DE Gsimi KAATSHEUVEL Waaiwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Drunen. DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK CAPELLE SPRANG L00N-0P-ZAND LAATSTE BERICHTEN Een nieuwe Schoenfabriek. ii fcty AAA ff ff 'SP PBfffPPPW V V V DONDERDAG 14 AUGUSTUS '52 Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 66 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux (iliOTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187» SCHOOLSTRAAT 11. KAATSÓEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De raad der gemeente Drunen kwam Woensdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeente huize, onder voorzitterschap van de Edelachtbare Heer Burgemeester Sneis. De raad was voltallig. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stuk ken ter kennisgeving aangenomen. Aan de orde was: 'Voorstel van B. en W. tot 't ver lenen van. medewerking ex art, 72 der L.O.-wet 1920, bestaande in het beschikbaar stellen van crediet t.b.v. de Bijzondere Jon gensschool te Drunen, zulks voor vernieuwing methode leesonder wijs. Behoudens goedkeuring van de inspecteur, verleende de raad zijn goedkeuring aan een crediet van 640.—. Aan de orde was verder 't voor stel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening, groot 40.000.-. Hierover zegt het prae-advies: In de vergadering van 9 Mei '52 werd in principe besloten tot aan leg van een wandelpad aan de Zuid zijde van de Grotestraat. Waar de kosten van een en ander thans nog niet bekend zijn, mede door 't ver trek van de heer v. Mierlo en in verband met het nog te ontvangen advies van de Provinciale Water staat, hebben B. en W. tot op heden aan Ged. Staten nog geen concrete voorstellen kunnen doen. Alvorens echter Ged. Staten t.z.t. hun goed keuring zullen verlenen voor de uitvoering van de werkzaamheden, dient de financiering hiervan voor af te zijn geregeld door het aan gaan van een vaste geldlening. Met het oog hierop hebben B. en W. in middels stappen ondernomen om een vaste geldlening te kunnen aan gaan. De N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te Den Haag heeft B. en W. thans een aanbieding gedaan van een geldlening, groot 40.000.-, looptijd 25 jaren, rente 4%, terug te betalen in 25 jaarlijkse annuïteiten, groot 2560.48 en op te nemen per 1 September a.s. Naar de verwach ting zullen de kosten van het wan delpad geen 40.000.bedragen, zodat de mogelijkheid geopend wordt om de kosten van eventuele andere kapitaalswerken hiermede nog te financieren. B. en W. den ken hierbij aan de verbetering van de Mariëndonkstraat. Hieromtrent zijn thans eveneens nog onderhan delingen en besprekingen gaande met de Prov. Waterstaat. De voorzitter noemde dit agenda punt de reden waarom deze ver gadering bijeen was geroepen, om dat dit vóór 25 Aug. a.s. moest zijn afgewerkt. De raad verleende aan dit voor stel haar goedkeuring. Aan de orde was verder het voor stel tot toekenning van vergoeding bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte aan H. Spee, Gro testraat 83 en mej. P. van Son, Kas- teeldreef 26. Het aandeel der ge meente is voor beide totaal 191. De raad verleende hieraan haar goedkeuring. Aan dhr. C. Teurlings te Waal wijk werd aan de Burgem. van der Heij denstraat bouwgrond verkocht tegen de geldende prijs van 2. De voorzitter vond het zeer goed de particuliere-bouw te stimuleren. Aan de orde was verder: Voorstel tot: a. Intrekking van het Raadsbe sluit dd. 29 Febr. '52 tot ver strekking van grond