VROOM Si. DREESMAM woens dag;. prijzen NIEUWE STRAATNAMEN HET MYSTERIE 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 JUNI 1952 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 25 JUNI 19c 35^"~4Ö'' in de Gemeente Loonopzand FEU1LLETON Een levensschool voor onze oudere meisjes te Waalwijk HOOFDSTUK VI. DE OVERVAL BIJ BENNEBROEK 'Oterhanv Voor strand en bad! Leuke ruime plastic badtas in rood, groen of A 95 blauw Opvouwbaar trommeltje, van buiten oranje en van binnen crème gelakt. Zeer handig en on misbaar voor Uw uitstapjes of naar het werk 60 Limonadeglas, prima helder glas, leuke uitvoe- "yF1. ring, 6 stuks voor Flanellen Zomerdeken In mooie streepdesslns c 75 gr. maat 155x200 cm. Agar vruchtenblok* jes, 200 gram Tutti-frutti, pracht melange, 250 gram Damesparapluie, 12 baans, overtrokken met prima stof in mooie streepdes- g 9Q Babytruitje van prima on gebleekte katoen, aardige dessins, keurige QCc afwerking V D Werkhemd van doorweven stof, kleur- en wasecht, met borstzak. In blauw a 95 en beige, alle maten T1» SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Prima lingeriekatoen in alle kleuren ook mals, lila, groen en bois de rose, 80 cm. «a 20 breed, per meter I Witte zakdoek met ingeweven rand, keuze uit 3 verschillende maten, 30x30 cm. 40x40 cm. 50x50 cm. Japonic houdervullingen in rose, wit, zalm, bleu, -3 it c beige en grijs Wilton deurkleedja in Perzische patronen, 9Q flinke maat 40 x 70 Verguld damesarmbandje met veiligheidsketting, uit voering ir> 2 verschillende schakels. In luxe a 45 doosje I» „Daar heb je 't al", zei de heerln Malens, „ik verlang stemming". Het resultaat hiervan was ,dat het voorstel van B. W. met 11 tegen 4 stemmen (Elshout, v. Kuik, Groot- swagers en Mallens) werd aangeno men. De punten vóór de rondvraag ga ven geen reden meer tot op- of aan merkingen. RONDVRAAG. De heer Beerens vroeg nogmaals de aandacht voor de noodwoningen in de Mgr. Völkerstraat, die nog steeds niet waren aangesloten op de gasleiding. Hiervan stond de voorzitter ver steld; indertijd was de kwestie be sproken met de directeur en zou er binnen enkele dagen in voorzien worden. Onverwijld zou hij weer contact opnemen. De heer v. Kuik vroeg de aandacht voor het adres van v. Valderen die nog steeds met zijn kapotte bak oven zat die hem maandelijks een grote schadepost bezorgde. Er was contact opgenomen met Den Haag, antwoordde de voorz., maar daar ging alles erg langzaam. elk geval, de zaak had de bij zondere aandacht van B. en W. De heer v. d. Lee vroeg de atten tie voor de landwegen; het vorig jaar waren op verschillende wegen de hekken van de weiden terug gezet, zodat de weg 12 meter breed werd. Maar, betoogde hij, de boe ren kunnen moeilijk aanzien dat er brede stroken ongebruikt blijven liggen, en ze hebben de hekken weer op hun oude plaats gezet. De fietspaden en sloten die er aange legd zouden worden, blijven achter wege. Dat is de boeren eigen, antwoord de de voorz., om de afzettingen zo ver mogelijk te plaatsen en dat U ze gelijk geeft is ook heel begrijpe lijk. Maar we zullen toch zo vrij zijn ze weer terug te zetten. We hebben 70 km. landwegen te on derhouden en we trachten alles zo veel mogelijk te bespoedigen. Nog bijzonder vroeg de heer v. d. Lee" de aandacht voor de Leisteeg, waar sinds de bevrijding niets meer aan gedaan was, en toen sloot