R.K. Huishoud- en Industrieschool De heer N. Vlaar tot Gemeente-Secretaris benoemd. De Olympische spelen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 Slooi een succesvol schooljaar af. Mtt algemene stemmen: Zullen de Waalwijkse aannemers de handen ineen slaan? GEEN GOUD VOOR GEERTJE WIELEMA. r "w-urj Aan de leerlingen van bovenge noemde school werden op het ein de van het schooljaar diploma's,, getuigschriften en puntenlijsten uit gereikt. Hierbij waren aanwezig enige bestuursleden van de school, de commissieleden van de oplei ding tot schoenstikster, de direc trice en leerkrachten, moeders en vaders van de geslaagden en de leerlingen van de school. De voorzitter, pastoor Ras, heet te de ouders van harte welkom, hij verheugde zich over deze be langstelling en hoopte dat de ou ders deze belangstelling zouden blijven tonen. Pastoor Ras reikte daarna de diploma's en getuigschriften uit van de coupeuses, costuumnaai- sters, hulpen in de huishouding en van de primaire opleiding Hierna was het woord aan de heer Pullens. Deze sprak namens de Commissie van de opleiding tot schoenstikster zijn waardering uit over het werk dat verzet was en zijn vreugde met het slagen van de candidaten. Hjj dankte voor de bereidheid van de school en in het bijzonder Mejuffr. v. Laarhoven, lerares aan deze opleiding. Hij prees haar om de wijze, waarop zij haar moeilijke taak vervulde. Hij dankte de fa brikanten, die door het leveren van het nodige materiaal deze op leiding mogelijk maakten. Het was geen gemakkelijke opdracht steeds het juiste werk in voldoende hoe veelheden voor de lessen te krij gen. Hij hoopte voor het volgende schooljaar weer op de volle mede werking van de fabrikanten te mo_ gen rekenen De heer v. d. Putten uit Drunen dankte de Commissie en zeer ex tra Mej. v. Laarhoven. Hij had 2 jaar geleden zijn dochter naar de ze opleiding gezonden met enige huiver, omdat de lessen zouden ge geven worden door een lerares in de naaldvakken. Hij kon echter verklaren dat hij zeer content was. Voor de schoenenbeurs enige we ken geleden in Utrecht had zijn dochter alle monsterschoenen ge stikt en het stikwerk was prima. Hij had veel lof voor deze oplei ding en voor Mej v. Laarhoven, de opleidster. Mej. v. Slobbe, directrice van de school, feliciteerde mede namens de leraressen de geslaagden en hun ouders. Zij spoorde de meisjes aan om te profiteren van het geleerde en steeds prima werk te leveren, te werken, zoals zij het op school geleerd hebben. Een extra woord ging naar de gediplomeerde schoenstiksters. Zij wees hen op hun verantwoordelijk werk, want ons land heeft zijn industrieën no dig en de industrie meeft mensen nodig, die kwaliteitswerk kunnen leveren. En dit werk wordt in jul lie handen gelegd. Zij sprak over het vele, wat de Commissie voor deze opleiding deed, want zonder deze zou de opleiding niet mogelijk zijn Daarom sprak zij, mede na mens de meisjes, de dank uit voor die zij zich door deze opleiding op hun goede zorgen en alle moeiten, de hals haalden. Ook werd dank gebracht aan al, le fabrikanten, die hielpen aan het werk, waarop de meisjes hun vak konden leren. Na een dankwoord aan alle ou ders voor het vertrouwen, dat zij in de school gesteld hebben door de meisjes aan ons toe te vertrou wen, werden aan allen de beste wensen meegegeven en de leerlin gen een prettige vacantie gewenst. De le jaars beginnen Woensdag 3 September te half twee. De 2e jaars beginnen Woensdag 3 September te drie uur. De avondcursussen naaien be ginnen Woensdag 3 September te 7 uur. De