aan de R.K. Kerk te Drunen; b. het verlenen van subsidie aan de R.K. Kerk, voornoemd, in de niet voor een rijksbijdrage in aanmerking komend her bouwkosten van het kerkge bouw; c. verkoop van grond aan de R.K. Kerk te Drunen. Hierover zegt het prae-advies: In de vergadering van de raad van 29 Febr. j.l. werd o.m. besloten tot schenking van grond" aan de R.K. Kerk alhier. De betreffende grond omvat: a. het terrein, afkomstig van de Erven van Wezel; b. het terrein, afkomstig van de Erven Veltman; c. een gedeelte van het van P. v. Dommelen aangekochte perceel. Overeenkomstig het vorenstaan de werd het daarop betrekking heb bend raadsbesluit door B. en W ter goedkeuring aan Ged. Staten inge zonden. Thans deelt voornoemd College mee bezwaar te hebben tegen deze vorm van subsidieverlening. Dien overeenkomstig verzoeken zij de betreffende grond tegen de normale prijs aan de R.K. Kerk te verkopen en los daarvan een subsidie te verlenen tot het bedrag van de koopsom. Het rechtstreeks verlenen echter van een subsidie in de niet voor een rijksbijdrage in aanmer- king komende herbouwkosten van het kerkgebouw, ontmoet bij Ged. Staten geen bedenking. De totale aankoopkosten van de grond, waar van het de bedoeling was deze aan de Kerk te schenken, bedragen rond 6000. Waar het uiteindelijk voor de ge meente hetzelfde blijft in welke vorm, ofwel grond, dan wel con tanten, de schenking gedaan wordt, hebben B. en W. de eer de raad voor te stellen: a. het raadsbesluit van 29 Febr. j.l. tot schenking van grond in te trekken; b. een subsidie van rond 6000.- aan de R.K. Kerk te Drunen (Pa rochie H. Lambertus) te verlenen in de niet voor een rijksbijdrage in aanmerking komende herbouwkos ten van het kerkgebouw; c. de in de aanhef van dit prae- advies genoemde gronden aan de R.K. Kerk te verkopen voor een bedrag van rond ƒ6000. Het gold hier slechts een admini stratieve aangelegenheid. De raad verleende hieraan haar goedkeuring. Aan de orde waren verder enke le begrotingswijzigingen 1952. Het betrof hier wijzigingen in verband met het verlenen van cre diet voor het aanschaffen van nieu we schrijfmachines. Het verlenen van subsidie van ƒ20.per leer ling, afkomstig uit deze gemeente, aan de Mater Amabilisschool en 't vernieuwen van materiaal voor de vrijwillige brandweer, tot een be drag van 2238.50. De voorzitter beklemtoonde nog even de noodzakelijkheid van de vernieuwingen bij de brandweer, die in het kader van de bescher ming Burgerbevolking nu ook meer in groter verband optreedt. De heer v. d. Wiel zag graag de subsidie voor de Mater Amabilis- scholen ook toegepast aan andere dergelijke scholen, zoals bijvoor beeld te Waalwijk. De voorzitter vond dit zeer lo gisch. De raad verleende haar goedkeu ring aan deze wijzigingen. De agenda vermeldde tevens de aanbieding der gemeenterekening 1951.. In de commissie van onderzoek werden herbenoemd de heren: A. v. d. Wiel met 6 stemmen; J. v. Wezel met 7 stemmen; J. Knippels met 9 stemmen. Ten Zuiden van het gemeentelijk slachthuis werd over een breedte van 14 meter bouwgrond verkocht aan de heer Heeffer. Aan de orde was verder nog het voorstel B. en W. te machtigen de nodige stappen te doen inzake ver koop van grond aan de heer Jac. v. Lier te Kaatsheuvel. Hierover zegt het prae-advies: Jac. van Lier, thans wonende te Kaatsheuvel, is voornemens in de ze gemeente over te gaan tot de bouw van een schoenfabriek met een woonhuis. Teneinde dit plan te kunnen verwezenlijken is door hem