ItEMXES Waalwijkse en Langstraatse Courani I Wijde Wereld VERSLAPTE AANDACHT. UIT DE Wat zeggen de mannen? De Binnenhaven wordt gedempt en een Rioleringsplan wordt opgemaakt. Jos. v. d. Lee en Zn. BINNENLAND. SPRANG-CAPELLE. De café'a blijven 's Zondags na de middag geopend. DE TAAK VAN DE KERK EN DE TAAK VAN DE OVERHEID. DONDERDAG 14 AUGUSTUS '52 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 66 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1870 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Toen in het voorbije voorjaar de Atlantische Raad te Lissabon bij een kwam en men daar afspraken maakte betreffende de sterkte van 't West-Europese leger, betreffen de de bijdrage van elk der deelne mende landen en de hulpverlening door Amerika ,was het velen wel duidelijk dat men enigszins te op timistisch was en dat men meer be loofde dan men zou kunnen reali seren. Thans is het zonder meer duidelijk, dat men de beloften voor dit jaar niet zal kunnen verwezen lijken. Op zich is dat niet zo erg; met een ware geloof sleerlingenij ver heeft men zich destijds ingezet voor de zaak van het federale leger, zon der de practijk voldoende nuchter en zakelijk te bezien, en wanneer nu blijkt dat men in z'n idealisme een weinig te ver is gegaan, dan zal niemand hierin gevaarlijke symp tomen zien. En toch zijn er ons inziens deze symptomen. We. gaan er U enkele noemen: op de eerste plaats de ver ontschuldigingen van Engeland en Frankrijk, dat zij hun beloften niet kunnen nakomen, op zich geen be denkelijk symptoom, maar, en dat is hetgeen waarop wij wilden wij zen, men voert motieven aan die grotendeels van economische aard zijn. Met andere woorden, tot op ze kere hoogte stelt men in die landen de bewapening afhankelijk van de economische toestand van dat land; alsof men pas aan bewapening kan gaan denken, wanneer op econo misch gebied alles safe is. Men bewapent niet, schrijft „de Tijd", omdat het wel lijden kan, maar omdat 't noodzakelijk is voor het behoud van de onafhankelijk heid van de staat en de natie. Een tweede bedenkelijk ver schijnsel dat wij dezer dagen moes ten signaleren is het verzet tegen de 2-jarige dienstplicht in België. Afgezien nog van het feit dat het Socialistisch Algemeen Belgisch Vakverbond, het middel van de sta king aanwendde ter bereiking van een politiek doel, getuigt de staking toch van een mentaliteit die ver keerd ingesteld is tegenover de in spanning die alle landen van West- Europa moeten opbrengen, om de eigen veiligheid en de zekerheid van de wereldvrede te waarborgen. En ook in Frankrijk wordt voort durend bezwaar gemaakt tegen ver lenging van de diensttijd. De enkele feiten die wij hier noemden zijn voor ons en ongetwij feld ook voor vele anderen symp tomen, verschijnselen, die er op wijzen dat de aandacht voor de vei ligheid van West-Europa aan het verslappen is. Het is ongetwijfeld waar dat de Russische agressie ten aanzien van Europa althans, de laatste maan den minder dreigende vormen heeft aangenomen. De sfeer van angst die jaren de West-Europeanen bevan gen hield, heeft plaats gemaakt voor een meer opgeluchte stemming. Maar wanneer wij ons af gaan vra gen wat de oorzaak is van deze op klaring, dan hebben wij toch veel zin de verminderde Russische agres siehouding als een gevolg te zien van de vastberadenheid der West- Europese landen, die in het begin van dit jaar zich ten volle bereid toonden alle mogelijke inspannin gen te dragen om het Westen te verdedigen, die reeds zich in staat hadden getoond een verdedigings apparaat op te bouwen, dat zal ver hinderen dat Rusland ons zo maar onder de voet loopt. En al beschik te men nog niet over voldoende re serves, het moet Rusland duidelijk zijn geweest dat het ons ernst was. Maar wanneer wij dan deze enigszins veranderde houding van Rusland waarnemen, dan mag dit toch geen aanleiding zijn te denken dat we bereikt hebben wat er te bereiken was, dat het zo goed is, dat er ons nu niets meer kan ge beuren. Men onderschatte de kracht van Rusland niet, men houde