JJpCrhJb ORUNEN VLIJMEN RAAMSDONKSVEER VOETBAL. DE NIEUWE KLOOSTERKAPEL KORFBAL. SINT BAVO" in het silver. Muziekfeesten te Eaamsdonk. BILJARTEN. DUIVENSPORT. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 I VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers ANTWOORD WERD INGEZEGEND. Iets uit het verleden van de Gilde St. Crispijn en Crispinianus van Besoijen. beschaafde en onderhoudende, amuse mentsfilm, waarin de typisch Engelse humor tot gelding komt. Een Amerikaan se revuetroep die zeer diep in de schuld zit, ziet een mogelijkheid tot oplossing van de vele problemen, als een van de koormeisjes verloofd schijnt met een milionair. Maar de milionair weet hier zelf blijkbaar niets van en wanneer men dezelfde persoon dan vraagt zich uit te geven voor die milionair, ontstaan er natuurlijk situaties die als geen andere in staat zijn de lachlust op te wekken. Deze vlotte film kan door iedereen gezien worden. Ben van de daders ontkwam In deze film, die Zondag, Maandag en Woensdag draait en die we als een thriller van het zuiverste water kunnen qualificeren, zien we een opgejaagd mis dadiger in contact komen met en opge nomen worden in een gelukkig gezin. Zijn opgejaagdheid verraadt zijn iden titeit en zijn verleden aan de huisgeno ten en dan terroriseert hij hen, opdat toch niemand meer alles te weten komt. De dochter van de familie voelt zich ondanks alles tot hem aangetrokken, en belooft hem er voor te zullen zorgen dat ze samen kunnen ontvluchten. Maar hij kan niemand meer vertrouwen, en als het meisje dat duidelijk wordt is er voor haar maar een weg om het gezin van angst vrij te maken. Een boeiende film, die op een ver antwoorde manier een behoorlijke dosis spanning verwerkt, voor personen boven 18 jaar. JONGEN VERDRONKEN BIJ HET VISSEN. In de Binckhorsthaven in Den Haag is een 9-jarige jongen ver dronken. De jongen was om te vissen op een meerpaal gaan staan. Blijkbaar heeft hij daar zijn evenwicht ver loren en is zo in het water terecht gekomen. Hij is opgedregd, maai kunstmatige ademhaling mocht met meer baten. op het ingezonden schrijven van 11 Aug. van de Firma F. W. van Liempt te Waalwijk, Wijnhandel-Slijterij. Denkt de heer v. Liempt nu werke lijk dat hij in Waalwijk alleen de vak pers ter inzage krijgt? Zo ja, was het dan niet verstandiger geweest om zich in verbinding te stellen met het plaatselijke Bestuur van de Ver- BENOEMD. Onze dorpsgenoot de heer Godfr. v. Gorcom, onderwijzer aan de R.K. Jon gensschool te Hedel, is benoemd tot on- houden worden op 27, 28 en 29 Sept. in de gymnastiekzaal. Besloten werd een actie op touw te zetten voor het ver werven van prijzen. Bij deze actie, die zich over Drunen en Elshout zal uit strekken, zal iedereen bezocht worden. Verschillende attracties werden reeds besproken. Het Bandje De Pee Boeren, i 1 r. tnono7Pnn GESLAAGD. SüadeSUiterT tT\Vaalwijk, (aangeslo- I derwijzer aan de R.K. Jongensschool al- I heeft zijn medewerking reeds toegezegd tct i xran I hier, Het ligt in ide bedoeling er een groen fancy-fair van te maken. SPELDJESDAG. Onder het motto Voor elkaar door elkaar, startte deze week de jaarlijkse speldjesdag van het Nat. Kath. Tnuis- front. De speldjesdag wordt alhier ge houden op Vrijdag 15 Aug. UITSTAPJE. Het parochieel zangkoor zal naar ;wij vernemen ook .dit jaar weer een uit stapje maken. De reis gaat naar Rot terdam, Den Haag en Scheveningen. De datum van het uitstapje is vastgesteld op 21 Aug. ten bij de Ned. Kath. Bond van Hotel- Caféhouders en