Waalwijkse en Langsiraaise Courani 50 Jaar Kon. Erk. Harmonie „DE VOLHARDING" imUZIEKFESIlUAL Schitterende AVOND-CONCERTEN. Festival. Bij 'n Gouden Jubileum. GROOT NATIONAAL Unisono. BEZOEKT HET 29 en 30 Juni TE DRUNEN ZATERDAG 28 JUNI 5 30 UUR ZONDAG 29 JUNI 3.30 UUR MAANDAG 30 JUNI 7.00 UUR door de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" uit Loonopzand o.l.v. de heer Frans van Abeelen door de Koninklijke Harmonie „Sophia's Ver eniging uit Loonopzand o.l.v. de Heer A.H.J. Kotter met medewerking van de Zangver „Echo der Duinen", Loonopzand, met orkestbegeleiding. Maandag 30 Juni Drunense Avond AVONDCONCERT 8 uur o.l v. de Heer H. 's Gravesande. GROTE KERMESSE D'ÉTÉ VRIJDAG 27 JUNI 1952. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO VM HEI ZUIDEN -**■ - - 75e JAARGANG No. 52 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M, Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1872 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Gaarne voldoe ik aan het verzoek om ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Kon. Erk. Harmonie „De Volharding" een kleine bijdra ge in het voor deze gelegenheid ver schijnende blad toe te voegen. Onze gedachten gaan op de aller eerste plaats uit naar de pioniers, welke de grondslag hebben gelegd voor deze populaire vereniging. Ve ie hebben het tijdelijke reeds met het eeuwige verwisseld en voor hen die nog in leven zijn zal het een grote voldoening zijn te kunnen constateren dat al deze offers niet te vergeefs gebracht zijn. „De Volharding" behoort mede tot die verenigingen die aan alle gebeurtelijkheden in onze gemeen te luister bijzetten. Het is dan ook niet te verwonderen dat men mee leeft met dit gouden jubileum. Wanneer wij de voorbereidingen zo gade slaan, belooft dit een festijn te worden van grootse allure. On der de talrijke verenigingen die ge durende deze dagen het feest zullen opluisteren, bevinden zich ook de beide Harmonieën uit Loonopzand, zodat een muzikaal slagen van dit feest bij voorbaat reeds verzekerd zal zijn. Zonder twijfel zal het Drunens festival zeer vele muziekliefhebbers uit de verre omgeving noden tot 'n bezoek aan onze gastvrije gemeen te. Gaarne wil ik dan ook, naast de gelukwensen aan de jubilerende vereniging, een hartelijk welkom heten aan de talrijke bezoekers die in deze dagen hier een waar muzi kaal genot zullen kunnen beleven. De Burgemeester, A. D. C. SNELS. De betekenis van een muziekge zelschap voor een dorpsgemeen schap is van een niet te onderschat ten betekenis. Bij tal van festiviteiten en gele genheden is een muziekgezelschap ter opluistering nodig. Het is de muziek die aan een of andere fees telijkheid de nodige kleur en fleur geeft. Het is ook de muziek die ons leven opfleurt en verheft. Terecht merkte een groot componist op: „Muziek is de enige kunst die wer kelijk leeft". Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat het festival-comité met zulk een enthousiasme dit driedaags muziek feest organiseerde. Vele malen is ook tijdens het 50- jarig bestaan der Harmonie geble ken hoezeer men in alle lagen der bevolking een Harmonie-gezelschap als cultuurgoed naar waarde weet te schatten. Bij dit 50-jarig feest gaan onze gedachten op de eerste plaats uit naar de^ oprichters en de vele man nen vóór ons, die door doorzetting en volharding ons de harmonie na lieten, door ons als een dankbaar cultuurgoed aanvaard. Een woord van dank menen wij ook te moeten richten aan de vele begunstigers die door hun steun daadwerkelijk meewerkten aan de instandhouding van wat vóór 50 jaar