Waalwijkse en Langstraatse Courant Brabants Heem. Maar nog steeds een ergerlijke behandeling» Het Gouden uur, Weer een jaar M V.L.S GOEDE RESULTATEN IN HET AFGELOPEN JAAR. Koninklijk Echtpaar in Breda. n. i MAANDAG 21 JULI 1952 Uitgever ',Vaalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI 2ÜIDDI 75e JAARGANG No. 59 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De jaarlijkse diploma-uitreiking en sluiting van het cursusjaar op de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie, is zowel door de directeur de heer Ir. Roelofs Heyrmans, als door 't bestuutslid de heer Uytendael aangegrepen als een gelegenheid de verontwaardiging te uiten die er bij het schoolbestuur heerst over de schandalige behandeling die men op het Departement on dervindt, waar men het plan voor de uitbreiding van de looierij op zo specifiek ambtelijke manier behandelt, dat men nog steeds geen vorderingen heeft gemaakt. In het nieuwe leslokaal had in tegenwoordigheid van directeur en leraren, enkele heren van het be stuur, de heer A. Mannaerts als gë- committeerde, en de leerlingen, de ze jaarlijks terugkerende plechtig heid plaats. De directeur opende met een woord van welkom tot de aanwe zigen, en van dank tot de heren ge committeerden Mannaerts en v. Gijn, waarvan de laatste verhinderd was aanwezig te zijn. Wanneer ik hier, vervolgde de directeur, terug zie op de twee-jari- - ge cursus, waarvan deze bijeen komst het slot vormt, dan kan ik in het algemeen w;el tevreden zijn. De resultaten van het eindexamen zijn immers zodanig geweest, dat aan 24 van de 26 deelnemers 't ge tuigschrift kan worden uitgereikt en dat is toch zeker een behoorlijk percentage. Er bestonden echter nog wel enige bezwaren, die veroor zaakten dat het eigenlijke vak-on derwijs nog niet in die vorm ge bracht kon worden, die voor de te genwoordige omstandigheden nood zakelijk geacht moet owrden. Er waren, aldus de directeur, nog steeds leerlingen die alle vakken buiten het eigenlijke vakonderwijs nog steeds als bijkomstig beschouw den en zich daar niet voldoende voor inspanden. En de directeur wees er op dat de leder- en schoen industrie in de loop der jaren zo danig is uitgegroeid, dat men, om in staat te zijn daarin tot de hoog ste leidende functies op te klimmen, toch zeker over een behoorlijke ba sis aan kennis van deze algemene bedrijfsleidersvakken dient te be schikken. Ook bij sommige fabrikanten trof hij een enkele keer wel eens een dergelijke houding aan; men maakt er dan bezwaar tegen-dat. z'n zoon zo veel moet leren. EEN ERGERLIJK SCHANDAAL. De directeur vervolgde: Het algemene bezwaar dat ik hier naar voren wilbrengen en dat eén grote invloed uitoefent op het. te geven praktijkonderwijs, betreft 't feit dat de daarvoor noodzakelijke uitbreiding van de praktijkruimten nog steeds niet heeft plaats gehad. Het plan voor de uitbreiding van de looierij van de school, dat nu al enige jaren in behandeling is, is sinds het vorige jaar slechts zeer weinig gevorderd. Onder een be handeling van een dergelijke zaak verstaat men op het Departement blijkbaar, dat er zo nu en dan eens iemand komt kijken (en dan tel-' kens weer een ander) om vast te stellen, wat het doel is van die uitbreiding. Verder verstaat men er blijkbaar ook onder dat er zo nu en dan een nadere inlichting over een onderdeel gevraagd wordt en voor al dat men telkens weer toezegt dat deze zaak nu zo gauw mogelijk zal worden afgewerkt. In werkelijk heid houdt men daardoor echter al leen maar