verzocht van de gemeente te kunnen aankopen het perceel bouwterrein (ter grootte van on geveer 1 H.A., gelegen aan de Westzijde van de Stationsstraat, tussen de laatste door de N.V. Lips gebouwde woning en de spoorlijn. Van Lier is voornemens om op 't Zuidelijk gedeelte van het perceel een woonhuis te bouwen en daar naast de fabriek. De bedoeling is, dat de fabriek ten opzichte van t woonhuis iets terug wordt ge., bouwd, waardoor de bebouwing tevens een afsluiting vormt van de achterliggende percelen, hetgeen mede uit aes-betisch oogpunt ook wel aanbeveling verdient. Opge merkt zp, dat het betreffende bouwterrein thans nog gedeeltelijk eigendom is van de gemeente. Het terrein, onmiddellijk grenzende aan de laatste woning der N.V. Lips, ter breedte van 1 bouwper ceel van 2 woningen is nog eigen dom van vermelde N.V. Mogelijk ,zal dit perceelsgedeelte eerst kun. nen worden aangekocht van de N.V., waarna gehele overdracht aan van Lier kan plaats hebben. De heer L. v. Drunen was niet tegen de verkoop van grond, zeker niet waar het hier ging om de vestiging van een bedrijf, maar vond dat het sportveld, dat eigen lijk al uitgebreid zou moeten wor den, nu danig in de knel kwam. De voorzitter zeide dit te heb- -ben overwogen en hierover ook contact te hebben opgenomen met de K.N.V.B. Met het voetbalterrein zou het wel gaan, al was de ruim te voor een tweede goed speelter rein dan ook gewenst Maar het gehele sportveld zou in de toe komst toch moeten worden v'er- legd. De planologische dienst heeft ten Oosten van de Stationsstraat en ten Noorden van de Wilhelmi- nastraat een recreatie-oord gepro jecteerd, dat niet alleen voetbal velden, maar ook andere sport terreinen, plus speelplaats en Zwembassin voor kinderen omvat. Een recreatie-oord dat zowel voor Drunen ais Elshout zou moeten dienen. De heer v. Drunen vond dit alle maal heel mooi, maar noemde het nog toekomstmuziek en vroeg dan ook voor de aan te leggen sport velden preferentie voor de voet bal, die nu toch lelijk in de knel kwam. De voorzitter zeide hiermede rekening te zullen houden. De heer R. v. Drunen vroeg wanneer de grond bebouwd moest zijn. De voorzitter' antwoordde dat de grond gebruikt moest worden voor het doel waarvoor hij ver kocht werd en dat de bouwplan- »nen binnen de twee jaar moesten zijn verwezenlijkt. De voorzitter stelde de raad hierin gerust, daar het plan bestaat reeds in het voor jaar de fabriek in werking te heb. ben. De raad gaf B. en W. hierna machtiging tot het doen van de nodige stappen, nodig voor de ver koop van grond. Hierna sloot men de vergade ring. Concert. Het Zomeravond-concert dat j.l. Zondagavond op het kampeerter rein door de R.K. Harmonie .Bea trix" zou worden gegeven, maar dat vanwege ongunstige weersomstan digheden moest v/orden afgelast, zal bij gunstig weer morgenavond (Vrijdag) doorgang vinden. De har monie zal met Drumband om pl.m. 6 uur uit Drunen vertrekken. Sportdag. De uitgestelde sportdag die door het Anjer-comité is georganiseerd, zal a.s. Zaterdag worden gehouden. Aanvang 3 uur. Muziekavond. De muziekavond waaraan door ,-De Volharding", „Beatrix", „Een dracht maakt Macht", „Cantabile" en „Uitspanning door Inspanning" zal worden deelgenomen, wordt ge houden op Zondag 17 Augustus a.s. Aanvang 7 uur. Geslaagd. Het diploma van de gemeentelij ke Vakschool voor Schoenmakers behaalde de heer J. v. Venrooy. De heer A. v. d. Besselaar Hz. be haalde te Oudenbosch het diploma Bakkersgezel. Mooi succes. Bij de