Waaiwijkse en Langstraatse Courant EN NU? Buiten en binnen onze grenzen Gemeenteraad Waalwijk In Waspik werd kort en bondig vergaderd. Vergoeding L,0. vastgesteld. MAANDAG 30 JUNI 1952. Uitgever I Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANXOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Di t blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 53 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187S SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" In een dag tijd na de verkiezingen kwam er al een stroom commentaren los op de verrassende verkiezingsuitslag van 11. Woensdag. Donderdag waren het de dagbladen die de kwestie bespraken en nauwelijks een dag later kwamen de weekbladen. Zodat men al gauw een globaal overzicht kon krijgen over de meningen die er in het land heersen. Dat er in kringen van de P. v. d. A. een tevreden stemming is, valt te be grijpen. Tenslotte is zij het die bij deze verkiezingen het meeste baat heeft ge had. Desalniettemin is het nog proble matisch in hoeverre de ruim 182.000 stemmen die zij meer gehaald heeft, als zuivere winst beschouwd kunnen worden. Wij willen niet direct over vleugelvor ming beginnen te praten, want dat idee heeft al genoeg narigheid veroorzaakt, maar het feit dat van links (de com munisten) en van rechts een belangrijk aantal stemmen zijn toegevloeid, bewijst dat degenen die elkaar hebben gevonden in de P. v. d. A. ideëel sterke tegen stromingen vertegenwoordigen. Dit is van temeer betekenis, omdat de over gang waarschijnlijk niet zozeer is ver oorzaakt door enthousiasme over de P. v. d. A. als door ontevredenheid met het oude milieu over het algemeen, of de gang van zaken in het oude milieu in onderdelen. Wat dit laatste betreft, met betrekking tot de K.V.P. mag men aannemen dat het verlies aan stemmen inderdaad niet is veroorzaakt door ontevredenheid over haar principes. Dat is iets anders dan dat men het niet goed mogelijk acht zo uiteenlopende maatschappelijke groepe ringen uitsluitend op dit principe samen te brengen. Daar kan men tenslotte lang over twisten, maar dat het mogelijk is, staat o.i. buiten kijf, als er tenminste be paalde voorwaarden vervuld zijn. Wij bedoelen dat dan geestelijke waarden boven materiële belangen moeten gaan en daar mankeert aan de dag van van daag nog wel wat aan. Ondertussen lijkt het niet vermetel de rechtstreekse oorzaak van de teruggang der K.V.P. te zoeken in de gebeurtenis sen van het laatste jaar. Vorig jaar April gooide professor Duynstee de knuppel in het hoenderhok door in De Maasbode de ontevredenheid over het beleid van de K.V.P. die in verschillen de kringen heerst voor het publiek fo rum te brengen. Daaruit heeft zich een discussie ontwikkeld die stof gaf tot de ontwikkeling van de vleugelidee. Dit bracht de klad in de polemiek. En of schoon er later officieel overeenstem ming werd bereikt in een vertrouwens- formule is in werkelijkheid het ver trouwen tussen links en rechts nooit hersteld. Men heeft de zaak de laatste maan den zowat in de doofpot geduwd, blijk baar zonder zich er rekenschap van te geven dat dit niét voldoende is om aan twee kanten geschokt vertrouwen te herstellen. Daarbij komt dat de propa ganda die er gemaakt is, vooral in het Zuiden, ten enen male onvoldoende was, om niet te spreken over de propaganda die er niet is gemaakt. Waalwijk is een goede graadmeter geweest voor de iner tie van K.V.P.