Waalwijkse enLang I Wijde Wereld 1 Geen uitzicht? Schoen- en Lederindustrie herstellen zich. UIT DE Binnenland. r Buitenland Lekkere hapjes van onnozele restjes i Maar do gevolgen van de sterke productie-opvoering van vorig jaar zijn nog altijd merkbaar. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN Bureaux GROTESTRAAT 2§5, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1272 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 64 Abonnement 18 cent per week 2.85 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Na dr 'Drees prof. iBeel. Het blijkt niet te willen lukken met de kabinetsformatie. Toen dr Drees zijn pogingen moest sta ken, had men zijn hoop min of meer op prof. Beel gesteld. Men weet 'hoe deze te werk is gegaan. Op de basis die dr Drees had gelegd, begon hij het gebouw te construeren zoals hij: het zich met de mislukking van Drees voor ogen had gedacht. In de zetelverdeling die zijn voorganger zich had voorgesteld, bracht hij geen verandering aan. Het ging er in hoofdzaak om de bezwaren van de A.R. tegen de zetelverdeling naar de kwali teit op te heffen zonder daardoor de an dere partijen kopschuw te maken. Daar toe ontwierp prof. Beel een vernuftige constructie: de K.V.P. zou Economische Zaken moeten offeren, maar het premier schap ervoor in de plaats krijgen, dat de P.v.d.A. dus zou verliezen. Tegen dit laatste kon de P.v.d.A. moeilijk bezwaar maken, op de teerste [plaats omdat de formateur nu eenmaal een K.V.P.-er was en vervolgens omdat in de vorige kabi netten de P.v.d.A. het premierschap had, terwijl de K.V.P. in de Tweede 'Kamer verschillende zetels meer had. Men zou dus nu quitte geweest zijn. In plaats van het premierschap zou de P.v.d.A. trou wens 'het departement van Justitie 'heb ben gekregen. Of men zou dit als com pensatie moeten beschouwen voor de splitsing van het departement van [So ciale Zaken. Arbeid en Sociale Zeker heid zou dan aaA de P.v.d.A. blijven, terwijl het nieuw te creëren ministerie van Maatschappelijke Zorg en Volksge zondheid onder een A.R. man of een K.V.P.-er zou komen. Aan Buitenlandse Zaken zou een pairtijloos .minister ko men, terwijl daarnaast een minister zon der portefeuille aan buitenlandse zaken zou komen, welke functie gedacht was voor de A.R. of de K.V.P. De CJH. ten slotte zou afgescheept worden met Oor log en Marine en Overzeese Rijksdelen. Deze verdeling legde prof. Beel in min of meer ultimatieve vorm aan de fracties voor: aannemen of Verwerpen. Nu, de K.V.P., de C.H.U. en de A.R. namen aan, maar nu strooide de P. v. d. A. roet in het eten, met de mededeling dat zij dit plan een verzwakking van haar positie in het kabinet achtte en het niet kon aanvaarden. Daarmee was de kous af en deze poging van prof. Beel mislukt, warlt de formateur had duidelijk gemaakt dat er over zijn plan niet meer te praten viel. Men heeft er naarstig naar gespeurd wat de reden kon zijn ge weest dat d,r Beel zo ultimatief te werk is gegaan en „De Tijd'' is tot de con clusie gekomen dat er niet meer te pra ten viel omdat er niets meer was te ge ven of te nemen. „Als de socialisten niet tevreden waren Imet Wat bijl1 hun Ikon bieden, dan had hij dus dus meer moeten geven, doch dit meerdere ihad| hij van anderen of een ander moeten afnemen, hetgeen niet meer mogelijk was." Zo uit gebalanceerd was dus blijkbaar Beel s kabinetsconstructie, maar ook deze viel als een kaartenhuis in door de weige ring van de P.v.d.A. Als een kabinet een optelling was van opdracht in zijn zak om „een kabinet te vormen. Wat nu? Wij zullen ons niet aan voorspellingen wagen maar dit aan de politieke auguren