Dickens schreef deze historische roman, ,,.4 Tale of t.wo Cities", in 1858. Van dit werk getuigt Dickens zelf „Zozeer heb ik mij verdiept in al wat in deze bladzijden ge daan en geleden wordt, dat ik het als het ware zelf doorleefd en doorleden heb". De weergave van de historische situaties uit de tijd van de Franse revolutie is dan ook verbazingwekkend fascinerend. De lezer wordt geheel en al door drenkt met de historische atmos feer, hij wordt geboeid door de on vergetelijke massascènes en de beschrijving van de wanhopige el lende die aan de Revolutie vooraf ging Terwijl in zijn ander werk de persóneniekening meer op de voorgrond treedt, ligt de kracht van dit boek in de grote gebeurte nissen. De geschiedenis wordt ge projecteerd tegen het leven van dokter Manette, de gevangene van de Bastille en zijn dochter LujCie, met wie hij zich na zijn vrijlating in Londen vestigt. Charles Darnay, de verloofde van zijn dochter, trekt in de Terreurdagen naar Pa rijs, waar hij ter dood wordt ver oordeeld. Maar temidden van de overrompelende en nivellerende kracht der gebeurtenissen is er één persoon die in de herinnering van ieder lezer zal blijven Sydney Carton, een stille vereerder van Lucie, de mislukkeling, die Char les Darnay weet te redden en door zijn dood het fiasco van een heel leven uitwist. Beter dan in welke geschied kundige verhandeling ook, kan men in deze roman van Dickens de historische sfeer ondergaan van dit tijdperk, dat in meer dan één opzicht treffende overeenkomsten met onze tijd vertoont. De compo,. sitie van deze roman is uitstekend, Me milieuschildering nog grandio zer dan in zjjn voorgaande boeken, Me typeringen zijn frappant. Voor hen die andere boeken van Dic kens lazen, maar „In Londen en Parijs" nog niet kennen, zal dit boek een ware openbaring zijn. BESCHERMING BEVOLKING. Dezer dagen gaf de stichting Be vordering Bescherming Bevolking -een tweetal brochures uit die ten doel hebben het publiek vertrouwd te maken met de bedoeling en de werkmethode van de organisatie Bescherming Bevolking. „Bescherming Bevolking en U" heeft een louter propagandis tisch karakter het wil op een be vattelijke populaire wijze de men sen vertrouwd maken met het idee •en hen aansporen mee te werken aan het streven de bescherming van de bevolking goed te doen functioneren. Want zonder de me dewerking van iedere Nederlander, hetzij in organisatorisch dienstver, hand, hetzij door maatregelen in het eigen gezin en het eigen huis, zal de Bescherming Bevolking nooit aan haar doel beantwoorden. Vraagbaak „Bescherming Bevolking". Dit boekje is, zoals de titel aan geeft, een vraagbaak. Op een over zichtelijke manier is, zonder veel omhaal, duidelijk de organisatie van de Bescherming Bevolking uit eengezet. Het is een handig naslag, werkje voor iedereen die zich voor de B.B. interesseert of er mee te maken heeft. Mogen beide brochures meewer ken, zo spoedig mogelijk het idee van Bescherming Bevolking bij de Nederlandse burgerij ingang te doen vinden. In de voorbije oorlog is wel degelijk gebleken, dat de burgerbevolking, van wier morele en economische inspanning de strijdkrachten in hoge mate afhan kelijk zijn, een der doelwitten is, waartegen een vijand zijn militair apparaat inzet. INTERNATIONALE MOTORTERREIN-WEDSTRIJDEN TE SCHIJNDEL OP 22 JUNI 1952. Op 22 Juni a.s. organiseert de Motorvereniging „Schijndel" een belangrijke Internationale Terrein wedstrijd welke in Nederland, in dit genre van Motor wedstrijden, nog niet gehouden is. De beste bui tenlandse rijders verschijnen hier aan de start. Van de Engelsen o.a. Leslie Archer, welke momenteel de béste Engelse terreincrosser is en vorig