de voorzitter de vergadering. Teruggegrepen op de historie en gedacht aan verdienstelijke personen Iji de vergadering van de raad van Loon op Zand, waarvan 13 elders in dit blad een verslag vindt, werden ook nieuwe straatnamen vastgesteld. Een commissie uit de raad, bestaande uit de heren Fr. v. Tilborg, J. Beerens en Fr. Elshout had deze zaak bestudeerd en kwam met een toegelicht voorstel; waar geen namen waren, werden namen gegeven, niets-zeggende namen werden veranderd, te lange straten werden in tweeën gesplitst, namen die in Kaatsheuvel en Loon op Zand gelijklui dend waren, werden veranderd. Bij het kiezen van straatnamen heeft de commissie deels teruggegrepen op de historie, deels ge dacht aan personen uit het jongste verleden, die zich voor streek of plaats bijzondere verdiensten hebben verworven. gende nieuwe benamingen vastge steld: De nieuwe straat, lopende van de Tramlaan naar de St. Josephkerk: St. Josephstraat. De nieuwe straat, Westelijk aan de vorige straat parallel lopend: Dr. Nolensstraat. Het plein bij de Julianastraat: Prins Bernhardplein. De straat, lopende van de Tram laan naar het Natuurpark „De Ef- teling: Parkstraat. De Dongensestraat, te begrenzen vanaf nr. 181 (C. v. Wanrooij) tot de Jongensschool van de Berndijk: Sweensstraat. Bij de algemene opmerkingen, die voorafgingen aan de besprekingen van de nieuwe namen, pleitte de heer Grootswagers er voor een straat te noemen naar de zeer ver dienstelijke figuur van dhr. Roes- tenberg; de raad nam deze gedach te over, hoewel de heer Roesten- berg, hierover door de commissie gevraagd, bezwaren had gekoes terd. Op een vraag van dhr. de Cock deelde de voorz. mee dat men al leen de naam van de persoon voor de straatnaam gebruikt; daaronder zouden in kleinere letters diens ti tels en functies worden vermeld. Hierna werden de straatnamen besproken en er werd nog al eens een wijziging gebracht in het voor stel. Uiteindelijk werden de vol- Het gedeelte van de thans be staande Dongensestraat vanaf nr. 155 (J. Hamers) tot en met nr. 88 (Wed. H. de Beer): Erasstraat. Het gedeelte van de Dongense- VAN DE BLAUWE TRAM. door T. Lode wijk 10) „Waarom stopte U dan?" vroeg Jochem met terugkerend zelfver trouwen, en lachte terugwat kon hij anders doen? „Ik dacht.misschien is 't em; en als dat niet zo is, wel.... dan vraag ik of de inspecteur op zijn bureau is. En dan zou ik 'n praatje gaan maken met papa Vallent- goed „Kent U de inspecteur?" „Haha! Hij heeft me al twee keer bekeurd en minstens vijf en twin tig keer gepardonneerd! We zijn dikke vrienden!" Dat klonk helemaal niet hautain, vond Jochem, steeds meer ontdooi end. „Ik hou eigenlijk niet van uni formen", bekende ze. „Misschien ben ik een uitzondering op de rest van mijn sekse „Ongetwijfeld", grinnikte Jochem, denkend aan de zo duidelijk getoon de voorkeur van een groot deel van het zwakke geslacht voor blinken de knopen en de dragers daarvan. „Ikzelf ben ook liever in civiel, en hoe eer ik dat uniform voorgoed kan uittrekken, hoe beter". „Detectieve, hè? Rechercheur noemen ze dat hier. Klinkt lang zo romantisch niet. Zeg meneer Ver- kruysenof mag ik Jochem zeggen Jochem aarzelde. Was ze nu een schat van een meisje, dat ofschoon honderdmaal milionairsdochter, er geen been in zag met een hulpagent van politie genoegelijk te keuvelen, of was het slechts een