ook de wispelturigheid en onberekenbaar heid van zijn politiek in het oog; onze aandacht moet zonder versa gen gericht blijven op onze een heid tegenover de mogelijke agres sor; en we mogen het feit, dat we economische offers moeten bren gen, en het feit dat de Amerikaan se hulpverlening evenmin als onze eigen inspanning vlot gaat, niet als motieven gebruiken, voor een beu heid waar het geldt onze gezamen lijke weerbaarheid. Of moet er weer een gespannen toestand komen om ons tot grotere activiteit aan te sporen? We zouden het om willen keren en willen zeg gen: juist onze onaflaatbare activi teit zal de spanning en de dreiging verminderen. Op het moment dat wij dit schrij ven wordt er beraadslaagd over de militaire dienstplicht, nadat Gene raal Ridgway zich overduidelijk heeft uitgesproken voor de dienst plicht van twee jaren en er met na druk op heeft gewezen dat de mid delen van de Atlantische gemeen schap nog ernstig onvoldoende zijn wat betreft bepaalde belangrijke aspecten van haar verdediging. Experts van de zes landen die deel uitmaken van het Europese leger, zijn bijeen om de standaar disatie van de diensttijd te bestu deren. Maar we weten dat Plevin, de Franse Minister van Defensie, reeds heeft verklaard dat Frankrijk hier aan niet mee zal kunnen doen en de moeilijkheden in België, gedu rende de voorbije week, zijn nu ook niet bepaald bevorderlijk voor het bereiken van de enige juiste oplos sing van dit urgente vraagstuk. En ondertussen vergeet men dat alleen een onverslapte waakzaamheid en een actieve bewapeningspolitiek, die geen genoegen neemt met het bereiken van een tijdelijke ontspan ning van de toestand, de enige mid delen zijn die in staat zijn de we reldvrede te garanderen. Want de Russische Beer kan al leen met vertoon van eensgezinde macht, op een afstand worden ge houden. Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grooteslraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 INDONESIË. MASSAMOORD OP JAVA. Gedurende hef weekeinde heeft een bende een dertigvoudige moord gepleegd in de dessa Tjikeres, ten Zuiden van Bandoeng. Zij heeft daar zonder vorm van proces 30 be woners dier dessa, die weigerden zich aan te sluiten bij de 300 man sterke bende, neergeschoten. De 22-jarige employé R. Abels van de rubber- en koffie-onderne- ming „Kali Bendo", in de omgeving van Banjuwangi op Java, is in de nacht van Zaterdag op Zondag in zijn slaap overvallen en met steek wapens vermoord. De heer Abels was sedert een jaar in dienst bij de onder directie van de Cultuur-, Handels- en Indus- triebank staande onderneming. Het motief voor de moord is niet be kend. INVOER BEPERKT. In het kader van de versoberings- politiek heeft de Indonesische rege ring een nieuwe deviezenregeling voor de import van goederen aan gekondigd, die onmiddellijk van kracht wordt. Alleen de invoer van eerste levensbehoeften zal mogelijk blijven op de huidige basis, waarbij de Nederlandse gulden gelijk is aan drie roepia's. Zogenaamde niet-vi- tale, doch nuttige import-goederen worden belast met inducement-be- wijzen voor 100 percent van de prijs. Luxe goederen, voor welke nog deviezen beschikbaar worden gesteld, krijgen een extra-belasting van 200 percent. Daarnaast is er nog een lijst opgesteld van luxe goederen, waarvoor geen deviezen meer beschikbaar worden gesteld. AMERIKA. ONTWAPENINGSPLAN VAN U.N.O. In de ontwapeningscommissie der U.N.O. hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten een confe rentie van de Grote Vijf voorge steld over ontwapening en atoom energie. De Westerse Drie zijn be reid met de Sovjet-Unie en Rood China aan de ronde tafel te gaan zitten. Op voorwaarde dat de Oos terse mogendheden, evenals de Verenigde Staten, hun strijdkrach ten beperken tot anderhalf millioen man elk. Frankrijk en Engeland zouden dan hun legers tot 800.000 man inkrimpen. Het Westen stelt voor op de ont wapeningsconferentie drie punten te behandelen: de verdeling van de maximaal toegestane strijdkrachten in grondtroepen, zee- en lucht macht; de