tx&t f.aKoi.it DE LENG Waalwijkse en Langstraatsa Courant Wijde Wereld Gemeenteraad HEUSDEN ■RUNEN NIEUWKUIJK VLIJMEN HEUSDEN SPRANG WASPIK RAAMSDONK UIT DE VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO MM HEI ZUIDEN w 75e JAARGANG No. 62 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1872 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" 1 Vorige week Zaterdag heeft zich het zoveelste naoorlogse konings drama voltrokken. Koning Faroek van Egypte is uit zijn land ver jaagd en hoe groot zijn macht eer. der ook was, nu schoot hem niets anders over dan aan het hevel dat hem werd gegeven te voldoen. Zijn zes maanden jonge zoontje Achmed Foead II werd tot koning uitgeroepen, wat betekent dat E- gypte minstens voorlopig zonder koninklijk staatshoofd zal zijn, daar het gezag wordt waargeno men door een regentschapsraad. Koning Achmed Foead zal in ieder geval niet voor zijn zevende ver jaardag naar Egypte terugkeren. Nu heeft hij met zijn ouders het land verlaten. Het is vrijwel onvruchtbaar het drama van Faroek te vergelijken met de andere koningsdrama's in Europa. Die in communistische landen waren een gevolg van het feit dat er in de dictatuur van liet proletariaat geen plaats is voor een koning en de koningen van België en Italië hebben zich heel wat minder te verwijten dan Fa roek Want per slot van rekening komt 't er op neer, dat deze 't zich onmogelijk heeft gemaakt in zijn land, niet alleen voor, maar blijk baar ook na de staatsgreep. Het is bekend dat Faroek zich in staatszaken nogal despotisch ge. droeg en in zijn privé leven goede sier maakte. Beide handelwijzen hebben veel kwaad bloed gezet. Zeker zijn despotisme is mede de oorzaak geweest van de uitbarsting waarbij de militairen de macht Overnamen. Nochtans liet generaal Naguib blijken dat hij koning Fa- rock als staatshoofd erkende. Al deed hij het wat autoritair, hij liet zich toch door deze tot opperbe velhebber van de strijdkrachten benoemen. Het was zeer zeker niet meer dan een gebaar, waarmee Naguib de koning uitnodigde iets te doen wat deze toch niet kon weigeren. Het duidde er echter op dat de generaal hem nog be schouwde als staatshoofd in de zin van de constitutie. En nu kon het voor Faroek wel erg pijnlijk zijn dat zijn werkelijke macht plot seling zo sterk werd beknot, in haast elke constitutionele monar chie is de macht van de vorst meer symbool dan realiteit. Dit is niets minderwaardigs, maar voor Fa roek was het vooruitzicht dat het met zijn macht in het vervolg ook zo gesteld zou zijn, blijkbaar wei nig aantrekkelijk. Toert dus gene raal Naguib bleek dat er met de koning in zijn richtihg weinig was uit te richten, zag hij zich ver plicht hem af te zetten Het was misschien niet de meest elegante weg, maar wel de meest praktische. Omwentelingen gaan gewoonlijk niet met de grootste élégance en de meest strikte rechtvaardigheid gepaard en daarom is de waarde ring meer een kwestie van begrij pen dan van goedkeuren. Zonder dat men groot risico loopt zich te vergissen kan men dus besluiten dat koning Faroek zijn verbanning voor liet grootste deel aan zichzelf heeft te wijten. Daardoor heeft hij niet alleen zich zelf van de troon beroofd, maar ook het land voor lange tijd van een vorst en het prestige van het koningschap ernstig zo niet onher. stelbaar geschaad. In ieder geval zal er in Egypte geen plaats meer zijn voor een vorst a la Faroek. Als zijn zoon ooit in werkelijkheid op de troon komt, zal hij nog slechts regeren bij de gratie van degenen die de werkelijke macht