-zijde en het heeft er de resultaten van te zien gegeven ook. De Partij van de Arbeid daarentegen heeft een intensieve, doelbewuste en indrin gende propaganda gevoerd en haar suc ces heeft aangetoond dat een goede pro paganda geenszins boter aan de galg is. De verkiezingsuitslag heeft dus te zien gegeven, waar in de K.V.P. de schoen wrong. Afval naar links en afval naar rechts, kan het duidelijker? De katho lieke kiezers, vooral weer in het Zuiden, hebben van hun partij niet onomwonden te horen gekregen waar ze aan toe wa ren en wat hun geboden werd. Dit heeft zich gewroken en het is een harde les geweest. Zonder bezieling kan men geen bezieling wekken en dit gebrek aan be zieling tesamen met de onzekerheid die onder de katholieken heerste heeft de les uitgemaakt. Het zou even onwerkelijk zijn deze dingen te verbloemen als onredelijk er bij te blijven stilstaan. Er is een nieuwe faze ingetreden, die gelegenheid geeft de fouten na te gaan en daarvan uitgaande opnieuw te beginnen. De K.V.P. heeft enerzijds nog geen 2000 stemmen ver loren, anderzijds is dat aantal relatief veel groter door de verhouding tussen het katholieke volksdeel en de rest, voor al als men in aanmerking neemt dat de K.N.P. er 82.000 heeft gewonnen. Er is voor de K.V.P. een moeilijke tijd aan gebroken, maar ook een tijd waarin de atmosfeer gezuiverd kan worden, waar in ze haar goed recht en haar nood zaak van de katholieke eenheidspartij opnieuw kan bewijzen, want de verkie zingen hebben geleerd dat velen dit niet inzien. Het is duidelijk dat de K.V.P. moet trachten het verloren vertrouwen te herwinnen, doch dit zal haar niet lukken als ze weer een paar jaar in slaapt, zich dan weer in opspraak laat brengen en dit door een ongelukkige formule tracht te sussen. Desalniettemin krijgt men de neiging het partijbestuur bescherming te bieden tegen veler kritiek, niet omdat die kri tiek onrechtvaardig zou zijn, maar omdat ze slechts rechtvaardig is in zoverre er inderdaad fouten zijn gemaakt. Die lig gen echter niet alleen bij de voormannen, want wat er voor werk gedaan wordt, doen zij. Er hapert echter iets bij het merendeel der katholieken, niet in de laatste plaats in politiek opzicht. Er wordt weer veel gesproken over de ka tholieke emancipatie, men tracht het be sef dat onze emancipatie nog niet is vol tooid, algemener te doen doordringen en men bedoelt daarmee, dunkt ons, aller eerst een innerlijke emancipatie. Zou dat ook niet gelden voor de politiek en zou de stembusuitslag van 11. Woensdag er niet een aanwijzing van kunnen zijn? Wij hebben al vaak geschreven over het al gemeen gebrek aan politieke belangstel ling, de verkiezingen schenen toen het toch te laat zou zijn geweest dit min of meer te logenstraffen, doch was deze belangstelling gefundeerd op ken nis en oordeel? Waren daarop ook geba seerd de stemmen van veel katholieken die niet op de K.V.P. gestemd hebben? Wij betwijfelen het. Gedane zaken ne men geen keer, maar het te constateren is nuttig voor de toekomst. Zolang veel katholieke Nederlanders zich ofwel af zijdig houden van de politiek ofwel meer acht slaan op wat de ene maatschappe lijke groepering scheidt van de andere in plaats van op het voornamere dat hen bindt, kortom zich niet bezinnen op de politiek en op een daaruit verkregen in zicht een oordeel vormen, is ook de po litieke emancipatie niet voltooid. Dit is een waardevolle lering die uit de uitslag der verkiezingen, in breder verband gezien, valt te trekken. Het is tevens een program van wat ons te doen staat. Er is niets alarmerends gebeurd, wel iets zorgwekkends, dat evenwel niet van één dag is. Zal dit tot gevolg heb ben dat er inderdaad een grotere zorg bij de katholieken voor hun eigen be langen wordt gekweekt? Wij hopen het van harte. OPDRACHT AAN DR. DREES. Vrijdagavond deelde het kabinet der Koningin het volgende mede „Hare Majesteit de Koningin heeft aan dr. W. Drees de