werd opgericht met de intentie en de overtuiging iets goeds te ver richten. Moge op dit gouden feest opnieuw blijken de sympathie van de bevol king voor ons gezelschap, dan zal dit feest een grootse en waardige viering worden van ons gouden ju bileum. De voorz. der „Volharding" M. A. ELSHOUT. Ik heb het al eens eerder gezegd of geschreven: „Laten wij het gou den jubilé van onze Harmonie „De Volharding" vieren als een gemeen schapsfeest, als uiting van onze waardering voor het behoud van 'n stuk kostelijk cultuurgoed". Wat of dit wil zeggen? Wel dat U en ik, dat wij allen, niemand uit gezonderd, het tot onze plicht zul len rekenen van onze belangstelling blijk te geven. U geeft niet om muziek? Ach, beste lezer, maak me nou niets wijs. U geeft wel om muziek. Juist U in het bijzonder, want elk goed mens, hoe zijn gestalte, kleur of ouder dom, hoe zijn rijkdom of armoede ook moge zijn, houdt van muziek. Van de muziek, die de harde zor gen van het leven vermindert; van de muziek, die de geest verheft bo ven de beslommering en haar ont vankelijk maakt voor het goede, 't schone, het ware. Daarom is het woord van die Duitse dichter ook zo waar, als hij zegt, sprekend over het lied: „Wo man singt, da lass' dich ru- hig nieder"; „Böse Leute haben keine Lie- der!" En deze waarheid is nog nadruk kelijker van toepassing op de mu ziek. De muziek heeft niet alleen de muzikalen iets te zeggen, maar aan ons allen, die nog openstaan voor het goede. Alleen tot de geestelijk- ontredderde spreekt de muziek geen talen meer. Luister nogmaals naar het woord van een andere dichter. Luister naar het woord van Körner: „Eine Brust, wo sang und Lieder hausen" „Schlieszt immer treu sich vor dem Schlechten zu". Op een toegangsdeur van een ou de bibliotheek stond gebeiteld: „Nutrimentum animae" Voedsel der ziel. Zoals eten en drinken voor delig is voor het lichaam, is het goede boek en ongetwijfeld ook de goede muziek voordelig voor de geest. De muziek maakt de geest volle dig vrij en geschikt om uit te vlie gen en op te stijgen naar de grenze loze ruimten boven de zonnestelsels tot voor het aanschijn van God. Goede muziek is een gesprek tussen God en de mensen. En nu ik U dit alles verteld heb, begrijpt gij, lezer, de waarde van het komende festival. Nu begrijpt gij dat het zin heeft het 50-jarig be staan van „De Volharding" te vie ren met elkaar, in een opgewekte, daartoe geëigende stemming. Nu be grijpt gij beter dat U en ik, dat wij allen daar aanwezig moeten zijn. Onze aanwezigheid is daar noodza kelijk. Gij begrijpt dat dit feest een feest van ons allen is en dat het moet worden Unisono: een van klank. Als voorzitter van het comité van voorbereiding hoop ik dan ook van harte, dat ons muziekfeest moge klinken als een reusachtig unisono- effect, Drunen en „De Volharding" waardig. Welkom U allen. Voorz. Festival-comité Jacques Werner. De Kon. Erk. Harmonie „De Vol harding", in onze streken geen on bekende, viert a.s. Zaterdag, Zon dag en Maandag haar gouden be- staansfeest. Zij doet dat op een waardige en haar meest geëigende wijze, n.l. met een groots drie-daags muziekfestival. Vijftig jaar Harmonie Volharding. Hiermee getuigt zij op de eerste plaats dat zij haar naam met ere draagt. De doorzetting, de toewij ding en de volharding van vele toe gewijde leden en bestuurders heb ben het gouden bestaan mogelijk gemaakt. „De Volharding" moge thans nauw verbonden zijn met de Drunense bevolking en er aller sympathie hebben, deze verbonden heid is moeten groeien en de sym pathie heeft men door doorzetting en volharding