naaistersklassen beginnen Donderdag 4 September te 9 uur. De middagopleiding Donderdag 4 September te 2 uur. Middagopleiding schoenstikken Maandag 8 $eptepiber te 2 vtur. Avondopleiding schoenstikken Maandag 8 September ie 7 uur. Daarna werd een kopje koffie gedronken en waren allen gezellig bijeen met zang, dans en voor drachtstukjes van de leerlingen. Een leerlinge dankte namens al len. De volgende diploma's en ge tuigschriften werden behaald Diploma Coupeuse Dirkje Branderhorst uit Gende- ren, Jana Haverhals uit Sprang- Capelle. Wegens ziekte zal een leerlinge in September examen doen. Diploma Costuumnaaien Lia van Rooy uit Waalwijk; Rie- kie Haverhals, Cor de Jong, Metje Plügers, Coba van der Schans en Annie Zwijgers, allen uit Sprang- Capelle. Diploma Huisnaaisters Annie Schoones uit Waalwijk, Annie Verschuren uit Waspik. Diploma „Hulp in' de Huishouding" Ineke Dirks met lof; Lily Lips met lof, beiden uit Waalwijk. 'Diploma Schoenstikken B Tonny Leermakers met lof, uit Loonopzand Coba v d. Putten met lof, Nel Smits met lof, beide uit Drunen Willy Kampman uit Waalwijk, Tiny Leermakers en Corry v. d. Velden uit Loonopzand. Diploma Schoenstikken A Betsy van Riel met lof, Betsy v. Engelen, Corrie de Haan, Coba v. Iersel, Willy Kampman, Corrie v. Meeuwen, Rikie de Rouw, allen uit Waalwijk Tiny v. Wanrooy, Bet sy Hultermans, Jeanne Heuer uit Kaatsheuvel Nel de Bont uit Loonopzand. Getuigschrift van de primaire opleiding Toos Larigerwerf-tiit Waspik met lof Coba Bakkers, Rietje Blom, Dinie de Haan, Johanna v d. Heij den, Toke Klejjberg, Doortje Mul ders, Nel v. Engelen, Jet v. Hilst, Ria v. d. Lee, Annie van Vught en Corrie v. d. Steen uit Waalwijk Jo v. d. Brand, Betsy Brok, Rietje Pullen uit Nieuwkuijk Annie Koks, Annie v Stiphout, Jeanne Verhoeven en Nollie Pijnenborg uit Drunen Joke Nieuwenliuys uit Heusden Joke v. Wijk uit Hees been; Corrie Komejah, Stina Storchart uit Eethen; Annie Vos uit Genderen Mien Bergmans uit Waspik Ria v. Berkel en Joke Pullens uit Kaatsheuvel. Bevorderd Naar de 2e klas huisnaaisters Met lof Joke Struik uit Genderen en Christien Zwart uit Sprang-Ca- pelle Iet v. Baardwijk, Annie Molengraaf, Ria Wanten uit Waal wijk Cobi Coesmans en Francien Verduyn uit Waspik Josien van Pelt uit Sprang-Capelle Dora Bie- kens en Nelly Pijnenborg uit Dru nen Netje v. d. Geld en Fried Vugts uit Elshout Sija Groeneveld uit Heesbeen. Naar de 2e klas primaire opleiding Tonny Appels, Fia Bakkers, Di nie Berkelmans, Jannie v. Bladel, Ida Couwenberg, Rikie v Delft, Ria van Geene, Ria Hendriks, Ria v. d. Houdt, Cis v. Iersel, Wies Kleijberg, Corrie Kuyten, Annie de Negro, Mien Timmermans, Annie Trimbach, Cor v. d .Ven, Lia Ver- wiel, Annie Adriaanse, Leonie Baars, Gerda Bruvsters, Annie Fij neman, Rikie de Haan, Annie van Helvoirt, Truus Hurkmans, Lina Pullens, Annie de Rooy, Betsy Schumacher, Coba Trommelen, Marijke v. d. Anker, Betsy Bayens, Ria Bazen, Corrie Hogendoorn, Adri v. d Hammen, Jeanne Hoe- venaars, Toos v. Huiten, Corrie Korthout, Wilhelmien Molengraaf, Rikie Pol, Nel Rozenbrand, Cor Schoondermark, Chelly Strik, Leni de Vaan, Franka Berkelmans, Nel ly Floren, Josientje Geurts, Ria v. d. Houdt, Betsy Laarakkers, Ria Leenheers, Annie Muskens, Ria v. Psch, Rikie Smid, Jansje Versteeg, allen uit Waalwijk. Jeanne v. d. Geld, Jana Vugts en Nollie van Wijk (met lof) uit Els- hout Trees Brok, Rietje v Hui ten, Ria de Letter, Betsy Musch, Ria v. Oosterhout, Rikie van Rooy, Margreet Waszink en Ria v. Wezel uit Drunen Betsy van Drunen uit Nieuwkuijk Jaaritje van Oort uit Raamsdonk Ria Merks, Jacoba Koenen, Nel Rozenbrand uit Spr.