Bezoekt de 3e Ronde van Waalwijk de 3de Ronde van Waalwijk WIE ZAL DE RONDE WINNEN LANDBOUW S^s.flP£$' MET TAM-TAM AANDACHT VOOR 3e RONDE VAN WAALWIJK BOEKBESPREKING Luchtbedden en Kampeerlenten 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 6 en de verdere feestelijkheden van „Waalwijks Belang" welke laatste het publiek gratis worden geboden. W* B. De Derde Ronde van Waalwijk Dank aan Leonora'' Veel moeite Wanneer een hier ter plaatse verschijnende krant j.l. Za terdag opmerkte dat er eigenlijk te weinig reclame is ge maakt voor deze 3e Ronde van Waalwijk, dan kunnen we de schrijver van die regelen geen ongelijk geven. Daar is eigenlijk te weinig tam-tam gemaakt, en toch gaat een wie lerronde bijna altijd vergezeld van de nodige opmerkelijke en opmerkzaam makende reclame. Is het de schuchterheid van de beginnelingen het is pas het tweede jaar dat men organiseert die de organisato ren zich zo op de achtergrond der publiciteit heeft doen houden? Is men enigszins huiverig dat hetgeen georgani seerd werd, nog niet de trompet der openbare reclame zou kunnen lijden? Daar is geen enkele reden voor! Te Huur en te Koop. ARIE VOORTING - PIET VAN ROON - PETERS en RUSMAN uit Haarlem KEES PAAIJMANS, Tilburg; ED. KOEMAN, Krommenie; H. KUITWAARD, Velsen; J. VERHOEVEN, Overschie; R. ALTINK, Amsterdam. Start Nieuwelingen: 12.30 uur. Amateurs 1 5 uur. TARABAS, Het Spectrum heeft .dezer dagen in zijn bekende Prisma-reeks weer een nieuw boek laten verschijnen. Ditmaal is de keus gevallen op de ro man Tarabas van de Oostenrijkse schrij ver Joseph Roth, welke roman in het Nederlands werd vertaald door Nico Rost, en, voor zover men dan kan be oordelen zonder het origineel gelezen te hebben, naar wij menen goed vertaald. Roth is een schrijver aan wie de ge beurtenissen tussen 1914 en 1920 niet zonder meer zijn voorbijgegaan; zoals men in zijn boek Tarabas, dat zich ook in deze jaren afspeelt, leest, heeft hij de betekenis van dit tijdperk begrepen. Oude, eeuwenlang gevestigde reputa ties stortten ineen, nieuwe ideeën en nieuwe denkbeelden en denkwijzen bra ken zich een baan, door de chaos Van het oude, van het voorbije dat onher stelbaar was vernield. Op de grens tussen Oost en [West in de nieuwe Baltische staten speelt deze roman, in het gebied dat als geen ander wellicht de roerselen van deze jaren heeft ondergaan. De roman kreeg tot ondertitel „een vreemdeling op aarde". Tarabas is een vreemdeling in de wereld waarin hij leeft, Amerika, zoals hij een vreemde ling was in zijn eigen omgeving, het Rusland onder het regiem van de Czaren, waaruit hij verdreven werd om zijn re volutionaire denkbeelden en handelwijze. In New York leeft hij, vergeten in het grote bewegen van de wereldstad en dan voorspelt hem een zigeunerin die zijn landstaal spreekt, dat hij een moorde naar en een heilige zou worden. Dat obsedeert hem: een moordenaar; hij houdt van een dienstertje in een res taurant en als hij door zijn onredelijke jalouzie woorden met haar^ krijgt en de baas wil tussenbeide komen, dan schroe ven zijn handen zich rond diens keel: een moordenaar is hij. Dan breekt de oorlog uit, het Vader land, Rusland roept zijn zonen; en ver geten is de moord, vergeten het meisje Catharina, enkel dit: Rusland roept. Snel maakt hij promotie in het leger, hij is weergaloos dapper en moedig als geen enkele andere soldaat. En als dan uit die woeling