in handen hebben en hij zal zich nauwkurig hebben te houden aan de regels van het spel die hem 'worden opgelegd. De tragiek van het geval ligt niet zozeer in de persoonlijke lotgevallen van Faroek als in de oorzaken waaruit ze voortkomen en de gevolgen die er de nasleep van vormen. Goed be schouwd is het Egyptische volk tot nog toe steeds de dupe geweest van een politiek die niet op de eerste plaats gericht was op het landsbelang en nu nog moet het maar afwachten of het niet van de regen in de drup is terechtgeko men. Het spreekt immers vanzelf dat de moeilijkheden in Egypte met de verdrijving van Faroek niet zijn opgelost Het zal van Naguibs ga ven als diplomaat afhangen in hoe. verre hij er in slaagt de tegenstel lingen te overbruggen. Hij heeft al een onderzoek gelast naar de om vang van de kuiperijen in hofkrin gen en verschillende vooraanstaan. de persoonlijkheden die er in be trokken zijn laten arresteren. Het schijnt hem dus ernst te zijn met ■zijn pogingen Egypte tot een con stitutioneel bestuurd land te ma- 'ken. - Dan is er nog de Wafdpartij, de «grootste van het land. Naguib heeft -haar leiders uitgenodigd om de •toestand met hem te bespreken. Dat wijst er weer op dat hij een •demokratische weg wil bewande. 'len. De schandalen echter die al dan niet aan 't licht zijn gekomen, zijn zoal niet onder auspiciën van de Wafdpartij gepleegd, dan toch zonder dat zij er zich krachtig te gen verzette. Het waren ook niet •de premiers die uit deze partij ■voortkwamen, die onderdrukking van de corruptie in hun program ma hadden geschreven, maar on afhankelijke figuren. Nu doet zich de eigenaardige verhouding voor, dat generaal Naguib met het leger streeft naar zuivering, terwijl de partij met de meeste aanhang zelf niet van smetten vrij is. Het zal voor de generaal een toer worden om zonder hevige botsingen hierin zijn doel te bereiken Zolang hij het leger op zijn hand houdt, heeft hij een aanzienlijk machtsappa. raat tot zijn beschikking, maar een leger is nu eenmaal geen politiek instrument waarmee men het land kan regeren, hoe groot zijn in vloed óp de gang van zaken ook kan zijn. Daarom zal het toch van grote betekenis zijn welke richting het leger in wil, ook op het ter rein van de buitenlandse politiek, waarin de samenwerking met En geland en met de andere Westerse mogendheden een belangrijke rol speelt. DE KONINGIN BEZOEKT ORANGE Dinsdag j.l. heeft H. M. Koningin Ju liana een bezoek gebracht aan het Fran se stadje Orange, dat de bakermat is van het Huis van Oranje. Koningin Ju liana is met Zuidelijke geestdrift ont vangen en het bezoek lag meer in de sfeer van vriendschap dan van officia- liteit. De Koningin die de reis maakte in haar speciaal spoorrijtuig en eerst een bezoek bracht aan Parijs, werd bij haar aankomst te Orange begroet door de prefect van Vaucluse en de burge meester van Orange. De koningin en haar gevolg vertrok ken vervolgens per auto voor de ont vangst op het stadhuis, tijdens welke de koningin op het balkon verscheen om de toejuichingen van de menigte te be antwoorden. i Bij de ontvangst van koningin Juliana op het stadhuis van Orange heeft de burgemeester, Ballester, een welkomst rede uitgesproken. Koningin Juliana, de rede van burge meester Ballester beantwoordende, ver klaarde diep getroffen te zijn door de ontvangst. „Niet alleen de geschiedenis verbindt ons, maar ook het heden en nog meer de toekomst", aldus de koningin. „Het besef groeit, dat de Europese een heid ons meer en meer verbindt. Deze komt onder meer zo gelukkig