te 's-Bosch gehouden wie lerwedstrijden wist onze plaatsge noot H. Kivits zich zesde te plaat sen bij de nieuwelingen. CULTURELE VERENIGING ONSENOORT". Programma 19521953. Zondag 19 October 1952. Henk Zoutendijk. Dat het spel met poppen geen poppen kast is, maar wezenlijke kunst en dat Henk Zoutendijk een hoogte bereikt heeft als geen arder in ons land, is reeds meerdere malen geconstateerd. Zijn op treden zal voor de meesten van ons een openbaring zijn. Hij brengt ons het be roemde spel van Ibsen: „Peer Gynt", de mens die het geluk zoekt en het ten slotte vindt op de plek waarvan hij weg vluchtte. Zondag 16 November 1952. Gerhard 'Steffens. Verschillende onderwerpen uit de pa rapsychologie wekken steeds belangstel ling en staan meer dan ooit in het mid delpunt der belangstelling. Gerhard Steffens spreekt op bekwame en heldere wijze over verschijnselen als telepathie, helderziendheid, occulte verschijnselen, spookverschijningen enz. Een uitermate boeiend onderwerp dat grote belangstel ling geniet. Zondag 14 December 1952. Jules Jongenelen. Leraar in de kunstgeschiedenis te Utrecht, verzorgt een avond vol schoon heid en wijding: „Het kerstgebeuren in de schilderkunst". longenelen is een zeer j goed spreker. De avond wordt opge- j luisterd met projectie - muziek - zang en declamatie, ben prachtige voorberei ding op het kerstfeest. Zondag 18 Januari 1953. Gerard Heijstee. Verbonden aan het Amsterdams To neelgezelschap. Treedt talloze malen op voor de radio als declamator of acteur in hoorspelen. Program: Ernst en luim in de litera tuur. 1. „Bontse sjweig" een volksverhaal uit het oude Rusland van de schrijver Peretz. 2. „De Broedermoord", uit het be kende boek „Kain" van Rogier van Aerde. 3. „Het hart als verklikker" een grie zelverhaal van de beroemde Amerikaan se schrijver Edgar Allen Poe. Na de pauze: „Humor in Holland". Zondag 15 Februari 1953. Godfried Bomans - Gerard Wijdeveld. Een voortreffelijke combinatie. De be kende dichter Gerard Wijdeveld draagt voor uit eigen, fijnzinnig werk. Godfried Bomans, welhaast de groot ste humoristische schrijver van Neder land. Wie heeft niet van hem gehoord? L! las wellicht de „Memoires van Pieter Bas", „Erie of het klein insectenboek", „Kopstukken", „Sprookjes" om nog maar te zwijgen van de onsterfelijke Pa Pin kelman. Ook Bomans draagt voor uit eigen werk. Zondag 8 Maart 1953. F. Kooijmans. Mijn overgang tot de Katholieke Kerk. Ds. Kooijmans was vóór zijn bekering dominee van de Nederl. Herv. Kerk. Hij spreekt op boeiende, eenvoudige wijze over zijn overgang en enkele verschij ningsvormen van het protestantisme. Zeer boeiend en uitermate leerzaam. Dit mag zeker één van de sterkste te genstanders in dit tournooi genoemd worden. Hun kans op de elf shirts mag dan ook niet klein geacht worden, te meer daar zij bij de kleinst mogelijke overwinning reeds aan de kop staan, omdat er nog geen enkele vereniging in geslaagd is NEO een nederlaag toe te brengen. Na zeven wedstrijden staat DESK met hun 11 gelijk spel nog steeds aan de kop. Zeker zal Uno Animo dus alles in het werk stellen om een overwinning te behalen. Doch even zeker is het, dat de NEO-lui zich geheel zullen geven om deze derde klasser ook aan haar zege kar te binden. In elk geval beloofd het voor sport liefhebbers weer een spannende wed strijd te worden, die een gang naar het NEO-terrein zeker waard zal zijn. De wedstrijd vangt aan om 5 uur. GESLAAGD. Voor het praktijk-examen Textiel brevet A, slaagde j.l. Maandag onze dorpsgenote Mej. J. Nieuwenhuizen Cd. N .E.O.