Waalwijkse en Langstraatse Courant m HOOFDPIJN 7 EEN VRAAG AAN ONZE OUDERE MEISJES. Jaarvergadering K.A.B* Zeiiuwrust. DE JEUGD VERDRONG DE OUDEREN. Sproeten? SPRUTOL VRIJDAG 20 JUNI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week N HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 50 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187S SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO' n i miwiK HARMONIE „ST CRISPIJN" WORDT OVERGEDRAGEN AAN BURGERIJ. In de door een 60-tal leden bezochte jaarvergadering van de afdeling Waalwijk van de K.A.B. die Woensdagavond in zaal 20, thans herdoopt in St. Jozefzaal, van de Gildenbond werd gehouden, is het wel en wee van de vereniging gedu rende het jaar 1951 de revue gepasseerd. Of de balans overslaat naar het wel of het wee Er was de onverkwik kelijke geschiedenis van de bestuurswisseling, er was een teruggang van leden, het ge mengd koor is een stille dood gestorven, de Harmonie moet worden overgedragen aan de burgerij we kunnen ons niet onttrekken aan de idee, dat deze feiten, de somberste, maar ook de voornaamste waren die ter vergadering ter sprake werden gebracht. De voorzitter van de afdeling, de lieer A. v. Well, die de leden ver welkomde, noemde het een eer de gouden jaarvergadering te mogen leiden. Het gouden jaar was een veelbewogen jaar geweest. En de voorzitter wees op de bestuurs wisseling, toen de jeugd de oude ren verdrong. Wat de oorzaak hiervan was We Weten 't niet, aldus spreker het ging niet zon der pijn. De ouderen, die jaren lang de vereniging bestuurd had den, werd plotseling deze be stuursfunctie ontzegd, 't Is de- noodlottige consequentie van het bestuursschap De pers en andere personen hebben minder vriende lijk over ons geschreven en gespro_ ken ons werk werd betiteld als een kwajongensstreek de vooruit zichten voor ons waren niet guns tig. Maar we- zijn begonnen we hebben zelfs twee overwinningen behaald, want op de eerste plaats, we zijn gebleven en voorts is er zelfs vooruitgang te constateren. En dan wees de voorzitter op het groepje leden, dat zich vormde tot een comité ter viering van het gouden jubileum en dat ook na dat jubileum zijn werk voortzette. Hij dankte de ere-voorzitter en de ere-leden voor alles wat zij voor de K.A.B. hadden gedaan. Hard was de slag voor de man die 36 jaar bestuurslid was geweest. In hem eren wij ook C. P. Didden en Stokwielder. Mogen zij nog jaren getuigen zijn van het werk der jon geren, wier bedoeling eerlijk is. Na enkele woorden gewijd te heb ben aan de R.K. Bond van Ouden van Dagen bracht hij dank aan de Middenstand van Waalwijk de le_ den, die natuurlijk goede leden van de coöperatie moesten zijn, moesten toch naar waarde weten te schatten hetgeen de K.A.B. het afgelopen jaar aan de Middenstand te danken had gehad en spr. wees op de advertenties in de feestgids en op de prijzen die beschikbaar waren gesteld voor het Rikcon- cours Hierna las de tweede secretaris ■de notulen en het jaarverslag (van Brie kwartier) voor. HET JAARVERSLAG. Aan het jaarverslag van de se cretaris der K.A.B.de heer Jae. M. Didden, ontlenen wij het vol gende Op 31 December 1951 bedroeg 't ledental 960, niet vakbondsleden 30, I.G.O.