jaar om het Kampioenschap van Engeland eindigde op de twee de plaats. Ook de bekende rijder Eric Cheney neemt aan de strijd deel. Verder komen de beste Zui derburen, de Belgen, aan de start, die ook vorig jaar in Schijndel een grootse indruk hebben gemaakt. Op de eerste plaats de Belgische kampioen, Karei Dom, en de win naar van de wedstrijden te Schijn del van 1951, de Belg Leon Liekens, alsmede de bekende renners A. Verhaegen en A. Roes, die momen teel om 't kampioenschap van Bel gië in de voorste gelederen strijden. Ook de beste Duitsers komen naar Schijndel, o.a. Heinrich Tünnisen en Bernhard Kohier. Met dit bui tenlands elite-corps moeten onze prominente terreinrijders de strijd aanbinden. Wij noemen Frans Bau- doin Kampioen 1951, Henny Riet man Kampioen 1950, de „hoge schoolrijder" Jopie Heukelom, Ap- pie Koning en de nieuwe crack Jan Olynk uit Helmond. Een waardig vijftal, dat in de zware klasse een interessante en boeiende strijd kan ontketenen. Jammer dat men in deze klasse nog niet tot 'n contract kon komen met de Franse Mo torcoureurs, aangezien in Frankrijk op 22 Juni belangrijke wedstrijden voor het Kampioenschap gehouden worden. In de lichte klasse verwachten wij ook een prachtige strijd. Alle can- didaten voor het Kampioenschap van dit jaar verschijnen aan de start, o.a. Harry Meynen, de Kam pioen 1951, de bekende Internatio nale Motorduivel Dick Renoy van de T.T. te Assen, en de nieuwkomer en momenteel de best geklasseerde Sim Schram. In het geheel ver schijnen er een tachtig renners aan de start. De wedstrijden moeten derhalve in serie's verreden worden met een finale. Gestart wordt om 2.30 uur n.m. en de wedstrijden worden verreden onder de regle menten van de K.N.M.V. en de In ternationale Motorrij dersvereniging de F.I.M. De kassa's worden reeds om 10 uur v.m. geopend. Vanwege het te verwachten grote aantal be zoekers, hebben de organisatoren gemeend een voorverkoop van toe gangskaarten te moeten houden en wel bij: Sigarenmagazijn A. v. Hees wijk, Schijndel, Tel. 213; Sigarenmagazijn J. v. Roessel, Schijndel, Tel. 259; H. v. Kaathoven, De Kaaskoning, Boschweg, Schijndel, Tel. 292; L. Mutsaers, Levensmiddelenbe- drijf, Pegstukken 2, Schijndel, Tel. 327; Fa. J. van den Heuvel-Hellings, Markt, Schijndel, Tel. 282; Voor 's-Hertogenbosch en omge ving: Sigarenmagazijn A. v. Hees- wijk, Visstraat 25 's-Hertogenbosch, Tel. 6207. De bezoekers worden zeer spe ciaal aangespoord de aanwijzingen van de Politie-autoriteiten nauw keurig op te volgen, waardoor een viotte aan -en afvoer verzekerd wordt. Extra busdiensten worden ingelegd, terwijl ook de B.B.A.-bus- sen in de nabijheid van het circuit stoppen. Op Vrijdag 20 Juni a.s. is in de Sportrubriek „Sport en Prognose" via de A.V.R. O.-zender een nadere uiteenzetting over deze grootse In ternationale Terrein wedstrijd te be luisteren tussen 12.30 en 1 uur. Al met al belooft het een geweldige wedstrijd te worden en de Motor vereniging „Schijndel" staat borg voor een prima organisatie en in richting. VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers Nogmaals Een oefening die in het water viel Geachte Redactie. In Uw blad van Vrijdag 13 Juni j.l. las ik met interesse „een oefe ning die in het water viel". Er staat onder vermeld, dat de man nen van 't Roode Kruis druk werk hadden voor het bouwen van een vlot. Mag ik er misschien op at tent maken dat niet zij druk werk hadden, maar dat het vlot gebouwd is door ons, verkenners, die daar toevallig juist aan het spelen wa ren. En ik durf gerust te beweren dat ze, als wij er niet waren ge weest, nooit een vlot hadden ge kregen. Op de le plaats was er niet voldoende materiaal