Wijde Wereld j MENKES DE LBIjSTEmI Waalwijkse en Langstraatse Courant Q. sth,zv.&ti. m IIIIEI ELSHOUT NIEUWKUUK VUJMEN HAARSTEEG HEUSDEN UIT DE Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. J TOCHT OUDEN VAN DAGEN. VRIJDAG 27 JUNI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 52 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTKAAT 295, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" In het begin van deze week heb ben vliegtuigen van de Verenigde Naties de krachtstations aan de Jaloe gebombardeerd. Deze aan val, uitgevoerd met 500 vliegtuigen, was het zwaarste bombardement van de hele Koreaanse oorlog, die dezer dagen juist 2 jaar oud was. De hydro-electrische installaties, die heel Noord-Korea en een ge deelte van Zuid-Rorea van stroom voorzien, werden volkomen ver nietigd. Later werden ze nog eens door tweehonderd vliegtuigen be stookt. Indertijd, bij de opmars der V.N. troepen naar dc Jaloe, waren ze gespaard. Deze bombardementen hebben, bij de vele problemen die de Ko reaanse oorlog al heeft meege bracht, weer een nieuw probleem gevoegd. Men vraagt zich af wat de betekenis ervan is. Wanhopen de Verenigde Naties er aan nog een wapenstilstand te kunnen slui ten of willen ze militaire druk uit oefenen om de communisten in Pan moen jon tot een wapenstil stand te dwingen De reacties van de communisten moeien dat duide, lijk maken. De hoop alleen dat ze zich door zo'n grootscheepse aan val gewonnen zouden geven, zou ongetwijfeld niet de doorslag tot een dergelijk besluit gegeven heb ben. Daartoe zou de hoop ge schraagd moeten worden door een redelijke verwachting. Of het zou een sprong moeten zijn van alles of niets. Dan ligt de hoop op een vergelijk niet zo ver verwijderd van de wanhoop aan het slagen dei- onderhandelingen. Op het eerste gezicht levert deze laatste de meest aannemelijke verklaring voor de bombardementen de bedoeling om voor de volgende faze van de strijd de communisten een gevoe lige klap toe te brengen. Een andere vraag die direct is «opgeworpen is of de centrales aan de Jaloe al dan niet normale mili taire doelen zijn. Voorzagen ze uit. sluitend Noord-Korea van electri- cciteit, dan was daaraan natuurlijk ;geen twijfel mogelijk. Maar aange zien ook een gedeelte van Mand- ssjoerye stroom ontvangt van deze stations, kan er een probleem van gemaakt worden. Hieruit blijkt evenwel dat het niet altijd moge lijk is zowel de kool als de geit te sparhn en dat toevallig Mandsjoe- i rij e baat heeft bij een voor Noord- iKorea militair object, maakt dit bpj eet voor de oorlogvoering van (Noord-Korea niet minder belangrijk (en vermindert 't recht der Veren. iNaties om deze militaire doelen te 'bombarderen in genen dele. Daar enboven was er vanuit zuiver mi litair standpunt gezien al veel eer der aanleiding geweest om Mand- sjoerije te bombarderen, want het is het bevoorradingscentrum van de Chinese communistische troe pen in Korea. Slechts de omstan digheid dat politieke belangen in deze oorlog boven de militaire pre valeren, heeft Mandsjoerije van •luchtaanvallen door de Verenigde Naties gevrijwaard. Maar de elec trische krachtinstallaties liggen in Korea en staan derhalve bloot aan aanvallen. In dit verband is wel zeer merk waardig de houding die de Engel se socialisten aannemen In het Lagerhuis kritiseerden Attlee en Bevan onmiddellijk deze aanval, omdat zij meenden dat hierdoor de complete oorlog met China bijna ^onvermijdelijk is geworden. Vol hen had de Engelse regerin; van .tevoren geraadpleegd moeten Worden, Churchill bracht hier ifechter tegenin, dat de centrales ;aan de Jaloe normale militaire il'oelen zijn en dat de bombarde menten geen verandering beteke nen in de politiek der Verenigde Naties. Bovendien kwamen ze voor -u een lijst van te bombarderen Men die indertijd door de La O Lm,r -regering zelf is goedgekeurd. ''.y echter in de oppositie vhn ie de Labourmannen, Vooral de Bmnianen, een pijnlijk nacifistisch Ending, aan den dag Fr s natuurt ^ts °P tegen Lr is nat want er zul- ze voor de vree 'J Amerika len in West-EuiOt?» CT Amerika weinig mensen zij.