de zaak slepend en ge beurt er eigenlijk niets wat 't ver melden waard is. Ik meen dan ook alle reden te heb ben hier uiting te geven aan mijn sterke verontwaardiging over de meer dan treurige wijze waarop een dergelijke, voor de betreffende school bijzonder urgente zaak door het Departement wordt behandeld, en ik meen met recht te kunnen zeggen dat hieruit wel is gebleken dat de afdeling Nijverheidsonder wijs van dit Departement in deze tijd van industrialisatie een belang rijke sta-in-de-weg vormt voor de in verband daarmede zo noodzake lijke ontwikkeling van het Nijver heidsonderwijs. De wijze, waarop deze afdeling werkt, is niet minder dan een ergerlijk schandaal. Hierna werd de scheidende leer lingen er op gewezen dat het ge tuigschrift van de school, dat zij nu~ zouden ontvangen, slechts de be-, tekenis had dat zij over een basis, aan kennis van hun vak beschikten. Hun verdere toekomst en wat zij daarbij in de industrie zouden be reiken hangt nu helemaal van hen zelf af en succes in hun werk zal slechts mogelijk zijn, wanneer zij ook na hun schooltijd steeds aan hun verdere ontwikkeling in hun vak blijven werken. Natuurlijk zullen de leraren van de school daarbij steeds, bereid zijn hen met raad ter zijde te staan, zodat zij daarop steeds een beroep konden doen. DE GESLAAGDEN. Hierna reikte de directeur aan de j geslaagden het diploma uit, daarbij j zich in een persoonlijk woord tot j ieder van hen richtend. De volgen- I de heren konden het diploma in ontvangst nemen: Afdeling Lederbereiding: M. J. H. P. v. d. Assum, J. van Dijk, H. F. A. M. v. d. Eerden, L. A. van den Eynde, E. A. H. M. v. Hoorn, F. A. M. Koks, L. F. T. H. Mallens, J. H. Mast, H. J. J. van Rijckevorsel, A. M. C. van den Wil denberg. Afd. Mach. Schoerifabricage: F, B. A. Baeten (met lof), P. G. Bergmans, A. J. E. v. Bladel, J. i Bolk, F. A. J. M. Fijnaut, G. J. M. j Fijneman, A. P. B. de Kort, M. F. G. M. v. Lier, Ong Kok Tong, A. J. M. v. Riel (met lof), F. J. v. Rob- broeck (met lof), A. M. van Sam- beek, W. A. M. Sengers (met lof), E. M. C. Spee. Toen kreeg de rijksgecommit- teerde, de heer A. Mannaerts, ge legenheid een woord te zeggen, ook mede namens de heer v. Gijn, tot de geslaagden, en op de eerste plaats was dit natuurlijk een woord van gelukwens, maar daarnaast was er één ding dat hij speciaal zou willen onderstrepen, en dat was, dat hij de ervaring had opgedaan dat de am bitie voor de bijvakken iets te ge ring was ;hier moest verandering in komen, want bij het middelbare vakonderwijs kwamen ook de bij vakken op de voorgrond. Namens de leerlingen van afde ling lederbereiding sprak vervol gens dé heer J. Mast een woord van dank tot de heren van 't bestuur, de gecommitteerden, directeur en leraren; hoewel het een erg moei lijke klas was geweest, geloofde hij toch wel dat er iets was bereikt. De leraren hadden zich ongetwijfeld wel eens afgevraagd, hoe kunnen deze jongens ooit eindexamen doen; dat men bijna allemaal het diploma had behaald, was vooral te danken aan de directeur en de leraren. WIJ LATEN NIET MET ONS SOLLEN. De heer Uytendael, lid van het schoolbestuur, wilde niet achterblij ven de geslaagden te feliciteren en ook in zijn felicitatie te betrekken directeur en leraren, want hij vond het bereikte resultaat te meer zo goed, omdat men nog steeds in om-i standigheden leefde die niet te dul den waren. Onze middelbare school, aldus de heer Uytendael, waar we zo naar verlangd hebben, blijkt nog steeds maar in theorie te bestaan, want