in Den Haag overlaten. Uit het verloop van zaken is overigens wel vast komen te Staan dat een vier- partijenkabinet praktisch tot de onmoge lijkheden behoort, dat een driepartijen- kabinet afsluit op de weigering van C. H. U. en K. V. P. en dat de K.V.P. be paald heel weinig voelt voor een kabinet van de beruchte smalle basis, hoewel de P.v.d.A. daartoe niet ongenegen zou zijn. Daarna komt een extra-parlementair ka binet op de proppen, een kabinet dus zonder vaste binding aan of van de po litieke partijen, maar toch met ministers van een bepaalde politieke kleur. Ook daartoe schijnt men niet bijzonder ge neigd te zijn, gezien het antwoord van de P.v.d.A. op de informatie van prof. Beel. Een ideale oplossing, voor een krachtige regering is het zeker niet. Uit de houding van de P.v.d.A. zou men moeten opmaken dat een extra-parle mentair kabinet het zou moeten doen zonder figuren uit socialistische kringen, maar de formateur is op het ogenblik een socialist. Tenslotte valt hier en daar het woord zakenkabinet, een kabinet zon der politieke kleur en dus praktisch zon der regeerkracht. Dit fungeert echter voorlopig alleen als spook om de partijen te dwingen om hoe dan ook een andere oplossing te zoeken. Het zou dan ook niet meer dan onzinnig zijn als de verkiezingen ons niet anders brachten dan een kabinet dat op geen enkele po litieke basis kan steunen. Dit zou niet alleen zeer nadelig 'zijn voor de binnen landse politiek, imaar vooral voor de po sitie van Nederland in het buitenland. Dit zijn globaal genomen de mogelijk heden [(en onmogelijkheden) die de si tuatie te zien geeft. Op het moment dat wij dit schrijven is ons nog niet bekend in welke richting mr Donker werkt, maar hij schijnt toch ergens een gaatje gezien te hebben, anders had hij zich een reis naar 'Soestdijk kunnen bespa ren door de opdracht dadelijk te weige ren. Men geeft hem overigens niet veel kans, wat geen wonder is, als men be kijkt hoe zijn twee voorgangers de mo gelijkheden hebben onderzocht en gepro beerd ze uit te buiten. Zonder succes. Het moeizame pogen van onze kabi netsformateurs begint de aandacht "van het buitenland op de Nederlandse kabi netscrisis te vestigen en het is begrijpe lijk dat vooral onze zuiderburen be nieuwd' zijn wat er uit de bus komt, ter wijl verder de belangstelling uitgaat naar de opvolger van mr Stikker. Het wordt in ieder geval tijd dat er weer eens za ken gedaan kunnen worden door een re gering die kan bogen op enige kracht, ontleend ofwel aan het vertrouwen of tenminste aan de instemming van het parlement. NEDERLANDSE VLIEGER IN AMERIKA VERONGELUKT. De 25-jarige reserve korporaal F. B. Homan uit Amsterdam, die vorig jaar in Augustus naar de Verenigde Staten ver trok om daar een opleiding tot vlieger te ontvangen is Maandag in de nabij heid van Craig Air Force Base, Alaba ma, met een [Shootingstar verongelukt. Hij is hierbij om het leven gekomen. een aantal departementen, zou de P. v. d. A. bij de verdeling zoals dr Beel die voorstelde, niets verloren hebben. Het is nu eenmaal niet zo en het ministerie van Justitie is geen premierschap. Bovendien zou de greep van de P.v.d.A. op Socia le Zaken verzwakt zijn door de splitsing in tweeën. Daartegenover behield ze echter belangrijke departementen als Fi nanciën en Wederopbouw en Volkshuis vesting en het grootste deel van Sociale Zaken, departementen die ze sinds de oorlog heeft beheerst. Maar verwonder lijk is het niet dat zij, niet meer vragend dan voorheen, zich ook niet wenst te vreden te stellen met minder. Ondertussen zat prof. Beel er mee te kijken. Hij is eerst gaan peinzen