- Capelle Riet Bastianse, Corrie Beerens, Rika Emmers, Tony Heij mans Corrie Klijn, Betsy van Laarhoven, Clasien Opperman, Betsy Sperber en Joke Wilmont uit Kaatsheuvel Henny Ivoops en To ny v. d. Mast uit Genderen Nelly Verdoorn en Jennie Lankhaar uit Eethen Corrie de Haan uit Dron- gelen. Middagopleiding Willy van Barkel, Francien Bergmans, Trees Klerks, Netty Pullens en Willy Trimbach uit Waalwijk Nel v. d. Broek, Cor v. d. Biggelaar en Lena van Ooster hout uit Haarsteeg. Niet meer dan 20 minuten had de gemeenteraad van Waalwijk gisteravond nodig om binnenskamers tot klaarblijkelijke over eenstemming te komen over de te benoemen gemeente-secretaris. De heer N. Vlaar uit Wassenaar verenigde alle stemmen op zich. Meer stof tot discussie boden het voorstel tot intrekking van de onderhandse aanbesteding van 95 woningen en de verslagen over 1951 van de Licht- en Waterbedrijven, het Slachthuis en de Vleeskeuringsdienst. De agenda en de prae-adviezen vindt men in ons nummer van 1.1. Vrijdag of Maandag. reikt. Bovendien zou het besluit goedgekeurd moeten worden door Ged. Staten. Deze kregen de stuk ken onder de ogen en dus moest er aannemelijk gemaakt worden dat 't bedrag noodzakelijk was. Met een groter bedrag dan 1000 zou men moeilijkheden kunnen krijgen. Als er 2000 nodig was geweest, zou den B. en W. niet geschroomd heb ben 2000 voor te stellen. Na de uiteenzettingen van de burgemeester en de heer Meijs, trok de heer Verdoorn zijn voorstel in en hij bracht hulde aan de orga nisatoren. Ook de heren Brouwer en Van den Hoven waren tevreden gesteld en de raad ging z.h.st. met het voorstel van B. en W. accoord. Een kans voor de Waalwijkse Aannemers, j Toen het voorstel aan de orde kwam de onderhandse aanbeste ding van de 95 woningen, waartoe destijds was besloten, in te trek ken en deze in het openbaar te doen plaats vinden, betuigde de heer Meijs hiermee zijn grote inge_ nomenheid en ook de heer Brou wer deed het veel genoegen. Hij sprak bovendien de hoop uit dat de Waalwijkse aannemers in staat zouden zijn gezamenlijk een be hoorlijk en degelijk stel woningen te bouwen. De heer Meijs stelde nog de vraag of het de bedoeling was zowel in massa als in percelen de woningen aan te besteden. En de heer Verdoorn spfttk zich uit voor een dergelijke gesplitste aanbesteding, dan kon men trou wens altijd nog zien wat het goed koopste was. De heer van Seters informeerde hoe het zat met het bouwvolume en hierop antwoordend verklaarde de voorzitter, dat de departemen tale commissie tot toewijzing van extra woonruimte in haar vergade ring van 12 Juli j.l. besloten had de gemeente Waalwijk dit extra vo lume toe te wijzen; dit was de voorzitter medegedeeld direct na deze vergadering en deze morgen had de voorzitter vernomen, dat de bevestigende brief van de minister reeds ter provinciale griffie was. De vraag of er in massa of in percelen zou worden aanbesteed moest de voorzitter beantwoorden met de mededeling, dat het de be doeling was alleen in massa aan te besteden, omdat het bouwplan 95 woningen omvatte en omdat het be stek was ingesteld op 95 wonin gen. Er waren verschillende kan ten aan, die zo maar niet meteen bekeken konden worden, wanneer men het bestek in brokken zou wil len gaan splitsen. Bovendien werd de bouw die thans aan de orde was uitgevoerd op één terrein en ook dit werd als een moeilijkheid beschouwd, afge zien nog van de vraag of een per ceelsgewijze bouw wel voprdeliger zou zijn. De heer Smolders merkte op