DE ECHO VHN HET ZUIDEN Voorlopige totaal-uitslag Tweede Kamerverkiezing 1952 Naar Links en Rechts. De Verkiezingsatmosfeer in Waalwijk Bijvoegsel van „De Echo van liet Zniden" van Vrijdag 27 Juli 1952 VERGELIJKENDE CIJFE Tweede Kamer-verkiezingen RS 1948. Stemmen Percentage Zetels Stem Percen Ze Katholieke Volkspartij 1.529.464 28.67 30 men tages tels Partij van de Arbeid 1.545.414 28.97 30 Katholieke Volkspartij 1.531.326 31.04 32 Anti-Revolutionaire Partij 603.269 11.31 12 Partij van de Arbeid 1.263.366 25.61 27 Christelijk Historische Unie 476.175 8.92 9 Anti-Revolutionaire Partij 651.717 13.21 13 Volkspartij v. Vrijh. en Dem. 471.005 8.83 9 Comm. Partij Nederland 381.953 7.74 8 Comm. Partij Nederland 328.571 6.16 6 Christelijk Historische Unie 483.211 9.19 9 Staatkundig Geref, Partij 128.134 2.42 2 Volksp. v. Vrijh. en Dem, 391.982 7.94 8 Lijst Weiter 144.435 2.71 2 Staatkundig Geref. Partij 117.142 2.37 2 Recht en Vrijheid 18.973 0.35 Oude S.D.A.P. 15.344 0.31 Soc. Unie 17.899 0.34 Onafh. Nation. Groep 22.197 0.45 Jong Cons. Verbond 9.982 0.19 Lijst Weiter 62.337 1.26 1 Ger. Pol. Verbond 35.510 0.66NV Middenstandspartij 40,936 0.83 Middenstandspartij 35.143 0.47 Rev. Comm. Partij 2.224 0,05 Totaal 5.335.064 100 100 4.933.735 100 100 Bij een eventuele uitbreiding van de Kamer tot 150 zetels, zal de ver deling worden: K.V.P. 45 zetels. P.v.d.A. 45 zetels. A.R. 17 zetels. C.H. 14 zetels. V.V.D. 13 zetels. C.P.N. 9 zetels. S.G.P. 3 zetels, Weiter 4 zetels. Het is typisch dat de belangstel ling van het publiek voor de ver kiezingen groter is na de verkie zingen, dan er voor. We hebben in Waalwijk niet veel van de verkiezingsstrijd gemerkt. Er verschenen in de weken, voor afgaande aan de verkiezingen, op gezette tijden al of niet geslaagde affiches; de P.v.d.A. plakte en de K.V.P. plakte er half over heen of vlak er onder; in de nacht voor de verkiezingen zagen we het vader lijke gezicht van Drees weer langs de één heenkijken. Er was een openluchtmeeting en er vonden en kele vergaderingen van kiesvereni gingen plaats en dat was heel de voorbereiding van het Waal wij kse publiek voor de stembusstrijd. Wat deze strijd betreft, die is heel rustig verlopen. Vrijwel in zijn ge heel is het Waalwij kse stemgerech tigde publiek naar de stemlokalen getogen, vergezeld van een groot aantal stemgerechtigden uit andere gemeenten die hier te werk gesteld zijn en ook hier hun stem uitbrach ten. Hiermede dient men dus ook rekening te houden, wanneer men de uitslag van de verkiezingen in Waalwijk beoordeelt. Zo gauw de verkiezingen waren beëindigd, zijn we naar de 10 stern- districten van Waalwijk getogen, om zo gauw mogelijk in de gelegen heid te zijn het publiek voor te lich ten omtrent de uitslag. Om 6 uur, een uur na de sluiting van de stem bussen, waren nagenoeg alle Waal wij kse stemmen in ons bezit en kon het steeds groeiend aantal belang stellenden voor ons bureau de eer ste uitslagen bekijken. Regelmatig waren we vanaf dat ogenblik in de gelegenheid voorlo pige en detail-uitslagen te melden; de radio stond ons door middel van een luidspreker bij in onze taak en om 9 uur begon ons televisie-expe riment, dat wel buitengewoon ge slaagd mag heten. Op sommige ogenblikken stond het belangstel lende publiek tot aan de overkant van de straat, zodat het verkeer door de gemeente-politie geregeld moest worden. We kunnen waar dering hebben voor deze uitzen ding van de televisie-stichting, die zich de medewerking had weten te verzekeren van de uitnemende com mentators die Mr. Jan Derks en Dr. v. Baal waren. Op een buiten gewoon geanimeerde wijze gaven zij de toelichting op de aanvanke lijk zeer slecht doorkomende uit slagen. Alleen Amsterdam spande de kroon en was reeds zeer spoedig binnen. Het toestel, dat door Magazijn „Electra" was geplaatst en werd bediend, voldeed uitstekend en het geluid was volkomen helder. Met vreugde noemen wij dit experiment volkomen geslaagd. Tot het einde van de uitzending, om pl.m. 12 uur, stonden voor ons bureau de belang stellenden en druk werden de wel wat opzienbarende uitslagen be sproken. Het was dit, dat ons de conclusie deed trekken, dat, vooral achteraf, de belangstelling voor de verkiezingen 1952 groter was dan die voor de verkiezingen in 1948. Thans is de rust weergekeerd op ons bureau, de uitslagen zijn binnen en elders zal in het kort deze uit slag voorlopig worden besproken. De verkiezingen als zodanig zijn ogenschijnlijk langs de belangstel