-NEDERLAAGTO URN OOI. N.E.O.—UNO ANIMO. A.s. Zaterdag staat NEO weer een zware wedstrijd te wachten tegen het sterke Uno Animo. Studie bekroond. Bij het te Utrecht gehouden exa men slaagde onze dorpsgenoot de heer J. v. d. Waals voor het diplo ma schildersgezel. De Luchtvaart. Zondag 1.1. hield de in café Cové- v. d. Haart gevestigde postduiven vereniging „De Luchtvaart" met jonge duiven een vlucht van Neuf- villes uit met het volgende resul taat: Adr. Klootwijk 1, 24, 31; M. de Jong 2, 21, 23, 46, 54; J. v. Oos terhout 3, 33, 73; J. v. Doornik 4, 9, 19; B. Pols 5, 15, 16, 44, 49; G. Tref fers 6, 42, 78, 79; P. Nieuwenhuizen 7; Adr. Stam 8, 59; C. Boer 10, 18, 48, 68; J. de Meter 11, 43, 69; St. v. Peer 12, 26, 34, 61; M. Mesch 13, 67, 70, 74, 77; H, v. Campen 14; Adr. Spierings 17, 57, 58; W. Haver- hals 20, 25, 50, 62, 76; Th. v. d. Schans 22; C. Smits 27, 30, 32, 45; Adr. v. d. Schans 28; J. Nieuwen huizen 29, 53; G. Vos 35, 38, 55, 63, 75; P. Bakkeren 36; J. Emmers 37, 72; C. Groeneveld 39; Adr Ver steeg 40, 47, 71; C.de Cloe 51, 64; W. Versteeg 52, 56, 60; Adr. van Beek 41; J. v. Helden 59a; M. Heij- kant 66, 67. TC PLECHTIGE EERSTE H, MIS. Zondag j.l. werd in de Abdij van Heeswijk door Z.H. Exc. Mgr. Steph. Kuijpers het H. Priesterschap toegediend aan de Weleerw. Frater Joannes, Jac. de Kort, van de O. Praem. De neomist zal op Zondag 17 Augustus in Zijn Pa rochiekerk van St. Joseph zijn plechtige Eerste H. Mis opdragen. Een parochie comité is reeds weken ijverig bezig om dit feest waardig voor te bereiden. In een stoet zal de nieuwe priester naar de kerk begeleid worden, waar om 10 uur de solemnele H. Mis zai worden opge dragen. Na de Mis zal ook de harmonie Apol lo in de stoet meetrekken. Tussen 1 en 2 uur zal gelegenheid tot gelukwensen ge geven worden. NAAR 'T CONCOURS. De Kon. Erk. Harmonie St. Jan neemt Zondag 17 Augustus deel aan het con cours van de R.K. Federatie te Nuenen. Onder leiding van directeur Kuijten zai de harmonie uitvoeren het verplichte nummer ouverture „Achillus" van Fern, Rogister, een zeer zwaar werk, dat voor vele corpsen in de 1ste Afdeling een struikelblok zal zijn. Als vrij werk is gekozen „Aquarelles" in vier tableaux van A. Delhaye, een compositie, die het vorig jaar als verplicht nummer in de lste Afd. van de Ned. Federatie was voorgeschreven. Er is door St. Jan met ijver en toewij ding een paar maanden gewerkt onder kundige en vaste leiding van de heer Kuijten, zodat we met vertrouwen het resultaat tegemoet zien, ofschoon de op gelegde taak voor het corps met vele nog jonge krachten zeer zeker zeer zwaar moet genoemd worden. Vrijdag (O. L. Vr. Hemelopneming) zal St. Jan om 12 uur voormiddag met de concourswerken concerteren in het Wandelpark „De Ef- teling", terwijl Zaterdagavond met de zelfde nummers wordt deelgenomen aan het Festival te Raamsdonk. Wij wensen St. Jan veel succes te Nuenen. BOUW 44 WONINGEN. Nu de financiering geregeld is kan worden overgegaan tot de aanbesteding van 22 Woningwet en 22_ Duplex-wo ningen door de gemeente. De aanbeste ding zal plaats vinden op Dinsdag 26 Augustus onder architectuur van de heer H. Prins. De woningen zijn als volgt verdeeld: 22 woningwetwoningen in de nieuwe Berkdijksestraat; 7 duplex-wo- ningen in de Mgr. Völkerstraat en 8 Du- plex-woningen aan de nieuw geprojec teerde straat ten Westen van de Park laan. Verder 7 dunlex-woningen aan de Gasthuisstraat te