dat het geen onbelangrijke vertraging zou betekenen wanneer men het plan ging splitsen en de voorzitter vatte zijn betoog weer op met er op te wijzen, dat men niettemin ge dacht had aan meerdere aanne mers, want niet iedereen kon 9 ton financieren. (Dit moogt U gerust in de krant zetten, aldus de voor zitter, want als ze op dit bedrag afgaan, dan zijn we zeer tevreden). De heer Verdoorn zei: We hebben al enige ervaring op dit gebied, want enkele jaren geleden is er ge bouwd in enkele kleinere blokjes van 6 en in een groot object van 50 woningen. De woningen die in kleine gedeelten gebouwd zijn. waren op de eerste plaats veel eer der klaar en bovendien waren er niet zoveel klachten over, betref LAATSTE BERICHTEN VAN Nadat de voorzitter, burgemees ter Teijssen, de vergadering, waar in de voltallige raad aanwezig was en waarvoor vooral van de zijde van het secretarie-personeel uiter aard grote belangstelling bestond, had geopend, stelde hij de vaststel ling der notulen aan de orde. Ze werden vastgesteld nadat er aan tekening was gemaakt van een op merking die de heer Meijs er over maakte. De ingekomen stukken van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. deelden mee dat de gemeente uit de Nationale Woningbouwleningen tot nog toe 152.900 heeft gekregen. De voorz. voegde er aan toe dat of en in hoe verre dit bedrag kan worden aan gewend, afhangt van andere vra gen en dat hij binnenkort daarover nadere mededelingen hoopte te doen. Verkiezing gemeente-secretaris. Twintig minuten beraadslaagde vervolgens de raad op voorstel van de voorzitter in geheime vergade ring over het volgende punt van de agenda: de benoeming van een ge meente-secretaris. Toen de open bare vergadering werd heropend, ging de raad onmiddellijk tot stem ming over. Het resultaat was: de heer N. Vlaar, hoofdcommies-chef der afdeling financiën, onderwijs en personeelszaken ter secretarie van Wassenaar werd gekozen met alge mene (15) stemmen. De benoeming gaat in op 1 October a.s. Tot ambtenaar van de Burgerlij ke Stand, waarvoor in volgorde van voorkeur door B. en W. waren voorgesteld de heren J. A. Thijssen en H. A. Bergmans, werd ook met algemene stemmen de heer J. Thijs sen gekozen. De burgemeester wenste hem geluk met zijn benoe ming. Met de punten 5 en 6 van de agenda ging de raad zonder meer accoord. Garantie voor de Middenstand. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om voor de in Sep tember te houden Middenstands- markt een garantie van 1000 te verlenen, voerdeide heer Verdoorn het eerst het woord. Hij had met genoegen gezien dat B. en W. een garantie wilden verlenen aan de Middenstandsmarkt, maar vond 't jammer dat zij niet hadden voor gesteld het volle bedrag van 2000 dat gevraagd was, te geven. Hij bracht naar voren dat de midden stand moet ploeteren om de touw tjes aan elkaar te knopen en dacht dat het een hele geruststelling voor de organisatoren zou zijn geweest als ze een garantie van 2000 had den gekregen. De heer Brouwer sloot zich bij de heer Verdoorn aan en ook dhr. Van den Hoven steunde diens ge dachte. De voorzitter van zijn kant merk te op dat het bedrag een rol speel de, maar ook de garantie als zoda nig. Twee overwegingen hadden B. en W. bij hun voorstel geleid: een van financiële aard en de be doeling om morele steun te geven. Tegenover de gedachten van de raad stelde hij de overwegingen van B. en W. Als er een garantie werd gevraagd, aldus de voorz., moesten er ook enige oorzaken zijn waar door de garantie noodzakelijk was. B. en W. hadden de financiële op zet