we beschikken niet over de outillage die nodig is voor 't Middelbaar Vak onderwijs. We hebben alle moge lijke moeite gedaan onze plannen te verwezenlijken, maar we kloppen nog steeds aan een gesloten deur. Namens het bestuur wil ik een ernstig protest laten horen tegen de wijze, waarop wij op verschillende departementen worden behandeld. Wij mensen uit de praktijk, die alle mogelijke moeite doen voor de school en ons hieraan geven, wij worden behandeld op een wijze die onze verontwaardiging wekt. We zullen krasse maatregelen ne men, waarmee we zullen bewijzen dat we niet met ons laten sollen. Nadat de heer Uytendael ver klaard had dat het bestuur voor 100 procent achter de directeur stond, richtte hij zich nog eens tot de ge slaagden met de woorden: Tracht er voor te zorgen dat we fabrika ten krijgen die de toets der critiek kunnen doorstaan. Er is alleen een bestaansmogelijk heid voor de beide industrieën, wanneer we alles van leer maken. Tenslotte bedankte de heer Sen gers directeur en lerarenkorps na mens de schoenmakers; hij zag dit moment als een punt, van waaruit de geslaagde zich kon opwerken door zelfstudie en practische erva ring. De plaats die de geslaagde in de praktijk zou gaan innemen, mo gen de leraren voor een deel als de hunne beschouwen. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de tentoon gestelde werkstukken van de leer lingen van beide afdelingen te be zichtigen; zoals elk jaar maakte deze expositie ook nu weer een keurige, welverzorgde indruk, een levend bewijs voor het bestaans recht van de school, een levend be wijs ook van de deugdelijkheid van het onderwijs aan die school. Vorige week Woensdag bracht 't Koninklijke Echtpaar een bezoek aan de jubilerende stad; het was toen een hoogtepunt van de grote feestelijkheden die Breda bij zijn 700-jarig bestaan viert. Om half elf kwamen Koningin Juliana èn Prins 'Bernhard met hun gevolg op de grens van de gemeente, op de Ba ronielaan aan, waar de Commissaris der Koningin, prof. dr. J. de Quay en burgemeester mr. C. Kortmann ter begroeting aanwezig waren. De vorstelijke personen stapten uit de auto over in een gala-lan dauer, om in een schitterende stoet, zoals tot nog toe alleen Amsterdam en Den Haag die kenden, met de ere-compagnie Grenadiers en de ere-cömpagnie Jagers stapvoets een tocht door de versierde stad naar 't stadhuis te maken. Het was elf uur toen de stoet bij het Stadhuis op de Grote Markt ar riveerde, waar duizenden mensen achter de afzetting en hangend uit de ramen der bevlagde huizen de komst van de Koningin en de Prins afwachtten. Voor het bordes had zich inmiddels de erewacht, een compagnie van het garderegiment Fusilliers „Prinses Irene", opgesteld in hun prachtige rood-zwarte tu niek. Na op het stadhuis door de vier wethouders en de gemeente-secre taris, mr. Ph. van Woensel, die te- vens voorzitter van de Stichting Oranjestad-Breda 1952 is, begroet te zijn, begaven de vorstelijke be- j zoekers zich naar de receptiekamer j waar burgemeester mr. Kortmann in tegenwoordigheid van talrijke j hoge autoriteiten, een welkomst- j woord sprak. Zeven eeuwen stadsrecht, aldus de burgemeester, waarvan vijf eeu wen ten nauwste verwant aan de geschiedenis van het Kon. Huis, ga ven Breda selecte privileges, maar ook dure plichten. Zo mogen wij ons dan verheugen in de Konink lijke gunst van Uw met zoveel sta tie omringde intocht. Wij prijzen ons bijzonder gelukkig U in presen tie van 't stadsbestuur en een keur der burgerij namens