1£S& D.D.D. Sewrder u>n eettust en w#/Gl£Y WEK DE GAL IN UW LEVER OP verkwikkende Spoed-raadsvergadering Waspik. BIOSCOOP-PROGRAMMA. HET MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 2 jcauv>9° OUDEN VAN DAGEN GAAN NAAR EINDHOVEN. FEUILLETON 9 émt hebben, mogen wel 200.vragen. Er zou nog best hier of daar iets blijven hangen wat door de ge meente bekostigd moest worden. De heer de Rooy wees er op dat het terrein langs de openbare weg lag, en dat de vereniging dus prac- tisch nooit entrée zou beuren. De heer Timmermans suggereer de om het terrein voor 150.te verhuren, en de heer Dekkers vroeg of de gemeente dan bijv. niet voor een afrastering zou kunnen zorgen. De voorz. was echter bang dat men precedenten ging scheppen; nogmaals wees hij er op dat de ver eniging er mee accoord was gegaan. Het bestuur wilde 200.geven en het was een ietwat gekke figuur als de raad maar 150.wilde aan nemen. Niettemin stelde de heer Kraak voor toch in deze zin te besluiten, en nadat de heer Dekkers, zoals in de geest was van zijn betoog aan 't begin van de vergadering, voorge steld had te bepalen dat op 't nieu we Sparta-terrein 's Zondags geen sport beoefend mocht worden, be sloten ook alle raadsleden het ter rein te verhuren voor 150.met inachtneming van de door de heer Dekkers gewenste bepaling. De heer Timmermans had nog 'n kwestie die de Zondagsheiliging raakte; hem was namelijk de klacht ter ore gekomen dat er 's-Zondags in café v. Zwietering te Sprang mu ziek was. Dit was een overtreding, aldus de voorzitter; waar onmiddellijk proces-verbaal tegen opgemaakt kon worden. Aan verschillende ca- fé's had hij vergunning gegeven muziek te laten spelen; hierbij was echter uitdrukkelijk bepaald dat deze toestemming alleen voor de werkdagen gold. Toen de verkoop van de groot boekinschrijvingen aan de orde kwam, informeerde de heer de Rooy of er al aanwendingsmogelijkheden voor het geld waren, waarop de voorz. enkele mogelijkheden op somde, zoals de 28 woningen die de gemeente nog mocht bouwen, de aanleg van de straat te Capelle en tegenover de Huishoudschool, even tueel de demping' van Binnenhaven en Nieuwevaart, het rioleringsplan enz. DEMPING BINNENHAVEN EN NIEUWEVAART. Nadat zonder een enkele opmer king het voorstel tot het doen op maken van een rioleringsplan door de raad was aangenomen, stelde de voorz. aan de orde het voorstel tot demping van de Binnenhaven te Capelle en de Nieuwevaart van de spoorlijn tot de Witte Brug., De heer Dekkers toonde zich zeer ingenomen met dit voorstel, altijd had hij er voor op de bres gestaan om dit stinkgat te verbeteren'; en nu het besluit genomen zou worden om het helemaal te dempen, ver klaarde hij zeer verheugd te zijn. De voorz. wilde van het feit dat de heer Dekkers, Capelle's afge vaardigde, zich zo met dit voorstel ingenomen toonde, gebruik maken hem te vragen, om zijn publiek te animeren voor deze kwestie. Voor het plein, dat men na demping van de haven zou aanleggen, had men namelijk de medewerking van de bevolking nodig; want, naar men zei, waren de tuintjes aan de Oost zijde eigendom van de bezitters der huizen aan dezelfde zijde. Nadat de heer Kraak de woorden van de heer Dekkers had onder streept, merkte de heer Dekkers nog op, dat hij er bij de behandeling van het uitbreidingsplan al op gewezen had deze strook langs de vaart in het plan op te nemen. Hierop antwoordde de voorz. dat dit onderdeel van het uitbreidings plan in Den Bosch nog