van de Middenstandsmarkt on derzocht en hadden geconcludeerd dat een bedrag van 1000 het risico zou kunnen opvangen. Het was een kwestie van wikken en wegen en B. en W. hadden gemeend dit voor stel te moeten doen zowel voor fi nanciële als voor morele steun. Als de raad een bedrag wenste van 2000, kon dat alleen uitgaande van de gedachte dat die in de opzet meer risico zag dan B. en W. er in zagen. Het voorstel van het college sproot niet voort uit minder waar dering voor de middenstand, er bleek alleen uit hoever volgens het inzicht van B. en W. de garantie moest gaan. De heer Brouwer meende in het geringe vergaderingbezoek van de middenstand een symptoom te zien dat er wel eens hogere kosten zou den kunnen komen. Hij wilde de mogelijkheid open laten om bij eventueel voorkomende gevallen 't bedrag van 1000 te herzien. De heer Verdoorn bleef het spij' tig vinden dat het gevraagde be drag gehalveerd was. De midden stand zou er geen gebruik van ma ken als het niet nodig was. Hij stel de formeel voor dat de midden stand, indien het nodig was, 2000 zou krijgen. De heer v. Seters sprak de hoop uit dat het plan van de midden stand zou slagen, wat zijns inziens zou kunnen met aller medewer king. Hij oordeelde dat, als het de middenstander goed gaat, het ook de arbeiders goed zou gaan. De heer Meijs deed het genoegen dat er stemmen opgingen die het bedrag van 1000 te laag vonden. De bedoeling van de middenstand was geweest een morele steun te hebben en daarom was men tevre den geweest met 1000. Hij gaf toe dat de opkomst op de vergaderin gen niet denderend was, maar hij was van oordeel dat allen die hun medewerking hadden toegezegd, hun belofte zouden nakomen en dan was de markt voldoende bezet. Het risico lag hierin dat het mogelijk was dat er zich op het laatste mo ment nog deelnemers zouden terug trekken. In het'voorstel van B. en W. zag hij het bewijs dat het ge meentebestuur achter de midden stand staat. Het voorstel van dhr. Verdoorn stelde hij op prijs, maar hij zou het niet zo ver willen laten komen. De voorz. beantwoordde de diver se sprekers 'tegelijk en merkte op dat uit de stukken bleek dat de fi nanciële aspecten van de opzet vrij gunstig waren. B. en W. waren van oordeel dat, gelet op het gunstig perspectief, met een garantiebedrag van 1000 het maximum was be- Het gaat er al langer hoe min der Olympisch toe in Helsinki, ten minste in sommige opzichten. Van heel weinig Olympische geest ga ven de Hongaren blijk toen zij na de waterpolo wedstrijd tegen Ne derland (44) de scheidsrechter, die volgens de algemene opinie uitstekend had gefloten, aanvielen. Ze hadden al eerder een protest in gediend tegen het feit dat een Ita liaan de wedstrijd zou leiden, om dat ze niet wilden dat iemand uit een land dat de halve finale had bereikt, dat deed. Het protest werd echter afgewezen. Enfin, de Hon gaarse trainer kon blijkbaar een gelijk spel niet eens verkroppen en voelde zich verplicht dit handtaste lijk en beledigend duidelijk te ma ken. De F.I.N.A. heeft daarna een waarschuwing uitgegeven waarin wordt gezegd dat de ploeg die met dergelijke grappen begint, in het vervolg zal worden uitgesloten. Ka- rel Lotsij, die ook beledigd was, diende echter een schriftelijk pro test in, omdat hij de waarschuwing van de F.I.N.A. niet voldoende vond. Om nu weer tot hogere Olympi sche sferen op te stijgen, onze da mesestafetteploeg, bestaande uit MarieLouise LinssenVaessen, Koosje van Voorn, Hanny Termeu- len en Irma Heyting-Schumacher, maakt een mooie kans op een plak, al is het waarschijnlijk