-leden 2, de Par. Sectie St. Clemens telt 258 leden, hetgeen dus een totaal ledental betekent van 1250; het vorig jaar bedroeg liet totale aantal echter 1319, zodat er dit jaar een teruggang was van 69 leden. Naast de K.A.B. kent men de onderorganisaties van de K.A.J. die ongeveer 280 leden telt, fan de K.A.V. met pl.m. 100 leden, terwijl ook de V.K.A.J. nog met een kleine groep vertegenwoordigd is. Het jaarverslag memoreert ver der de ingrijpende bestuurswijzi gingen die vorig jaar hebben plaats gehad. F. Smolders, A. Duy- velaar en C. Didden boden hun ont slag aan. A v. Well werd de nieu we voorzitter. In het kader van het winteront- wikkelingswerk werden weer een 5-tal ontwikkelingsavonden gehoii_ den, gewijd aan het communisme. Ook werd er weer een Kinder- St. Nicolaasfeest georganiseerd. Credo Pugno, welke club 22 le den telt, was weer actief bezig op verschillend terrein. Onder het bestuur van Credo- Pugno ressorteert ook het Kanun nik van Schaikfonds dit fonds plaatste ruim 1000 thermometers en in 1951 werd een bedrag van 920.46 bijeengebracht. Het aantal Donateurs van Her wonnen Levenskracht is gestegen van 530 tot 942 dit jaar hoopt men zelfs de 1000 te bereiken In totaal werd door deze afdeling 5189.11 ontvangen en 5191.22 uitgegeven, een vorig kassaldo sloot echter ook dit jaar nog guns tig af. In het hoofdstuk Kajotters me moreert de secretaris de grote ac„ tiviteit van deze onderorganisatie, waarin de heer Antoon Hurkmans de heer Jacques Swinkels als voor_ zitter opvolgde. Enkele woorden worden ook ge wijd aan de Kajotters van St. Cle mens, die zich ook kenmerken door een vrij grote activiteit van de meeste leden, welke activiteit tot gevolg had, dat de aflossing van het mooie nieuwe gebouw bij na een feit is. Ook de activiteit van de K.A.V., ook in de parochie St. Clemens, wordt onder de loupe genomen en ook hier is het resultaat geen on bevredigend beeld. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door M1JNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Bij de Centrale Volksbank werd in 1951 ingelegd 62128.97 en terugbetaald 56210.03 er werd dus 5918.94 meer ingelegd dan terugbetaald. Op 31 December 1951 waren 201 gezinnen aangesloten bij het Ge zinszorgfonds, dat betekent een vermeerdering van 41 gezinnen vergeleken bij 1950. In 38 gezinnen "zijn 639 gezinsverzorgingsdagen verstrekt a 2.50 per dag. 't Verzekerd kapitaal bij de Le vensverzekeringsmaatschappij Con cordia is in Februari l.i. gestegen met een bedrag van 3.670.000. het totaal verzekeerd kapitaal van Concordia bedraagt ruim 188 mil- tioen gulden. De inkomsten van de Ziekenkas bedroegen 2.428.52, de uitgaven -ƒ 2.094.68 gedurende het jaar 1951 hebben weer 15 leden be dankt. Het ledental van de Steenkolen- inkoopvereniging bedraagt 326; door de leden werd 5473 H.L. steenkolen afgenomen. Met een behoorlijk aantal deel nemers werd dit jaar weer met de gewestelijke sociale school begon nen. Uitgebreid gaat het jaarverslag dan in op het Gouden jubileum van de afdeling Waalwijk, dat op Zondag 21 October werd gevierd. Dan worden de ontspannings verenigingen aan een beschouwing onderworpen allereerst de Har monie St. Crispijn, die ook dit jaar weer ijverig heeft gerepeteerd en bij verschillende gebeurtenissen haar medewerking heeft verleend. Het was een grote teleurstelling voor de Harmonie, dat haar veer tigjarig jubileum niet met 'n groots opgezet feest gevierd is kunnen worden. Eensdeels werden de plannen voor dit feest doorkruist door de voorbereidingen voor liet vijftigjarig jubileum van de K.A.B., van de andere kant kwamen voor het groot Nationaal Muziekcon cours, dat men zich voorgesteld had te geven, niet voldoende in schrijvingen binnen, zodat dit geen doorgang kon vinden. Ook liet instrumentenfonds van de harmonie beantwoordt niet aan de gestelde verwachtingen. Er be staat dan ook geen kans, dat bin nen afzienbare tijd een nieuwe be zetting instrumenten aangeschaft kan worden. De toneelvereniging D.V.S.V gaf rond Vastenavond enkele goed gc_ slaagde uitvoeringen, maar we gens ziekte van de regisseur kon het toneelstuk, dat men van plan was geweest met het jubileum op te voeren, geen doorgang vinden. Meermalen heeft men van het optreden der Zangvereniging