even aange houden was, in verband met 't ei- gendoms- en plantrecht dat al heel oud was 't Was trouwens de vraag of de mensen nog konden bewijzen dat die stukjes grond hun eigen dom waren. Maar in elk geval zou de mede werking van de eigenaars van de huizen aan de Wendelnesseweg Oost nodig zijn, om daar tot een mooi park te geraken. Ook de heer Ros verklaarde zich volkomen met dit voorstel accoord en hij hoopte dat het spoedig door 'n tweede plan, met betrekking tot de Hogevaart, gevolgd zou worden. EEN WONINGKWESTIE EN ONTEIGENING. Nadat ook de resterende agenda punten hamerpunten bleken te zijn, had de voorz. nog enkele medede lingen te doen. Op de eerste plaats wees de voor zitter er op dat het de laatste tijd herhaaldelijk voorkwam dat een woning werd toegewezen aan een zekere persoon, en dat daarop plot seling de vrijgekomen woning aan een nieuwe eigenaar werd ver kocht, welke laatste dan meende dat hij zonder meer de betrokken woning mocht betrekken, omdat hij eigenaar was. Het zal U duidelijk zijn, aldus de voorz., dat deze handelwijze op de lange duur niet toegestaan kan worden, aangezien dan deze figuur zou ontstaan, dat alleen mensen die over voldoende geld beschikken 'n huis zouden krijgen en mensen die over geen geld beschikken, nooit aan de beurt zouden komen en nim mer een woning zouden toegewezen krijgen. Een ieder die dit aangaat zij er dus langs deze weg op gewezen, dat het kopen van een huis niet het recht geeft om dit huis ook onmid dellijk te betrekken, ook al staat het leeg. B. en W. zullen een en ander van geval tot geval bekijken en daarnaar beslissen. De tweede mededeling die de voorz. had te doen behelsde 't ter rein voor de woningbouw. De gemeente had thans voor de woningbouw de beschikking over de Westzijde van de Molenstraat te Sprang en een perceel te Capelle tegenover de Huishoudschool. Deze terreinen konden, nu de gemeente in staat was huizen te bouwen, spoedig volgebouwd zijn. Al meer malen had het gemeentebestuur ge tracht zowel in Capelle als in Sprang grond aan te kopen, maar op de bekende Capelse wijze was dit afgelopen. Men beloofde name lijk mondeling, dat de gevraagde grond gekocht kon worden, doch zodra men de eigenaars een voor lopige koopacte voorlegde, wilde men niet tekenen. Nog eenmaal zou men trachten grond aan te kopen. Lukte dit niet, dan zouden B. en W. in een der eerstvolgende vergaderingen met voorstellen tot onteigening komen. De heer Dekkers vroeg nog de landbouwers die hierdoor gedu peerd waren schadeloos te stellen, welk punt de aandacht had van B. en W., terwijl hij voorts om maat regelen vroeg om te voorkomen dat mensen die grond van de gemeente huurden, deze verwaarloosden. Bij de rondvraag wees de heer Ros op de riolering van de Korte Nieuwstraat, waarvan de uitloop door vuil, dat daar gestort werd, voortdurend verstopt raakte, waar door het voorkwam dat het water niet door de riolering kon worden afgevoerd en in de huizen omhoog kwam. De voorz. zou het vuil weg laten nemen en desnoods bordjes laten plaatsen met „Verboden vuil te storten" er op; hoewel het in de gemeente niet de gewoonte was dat men zich hield aan hetgeen op de bordjes stond. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. En alvorens deze vergadering be sloten werd, dankte de voorzitter voor de prettige en vlotte wijze waarop de raad deze belangrijke agenda had behandeld. De gemeente kan thans voldoen de geld lenen om de voorgeno men bouw van 10 woningen te financieren en tevens nog andere bouwplannen te verwezenlijken. 