alle inwoners welkom te heten in onze, maar spe ciaal ook Uwe stad. Breda draagt déze feestweken als oudste aan Uw dynastie verbonden Nederlandse steden, de trotse en pretentieuze, maar naar wij menen toch verant woorde titel Oranjestad-1952. Dat betekent, dat wij onze beste krach ten zullen moeten geven om de ti tel waardig te blijven. Breda belooft dat van harte aan Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Gemaal. Mr. Van Woensel bood dan aan H. M. een door Theo Swagemakers geschilderd portret van de vier prinsesjes aan, met het verzoek dit ter hand te stellen aan H.K.H. Prin ses Wilhelmina, grootmoeder der kinderen en Baronesse van Breda. Hare Majesteit onderhield zich eni ge tijd met Theo Swagemakers, die een verkdaring van zijn in drie we ken tijds geschilderd portret gaf. De Koningin en de Prins verlie ten dan het stadhuis en stapten met hun gevolg weer in de rijtuigen om zich naar het militaire défilé aan de Wilhelminasingel te begeven. Na het indrukwekkende défilé, onder commando van generaal Puf- fius en waaraan ook een eskader vliegtuigen deelnam, begaven de Koningin en de Prins zich naar het Begijnhof, waar aan het Koninklijk Paar de traditionele rijstebrei werd aangeboden. Na de lunch in het stadhuis gin gen de Koningin en de Prins te voet naar het grafmonument van Engel- bert II van Nassau in de Grote Kerk en naar de Oranje-tentoonstelling. In 't kasteel werd de thee gebruikt. Per rijtuig is tenslotte het Konink lijk Echtpaar naar de bloementen toonstelling gegaan in de gerestau reerde slottuin het „Valkenberg", om dan naar het St. Luciagesticht te rijden, waar werd overgestapt in auto's, teneinde de terugtocht naar paleis Soestdijk weer te aanvaar den. De tentoonstelling groeit. Veel en belangrijke inzen dingen. De komende Tentoonstelling van Vrije Tijdsbesteding, die van 514 September in de Tilburgse K.A.B.- zalen en tuin wordt gehouden, be nadert van dag tot dag steeds meer de werkelijkheid. Er komen schilderijen, er werd een stoommachine aangeboden, een zelfgebouwde apotheek, een zelf ontworpen en uitgevoerd tafelkleed, theebeurs, sierkussen, gobelin en haakwerk. De dames van de H. Sa cramentsvereniging komen met spullen. Heel bijzonder maken we onze lezers er op attent, dat de Katho lieke Poolse Vereniging in Tilburg 'n grote inzending heeft toegezegd. Deze toezegging, die de heer Pat- zeck het comité heeft gedaan, is des te opmerkelijker doordat deze ban nelingen juist in hun voortreffelijke volkskunst de band met hun vader land, de sfeer waarin ze opgroeide, bewaren. Zoals o.a. boven reeds is geble ken, zullen de bezoekende dames een wonderlijke verzameling kun nen bewonderen van vrouwelijk handwerk, van wandlappen, kant- kloswerk, oude merklappen, poffer mutsen, oude geborduurde omslag doeken, geborduurde tasjes, oude karbiezen, breischeien enz. De ontwikkeling van deze Ten toonstelling „Het Gouden Uur", zo als deze zich de laatste week laat aanzien, zal echter een dergelijke omvang gaan aannemen, dat 't co mité er niet aan kan denken om de inzenders te bezoeken. De regeling is thans dus als volgt: Zij, die willen inzenden, moeten dus een formulier aanvragen bij 't secretariaat „Het Gouden Uur", Tuinstraat 66; telfoon 2310, Tilburg. Ze kunnen dit formulier ingevuld weer opzenden zonder postzegel. Daarna krijgt men een oproep om met de spullen naar het Tentoon stellingsgebouw te komen, K.A.B.