Loonopzand. APOLLO-THEATER. Het Anollo-theater presenteert Vrij dag en Zaterdag weer een Tarzan-film n.l. Tarzan en de Slave Girl, met Lex Barker in de Tarzanrol. Tarzan beleefd hier een opwindend avontuur in de my sterieuze, vergeten stad van de Leeuwen aanbidders. Toegang 18 jaar. Zondag en Woensdag draait de Me tro Goldwijn film „Erop of Eronder", naar een origineel verhaal van Robert Pirosh. n Ontroerend verhaal van moed; van s mannen die vrolijk zijn en dapper, van mannen die naar liefde zoeken, van j mannen als soldaat en gewoonman nen. j MGM's machtige verhaal van een ider j beste gevechtseenheden in de militaire j geschiedenis. Toegang 14 jaar. j 'T BEZOEK BLIJFT FABELACHTIG HOOG. Nog mindert het bezoek aan „De Ef- teling' niet. Deze week is elke dag weer verbijsterend druk. Maandag en Woens dag waren het er ruim 6000 en op de bij uitstek mooie Dinsdag zelfs ongeveer 8000, die de poorten passeerden. Hoe langer hoe meer voelt ook de plaatselijke Middenstand het resultaat van dit grote vreemdelingenhezoek. Na genoeg alle winkels hebben een bedui dend grotere omzet dan voorgaande ja ren in de zomermaanden. Het tweede doel, ook de winkeldrijvende midden stander te doen profiteren wordt dus al reeds het eerste jaar mede bereikt. Het tweede honderdduizendtal zal ver moedelijk nog eerder bereikt worden dan was gedroomd. DES-NIEUWS. Op Maria-Hemelvaartsdag zal Desk 2 deelnemen aan de seriewedstriiden uit geschreven door de V.V. R.K.D.V.C. te Drunen, om de Henk Romein wisselbe ker. Als eerste zal Desk 2 uitkomen te gen RKDVC zelf en wel om half vijf. Er wordt om kwart over drie per fiets afgereisd. Zondag 17 Augustus neemt DESK I deel aan het „Zilveren Doel" tournooi, uitgeschreven door de V.V. Ons Vios te Tilburg. Desk I komt direct in de finale teqen Willem II 2. De wedstrdd vangt aan om half drie. Ook naar Til burg gaat de reis per fiets. De junioren spelen om 2 uur een oefenwedstrijd op eigen terrein en wel het Elftal I tegen het F.lftal II. De seniorenwedstrijd NAC 2Desk I moest wegens het slechte weer Zaterdag j.l. worden afgelast. Vermoedelijk zal deze wedstrijd worden gespeeld op 23 of 24 Augustus. De eerste comnetitie-wedstriid vooi Desk I is vastaesteld op 14 September a.s. tegen Schijndel. E. H. B. O. Op het Dinsdag 12 Augustus gehou den examen voor Eerste Hulp slaagden te Loonopzand de dames: Nellv v. d. Ven en Cor Belvers. De heren: L. Beerens, P. de Kort, H. Tiggelman, H. W'ijgerde en W. Spran- gers. Dit examen, onder leiding van Dr. Rijken uit Oisterwijk, en geassisteerd door Dr. Smals uit Loonopzand, werd georganiseerd door de R.K. E.H.B.O. St. Rafaël te Loonopzand. AGENDA. Vrijdag 12 uur v.m. slotrepetitie Harm. St. Jan in het Natuurpark JJe Efteling. Vrijdag 6 u. n.m. en 8.30 u. n.m. en Zaterdag 8 u. n.m. Apollo-1 heater: Tar zan en üe Slave Girl, 18 jaar. Zondag 6 en 8.30 u. n.m. Apollo The ater: rirop ot Eronder, "t oegang 14 jaar. Maandag 8 u. n.m. bestuursvergade ring k.K.V.V. Desk bij bertus v. berkel. Maandag 8 u. n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. R.K. E.H.B.O, ST. RAFAËL. Dinsdag 12 Aug. had in het Parochie huis alhier het examen plaats voor de leden der E.H.B.O.