uitschakeling van alle wapens die tot massavernietiging kunnen leiden; en doelmatige inter nationale controle op het verwek ken van kern-energie om het ver bod van atoomwapens te verzeke ren. WESTEN STELT VERDRAG MET OOSTENRIJK VOOR. Londen, Parijs en Washington hebben Rusland om een antwoord verzocht op de Westerse nota's van 13 Maart en 9 Mei, waarin voorstel len worden gedaan voor een vre desverdrag met Oostenrijk. Na de talloze vruchteloze vergaderingen van de plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken der grote vier in Londen, hebben de Engelsen, Fransen en Amerikanen een plan opgesteld voor een kort verdrag van onafhankelijkheid met Oostenrijk, omdat men in 1943 aan dit land had beloofd dat zijn vrij heid en onafhankelijkheid hersteld zouden worden. De Russen hebben tot nu toe geen antwoord gestuurd1. EGYPTE. AGRARISCHE HERVORMING. Het hoofdkwartier van generaal Naguib, de opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten en lei der van de staatsgreep, die 't einde van de regering van koning Faroek betekende, heeft premier Ali Maher de eisen tot een drastische agrari sche hervorming doen toekomen, waarbij het landbezit in Egypte be perkt zal worden tot ongeveer 80 hectaren. De staat zal de overblij vende grond overnemen en een schadevergoeding geven, die in 30 jaar in termijnen zal worden uit betaald. Ongeveer 500 grondeigenaren be zitten het grootste gedeelte van de 2.400.000 ha. bouwland van Egypte, terwijl twee millioen mensen een gemiddelde van ongeveer 0.16 ha. elk bezitten. De grote meerderheid van de 20 millioen Egyptenaren be staat uit boeren zonder land. De regering heeft een aantal wij zigingen aangebracht in de bezet ting van hoge posten bij het minis terie van binnenlandse zaken. Het betreft hier voornamelijk functies, die verband houden met de open bare rust en veiligheid. Generaal Naguib heeft aan ver slaggevers verklaard dat de mili taire leiders in Egypte gaarne met de Westelijke mogendheden willen samenwerken op het gebied van de defensie. Zij zijn van mening dat zij met Groot-Brittannië, Amerika en Frankrijk tot overeenstemming kunnen komen zonder dat de na tionale aspiraties in gevaar komen. JORDANIË. KONING TALAL AFGETREDEN. Het parlement van Jordanië heeft in een geheime buitengewone ver gadering de regering van de zieke koning Talal beëindigd en zijn zoon, prins Hoessain, tot koning uitgeroe pen. Een regentschapsraad zal voor de nieuwe koning optreden tot deze op 2 Mei van het volgende jaar de 18-jarige leeftijd zal hebben be reikt. Zoals men weet, studeert de nieuwe koning aan de bekende school van Harrow in Engeland. Koning Talal werd in 1911 te Mekka geboren. Tien jaar later werd hij kroonprins van Transjor- danië, toen zijn vader tot koning van dit land werd uitgeroepen. Op 16-jarige leeftijd ging Talal naar Engeland, waar hij twee jaar de militaire academie te Sandhurst be zocht. Na zijn terugkeer trad hij verscheidene malen als regent op bij afwezigheid van zijn vader. Ook dan werd hem echter weinig ver antwoordelijkheid gegeven. Toen koning Abdoellah vorig jaar vermoord werd, vertoefde Talal in een Zwitserse kliniek voor de be handeling van zijn ziekte. Hij keer de in September 1951 naar Amman terug en legde enige dagen later de eed af. Koning Talal lijdt aan neerslach tige buien en achterdocht. DE KINDERVERLAMMING INGEPERKT. In het aantal aangiften van kin derverlamming, dat thans uit de door deze ziekte het meest getrof fen gebieden (Oost-Brabant, Noord- Limburg en Zuid-Limburg) binnen komt, is een gunstige daling gecon stateerd. Voor het eerst sinds vele dagen werd Maandag uit geheel Limburg geen enkel nieuw geval gemeld. De toestand blijft evenwel nog ernstig. Dit verklaarden de hoofdinspecteur van Volksgezond heid, dr. C. Banning, en de inspec teur belast met het toezicht op be smettelijke ziekten, dr. G. Hemmes. Voor een paniekstemming is geen aanleiding, zo zeiden de twee me dici. Evenmin is er reden voor een mijden van Nederland door vreem delingen, zoals in een Amerikaans blad werd geschreven. De kinderverlamming komt het meest voor in warme maanden. Zo dra het koud wordt, verdwijnt deze ziekte, maar dit jaar zijn in de pe riode van 1 Januari tot 3 Juni reeds 98 gevallen gemeld. Daarna is het aantal vroeger dan anders gaan op lopen: in Juni 149, in Juli 369 en in Augustus (tot en met Maandag) 183 gevallen. Totaal voor het hele jaar dus 799 gevallen. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost-Brabant. Midden-Limburg bleef practisch vrij. Van deze haar den uit heeft de ziekte zich lang zamerhand over het gehele land verbreid, waarbij enige gebieden nagenoeg vrij zijn gebleven, zoals Zeeland en Drente. Over de wijze van verspreiding valt niets te zeg gen. De eerste gevallen hebben zich voorgedaan in afgelegen huizen en boerderijen, die vrijwel geen con tact hebben met dichter bewoonde streken. Het percentage goede nieu we huizen, waarin de ziekte even eens voorkomt, is echter zeer hoog. „Wij nemen aén dat het een be- Mannen zijn niet zo scheu tig met complimentjes, maar U kunt er zeker van zijn, dat U ze, na een lieve lange dag, in hun nopjes brengt met een ver kwikkend glas bier. Daarom moet U eens, op een koel plekje, een paar pullen De Gruyter's bier klaar zetten! Dat is een pracht van een troef voor een huisvrouw om achter de hand te hebben. De Gruyter heeft steeds licht en donker bier vers voorradig Een pul kost 40 cent met cassabon. Denk er morgen eens aan een paar flesjes mee te jrengen 520814 smettelijke ziekte is", zei dr. Ban ning, „en wij adviseren alleen wat het gezonde verstand bij besmette lijke ziekten aangeeft: weest zo zin delijk mogelijk op lichaam, voedsel en huis. Het tweede advies, geba seerd op een ervaringsfeit, is: past op voor oververmoeidheid. Wan neer oververmoeide kinderen en volwassenen het krijgen, is het ern stig. Ook bij het kamperen in niet- besmette streken moet geadviseerd worden zich niet te zeer te ver moeien", zei dr. Banning. MGR. Dr. B. J. ERAS OVERLEDEN. Maandagmiddag is Z.D.H. Mgr. Dr. Bernard J. Eras, honorair ker kelijk Gezantschapsraad, vele jaren rector van het Nederlands College te Rome en oud-procurator van 't Nederlands Episcopaat bij de H. Stoel, op bijna 76-jarige leeftijd in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Arn hem overleden. Mgr. Eras, die tijdelijk in Neder land vertoefde, verbleef bij familie in Baak bij Steenbergen. Hij leed reeds geruime tijd aan een maag kwaal, die Zondag verergerde, zo dat hij Maandag in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Hier is hij kort daarop, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, overle den. Hedenmorgen om half elf heeft de uitvaart plaats gehad in de kerk van de H. Theresia te Tilburg, waarna begrafenis op het kerkhof 't Goirke. Mgr. Eras was de schakel tussen de Nederlandse katholieken en Ro me, waar hij de belangen van het Ned. Episcopaat behartigde. Hij was geruime tijd rector van het Neder lands College, dat bestemd is voor Nederlandse priesters die in Rome studeerden, en dat de overleden prelaat geheel uit eigen middelen bouwde. Vele zijn de ere-ambten en onderscheidingen die deze grote Nederlander zowel van de zijde der kerkelijke, als van die der burger lijke overheid ten deel vielen. Op voorbeeldige wijze heeft de gemeenteraad van Sprang-Capelle Maandagavond een lange en: belangrijke agenda behandeld. Ver schillende voorname punten, zoals de verordening op de Winkel sluiting, de demping van de Binnenhaven en de Nieuwevaart, het opmaken van een rioleringsplan, waarvan wij de gedegen prae- adviezen reeds in ons nummer van Maandag ter kennis van onze lezersschare hebben gebracht, hadden de volledige instemming van de raad. Alleen toen het schrijven van de kerkeraden van alle in de ge meente voorkomende kerkgenootschappen betreffende de Zondags heiliging werd behandeld en ieder lid hier het zijne over had te zeggen, dreigde het weer de zelfde geschiedenis te worden als in vorige vergaderingen; de voorzitter verzocht echter „niet uren lang te gaan zitten preken" en het slot was, dat de meerderheid van de raad besloot het besluit in de vergadering van 30 Mei j.l. genomen, te handhaven. Bij deze, Maandagavond gehou den openbare vergadering, waren de heren de Bas en Oerlemans met bericht van verhindering afwezig. En nadat de leden eenstemmig de opgemaakte notulen hadden gear resteerd, kon de voorzitter meedelen dat de gemeente in de gelegenheid was 114.390.te lenen uit de Na tionale Woningbouwlening, tegen een rente van 414% en voor de duur van 30 jaar. Graag ging de raad hier natuurlijk mee accoord. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.m. het schrijven van de Ker keraden van alle kerken in de ge meente, waarin tot uiting kwam ,,'t diep leedwezen en de ernstige ver ontrusting" omdat men in het eer tijds genomen besluit, de café's Zondags na twaalf uur open te doen zijn, zag „een manifestatie van de geest die in strijd is met Gods woord en wijst op een steeds ver dere secularisatie". Omdat er, aldus de voorz., in dit schrijven niets wordt gevraagd, heeft de meerderheid van het col lege van B. en W. zich op 't stand punt gesteld dat dit schrijven voor kennisgeving dient aangenomen te worden. Deze wijze van werken wordt werkelijk een bespotting van de autoriteit van het gemeentebe stuur. Wanneer wij telkens een be sluit herzien of herroepen, dan is dit in strijd met de waardigheid, dan blijkt dat men met de raad solt en marchandeert. En de voorzitter vertelde hoe hij dezer dagen op een bijeenkomst was, waar het vraag stuk van de Zondagsheiliging werd besproken. Iedereen was 't er mee eens dat de café's op Zondag ge sloten dienden te zijn; „maar, zei men daar, wanneer het gaat zoals in Sprang-Capelle, waar dan het ene besluit genomen wordt en dan het andere, waarover reportages verschijnen in de geïllustreerde bladen, waar iedereen in het land over praat, dan maakt men de christelijke zaak bespottelijk". Bovendien vroeg de voorzitter zich af tot wiens taak deze kwestie nu eigenlijk behoorde, tot de taak van de Kerk of van de Burgerlijke Overheid. Was het, aldus de burge meester, niet de taak van de kerk hun leden die op Zondag café's be zochten te censureren en desnoods als lid te schrappen? Het ging in geen geval aan, deze kwestie te re gelen op de rug van de Overheid. Tenslotte vroeg de voorzitter niet urenlang te gaan zitten preken; in de vorige vergadering waren de standpunten breedvoerig genoeg uiteengezet. De heer Genuït verklaarde zich volkomen accoord met de uiteen zetting van de voorzitter; het zou inderdaad een bespotting van de raad worden wanneer men weer van het eenmaal genomen besluit terugkwam. Hoewel U mijn stand punt kent, aldus spr., en ik prin- cipiëel tegen de openstelling van de café's ben, ben ik toch voor 't voor stel van de meerderheid van B. en W. in deze. Dhr. Kraak zette als zijn stand punt uiteen dat de geestelijke ver zorging op het terrein van de kerk lag. „Er zijn al zo veel kerken in de gemeente, terwijl er bovendien nog mensen zijn die buiten de gemeen te naar de kerk gaan; zijn al deze kerken niet in staat de geestelijke belangen te behartigen?" vroeg hij. De heer Ros had al meermalen zijn standpunt breedvoerig uiteen gezet, hij zou daar thans niet op ingaan. Hij vond 't echter zeer te betreu ren dat de Kerk zich zo bitter wei nig van deze aangelegenheid had aangetrokken. Nu kwamen ze na het besluit; hij had liever gezien dat ze vóór het besluit gekomen waren. Het was altijd de taak van de Kerk geweest hiervoor te wa ken en ook de vaderen ijverden hier al voor; maar konden deze de misbruiken niet voorkomen, dan riepen ze de Overheid te hulp, want de Overheid, aldus de heer Ros, was de dienaresse Gods, volgens artikel 36 van de geloofsbelijdenis. Ik betreur het, besloot spreker, dat de kerk zoveel van haar macht kwijt is, dat ze dit niet meer kan voorkomen. Nadat de heer Dekkers verklaard had in te stemmen met de waar schuwing van de Kerk, zette hij duidelijk uiteen hoe zijn visie was op het vraagstuk of deze aangele genheid tot de competentie van de Kerk of van de