geen gou den. Ze maakte in de serie de snel ste tijd na de Verenigde Staten en voor Hongarije: Verenigde Staten 4 min. 28,1 sec.; Nederland 4 min. 30,6 sec.; Hongarije 4 min. 32,5 sec. De Fransman Boiteux heeft de 400 meter vrije slag heren gewon nen in 4 min. 30,7 sec., een nieuw Olympisch record. Tweede werd de Amerikaan Konno en derde de Zweed Ostrand. De finale 100 meter rugslag dames die gisteravond om 7 uur Finse tijd werd gezwommen heeft Nederland een grote teleurstelling bereid. De snelle Geertje Wielema, aan wier Olympisch kampioenschap niemand meer twijfelde, heeft in de Zuid- Afrikaanse Joan Harrison haar meerdere moeten erkennen. Na een prachtige start lag Geertje Wielema duidelijk voorop met als tweede achter haar Joke de Korte iedereen hoopte dat de twee Neder landse meisjes naar het goud en het zilver zwommen. Maar even achter hen zwommen J. Harrison, Barbara Len Stark van Amerika en de Engelse Joan Stewart, die een ernstige bedreiging bleven vor men. En toen Geertje een moment had dat ze scheef lag en tegen d' touwen zwom, maakte de Zuid- Afrikaanse van dit zwakke mo ment gebruik om naar voren te sprinten en met Geertje gelijk te komen; in een enerverende race ging het op het eind af; bijna gelijk tijdig tikten beide meisjes aan, bij na gelijktijdig, want na lang deli bereren beslisten de kamprechter en de jury van aankomst in het voordeel van de Zuid-Afrikaanse; ditmaal weer geen goud voor Ne derland, weer niet het Wilhelmus, maar niettemin is het zilver ook reeds een prachtige beloning. De tijd van de nieuwe kampioene was 1.14.3, Geertje deed er 1/10 seconde langer over, terwijl ze in haar serie met een tijd van 1.13.8 het Olym pisch record verbeterd had. Jam mer. ONZE HOOP OP DE WATERPOLO-ERS GEVESTIGD. Gelukkig laten de kranige Neder landse polospelers nog steeds de mogelijkheid open tot hoop op een Olympische onderscheiding, en als zij er in slagen zich onder de eerste drie te klasseren, dan kan dit een unieke prestatie genoemd worden, want geen enkel zevental heeft het lot zo tegen zich gehad als het Ne derlandse. Gistermiddag hebben zij op wer kelijk overtuigende wijze gewon nen van de Russen ;met 42 zijn zij weer een stap in de richting van de finale gegaan. We moeten beginnen met te zeg gen dat het een uiterst faire wed strijd is geweest; eigenlijk moest dit niet nodig zijn op een Olympisch tournooi, maar de practijk blijkt de laatste dagen dusdanig te zijn, dat een werkelijk faire wedstrijd tot de uitzonderingen behoort. De Russen blijken prachtige sportieve kerels: te zijn, die groots een nederlaag weten te dragen. Ruslands deelna me aan de Olympische spelen be zorgt hen grote eer, om de sportie ve manier waarop zij zich gedra gen, ook de andere deelnemers, en waarop zij omgaan met de sport lieden uit de andere landen. In de eerste minuut van de wed strijd reeds wist Brasem na een snelle uitval de stand op 10 te brengen, terwijl Ruud v. Feggelen nog vóór de rust de tweede goal wist te maken. Na rust was het we derom v. Feggelen die de stand op 30 bracht, terwijl even later Smol ook zijn duit in het zakje deed, zo dat Nederland met 40 op Rusland leidde. Een uitval van de Russen leverde hun het eerste tegenpunt op, terwijl kort voor het einde de stand op 42 werd gebracht. Enige prachtige kansen voor v. Feggelen in de tweede helft leverden geen resultaat op. Nederland staat nu in zijn poule tweede achter Hongarije, dat 4 punten heeft verzameld uit drie wedstrijden, terwijl Nederland uit twee wedstrijden reeds drie punten heeft. Hedenmorgen