uitvloeisel van die onaangename gewoonte van sommige dames, hun minderen bij voorkeur bij de voornaam te noe men? Ze zag zijn aarzeling. „Ik vind meneer Verkruysen zo'n mondvol. Ik noem al m'n vrienden bij de voornaam." „Hoe kan ik er dan bezwaar te gen hebben, juffrouw Terwee- ghen?" „Keurig!" spotte ze. „Bewaar jij de afstand maar, hoor. Maar ik zeg Jochem. Zég Jochem „Ja?" antwoordde hij, en vond opeens weer de vertrouwelijke, ka meraadschappelijke toon van gis teravond. „Kun je me niet eens wat meer straat vanaf de hoek bij de Wed. H. de Beer tot W. v. d. Linden nr. 20a De Roei. Het gedeelte van de Dongensestr. te beginnen met nr. 20a (W. v. d. Linden) in Westelijke richting tot de grens van de gemeente Dongen: Dongenseweg. Het gedeelte van de Dreefseweg (Tweede Straatje), te beginnen bij nr. 21 (Corn. v. d. Linden) tot en met nr. 54 (Wed. A. van Bergen): Dreefseweg. Het gedeelte van de Dreefseweg, te beginnen met nr. 48 (P. Netten) t/m Driestapelenstoel 74 (Wed. Coomans), waarbij ook de Heuvel te nummeren: Heuvelstraat. Het gedeelte van de Driestapelen stoel van nr. 75 (Wilh. de Jong) t/m nr. 81 (L. v. d. Linden): Drie stapelenstoel. De Pannenhoef, omvattende de nrs. 78 (Wed. Zijlmans) en 76 (W. v. Kuijk): Pannenhoefseweg. De weg, lopende van de hoek Kruisstraat in Noordelijke richting tot de hoek van de Loonsedijk (bakker v. Achterberg), welke straat thans nog wordt medegenum- merd onder de Loonsedijk: Capelse- straat. De Stationstraat om te dopen in: Jan de Rooijstraat. De naam Verlengde Hoofdstraat wordt :Roestenbergstraat. De naam Molenstraat te Kaats heuvel kan worden vervangen door: Chrispijnstraat. De naam Schoolstraat te Kaats heuvel kan worden vervangen door de naam: Dr. van Beurdenstraat. De geprojecteerde nieuwe straat van de St. Josephkerk naar de Pro vinciale weg wordt genoemd: van Besouwstraat. De naam Tramlaan wordt: van Heeswijkstraat. De naam Oude Omdraaier wordt vervangen door: Van den Elzen straat. De namen Hilsepad, Hilsestraat en Heulstraat, welke laatste bena ming begint bij J. Steenbergen op de Markt, worden vervangen door de naam: Huygenstraat, De straat vanaf de hoek van de Marktstraat (Hilsestraat 44 A. Laros) tot aan de Jongensschool van de Berndijk: Hilsestraat. De zogenaamde „Achterste Hil', vanaf Hil 76 (J. v. Dongen) t/m Hil 105 (J. Dingemans): Akkerstr. De Kruisstraat vanaf de Molen straat: Antoniusstraat. De Leo-straat: Leo XlII-straat. Het plein, ten Zuiden van de „Oude Omdraaier"Dr. Ariëns- plein. Het Wilhelminaplein, thans om vattende het Plein ten Zuiden van de „Oude Omdraaier" en het plein ten Westen van de St. Josephkerk, in te krimpen met het hiervoor ge noemde Dr. Ariënsplein: Wilhel minaplein. De Provinciale weg vanaf de grens Sprang-Capelle tot de Kraan- venseweg: Horst. De weg, te beginnen vanaf Hoek je 81 t/m de Melkdijk: van Haes- trechtstraat. Vanaf de vijfsprong in 't Hoekje tot nr. 33 (H. v. Bavel) wordt de naam gehandhaafd: Hoekje. Het weggedeelte van Hoekje 28 (J. v. Bavel) tot de Galgenwiel Wielstraat. De weg vanaf de vijfsprong in 't Hoekje, lopende in de richting van de Roestelberg: Roestelbergseweg. De weg vanaf de vijfsprong in 't Hoekje, in Zuidelijke richting lo pende langs W. Sprangers nr. 52: W aal wijksebaan. De weg vanaf de Provinciale weg langs S. de Cock, lopende in Oos telijke richting en begrensd