ling van 't Nederlandse volk heen gegaan, in de verkiezingen heeft 't zich niettemin duidelijk uitgespro ken, en toen de uitslagen bekend werden, werd menigeen even wak ker geschud uit de politieke slaap, waarin men gedommeld scheen. Zo als in de Grotestraat te Waalwijk opgewonden werd gesproken over de resultaten, zo zal op vele plaat sen elders de belangstelling voor 't politieke gebeuren in ons vaderland zijn opgelaaid. Voor even? We we ten het niet. Mogelijk zullen de ko mende politieke gebeurtenissen op het Nederlandse publiek een in vloed hebben, zoals die onze ge slaagde televisie- en radio-uitzen ding had op het Waalwij kse pu bliek. Op het ogenblik dat wij dit schrij ven is ons de officieuze zetelver deling bekend voor de Tweede Ka mer, resulterend uit de verkiezin gen van 1.1. Woensdag. Deze hebben merkwaardige resultaten opgele verd. Zoals Mr. Jan Derks opmerk te in de televisie-uitzending: het kiezersvolk heeft zich minder dociel getoond dan men had verwacht. Er zijn inderdaad enkele vrij belang rijke verschijnselen te constateren. Niet verwonderlijk is het dat de kiezers zich afkerig getoond hebben van extreem links, wat blijkt zowel uit de achteruitgang van de com munisten als uit het weinige succes van de Socialistische Unie, die geen enkele zetel heeft behaald. De com munisten verloren 2 zetels, niet tneer dan te verwachten was. Zeer interessant is het vergelij kingsmateriaal tussen de twee voor naamste regeringspartijen, K.V.P. en P.v.d.A. Heeft de K.V.P. nog al veren moeten laten, de P.v.d.A. is met de winst gaan strijken. Zij won niet minder dan drie zetels, terwijl de K.V.P. er twee verloor, zodat beide partijen een gelijk aantal ze tels bezetten in de Kamer. De ka tholieken zijn ook nog vertegen woordigd door twee vertegenwoor digers van de K.N.P. van de heer Weiter, tegen 1 in de vorige Twee de Kamer. Het is weinig twijfelachtig dat aan twee kanten aan de K.V.P. ge knabbeld is, zowel van links als van rechts, hetgeen min of meer begrij pelijk wordt na de gebeurtenissen in de K.V.P. van het laatste jaar. De K.V.P. heeft inderdaad in de hoek gezeten waar de slagen vallen en dat niet alleen omdat zij rege ringspartij was, hetgeen uit de winst van de Partij van de Arbeid blijkt. In het Noorden is overigens de K.V.P. vrij constant gebleven, maar wie had verwacht dat 't Zui den haar omhoog zou helpen, is be drogen uitgekomen. Juist daar is 't verlies van de K.V.P. bijzonder groot geweest, variërend tussen lü en 20 procent, globaal genomen ten minste. Men mag aannemen dat het verlies van de K.V.P. is verdeeld tussen de K.N.P. en de P.v.d.A. Van de protestants-christelijke groeperingen is de C.H.U. zich, wat net aantal zetels betreft, gelijk ge bleven, terwijl het aantal stemmen dat de A.R. verloren hebben aan 't Gereformeerd Politiek Verbond, hun weinig te stade is gekomen. De A.R. verloren althans ten zetel. Ook hier dus een rechts verlies. De V.V.D. kon een winst boeken van een zetel. Dit ging dus naar rechts, waaruit blijkt dat de heer Oud nog voldoende aantrekkings- krachtbleek te bezitten om nog een aantal kiezers te trekken. Hij kwam van 8 op 9 zetels. De snipperpartijen van de Partij voor Recht en Vrijheid, de Socialis tische Unie, het Jong Conservatief Verbond, het Gereformeerd Politiek Verbond en de Middenstandspartij hebben geen succes geboekt, in zo verre ze het geen van alle tot een zetel hebben kunnen brengen. De grote strijd heeft zich afgespeeld tussen de zittende partijen en het zijn dan ook deze die gedurende de afgelopen zittingsperiode aanlei ding hebben gegeven tot ontevre denheid of tevredenheid, in zoverre men daarvan in de politiek kan spreken. Het komt ons echter voor dat ook de mate en de wijze van propaganda van invloed zijn ge weest. Het meest interessant is voor de komende vier jaar de verhouding tussen de K.V.P. en de P.v.d.A., die in de afgelopen vier jaar samen voor het grootste deel de verant woording hebben gedragen en on getwijfeld ook bij de aanstaande kabinetsformatie een belangrijke rol zullen spelen. Niet van belang ontbloot is het daarbij dat er noch een aparte voorkeur is gebleken voor bepaald rechts, noch voor be paald links. De kiezers zijn, wat men noemt, hun eigen weg gegaan en stellen de staatslieden voor niet minder grote problemen dan voor heen. Nu de verkiezingen voorbij zijn, ziet men met zeer grote interesse uit naar het volgende bedrijf.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3