opdracht ver strekt tot het vormen van een ka binet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft Hare Majesteit verzocht de opdracht in beraad te mogen houden." De verwachting dat de overwin naar van de stembus de opdracht zou krijgen, is dus spoedig een feit geworden. De Koningin heeft snel gewerkt. Van Vrijdagochtend negen uur tot Vrijdagavond kwart voor negen dus bijna 12 uur voerde zij na genoeg ononderbroken besprekin gen. Het eerst kwam de fractieleider van de P.V.d.A., mr. Donker. Daar na de fractieleiders van alle andere partijen: prof. Romme (K.V.P.), dr. Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.U.), mr. Oud (V.V.D.), Wagenaar (C.P. N.), ds. Zandt (S.G.P.) en Weiter (K.N.P.Al heeft de partij van de heer Weiter meer stemmen gekre gen dan die van de heer Zandt, toch werd hij het laatst ontvangen. Daarna won Hare Majesteit ad viezen in van de minister van staat Van Schaik en toen werd dr. Drees geroepen. Hij kwam om kwart voor vijf, was om zeven uur weer terug en verliet het paleis aan het Lange Voorhout opnieuw om kwart over zeven met de formatie-opdracht in de zak. Omstreeks half acht kwam de af tredende minister Beel pp„-het pa leis. Hij bleef ruim een uut. Daarna keerde de Koningin terug naar Soestdijk. De formulering, dat dr. Drees de opdracht in beraad wil houden, wordt gewoonlijk gebruikt om aan te duiden dat men bereid is na te gaan of men het vormen van een kabinet kan volbrengen. Slaagt de formateur, dan neemt hij de op dracht aan. (Volkskr.) DE NIEUWE EERSTE KAMER. Winst voor de K.V.P. ten koste van de C.P.N. De dag nadat de stemgerechtigde Ne derlanders hun invloed op de samenstel ling van 's lands bestuur hadden doen gelden, kwamen de provinciale staten van alle provincies bijeen om de leden voor de Eerste Kamer te kiezen. De Eerste Kamer, die om de twee jaar voor de helft aftreedt, trad nu in zijn geheel af, in verband met de grondwets wijzigingen. Zoals bekend moet 'het nieu we ontwerp-grondwet op de eerste plaats door de bestaande Kamers worden aan genomen, waarna de beid Kamers wor den ontbonden en het ontwerp vervol gens de 2/3 meerderheid moet behalen van de nieuw samengestelde Kamers. De leden van de provinciale staten hebben zich lang niet zo reactionair ge toond als de kiezers, niemand had dit trouwens verwacht. Verloor de K.V.P. in de 2e Kamer 2 zetels, in de Eerste Kamer won zij de zetel die bij de twee jaarlijkse verkiezingen 1950 verloren was gegaan doordat in de combinatie Noord- HollandFriesland 'n combinatie plaats vond. Dat ging ten koste va nde com munisten die zich één zetel minder toe bedeeld zagen. De samenstelling van de nieuwe Eer ste Kamer is nu als volgt: Katholieke Vólkspartijmr. F. G. C. J. M. Teulings, dr. H. J. J. Velthoven, H M. van Lieshout, ir- H. J. M. Verhey, mr A. M. C. J. Steinkühler, A. C. de Bruijn, jhr mr G. A. M. J. Ruys de Bee- renbrouck, C. G. A. Mertens, mr L. F. H. Regout, dr L. J. C. Beaufort, E. M. J. A. Sassen, H. C. Nijkamp, mr G. C. J. D. Kropman, mr P. J. Witteman, ir E. H. A. Kraaijvanger, A. L. H. Roe broek en J. A. 'M. Derksen. Partij van de Arbeidt J, J. Kramer, G. J. P. Cammelbeeck, mr J. A. Jonkman, H. Oosterhuis, C. Woudenberg, d.r F. Wibaut, mr P. Lieftinck, dr ir W. Scher- merhorn, mej. mr M. Tjeenk Willink, mr G^ E. van Walsum, mr dr J. In 't Veld, J. L. Hoogland, P. J. Kapteyn, H. J. de Dreu. Als zeker kan worden aangenomen dat de heer Lieftinck, die voor de wereld bank naar Turkije gaat, in de Eerste Kamer zal worden vervangen door zijn partijgenoot de heer van Tilburg, wet houder en wnd. burgemeester van Rot terdam. Anti-Revolutionnaire Partij: I. A. Die penhorst, mr