y L00N-0P-ZAND WASPIK LANDBOUW DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 SENATOREN WEERSTONDEN MOSSADEQ. Het bankbiljet dat ongeldig wordt. aangeboden, doch de gezichten van de ruim 360 deelnemers en deelneemsters glunderden nog even vrolijk, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. t Was ongeveer half twee toen de kilometers lange stoet na een rondrit door het nieu we gedeelte de tocht aanvaardde naar de Keizer-Karelstad. Bij Neerasselt werd rechts afgeslagen om over Heumen, Mook, Bisselt, Groesbeek, het Canadees Kerkhof en Berg en Dal het mooie En- ca tc bereiken, waar een paar uurtjes Qe- pauseerd werd en de heerlijke lunch- pakketten met een geurige kop koffie genuttigd werden. Nog steeds bleef het doorpiassen en op sommige momenten werd het zelfs een stortregen, doch geen zorg, de goede geest bleef bewaard. Om half zes werd vertrek aangekondigd en op voorbeeldige wijze maakten allen zich direct klaar om in te stappen. Door de Nijmeegse verkeerspolitie voorafgereden, werd door de stad de terugweg aanvaard. Onderweg was de belangstelling zeer groot en vooral in de Langstraat liep alles uit om de lan ge stoet te bezichtigen, zeer naar ver maak van de reizigers, die vanaf Nijme gen van het heerlijk doorgebroken zon netje mochten genieten. Dat Kaatsheu vel klaar stond om zijn oudjes te Y^r_ welkomen, behoeft niet gezegd, t Was een ononderbroken haag mensen, die stond opgesteld langs de trottoirs. Bij t klooster der Eerw. Broeders stonden de drie muziekcorpsen Euphonia, Apollo en St. Jan klaar en onder heerlijke mars muziek ging het naar de Markt, waar door de politie alle deelnemende wagens en autobussen werden opgesteld en voor een duizenkoppige menigte burgemeester Mr. v. d. Heijden woorden van dank en hulde bracht aan het comité, dat op nieuw deze uitstekend georganiseerde tocht voorbereidde. De regen had de goede stemming niet kunnen storen en hij heeft kunnen constateren dat allen zeer voldaan waren over de tocht hen door het comité in medewerking en met steun van de gehele burgerij aange boden. Hij spreekt de hoop uit, dat dit mooie werk ook in de toekomst zal be stendigd blijven. Dan spreekt de heer Tuerlings voor de microphoon door de heer de Brou wer beschikbaar gesteld het volgende dakwoord tot de menigte Weledelachtb. Heer Burgemeester, Ouden van Dagen, Burgers en Burgeressen van Kaatsheuvel, Beste Mensen, Ik beschouw het als een plicht, doch tevens als een grote eer aan het slot van deze dag een woord van dank tot U te mogen spreken. Op de allereerste plaats doe ik dat tot U, Weledelachtb. heer Burgemeester, voor de woorden van sympathie en dank tot ons comité gericht. Wij zijn U hoogst dankbaar en erkentelijk voor de woor den zo juist tot ons gesproken, voor de waardering, die U voor ons werk toont door evenals zo vele andere burgers uw wagen spontaan disponibel te stellen, doch tevens op alle mogelijke wijze ons werk te steunen. Burgemeester wij zijn er ook thans ongeveer in geslaagd een balans te maken, die om haar evenwicht schommelt. Nog werken wij zonder sub sidie of steun van de Gemeentekas, doch wij zijn er van overtuigd dat we ook op dit punt op uwe gewaardeerde mede werking zullen kunnen rekenen, als we in uiterst zuinig beheer niet tot een kloppende rekening zouden kunnen ko men. Dat we hopelijk daartoe dit jaar nog niet behoeven over te gaan danken we opnieuw aan de joviale medewerking van onze burgerij. Een zeventigtal auto-bezitters stelde zich weer spontaan disponibel met hun wagen, doch daarnaast moesten we voor meer dan 160 deelnemers nog een plaats beschikbaar stellen in een autobus. De twee voorgaande jaren stelde Jan van Dijk's Reisbureau uit Den Bosch royaal een autocar gratis beschikbaar. Waar we thans in het hoogtepunt van de touristenreizen