tot uiting in de behoefte aan culturele uitwisseling. Mijn beste wensen zullen steeds Orange vergezellen, dat deel van Frankrijk en dat deel van een zo oud en eeuwig jong Europa". Na de begroeting vertrok de koningin naar „La Colline Sainte", waar de .ruïne van het kasteel van het Huis Oranje- Nassau staat. Op deze historische plaats werd door de koningin een eik geplant ter herin nering aan het bezoek. Na het officiële diner dat haar door de gemeente werd aangeboden was de koningin in het Romeinge_ openlucht theater de eregast bij de premiere van het stuk van Joost van den Vondel „Jo seph in Dothan". PROF. BEEL IN EERSTE IN STANTIE NIET GESLAAGD. De kabinetsformateur, prof, Beel, is er in eerste instantie niet in geslaagd een kabinet op de ba sis PvdA, KVP, GHU en AR te vormen. Prof. Beel heeft doorge werkt op de basis die dr. Drees had gelegd en is naar aanleiding van de weigering van de AR om bij de door dr Drees voorgestelde ze telverdeling mee te doen, de zetels opnieuw gaan verdelen. Hij dacht Ekonomische Zaken toe aan de AR, waardoor deze een belangrijk departement in de sociaal-ekono- mische sector zouden krijgen. De formateur zou zelf premier war den. Woensdag betuigden KVP, GHU en AR hun instemming met de door prof. Beel voorgestelde ze. telverdeling, maar de PvdA wees ze af, daar ze deze verdeling zag als een verzwakking van haar positie, zodat de formateur in deze rich ting vastzat. Hij zal zich nu nader over zijn opdracht beraden. Ne derland is nu zeven weken zonder kabinet. EEN UITKOMST VOOR BLINDEN. Ten gerieve van blinde gebruikers van zijn electrische droogscheerapparaten heeft Philips het initiatief genomen, een gebruiksaanwijzing in blindenschrift te laten vervaardigen. Daar het onmogelijk is, deze categorie van droogscheerders te laten zi e n hoe met het electrische scheerapparaat, dat juist voor hen een uitkomst kan betekenen, het gemakke lijkst de juiste scheermethode kan wor den gevolgd, mag de verschijning van een dergelijke voor hen toegankelijke handleiding een ware uitkomst heten. Naar het schijnt moet deze uitgave bo vendien als een unicum worden be schouwd. Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op 29 Juli 1952, des avonds 8 uur. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de Edelachtb. Heer A. v. Delft, burgemeester de zer gemeente, i Vastgesteld werden de notulen van de vergadering van 20 Mei. 3 Mededeling ingekomen stuk. ken. Hierbij treft men aan ver- zoekschriften om subsidie van de v.v. Heusden", de „Heusdense Fanfare" en van de harmonie „De Eendracht" uit Herpt. Op voorstel van B. en W. besluit de raad deze verzoekschriften tegelijkertijd met de stukken van de gemeentebegro. ting 1953 te behandelen. Een schrijven is ingekomen van N. F Vermeulen met het verzoek om terugbetaling van een gedeelte van een perceel grond, hetwelk deze destijds van de gemeente heeft •gekocht en welk gedeelte van dat perceel bij latere opmeting door de dienst van het kadaster zijn ei gendom bleek te zjjn. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, daar het een abuis is geweest in 't kadaster. Wanneer iemand zijn eigen grond wil kopen, zegt de heer van Herpt, moet hij dat zelf weten. De gemeente is dan niet tot terugbe taling verplicht. Volgens spreker wordt hiermede een gevaarlijk precedent geschapen, daar er dan nog wel meer zullen komen met dergelijke gevallen. De heer Dekkers meent echter, dat Heusden hiermede een goed voorbeeld kan geven van billijkheid én rechtsbetrachting De Raad gaat er dan ook tenslotte mede accoord. 