- zaal, Tuinstraat 66 Tilburg. Per soonlijk bezoek is een onmogelijk heid gebleken. Zo snel groeit de Tentoonstelling „Het Gouden Uur" uit tot 'n mach tige demonstratie van vrije tijdsbe steding in Midden-Brabant, die hoogst interessant en praetisch al les omvattend zal zijn. Zoals we in ons inleidend artikel toezegden, volgt thans in een drie tal artikelen een beknopte reisbe schrijving, die o.m. zal vermelden waar en hoe we al het interessants aantroffen, dat we meenden een aantrekkelijke expositie te kunnen uitmaken. Vooraf mogen we nog de opmerking maken, dat we overal uitermate verblijdende heemkunde- ambitie, gepaard gaande met spon tane medewerking, aantroffen. Onze eerste tocht ging met de comfortabele auto van onze vriend Luijbrechts uit Valkenswaard door de prachtige landouwen van Oost- Brabant naar Lommei en Zonhoven in de Kempen. Bij de Eërw. Paters van het H. Sacrament in Lommei was onze eerste statie. Daar kregen we een pracht-collectie microlithen uit het jong-stenen tijdperk te zien, waaruit Dr. Bursch voor onze ten toonstelling mocht uitkiezen. Van daar ging het naar de Gebrs. Loncke in Overpelt, die werkelijk een col lectie neolithen bijeengegaard heb ben waar we versteld van stonden. En niet alleen dat, maar ze stonden toe om over geheel hun collectie voor onze expositie te beschikken. Tegenover zulk een geste was ons dankwoord slechts een gestamel. Bij de heer Linsse vonden we een klei nere maar uitgelezen verzameling, waaronder o.a. 'stenen vishaken. Ook deze zullen we waarschijnlijk kun nen exposeren. Onder het verorberen van een worstebroodje koersten we naar. Zonhoven. Een beetje beduusd kwa men we daar in de kweekschool der Tilburgse Fraters aan, doch die be duusdheid was gauw overwonnen toen de hartelijke oude Tilburgse Frater Gabriel Smits ons onder des kundige uitleg zijn formidabel uit gebreid en interessant museum toonde. Ge weet niet wat U t meest verbaasd doet staan: het uitgebrei de of het interessante! Uit resten van het carboon of krijttijdperk kunt ge het ontstaan en de ontwik keling van de steenkool volgen. In drukken in leisteen van voor-his torische varens en andere planten, versteende zee-egels, poliepen van inktvissen, tanden van haaien en andere voorwereldlijke dieren, schaatsen gemaakt van dierenbeen- deren en tanden van de mammouth uit het alleroudste stenen tijdperk: dit is een greep uit de fantastische verzameling van honderdduizend jaren oude voorwerpen, waaruit we voor onze Alphense tentoonstelling naar believen mogen putteii. Een unieke representatie van het mid den-stenen tijdperk zal dan ook naast een collectie uit het vroeg- steentijdperk (diepsteek-urnen, schaatsen enz.) en een afgietsel van de beroemde zonnebeker in Alphen te zien zijn. Geruime tijd mochten we van de wetenschap van de deskundige Fra ter genieten en deden hierbij nog gegevens op voor onze volgende ac ties. Het behoeft geen betoog dat we deze hartelijk meelevende Fra ter veel dank verschuldigd zijn en blijven voor het zekere succes, dat v/ij voor onze tentoonstelling door zijn medewerking aleen al gewaar borgd weten. Een volgende keer vertellen we nog over ons hernieuwd contact met Dr. de Beer in het kasteel-museum „Sterckshof" te Deurne (Antw.) en tot slot over ons onvergetelijk be zoek aan dokter H. Wiegersma in Deurne N.