en heeft daarna nog een bespreking/ gehad jmet de leiders van de vier fracties, nadat hij eerst met dr 'Drees had gesproken. De bespreking was volgens de mededelingen van prof. Beel bedoeld als een afsluiting van zijn eerste poging naar de draag wijdte! van [deze [formulering mag 'men raden en op de tweede plaats bm te onderzoeken hoe de fractieleiders ston den tegenover de vorming van een extra parlementair kabinet. De K.V.P., C.H.U. en A.R. betuigden weer hun instemming, maar de P.v.d.A. beschouwde een extra parlementair kabinet als een vérgaande verslechtering en weigerden haar mede werking. Wat schoot er voor de forma teur toen anders over dan zich naar Soestdijk te begeven en zijn opdracht aan H. M. de Koningin terug te geven? Deze kon toen aan een nieuw hoofd stuk beginnen. Eerst ontving Zij mr Donker, de voorzitter van de P. v. d. A.- fractie in de Tweede Kamer, op paleis Soestdijk en 's anderendaags (Dinsdag) prof. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P. Toen mr Donker ten twee den male het paleis verliet, had hij de Er is in deze tijd van alles, wal U zo prettig koud ver werken kunt er zijn volop tomaten en komkommers, U hebt koude vlees nis-, en groente-resten maak er eens iets èrg lekkers van met De Gruyter's Mayon naise! Mayonnaise is im mers geen luxe meer voor 'n huisvrouw De Gruyter heeft potten van slechts 83 cent mei cassabonU moet werkelijk eens zo n pot nemen en zélf eens on dervinden, hoe U daarmee van onnozele restjes de lekkerste hapjes en slaatjes maken kunt! O - 520807 Sleegers slaagde erin de auto te verla ten. Hij bereikte zwemmend de wal en op 'zijn hulpgeroep stopten enkele pas serende auto's. Direct werden enige red dingspogingen ondernomen. Enkele per sonen begaven zich gekleed te water en trachtten de echtgenote en de kinderen van de heer S. uit de auto te bevrijden. De kinderen werden uit de auto gehaald, maar toen zij op de wal waren gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. De echtgenote van de heer S. moet nog kans hebben gezien de auto te verlaten. Zij bevond zich namelijk niet meer in de auto. Haar stoffelijk over schot, dat later is opgehaald, is tegelijk met die van de kinderen naar het St. An- toniusgasthuis in Helmond vervoerd. De heer S„ die door het gebeurde vanzelf sprekend zeer overstuur is geraakt, is ter behandeling in dit ziekenhuis opge nomen. BOSSCHE OMGANG WORDT VERFRAAID. Het staat thans definitief vast, dat de Bossche Omgang volgend jaar bij zijn eeuwfeest zal worden verfraaid. Het be stuur der Broederschap van Ons Lieve Vrouw van Den Bosch heeft de kunste naars Luc van Hoek en Marius de Leeuw verzocht het historische en dog matische deel te willen verzorgen voor wat de costumering betreft. Rector Beex en kapelaan Hoes, beiden in 'Den Bosch, hebben intussen een concept van de Omgang ontworpen. VROUW MET MES GESTOKEN. Dinsdagmorgen vroeg is aan het po litiebureau te 's-Gravenhage de loswerk- man A. J. de Z. in zenuwachtige toe stand komen vertellen, dat hij een arts nodig had voor een juffrouw in de Van der Neerstraat, die aan de haar toege brachte wonden zou doodbloeden. De politie begaf zich naar het aangeduide perceel. Hier" trof men de juffrouw, H. T„ in ernstige toestand aan. Zij had enige messteken in de hartstreek. Direct werd bloedtransfusie toegepast. De juf frouw1 kon echter nog niet door de po litie worden verhoord. Haar toestand is ernstig. Het bleek, dat zij na een ver- jaarsdagpartijtje, uit jaloersheid door de Z. met een mes in de borst was gesto ken. MAN ZIET ZIJN VROUW EN DRIE KINDEREN VERDRINKEN. De ongeveer 40-jarige heer Sleegers uit het Belgische plaatsje Hamont heeft Maandagavond zijn echtgenote en drie kinderen verloren, toen hij nabij Hel mond met zijn auto, in de Zuid-Wil lemsvaart reed. De heer IS. een oud-Hel monder slaagde erin de wal te bereiken, doch zijn vrouw en drie kinderen van respectievelijk ongeveer vijf, acht en twaalf jaar konden niet meer worden gered. Het ongeluk moet omstreeks kwart voor 10 zijn gebeurd. De heer S. 