door de Waalwijksebaan: Duinlaan. De verbinding tussen Regtvaart en Hoge Zandschel (Heuvel) Zandschel. De Berkdijksestraat te noemen: Berndijksestraat (i.v.m. Abdij van Berne; zie ook Bernsehoef). De weg, beginnende achter de Roestelberg en lopende tot Molen straat 20 (J. Verhoeven) te Loon op Zand, welke weg voor het tou- ricme van belang is: Baden Powell- weg. De weg van C. Nouwens (Baan 10) naar H. Netten (Dreefseweg 41): De Kegelaar. Het gedeelte van de Dreef vanaf J. Hamers, Middelstraat 26 (de Koekoek) tot de kruising weg Don gen (richting West); Moersedreef. De Dreef vanaf dit laatste punt tot de grens Sprang-Capelle: Capelsedreef. LOON OP ZAND. De weg, lopend vanaf het eind punt van de Middelstraat tot de Heidebloem: Heibloemstraat. Het Galgeneind wordt iets inge- krimpt door een afzonderlijke be naming te geven aan het gedeelte vanaf de Middelstraat tot aan de draai voorbij P. Broeders (Galgen- eind nr. 59): Pastoor Kampstraat. De in de volksmond bekende „Grind": Udenhoutseweg. De weg van de „Grind" tot het raakpunt Moleneindseweg: Heide weg. De weg vanaf de vijfsprong (Hof man) tot Bosch en Duin: Pelgrims weg. De straat vanaf de Hoek van de Hoge Steenweg (Gasthuisstraat 61, J. van den Broek) tot de bocht (Gasthuisstraat 15a, A. Bleumink): Prins van Salmstraat. Het andere gedeelte van de Gast huisstraat, te beginnen bij de bocht na A. Bleumink (Gasthuisstr. 15a) tot aan de kerk: Pastoor v. Rijeke- vorselstraat. Daar in de Schoolstraat in Loon op Zand geen school staat, kan deze naam beter worden vervangen door: Dr. van Kesselstraat. IV. Het is er dan toch van gekomen! Waalwijk, dat zo duidelijk inziet dat het moderne-opvoedingspro- bleem voor een deel een school probleem is, heeft deze kwestie energiek aangepakt. Huishoud school, Nijverheidsschool, Vakscho len enz. Is het te verwonderen dat Waalwijk ook begonnen is met de levensschool voor onze oudere meis jes, de Mater Amabilis-school, die haar een vorming geeft waardoor zij worden voorbereid haar taak als vrouw en moeder goed te vervul len? Denkt nu niet direct aan achter elkaar zitten in de banken met de handen over elkaar, en dan luiste ren naar de dingen die je geen be lang inboezemen. De Mater Ama bilis-school zou geen levensschool zijn als zij zich niet specialiseerde juist in de problemen, die het rijke mooie leven van onze meisjes ra ken. Daar wordt de kwestie onder ogen gezien wat verloving is, en wat het huwelijk. Daar leert men in zich te ontwikkelen het eeuwig vrouwelij ke, waardoor het meisje in fijne tact en hulpvaardigheid een gezon de gezinsgeest verkrijgt. Naast practische lessen van naaien en ko ken, die meer een welkome afwis seling zijn dan een volledige cursus, is er, wat men noemt, de medische raad, waarin een dokter de meisjes op de hoogte brengt van het orga nisme en de voeding van het kind, en haar doet kennis maken met de eerste kenmerken van de verzorging van de bekende kinderziekten als roodvonk, mazelen, kinkhoest enz. De moeilijkheden bij de opvoe ding der moderne jeugd worden door bekwame leraressen op aan gename manier behandeld. Dan heeft men verder nog de vra- genbus, waarin eenieder naar be lieven onder schuilnaam zijn vra- i gen kan deponeren, welke dan een volgende les behandeld worden. Er wordt gewezen hoe men een kleine woonruimte toch smaakvol en practisch kan inrichten