't Was rap gebeurd met de spoed vergadering waarvoor de gemeente raad j.l. Maandagavond was opge roepen. De openbare zitting was in 5 minuten afgelopen. De heren de Glas en Ver duin wa ren met bericht van verhindering afwezig. De voorz. verzocht de raad zich in deze zitting te bepalen tot het enige agenda-punt, de geldlening, daar op het einde van deze, of be gin volgende maand de raad weer bijeen zal worden geroepen voor behandeling van andere zaken. De notulen van de raadsvergade ring wan 26 Juni werden zonder op merking vastgesteld. De voorz. bracht vervolgens in herinnering hoe op 8 Mei door de raad besloten is tot de bouw van 10 woningen. Het hiervoor benodigde bedrag van rond 95.000.zou worden ge vonden uit een toewijzing van 55.000.die de gemeente kreeg uit de Nat. Woningbouwlening van 100 milliooen, die door de Levens- verzekerings Maatschappijen e.d. verstrekt was en een toewijzing van 15.700.uit de z.g. voorkeursle ning voor de woningbouw. De res terende 24.000.dacht de ge meente te verkrijgen van particu liere zijde, doch dit laatste wilde niet zo vlot lukken, zodat de ge meente geen financieringsverkla ring kon krijgen en dus nog niet tot aanbesteding kon overgaan. Het gemeentebestuur heeft toen geïnformeerd of het nog geld zou kunnen krijgen van dat gedeelte van de Nat. Woningbouwlening, waarvoor de inschrijvers geen voor keur hadden opgegeven. Zaterdag j.l. is daarop het heugelijke gericht ontvangen dat Waspik hiervan nog ƒ94.300.zou kunnen lenen. In totaal zou Waspik dus 55.000. plus 15.700.—, plus ƒ94.300.— 165.000.uit deze leningen kun nen betrekken. Voor de bouw van de 10 wonin gen, waartoe reeds besloten werd heeft de gemeente pl.m. 95.000. nodig, zodat nog ƒ70.000.beschik baar is voor uitvoering van andere woningbouwplannen. Het is spr. gebleken dat het drin gend gewenst is om thans onver wijld het plan voor de bouw van 10 woningen uit te voeren. Als in deze vergadering kan worden besloten de aangeboden lening te accepte ren, zou dit besluit reeds Dinsdag morgen ter Prov. Griffie kunnen zijn en reeds Woensdag door Ged. Staten kunnen worden goedge keurd en de financieringsverkla ring kunnen worden afgegeven. Omdat de zaak dus zeer urgent is geworden, is deze spoed-vergade- ring belegd. Met algemene stemmen (besluit de raad ook de aangeboden lening van ƒ94.300.— onder de gewone voorwaarden te accepteren. Hier van zullen ongeveer 24.000.no dig zijn om, tesamen met de reeds toegezegde leningen van 15.700. en 55.000.de bouw van 10 wo ningen te financieren, terwijl er dan nog 70.300.over blijft voor verdere woningbouwplannen, waar voor de raad zo spoedig mogelijk voorstellen zullen bereiken. De wijziging van de gemeente begroting 1952, die in verband met bovenstaand besluit noodzakelijk was geworden, werd eveneens zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Nadat hiermede de openbare zit ting beëindigd was, bleef de raad, op verzoek van de voorzitter, nog enige tijd voor een vertrouwelijke bespreking bijeen. mmm ZONDAGSDIENST 17 Augustus 1952. Arts: Dr. Langemeijer Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 17 Augustus 1952 10 uur: Ds. W. C. van Burgeier van Kruiningen. BURGEMEESTER TEIJSSEN ONTVING GESCHENK VAN ZIJN OUDE RAAD. Donderdag 1.1. was de bijna vol tallige gemeenteraad van Ouden bosch, waarbij zich ook de secreta ris aangesloten had, de gast van