St. Caecilia kunnen genieten, maar 'i verslag moet er toch zijn spijt over uitdrukken, dat de ambitie van dé leden over het algemeen veel te wensen overlaat. Vooral de dames moesten meer en beter naar de re petities komen. Het verslag sluit dan met een woord van dank tot allen die de vereniging hun medewerking heb ben verleend, vooral aan de eerw. adviseur, de Eerw Overste en Broeders van de St. Petrusscholen, die de K.AB,. steeds ten dienste waren, terwijl tenslotte de Vasten, brief van de Nederlandse vis" ^schoppen wordt gememoreerd, 'waarin wordt gewezen op het ge- •bed in het huisgezin en vooral wordt aangedrongen op het geza menlijk bidden van het rozen, hoedje. De voorzitter dankte de heer Jac. Didden voor zijn jaarverslag en hoopte dat hij weer spoedig her steld zou zijn, hij dankte de 2e se cretaris J. v. d. Wiel voor 't voor. lezen van dit lange verslag. Hierna kwam de penningmeester aan het woord, die de financiële toestand van de vereniging uit de doeken deed. Ons werd verzocht niets hierover te publiceren. Het lid van de controle-commis sie, de heer Gloudemans, kon mee delen dat alle bescheiden in de beste orde waren bevonden De K.A.B., die op bijzondere wij. ze is toegewijd aan de H. Jozef" zal de devotie voor deze grote Hei lige weer gaan invoeren. In dit verband werd hierna het St. Jozef, beeld door de eerw. Heer Advi seur ingezegend het beeld zal een plaats krijgen in zaal 20, waarvan de naam St. Jozefzaal zal zijn De adviseur spoorde hierna de leden aan bijzondere vereerders te zijn van de Sterke Jozef vooral, zoals hij in de litanie wordt ge noemd. Een van de gebreken van deze tijd was het ontbreken van de deugd van sterkte. Hij vroeg bijzondere aandacht voor Credo Pugno en voor de Sociale School, die wanneer zij begon niet over le den te klagen had, maar wel over standvastige leden nu waren er maar 11 overgebleven. De jeugd moest opgevoed worden tot flinke, degelijke, sterke jonge mensen. Hierna werden onder de leden die alle ontwikkelings-avonden hadden bezocht, en dat waren 55 •leden, sigaren en sigaretten ver loot. Bij de mededelingen stelde het, bestuur voor voortaan plaats te doen bespreken bij eventuele uit voeringen. Maar de vergadering was van mening Wie 't eerst komt 't eerst maalt en het blijft zoals het altijd geweest is. Er zullen ook maatregelen wor den getroffen tegen de jeugd, waarvan men bij uitvoeringen steeds een grote hinder onder vindt. KOSTEN VAN HARMONIE DRUKKEN TE ZWAAR. Dan bracht de voorzitter de Har monie ter sprake, die zeer grote fi nanciële moeilijkheden ondervond. Er waren stromingen in de K.A.B. die de Harmonie hiervan los wil den maken en wilden overdragen aan de Waalwijkse gemeenschap. Het bestuur had deze kwestie be sproken en men was tot de conclu sie gekomen dat men, als K.A.B., de harmonie met haar oude instru menten, niet meer kon- bekostigen. Waarvoor diende de harmonie? De K.A.B. had één keer per jaar de harmonie nodig, wanneer men naar Elshout ging. En voor de rest trad die harmonie op bij serenades, bij- nationale feesten e.d. Waarom, vroeg de voorzitter, moeten wij een Harmonie in stand blijven houden ten laste van ons, en ten voordele van de Waalwijkse gemeenschap. We kunnen ons deze luxe niet meer permitteren. De kosten worden ie der jaar hoger. Een lid van de Harmonie, die er op wees hoe men vroeger hier nooit moeite mee had gehad, merkte op, dat het verschillende leden pijn zou doen, en vroeg vervolgens of er in derdaad een mogelijkheid was tot overname door de burgerij en of alle leden van Crispijn leden van de K.A.B. waren. Op de laatste vraag moest de voorzitter antwoorden dat er in derdaad leden waren die geen lid waren van de K.A.B., ondanks her haalde aandrang. Betreffende