Slijters „Hocres En was het niet collegialer geweest over het door U geschreven onderwerp eerst met Uw vakgenoten te gaan spre- ^Het kan toch niet de bedoeling van de heer v. Liempt zijn het groots opge zette plan van de Slijters in de war te sturen, omdat hij noch van de Ned. Middenstandsbond noch van de Ned. Slijtersbond lid is. Middenstander van Liempt wees ge rust, het doer U overgenomen artikeltje uit de vakpers was reeds lang voor ons qeen nieuws meer, wat mogelijk wel voor U het geval was, vandaar Uw in- Onze dorpsgenoot de heer Jan Merkx slaagde voor het examen Onder Rijks- toezicht Gediplomeerd Schoenhersteller. SPORTMIDDAG. De sportmiddag voor de Anjeractie 1952, die Zondagmiddag door slechte weersomstandigheden moest worden af gelast, zal, naar wij van het organise rend comité vernemen a.s. Zaterdag 16 Aug. doorgang vinden. Het programma is gelijk aan -het opgestelde programma vuui a'voor Zondag j.l. Alleen zal de sport- qezonden stuk in De Echo van het Zui- mjddag niet om 2 uur aanvangen, maar I J. O T \7 Q norfrolrt !\77"V\t* Daarom is het altijd weer een reden tot vreugde als zo n gezelschap het 25 jaar uithoudt. En dan doet het er niet toe of het in de vaandel- of in de eerste afdeling speelt. De betekenis wordt er niet minder om. Zo is Sint Bavo er dan ook toe gekomen drie dagen feest te vieren. Uit de keurig verzorgde programma gids diepten wij de volgende punten op: 15 Augustus, de officiële dag: Alge mene H. Communie van bestuurs- en werkende leden, Plechtige Hoogmis, fees telijke bijeenkomst in het clublokaal, avondconcert door de jubilerende ver eniging, samen met De Eendracht uit Raamsdonksveer, Chr. Gem. Zangver. Excelsior en het R.K. Gem. Koor ook uit Raamsdonksveer. 16 Augustus. Festival, waaraan acht gezelschappen deelnemen en avondcon cert door Volksvlijt en Volksvermaak uit Waspik. 17 Augustus. Festival waaraan negen gezelschappen deelnemen en avondcon cert door Vlijt en Eendracht uit Rijen. Alle festiviteiten vinden plaats in de tuin en de zaal van Hotel Koppelpaar- den. De populariteit van iSint Bavo komt nog bijzonder tot uiting door het ge schenk dat de Raamsdonkers hun har monie schonken bij dit feest: Twee mars trommels die Sint Bavo straks bij de wandelingen door het dorp meer volume moeten geven. Ook het gemeentebestuur heeft een „beau geste" gedaan. Als financiële steun stelde zij het haventerrein gratis beschikbaar voor een kermesse d été, zo dat er in deze dagen nog een ritje ge maakt kan worden in de zweefmolen, waarvan de harmonie dan weer mee profiteert. Sint Bavo, succes bij dit grote muziek feest! deU wilt de initiatiefnemende slijters, deelnemers aan de tentoonstelling-bin nenmarkthallen toch niet aanzien voor kuikens zonder koppen, die de bepalin gen opgelegd door de Inspecteur der Drankwet met voeten zullen treden ot qeheel negeren. Of is het bedoeld als reclame stunt. Dan is het aan onze kant te bezien als een iniquiteit. Het ware beter voor U zich te orga niseren bij de plaatselijke R.K. Midden stand, tevens Slijtersbond, dan kunt LI ook daar een woordje meespreken. Maar niet zo. Dagelijks Bestuur „H.o.c.r.e.s afd. Waalwijk. De nieuwe Kloosterkapel van het St. Teresiagesticht, die een ge schenk was van de parochianen toen' de Eerw. Zusters in 1944 hun 100-jarig verblijf in onze gemeente vierden, maar waarvan de bouw door de tijdsomstandigheden 8 la ren op zich heeft laten wachten, is j 1 Woensdagmorgen plechtig mge- zegend. Bij deze devote plechtig heid waren o.m. aanwezig de