burgemeester Teijssen. In een har telijke ontvangst ten zijnen huize, werd hem door de raadsleden een fraai herinneringswandbord aange boden. Toen burgemeester Teijssen af scheid nam van Oudenbosch, had de raad hem een blijvende en dank bare herinnering in het vooruit zicht gesteld; deze herinnering heeft gestalte gekregen in een fraai door de Porceleinen Fles uitgevoerd wandbord, dat dezer dagen gereed kwam. Op het bord staat het gemeente wapen met de jaartallen die de pe riode aangeven tijdens welke bur gemeester Teijssen de belangen van Oudenbosch als burgemeester be hartigde; ook staan op dit bord ver meld de namen van alle raadsleden en van de gemeente-secretaris, van wie de Waalwijkse burgemeester dit geschenk heeft ontvangen. MIDDENSTAND WIL VRIJE DINSDAGMIDDAG BEHOUDEN. Aan de R.K. Middenstand was ge vraagd B. en W. te adviseren om trent de sluiting der winkels en het instellen van een koopavond. Op de vergadering van Maandagavond werden deze zaken besproken. In de nieuwe winkelsluitingswet wordt aan de gemeentebesturen overgelaten om de vrije middag vast te stellen en te besluiten tot het instellen van een koopavond. Uiteraard wordt er rekening gehou den mét de wensen van de stands- organisaties. Het bleek ter vergadering dat de leden van de Middenstandsvereni ging, vooral wat betreft de koop avond, het geenszins met elkaar eens waren. Ongeveer de helft was er voor, maar die helft was het niet eens met betrekking tot de avond van openstelling. De meesten pre fereerden de Vrijdagavond, ande ren de Donderdag- of Zaterdag avond. Met deze koopavond is het zo ge steld dat het gemeentebestuur ver lof kan geven één avond in de week de zaken tot 10 uur n.m. open te houden, doch dat men dan nog vrij blijft om dit inderdaad te doen, nochtans was de grootste helft van de aanwezige leden tegen een koop avond. Over de vrije halve dag werd zeer uitgebreid gediscussieerd. Verschei dene leden spraken zich uit voor de Maandagmorgen, doch anderen we zen er op dat de Maandagmorgen geen enkel voordeel biedt als vrije halve dag, noch voor de onderne mer, noch voor het personeel. Bij de stemming bleek dat dit laatste argument doorslaggevend was ge weest; met ruime meerderheid werd de Dinsdagmiddag verkozen. Nadat voorzitter Meijs had mee gedeeld dat overeenkomstig de uit spraak van de vergadering aan B. en W. zou worden geadviseerd, werd de vergadering, die vrij druk bezocht was, met de christelijke groet gesloten. De Waalwijkse Ouden van Dagen kunnen gerust zijn; thans is defini tief bepaald dat de jaarlijkse tocht doorgang zal vinden op Dinsdag 2 September a.s. En dit jaar gaat het niet naar Oisterwijk; de organisa toren willen 'ns wat verder (maar niet te ver!) gaan kijken, en zij zullen met de Oudjes een bezoek brengen aan het Eindhovense Vo gel- en Dierenpark „Animali" van de heer v. Dijk; het prachtige park dat in aanleg en omvang Avifauna naar de kroon steekt. Ongetwijfeld zullen de Ouden van Dagen hier veel genieten van het park op zich, van de bloemen en bomen, van de exotische vogels en andere wil de dieren, en ook van de koffietafel die zij hier in de feestzaal aange boden krijgen. En dan is natuurlijk ook de route er heen met zorg uitgekozen, zodat men onderweg ook nog veel te zien en te genieten krijgt. Alle Waalwijkse ingezetenen van 65 jaar en ouder die van deze prach tige gelegenheid gebruik willen maken, kunnen zich opgeven bij de Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen, Grotestraat 