-B. We sluiten met een mededeling. De vlag van Brabants Heem is bij na klaar. Ook is een ontwerp ge maakt voor een kleurig fietsvlag- getje, zeer geschikt voor onze ex cursie in Ulvenhout en later. Het kan besteld worden bij de kunstzin nige ontwerper J. Roij akkers, Ka pelpad, Aarle-Rixtel. Nogmaals: good luck met ons Ul- venhouts werkkamp van 69 Aug. en welkom op de Alphense tentoon stelling van 1017 Augustus. P. v. E. mznm I ARTS-EXAMEN. Dezer dagen legde de heer Jules van Oldenbeek alhier, met succes te Rotterdam het arts-examen af. DEKENAAL DIRECTEUR. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. W. Mut- saerts, Bisschop van 's-Hertogen- bosch, heeft benoemd tot Dekenaal Directeur van het Apostolaat der Hereniging i)n de dekenaten, St< Geertruidenberg en Waalwijk resp. de Weleerw. Heer A. Kuypers, Ka pelaan te Made en de Weleerw. Heer P. Strijbos, Kapelaan te Kaats heuvel (St. Jan). ADVISEUR. Tot geestelijk adviseur der afde ling Langstraat der St. Adelbert- vereniging te Waalwijk is door Z.H. Exc. de Bisschop van Den Bosch benoemd de Zeereerw. Heer A. Verbiesen, pastoor der parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, alhier, ten. EEN NIEUWE KONING VOOR AMBROSIUS. In de vroege morgen van Don derdag 17 Juli is het Baardwijkse Gilde met roffelende trommen en zwaaiende vendels uitgetrokken voor het ieder jaar terugkerend fes tijn van het Konings- en Prijsschie- Voorop reed de standaardruiter toen de gildebroeders, ongeveer 30 in getal, de oude koning, over wiens lot in de middaguren het schot zou beschikken, aan zijn woning gingen afhalen. Even traditioneel als het afhalen van de koning, was ook het bezoek dat het gilde bracht aan vele Baardwijkse café's, tot men einde lijk het eigen tehuis, café ,,'t Vosje" bereikte, waar de schutsboom te wachten stond om zich het lijdend voorwerp te laten maken van de strijd die ontbranden zou om de koningstitel. In alle sportiviteit is die strijd ge streden; 8 schoten loste iedere schutter, en er was er maar één die acht „vierpunters" haalde; dat was niet de oude koning L. Bijnen, dat was Walter van den Broek, die dus voor een heel jaar koning zou zijn van het roemruchte Baardwijkse Gilde. De gildebroeders staken hun vreugde hierover niet onder stoelen of banken, en luid is de hele avond door bij goede spijs en verkwik kende drank de nieuwe koning be jubeld. Met 't gebruikelijke ceremonieel is gildebroeder v. d. Broek 's avonds gekroond, en toen het al laat was geworden heeft men, weer zoals gebruikelijk is, hem naar zijn wo ning gebracht en vorstelijk, zoals een goed koning betaamt, heeft hij zijn onderdanen daar ontvangen. Dit koningsschieten van St. Am broses was tevens een prijsschieten en vele mooie prijzen konden dan ook des avond in het gastvrij „Vos je" door Jos v. Huiten worden uit gereikt. Bij het prijsschieten behaalde men de volgende resultaten: 1. en koning, W. v. d. Broek 8 p. 2. Th. Pullens 7 P- 3. W. Pullens 7 P- 4. C. de Jong 7 p. 5. G. v. Heesch 7 p. 6. P. Mutsers 7 p. na kampen 7. J. Klyberg 6 p. 8. J. Bayens 6 p. 9. A. v. Huiten 6 p. 10. Fr. v. Tuyl 6 p. 11. M. Pullens 6 p. 12. N. Klerx 6 p. na kampen 13. W. Pullens 5 P- 14. J. v. d. Water 4 P- 15. L. v. Huiten 3 P- 16. J. v. Heesbeen 3 P- 17. L. Bijnen 2 P- 18. Jos. v. Huiten 2 P- 19. A. v. Tuyl 2 P- 20. H. de Jong 1 P- 21. J. Schilders 1 P- 22. G. v. Tuyl 1 P- 23. H. v. Brunschot 1 P- 24. Ververs 1 P- 25. A. de Jong 0 P- 26. M. Schilders 0 P- 27. M. v. d. Mee 0 P-' 28. Groenewegen 0 P- 29. M. Trommelen 0 P- VALSE AANGIFTE. Door de Raad van Arbeid is dezer dagen tegen de arbeider V., werk zaam op een schoenfabriek hier ter plaatse, proces-verbaal opgemaakt wegens een valse ongevallen-aan gifte voor de Ongevallenwet. „DE SPAR" VIERDE WEER FEEST. L.l. Dinsdag