de mogelijkheid antwoordde hij, dat hem bekend was dat er reeds offi cieuze stappen waren ondernomen om mensen uit de burgerij voor dit doel te winnen. Mijnhardt's Hoofdptjnpoeders. Doos 47 ct Nadat men nog wat over en weer gepraat had, met name over de kwestie van de overname der in strumenten, welke kwestie later wel geregeld zou worden, besloot de vergadering eenstemmig afstand te doen van de Harmonie en ze over te dragen aan de Waalwijkse burgerij. Het bestuur en leden van de harmonie, die hiermee nog niet op de hoogte waren, zou dit besluit meegedeeld worden. VERENIGINGSKWESTIE. Bij de rondvraag werden ver schillende kwesties, die de vereni ging direct raakten, behandeld. Zo vroeg de heer Roestenberg hoe het kwam dat de vakbonden voortaan zaalhuur moesten betalen in de Gildenbond. Men liep zo toch het gevaar dat de vergaderingen voortaan in een café werden gehou den waar men geen huur hoefde te betalen en men bovendien nog een borreltje er bij had. En hij vroeg ook hoe het zat met de Ouden van Dagen en de verwarming. „Nieuwe heren, nieuwe wetten", antwoordde de voorzitter; het be stuur moest ook de exploitatieba lans van het gebouw (dat men, hij zou bijna zeggen, jammer genoeg had) in evenwicht zien te houden. In het algemeen bestuur was deze kwestie met de afgevaardigden van de vakbonden besproken. Boven dien kregen de vakbonden geld van hun hoofdbestuur, o.m. voor zaal- huur; had men geen gebouw, dan moest men die ook betalen en bo vendien gebeurde het in afdelingen als Tilburg en Den Bosch ook. Ca fe's die geen zaalhuur vroegen, hielden zich niet aan de voorschrif ten van de Horeca. De Ouden van Dagen waren wel kome gasten, aanvankelijk kwamen de verwarmingskosten voor reke ning van het Comité Ouden van Dagen van Waalwijks Belang; nu men gasverwarming had, was dat een beetje moeilijker; men had be rekend dat dit ongeveer 300.per jaar zou kosten. Voor de afgelopen winter had men 250.— van het Comité gehad, terwijl de Ouden van Dagen zelf 50.hadden bijgedra gen uit hun donateursgelden. De heer Gloudemans, die infor meerde haar de Gemengde Zang vereniging en die opmerkte dat 't salaris van de directeur ook maar niet meer door moest gaan wanneer er toch geen animo was, kreeg als antwoord van de voorzitter, dat 't bestuur indertijd gevraagd had aan het bestuur van het koor hoe het met de repetities ging; er bleek niet meer gerepeteerd te worden, maar er zou rond Pinksteren een alge mene ledenvergadering bijeenge roepen worden; ook hier was ech ter niets meer van gekomen, zodat de voorzitter dacht dat de vereni ging een stille dood was gestorven. De kwestie van het salaris zou zo voordelig mogelijk geregeld wor den. Er werd voorts nog van gedach ten gewisseld over de viering van de Nationale Feestdag, waaraan in Waalwijk niets gedaan werd; men besloot eens overleg te plegen met Waalwijks Belang en de patroons, terwijl het bestuur ook zou over wegen volgend jaar de Bedevaart naar Elshout vroeger of later te houden. En zo kwam het einde van deze geanimeerde jaarvergadering, die door de voorzitter op de gebruike lijke manier werd gesloten. NIEUWS VAN „BAARDWIJKS TONEEL". Van „Baardwijks Toneel" kunnen wij U het volgende meedelen om trent hun programma voor het a.s. seizoen. Op 20 en 21 Sept. zal „Baardwijks Toneel" op uitnodjging van de ju bilerende plaatselijke afdeling van „Herwonnen Levenskracht" in Waalwijk een tweetal uitvoeringen geven van het blijspel „Schandaal in de Groene Kakatoe", welk blij spel het afgelopen seizoen wegens familie-omstandigheden van één der hoofdrolspelers geen doorgang kon vinden. Op 2e Kerstdag brengt men in 't Baardwijkse Patronaat het toneel spel „Adieu en Au Revoir" van Chr. van Bommel-Kouw en H. Bakker