spelen onze water- poloërs de beruchte wedstrijd te gen Joego-Slavië; we hebben alle hoop dat ze deze zullen winnen. Een ander goed geluid is ook dat Daan Buizen zich wist te plaatsen in de halve finale 200 m. school slag heren; hij werd in zijn serie 2e achter de Duitse wereldkampioen Herbert Klein met een tijd van 2.41.9. fende afwerking, enz De voorzitter wees nogmaals op de mogelijke vertraging die een ge wijzigd plan met zich zou brengen, nu was alles zo ver dat men spoe dig met de houw zou kunen be ginnen. En wethouder Smolders wierp tegen dat het complex helemaal in elkaar greep, zodat het zeer moei lijk zou zijn te voorkomen, dat de aannemers met elkaar in conflict kwamen. En vervolgens opperde de voor zitter de mogelijkheid nog dat de Waalwijkse aannemers die fiiejr- voor gegadigd waren, tot een com binatie konden komen, een com binatie zelfs die van langere duur zou zijn. En ook de heren Brouwer en van Seters hoopten dat de Waalwijkse aannemers deze kans zouden grij pen. Het initiatief ligt natuurlijk bij de aannemers zelf. Nadat de heer Kemperman nog opgemerkt had dat het in het be lang van de volkshuisvesting was dat er werd doorgegaan met de plannen, zoals die door B. en W. waren ontworpen, nam de raad 't voorstel van B. en W_ zonder hoof delijke stemming aan, waarbij zij de toezegging kregen van de voor zitter, dat de kwestie van het al of niet alleen in massa aanbesteden nader in het college zou worden hplfplfPH De punten 9, 10, 11, 12 en 13, die U kunt aantreffen in ons blad van Maandag, waren hamer stuk ken, die geen enkele moeilijkheid opleverden en geen aanleiding -vormden tot het maken van op„ of aanmerkingen. Besprekingen rond het Slachthuis. Aan de orde werd toen gesteld de behandeling van de verslagen van de Gemeente Licht en Water bedrijven en van het Slachthuis en de Vleeskeuringsdienst. Het eerste verslag deed de heer Mombers suggereren dat het nuttig was van tijd tot tijd de polissen voor verzekering van de inventaris eens te herzien, waarop de heer Smolders, wethouder van bedrij ven, antwoordde dat een langere periode waarvoor de verzekering werd aangegaan het tarief drukte, maar dat het van de andere kant ook vanzelfsprekend was dat men de objecten van tijd tot tijd in ogenschouw nam. Het verslag van het Slachthuis en de Vleeskeuringsdienst deed de heer Meijs de vraag stellen of er al voorzien was in de tochtige en natte slachthallen, waaraan volgens het verslag de ziekte van directeur en keurmeester te wijten was. Hij wees vervolgens op de op merking van het verslag dat de premie voor het ophalen van de kadavers, die bestemd waren voor de destructie, niet voldoende was, terwijl daarentegen de destructie toch voldoende rendabel was. Hij vond ook het tweemaal ophalen des zomers van afgekeurd vlees uit de bakken te weinig. Zoals hij reeds vroeger bij be handeling van verslagen en regle menten had opgemerkt, wilde hij nogmaals belichten dat het niet juist was dat, wanneer het slacht huis niet rendeerde, dit werd ver haald op de slagers. Het is geen slagersbedrijf, aldus de heer Meijs, het is een gemeentedienst. En de laatste opmerking die hij maakte betrof de commissie voor de bedrijven, die geen taak had waar het 't slachthuis betrof. Mo gelijk kon deze commissie even tueel ingeschakeld worden bij het slachthuis. Er zijn nog al eens klachten, aldus de heer Meijs, en het is veel gemakkelijker wanneer die gehoord kunnen worden door de commissie. Ook dhr. Verdoorn wilde een op merking maken betreffende de op- haalpremie van de destructor, ter