vallen, was het hem niet mogelijk uitsluitend met eigen wa gens te rijden. Niet minder dan drie touringcars moest hij voor ons* doel bij- huren van de firma Bruins uit Ooster- hout.Dat hij ondanks dit feit nog royaal een steun toezegde, die ver uitgaat bo- v-en wat zelfs onze meest spontane me deburger voor ons doel schenkt, mogen we als een beau geste van het Reisbu reau van Dijk accepteren. Onze midden standers lieten zich ook weer niet on betuigd. De bakkers leverden 1800 broodjes tegen schraal berekende kost prijs, onze slagers schonken mild ieder twee pond vleeswaren voor belegging; door de Zuivelfabriek De Toekomst, ha re verkopers en enkele boeren werd de boter bijna geheel gratis beschikbaar ge steld; de Coöperatieve Vereniging Broe derhulp zorgde weer voor de heerlijke spritskoeken. Doch ook met dit alles zijn wij er niet om onze autoroute te financieren. We deden een beroep op onze verenigingen en uit de kassen, die bij velen reeds de bodem laten zien, werd nog een bijdra ge opgediept tot steun voor de Ouden van Dagen-rit. Dat we van de Wieler club Kaatsheuvel niet zo'n grote recette mochten boeken als het vorig jaar van de verkoop van speldjes, mogen we niet aan deze vereniging wijten, doch kan al leen geweten worden aan het te weinig enthousiasme voor ons doel van een groep programma-boekjes-verkopers, die op de door hen toegezegde hulp lieten wachten, terwijl zich vele jonge dames van de AVA en enkele groepen jonge lui uit diverse organisaties onbaatzuch tig uitsloofden voor hetzelfde werk. Jam mer van de eerstgenoemde; het resultaat had met hunne medewerking ruim 150 grot,er kunnen zijn. Een hartelijk woord van dank aan al deze spontane schen kers en helpers en helpsters. Ook naar onze plaatselijke muziekcorpsen gaat on ze dank uit. Als steeds zijn ze weer op hun post om de daq tot een vrolijk ein de te brengen. Euphonia, Apollo en St. Jan aanvaardt hiervoor onze oprechte dank. Verder sluit ik in mijn dankwoord in kapelaan v. Oort, die voor de qeestelijke verzorging, dokter Frederiks, die de me dische taak, de firma Martens-Otten, die voor de technische hulp en onze motor- ordonnance, die als contactman dienst deed. Zeer sympathiek bood de Ver keerspolitie en de hier gestationeerde Rijkspolitie hun onmisbare hulp bij de organisatie aan, waarvoor ik niet te gro te dank kan brengen. En als ik dan mo menteel in staat ben gesteld deze dank woorden tot U allen te richten, ook tot degenen, die ik mogelijk mocht vergeten hebben, dan moet ik mij richten tot de heer Sjef de Brouwer, die weer op ons eerste verzoek bereid was deze geluids installatie gratis beschikbaar te stellen en ondanks het momentele gemis aan werkkrachten, door de vacantie, voor ons op te bouwen. Ik sluit met een dank aan al onze oudjes ruim 360 in getal, die zich aan ons toevertrouwden en door hunne ge makkelijke leidzaamheid en de opvol ging van de gegeven voorschriften het ons deze middag gemakkelijk hebben ge maakt. i Mensen van Kaatsheuvel, nogmaals mijn dank en tot het volgend jaar, op nieuw met uw aller sympathie en uwe spontane medewerking. Een hiep, hiep hoera op onze Ouden van Dagen!!! Als de heer Tuerlings geëindigd heeft weten een viertal dames, die als help sters de toch meemaakten, het publiek te interesseren met een leuk geüicht over de reis, voor de microphoon gezongen en tot slot was het de oude Jos Heeffer, die zeer veel bijval had met zijn gees tige rijm, waarin hij het comité dank en kaatsheuvel hulde bracht voor het vele, dat er de laatste tijd succesvol is ver richt, waarbij hij natuurlijk „De Efteling" niet vergat. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN. Voor de eerste maal was er veel be langstelling voor de wedstrijden om het kampioenschap tennissen, dit jaar ge speeld op de banen van het Natuurpark Je Efteling. Zaterdag vingen de wed strijden aan, die tot Zondag a.s. voort duren en waarvoor meer dan 50 in schrijvingen binnen kwamen. De uitslag van de Zaterdag en Zondag gespeelde wedstrijden was; Dames enkel; 1ste ronde: Mevr. de fueling slaat mej. J. Rijnen 61; 60. Mej. D. Brekelmans slaat mej. N. Kern- meren 61; 61. Dames dubbel; Mevr. Leenaarts-Zapp en Mevr. Leenaarts slaan mej. J. Reijnen en N. Kemmeren 60, 60; Mej. A. v. Son en R. de Jong slaan Mej. A. ï'uerlings en R. Pel 63, 61; Mej. M. v. d. Heijden en C. Jansen slaan mej. J. Brekelmans en J. Pepping 61, 60. Heren-enkel; N. de Jong slaat B. Schil ders 61, 63; C. Robben slaat M. Brekelmans 61, 61; A. Frederiks slaat J. Reijnen 61, 61; R. v d. Oord slaat H. Cappetti 60, 60; C. Soeter- boek slaat Th. Cappetti 64, 63; G. vVagemakers slaat T. v. Gastel 60, 6—1. 2de Ronde Heren-enkel: G. Chavanu slaat C. Robben 62, 62; G. Wagen makers slaat E. Verschuren 1210, 3-6, 61; H. v. Nieuwstad slaat C. Soeter- boek 61, 60. Heren Dubbel: Stakkermans en R. v. d. Oord slaan P. Schellekens en P. Kem meren 26, 64, 63; N. de Jong en C. Robben slaan T. v. Gastel en B. Schilders 6-r-0, 61; J. Reijnen „en C. Verschuren slaan C, Soeterboek en C. Vrinten 63, 61. 2de Ronde: M. v. Nieuwstadt en A. Schalken slaan Stokkermans en R. v. d. Oord 6—1, 6—0. Gemengd dubbel: R. Pel en C. Robben slaan Mevr. de Tueling en A. v. Gastel 75, 26, 63; Mevr. v. Nieuwstadt- Leenaarts en W. v. Nieuwstadt slaan mej. D. Brekelmans en M. Brekelmans 6—3, 6—0. 2e Ronde: Mej. C. Jansen en J. van Nieuwstadt slaan mevr. v. Nieuwstadt- Zapp en M. v. Nieuwstadt 86, 61. Mej. R. de Jong en C. Verschuren slaan mej. A. v. Son en J. Reijnen 61, 1311; mej. B. Schoenmakers en M. Kemmeren slaan mej. J. de Jong en C. Verschuren 61, 46, 60. DUIVENSPORT. Met 1225 duiven sloog de K.P.V. j.l. Zondag vanuit Neufvilles. Lostijd 9 u. v.m.; eerste duif 10.14.21; laatste prijs winnaar 10.26.35. De eerste 70 prijswin naars zijn: 1 B. van Heesch; 2, 52 M. v. Best; 3 C. Laros; 4 A. Pijnenburg; 5, 8 M. van Boxtel; 6 Th. van Wanrooij; 7, 60 A. Snoeren; 9, 62 P. Dirksen; 10 H. Klis; 11, 33, 41 L. Mosselveld; 12, 47 J. Damen; 13 Fr. Damen; 14 M. d Vries; 15 J. v Boxtel; 16 J. Muizelaar; 17 W. Aussems; 18, 34 C. de Kort; 19 P. Groot- swagers; 20 A. v. Wanrooij; 21 Gebr. Hamers; 22, 68 G. v. d. Linden H.; 23, 54 A. Verduijn; 24 A. Voermans; 25 J. Zebrechts; 26 L. v. d. Ven; 2730 D. Mateijssen; 28 G. Smit; 29 J. v. Beers; 31 Th. Netten; 32 J. Damen; 35, 38, 56 P. v. d. Houdt; 36, 37, 39 J. Voogd; 40 P. Zijlmans; 42 C. Spapens; 43, 50 J. v. Riel; 44 P. J. Stokkermans; 45 A. Priems; 46 M. Lensveld; 48 C. v. d. Ven, 49 Jac. Vloemans; 51 A. Kuijsten; 53 H. v. Gooi; 55 F. v. d. Assem; 57 A. de Bie; 58 W. Oomis; 59 Jac. Klerkx; 61 J. van Kuijk; 63 Jac. v. Boxtel; 64 M. Sulsters; 65 M. Soeterboek; 66 C. v. Boxtel; 67 L. van Ree; 69 A. S. Schraauwers, 70 Chr. v. Heeswijk. GESLIPT. Tijdens de opstelling voor de auto rit van de Ouden van Dagen slipte de auto van de heer S. tegenover Eupho nia, waarbij hij in botsing kwam met de bakkerswagen van P. v. H., gereden door de heer B. Het gevolg van de aanrijding was, dat de straat bezaaid werd met koek en gebak, een pretige attractie voor de rondslenterende schooljeugd, De auto van de heer S. liep aan de linkerzijde veel averij op en kon de autotocht niet meemaken. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: Chr. herenpolshorloge m slangkl. band je br. leren damesportem. m. inh. Kinderrijwiel Doublé schakelarmband m 2 gr steentjes Bankbiljet 10 Doublé armband Rood leren étui m gr vulpen en 1 lege dop v vulpen bl. Roodbruin gekl vulpen Tussenstuk v kroonlamp Leren zadeldek v rijwiel Groen Herenvest -Contactsleutel ver moedelijk v auto Portem. m. inh. Gouden ring inscr. W P 823 Doublé ring inscr. D B of B D Zw dames tasje m portef. én portem. Rieten mandje m tomaten Nummer en letter N 72442 Hond br v kl met op 't lich. kale plekjes. Verloren: Verchr benzinedop m slui ting v auto L. damesschoen zw led. Donker en lichtgr gevl vulpen met vullingdopje Zw led. motortas m inh. Br led. damesportem. m inh. Schim mel (merrie) Vos (ruin); Huissleutel i Zilv. Rozenkrans Wieldop verchr. v kinderwagen Zelfbinder wijnrood- blauw m speld -Verchr armbandhorl. br. led. schoudertas m portem. rood bruin meisjesfiets Parapluie Zilv Rozenkrans m inscr. Windjack (iml.) Bandhanddoek m ondergoed Wit gebord tafellaken m bord.garen Br. led. portem. m ritssl. en inh. Pullover Br. leren Herenschoen Bankbiljet 10 Zilv. damespolshorloge m band Zwits. herenhorloge m br led. riem Grijze trui Dameshantas zw. led. m portem., zakdoek, poederdoos en 3 Zonnebrillen Kort jasje v kind Br hondje m riem Br led. portefeuille Beige led. dameshandtas met portef. en portem. Groen zakje m rozenkrans Br. led. actetas m opgest. zakken Br. gekl. fietstas m dubb. zakken. Te bevragen bureau Rijkspolitie. OPRICHTING SPAARKAS. Zaterdagavond had in café v. Haren alhier de oprichting plaats van een Spaarkas. Tot bestuur werd gekozen Jo IVloonen, die als voorzitter tevens het administratieve werk zal verrichten en verder H. Coomans en P. Brands Wz. Vijftig personen traden als lid toe. ONGEVAL. Mej. J. v. d. V. alhier, die zich Vrij dagmiddag met haar verloofde naar Til burg begaf, kwam nabij het Leinsheike onder een uit een zijweg op hol slaand paard terecht en moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen, terwij) zowel van haar als van haar verloofde de rijwielen ernstige schade opliepen. TERUG UIT KAMP. De Jonge Kajotters die een 8-daags kamp hielden te Eersel, arriveerden Za terdagmiddag wederom in onze parochie. Zowel de Aalmoezenier als de jongens verkeerden in de beste welstand. Ook de ouders die de jongens een der laatste dagen in het kamp hadden opgezocht, waren enthousiast over de welbestede vacantiedagen die de jongens te Eersel hadden doorgebracht. PLECHTIGE EERSTE H. MIS. Kerk en Kerkstraat te Loonopzand waren Zondagmorgen in feesttooi. Het reest gold hier een zoon uit een der oudste Loonse families, nl. de Weleerw. Pater Angelinus der Orde Min. Cap. (Frans de Jong), die in de afgelopen week de H. Priesterwijding ontving en Zondag in de Parochiekerk zijn Eerste Plechtige H. Mis opdroeg. De ouderlijke woning aan de Kerkstraat was uiterst stijlvol en stemmig versierd en van schier alle huizen in de omgeving wapperde de vaderlandse driekleur, terwijl langs de te volgen weg naar de kerk de kerke lijke, Brabantse en nationale vlaggen wapperden. Te kwart voor tien zette de feest stoet zich in beweging, waarin behalve de neomist en diens ouders, broers en zusters een tweetal heerneven van de pas gewijde priester, alsmede een twee tal van diens confraters meeliepen. Om 10 uur droeg Pater Angelinus zijn Eerste Plechtige H. Mis op, daarbij ge assisteerd door de Weleerw. Heren Jan er. Frans van Loosdrecht, zijn neven, resp. als diaken en subdiaken, terwijl Pastoor Schoenmakers fungeerde als Presbyter Assistens. Het kerkkoor onder leiding van de heer L. van Loosdrecht voerde zeer verdienstelijk de Kronings- messe van Mozart uit, met aan het or gel de heer Vrinten. De Weleerw. heer Frans van Loosdrecht hield de feestpre dikatie, waarin hij de grote verantwoor delijkheid en de verheven roeping van de priester schetste. Te 12.30 uur had de aanbieding plaats van het feestgeschenk der buurtschap; bij monde van de voorzitter van het feest comité, wat geschiedde in een muzikale omlijsting, welke werd verzorgd door een dameskoor uit het buurtschap, onder de deskundige leiding van de heer