Overheid behoorde. En in dit verband verklaarde hij dat de Overheid zich niet kon bin den aan het standpunt van een be paalde kerk of van meerdere ker ken. De opvattingen over de Zon dagsheiliging bij de verschillende kerkgenootschappen verschilden zo danig, dat het een grote warwinkel zou worden. Het had zijn instemming dat de Kerk haar waarschuwende stem deed horen, echter was 't niet juist dat de Kerk deze waarschuwing wilde omzetten in een gebod via de Overheid. Daarom wees hij ook dit schrijven af. Het zou ondemocratisch zijn en niet getuigen van verdraagzaam heid. Dit alles wilde echter niet zeg gen dat de Overheid neutraal be hoorde te zijn. Op haar eigen ter rein moet zij de Zondagsrust hei ligen, dan pas, aldus de heer Dek kers, voel ik mijn plicht als gezags drager van christelijke huize. Dus bijvoorbeeld wanneer er een ge meentelijk zwembad of 'n gemeen telijk sportpark zou komen, dan had de Overheid de plicht te voor komen dat deze 's Zondags geopend zouden zijn. Men moest ook zijn me ning niet opdringen aan een min derheid; en hij haalde er Spanje bij, waar volgens hem de protestanten onderworpen werden aan de katho lieken en geweerd werden uit amb ten. De heer Vos verklaarde zich ook volkomen accoord met de uiteen zetting van de voorzitter; hij was ook op die bijeenkomst geweest. Inderdaad, de buitenwereld lachte er om, en het werd een aanfluiting voor de gemeente. Wethouder Maijers bleef het als een principiële zaak beschouwen; hier gold alleen de vraag: hoe staan we er zelf tegenover? Hij verklaar de zich een harde tegenstander van het voorstel van de meerderheid en kon er zich niet mee verenigen, ge lijkvormig te worden met de we reld. Hij was het die tenslotte stem ming verlangde de voorz. achtte zich ontslagen van de plicht de di verse sprekers te beantwoorden en deze stemming wees uit dat alle leden, behalve de heren Maijers en Ros, het voorstel van de meerder heid van het college, om het schrij ven van de kerken voor kennisge ving aan te nemen, steunden; met het gevolg dus, dat het in de ver gadering van 30 Mei genomen be sluit, om toe te staan dat de café's 's Zondags na 12 uur geopend mo gen zijn, van kracht blijft. De voorstellen vier tot en met tien, waarvoor wij dus verwijzen naar ons vorige nummer, werden alle zonder op- of aanmerkingen aangenomen. EEN NIEUW SPORTTERREIN VOOR „SPARTA". Toen het voorstel aan de orde kwam aan de voetbalvereniging „Sparta" een perceel van de ge meente als sportterrein te verhuren, beval de heer Kraak dit voorstel warm aan. Hij vroeg voorts de voorzitter, hoeveel dit terrein momenteel aan huur opbracht en toen de voorzit ter hem meedeelde dat dit ongeveer 100.per jaar was, wees de heer Kraak er op dat het bekend was dat verschillende voetbalverenigin gen moesten woekeren om met het geld rond te komen. Hij stelde voor zo weinig mogelijk huur voor dit terrein te vragen, temeer omdat de gemeente zich het recht had voor behouden naar goeddunken de huur op te zeggen, hetgeen wel eens een ernstige schade voor de betreffende vereniging kon betekenen. Hierop repliceerde de voorz. dat de gemeente toch de kosten van de aanleg van een nieuw terrein op zich zou nemen. Bovendien was de huurprijs van 200.— zo dragelijk mogelijk; de vereniging zelf was er mee accoord gegaan. De heer Kraak echter bleef deze prijs hoog vinden, vergeleken bij 't bedrag dat het perceel thans op bracht. Wethouder Winkelman wees er op dat de vereniging nu een hogere huurprijs betaalde; wanneer we het bedrag houden zoals voorgesteld is, aldus de wethouder, kunnen we 'ns iets meer doen voor de vereniging; er zal bijv. nog wel eens een oprit of iets dergelijks gemaakt moeten worden. Bovendien moest men dit verhu ren niet gaan vergelijken met een verhuren voor een agrarisch doel. En de voorz. nam de gelegenheid te baat een bepaalde mentaliteit aan de kaak te stellen: als het de gemeente betreft dan moet 't maar „zo zo" gebeuren, particulieren ech ter die zelf maar 80.— betaald

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1