205, of bij het Schoenmagazijn van de heer A. Meys, Grotestraat 142, uiterlijk tot Zaterdag 23 Augustus, zoals ook blijkt uit achterstaande adverten tie. En dan hopen de organisatoren ook natuurlijk, dat de Waalwijkse autobezitters spontaan en bereid willig hun wagen ter beschikking zullen stellen van dit mooie doel. ffJll-Stfl Krabben en peuterea JflUItl maakt de kwaal steeds llitclan erger. De helder vloeibare UllijlCItJ d.D.D. dringt diep ln de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niemand zal deze gelegenheid om de Waalwijkse Ouden van Dagen een plezier te doen, voorbij willen laten gaan. 15 AUGUSTUS. Der traditie getrouw organiseert Waalwij ks Belang op 15 Augustus weer enige festiviteiten, die inwo ner en vreemdeling de nodige at tractie en verpozing zullen schen ken. Buiten de door de wielerclub „Leonora" georganiseerde wieler wedstrijd voor Amateurs en Nieu welingen (de 3e Ronde van Waal wijk) en die aan Waalwijks Belang wordt aangeboden, treft men op 't programma van deze vereniging van 5.30 tot 7.30 uur een grootse Gymnastiek-demonstratie aan van de R.K. Gymnastiek-vereniging 0.W.S. op het plancher op 't Raad huisplein, terwijl de bekende har monie „Concordia" van Loon op Zand, die de hoogste lauweren be haalde, des avonds een schitterend concert zal geven. Het programma hiervan luidt als volgt: 1. Washington Grays, mars Grafülla 2. Carnaval Romain, Ouverture Berlioz, arr. G. Meister 3. Les Erinnyes, Symph. Gedicht Massenet, arr. T. Rottier 4. Peter Schmoll von Weber, arr. G. Wettge Pauze. 5. Sinfonia J. Chr. Bach, arr. A. Moijns 6. Finlandia, Symph. Gedicht Sibelius, arr. A. Dreissen 7. Halewyn, Symph. Gedicht G. Pjoedijn 8. Neerland Taptoe A. J. Roeien 9. Marche Gammatique, G. Boedijn Waar het veld in de Ronde de eerste krachten op dit terrein telt, als Voorting, Paaymans, Coonen, v. Roon e.m.a., waar O.W.S. haar beste beentje vooruit zal zetten, waar zij ook hier wil laten zien wat ze betekent, wat ze zo duidelijk uit drukte in haar successen in Den Btosch, en waar de slot-apotheose wordt gevormd door een concert der onvolprezen harmonie Concor dia, daar menen wij, dat Waalwijks Belang 15 Augustus weer een volks feest aanbiedt, dat velen een aan genaam en hoogstaand genot zal verschaffen. EEN K.A.J.-CONTACTDAG. Op Zondag 24 Aug. a.s. organi seert de K.A.J., afdeling St. Cle mens een contactdag waarop de af deling Schiedam de gast zal zijn van de Waalwijkse Kajotters. In totaal zullen ruim 200 jonge arbei ders aan deze contactdag deel ne men. In de voormiddag zal er een H. Mis zijn, waaronder men zal com municeren, terwijl dan na de H. Mis de kennismaking volgt. Voorafge gaan door de Drumbands van Waal wijk en Schiedam marcheert men dan na de middag af naar 't Baard- wij kterrein, waar de grote voetbal wedstrijd BaardwijkSchiedam ge speeld zal worden. Hierna komt de beurt aan de athi- letieknummers, en hierbij zij opge merkt dat men zich voor de num mers 100, 500 en 3000 meter en de 100 meter estafette nog kan opge ven bij André Maas, Baardwijkse- straat 66 van 6 tot 7 uur n.m., wel ke opgave moet geschieden vóór 18: Augustus a.s. Prachtige prijzen zijn voor de diverse nummers beschik baar gesteld en verschillende be kende lopers hebben er reeds op in geschreven. De dag wordt besloten met een Bonte Avond. ,,Lach en Vergeet". Onder .deze titel brengt Musis Sacrum Vrijdag (Maria Hemelvaart) en Zater dag een grote showfilm