Zeer- Eerwaarde Heer Pastoor J. Ras ,die, geassisteerd door de Weleerw. He ren Kapelaans Wassenberg en v. d. Heuvel, de plechtigheid verrichtte, de Zeereerw. Heer Pastoor A.Ver- biesen, de Zeereerw. Heer Witlox, de Edelachtb. heer Fr. Smolders, wethouder, de weled. heren A. de Kort en H. Klaassen namens het Kerkbestuur van de Parochie St. Jan, de architect de heer A. van Stokkum en echtgenote, en voorts de aannemers van de bouw, de Eer waarde Zuèters en de bewoners van het gesticht. Nadat de Zeereerw. Heer Pastoor de kapel had ingezegend, wenste hij de Zusters geluk met deze mooie nieuwe kapel; waarnaar ze met zo'n verlangen en misschien ook wel met een beetje ongeduld had den uitgezien. Het was een ge schenk van de parochie, die het, bij gelegenheid van het 100-jarig be staan van het klooster bijeen ge brachte geld, op initiatief van Pas toor Heezemans bestemde voor de verfraaiing en verbouwing van de kapel. De Pastoor wees op de gro te betekenis van de kapel in het communiteitsleven der Zusters, die hier de dag begonnen en eindigden, en ook in de loop van de dag hun eigen belangen en die van anderen hier aan O.L. Heer kwamen aan bevelen. Tenslotte vroeg de Pastoor de Zusters, om wanneer ze hier baden, de belangen van de parochie niet tc vergeten. Hierna werd in de Noodkapel t Allerheiligste gehaald, en terwijl de Zusters het Lauda Sion zongen, werd het H. Sacrament in een plechtige stoet van bruidjes en koorknapen de nieuwe kapel bin nengevoerd. Pastoor Ras celebreerde een plech tige H. Mis uit dankbaarheid ter ere van St. Joseph, geassisteerd door de beide Kapelaans. Dank en waardering. Na de H. Mis, toen de Zusters in een blij lied God hadden welkom geheten in Zijn nieuwe woning, vertolkte de Eerw. Zuster M. Theo dore, het hoofd van de M.U.L.O., in de gymnastiekzaal waar allen bij een waren gekomen, de dank van de Zusters: Het is mij een grote vreug de, aldus de Eerw. Zuster, namens het bestuur van onze congregatie en van dit huis, het woord te mo gen richten tot U, in wie wij op deze plechtige morgen, heel de pa- rochie van St. Jan vertegenwoor digd zien. Juist op deze dag is het acht jaar geleden dat wij op zo grandioze wijze ons eeuwfeest heb ben mogen vieren. Toen hebben wij in de intieme kring onzer klooster communiteit met waardering en dank herdacht hoe Waalwijks inge-' zetenen de Zusters noodden naar deze plaats en in subsidieloze tijd onze voorgangsters in staat stelden het werk in deze parochie te stich ten, uit te breiden en in stand te houden. En op een schitterende receptie werd ons getoond, hoe na 100 lange jaren het hart van 't Waalwijkse volk nog was zoals voorheen, en 't bood ons als kostbaar feestgeschenk de bouw van een kapel, waarin wij zo juist met grote vreugde de H. Mis mochten vieren. Wat kon de parochie van St. Jan beter aan haar Zusters geven dan deze prachtige kapel, die immers vóór ons is het middelpunt van huis en heel ons leven, de bron waaruit alle goeds zal vloeien voor Waalwijks jeugd en belangen. En Zuster Theodore citeerde een mooi vers, waarna zij vervolgde: Zo zal Waalwijks geschenk, allen, die in dit klooster nog mogen wo nen en werken, Waalwijks kinde ren, zieken en ouden van dagen rijkelijk ten goede komen en er al tijd in dankbare herinnering in on ze archieven en harten staan ver meld. En nu, op deze dag, past ook een woord van dank aan allen die hun beste krachten daaraan hebben ge geven. Aan de architect, die onder zijn daadwerkelijke leiding wij zijn er allen getuige van