'bestuur de zijn nieuwe D.K.W. omstreeks die tijd over de smalle weg langs de Zuid- Willemsvaart tussen Helmond en Some ren. De auto geraakte plotseling te wa ter. Waarschijnlijk is de bestuurder mis leid door de omstandigheid, dat in de rietstrook langs het kanaal op de plaats van het ongeluk een opening is van on geveer twintig meter breedte. De heer FRANKRIJK BRITS GEZIN IN DE BERGEN VERMOORD. De 61-jarige Sir Jack Drummond, die een wereldfaam genoot als voedseldes kundige en die in de afgelopen oorlog, als wetenschappelijk raadgever van het Britse ministerie voor de levensmiddelen voorziening het menu voor de Britse burgers samenstelde, is nabij Forcalquier, in Zuid-Frankrijk, met zijn echtgenote en een dochtertje van twaalf jaar ver moord. De familie Drummond had de nacht in een zelf ingericht kamp langs een Alpen- weg doorgebracht. Sir Jack was driemaal in de rug ge schoten. Zijn vrouw was gedood door een kogel in het hart. De lijken van de heer en mevrouw Drummond werden in de tent aange troffen. 'Het dochtertje schijnt nog ge poogd te hebben te ontkomen. Haar stof felijk overschot is in een sloót gevonden. Zij schijnt tijdens de vlucht door de moordenaar te zijn achterhaald en neer geslagen. 1 Honderden toeristen zijn langs de lij ken der verslagenen gekomen, zonder aan een moord te denken. Zij dachten, dat de vermoorden slapende kampeer ders waren. Een langs komende boer vertrouwde de zaak echter niet, ging op onderzoek uit en bevond, dat een drie voudige moord was gepleegd. In de tent van het vermoorde gezin was alles overhoop gehaald. Onder een kussen van de auto werd een bedrag van 100.000 francs aangetroffen, dat de moo.rdenaar over het hoofd schijnt te hebben gezien. Men vermoedt, dat hij een deserteur uit het vreemdelingenlegioen is, een 25- jarige Italiaan uit Genua. FINLAND i Voor ons ligt het verslag van het Economisch Technologisch In stituut over het tweede kwartaal van 1952, en hoewel dit rapport weer geheel het Brabantse bedrijfsleven omvat, gaat onze belang stelling natuurlijk op de eerste plaats uit naar de toestand, zoals het E.T.I. die waarneemt in de schoen- en lederindustrie. En ook in dit rapport zien wij dan bevestigd, dat onze streek-industrie zich aan 't herstellen is van de geweldige terugslag die volgde op de sterke productie-opvoering, veroorzaakt door Korea. De gevol gen echter van deze productie-opvoering zijn wij nog lang niet te boven; het aantal werklozen en het aantal gehele of gedeeltelijke wachtgelders vormt nog steeds een ernstige waarschuwing, dat we het werkgelegenheidsprobleem in onze omgeving, nog niet als op gelost moeten beschouwen. PRODUCTIE WEER OP HOOG PEIL. Het rapport gaat dus de gegevens bezien die met betrekking tot de situatie in de schoen- en lederin dustrie over het 2e kwartaal van 1952 ter beschikking staan. En dan blijkt vooral, dat deze bedrijfstak in de loop van dit 2e kwartaal, de gunst van het consumerende Ne derlandse publiek heeft ervaren. De vraag naar schoeisel, aldus het rapport, vertoont een tamelijk hoge graad van elasticiteit en kennelijk is het dus de schoen- en lederpro ducenten op basis van de wel zeer sterk gedaalde prijzen van grond stoffen