^ Je d' voor zijn, mtgezonu eM dan hardste roepers. Maar m™} tegen herbewapening, ze1®®1 het indirect, het roepen.omt toe nadering tot Rusland, die in het huidige stadium toch op niets UR loopt, het aangrijpen van elke ge legenheid om zich te verzetten te gen noodzakelijke militaire hande lingen, is helemaal geen bewijs van vredelievende gezindheid. Is hei geen opzettelijke misleiding om daardoor de innerlijke kracht van bondgenoten te ondermijnen, zo, als de communisten doen, dan krijgt men toch sterk de indruk dat 't voor een groot deel propa ganda is. Labour draagt geen re geringsverantwoordelijkheid meer en kan dus door haar aefcie Gemak kelijk werken op het sentiment van liet volk, dat begrijpelijkerwijs maar al te graag een verlichting van de defensielasten cn een ze kerder vrede zou zien. Dat dit niet te bereiken is door loze propagan da is niet zo gemakkelijk te voelen als te beredeneren. En dal Labour toen zij nog de verantwoordelijk heid droeg kennelijk van een ander standpunt uitging dan nu, blijkt wel uit het feit dat de Labourrege- ring zelf indertijd de lijsl waarop de centrales aan de Jaloe stonden, heeft goedgekeurd. Door te bande, len zoals nu, ondermijnt ze, mis schien meer als resultaat dan als rechtstreeks doel, krachten die toch al niet zo sterk leven. Daar om is de kritiek in bet Lagerhuis geoefend, niet alleen onrechtvaar dig, maar ook gevaarlijk en het pleit niet voor de demokratie van vandaag dat een partij zo gauw ze van de rechtstreekse regerings verantwoordelijkheid af is, kan menen dat ze van elke verant woordelijkheid tegenover land en volk ontheven is. Wat Korea zelf tenslotte betreft, ook de tweede verjaardag van de oorlog heeft geen aanleiding gese ven tot optimistische beschouwin gen. We zijn zonder grote verwach tingen op 25 Juni het derde jaar in gegaan en kunnen ons niet an ders troosten dan met de overwe ging dat er ooit een eind aan moet komen. Hetgeen niet veel is. NIEUWE REGELING OMZETBELASTING. Vrijdag is door Min. Lieftinck bij de Tweede Kamer ingediend 't ont werp van Wet op de Omzetbelas ting 1952. Door deze wet worden de middenstanders grotendeels uitge schakeld, omdat de leveringen door handelaren aan particulieren van omzetbelasting worden vrijgesteld. Dit zal een vermindering van in komsten van 210 millioen gulden betekenen voor de schatkist; echter zullen deze 210 millioen elders wor den geheven. De heffing voor levering van goederen door fabrikanten en voor de invoer van goederen wordt ver hoogd van 4 op 5 percent. Deze ver hoging geldt ook t.a.v. het heffings percentage wegens het verrichten van diensten aan ondernemers. Voor het verrichten van diensten aan particulieren meestal door mid denstanders, is de heffing van 4 percent gehandhaafd. Een percen tage van drie blijft voor vervoer van personen en goederen en voor het opleveren van een onroerend goed. HOMMERSON IN VRIJHEID. De Zaanse journalist A. H. Hom. merson, die ongeveer zeven weken als gegijzelde in het Huis vian Be waring te Amsterdam heeft ver toefd, omdat hij, zich beroepend op het verschoningsrecht van jour. nalist, zijn bron niet wil noemen, is Dinsdagmiddag in vrijheid ge steld. De Officier van Justitie te Am sterdam, mr H. A Wassenbergh, heeft aan de rechter-commissaris medegedeeld, dat hij afziet van een verdere vervolging tegen N. N., in welke zaak de Zaanse journalist A, H. Hommerson als getuige is gehoord. Zoals bekend weigerde de heer Hommerson de zegsman te noemen, die hem de gegevens had verstrekt, waaruit hij een achteraf foutief gebleken en later ingetrok. ken bericht heeft gepubliceerd. Dit bericht hield een beschuldil ging in van een Amstehramse win kelier. Deze had daarop een aan klacht wegens smaad ingediend te gen de onbekende. De rechter-commissaris moest het vooronderzoek sluiten en daar van de Officier kennisgeven. Deze gaf hierna bevel tot opheffing van de gijzeling, PIETER BRUIN KRIJGT TWEE JAAR. De rechtbank Ie Amsterdam heeft de 22-jarige ex-ambtenaar van pu blieke werken der gemeente Am sterdam, P. J. Bruin, wegens op zettelijke verduistering veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere straf gevangenis voor jongelieden te Zutphen. De eis was vier jaar met ftftrek. Zoals men zich zal herinneren had B., die in dienst was van de gemeente Amsterdam, in Mei 1951, een bedrag van 113.000, toebe horende aan de gemeente verduis terd. Hij vervalste kwitanties van de gemeentelijke girodienst en wek te zodoende de schijn, dat hij vol gens zijn opdrachtgeldbedragen hij de giro had gestort. Het geld be hield hij echter voor zichzelf. In de subsidiair ten laste gelegde .valsheid in geschrifte" werd door de officier van justitie niet ont» vankelijk verklaard, omdat in het uitleveringsverzoek aan Frankrijk alleen de uitlevering was gevraagd terzake van „verduistering in dienstbetrekking". Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. BE BIESBOSCH in de belangstelling- van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In de vergadering van de afde ling Noord-Brabant van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die j.l. Maandag te Dussen gehou den werd onder voorzitterschap van burgemeester Loeff uit 's-Bosch, werd meegedeeld dat er een com missie in het leven was geroepen tot stichting van een Provinciaal Ziekenfonds voor de gemeente-amb tenaren, onder voorzitterschap van de Waalwijkse burgemeester, de Edelachtb. Heer J. L. P. M. Teijssen. Ook was er een studiefonds in wording voor opleiding van krach ten in hogere functies. De hoofdschotel van deze dag was Biesboschkost; op de eerste plaats sprak de voorzitter van de Cultuurtechnische Commissie in Den Haag, Ir. A. Roebroek over de Biesbosch en vervolgens werd doel de aanwezigen een rondvaart ge maakt door dit gebied. De voorzitter van de Cultuur technische Dienst beschouwde het werk dat thans in de Biesbosch werd verricht, als de laatste faze van de inspanning van eeuwen om de catastrophe van de St. Eliza- bethsvloed ongedaan te maken. Hij wees op de grote mogelijkheden die de ontsluiting van dit gebied zou scheppen; het zou met Brabant en Holland samengroeien tot een sterke economische eenheid. In ver band met de afsluiting van de Don- ge en het Oude Maasje noemde hij de inpoldering ook van heel groot belang voor het Land van Heusden en Altena en voor Waalwijk en omgeving. Veel was er reeds bereikt: de dijkverhogingen, de haven en de sluis van Werkendam. De tweede schutssluis is aanbesteed en later zal nog een derde volgen. Het pro vinciale aandeel zal zich beperken tot de weg KeizersveerKop van 't Land, en tot twee belangrijke we gen door het Land van Altena. Een blijvende werkverruiming wérd, al dus de spreker, door de uitvoering der voorgenomen werken gescha pen, zowel op het werk zelf als daarbuiten, want na de uitvoering kon een blijvende werkverruiming verwacht worden. In Werkendam gebruikten de deelnemers aan de vergadering de koffiemaaltijd, waarna tenslotte 'n -.rondvaart door de Biesbosch werd gemaakt. WAALS VOORSTEL VOOR FEDERALISTISCH BESTUUR Socialistische Waalse Kamerleden hebben bij de Belgische Kamer van Afgevaardigden een voorstel inge diend tot herziening van de Grond wet, waardoor een federalistisch regeringsstelsel zou kunnen worden ingevoerd. In hun toelichting geven de in dieners het volgende als hun wens te kennen met betrekking tot een federaal België: een structurele her vorming van België op grondslag van de erkenning van twee ethni- sche gemeenschapen: de Waalse en de Vlaamse, alsmede van drie ter ritoriale groepen: Wallonië, Vlaan deren en Brussel; instelling van een Waalse en een Vlaamse Kamer van Volksvertegenwoordiging, die elk ruime culturele, economische en sociale bevoegdheden zullen hebben. Volgens hen zijn de Walen van oordeel, dat het stelsel van gezins toelagen zich tegen Wallonië keert en dat de voornaamste posten in overheidsinstellingen door Vlamin gen worden bekleed. ZONODIG OOK MANDSJOERIJE. De Amerikaanse minister van Defensie, Robert A. Lovett, heeft verklaard, dat de commissie van stafchefs der Verenigde Staten in het uiterste noodgeval het bombar dement van Chinese bases in Mandsjoerije ten Noorden van de Jaloe kan bevelen zonder de kwes tie eerst voor te leggen aan de Ver enigde Naties. De opperbevelheb ber in het Verre Oosten mag niet op eigen gelegenheid daartoe be sluiten. AMERIKAANSE B 50 NEERGESTORT. Een B-50 van de Amerikaanse luchtmacht met een bemanning van twaalf leden is neergestort bij het vliegveld van de R.A.F. te La- keheath in Suffolk (Engeland). Al le inzittenden kwamen om 't leven. m 'f - O' - - - v. FANCY-Faik. Naar wij vernemen