W. Rip, J. Tjalma, H. Al- gra, H. J. Hellema, mr A. Anema, J. Schipper. Christelijk Historische Unie: J. Reyers, mr G. Kolff, mr G. Vixseboxse, mr R. Pollema, dr J. de Zwaan en F. C. Ger- retson. Vrijheid ien Democratie: H. D. Lou- wes, mr W. C. Wendelaar, mr A. N. Molenaar en R. H. de Vos van Steen- wijk. Communisten: J. Brandenburg, C. Geugjes. MINISTER VRAAGT 42.5 MIL- LIOEN VOOR OORLOGSSCHADE UITKERING. Bij de Tweede Kamer is, nog ge tekend door Minister Lieftinck, een ontwerp van wet ingediend inzake bijdragen oorlogsschade aan onroe rende goederen en huisraad. Het vorig jaar had de Tweede Kamer op versnelling aangedron gen, maar dit bleek toen niet mo gelijk in verband met de financiële toestand. De Regering is nu tot de conclu sie gekomen dat het inderdaad ver antwoord is thans alsnog tot ver snelling van de uitkering over te gaan, om daardoor verbetering in de werkgelegenheid te brengen. Allereerst komt schade aan on roerende goederen hierbij in aan merking ter bevordering namelijk van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Voorgesteld wordt het reeds uitgetrokken bedrag met 28 millioen gulden te verhogen. Voor de huisraadschade-uitkering wordt een verhoging van 14.5 mil lioen gulden voorgesteld. Uitge trokken was voor betaling in eerste termijn 74 millioen gulden voor huisraadschade. De voorgestelde verhoging maakt het mogelijk reeds dit jaar alle getroffenen een eerste termijn uit te keren. DODE EN ZWAAR GEWONDE BIJ AUTOBOTSING. De 70-jarige weduwe D. S. uit Ravenstijn werd Donderdagavond laat, tengevolge van een autobot sing op de Graafseweg bij Nijme gen, zo ernstig gewond, dat zij tij dens het vervoer naar het Nijmeeg se Sint Canisius-ziekenhuis over leed. Het ongeluk gebeurde toen een auto van de firma Wellen, schoen fabriek, die in de richting 's-Bosch reed, plotseling moest uitwijken voor een op de weg geparkeerde on verlichte vrachtwagen. Hierbij reed hij met een snelheid van ongeveer 80 kilometer in op een tegenligger, waarin de heer D. en zijn moeder zaten. De vijf personen, die zich in de uithalende wagen bevonden, werden licht gewond. De heer D. moest echter met zware verwondingen in het St. Ca nisius-ziekenhuis worden opgeno men. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. DODELIJK MOTORONGELUK. Donderdagavond werd de motor rijder Alberti uit Veenendaal nabij de Buurtlaan van de richting De Klomp, toen hij plotseling voor een personenwagen moest uitwijken, ge dood. Bij deze manoeuvre werd de aldaar lopende wandelaar De la Mar gegrepen en tegen de grond geslingerd. Zowel de motorrijder als de wandelaar moesten naar het Juliana-ziekenhuis worden overge bracht, waar de 20-jarige Alberti aan de bekomen verwondingen is overleden. REGERING WIL VISSERIJKAMER EN JACHTRAAD INSTELLEN. De instelling van een Kamer voor de Visserij is een van de belang rijkste punten van 't wetsontwerp, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend en waarbij wordt voor gesteld in de Visserijwet bepalingen van regeling van de huur en ver huur van visrecht op te nemen. Deze Kamer samengesteld uit vertegenwoordigers van beroeps- en sportvisserij en eigenaren van visrecht, resp. viswater zal wor den belast met de taak het doelma tig bevissen van de kust en de bin nenwateren te bevorderen en een redelijke verdeling van het vis recht te bewerkstelligen. Hierbij is zowel gedacht aan het toezicht op de uitgifte van vergunningen en op overeenkomsten tot verhuur van visrecht als aan het belang van de samenvoeging van versnipperde vis rechten en 't belang van de rayon nering van het viswater ter verde ling tussen de broeps- en sportvis sers. Wat betreft het toezicht op de overeenkomsten