Harry v. d. Sanden. Te ruim 1 uur werd een aanvang gemaakt met de receptie, welke duurde tot aan het plechtig lof van 3 uur, dat werd gecelebreerd door de neomist. Zo goed als de gehele parochie nam aan deze receptie deel. Te vier uur bracht de Kon. Harmonie Sophia's Vereniging, waarvan de vader van de neomist de ijverige secretaris is, een serenade. In welgekozen woorden fe liciteerde de voorzitter der harmonie, de heer J. D. E. v. d. Heuvel, de pasge- wijde priester en diens familie met het grote voorrecht hun ten deel gevallen. Dan was het Loonopzands Gemengd Koor dat zijn opwachting maakte en en kele prachtige nummers ten gehore bracht. Om 4.40 was 't de beurt aan de Kon. Erk. Harmonie Concordia om een serenade te 'brengen, waarna de Lieder tafel Echo der Duinen de rij sloot. Vele hartelijke woorden van medele ven met neomist en familie werden bij deze gelegenheid door de verschillende sprekers geuit, woorden waaruit wel voldoende bleek hoe de bevolking hier ter plaatse nog meeleeft met z'n pries ters. In goed gekozen woorden beant woordde de neomist alle attenties. 4 Ongelukken binnen 2 uur. Er zijn weer eens enkele ver keersongelukken gebeurd in Was pik. Voor de Waspikkers is het bijna overbodig om de juiste plaats ervan te vermelden. „Natuurlijk weer op zo'n draailte op 't Haaike" is het eerste waar men in zo'n ge val aan denkt. Aan weerskanten n.l. van de brug over het Zuid-Afwaterings kanaal heeft de grote verkeersweg in Waspik vlak op elkaar drie ge vaarlijke bodhten. Deze zes bochten op een goeie 200 meter dragen er het hunne toe bij om de Langstraat in ons land een minder gunstige reputatie als verkeersweg te bezor gen. Vooral de drie bochten ten Westen van bedoelde brug zijn de oorzaak van vele verkeersongeluk ken De huizen in deze buurt heb ben dan ook haast allemaal eens een beurt gehad. Het is niet moeilijk om uit de laatste jaren meteen elf gevallen te noemen dat een of ander motorrij tuig een (stuk) gevel uit een van deze huizen heeft gereden. En dat gaat dan over slechts acht huisjes Zaterdag 9 Aug. j.l. telden wij het laatste van deze ongelukken Een grote trailer met melktanks kwam omstreeks 12 uur uit de richting Geertruidenebrg In de eerste de beste bocht die hij te ne men had, slipte de aanhangwagen en kwam even op twee wielen, zo dat de gevel werd ingedrukt van het huis van Mej. A van de„ Berg dat op t ogenblik bewoond word'; door het echtpaar P. Verschure- Vermeulen. Een jongeman, Pauw Smits Nzn kwam juist met zijn fiets bekneld tussen de auto en de muur Won der boven wonder bracht hij' het er nog vrij goed af. Het ergste be zeerde hij zich aan zijn buik, door dat het stuur van zijn fiets hem in w tM j* werd gedrukt. Dokter Wijffels, die er dadelijk bij was kon hem gelukkig weer meteen ontslaan. De fiets evenwel was als een harmonica in elkaar gedrukt De materiële schade aan het huis is wel te overzien, al valt zoiets nooi l mee tegenwoordig Of dit niet genoeg 'was, kwam goed anderhalf uur daarna op de zelfde bocht een motorrijder met duozitter te vallen. Deze kwam van de richting Waalwijk. De duo- r yd ster bezeerde zich lelijk aan 't linkerbeen, maar kon de reis toch Voortzetten. Nauwelijks tien minuten later kwam een militair op precies de zelfde plaats als zijn beide voor gangers te vallen met zijn motor Met het voetpedaal als steunpunt op tie grond, maakte hij met motor én al drie keer een cirkel Met een witte neus van de schrik en enige hchte averij aan het vehikel kwam hij vrij. Hetzelfde herhaalde zich vlak daarop nogmaals, toen een motor rijder, die uit de richting van Geertruidenberg kwam en juist moest mijden voor een autobus van de B.B.A., slipte en met een gi ote horizontale boon over de weff schoof Hijzelf bracht het er ook goed af, maar zijn motor was er erger