4. Wijziging van de algemene politieverordening. De heer v. Herpt heeft hier op verschillende punten op- en aan merkingen, maar art. 6 der ver ordening zit hem het meeste dwars, n.l. dat het verboden is te roken in opslagplaatsen van hooi, stro enz,, Zoals b.v. in stallen en schuren. 'Volgens spr. brandt het niet zo gauw als 't niet geholpen wordt. Wanneer het roken in stallen en schuren gevaarlijk is voor brand, dan is het dat op kantoren, met al die papieren op de bureau's, evengoed gevaarlijk en daarvoor is geen rookverbod. Ook dit punt van de agenda wordt door de raad aangenomen, met alleen de heer v. Herpt tegen. Punt 5 der agenda, betreffende de Wachtgeldverordening, wordt zonder meer door de raad aange nomen. Punt 6 Winkelsluitingswet. Hier op hadden verschillende leden van de raad op. en aanmerkingen, vooral de koopavond op Vrijdag en het om 7 uur gesloten zijn der kappersbedrijven waren het mid delpunt. Daar de meeste fabrieken en bedrijven op Zaterdag pas het loon uitbetalen zal dit, volgens de heer te Vruchte, het poffen in de hand werken, want Vrijdags is in de meeste arbeidersgezinnen geen cent meer in huis. Ook wat het sluiten der kappersbedrijven om 7 uur betreft zullen, volgens spr., Vele arbeiders, die elders hun 'werk hebben, hun haren in een andere gemeente moeten laten knippen of hun echtgenote het kappersvak moeten laten uitoefe. nen. 1 Wat de koopavond op Vrijdag betreft, zo zegt de voorzitter, heeft het gemeentebestuur contact op genomen met de beide Midden, standsverenigingen hier ter plaatse en deze hebben toen in een alge mene ledenvergadering besloten hiertoe over te gaan. Hierop volg de een uitvoerige discussie door de heer v. Bladel, daar deze als bestuurslid van de R.K Midden standsvereniging, niets bekend is over bovenvermeld besluit van de Middenstandsverenigingen. De voorzitter toont hem daarop een brief waarin dit besluit staat ver meld, met plaats en datum der vergadering en ondertekend door beide voorzitters en secretarissen, waarop de heer v. Bladel zich hierbij moet neerleggen. Nadat door de voorzitter is uitgelegd dat deze verordening van Rijkswege is vast gesteld en dat aan de tijden van sluiting niet valt te tornen, legt de raad zich hierbij neer. Punt 7. Met de voorlopige vast stelling van het bedrag der uitga- Ven enz. voor het O. L. onderwijs en tot vaststelling van de uitkerin. gen, de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven en het verschil tussen de uitkeringen en de vergoedingen ten behoeve van het Bijz. Lager Onderwijs over 1951, kan de raad zich verenigen. Punt 8. Tot commissie van on derzoek van de rekening Godshui zen en Burgerlijk Armbestuur te Herpt over 1951, werden aangewe. zen de heren v. Bladel, Dekkers en te Vruchte. Punt 9. Door dê raad wordt be sloten tot het verstrekken van ere. diet voor aanschaffing brandblus- middelen tot een bedrag van 2304.50, om te komen tot op richting van een plaatselijke brandweer te Oudheusden Punt 10. In de vacature van P. G. Verschure moet een nieuw lid wering schoolverzuim. Door de raad wordt hiertoe gestemd. Aan bevolen worden de heren A. J. Go. ■vers en M. J Smits. Bij de stem ming kreeg de heer Govers 6 stem men en de heer Smits 1 stem, zo dat de heer Govers zal worden aangezocht dit lidmaatschap te aanvaarden. Punt 11. Tot leden van de com missie van onderzoek van de ge meentebegroting 1953 werden aangewezen de heren Verschuren, v. Herpt en Dekkers. Toegevoegd agendapunt. Voor stel van B. en W. om toe te treden tot de „Gemeenschapnelijke