wijl hij tevens het gemeentebestuur om maatregelen verzocht om de commissie, die belast was met het onderzoek, hierna aan te sporen spoedig met een rapport dienaan gaande te komen. Bij de beantwoording van de di verse vragen en opmerkingen merk te de voorz. op, dat het altijd wel nat en tochtig zou zijn in de slacht hallen, dat zou moeilijk voorkomen kunnen worden; in elk geval, er was sinds 1951 nog niets aan ver anderd. Wethouder v. Heeswijk vulde hierbij aan dat de betreffen de zinsnede in het verslag mogelijk alleen ter verduidelijking was ge plaatst en dat tocht en natheid wel inhaerent zouden zijn aan een slachthuis. We mogen, aldus de wethouder, van Dr. Bos toch zeker verwachten dat hij, als er iets ver keerds was, hierin al lang had la ten voorzien. Betreffende de ophaalpremie van de destructor merkte de voorz. op dat de gemeente vroeger een premie van 2 cent per inwoner en per ha. moest betalen aan de destructor; sinds enige jaren echter werden deze bijdragen niet meer door de N.V. Destructor geïncasseerd, om dat er geen behoefte meer aan be stond. In dit licht moest men nu de ietwat lage ophaalpremie ook zien. Niettemin was de aanvoerpremie niet in staat de kosten van 't ver voer vanaf de gemeente naar het ophaalpunt geheel te dekken. Het punt had echter in brede kringen de aandacht en binnenkort zou deze kwestie bij de wet geregeld wor den. De voorz. zegde toe, dat men het punt nogmaals onder de aan dacht van het bestuur van de des tructor zou brengen. De voorz. kon de mening van de heer Meys ten aanzien van 't slechts twee maal ophalen van het afge keurde vlees volledig onderschrij ven en hij zou laten informeren naar de mogelijkheid dit meerdere malen te doen geschieden, zeker in de zomermaanden. Wanneer er behoefte zou bestaan aan een commissie van bijstand voor het slachthuis, zoals er die ook een was voor de Gemeente Licht en Waterbedrijven, dan gaf de voorzitter de voorkeur aan een aparte commissie en wilde hij niet de reeds genoemde commissie hier bij inschakelen, omdat het twee ge heel verschillende gebieden waren. Zo'n commissie kon alleen wor den ingesteld op voorstel van B. en W., omdat het een commissie was die bijstand verleende aan het college. In B. en W. zou de kwestie echter wel eens nader aan de orde worden gesteld. Persoonlijk verklaarde de voorz. zich er wel voor. En hierna keurde de raad de bei de verslagen in hun gepresenteerde vorm goed. Een lening van 600.000. Aan het slot van de vergadering kon de voorz. de verheugende me dedeling doen dat men er wederom door bemiddeling van een tussen persoon in was geslaagd een fixe- lening te sluiten van 600.000. met een looptijd van 6 jaar en te gen een rente van 3%%. ƒ432.882.van deze som zou worden besteed voor de woning bouw in de meest ruime zin van 't woord, dus ook voor stratenaanleg etc., terwijl met de rest enkele an dere werken werden gefinancierd, zoals bijv. de aanbouw van een bergplaats aan de St. Aloysius- school, welk voorstel de raad als laatste agenda-punt werd voorge legd. Het betrof hier een vergoe ding ex art. 72 der L.O.-wet voor de aanbouw van een bergruimte, alsmede een gelegenheid tot plaat sing van pl.m. 17 rijwielen en enige buitenurinoirs. De kosten hiervan werden begroot op 5700.wan neer men zoals het advies van de Inspecteur was, enige beperkingen aanbracht, dan zouden de kosten slechts 4000.— bedragen, zoals was geraamd. De raad besloot hiertoe. En dit was het einde van deze vergadering, althans van de open bare.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7