geweest zo iets moois tot stand heeft ge bracht ;aan alle aannemers en wer kers, die in eendrachtig en voort varend werken in recordtijd de bouw hebben voltooid en er met hart en ziel voor ijverden, dat het niet alleen af, maar ook mooi zou zijn. Aan allen onze oprechte dank. Zo sprak de Eerw. Zuster. Moge in deze kapel overvloedige genade worden afgesmeekt over de parochie en over heel de gemeente, die reeds zoveel aan de Eerw. Zus ters te danken hebben en hun daar om zo'n goed hart toedragen. Dat de Waalwijkse parochianen grote belangstelling tonen voor het cadeau dat zij de Eerw. Zusters aanboden, bleek uit het groot aan tal van hen dat Zondag de gelegen heid te baat nam om de zeer schone nieuwe kapel te bezichtigen. om drie uur. De O.L.V.S. vertrekt voor een rondmars om 2 uur uit Elshout. CONCERT ANJERACTIE 1952. A.s. Zondag 17 Aug. zal des avonds op de kiosk naast de noodkerk een con cert gegeven worden ten bate van de Anjeractie 1952, waaraan alle muziek- en zangverenigingen uit Drunen en Els hout hun medewerking zullen verlenen. Het programma luidt als volgt: Kerkelijke Fanfare 'Eendracht maakt Macht, Dir. H. Brok: 1. Partita piccola, Boudijn 2. Premiers Lauriers, fantasie, R. Deneufbourg Zangver. Uitspanning door Inspan ning, Dir. H. Lambrechts: 1Domine Salvam fac, Giezen 2. Verbum Caro d. Vittoria 3. O Lustig spel, Jannequen 4. Alle Meiklokjes luiden, Bortranski Kon. Harm. De Volharding, Directeur J. Verhoeven: 1. Ophilia, Ouverture A. Adroit j 2. Volhyride, symph. gedicht, H. Vilette 3. Sempro Tenuto, mars, Boedijn Gem. Zangver. Cantabile, Directeur I J. Verhoeven: 1. Hallelujah (uit Messias) Handel 2. Slavenkoor (uit Nabucco) G. Verdi 3. De Vastenavond komt an Alb. de Klerk R.K. Harm. Beatrix, Dir. H. van 's-Gravenzande: 1. Barbier v. Sevilla, Rossini 2. Finlandia, Sibelius 3. Manoeuvre, mars Boedijn met Drumband. 4. Wilhelmus. VRIJWILLIGER. Onze dorpsgenoot J. v. Delft is dezer dagen als militair vrijwilliger naar Ned. Nieuw-Guinea vertrokken. ONGELUK. In de bocht in de Grotestraat bij Luij- ben slipte Zaterdagmiddag met de wa gen een employé van de fa. Lips. Mej. K. die juist per rijwiel daar passeerde werd tegen de grond gesmakt. Wonder boven wonder bracht zij het er met en kele lichte verwondingen af. FANCY-FAIR. -j 'OS9 Het bestuur der R.K. Harm. Beatrix, aangevuld met enkele leden, vergaderde Maandagavond voor de organisatie van het fancy-fair. Het fancy-fair zal ge- VISCLUB DE HUT. Zondag a.s. 17 Aug. groot Hengel- concours voor Groot-Vlijmen, in ver band met het 47J^-jarig bestaan. Prach tige prijzen. Het zal er spannen, het wa ter is visrijk, gelegen achter cafe Vis malen. GROOT CONCOURS. Er zal een groot paardenconcours van de R.K.J.B. te Vlijmen gehouden wor den. Daar dit iets nieuws is, zal er zeker grote belangstelling zijn. Vooral dres suur achttallen, springconcours. Daar deze wedstrijd meetelt voor de Kring kampioenschappen, zal het er geducht spannen. DE ZWALUW. Zondag wedvlucht vanuit Mons, Bel gië, afstand 165 km. Los 8 uur. Vrijdagavond inkorven tot uiterlijk .30 uur, dus allen op tijd. ONDERWIJS. De heer Jos v Helvert alhier thans onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Kaatsheuvel (Berkdijk) is per 1 Sept. benoemd tot leraar aan de Technische school te Someren. FIETSTOCHT. Het Wielercomité organiseert op Vrij dag 45 Aug., Maria-Hemelvaart, een 2e fietstocht door de mooiste gedeelten van onze provincie. Verleden jaar was de tocht reeds een succes, zeer zeker zal 't aantal deelnemers