rege ling Regionale brandweer Noord- ■Oost-Brabant Hiertoe wordt door de raad besloten. Punt 12. Reclames belastingen. Deze zullen in besloten vergadering •worden behandeld. Hierna sluiting door de Voor zitter. m AFSCHEID H. VAN MIERLO. Woensdagmorgen had op het kantoor van Bouw-, Woning- en Welstandstoe zicht het afscheid plaats van (de heer v. Mierlo, hoofd van het district de Lang straat, die met ingang van 1 Aug. be noemd is te Haarlem. Bij dit afscheid was tegenwoordig de E.A. heer Burgemeester Snels, Wethou der van Sprang, de gemeente-secretaris P. Elshout en het voltallig personeel. Het woord werd gevoerd door de E.A. heer Burgemeester Snels, die de scheidende ambtenaar dank bracht voor het vele goede en verdienstelijke werk voor het district en in het bijzonder voor de gemeente Drunen verricht. Spreker vond het erg jammer dat de heer van Mierlo juist nu, nu de dienst een reor ganisatie ondergaat, gaat vertrekken. In de persoon van de heer van Mierlo dankte Burgemeester Snels ook het ge hele personeel van deze dienst voor de prettige en hartelijke samenwerking die er steeds heeft bestaan. i De heer v. Mierlo dankte de Burge meester voor diens hartelijke woorden; dat het gemeentebestuur op zulke har telijke wijze afscheid kwam nemen, stelde de heer va riMierlo zeer op prijs en spr. zag hierin een bewijs dat de dienst steeds tot volle tevredenheid heeft ge werkt. Spr. bracht ook dank aan het personeel voor de zeer prettige samen werking die er altijd heeft bestaan. Hierna bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen. BENOEMING. Tot waarnemend hoofd van de dienst Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht is benoemd dé heer Lakey. DIPLOMA-UITREIKING. Vrijdagavond 1 Aug. zal in de ge meentelijke Vakschool voor Schoenma kers de diploma-uitreiking plaats vinden. Deze uitreiking zal geschieden door de E.A. heer Burgemeester Snels. Zaterdag 2 Aug. zullen vanaf 15 tot 18 uur de gemaakte werkstukken te be zichtigen zijn en Zondag 3 Aug. van 12 14 uur. ZEER GESLAAGDE ORIËNTATIE-RIT. Zondag: j.l. werd door de 'Kajotters 'n oriëntatie-rit voor fietsers georganiseerd die ontegenzeggelijk een groot succes is geworden. De rit voerde de 135 deel nemers in hoofdzaak door het mooie duinland, maar voor de schoonheid der natuur hadden de deelnemers weinig oog, in beslag genomen als ze werden door de moeilijkheden en vallen die de organisatoren voor hen hadden opge steld. Om 2 uur startten de eerste deel nemers met 2 of 4 personen tegelijk. Er waren 20 prijzen beschikbaar gesteld voor hen die de minste strafpunten op liepen. Na afloop werden in het paro chiehuis de prijzen uitgereikt. Een en ander is, zoals reeds gemeld, zeer goed geslaagd en de organisatoren hadden eer van hun werk. Zeer zeker zal in de toekomst voor dergelijke ritten nog meer belangstelling bestaan. UITSTAPJE. Het parochieel zangkoor besloot dit jaar een uitstapje te maken naar de grotten van Han. OUDEN VAN DAGEN. Dinsdag 29 Juli maakten de Ouden van Dagen te Vlijmen een uitstapje naar Arnhem en omstreken; alles bijeen werd die dag 260 km afgelegd. De mooiste plekjes werden bezocht; het werd een mooie dag en de regeling was in zeer goede handen. Voor het vertrek werden reeds ver snaperingen uitgereikt; 's middags werd een diner aangeboden en 's avonds bij de thuiskomst stond in het patronaat de koffietafel gereed; niets ontbrak er aan. De thuiskomst was een verrassing; de harmonie Concordia haalde de Ouden van Dagen af bij café Oremans en onder de vrolijke tonen van de