waarin de stars Vera Ellen, David Niven en Cesar Ro mero de hoofdrollen spelen. Het is een VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lodewijk 25) „Dat zal ik je zeggen. Ik was gis teren bij Meulemans. Dat zijn men sen waar ik heel dikwijls kom, en meneer Meulemans is haast een tweede vader voor me. Daarbij heeft hij veel meer tijd dan mijn eigen vader en luistert met enge lengeduld naar al mijn onbenullig heden". „Daar is geen engelengeduld voor nodig", meende Jochem. „Ik heb al meer gezegd dat je een vleier bent", lachte ze, een beetje verstrooid. „Je brengt me van m'n apropos af. Ik was dan gisteren bij Meulemans, die inlichtingen naar John had laten inwinnen. Het bleek dat de zaak, waarvan John direc teur is, er heel zwak voorstaat, en toevallig is Meulemans, tenminste zijn zaak, één dergenen die 't hem het lastigst maken.Holtzappel dat is zijn compagnon, sprak over een ge protesteerde wissel. Ik heb daar zo geen verstand van". Jochem knikte. Z'n onderwijzers- geheugen vertélde hem dat een ge protesteerde wissel voor een zaken man geen grapje was. „Nu is het gekke, dat Woensdag die beroving plaats had. Zoals je weet, raakte vader twaalf-en-een- half kwijt. En Meulemans weet me te vertellen dat John twee dagen later, op 't laatste ogenblik, die wis sel, tot een bedrag van vijfduizend gulden, betaalde. Hij weet niet hoe ie d'r aan gekomen is, want ieder een is er van overtuigd dat John al z'n bronnen al uitgeput heeft". „Nee, Jochem", pleitte het meis je, „wordt nu niet meteen zo offi cieel. Ik praat met je als particu lier, als vriend, niet als politieman. Wat ik je vertel, mag niet verder komen". „Wat héb ik d'r dan aan?" vroeg Jochem verstoord. „Wat een isegrim ben jij", plaag de Marja, „zo gauw je iets niet naar de zin gaat. Ben jij zo, kereltje? Dan kom ik nooit terug, hoor!" „Ach nee, Marja", pleitte Jochem, „begrijp me goed. We zitten hope loos yast momenteel. En nu kom jij met iets, dat een aanwijzing zou kunnen zijn maar er is negentig procent kans, dat John met heel die beroving niets te maken heeft en dan mag ik er geen gebruik van maken". „Dat heb ik niet gezegd!" protes teerde ze. Natuurlijk mag je er ge bruik van maken. Maar je moet me beloven, dat vóór John ergens last mee krijgt, je mij waarschuwt". Het was Jochem, als spoelde een koude douche over z'n hart. Dus daarom ging haar bezoekom John, die ze toch blijkbaar tot elke prijs sparen wilde! Maar hij be heerste het gevoel van teleurstel ling. Eens had ze hem een heer ge noemd hij zou zich als 'n gent leman gedragen. Hij zou haar hel pen, al stond ze in 't wit op de trap pen van het raadhuis naast die kwast van een vent, en dan zou hij heengaan en zijn bloedend hart er gens begraven Maar zijn stem klonk anders toen hij zei: „Ik zal een heel discreet gebruik van je mededeling maken. En voor zover ik dat kan en mag, zal ik er voor zorgen dat niemand die jou na staat in moeilijkheden komt. Meer kan ik niet beloven. Je weet, je kunt altijd op me rekenen." Het meisje had de verandering nauwelijks bemerkt. Haar gedach ten waren vervuld van de moeilijk heden, die dreigden. Ze greep Jo- chem's hand en drukte die harte lijk. „Tot ziens, hoor! Beterschap!" En weg was ze. Terwijl de zuster, weer binnen gekomen, met de verzorging van haar patiënt begon en zeer welop gevoed met geen woord van de be zoekster repte, in de hoop dat Jo chem zelf wel los zou komen over dat knappe en elegante meisje, bleef haar