dat van toen over treffen. GESLAAGD. Voor 't Banketbakkers-diploma slaag de te Eindhoven de heer M. Wiercx. WIELRENNEN. Onze plaatselijke favoriet P. Emmen wist een succes te boeken in de ronde van Hasselt te Tilburg waar. hij eerste werd bij de amateurs. Minder gelukkig bracht het er de nieuweling P. Soeters af, die in het begin reeds bij een val- WAALWIJK. NEDERLAAGTOURNOOI W. S. C. Zoals waarschijnlijk reeds bekend is organiseert WSC voor de eerstkomende drie Zondagen een Nederlaagtournooi waaraan uitsluitend de eerste elftallen j der plaatselijke verenigingen deelnemen. Voor a.s. Zondag is de ontmoeting WSC—RWB vastgesteld, welke tevens als revanche-ontmoeting kan gelden voor de gespeelde wedstrijd in het Zilveren Schoen-tournooi van RKC. Nu het haar eigen tournooi geldt mo gen wij veronderstellen dat WSC uit de dommel van het zomerzeizoen zal zijn ontwaakt en alles in het werk zal stel len, zich RWB, dat getoond heeft over een vaste wil en een goed doorzettings vermogen te beschikken, van het lijf te houden. Het zijn alle prima voorwedstrijden voor het zware seizoen dat al onze plaatselijke verenigingen te wachten staat en de veronderstelling mag toch wel gerechtvaardigd zijn, dat thans deze elftallen op volle oorlogssterkte gefor meerd kunnen worden. Het terrein van WSC verkeert in een prima conditie en als het weer wil me dewerken kunnen wij van een serie in teressante wedstrijden getuige zijn. DRUNEN. VOETBALTOURNOOI. Henk Romein Wisselbeker. Het jaarlijkse voetbaltournooi om de Henk Romein wisselbeker begint Vrijdag 15 Aug. a.s. De deelnemers zijn: RKC Waalwijk, Juliana Baardwijk, DES uit Kaatsheuvel, Heusden, Haarsteeg, Nieuwkuijk en Drunen, De beker is thans in, het bezit van Drunen. Het programma is als volgt: 1.30 uur A: Baardwijk I—Nieuwkuijk I. 3 uur B: RKC IHaarsteeg I. 4.30 u. C: DES II—RKDVC I. Heusden vrijgeloot. Zondag 17 Aug.: 2 uur D: Heusden IWinnaar A. 3.30 uur E: Winnaar BWinnaar C. Zondag 24 Aug.: 1.30 uur: Verliezer D—Verliezer E. 3.30 uur: Winnaar EWinnaar D. tussen twee Nederlandse teams in de havenplaats Huil (provincie Yorkshire) gespeeld. Onder auspiciën van de An gloNetherlands Sports Association werden doo.r onze landgenoten nog meer dere demonstratiewedstrijden vertoond, hetgeen de belangstelling der sportmin- nende Engelsen deed toenemen. Ook de overheid betoonde haar enthousiasme voor dit Nederlandse spel en reeds spoe dig werd met veel animo overgegaan tot de oprichting van clubs in de contreien van Londen en in de industrieplaats Sheffield. Hoe snel een en ander in zijn werk ging blijkt onder meer uit het tot stand komen van de Britisch Korfball Association (B.K.A.) op 31 Juli 1946 onder presidentschap van de ons allen welbekende Nederlander Albert Milhado. Zonder diens stimulerende medewerking zou het korfbalspel in Engeland wel licht niet tot bloei zijn gekomen. Thans na ruim zes jaar heeft het korf balspel in Engeland vaste voet gekregen, terwijl het zich in een steeds grotere ver breiding mag verheugen. Er wordt veel vuldig en intensief getraind en de B. K. A. schroomt niet internationale wedstrij den te spelen contra B teams uit Neder land en België. Op talrijke fabrieken in grote industrieplaatsen wordt het korf balspel sterk gepropageerd, ten einde het aantal clubs te doen vermeerderen. Met rechtmatige vreugde en een niet geringe voldoening mogen wij constate ren dat reeds in Nederland, België en Engeland de korfbalsport haar volle be staansrecht heeft. Moge dit prachtige