en even zeer hoe de vrouw zelf zich waardig moet gedragen in de verschillende omstandigheden. Het zou geen levensschool zijn wanneer zij ook niet leerde de blij heid en de vreugde van het chris telijke leven te beoefenen. De school biedt mogelijkheid voor clubs van schoonheidsvorming en spört, toneel, zang, gymnastiek. En 't ge heel geschiedt in een blijde geest van wederzijdse hulpvaardigheid en beminnelijkheid. Een levensschool is een school waar het gezellig is, waar men graag samenkomt en beter, rijker naar huis gaat. Meisje, dat met de problemen van het leven worstelt, dat diep in je geankerd het verlangen draagt een ideale vrouw te worden en een echte moeder, maar niet weet hoe dit ideaal te verwerkelijken, DAAR ligt de oplossing voor je probleem, DAAR wordt je de richtlijn gegeven om van je leven een rijkdom te ma ken voor jezelf, voor je man en voor je kinderen. In Waalwijk is reeds een levens school voor onze oudere meisjes. Verzuim niet de kans die je daar geboden wordt. Verdere inlichtingen kunt U ver krijgen op Woensdag en Donderdag 25 en 26 Juni tussen 19.00 en 21.00 uur aan de R.K. Huishoudschool, Wilhelminastraat Waalwijk, en bij de Leidster Mej. M. Hoffmans, Bernhardstraat 4, Waalwijk. Nu in Loon op Zand een kiosk is gebouwd, krijgt het daarbij aanslui tende plein uiteraard meer dan ge wone betekenis. In de volksmond ligt reeds de benaming Oranjeplein; daarom wordt deze naam officiéél ingevoerd: Oranjeplein. Gerlachusstraat wordt: St. Wille- brordusstraat. De Weteringsstraat splitst zich in tweeën; daarom wordt de straat aanvangende bij nr. 46 (M. Dannen- berg) doorlopende tot Land van Kleef 11 (Wijgerde) met inbegrip van de fabriek van Brands en het Tweede Land van Kleef, genoemd: Weteringstraat. De straat, lopende vanaf Wete ringstraat 57 (C. Hamers) naar het Eerste Land van Kleef, waaronder de huizen van het Eerste Land van Kleef ook zijn te rekenen: Venloon- straat. KOJE GEHEEL ONDER CONTROLE. Generaal Boatner heeft meege deeld dat de verspreiding van meer dan 70.000 Noord-Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen op Koje over kleinere blokken is voltooid. Het „tweede front" van de oorlog in Korea zoals de Amerikanen de onlusten op het krijgsgevange- neneiland Koje hebben genoemd is daarmee definitief afgegrendeld. De 10.000 krijgsgevangenen die niet naar nieuwe blokken werden over gebracht, bevonden zich al binnen omheiningen die de Amerikanen „handzaam" genoeg achten. Het einde van de actie betekent een volledig succes voor het beleid van generaal Boatner, aan wie 40 dagen geleden het gezag over Koje werd opgedragen. vertellen over dat speurderswerk van je? Weet je, ik interesseer me er buitengewoon voor. Nee toen ze zag hoe er even een spot tende trek om zijn mond kwam, „ik bedoel niet dat ik 's avonds in bed de ene detectieve na de andere verslind, maar ik zou graag wat meer weten van 't échte werk falsificaties, opsporingsmethoden, scheikundig onderzoek enzovoorts. Kun je me daar niet 'es een boek over lenen?" „O ja", beloofde hij vlot. „Ik heb er een paar werken over, die niet eens zo verbazend hoog gaan „Zodat je denkt dat ik ze wel le zen kan?" zei ze met een spottend- nederig gezicht. Hij lachte maar weer eens. Hij durfde niet veel zeggen tegen dit meisje, waaraan hij, vóór hij sla pen ging, méér had gedacht dan hij wilde