voor het voetlicht, welk spel daags daarna in Waalwijk wordt gespeeld ten behoeve van de Waalwijkse do nateurs. Tot slot van het seizoen geeft men een vertolking van de voor het to neel bewerkte roman van A. M. de Jong „Flierefluiters Oponthoud", waarvan men met Vastenavond zal kunnen genieten. Met vreugde constateren wij deze activiteit bij het Baardwijks Toneel, dat weloverwogen reeds nu met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen begint. DRIELING GEBOREN. Woensdagmorgen 18 Juli had er in het St. Nicolaas-Ziekenhuis een wel zeer blijde gebeurtenis plaats, toen Mevr. v. Loon-Slaats, wonen de 2e Zeine 39 alhier, het leven schonk aan een drieling. En laten we er aanstonds bij vermelden dat de Hoofdzuster ons kon meedelen dat de toestand van de moeder en haar drie zoontjes zeer bevredigend was. Dokter Lenglet verleende me dische assistentie bij deze bijzon dere gebeurtenis. De 3 broertjes kregen de namen: Franciscus, Gerardus en Cornelis. De heer en mevr. H. van Loon- Slaats hebben na deze blijde ge beurtenis thans 4 kinderen. Wij wensen de ouders van harte geluk en dat de drie gebroeders in goede gezondheid tot vreugde van hun ouders mogen opgroeien. NIEUWE PFAFF-ZAAK. De firma M. v. d. Hammen Zn. heeft haar handel in Pfaff-naaima- chines verplaatst van Stationsstr. 63 naar Stationsstraat 81, waar vroeger de firma P. Smelt was ge vestigd. Het pand heeft een ware metamorphose ondergaan. Men stapt nu binnen in een ruime, lich te winkel met helder geschilderde wanden en een prachtige parket vloer. De meubilering is sober en practisch: er is volop ruimte om de naaimachines op te stellen, zodat de klant gemakkelijk een overzicht krijgt over wat hem geboden wordt. Een uitstekende verlichting vervol maakt het winkel-interieur. Achter de winkel ligt een keurige kantoor ruimte en daarachter is de woon ruimte ingericht. Het metsel- en timmerwerk werd vefzorgd door de fa. M. Kleijngeld, het schilder- I werk door de fa. v. d. Pas en de verlichting door de fa. Strijk. Het geheel maakt een uitstekend i verzorgde indruk en zal ongetwij feld ten goede komen aan de ver koop van het artikel: de bekende Pfaff-naaimachine. Vandaag wordt de zaak op Stationsstraat 81 ge opend. C.H. KIESVERENIGING WAALWIJK. In de Christelijke H.B.S. hield de Christelijk-Historische Kiesver_ eniging van Waalwijk een bijeen komst, waarop het woord gevoerd werd door drs. D. Schouten over sociale vraagstukken en liet Ka merlid mr. W. F. E v. d. Feltz over „Nederland in gevaar. Is red_ ding mogelijk Drs. Schouten sprak naar aan leiding van het nieuwe artikel over de sociale politiek in het program van beginselen van de C.H.U., ge baseerd op wat de H. Schrift zegt over sociale vraagstukken. De spreker gaf daarvan een overzicht en kwam tot de conclusie dat de mens als redelijk schepsel, gescha. Jullie zijn geen kinderen meer. De school ligt al meerdere jaren achter je en jullie hebben je werk gekregen in de fabriek, op het ate lier, in de winkel, in de huishou ding en op al die andere plaatsen, waar het moderne meisje gebruikt wordt. De dag brengt volop zijn bezig heden, en in de avonduren moet je hier en daar wat helpen, kousen stoppen, wat naaien, omwassen, of schoon je eigenlijk zo moe bent en zo weinig zin hebt. Het is maar een overgangstijd perk, want het uur komt naderbij dat je definitief je levensrichting gaat bepalen. Voor enkelen zal die richting hen wijzen naar het kloos ter. Het overgrq'te deel verlangt met heel haar wezen om samen met een goede echtgenoot een huisgezin ,te stichten en kinderen groot te brengen. En in de stille uren van de avond, als de gedachten vrij hun loop gaan, dan droom je van je toe komst en je verbeeldt je reeds de weelde die een huisgezin