der tijden langzaam de nieuwe toekomst zich gaat aftekenen, als zijn gebied zich vrij maakt van Rusland, ziet Kolonel Tarabas zich met zijn on derdeel ingeschakeld in de oprichting van het eigen leger. Hij is het militaire hoofd van het stadje Koropta en met ontzag ziet iedereen naar hem op. Maar deze wereld is niet meer de oude we reld, waarin hij met zijn soldaten vocht; nieuwe bevelhebbers komen er en nieu we voorschriften, talloze nieuwe voor schriften en nieuwe papieren. In een uitbarsting van woede razen zijn solda ten in het progrom, de jodenwijk van het stadje en zelf mishandelt hij een jood. Deze daad is niets, vergeleken bij de gruwel van de oorlog, waarin hij als een bezetene honderden doodde. En toch is dit het keerpunt in zijn leven, deze schijnbaar onbetekenende daad, doet hem de voosheid en de onwaarde van zijn leven inzien. En hij wordt zwer ver en: heilige. Met de moed waarmee hij vroeger tegen de vijanden streed, strijdt hij nu tegen zichzelf en deze zwa re vrijwillige ascese brengt een nieuw licht in zijn ogen en doet hem vergeving vinden op zijn sterfbed. Joseph Roth, ook een zwerver, ook een vreemdeling sinds hij in 1933 het Hitler-Duitsland verliet, heeft deze ge stalte bijzonder begrepen en treffend uit gebeeld. Hij is een verteller pur sang, zoals dit bewezen wordt door zijn tref fend evocatieve schrijftrant, door de sfeer die hij weet op te roepen. Een aanwinst, ongetwijfeld, voor de Prisma-reeks. DOMBEY ZOON II. Het is amper drie weken geleden, dat wij de aandacht vroegen voor de 8e af levering in de volledige Dickensserie van uitgeverij „het Spectrum" en aan de re gelmaat waarmee tot nu toe deze delen zijn verschenen wordt geen afbreuk ge daan, want thans ontvingen wij het ne gende deeltje: Dombey en Zonen II. Bij het verschijnen van het eerste deel van deze lijvige roman hebben we er al het een en ander van verteld. In het tweede deel zien we het leven van Dombey sr. in diens tweede huwelijk met de koude trotse Edith; en we zien ook hoe hij pas op het einde van zijn leven zijn trots durft te doorbreken en durft leven en liefhebben als een gewoon mens, maar het is met weemoed om het vele dat hij in leven onbemind liet. De zeer goede vertaling is van Emmy van Lokhorst. „HET KIND" IN DE VACANTIE. De vacantie was voor de redactie van „Het Kind" aanleiding om daarover in het Augustusnummer van de 52e jaar gang haar licht te laten schijnen. Voordat men echter in de vacantie- sfeer gebracht wordt, belicht C. Wil- keshuis onder de titel „Nieuwe Wegen" de maatschappelijke en didactische as pecten van de nieuwe wetsontwerpen van Minister Rutten voor het voortge zet onderwijs om vervolgens met zijn le zers... „Er met de tent op uit te gaan". In de nieuwe rubriek „Het Oog van het kind en het oog van de camera" intro duceert W. K. van Loon de Engelse film „Tom Browns Schooldays". Dan komt er een kostelijk dwaas verhaal van Godfried Bomans en vertelt de jeugd- schrijfster G. Vollewens-Zeylemaker hoe zij in Zwitseland kennis maakte met een „Knaben-Instituut" en zijn bewoners. Of babies en kleine kleuters vacantie nodig hebben, of vacantie noodzakelijk is voor de gezondheid, dat vacantie tijdloos is, hoe kinderen in Zuid- Frankrijk de vacantie doorbrengen, i zijn vervolgens o.a. onderwerpen waar over iedere opvoeder ook in de vacantie gaarne leest. Handwerkende moeders kunnen hun hart ophalen aan