toegeven. „Ik zal het vandaag of morgen wel even op Sunnyside laten aan reiken", zei hij toen gereserveerd. „Doet U dat, meneer Verkruy sen!" spotte ze. „En bewaar vooral Uw reserve; breng het vooral niet zelf, laat het maar aanreiken". Jochem leunde gemoedelijk over het brede stuur van de Harley. „Luister eens, juffrouw Terwee- ghen. Ik vind het heel aardig van U dat U zo'n gezellig praatje met me maakt, en ik wil U met plezier een boek lenen, ja zelfs m'n hele bibliotheek, al is die niet zo groot. Maar U bent juffrouw Marja Ter- weeghen van Sunnyside en Uw va der is één van de grootste zaken mensen en één van de rijkste in de streek; en ik ben maar een dood gewone hulpagent van politie en mijn vader was onderwijzer. Ben ik trouwens zelf ook een blaüwe Maandag geweest, maar tijdens de bezetting ben ik omgezwaaid." „Als je schoolmeester was, had ik je nooit aangekeken", meende Marja. „Goedmaar ik heb hier 'n openbare functie en U bent hier overal bekend. En ik heb een hekel aan praatjes. Mijn chef heeft niet graag dat „Die goeie ouwe Vallentgoed! Alsof ik hem niet honderdmaal be ter, en jaren langer ken dan jij! Maar mannetje, als. je liever hebt dat ik voortaan langs je heen rijd, dan zal ik je niet in opspraak bren gen. Bonjour!" Reeds gondsde de starter van de auto en rustte haar hand op de versnelling. „Marja!" riep hij verschrikt. Ze trok haar voet van de starter terug en lachte. „Eindelijk! Afta! jullie mannen niet streng aange pakt worden, win je het nooit. Ver geet zelfs „juffrouw" tegen me te zeggen! Nu, wat wou je zeggen, Jo chem, want ik moet nog verder". „En ik heb een spoedboodschap van de inspecteur", bekende Jo chem lachend. „Ik wou maar zeg genzó meende ik 't niet. Ik vind jesnel verbeterde hij zichzelf, „ik vind het reuze-prettig dat ik je gezien en gesproken heb vanmorgen. En dat boek komt in orde. En Als een nijdige snauw klonk het geluid van een claxon hem in de oren. Een grote Chrysler snelde langs, de bestuurder wierp in het voorbijgaan een kwaadaardige blik op het paar, dat twee-derde van de weg in beslag nam. „Je belemmert het verkeer, me neer de verkeersregelaar! Maak nu maar dat je in Hillegom komt. Dég!" En vóór Jochem een woord terug kon zeggen, was 't rode Fiat- je gestart. Langzaam en diep in gedachten bracht Jochem zijn Harley weer op gang en reed bijna het Hillegomse politiebureau voorbij. „Zeg", wilde inspecteur Vallent goed later weten, „als jij 'n spoed boodschap naar Hillegom moet doen, hoeveel kopjes koffie drink je dan onderweg bij je hospita?" Hij wachtte niet op antwoord, en Jochem bloosde diepvoor de tweede maal die morgen. Toen hij de wacht binnentrad, zag hij Brink man zitten. „De oudste heeft nog al verbeel ding", schoot het hem te binnen. En terwijl de verbaasde collega's hem aanstaarden of hij een zonne steek gekregen had, schoot hij plot seling harop in de lach. Een week ging voorbij zonder dat er iets gebeurde dat de moeite waard was. Jochem Verkruysen was weer geheel gevangen in de routine van de dienst en zat op deze regenachtige voorjaarsavond op 't bureau. Hij had geen wacht, maar was na z'n schaakavondje even langs gelopen en hield Brinkman gezelschap, die juist de laatste pa gina van „Liefde op Hawaii" had gespeld en blij was met een ver zetje. (Wordt vervolgd). t

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6