bevatten kan. Wat doe je om de taak die je daar wacht, goed te vervulleri? Het leven is niet slechts een spel der zinnen, maar heeft een diepere betekenis. De kinderen die je krij gen zult, zij vragen niet alleen dat je ze groot zal brengen, maar dat je hen zal maken tot mensen van ka rakter, doordrongen van de chris telijke geest, die ook hun leven moet besturen. Weet je reeds hoe je dat alles aan zult pakken? Niet? Wat doe je dan om dat alles nog te leren? Je kinderen moeten vrien delijk zijn, lief voor vader en moe der. De jongens moeten kerels wor den en geen mietjes, en de meisjes moeten fijne vrouwen worden en geen wijven. Weet je al, hoe je dat moet bereiken? Ben je zelf al een fijne vrouw? Je meent toch niet dat je doch tertjes dat zullen worden als je 't zelf niet bent? De opvoedkunde leert, dat de be langrijkste leeftijd van de opvoe ding der kinderen begint bij hun geboorte en duurt tot aan hun zesde jaar. De fouten, die dan -gemaakt worden, blijven practisch heel hun leven een nawerking behouden. Je kent misschien wel van die gezin nen waar moeder steen en been klaagt omdat de kinderen zo onge- zeggelijk en lastig zijn. De oorzaak ligt waarschijnlijk mede in het feit dat de moeder in de eerste jaren niet goed wist hoe zij ze aan moest pakken. Wat denk je daarmede te gaan doen? Als je de fouten niet eens kent die daar gemaakt wor den, hoe zul je ze dan voorkomen? Je droomt je toekomstig huis ge zellig en ordelijk. Immers, alleen waar orde heerst, daar is gezellig heid en goede geest. Maar weet je al hoe je een huis plezierig in kunt richten? Versta je al de kunst om met een klein salaris toch een sfeer van huiselijkheid te scheppen, zo dat je man weer blij is als hij 's avonds aan tafel zit? Bij weerbarstige; Sprutol-Sceik Je wilt doen wat je kunt om je kinderen gezond en sterk te maken. Maar heb je er enig idee van hoe je dat doen moet? Hoe kun je in deze dure tijd toch een maaltijd voor hen hebben, die naast zijn de gelijkheid ook de nodige afwisse ling biedt? Meisje, droom, droom gerust over je mooie toekomst. Je taak is ver heven en groots. Maar stel je ook de vraag: Ben ik in staat om zulk een taak te volbrengen tot mijn ei gen geluk en dat van hen, die mij dierbaar zijn? pen naar Gods Beeld, zijn taak en roeping moet kunnen vervullen. Vervolgens gaf drs. Schouten een overzicht van de geschiedenis der sociale politiek in Nederland om aan te tonen dat de christelijken wel degelijk daarin hun aandeel hebben gehad. Hij stelde als ideaal de doorwerking van de christelijke gedachte in de sociale voorzienin gen en eindigde zijn rede met een aansporing. Baron v. d. Feltz constateerde een lauwheid in de politiek en weet dat aan twee oorzaken op de eerste plaats aan het feit dat de buitenlandse politiek ons te zeer in beslag neemt en op de tweede plaats aan de redenering van ve len dat er toch niks verandert. Toch meende mr v. d. Feltz dat er wel degelijk igts moest verande ren en wel wat hij noemde het so, cialistisch bewind van de laatste jaren, dat hij een ramp vond voor ons volk. Hij vroeg zich af of na 25 Juni dit bewind zou worden voortgezet of dat 1952 het jaar zou zijn van de afrekening. Hij meende dat er een eind moest komen aan de rooms-rode coalitie, speciaal aan het rode gedeelte daarvan. Als ideaal zag hij dat wat God in Zijn H. Woord heeft geleerd tot uitdrukking gebracht wordt in het landsbesuur. Redding van liet in socialistisch gevaar verkerende Nederland achtte hij mogelijk door een beleid op christelijke grond slag, d.w.z. met erkenning van het Individu als beeld van God en door rekening te houden met Gods Woord in het bestuur Nadat er twee coupletten van 't Wilhelmus waren gezongen, was er gelegenheid tot discussie. GROTE BONTE AVOND. Op Zaterdag 12 Juli zal, zoals wij reeds eerder berichtten, in zaal „Thalia" door de Bond Ouden van Dagen een bonte avond worden aangeboden van Muziek, Zang en Humor. Het zal inderdaad een bon te avond worden: Tom Burmanje zingt zijn levenliedjes, het Duo v. Engelen komt met humor en zang, het Kinderkoor „Cantabile" o.l.v. J. Hesselberth zingt de nummers waarmee men op het concours in Loon op Zand zo'n groot succes be haalde, Piet Mulders zal piano spe len en Frans v. d. Straeten accor deon. 