moeten verwerven. Bij gelegenheid van dit gouden feest menen wij er goed aan te doen, zij het dan in het kort, een De Kon. Erk. Harmonie „De Volharding" Drunen, die a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag haar gouden jubileum viert. Aanvang der Concerten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Kon. Erk. Harmonie „DE VOLHARDING" Gehouden in de voor deze gelegenheid prachtig versierde tuin van de Heer Th. Elshout. (Bij avond sprookjesachtig verlicht) Zaterdag 28 Juni 8 uur (draagster van de Wimpe, van de R.K. Federatie van Muziek gezelschappen in Nederland.) Zondag 29 Juni 8 uur: (Permanent houdster v. d. Wisselbeker, Vaandel en Internationaal Vaandel der Ned. Fed. van Harmonie-en Fanlaregezelschappen) Aangeboden door de R.K. Harm. Beatrix (Lid van de R,K. Federatie van Muziekgezelschappen in Nederland) metmedewer- king v. h. Gem. Koor Cantabile o.l.v. de Heer Joh. Verhoeven. Waaronder DANSEN en Diverse Attracties. stukje geschiedenis te schrijven over „De Volharding". Bij vele ou deren zal dit een aangename her innering op kunnen roepen, en de jongeren zullen nog meer kunnen waarderen het werk van vele man nen vóór hen. Het is „De Volharding" gegaan zoals de meeste verenigingen van haar leeftijd: tijden van opgang, van successen en bloei en tijden van neergang, van minder animo, van tegenvallers, tijden waarin zij getroffen werd door sterfgevallen van toegewijde leden en bestuur ders. De gegevens voor dit artikel tje hebben wij mogen halen uit de ijverig bijgehouden notulen, een notulenboek dat de lezer een goed inzicht geeft in de geschiedenis van de jubilerende verenigingen. ysm&ÈM Zittend: v.l.n.r. C. J. v. Delft, G. Staande: v.l.n.r. M. v. Stiphout, BESTUUR VAN DE KON. ERK. HARMONIE „DE VOLHARDING". J. Vissers, M. A. Elshout, J. v. Delft. J. Verhoeven, L. v. Wezel, J. Velt man, M. v. Huiten, G. Elshout. Zo weten wij dan dat de Harmo nie „De Volharding" in Maart 1902 werd opgericht door de navolgende heren: A. Brok, voorzitter; Jan Elshout, Vice-voorzitter; D. Olden, secreta ris; C. v. Huiten, penningmeester; M. Vissers en Jan v. Drunen, com missarissen. Directeur: Th. v. Delft. Werkende leden: H. v. Delft, Jos v. Delft, P. Els hout, Fr. Dekkers, P. Schalken, M. v. Weert, A. v. Huiten, H. Verhoe ven, M. v. Wezel, N. Verhagen, H. v. Veldhoven, Adr. Elshout, G. v. d. Ven, P. Henskens, L. v. d. Wiel, A. Schaap, F. Viveen, G. IJpelaar, P. Schoep, C. Verhagen, G. Schalken. De toenmalige Gilde „St. Cris- pijn" werd niet meer in staat en be reid gevonden om de bestaande gil de-harmonie te steunen en een aan tal leden van deze harmonie staken de koppen bij elkaar. Zij deden ge zamenlijk een beroep op verschil lende ingezetenen der gemeente, die tevens bereid gevonden werden om in het bestuur zitting te nemen. Het zal wel niet zo eenvoudig gegaan zijn als wij hier neerschrijven, maar zo toch ongeveer werd in 1902 de Harmonie „De Volharding" gebo ren. Met bovengenoemd bestuur, de heer Brok als instructeur, de heer Th. v. Delft als le directeur en dhr. L. v. d. Wiel als 2e directeur, groei de de vereniging tot een behoorlijk gezelschap, dat al spoedig in staat bleek een vrij goed concert te ge ven. In 1904 ontviel door de dood één der oprichters en één der grote stuwers en steuners, de heer Jan Elshout, aah de vereniging, wat voor dit jonge gezelschap een grote slag betekende. In 1910 toog de vereniging voor de eerste maal naar een concours, en wel naar Helmond, waar men de 2e prijs in de derde afdeling ver wierf, de hoogste prijs welke daar werd toegekend. In 1912 werd opnieuw deelgeno men aan een concours, maar toen met minder succes. 