aan toe. Het stuur en de vork zaten helemaal in elkaar en de duozitting was als zodanig niet meer te herkennen. Dit bericht moge voor de weg- ë&br uikers een ernstige waarsclm- wing zijn. Anderen mogen er uit concluderen dat „normaliseren" van deze werg in dit opzicht wel gewenst zou zijn. Maar voorlopig kunnen we misschien wel vol staan met enkele waarschuwings borden. Waarom zouden we ook wachten tot er ook nog mensenle vens mee gemoeid worden Merkwaardig. De jongeheer Piet Schellekens van 't Vaartje vond bij het aard appelen rooien een z.g. eersteling van reusachtig formaat. De aard appel had een omtrek van 49 cm en een gewicht van 8 Vz ons. Collecte. De eerste collecte voor de res tauratie van onze Nederl. Herv. Kerk bracht 40.op. DE STAKING IN BELGIË. Zaterdag j.l. was voor geheel Bel gië een staking aangekondigd, uit protest tegen de verlenging van de dienstplicht tot 2 jaar. De Katholieke en Liberale vak verbonden hadden echter hun leden geadviseerd niet aan de staking die door het Socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond was geprocla meerd deel te nemen, en zo was er in Vlaanderen, behoudens in enke le steden waar geringe percentages aan de proteststaking deel nemen, heel weinig te bemerken. Algemener was de staking in de Waalse streken, waar ook betogin gen werden gehouden en waar men eiste dat de dienstplicht dus ver kort zou worden en dat de militai ren die tengevolge van ongeregeld heden in de kazernes geconsigneerd waren, vrijgelaten zouden worden. De Perzische senaat heeft gewei gerd Mossadeq de volmachten te geven die hem einige maanden ge leden reeds door de Maljis voor de tijd van 6 maanden waren toege staan. De senatoren waren van me ning dat zulke volmachten in strijd zijn met de grondwet en neerkomen op een ontbinding van het parle ment. Een deputatie van senatoren bezocht Zaterdag Mossadeq, maar deze weigerde zijn eisen in te per ken; hij dreigde met aftreden als de senaat die eisen niet inwilligde en de deputatie kon in wanhoop weer vertrekken. Algemeen neemt men aan dat Mossadeq zijn zin zal krijgen; hij heeft de publieke mening volledig achter zich. NAGUIR DREIGT. Generaal Naguib, de man van de Egyptische staatsgreep, heeft met een militaire dictatuur gedreigd, als de politici niet snel een einde maken aan de corruptie. Het Egyp- o Am tisch leger is op zijn hoede, omdat gebleken is dat een aantal oude partijleiders hun ruzies en menings verschillen willen begraven om sa men de idealistische officieren on schadelijk te maken. WIE VERMOORDDE DRUMMOND De detective van de Franse poli tie, die deelneemt aan 't onderzoek inzake de moord op de Engelsman Drummond, verklaarde dat de in woners van die Zuid-Franse streek, waar de moord gebeurde, een zwijg zaam volkje zijn, dat de politie niet wil helpen. De politie is er echter, na verschillende aanwijzingen die men uit het onderzoek tot nog toe kreeg, van overtuigd dat het een bewoner van die streek moet zijn. DE KABINETSFORMATIE. De formateur Mr. Donker heeft Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht aan Minister Drees, nadat hij in de ochtenduren een onderhoud had met de ministers Rutten en Stikker en pater de Beaufort OFM; met al deze heren had hij reeds eer der in de week gesproken. Hedenochtend zou de formateur zijn informaties en besprekingen voortzetten. HET AUTO-ONGELUK TE SOMEREN. Als gevolg van het onderzoek naar het ongeluk in Someren, is S., de man en vader van het verdron ken gezin, Zaterdag voor de Offi cier van Justitie te 's-Bosch geleid, en vervolgens op last van de rech- ter-commissaris in 't Huis van Be waring ingesloten. De overige 8 Nederlanders die sinds 2 jaar in voorarrest in Dja karta zaten, zullen in vrijheid wor den gesteld; vorige week werden er reeds vier vrijgelaten. De