't Orkest „The Melody Band" o.l.v. Piet v. d. Hoven zal ook mu ziek maken, terwijl de Zangvereni ging van de Ouden van Dagen zelf, „Nieuwe Bloesem", o.Lv. Fr. Schil ders, ook zal optreden. De ouden van dagen zullen historische dansen dansen en bij wijze van vogelpik zal ook het bekende koek loten plaats hebben. Het zal een genoeglijke opening worden van de kermis 1952. ONGELUKKEN. Toen de heer v. d. M. alhier, Woensdag om pl.m. half 6 op het Laageinde fietste, moest hij plotse ling uitwijken voor een klein meis je dat op haar fiets sprong; toen dit meisje nog meer de rijweg opkwam moest hij nog verder uitwijken, hetgeen tot gevolg had dat hij in aanraking kwam met een hem juist passerend wielrijder. De heer v. d. M. sloeg tegen de grond en werd in een nabij huis binnengebracht, waar dokter Mannaerts, die juist ter plaatse was, hem behandelde. Genoemde dokter bracht hem ver volgens huiswaarts. Hij constateer de een lichte hersenschudding. Op de speelplaats van de St. Pe trusscholen alhier viel de jonge Lambert v. Beers uit de Putstraat dermate dat hij z'n arm brak, waarbij Dr. Langemeijer de eerste hulp verleende. BRABANTSE ZEILWEDSTRIJDEN. De grote zeilwedstrijden op de Maas bij Heusden zullen dit jaar plaats hebben op Zondag 29 Juni aanstaande. BEZOEK. Veertig Hengelose schoenwinke liers en schoenmakers zullen op Maandag 30 Juni a.s. een bezoek brengen aan de Timtur-schoenfa- briek en de lederfabriek „Amstel" te Waalwijk. NIEUWE WEGEN IN - BRABANT. Er is overeenstemming tussen de Provinciale Waterstaat van de pro vincies Gelderland, Noord-Brabant en Limburg over de Noord-Zuid verbinding in het Land van Maas en Waal. Hiermee is het pad ge- effend om de aanleg van deze weg als werkverruimingsobject naar vo- r ente brengen, zo deelde minister Albregts in- de'Eerste Kamer mee. Voorts is het traject Eindhoven Leende op de route Eindhoven naai de Mijnstreek gereed gekomen en hqt werk aan het verdere doortrek ken van deze route wordt in de ko mende jaren voortgezet. Ook zijn er studies gaande over de verbinding van Tilburg en de Langstraat met het centrum van het land. Deze mededelingen werden ge daan bij de behandeling van de ont wikkelingsplannen voor de ver schillende gebieden, waar industria lisatie bijzonder gewenst is met het oog op de bestrijding van de aldaar heersende werkloosheid. Mr. Stein- kühler (KVP) had speciaal aan dacht gevraagd voor Brabant en 't Land van Maas en Waal welke er, volgens hem, niet te best zijn af gekomen De advies-commissie schenkt thans aandacht aan de Kempen, de Langstraat en de Bies- bosch, terwijl de problemen van de Peel en van bepaalde Maasgebie den nog door het provinciale be stuur worden bezien. s}: Wij hopen nu maar dat de studie over de verbinding Tilburgde Langstraat en het centrum van het land niet te lang zal duren, want steeds harder klemt dit vraagstuk en iedere dag wreekt zich 't vraag stuk onzer verbindingen op indus trie en handel. Jammer dat we niemand in de Kamers hebben, die zich nu eens meer speciaal met de belangen dezer streek wil en kan bezig hou den, en zal dit na de verkiezingen beter zijn? Wij betwijfelen het ten zeerste.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5