van huur en ver huur van visrecht, sluit de voorge stelde regeling aan bij het Pacht- besluit Visrecht 1941. Naast be scherming van de beroepsvisserij, is hier echter actieve bevordering van een doelmatige bevissing en van de verbetering van de visstand in ster kere mate op de voorgrond ge plaatst. De aan de Kamer te ver lenen bevoegdheden op dit punt zijn te zien als een rechtstreeks gevolg van het streven maatregelen tot verhoging van de productiviteit van het viswater mogelijk te maken. Ingrijpende beperking van vrijheid. Deze maatregelen grijpen diep in in de privaatrechtelijke verhoudin gen. Het is echter ondenkbaar de voorgestelde doeleinden te verwe zenlijken zonder ingrijpende beper kingen van de vrijheid der recht hebbenden op viswater om dit naar eigen goeddunken te gebruiken. Laat men de voorgestelde maatre gelen achterwege, dan zal naar de stellige overtuiging van de over heid door een voortdurende achter uitgang van de visstand het beoe fenen van de hengelsport langzaam maar zeker onmogelijk worden. Ook de beroepsvisserij zou dit achter wege blijven noodlottig worden. De nieuwe regeling is noodzake lijk geworden, doordat als gevolg van inpoldering, drooglegging, nor malisering van rivieren en beken enz., het voor de binnen- en kust visserij beschikbare areaal voort durend is afgenomen, terwijl ander zijds het aantal sportvissers voort durend is gegroeid. In verband hier mee is een verhoging van de pro ductiviteit van het nog beschikbare viswater dringend noodzakelijk. Zo lang verschillende personen echter ieder rechthebbende op het vis recht van een gedeelte van een wa ter zijn, getroost als regel geen hunner zich geldelijk offers om de visstand van dat water te verbete ren. Integendeel, vele rechthebben den op het visrecht maken daarvan 'een zodanig gebruik, dat aan ande ren het op een doelmatige wijze uitoefenen van de visserij in 't wa ter, waarvan zij het visrecht heb ben, onmogelijk wordt gemaakt, al dus de toelichting. Precies 9 minuten had de Raad nodig om de negen punten tel lende agenda af te werken. Alle voorstellen van B. en W. kregen vlot de goedkeuring Van de raad. Onder voorzitterschap van bur gemeester Teijssen kwam de raad Donderdagavond in openbare zit ting bijeen. De heer Meys was met bericht van verhindering afwezig. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering, werden alle ingekomen stukken zonder opmer kingen voor kennisgeving aangeno men. Punt 3: Voorstel tot het toeken nen van een premie ingevolge de premie-regeling woningverbetering en -splitsing. Ook dit werd z.h.st. aangenomen. 4. Voorstel tot aankoop terrein aan de Hertog Janstraat. (Het be treft hier het terugkopen van een perceel aan de Oostzijde dezer straat, dat vroeger door de gemeen te voor bouwterrein was verkocht). De heer Duyvelaar vraagt waar om in dit geval de transportkosten voor rekening van de gemeente ko men, terwijl de heer Brouwer er op aandringt dit terrein ,dat in 't cen trum der gemeente ligt, te bestem men voor particuliere woningbouw en niet voor een magazijn of iets dergelijks. De voorz. wijst er de heer Duy velaar op dat het hier een uitzon derlijk geval betreft. Volgens de thans geldende bepalingen moet ie mand die bouwterrein van de ge meente koopt daarop binnen de vastgestelde tijd gebouwd hebben, anders wordt dit terrein op kosten van de koper weer aan de gemeente getransporteerd. In dit geval was deze bepaling nog niet in de koop overeenkomst opgenomen; daarom dient de gemeente deze kosten te dragen. Voor de gemeente is het trouwens van groot belang dat zij weer de beschikking krijgt over dit terrein en er zodoende ook de beste bestemming aan kan geven. Wat de suggestie van de heer Brouwer betreft, wil de voorzitter opmerken dat het uitbreidingsplan aangeeft wat er daar al of niet ge bouwd mag worden. B. en W. heb ben zich aan dit uitbreidingsplan te houden. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. Zulks is eveneens het geval met de voorstellen tot wijziging der re- kening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten en tot wijziging der begrotin gen 1951 en 1952. 7. Aanbieding verslagen van de gemeentelijke Licht- en Waterbe drijven en van het Slachthuis en de Vleeskeuringsdienst over 1951. De heer Verdoorn zegt nog geen gelegenheid te hebben gehad deze verslagen te bestuderen en vraagt de goedkeuring hiervan tot de vol gende vergadering aan te houden. Bij de voorzitter, noch bij de raad bestaat hiertegen enig bezwaar, zo dat deze verslagen in de volgende vergadering opnieuw aan de orde worden gesteld. Punten 8 en 9 bevatten voorstel len inzake medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor ver betering en verandering van in richting St. Petrusscholen en de R.K. Jongensschool in de Baard- wij kse straat (Het prae-advies van B. en W. hierover werd in ons vorig nummer afgedrukt). De heer Brouwer vraagt er bij de schoolbesturen op aan te dringen dat deze werken, waarmee een be hoorlijk bedrag gemoeid is, zoveel mogelijk bij plaatselijke aannemers aan te besteden. De voorzitter merkt op dat het gevraagde bedrag, voor wat de school in de Baardwijksestraat be treft, bestemd is ter completering van de verbouwing die momenteel aan die school in volle gang is. Daar kan dus geen sprake meer zijn van werk voor andere aannemers. Wat de St. Petrusscholen betreft gaat het over zoveel verschillende werkzaamheden, zoals electrische installatie, verwarming, sanitair, dakschilden, enz., dat het moeilijk zal zijn het geheel aan te besteden. Volgens de wet staat het gemeen tebestuur hier trouwens buiten. Persoonlijk wil spr. de suggestie van de heer Brouwer wel onder de aandacht van het schoolbestuur brengen. Z.h.st. worden de voorstellen hier na goedgekeurd, waarna de open bare zitting op de gebruikelijke wij ze met gebed wordt gesloten. Nieuw raadslid geïnstalleerd. Het was zeer kort en zeer bondig zoals de raad van Waspik Donder dagavond j.l. vergaderde. De be handelde punten gaven de leden weinig aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen. Alvorens men tot behandeling van de agenda overging ,werd het nieuwe raadslid, de heer C. Langer- werf, geïnstalleerd. De voorzitter nam hem de eed van zuivering en de eed van trouw af en wenste hem mede namens de raad van harte ge luk. Hij hoopte dat het nieuwe lid mee zou werken, zo veel als in zijn vermogen lag, om de aangename verstandhouding en de goede sfeer in de raad te bestendigen. En dat hij zou werken in het belang van de gemeente, hetgeen de heer Langer- werf gaarne beloofde. Notulen, noch ingekomen stuk ken deden ons iets noteren, wat voor onze lezers van belang zou zijn te weten. Nadat de reeds bij besluit van 26 Maart j.l. vastgestelde verordening Toezicht op en gebruik van havens en kaden, enige door de Ged. Staten verlangde redactionele en juridi sche wijzigingen had ondergaan, behandelde de raad het verzoek van P. J. v. Dongen, Canadeseweg 7, om hem als eigenaar-bewoner in het genot te doen stellen van een zgn. E.W.P.