chauffeur van de Volks krant die iedere nacht de route 's-BoschTilburgLangstraat reed, de 38-jarige A. G. V. uit Amster dam, is Vrijdagnacht door een auto botsing met een andere Volkskrant auto zodanig gewond, dat hij spoe dig is overleden. Pastoor Binck, de bekende Heemkunde-promotor, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Tilburg heeft z'n 125.000ste in woner gekregen. ZIEK AARDAPPELLOOF DOODSPUITEN. In de nazomer of soms nog vroeger ziet men dikwijls, dat het aardappelloof vrij plotseling ziek begint te worden, en afsterft. Niet zelden meent men, dat dit een natuurlijk afsterven is, doch zeer vaak is er iets anders in het spel, namelijk een laat optreden van „De Aardappel ziekte" (Phytophtora). Deze kwaal is algemeen bekend, doch méér in een vroeger stadium. Op de be tere gronden treedt ze reeds vroeg op en daarom spuit men daar het gewas herhaaldelijk met koper, of het nieuwe carbamaat AAhytora. Op de meeste zand- en dalgronden komt in een vroeg stadium deze kwaal veel minder voor. Men ziet evenwel, zo wel op klei als op zand, in Augustus meermalen een sterk optreden van deze ziekte. Het loof kleurt eerst geel, later bruin en zwart. In vele gevallen neemt men het niet zo tragisch, omdat het toch tegen het einde van het seizoen loopt en de groei periode vrijwel is afgelopen. Men vergeet echter, dat de ziekte van het loof naar de knol overgaat en deze zeer gevoelig maakt voo.r bederf, hetgeen grote schade kan betekenen, want de bewaarbaarheid der aardappels wordt daardoor zeer sterk verminderd. De enige mogelijkheid om dit te voor- WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Ieder le klas hulp-arbeider Chef ophalerij-verzending Afmaker Kantenschrooier Machine overhaler Bijtuigers Leersnijder Overleersnijders Schuurder Suède Lederwarenstikker Jeugdige schoen^ en lederwaren fabr.arbeiders Lederwarenstikster Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Kleding, Reiniging L.l. Naaisters Huish. Diensten Dagmeisje Landbouw Landarbeiders voor Frankrijk en Nieuw-Zeeland BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Aank. bouwk. tekenaar Timmerlieden Schilders Metselaars Bou wvaks j ou wers Grondwerkers L.l. Metselaar (met ambachtschool-opl.) Hout, Kurk, Stro Meubelmakers L.l. Meubelmaker Mach. Houtbewerkers Kleding, Reiniging Kleermakers (groot- en kleinwerkers) Naaister Schoen- en leder Werkmeester Onderwerkafd. Div. hulp-arbeiders onderwerk- afdeling Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder! Metaalnijverheid Mach. Bankwerkers Stoker L.l. Auto-monteur Electr. lasser Autog. lasser Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Jongste kantoorbedienden vr. met MULO dipl. Voeding en genot Slagersknechten Handel: L.l. verkoopsters Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Landbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende Huish, diensten Werkster Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 16 Augustus 1952 komen is het loof dood te spuiten met AAmorta. Niet alleen, dat door deze bespuiting het gevaar op besmetting van de knol len (en de daardoor ontstane mindere houdbaarheid) verminderd wordt, doch er zijn meer voordelen. Zo kunnen b.v. na het doodspuiten, zon, licht en lucht beter tot de bodem doordringen. Dat heeft weer tot gevolg: een drogere grond, hetgeen later het rooien vergemakkelijkt en schonere knol len geeft. Dat het rooien hierdoor inderdaad eenvoudiger wordt, blijkt wel uit het feit, dat men in sommige streken het loof doodspuit zonder dat er van ziekte sprake is, doch alléén om gemakkelijker rooien te bevorderen. Van groot belang is, dat door het doodspuiten van aardappelloof met ge noemd middel geen nawerking op een volgend gewas is te verwachten.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3