muziek trok de stoet naar het Patronaat, waar nog en kele uren aangenaam werden doorge bracht. Er was een zeer vrolijke stem«- ming. Allen waren zeer Voldaan over de mooie en gezellige dag. P. V. DE ZWALUW, Zondag 3 Aug. wedvlucht vanuit Vilvoorde, België. Aan deze vlucht zijn voor de Combinatie Vlijmen-Nieuwkuijk- Drunen weer drie hoofdprijzen verbon den. De opbrengst is voor de kanker bestrijding. WIELRENNEN. De amateur Wolfs zal Zaterdag 2 en Zondag 3 Aug. deelnemen aan wedstrij den in België. Tinie, isucces. GESLAAGD. Bij het op 24 Juli j.l. gehouden exa men slaagden voor 't V.G.L.O.-diploma „Eenvoudige huishoudelijke opleiding" Dingena Bouman uit Wijk, Huibje jHaat se uit Heesbeen, Jaan Van Sprang uit Herpt, Corry Mouthaan uit Wijk en Anny Brink uit Heusden. Zij genoten allen hun opleiding aan de R.K. V. G. L. O.-school alhier. Te s-Bosch slaagde onze stadge noot de heer G. M. Bax voor het prak tijkexamen Engelse 'Handelscorrespon dentie. Aan de Ambachtschool te Den Bosch slaagden onze stadgenoten :A. M. van ISpijk en H. van Leeuwen, resp. voor Motorrijtuig- en Rijwielhersteller en Smeden-Bankwerken. Onze stadgenote mevr. A. Kuis- Deurloo slaagde te Haarlem voor het practijk-diploma Coupeuse-lerares. UITREIKING OORKONDE. Dinsdag 29 Juli j.l. is door de Burge meester in tegenwoordigheid van de bei de wethouders een oorkonde uitgereikt met begeleidend schrijven aan de nabe staanden van de in Indonesië overleden dienstplichtige C.D.E. Verhoeven en aan de nabestaanden van het in deze gemeente gesneuvelde lid van de B. S„ A. J. M. Gijselhart. t KINDERVACANTIE-ACTIE. De uitslag van de negende trekking der Kindervacantie-actie der Heusdense Winkeliersvereniging luidt als volgt Basje 'Sluimers, Anneke van Hoften, Nelly van Sterkenburg, Ad van Hooft, Gerrit Sluimers, Ries Nieuwkoop, iPierre Schreuders, Jan Sluimers en Emma de Graag allen Heusden en Thomas Buijs uit Herpt. Morgen, Zaterdag 2 Aug. zal de 10e en laatste trekking plaats vinden. KRUISBOOGSPORT. ■Het Kruisboogschuttersgezelschap „Al doende leer men" nam jl. Zondag deel aan het Bondsconcours van de Langstr. Kruisboogbond, dat op de banen van het kruisbooggezelschap 't Rozenknopje te Vlijmen werd gehouden. Zij behaalde de 5e korpsprijs in afd. A met 74 pt„ ter wijl op de personele banen de 6e prijs in afd. A werd gewonnen door Rinus Fitters met 24 pt. en de 3e prijs in afd. B door H. van Bladel met 23 pt. HEEMKUNDE- TENTOON STELLIN G WERD OFFICIÉÉL GEOPEND. Zaterdagmiddag om 4 uur werd in het patronaat te Heusden een tentoonstelling geopend die zowel door haar inrichting als haar doel de belangstelling van velen ver dient. Vooraanstaande personen uit de wereld van de Heemkunde wa ren dan ook in de zalen aanwezig, toen de burgemeester van Heusden, de Edelachtb. Heer A. v. Delft, er zijn grote waardering over uitsprak dat de Heemkundekring „Onsen- oort" Heusden had uitverkoren om er deze belangwekkende expositie te houden. Deze tentoonstelling die veel liet zien uit de historie, zou 't oude leren waarderen en er liefde voor weten te kweken. De promotor van de Heemkunde in 't Oostelijk gebied van de Lang straat, dr. Paschalis Vermeer O. Cist, van de Priorij Mariënkroon, sprak vervolgens over de betekenis van deze tentoonstelling. De heer Lith van de Heusdense gemeente-secretarie was het, die de idee van deze tentoonstelling op Onsenoort naar voren had gebracht. Met gezamenlijke krachtsinspan ning heeft men toen gewerkt om deze tentoonstelling zodanig te doen zijn dat er iets van uit zou gaan. En Pater