voor leder- en lederwaren- producten mogelijk geweest, door een drastische verlaging van de prijzen der eindproducten de vraag naar hun artikel progressief uit te breiden. De productie in de Nederlandse schoenindustrie, die in December 1951 nog in zo belangrijke mate ten achter bleef bij de productie op de zelfde tijdstippen in vroegere jaren, benaderde medio het 2e kwartaal 1952 weer aanzienlijk het hoge pro ductie-gemiddelde van het 2e kwar taal 1951 en overtrof de gemiddel de productie in 1950 en 1949 weer aanzienlijk. Om dit te demonstreren geven wij U enkele cijfers: In December van het vorig jaar bedroeg de gemiddelde dagproduc tie van de Nederlandse Schoenin dustrie 27.500, in het 2e kwartaal van dit jaar was dit cijfer opgeio pen tot 52.000 en benaderde dus de 55.000 paren die in het 2e kwartaal van 1951 werden geproduceerd. Deze gunstige ontwikkeling wordt tevens 'gedemonstreerd door de ont wikkeling van de productie-index cijfers. Blijkens deze indexcijfers namelijk was de productie in de schoenindustrie in December 1951 gedaald tot ongeveer 5% beneden het volume van 1938, terwijl de al gemene productie-index in Neder land zich in deze maand altijd nog handhaafde op een niveau, dat 36% hoger was dan in 1938. De gunstige ontwikkeling van de consumptie bracht de schoenindustrie medio 't 2e kwartaal 1952 wederom op een productievolume, dat met niet min der dan 67% het volume van 1938 overtrof en dat terwijl de algemene productie-index vap de Nederland se Industrie op dit tijdstip zich slechts 39% boven het niveau van 1938 bewoog. De ontwikkeling van de Schoen politiebureau overgebracht. Later is hij weer vrijgelaten. Men vermoedt, dat hij naar een Westerse legatie is gegaan om daar om asyl te verzoeken. Het is niet bekend of de man lid was van de Roemeense Olympische ploeg of dat hij als toeschouwer de spelen heeft bijgewoond. ZWEDEN t industrie in het 2e kwartaal 1952 mag dus in het algemeen als gun stig beoordeeld worden, ondanks 't feit, dat het zeer hoge productie niveau van begin 1951 onbereikbaar bleef, DE WERKLOOSHEID IN DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. De cijfers met betrekking tot de werkloosheid in de schoen- en le derindustrie zijn er het bewijs van dat deze industrie achterbleef bij 't hoge productie-niveau van begin 1951, toen er ruim tweemaal zoveel schoenen werden vervaardigd als in 1938. De gemiddelde werkloosheid per maand in dit kwartaal bedroeg in Nederland 1282, in Brabant 570 ar beiders; vergelijken we deze cijfers met die van hetzelfde kwartaal van het vorige jaar, die resp. 568 en 174 zijn, dan zien we bovenstaande uit spraak van het rapport zeer duide lijk bevestigd. Behalve in deze cijfers tekenen zich de gevolgen van de sterke uit breiding der arbeidspotentie ook af in het feit, dat men ook in het 2e kwartaal 1952 in de schoenindus trie nog te maken had met het pro bleem der volledige en gedeeltelij ke wachtgelders, alhoewel hierbij direct aangetekend moet worden dat de ernst van dit vraagstuk ge deeltelijk onder invloed van de gunstige afzetontwikkeling voor schoeisel in het le halfjaar 1952 sterk verminderde. Wij zien dan ook in de cijfers van de wachtgeldregeling gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar een geleidelijke en vrij sterke daling. Voor de maanden Januari tot en met Juni zien we de volgende aan tallen volledige wachtgelders geno teerd: 561 - 265 - 181 - 194 - 115 - 122; voor de gedeeltelijke wacht gelders zijn deze cijfers 3411 - 1740 - 1215 - 1071 - 778 - 741; terwijl het aantal minder gewerkte uren in de resp. maanden bedroeg-: 385.810 