en op de 2e plaats kon men geen sjorring leggen. Waarom roepen ze bij der gelijke oefeningen geen verkenners te hulp? Want als het zo moet gaan in tijden van oorlog, is het toch hopeloos. Wij hopen bij een vol gende keer weer assistentie te mo gen verlenen, maar dan op uitno diging van het Roode Kruis, want ook in oorlogstijd moeten wij ver kenners samfenwerken met E.H.B.O. en Roode Kruis. U, mijnheer de Redacteur dan kend voor de verleende plaats ruimte Verkenner André van Wanrooij. Red.: Inderdaad hebben de ver kenners 'n stevig handje geholpen. •En het zou aanbeveling verdienen hen in 't vervolg bij een dergelijke oefening in te schakelen. Overigens moet men niet vergeten dat 't hier een oefening gold, en juist door oefening bereikt men het gewenste doel. DR. KORTMANN, NIEUWE BURGEMEESTER VAN BREDA. De benoeming van mr. dr. C. Kort- mann, burgemeester van Weert en voor zitter van de mijn-industrieraad, tot bur gemeester van Breda, wordt zeer binnen kort verwacht. i Burgemeester Kortmann werd op 12 Juli 1908 geboren te Weert, waar zijn vader griffier van het kantongerecht was. Na 'het gymnasium te Nijmegen te hebben gevolgd ging hij rechten stude ren in deze stad. In 1935 deed hij het doctoraal examen. In 1936 werd dr Kortman benoemd tot burgemeester van Neeritter in Ittervoort (L.Om prin cipiële redenen diende hij in 1941 met een aantal andere Limburgse burgemees ters zijn, ontslag in. In September 1944 werd mr dr Kortmann, die in 1942 was gepromoveerd, benoemd tot burgemees ter te Heer 'bij Maastricht. In 1,946 volg de zijn benoeming tot burgemeester van Weert. In 1945 werd hij voorzitter van de mijnindustrieraad. 1 FEUILLETON VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lodewijk 8) „Daar heb je nu die laatste over val", stortte hij zijn hart uit, „on geveer middernacht ontdekt. Vóór vier uur de volgende nacht lag ik niet in kooi. Geslapen heb ik niet. We hebben heen en weer gesjouwd, de inspecteur en ik, we waren in 't ziekenhuis of onderweg naar het ziekenhuis, of we kwamen er van daan. We moesten naar Hillegom, naar Haarlem, naar Den Haag. Re sultaat? Nihil. En als je dan een tip krijgt dat de dader in 'n schuur huist en je een paar blauwe bonen riskeert, in de hoop dat je je man netje te pakken krijgt, is het zo'n smerige SS'er. „Glück musz' man haben!" zei die kerel. Maar zo is het. En sloof je je nog zo uit, het publiek zegt: die politie van ons? een stelletje sufferds! Je zal zien, die overval gaat de doofpot in tenminste als er geen wonder ge beurt!" Het meisje naast hem lachte zacht. „Is dat zo om te lachen?" vroeg Jochem kregel, nu weer op 't diep tepunt van zijn tobberijen aange land. „Voor U niet, misschien", zei ze. „Ik lach maar bij 't idee, dat ik hier op een mooie voorjaarsavond in 'n donkere laan naar een jongeman loop te luisteren, die me de noden en zorgen van het politiecorps op de ziel bindteen jongeman die ik zelfs van gezicht niet eens ken „Dat kan verholpen worden", zei Jochem impulsief, trok de zaklan taarn uit zijn zak en richtte de lichtbundel zo op zijn gelaat, dat hij niet door 't licht verblind werd. „Zo, nu weet U tenminste met wie U spreekt". Een ogenblik aarzelde hij, nieuws gierig om ook haar gezicht te van gen in de lichtkegel van de lan taarn. Hij was nieuwsgierig wie dit rustige, beschaafde meisje mocht zijn, met wie hij in vijf minuten vertrouwelijk geworden was, ter wijl anders alle meisjes hem ner veus en onhandelbaar maakten. Maar hij bedwong die impuls, knip te de lamp uit en stak haar weer bij zich. „U bent naar mij blijkbaar niet nieuwsgierig", zei ze een beetje ge pikeerd, naar hij meende. Hij was opeens al zijn