Vermeer prees de heer Lith die hierin zo goed geslaagd was. Hij sprak er voorts zijn vreugde over uit dat dr. De Kort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, zo bereidwillig was geweest deze tentoonstelling te openen. Dr. De Kort achtte het een grote eer deze opening te mogen verrich ten; deze tentoonstelling zou er on getwijfeld veel toe bijdragen de liefde voor de Heemkunde in Heus den en omgeving aan te wakkeren; de samenwerking die de organisa toren van de Zeereerw. Heer Fr. Mommers hadden mogen ondervin den toen deze zijn patronaat ter be-; schikking stelde, vond reeds het voorbeeld in die oude tijden, toen de geestelijkheid ook steeds mee vooropging. Uitvoerig wijdde spreker uit over de betekenis van de Heemkunde; de Heemkunde gaf haar beoefenaar immers een beeld van het verleden en uit het verleden kwam het he den voort. Het was een weldaad dat velen zich toelegden op de bestu dering dier tijden toen alles nog handenarbeid was, terwijl thans de tijd was van het massaproduct, en. dat velen er zich ook op toelegden de oude ambachten en gebruiken in ere te houden. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat Heusden uit deze expositie veel lering zou trekken en verklaarde gaarne de tentoonstelling voor ge opend. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor het examen Middenstandsdiploma de heer A. de Bie te 'Sprang. Hij genoot zijn 'opleiding aan de Sprangse Middenstandscursus. N. E. O. NEDERLAAG-TOURNOOI. N.E.O.—SARTO. Na zes wedstrijden is het nog geen enkele vereniging gelukt een overwin ning op NEO te behalen. Of 'Sart» hier toe a.s. Zaterdag in staat zal zijn, is nog een vraag. Op papier moeten de Tilburgers de beste kansen gegeven wor den; en dat zij 'hun best zullen doen die theoretische kans in werkelijkheid Om te zetten staat vast, daar zij met een sterk elftal uitkomen. Of zij in Staat izijn de shirts mee naar Tilburg te nemen, valt echter nog te bezien, daar NEO tegen de sterkste tegenstanders gewoonlijk haar beste wedstrijden speelt. In elk geval zal het weer een span nende wedstrijd worden, die zeker tal rijke bezoekers zal trekken, temeer daar Sarto in onze omgeving geen onbekende is. De wedstrijd vangt aan om vijf uur. GESLAAGD. Tot op heden hebben 7 candidaten van Waspik aan het mondeling ge deelte voor het Middenstandsexamen deelgenomen. Hiervan slaagden de heren G. van Dongen, J. Remmeren, P. Rem meren en H. Fitters en mej. M. Kamp. NAAR CONCOURS. Het mannenkwartet van de gemengde zangvereniging Polymnia zal Zaterdag a.s. om half vijf deelnemen aan het con cours te Raamsdonksveer. Zij zullen uitvoeren: Zondagmorgen van Frans Abt en Vertrouwen van Frans Abt. GESLAAGD. De heer Bergé alhier, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, slaagde voor het B-gedeelte Hoofdakte. HARMONIE ST. BAVO. De grote wens der Raamsdonkse mu zikanten is niet in vervulling gegaan. Bij hun zilveren bestaan dat in Augustus met een muziekfestival zal worden gevierd, hadden zij het bewijs willen leveren van de huidige bloei van de vereniging, door zich op te werken naar de afdeling Uit muntendheid. Dit is hun helaas niet ge lukt. In Barneveld (waar de organisatie niet vlekkeloos was) behaalden zij slechts een 2e prijs en hadden zij drie punten tekort voor een eerste en voor promotie. Men overweegt momenteel dit jaar nog een keer deel te nemen aan een concours, om dan een beter resultaat te behalen. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van het Anjer-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5