practische haak-, borduur- en naaiwerkjes en voor de schoolvrije jeugd is er een kinder krant met verhalen en een puzzle. Dit vacantienummer van „Het Kind" werd ruim voorzien van tekeningen en foto's. VOOR OUDERE MEISJES. „AMATEURTJE", dat uitgegeven werd door Kluitman te Alkmaar is ge schreven door Annelies de Greeve en bestemd voor oudere meisjes. Het is de prettig vertelde geschiedenis van een meisje, Willy van Rooyen, dochter uit een artistiek schrijversgezin, begaafd met een meer dan middelmatige stem. Deze stem speelt de hoofdrol in dit ver haal en aanvankelijk zien we deze stem grotelijks bewonderd worden op een schoolfuif en een liefdadigheidsbazar, zo bewonderd, dat de bezitster van die stem meent hogere aspiraties te mogen koesteren. Zij raakt in Amsterdam ver zeild in artistenmilieu's, zij sluit zich aan bij een operettegezelschap, dat nu niet direct van de eerste rang is en dan blijkt dat haar stem niet voor de grote kunst geschikt is, en zij is zeer gedesillusio neerd. Maar dan is daar de vriend op wie zij kan steunen, de vriend, een jour nalist, die bij haar eerste optreden al onomwonden schreef, waar zij met haar stem aan toe was, maar wiens critiek ingegeven werd uit belangstelling voor haar, een belangstelling die later zou groeièn tot een liefde, die graag beant woord werd. En het meisje zal voortaan maar een „amateurtje" blijven. „JACARANDAFARM", de roman voor oudere meisjes die door Ans van Breda eveneens bij genoemde uitgeverij het licht zag, vertelt van twee meisjes die naar een Oom in Afrika reizen en daar aangekomen vernemen dat hij ge storven is en het beheer over diens farm ter hand nemen. Zij blijken onwelkome gasten daar, en allerlei vreemde dingen doen hun vermoeden dat er iets niet in de haak is op de boerderij en in de om geving. Maar met Hollandse flinkheid blijven de meisjes waar zij zijn, en vech ten zij tegen personen die hun rechten op de farm, die hun oom hun naliet, be twisten. De knecht van oom is ook in het spel, en aanvankelijk verdenken de meisjes hem er van, dat hij de vreemde raad sels voor hen heeft veroorzaakt. Ten slotte blijken fanatieke negers de oor zaak te zijn van de dood van hun oom, terwijl verder de jalouzie van een meis je hun veel onverklaarbare moeilijkheden heeft bezorgd. Maar als deze zijn opge lost en beide meisjes hebben de liefde leren kennen, dan opent zich voor hen een mooie zonnige toekomst. VOOR JONGENS. „DE AANHOUDER WINT", door J. W. v. d. Klei en uitgegeven bij Kluit man, speelt in het verre westen Van Amerika, waar we kennis maken met een flink uit de kluiten gewassen jongen, Ted Sloan, die al op jeugdige leeftijd, de kost moet zien te verdienen voor zijn grootmoeder. Als er in het dorpje een gebrekkige telegrafist komt, gaat Teds leven veranderen; hij werkt en hij sjouwt om het leven voor de invalide draaglijk te maken, hij studeert samen met hem om iets in het leven te berei ken. Hij gaat met grote heren op jacht en hij aarzelt zelfs niet om wedstrijden te boksen alleen om zijn vriend te hel pen en zijn eigen degelijke toekomst mo gelijk te maken. Om dat hij zo flink is lukt hem dit ook. „OM HET BRUINE MONSTER" is een spannend door Pieter van Nierop geschreven boek, waarin verteld wordt van een groepje jongelui die samen een voetbalclubje gaan oprichten. Alles heeft men voor de sport over, en men traint geducht, maar alles in het geheim, en