spel, door duizen den geprezen om z'n physieke en voor al psychische waarde, zich in de naaste toekomst niet alleen bepalen tot genoem de landen, maar ook eenmaal binnenge leid worden in die landen, welke tot he den van korfbal verschoond bleven. Arie van Pas. partij betrokken schudding opliep. was en een hersen- ff Uit de notulen van die dagen: Gewone maandelijkse vergade ring, gehouden 2 Aug. 1880, is aan de presente leden het reglement voorgelezen en tevens ter tekening aangeboden en dit door alle op deze vergadering zijnde leden met hun ne naamtekening bevestigd. Verder is de leden voorgesteld het kermis feest alsmede het Crispijnfeest voor dit jaar te regelen, als met kermis- Dinsdag 10 ure prijsvogelschieten en -Woensdagnamiddag een bal, waarbij elk lid een fles wijn en een ingelegde haring met twee broodjes zouden genieten. Daarna is aan de kasteleins voor gesteld in te tekenen op deze voor waarde: Te leveren met kermis een fles wijn, vrije danszaal, goede zitting en ingelegde haring met 2 broodjes. Met Crispijn, een avondmaal: bief stuk, gebraden runder vlees, var kensworst met varkensribbetjes, goede aardappelen, fijne groenten, appelmoes en peren. Door G. J. v. Son werd ingeschre ven voor 2.10. Door Wed. Brokken voor 1.80 per persoon, en is laatst genoemde als aanneemster erkend. De boeten voor 't bal zullen zijn: bij het in aanvang nemen ten twee ure 10 ct, ten 3 ure 25 ct., ten 4 ure zullen kaarten worden uitgereikt; die daarbij niet aanwezig is, vervalt in een boete van 50 ct., terwijl de lste hoofdman het recht heeft de overige uren nog appèl te houden zo dikwijls hij dit goeddunkt, tegen een boete van 25 ct. telkenmale. J. de Bakker, Hoofdman. In de onafgebroken rij muziekfeesen die week in week uit plaats vinden in het Brabantse land, komt Raamsdonk deze week zijn plaats opeisen. Drie dagen lang zullen de korpsen door de straten trekken en de trompetten zullen worden gestoken ter ere van tiet zilveren gezelschap: Harmonie Sint Bavo. 25 JAAR HARMONIE. Voor de nuchtere buitenstaander is dat niets bijzonders en onwillekeurig komt de vraag op: „Hoe komt het dat Raamsdonk zo laat een muziekkorps kreeg?" Waspik vierde haar 70-jarig bestaan, De Eendracht uit Raamsdonks veer zelfs haar eeuwfeest. Er is vroe ger reeds een harmonie geweest, die ech ter een roemloze dood is gestorven lang voor 1927. In dat jaar, op 1 October, richtte de wel zeer muzikale Pastoor van Heeswijk de Kerkelijke Fanfare Sint Bavo op. Het allereerste bestuur bestond uit de heren J. Schoenmakers, J. Kieboom en A. van Rijswijk, die het bevel, voerden over 18 vlijtige, enthousiaste, maar nog zeer onervaren jongelui. De directeur van de 'Raamsdonkse bo- terfabriek de heer C. van Loon, voerde dit stel naar de eerste successen. En zo ging het Sint Bavo zoals het zovele harmonieën vergaat: succes, af gewisseld met depressies. Men vergaarde eerste prijzen, maar ook derde. De directie werd overgenomen door de welbekende heer Bisselink, die het korps 'zijn vaste vorm gaf, een harmo niekorps dat een toekomst zou kunnen hebben. De oorlog bracht voor St. Bavo de onvermijdelijke stopzetting der acti viteiten, al moet gezegd worden dat in de jaren 19381939 de jubilaresse van thans een kwijnend bestaan had. Na de bevrijding leekjhet eigenlijk meer op een straatorkestje dan op een harmonie. Bij de feesten in 1945 liep een dertiental blazers achter het oude vertrouwde vaandel. Maar toch lukte het, het ledental steeg, er kwamen nieu we instrumenten, stuk voor