1912 tot 1918 waren moeilijke ja ren: minder animo, oorlog die de repetities deed verslappen, wijzi gingen in de directie en verschillen de andere onaangenaamheden maakten het bestaan van de ver eniging zeer moeilijk De mede-op- richter en sinds de oprichting voor zitter, de heer A. Brok (meester Brok) was echter de man wiens tact, eerlijkheid en rechtvaardig heid en groot leiderschap de vereni ging in die jaren staande hield. In die jaren overleed ook de le directeur, de heer Th. van Delft, reeds opgevolgd door de heer L. v. d. Wiel, die in 1916 weer werd opgevolgd door de heer Ant. van Huiten. Als instructeurs traden in die tijd op: de heer A. de Groot en later de heer A. Stavers. In 1918 verloor de vereniging haar meest toegewijde voorzitter en werker, de heer A. Brok. Deze werd opgevolgd door de heer J. IJpelaar, reeds sinds verscheidene jaren vice- voorzitter. Een man met grote be- stuurdersgave en daarnaast 'n groot muzikaal gevoel. Het muzikaal peil der vereniging steeg. In 1912 begon de victorie; men toog naar een con cours te Nijmegen waar men de le prijs behaalde, benevens de direc- teursprijs. De moeilijke jaren ble ken gepasseerd te zijn en in dit jaar bewees de vereniging als het ware haar bestaansrecht. In 1922 verloor de vereniging op nieuw door de dood haar voorzitter. Deze werd opgevolgd door de heer M. Elshout en in 1924 door de heer Leo Sikkers, die tot 1936 als voor zitter de vereniging leidde. 1922, 1927 en 1937 waren opnieuw hoogtepunten in het .bestaan van „De Volharding", toen schitterende festivals werden georganiseerd. Successen werden in die tijd be haald op diverse concoursen te Nij megen, Eindhoven, Loon op Zand en Tilburg. Ook 1924 was voor „De Volharding" een belangrijk jaar, toen zij zich huisvestte in de nieuwe Harmonie-zaal, na eerst thuis te zijn geweest in het oude café van C. v. Huiten. De ingebruikneming ge schiedde met een prachtig twee daags concert, waaraan bekende zangers en zangeressen in die tijd hun medewerking verleende. Men noemde dit concert het mooiste, dat ooit door „De Volharding" was ge geven. Van 1936 tot 1938 was dhr. A. Hooymayer voorzitter van „De Vol harding". Van 1938 tot 1945 was 't de heer P. Elshout die de vereniging door de moeilijke oorlogsjaren heen loodste. In de oorlog met zijn cul tuurkamer moest natuurlijk alle ac tiviteit worden gestaakt. Veel ani mo, doorzetting en volharding was in 1945 weer nodig om de zaak an dermaal tot bloei te brengen. De heer J. Pelders, reeds 25 jaren be stuurslid, werd geroepen om in de eerste moeilijke na-oorlogse jaren de vereniging als voorzitter te lei den. De heer M. v. Huiten, die zich reeds vele jaren verdienstelijk had gemaakt met de opleiding van jon ge muzikanten, werd benoemd tot directeur. In 1947 trad een jong bestuur aan met de heer M. A. Elshout als voor zitter. De heer J. Verhoeven werd benoemd tot directeur. Deze wisten voort te bouwen op wat hun ge waardeerde voorgangers hadden nagelaten en maakten de vereniging zoals wij haar thans kennen. In de jaren na de oorlog tot op heden, toonde „De Volharding" meerdere malen waartoe zij in staat is. In 1948 met het organiseren van een groot festival, in 1949 met het behalen van de le prijs in de eerste afdeling, en in 1950 met het behalen van de le prijs in de af deling uitmuntendheid. In de 50 jaren van haar bestaan stond „De Volharding" onder be schermheerschap van de Weled. Ge strenge heer M. A. C. Canters, de Hooggeboren Heer Herman Graaf d'Oultremont en