romantische ziel van de ze sensatie gespeend. Want Jochem keek somber voor zich uit, ant woordde in monosyllaben en was zo weinig onderhoudend, dat de verpleegster verstoord de aftocht blies. Jakkes, wat een zuurpruim! Zeker een blauwtje gelopen Jochem stond op de tram naar Lisse. Blij had hij de buitenlucht inge ademd, toen hij voor 't eerst weer de solide straatstenen onder zich voelde. Onwennig had hij geschut terd met z'n wandelstok, en een hoed op het hoofd was een vreemde sensatie. Maar hij bedacht," dat in zijn verdere carrière dergelijke ver anderingen wel eens vaker nodig konden zijn, en hun succes afhan kelijk was van zijn aanpassingsver mogen. Na een fikse wandeling langs de Rijn was hij aardig aan zijn nieuwe uitrusting gewend, en toen hij, zwaaiend met z'n stok, over de Breestraat wandelde, con stateerde hij niet zonder genoegen dat verscheidene aardige meisjes de elegant geklede heer hun aan dacht waardig keurden. Maar zijn hoofd was vol van Marja, en al was hij er meer dan ooit van overtuigd dat ze voor hem onbereikbaar was, geen meisje kon in glans tegen haar op En nu was hij op de tram gestapt. Hij ging zijn oude chef, inspecteur Vallentgoed, een bezoek brengen. Terwijl hij op het verlichte achter- balcon stond en scherp de conduc teur opnam, die echter geen gelij kenis vertoonde met een zijner ver dachte collega's, vlogen de herinne ringen aan die rampspoedige avond weer als bliksemflitsen door zijn brein. Hier was 't gebeurd, hier hadden ze hem als een baal jute uit de tram gesmeten, het geboefte De tram remde, stond stil. Jo chem stak zijn hoofd naar buiten, zag een gesticulerende conducteur in gesprek met de bestuurder. Een opgeschoten jongeman, blijkbaar habitué op deze tram, lichtte hem ongevraagd in. ,,'t Seinlicht vertikt het weer 'es 'n keer, dat is al voor de derde maal deze week". „Kan ik voor dat snertding weer anderhalve kilometer lopen", foe terde duidelijk hoorbaar de conduc teur ginds bij de cabine. „Daar komt 'n auto an", klonk het terug. Je kan rije, Nelis". Nelis liet zich dit geen twee keer zeggen. Hij posteerde zich midden op de weg en stak de hand op. Een bestelwagen van een wasserij stop te, de conducteur sprong op de tree plank en reed zo naar 't punt van waar hij de bestuurder het sein kon geven dat de weg veilig was. Wel dra snerpte vanuit de verte een fluitje, de tram antwoordde met 'n donkere bariton, en het tramstel schoof weer vooruit, om even ver der de liftende conducteur op te pikken en met versnelde vaart naar Lisse door te rijden. „Dat gaat gemakkelijk", zei Jo chem tegen de spraakzame jonge ling. „Krijgen ze altijd zo gauw 'n lift?" „Ik heb ze nog nooit bot zien van gen", was het antwoord. „Ach, waarom ook? Ga je zelf na. Als daar zo'n tramconducteur z'n hand opsteekt om een paar honderd me ter mee te rijden, en je weet dat daar in die tram een kleine hon derd man zitten te wachten tot ie d'r iswaarom zou je dan zo'n man niet even een lift geven?" „Tja", meende Jochem bedacht zaam, „maar na al die overvallen die hier gebeurd zijn „Daar kijken ze toch zo'n conduc teur niet op an?" lachte de jongen. „Zo'n tram doet je niks. Ik zou 's avonds voor geen mens anders stoppen, maar als daar zo'n conduc teur je een seintje geeft.nou, laat maar meerijden hoor!" „Juist", concludeerde Jochem, en z'n metgezel keek hem verwonderd aan. Want in dat „juist!" had grote voldoening geklonken. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2