stuk. De heer Kuijten nam de dirigeerstaf over van de oude baas Bisselink. En zo werk te St. Bavo zich omhoog van de derde naar de tweede en van de tweede naar de eerste en van de eerste naar Nee, in de afdeling Uitmuntendheid i konden ze nog niet doordringen. Enkele weken geleden kwamen ze met een 2e prijs uit de bus in Barneveld en zo doende ging het mooiste geschenk in dit feestjaar niet door. De vaste wil van alle leden wordt wél goed getekend door die kleine muzikant die thuisgekomen van Barneveld zei: „Maar we gaan opnieuw van 't jaar, al moeten we de bus zelf betalen". Moge dit festival zo'n succes worden dat Sint Bavo dit jaar nog de afdeling Llitmuntendheid kan betreden. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren Langerwerf, Snijders en Kuijsters, resp. voorzitter, vice-voorzit- ter en secretaris-penningmeester. Voorts de leden: van Drunen, Fens, Kievits, v. ,Loon en van Onzenoort, terwijl als com missaris zitting hebben de heren F. de Bont, P. Leijten, Schapers en Thijssen. Verder: is oud-burgemeester'Heere, be schermheer, terwijl Burgemeester Prins- sen het ere-voorzitterschap bekleedt. De BETEKENIS VAN EEN HARMONIE. Het is en blijft moeilijk de betekenis van een harmonie in het dorpsleven te omschrijven. Natuurlijk zijn Sacramentsprocessies, nationale feestdagen, gouden bruiloften, de dagen waarop de grote rol van zo n gezelschap het best tot uiting komt. Dan is de muziek, die de jongens uit hun instrumenten te voorschijn blazen dub- bel schoon. Dan wordt die muziek een gebed, een uiting van trouw aan Ko ningin en land, een hulde voor een wel besteed leven. Dan is haar betekenis voor iedereen zichtbaar. Maar van de wekelijkse repetitie merkt nauwelijks iemand iets. En die repetities, soms ge zellig, maar vaak ook ontzettend een tonig, zijn toch nodig om resultaten te behalen; op die avond oefent de muziek juist haar grote invloed: uit. Zij geeft het dorp een muzikale kern. Dat dit geen holle frase is bewijst het hoge muzikale peil dat vele harmonieën bereiken. III. Ons laatste artikeltje willen wij be sluiten met de lezer iets meer te vertel len ovër de internationale verbreiding van het korfbalspel. Zodra het korfbal- spel binnen de eigen landsgrenzen ge consolideerd was, ging men natuurlijk ten vohe aandacht besteden aan de ver breiding van het spel naar andere lan den. Ben speciale propaganda-commissie werd hiervoor in het leven geroepen, die zonder dralen het oog op onze zuidei- buren richtte èn... we kunnen niet an ders zeggen dan met heel veel succes. in 19/0 werd op de Olympische spe len in Antwerpen voor de eerste maal een koflbaldemonstratie tussen twee Ne derlandse keurploegen ten beste gegeven. Het resultaat hiervan was dermate groot, dat Antwerpen reeds spoedig een actief korfbalcentrum werd en het spel zich vandaar uit langzamerhand over geheel Vlaanderen uitbreidde. Tot de Belgische hoofdstad wist het korfbalspel zich po pulair te maken, ofschoon Wallonië t Frans sprekende deel) zijn poorten tot nu toe gesloten hield. Desniettegenstaan de groeit in Vlaanderen het aantal korf ballers en korfbalsters gestadig, hetgeen onder meer blijkt uit de zeer ruime en grootse waardering van de zijde der overheid voor deze tak van sport. Deze waardering vindt zijn uitdrukking in een jaarlijkse subsidie van regeringswege aan dé Belgische Korfbalbond, als steun voor het zo bij uitstek belangrijke jeugd werk. In dit opzicht zijn de Belgen ons ten stelligste voorbijgestreefd! Uiteraard zijn de pogingen der