121.392 - 80.796 - 86.194 - 51.982 - 46.953. PRODUCTIEOPVOERING DOOR EXPORT. Het rapport vervolgt dan: De conclusie uit het voorgaande kan zijn, dat de schoenindustrie zich in de loop van het le halfjaar 1952 in belangrijke mate heeft kunnen her stellen van de reacties, welke volg den op de sterke productie-opvoe ring onder invloed van het Korea- effect en welke zich manifesteerden in een soort kopersstaking. De gevolgen van genoemde ster ke productie-opvoering zijn intus sen nog altijd merkbaar in een aan zienlijke verhoging t.o.v. het werk loosheidsniveau van 1951 en de voortdurende aanwezigheid van ge hele of gedeeltelijke wachtgelders. De productie-opvoering welke cul mineerde in begin 1951 heeft berust op incidentele factoren en was dus niet houdbaar. De toekomst zal moeten leren in hoeverre men in deze bedrijfstak in staat zal zijn tot een structurele en blijvende pro ductie-opvoering door middel van export. Waar de schoen- en lederindus trie één van de voornaamste pijlers is van het Noord-Brabantse indus trie-apparaat, is het welslagen van de Noord-Brabantse industrialisa tie van dit laatste in belangrijke mate afhankelijk. De grote deelna me van de Noord-Brabantse schoen en ledernij verheid aan de onlangs onder internationale belangstelling in Utrecht gehouden schoenenbeurs, getuigt van een ernstige poging in deze richting. WERKLOOSHEID VER MINDERDE. Wanneer we de cijfers betreffen de de totale werkloosheid, dus niet alleen van de schoen- en lederin dustrie, bekijken, dan menen we voor onze omgeving, vergeleken bij andere streken, een gunstige toe stand te mogen waarnemen. Er is een opmerkelijk verschil tussen bijv. het rayon Dongen van het Arbeidsbureau en het rayon Waalwijk, waar 't de ontwikkeling van de werkloosheidsdruk betreft. Terwijl het rayon Dongen zijn po sitie in de rangordelijst van de werkloosheidsdruk niet onaanzien lijk verslechterde, verbeterde Waal wijk haar positie tegelijkertijd zo danig, dat het met 21 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoe fenaars als het rayon beschouwd moet worden met de lichtste werk loosheidsdruk in deze provincie. Zagen we in Juni 1951 Waalwijk op de 17e plaats met 136 werklo zen, d.w.z. per 1000, thans staat Waalwijk op de 22e of laatste plaats in de rij van bijkantoren der Ge westelijke Arbeidsbureaux met 270 werklozen, dat is 21 per 1000. Ab soluut is dus het aantal werklozen in onze omgeving toegenomen, maar gezien in het licht van de in de gehele provincie aanzienlijk ver sterkte werkloosheidsdruk, is de ontwikkeling hier niet ongunstig te noemen. Tot slot van dit artikel geven we U nog enkele getallen van de werk loosheid op 1 April 1952 in de ver schillende Langstraatse plaatsen; (de cijfers tussen haakjes geven het aantal van het vorig jaar aan). Vlijmen 112 (49), 46 (20) per 1000; Waspik 47 (91), 46 (9) per 1000; Waalwijk 125 (37), 33 (10) per 1000; Sprang-Capelle 59 (17), 32 (9) per 1000; Loon op Zand 101 (23), 28 (6) per 1000; Drunen 35 (16), 22 (10) per 1000; Heusden 18 (14), 20 (15) per 1000; Raamsdonk 31 (25), 14 (12) per 1000; Geertrui- denberg 11 (3), 11 (3) per 1000. ROEMEEN WIL NIET NAAR ZIJN LAND TERUG. Een Roemeen, die de Olympische Spelen in Helsinki heeft bijgewoond, weigerde na een heftige vechtpartij in het centrum van Helsinki, naar zijn land terug te keren. De Roemeen werd door de Finse politie in bescherming genomen, nadat twee van zijn landgenoten gepro beerd hadden hem in een auto te dwin gen, die in een drukke winkelstraat ge parkeerd stond. De man werd naar het TWEE PROTESTNOTA'S AAN SOVJET-UNIE. De Zweedse minister van buitenland se