zelfverze kerdheid kwijt. „O jazei hij onbeholpen, „maar ik dacht, ik durfde Ze legde haar hand op zijn arm. „U zoudt kunnen zeggen, dat U daarvoor te veel héér was". „Nou jaglimlachte hij. „Straks, op de hoek", ging ze voort, „daar bij de lantaarn, moet ik rechtsaf; dan durf ik wel alléén verder. Dan kunnen we elkaar alle bei zien!" „Tja", zuchtte Jochem, en het scheen of er tussen hen opeens een nieuwe vertrouwelijkheid was open gebloeid. „Nu zit ik eigenlijk tus sen twee vuren. Ik zou wel hard naar de hoek willen lopen om U te zien „Vleier!" lachte ze. maar dan is het sprookje ook uit", ging hij voort, „en daar om zou ik tegelijk wel willen dat die laan nog een paar kilometer langer was". „Waarom?" vroeg ze. „Wel", zei hij, plotseling ernstig, „de korte tijd dat ik met U heb lo pen praten, heb ik me voor 't eerst na de avond van die ellendige over val weer eens onbezorgd en prettig gevoeld. „Gedeelde smartschertste het meisje. U hebt zeker buiten de dienst niet veel ontspanning?" „Ach nee", antwoordde hij wat korzelig. „Ik heb een goed pension met een vrije kamer, waar ik naar hartelust werken kan „Werken?" „Natuurlijk! U denkt toch niet dat ik hier m'n leven slijten wil, tot ik misschien eens als hoofd agent wordt gepensionneerd? Nee" ging hij dan vertrouwelijk voort. „Ik heb andere idealen. Ik wil op jacht naar groot wild. Internationa le misdadigers, cocaïnesmokkelaars en zo. En daarvoor zal ik eerst mijn inspecteurs-examen moeten doen, vlot talen spreken, op de hoogte blijven van allerlei nieuwigheden in ons vak, en een beetje jurispru dentiedaar heb je altijd veel gemak van. Nu, en dan ben ik voor zover de dienst het toelaat, nog op de schaakclub, ennezo af en toe fiets ik eens naar 't strand of ga wat zeilen op de Kaag". „Hebt U geen meisje?" Hij wilde alntwoorden met z'ïn steevast gezegde, dat hij voor meis jes geen tijd had, maar dat ging hem, vreemd genoeg, ditmaal niet zo vlot af. „Neezei hij zach ter dan gewoonlijk. Al pratend waren ze de hoek ge naderd en het volle licht van de lantaarn viel nu op het gezicht en figuur van het onbekende meisje. Jochem zag met een vreemd gevoel van onbehagen, dat ze weliswaar eenvoudig, maar zeer goed gekleed gingeen witlinnen jurk van geraffineerd-eenvoudige snit deed haar gebruind gezicht met het naar achteren gekamde, donker-krullen- de haar en de bijna zwarte ogen verrassend uitkomen. Ragfijne kou sen omhulden een paar goedge vormde benen en ze droeg lage, sportieve schoenen. Jochem keek haar aan en vond haar een sprook jesprinseszo mooi was ze, en zo vér van hem verwijderd. Het leek of het lantaarnlicht plot seling onbarmhartig hun ware ver houding onthulde. Hij een flinke, rijzige jongeman, netjes in de kle ren, maar slechts een hulp-agent van politie zij een meisje, blijk baar afkomstig uit kringen die voor hém wel immer gesloten zouden blijven. Ze stak haar hand uit. „Nu U me hebt gezien, wil ik me ook meteen maar voorstellen. Ik heet Mar ja Ter weeghen, en ik dank U wel voor Uw vriendelijkheid, meneer „Verkruysen", haastte Jochem, en hij voelde zich een onhandige boerenpummel. „Alléén maar Verkruysen? Hoe nog méér?" „Eh.Jochem Verkruysen..." Nog nooit had hij Jochem zo een snertnaam gevonden, en hij ver wenste z'n oom, de kruidenier, die voor hem peet had gestaan. „Nu dandag Jochem! En bedankt!" Een ogenblik hield hij haar hand in de zijne. „Dag juffrouw Terweeghen", zei hij toen vormelijk. Nu lachte ze voluit en liep snel weg. Een ogenblik aarzelde hij, toen riep hij: èn bedankt!" Zou ze 't gehoord hebben? Hij zag in de schemering haar arm om hoog gaan. Ze had 't gehoord. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6