pro paganda-commissie tot verbreiding van het korfbalspel buiten onze landsgrenzen niet slechts tot België beperkt gebleven. Ook in Duitsland heeft men getracht het korfbalspel ingang te doen vinden, doch hét gemengde karakter van deze sport bleek in Duitse ogen een niet weg te cijferen bezwaar en dus, ondanks de monstraties te Gronau en Munster, bleef Duitsland tot nog toe braak liggen. In Oost- en West-Indië daarentegen brach ten de zich daar vestigende Nederlanders het korfbalspel, dat niet enkel onderling door! Nederlanders werd gespeeld, maar ook door inlanders en Chinezen. Zo ontwikkelde het korfbalspel zich even eens in onze Overzeese gebiedsdelen en dit alles zonder gebruikmaking van rechtstreekse suggestieve propaganda methoden gelijk in België en Duitsland. Na de tweede wereldoorlog in 1946 werd het korfbalspel ook in Engeland de bakermat van de sport voor het eerst geïntroduceerd. Op 5 Juli van dat jaar werd ten aanschouwe van ruim 5000 toeschouwers een demonstratiewedstrijd BILJARTTOURNOOI „HET BANDSPEL". J.l. Zaterdag was „Eensgezindheid" uit Tilburg met haar 2e vijftal op be zoek bij H.B.S. 2 voor het tournooi. Het was weer een avond waarbij spel te zien werd gegeven de tweede afdeling waardig. Vooral de thuisclub was er weer zeer goed in en wist dan ook na een spannende strijd de overwinning te behalen met 54 punten, zodat H.K.B. hier nog steeds de leiding heeft met 27 winst punten op H.B.S. 2. Maandag was de Spaarver. W.B.C. met een zeer sterk vijftal de gast van H.B.S. I. 't Was als van ouds een ge zellige drukte en er werd door de aan wezigen genoten van het buitengewoon goede spel dat er van beide zijden te zien werd gegeven. Ook nu was het spel der FI.B.S.-ers superieur aan dat van iW. B. C. en deze laatste moest dan ook hun meerdere in 't vijftal van H.B.S. erken nen, waartoe vooral het spel van Fv. Helvoirt de doorslag gaf, die maar liefst met een gem. van 21 speelde en zijn partij met een serie van 68 car. beëin digde. Voor a.s. Vrijdag staan er twee wed strijden op 't program en wel tegen DES uit Tilburg in de 2e en 3e afde ling, welke wedstrijden om 4.30 uur aan vangen. Eendracht I ('t Vosje) komt Zaterdag tegen H.B.S. I spelen, terwijl K.N.A. I (G. Ouwerkerk) a.s. Maandag HBS 2 komt bekampen en zal trachten in die afdeling aan de leiding te komen. Of t lukken zal? A.s. Maandag zal dit te zien zijn. SPRANG-CAPELLE. NOOIT GEDACHT. De Postduivenver. Nooit Gedacht ge vestigd bij C. v. Tilborgh, Hogevaart, hield j.l. Zaterdag een wedvlucht van Cheney. Gelost om 12.15 u„ eerste ge constateerde duif 2.27.27 u. De prijzen werden behaald door: J. Pols 1, 8, 4; P. v. Rooij 2, 6, Gebr. v. Os 3; M. Netten 4, 17, 22, 24, 38; M. v. Peer 5, 35, 40; J. Spierings 7, 23, 51; C. v. Tilborgh 8, 33; P. Blom 10, 29, 44, 47; Jac. Koenen 11, 27; F. Tac- tor 12; C. Broeks 13, 15, 25, 37; P. Verhagen 14, 21, 53; Gebr. Rijken 16, 43; Jos Rozenbrand 18; Jos Snaphaan 19, 30, 36, 39; A. v. Campen 20; R. v. Raamsdonk 26, 28; W. Nieuwenhuizen 31; M. Blok 32; A. Haverhals 37, 45; G. Janson 41; H. Vos 42; H. v. Zeist 46, 49; P. Versteeg 50; A. Tactor 52. Wedvlucht van Vilvoorne: Gebr. de Jong 1, 9; A. Haverhals 2; Gebr. v. Os 3, 6; G. Geenen 5; N. Nieu- menhuizen 7; J. Snaphaan 8; Gebr. Rij ken 10; C, Broeks 11. A.s. Dinsdag 19 Aug. om 7.30 uur al gemene vergadering voor alle duivenlief- hebbers van Sprang-Capelle i.v.m. de T.B.C.-vlucht, bij de heer C. v. Tilborgh, Hogevaart.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3