zaken, 'Oesten Unden, heeft de Rus sische ambassadeur in Stockholm, schout bij-nacht Rodionof, twee protestpota's overhandigd. De eerste heeft betrekking op de Russische weigering om het in ternationaal gerechtshof te Den Haag of enig ander internationaal lichaam te la ten bemiddelen in het Zweeds-Russische geschil naar aanleiding van de vliegtuig incidenten boven de Oostzee. De tweede nota houdt een protest in tegen de spionnage, die, volgens de Zweedse regering, door voormalige Russische diplomaten in Zweden is be dreven. EGYPTE schuldig hebben gemaakt aan het aan nemen van steekpenningen. Eveneens werd besloten de eigendommen van Fa- roek in beslag te nemen. De waarde hiervan wordt geschat op 1 milliard 70 millioen gulden. KOREAt WAARSCHUWING VOOR LUCHTAANVAL OP 78 NOORD- KOREAANSE STEDEN. De inwoners van niet minder dan 78 Noord-Koreaanse steden hebben van het commando van de Verenigde Naties, door middel van radiouitzendingen en door anderhalf millioen pamfletten, de waarschuwing gekregen dat zij binnen kort bombardementen kunnen verwach ten. De eerste van deze 78 steden, Hoe- nan, 75 kilometer ten Noordwesten van Seoel, is al gebombardeerd. Na het bom bardement ontstond een luchtgevecht tussen bommenwerpers van de Verenig de Naties en Sovjetvliegtuigen. Vier Sovjet-Migs werden neergeschoten en zes andere beschadigd. VERENIGDE STATEN. ZUIVERING IN AMBTENARENCORPS. Minister-president Ali Maher heeft 'n grote schoonmaak in het regeringsappa raat aangekondigd. Na een kabinetszit ting die twee uur duurde, zijn twee de creten uitgevaardigd. In het ene besluit wordt een zuiveringscommissie benoemd, die een onderzoek moet instellen naar corruptie, kuiperij en oneerlijkheden in regeringskringen. Daarnaast wordt een commissie gevormd die zal nagaan in hoeverre rijksambtenaren zich sinds 1939 28 DODEN DOOR BOTSING 1 TUSSEN TWEE AUTOBUSSEN IN DE V. S. Tien kilometer ten Zuiden van de plaats Waco in de Amerikaanse staat Texas zijn twee bussen van de Greyhound-lijn, die uit tegen overgestelde richting kwamen, in botsing gekomen. De autobussen werden onmiddellijk een prooi der vlammen. Minstens 28 personen zijn om het leven gekomen. Vijf personen worden vermist. 24 ge wonden zijn in ziekenhuizen opge nomen. De toestand van velen van hen is ernstig. De oorzaak van het ongeluk, dat op een drukke hoofd weg plaats vond en dat het érn stigste wordt genoemd dat tot nu toe door botsingen tussen autobus sen is veroorzaakt, is niet bekend. Uren na de botsing was men nog bezig verbrande schoenen, stukken van portefeuilles en portemonnaies, reislabels en andere aanwijzingen voor de identiteit der slachtoffers in de ravage te zoeken. Onder de doden bevinden_ zich de bestuurders van beide bussen. ZUID-AFRIKA. VERZET TEGEN APARTHEID. Een tiental niet-blanken is te Kaapstad gearresteerd wegens overtreding van de voorschriften der spoorwegen op grond van de apartheidsbepalingen. Zij waren een wachtkamer voor blanken bin nengegaan. Dit is de eerste maal, dat een dergelijk incident in Kaap stad is voorgevallen sedert het be gin van de door het Afrikaanse Nationale Congres van Z.-Afrika georganiseerde campagne van lijde lijk verzet van niet-blanken. Tot dusverre werden in de gehele Unie drieduizend arrestaties verricht. 1.655 leden van het „verzetsleger" zitten thans nog gevangen. Ook Pretoria werd voor de eerste maal in de campagne betrokken. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft medegedeeld de indiening van een speciaal wets ontwerp te overwegen om dé ver- zetscampagne te beteugelen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1