thans van de Wel edele heer M. Lips. Vijftig jaar. Harmonie „Volhar ding", ons past een woord van hul de aan de hier genoemde werkers en aan de vele niet genoemden, die deels uit liefde voor de muziek en deels uit liefde voor de vereniging een Harmoniegezelschap oprichtte en in stand hield waarop Drunen met recht trots kan zijn. Wanneer Zaterdagmiddag a.s. de Edelachtb. Heer Burgemeester Snels het 3-daags muziekfeest zal openen, zal deze daarmee een muziekfeest inleiden dat voor de fijnproevers verschillende hoogtepunten kent. De deelnemende corpsen, waar onder de beste uit den lande, staan er niet alleen borg voor dat dit fes tival zal slagen, maar tevens dat 't voor de muziekliefhebbers (niet te verwarren met kenners) een feest van muziek zal worden. Eveneens zal met de opening van ditfestival voor het organiserend comité de tijd worden afgesloten waarop veel werk moest worden verzet. Niets is door het comité na gelaten om dit festival tot in de kleinste details te verzorgen. Het comité heeft zich de medewerking kunnen verzekeren van vele gezel schappen uit onze omgeving. Spe ciaal ook de verzorging van 't ter rein, dat bij avond sprookjesachtig zal zijn verlicht, heeft de bijzonde re zorg 'van het comité gehad. Het programma voor deze drie dagen is in grote trekken als volgt: Zaterdag 28 Juni: 4.30 uur: Openingsbijeenkomst in de Harmonie-zaal door de Edelacht bare Heer Burgemeester Snels. Op deze bijeenkomst zullen tevens de diverse jubilarissen worden gehul digd; 5.30 uur: Aanvang der concerten; achtereenvolgens zullen optreden: De Kon. Erk. Harmonie ,,De Vol harding", Kinderkoor „Zang en Vriendschap" uit Tilburg, de Gem. Zangvereniging „Oefening Baart Kunst" uit Nieuwkuijk, de Harmo nie „St. Jan" uit Waalwijk, Gem. Koor „Tot Bloei der Toonkunst" en de Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst", beide uit Waalwijk. 8.00 uur: Groot Avondconcert door de Kon. Erk. Harmonie „Con cordia" uit Loon op Zand, o.l.v. Fr. V. Abeelen. Dit zeer bekende gezel schap, draagster van de Wimpel van de R.K, Federatie van Muziekgezel schappen in Nederland, zal zeer ze ker een hoogtepunt vormen van dit muziekfeest. De uit te voeren nummers zijn: 1. Avec Elan K. Jansen 2. Carnaval Romain, H. Berlioz 3. Le Chasseur Maudit, C. Franck 4. Les Erinnyes, J. Massenet 5. Peter Sehmoll, C. M. v. Weber 6. Finlandia, Sibelius 7. Halewyn, C. H. Boedijn 8. Marche Gammatique Zondag 29 Juni volgt dan om 3 uur de opening van het Bonds-fes- tival door de voorz. van de Bond van Harmonieën voor de Langstr., de heer P. Croes. Om 3.30 uur aanvang der concer ten, verzorgd door alle bij deze Bond aangesloten gezelschappen. Zondag zal ook deelnemen 't be kende Show-gezelschap uit Orthen, o.l.v. de heer F. A. Michels. Deze harmonie zal tevens een show mars maken door Drunen. Om 8 uur volgt dan het tweede grote avondconcert, ditmaal gege ven door de Kon. Harm. „Sophia's Vereniging" uit Loon op Zand. Ook dit gezelschap, een der beste uit 't land, permanent houdster van de Wisselbeker, Vaandel en Internatio naal Vaandel der Ned. Federatie v. Harmonie- en Fanfare-gezelschap pen, waarborgt een concert van de eerste rang. Dit concert wordt ge geven o.l.v. dhr. A. H. J. Kotter. Medewerking aan dit concert wordt verleend door de Zangvereni ging „Echo der Duinen" uit Loon op Zand, o.l.v. dhr. J. Lombarts. De uit te voeren nummers zijn: 1. Jubel Klange, E. Uebel 2. Le Roi d'Ys, Ouvert., E. Lalo 3. Czardas Der Geist der Woiwoden, N. A. Bouman 4. Die Fledermaus, Joh. Strauss

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7