-cursus 1951/1952. Het examen werd atgenomen-- door Dr. Rijken uit Oisterwijk, met assistentie van D.r. Smals alhier. Opgemerkt zij, dat aan deze cursus enkele personen uit Kaatsheuvel deelna men, ter behaling van dit diploma, daar te Kaatsheuvel deze opleiding ontbrak. De geslaagden zijn als volgt: De dames: Mart. Pijnenburg, Hel. Pij nenburg, A. v. d. Nieuwenboer, J. v. d. Schoor, M. v. d. Ven, J. Moonen en T. Beerens uit Loonopzand. Tevens C. Bal vers en N. v. d. Ven uit Kaatsheuvel. De heren: B. v. Onzenoord, J. v. Lier. F. v. d. Nieuwenhuizen, W. Vugts, P. Hamers uit Loonopzand, alsmede L. Bee rens, P. de Kort, H. Tiggelman, H. Wij- gerde en W. Sprangers uit Kaatsheuvel. Afgewezen werden 5 candidaten, ter wijl 3 personen geen examen mee konden doen. Tot besluit van dit examen besprak Dr. Rijken nog enige noodzakelijkheden op 't gebied der E.H.B.O. en spoorde de geslaagden aan, om steeds te blijven oefenen in dit werk, want veel Eerste Hulpen zijn er nodig. De oefeningen gaan geregeld weke lijks door en wel op Dinsdagavond, 't Is de wens van het bestuur deze oefenin gen te bezoeken, opdat 't verenigings verband gehandhaafd blijft en tegelijk om een goede Eerste Helper (ster) te worden, want door de oefeningen te vol gen kan men steeds meer leren. Men kan niet goed genoeg eerste hulp verlenen. ORDER VAN 18,5 MILLIOEN. De in Parijs gevestigde Suezka- naal-Maatschappij heeft in Neder land een order geplaatst voor een baggermachine ter waarde van ruim 7,5 millioen gulden. Het schip is een zogenaamde cutterzuiger, die turbo-electrisch wordt gedreven en een vermogen heeft van over de 4000 pk. Het is bestemd voor het uitdiepen van het Suezkanaal en is de grootste cutterzuiger tot nu toe in Europa gebouwd De Maatschap pij bestelde ook enkele sleepboten en een kraan ter waarde van 11 millioen gulden. BELGIË VERKORT DIENST TOT 21 MAANDEN. De militaire dienstplicht in Bel gië is voorlopig verkort van twee jaar tot 21 maanden. Minister-pre sident Jean Van Houtte maakte dit per communiqué bekend na een kabinetszitting van zes volle uren, waarin de regering de mislukte E.D.G.-conferentie van Parijs be sprak. Tienduizend recruten der oudste lichting, die thans 18 maan den onder de wapenen zijn, zullen einde October met groot verlof gaan. Het Belgische leger zal daar door een tiende verliezen van de totale mankracht, die het aan de N.A.T.O. levert: twee volledige be wapende divisies en een voor drie kwart uitgeruste divisie. In beginsel blijft de diensttijd op twee jaren gehandhaafd, zo verze kerde Van Houtte, maar in afwach ting va neen gelijkschakeling van de diensttijd in West-Europa zullen alle Belgische recruten na 21 maan den dienst afzwaaien. De tiendui zend der eerste lichting, die door middel van relletjes van hun onte vredenheid hebben getuigd, zullen, voordat zij naar huis gaan, nog deelnemen aan de grote manoeu vres, welke voor de nazomer zijn beraamd. TWAALF DODEN BIJ BOTSINGEN IN ALEXANDRIË. Leger legde versperringen. Waarschuwing van Naguib. Generaal Mohammed Naguib heeft Woensdagavond laten weten, dat hij verstoring der openbare orde als hoog verraad zal straffen. „Dit is mijn laatste waarschuwing", zo verzekerde de sterke man in een radioboodschap. Enkele uren voordat hij sprak waren bij botsingen tussen stakers en politie in en nabij Alexandrië tien betogers en twee agen ten om het leven gekomen. Er vielen tweehonderd gewonden toen de politie haar vuurwapens richtte op balsturige arbeiders, die de Misr-textielfabriek, de grootste en modernste van het Nabije Oosten, in brand staken, 's Avonds pa trouilleerden tot de tanden gewapende agenten in Alexandrië. Afdelingen van het leger hebben versperringen om de bedreigde fabriek gelegd.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5