zal de R.K. Har monie „Beatrix" in September a.s. een fancy-fair houden ten bate van haar in strumentenfonds. Op deze fancy-fair zal tevens de uitloting plaats vinden van de grote loterij. ».i De door het comité voor Ouden van Dagen gehouden collecte voor het or ganiseren van een uitstapje op 10 Juli a.s .heeft /naar wij vernemen, zoveel op gebracht, dat deze tocht hiermede veilig is gesteld. De oudjes kunnen op 10 Juli dus op een mooie middag rekenen. Waarheen, dat blijft natuurlijk een verrassing. OUDEN VAN DAGEN. Wederom wordt steun gevraagd voor een uitstapje van de Ouden van Dagen en er is geen twijfel aan of onze ingeze tenen zullen voor dit mooie doel hun bij drage offeren, opdat het comité weer voor een mooi uitstapje kan zorgen. EXAMEN. De heer Th. Verhagen alhier slaagde dezer dagen vor het examen handen arbeid. Proficiat. GOUDEN BRUILOFT. Wederom zal Nieuwkuijk de volgende maand een gouden echtpaar te bejubelen hebben, nl. Pief van der Aa en Sjo van de Water, die op 23 Juli a.s. hun gou den huwelijksfeest hopen te vieren. Gewoontegetrouw zijn we er weer op uitgetrokken om met bruid en bruidegom een praatje te gaan maken. We troffen het echtpaar op het erf van de boerderij aan hun nog dagelijkse bezigheden. Eer lijk gezegd, als men er op uit trekt om met een paar mensen te gaan praten, die hun gouden bruiloft hopen te vieren, dan verwacht men toch mensen aan te treffen waarop het harde leven zijn sporen heeft achtergelaten niet alleen, doch zeker geen nog werkende mensen. Daarom waren we hier ten zeerste ver rast zulke nog zeer krasse en kernge zonde lieden aan te treffen, die nog da gelijks hun werk op de boerderij doen, niettegenstaande Piet 77 en Sjo 75 jaar oud is. Het echtpaar, dat twee kinde ren heeft, die getrouwd zijn, vertelde ons dat ze hun hele leven niet anders hebben gedaan dan hard gewerkt en sober geleefd. Naast zijn hard werken heeft Piet toch nog tijd gevonden om zitting te nemen in het bestuur van het plaatselijk vee- en varkensfonds, waar van hij! pl.m. 30 jaar bestuurslid was. Alhoewel de tijd duur is, stelt het echt paar het toch wel op prijs, dat het jon den feest wordt gevierd. En er zal goed gefeest worden ook, daar zal de buurt „Het Hei-eind", waaruit zich reeds een comité heeft gevormd, wel voor zor gen dat op die dag de bloemetjes wor den buiten gezet. De harmonie „De Eendracht" be haalde op het in Wychen gehouden concours een eerste prijs. Z. K. H. PRINS BERNHARD. Zondag 29 Juni zal Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden zijn 41e verjaardag vieren. Met vreugde zal dit feit ge vierd worden niet alleen in het Koninklijk gezin, maar ook in ge heel Nederland. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Maandag 30 Juni 1952, des n.m. 7 uur (precies) ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een raadsbesluit ingevolge artikel 36, 4e lid der woningwet. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een kasgeldlening groot 50.000. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de beslissing der rege ring met betrekking tot het toekennen van een gratificatie over het jaar 1952 gelijk aan 2 van het jaarsalaris aan het Rijkspersoneel van toepassing te verklaren voor het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van een bedrag groot 73.62 gedurende 20 achtereenvolgende jaren aan het be stuur der Noordbrabantsche Vereniging tot bestrijding van de tuberculose voor de aanleg van een electrische kabel ten behoeve van een röntgenapparaat in het consultatiebureau te 's-Hertogenbosch. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Ak ker, groot ongeveer 0.01.95 H.A., zijnde gedeelten van de kadastrale percelen gemeente Vlijmen Secie L nrs. 140, 141 en 469, aan J. (Beekmans, alhier. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein ter grootte van pl.m. 638 M2, gelegen te Nieuwkuijk, naast de voormalige R.K. Kerk, kadastraal bekend gemeente Nieuwkuijk Sectie C no. 1563, aan H. J. Loonen, aldaar. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot ontheffing van een tiental aan slagen op het kohier van ide straatbe lasting over de dienst 1951 b. tot weigering op een verzoek tot ontheffing van een aanslag op het sub a genoemde kohier. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening tot heffing van een vermake lijkheidsbelasting in deze gemeente. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot een tweetal wijzigingen van de begroting der gemeente over het jaar 1951 en tot wijziging van de be- groting van het woningbedrijf over de jaren 1951 en 1952. 1 ONGEVAL. Dinsdagmiddag viel de gemeentearbei- der M. Dekkers ter hoogte van de Over weg van een vrachtwagen. Spoedig was medische hulp aanwezig, die overbren ging naar 'het ziekenhuis te Den Bosch noodzakelijk achtte. Het slachtoffer had inwendige kneuzingen opgelopen: geluk kig is zijn toestand niet ernstig. ORIËNTATIERIT. Zondag 13 Juli organiseert de K.A.J. afd. Vlijmen een rijwiel-oriëntatierit, waaraan eenieder kan deelnemen. GESLAAGD. Op het gehouden examen te Breda slaagde onze dorpsgenoot Jan v. Rijs wijk voor het Mulö-diploma. WIELRENNEN. Zondag nemen de Vlijmense renners deel aan de ronde van Waalwijk. We zijn benieuwd naar de jeugdige renner Kivits, die dit seizoen nog slechts enkele wedstrijden heeft gereden en vooral in de ronde van Kerkdriel bijzonder opviel, waar hij eerste werd. DE ZWALUW. Zondag houdt de Postduivenvereni ging de Zwaluw een wedvlucht vanuit St. Quentin, afstand 245 km. Inkorven hedenavond tot 8,30 uur. FEESTVERG ADERING. In haar verenigingslokaal, café J. van Üijen, belegde de harmonie St. Cecilia een ieestvergaderingvoor de werkende leden. Deze feestavond werd aangebo den naar aanleiding van het grote suc ces dat de harmonie wist te behalen op het internationaal muziek- en zangcon cours dat op 2e Pinksterdag te Zeist werd gehouden. Nadat allen zich in de zaal hadden verenigd, werd het eerst het woord gevoerd door de ondervoorzitter de heer M. Pulles, die nogmaal directeur en muzikanten feliciteerde met dit onge kend fraaie succes in de Ere-afdeling n ie prijs te behalen en dank bracht voor de moeite en opoffering door de leden aan de dag gelegd, hij liet de voorberei dingen die hieraan vooraf gingen de re vue passeren, waaruit bleek dat naast de vele partij-repetities, niet minder dan 36 algemene repetities nodig waren, voor met een kans van slagen aan het con cours kon worden deelgenomen. Hij sprak de hoop uit dat het korps met de zelfde ijver bezield zou blijven en dat het niet zal rusten voordat de hoogste afdeling zal zijn bereikt. Speciaal richtte hij zich met een enkel woord tot de di recteur en prees zijn. kunde en ook zijn onvermoeide ijver om de harmonie hoger op te voeren en sprak de hoop uit dat de harmonie nog vele jaren op zijn steun zou mogen rekenen. Na het uitbrengen van een heildronk op het behaalde suc ces werd de directeur bij monde van de heer F. v. Oijen gehuldigd. In welgekozen (woorden stelde hij de grote muziekcapaciteiten van de direc teur in het licht en liet daarbij uitkomen dat gezien de activiteit van (hun leider, de leden het als een plicht beschouwen om zich eenparig achter hem te scharen, om zodoende de harmonie een ereplaats te kunnen laten innemen in de dorpsge meenschap. Namens alle leden bood hij de directeur een fraaie rooktafel aan. Getroffen door deze onverwachte hul diging, dankte de directeur bestuur en leden en gaf een kort overzicht van de moeilijkheden die moesten worden over wonnen eer tot definitieve deelname kon worden overgegaan, doch prees de een parigheid van de leden, om met dezelfde wil bezield, steeds de repetities bij te wonen. Hij zegde tenslotte toe het korps steeds trouw te zullen blijven en zijn beste krachten er aan te zullen blijven verlenen, om zo gezamenlijk te trachten eenmaal de Vaandelafdeling te berei- ken. Na het officiële gedeelte werd de avond verder gezellig doorgebracht en ook hier kwam het sluitingsuur te vroeg. GESLAAGD. Dezer dagen slaagden te 's-Herto genbosch voor het toelatingsexamen der Rijks H.B.S. onze stadgenoten Frits Hil- wig, Rud. Gijswijt, L. Sprietsma en K. Wichman. Voor het eindexamen H.B.S.-B. der Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk slaagde onze stadgenoot W. Knoop. OPDRACHT. Het verbeteren van wegen en leggen van rioleringen te Veen is onderhands opgedragen aan de fa. de Veer en Schel- lekens alhier voor de som van 82.880.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1