had in het Bossche Casino een feest plaats ter herinne ring van het 20-jarig bestaan der afdeling Brabant-Oost, zetel te Nieuwkuijk. De directeur der N.V. Spar-Cen- trale liet enige cijfers horen over 't welslagen sinds de oprichting in 1932. Thans zijn 145 winkels bij de Spar-Centrale in Oostelijk Noord- Brabant aangesloten. De directeur der afdeling, de heer J. G. v. d. Heijden te Nieuwkuijk, sprak het welkomstwoord en opende het uit gebreide en welgekozen program ma van de dag, zo o.m. de voortref felijke revue: „In 't Kapittelstocks- ken van Candy". Er waren aardige sketches, afgewisseld met muziek; alles stond op een zeer hoog peil. De ochtend was gewijd aan enige voordrachten, waarbij behalve dhr. Wilms-Floet, nog spraken de heer Kemp en de heer Hopman, deze laatste over het belangrijke punt van de ondernemersopleiding. Het interessante van de rede door de Reclamechef van de N.V. Spar- Centrale, de heer H. Kemp, was, dat hij iets vertelde en ook zo nu en dan iets suggereerde over de komende twintig jaar in het bedrijf. „De komende vijf jaar", zo zei hij, „kunnen moeilijk worden. Wij moeten dan sterk staan, en dat kan maar op één manier: door de conse quente doorvoering van de begin selen, die bij de Spar steeds hebben voorgestaan. Allereerst moet de aandacht ge richt worden op het bedrijfsbeheer, de efficiëncy hiervan kan tot een maximum worden opgevoerd. De perfectionnering van de reclame is een tweede zeer belangrijk punt, waaraan hard gewerkt wordt. Ten slotte noemde de heer Kemp de mo dernisering van de winkelstijl, waarover men echter in Brabant juist heel tevreden kan zijn, aldus spreker. Deze geslaagde feestdag werd be sloten met een borrel en een geani meerd diner. WIELERTOCHT DOOR NOORD-BRABANT. De door de V.V.V. Den Bosch Vught georganiseerde jaarlijkse wielertocht door Brabant, waaraan ditmaal 1700 personen deelne men, ging de eerste dag (Donder dag) naar onze omgeving. Langs Vlijmen ging 't verder door de Dru- nense en Loonse duinen naar „Ef- teling", vandaar naar de Warande te Oosterhout, vervolgens over Dongen en Loonopzand naar Vught en Den Bosch; 's avonds was er groot feest aan „de IJzeren" Man. De correspondent van „De Maas bode" zegt van deze route o.m.: Het werd voor velen een boeiend verkenningsspel daar in de stille eenzaamheid van het grote, Bra bantse platteland. Maar men heeft op de eerste dag volop genoten van de wonderlijke bekoorlijkheid der Drunense en Loonse duinen, van de schemerdonkere bossen en van de eindeloze ruimte der heidevlakten, aan de verre horizon waar de ranke torenspitsen hun silhouetten teke nen. Hoogtepunten van deze dag? Na tuurlijk „De Efteling" te Kaatsheu vel, met zijn unieke sprookjesbos. Als er uitvallers waren gekomen onder de 1700 deelnemers doch zij zijn er niet geweest dan zou het door dit prachtige oord hebben moeten zijn. BRANDWEERFEEST IN BREDA. Een spuitbalwedstrijd tussen de commandanten van de kring Breda en het brandweerpersoneel uit de Baroniestad, een demonstratie van "oud en modern materieel, een histo rische optocht en jeugdbrandweer- wedstrijden vormen de hoogtepun ten van de internationale brand- weerdagen, welke van 25 tot en met 29 Juli in Breda-Oranjestad op het feestprogramma staan. Op het terrein van de K.M.A. wordt een grote brandweertentoonstelling in gericht, waar de modernste brand- bestrijdingsmiddelen getoond zul len worden. Tijdens deze expositie worden demonstraties gehouden.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5