-premie. Ingediende be scheiden waren in orde bevonden; hieruit bleek dat de kosten van de aan de woning aan te brengen ver beteringen waren begroot op 1409 gulden. B. en W. stelden voor een rijksbijdrage aan te vragen van 300 gulden, en uit de gemeentekas een gelijke bijdrage te verstrekken. De heer van den Broek kon niet anders dan met lof spreken over de toekenning van zulk een premie, waaraan gemeentebestuur en raad steeds gaarne hun medewerking gaven. Zodoende werkte men mee aan de oplossing van de woning nood. Maar van de andere kant a,ldus de heer v. d. Broek, wordt de op lossing van de woningnood weer tegengewerkt. En hij wees op het feit dat in de gemeente reeds gerui me tijd huizen leeg stonden; één stond er al meer dan een jaar leeg. Zo spoedig mogelijk diende hier een einde aan gemaakt te worden, desnoods moest men dan maar tot vordering overgaan. Dit, aldus de voorz., is een kwes tie, die eigenlijk direct met dit voorstel niets te maken heeft, en bovendien behoorde het woningbe- leid tot de competentie van B. en W. Intussen wachtten B. en W. af wat de woningcommissie in dezen zou adviseren. De heer van den Broek wees er op dat de commissie reeds advies had uitgebracht en zelfs meerma len. Welke opmerking door de voor zitter werd ontzenuwd, door er op te wijzen dat men ten aanzien van verschillende punten nog wachtte op het antwoord van de commissie. Er werd vervolgens een ontwerp- wachtgeldverordening voor het ge meente-personeel vastgesteld, waar na de raad gaarne tot een bedrag van 143.50 zijn medewerking ver leende aan het Bestuur van de Chr. Lagere School bij het aanschaffen van leermiddelen. Hierna stelde de raad het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van de Lagere scholen conform de aanvraag vast; en die aanvraag was: ƒ9986.27 voor de Bijz. Lagere Jongensschool, 10.905.51 voor de Bijz. Lagere Meisjesschool, Kerkstr., en ƒ3046.98 voor de Christelijke Lagere School, 't Vaartje. De laatste wijziging van de ge meentebegroting 1951 kreeg ten slotte eveneens de instemming van de gehele raad. De rondvraag gaf de heer v. d. Broek gelegenheid te wijzen op het kadaverhuisje, waaruit alle ruiten verdwenen waren, hetgeen niet be vorderlijk was voor de gezonde en aangename reuk daar ter plaatse. Hij informeerde naar de moge lijkheid er de ruiten weer in te zet ten en ze desnoods met gaas te be veiligen tegen de baldadigheid. De voorzitter, wien hiervan niets bekend was, zou de zaak laten on derzoeken en de nodige maatrege len laten nemen, wanneer dat no dig mocht zijn. Toen behoorde ook deze vergade ring weer tot het verleden. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Ieder le klas inballer Kantenlikker Leersnijder Overleersnijder Lederwarenstikker Kantenschrooier Jeugdige schoen^ en lederwaren fabr.arbeiders Lederwarenstikster Schoenstiksters (fabriek) Piaksters Kleding, Reiniging Confectie-Naaisters L.l. Naaisters Huish. Diensten Dienstbode (dag en nacht). Vrije beroepen Jongste bediende BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Grondwerkers Timmerlieden Bouwvaksjouwers L.l. Machine-bankwerker (met ambachtsschool-opl.) Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Meubelstoffeerders Woningstoffeerder Mach. Houtbewerkers KledingReiniging Kleermakers Schoen- en leder Werkmeester Onderwerkafd. Diverse arbeiders zwikkerij Hakkenbouwers Schuurder Spuiter Glansstoter Huidenspanners Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Mach. Bankwerkers Stoker L.l. Auto-monleur Electro-monteurs Halfwas Electro-monteur Electr. lasser Autog. lasser Vrije beroepen Vrouwel. kantoorbedienden Mannel. Kantoorbedienden Voeding en genot Slagersknechten Handel: L.l. verkoopsters Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Tuinbouwknechten Landbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende Hgish. diensten: Dagmeisje (halve dagen) Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 5 Juli 1952.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5