wanneer zij danhun eerste wedstrijd spelen winnen zij van de gevreesde plaatselijke concurrenten, en steeds gro ter wordt het succes en na ieder jaar te zijn gepromoveerd, worden zij zelfs kampioen van Nederland en spelen zij, als Nederlands Elftal tegen Italië. Het is een boek dat iedere jongen graag leest. „DE KANOVAARDRERS KRIS EN RIS", zijn twee jongens van de zee vaartschool, wier avonturen door A. C. de Jong zijn verteld. Wanneer die jon gens per kano naar huis terugkeren als het vacantie is, beleven zij een v.reenid avontuur en ook als ze thuis zijn hou den de avonturen niet op. Integendeel, steeds vreemder worden de gebeurtenis sen, tot zij er tenslotte aan mogen mee werken dat een smokkelbende wordt ont maskerd. Ook dit is een echt spannend jon gensboek. i En om ook de meisjes van 8 tot 12 jaar niet te vergeten, vestigen we nog even de aandacht op Freddy Hager s boek: „Marjoleintje op Vlieland"; het vervolg op enkele andere boeken die ook over Marjoleintje gaan. Nu zien we dat Marjoleintje haar vacantie door brengt op Vlieland, samen met een stel jongens en meisjes van haar school. En wat zij daar beleeft wordt op een pret tige en vlotte manier door Freddy 'Ha- gers verteld. Al deze jongens- en meisjesboeken werden uitgegeven bij uitgeverij Kluit man in Alkmaar. HET VERDUURZAMEN VAN HOUT. Opmerkelijk is het, dat aan boven staand onderwerp nog zo weinig aan dacht wordt besteed. Wat zou het in ons land toch een besparing aan geld en deviezen geven, indien alle houtbewerkers hun hout zou den verduurzamen, alvorens het in toe passing te brengen, zodat dit vele jaren langer dienst zou kunnen doen. Niet alleen zouden ze zichzelf hierdoor bevoordelen, doch ook medewerken aan het algemene landsbelang. Het meeste hout toch, dat in ons land wordt gebruikt, moet uit het buitenland ingevoerd worden en het zal dus met het oog op onze deviezenpositie van groot belang zijn, wanneer hierdoor mil- lioenen guldens bespaard kunnen wor den. Zoals men weet, wordt rotten van hout veroorzaakt door insecten en hout- zwammen, waarvan vooral de laatsten in ons klimaat wel grote houtvernielers zijn te noemen. Gelukkig staat de wetenschap ook hier niet stil, en vooral de laatste tijd komt een nieuw middel naar voren, dat wel de bijzondere aandacht van alle houtge bruikers zal verdienen. Vroeger kende men alleen maar het conserveren van hout onder druk met creosootolie. Dit conserveringsmiddel heeft het na deel, dat het wegens zijn doordringende lucht en grote smetbaarheid niet voor alle doeleinden geschikt is; het kan bij voorbeeld niet gebruikt worden voor houtwerk dat geschilderd moet worden. Andere conserveringsmiddelen hebben het nadeel, we denken hierbij aan be paalde chloriden, sulfaten en fluoriden, dat zij het metaal aantasten; bij nog an dere die in wateroplossing toegepast Worden, bestaat de kans dat in een Vochtige omgeving het conserverings middel weer uitgeloogd wordt. Dit is niet het geval met het nieuwe middel Conserduc, welk middel wel zeer bijzondere eigenschappen heeft als con serveringsmiddel. Genoemd afweermiddel voldoet aan alle eisen, niet alleen tegen zwammen en rottingsbacteriën, maar ook tegen insec ten als houtworm, boktorren en termie ten. Opmerkelijk is dat na toepassing van dit conserveringsmiddel het hout weer gewoon bewerkt kan worden, dus men kan het weer gewoon schilderen of beitsen; het kleurt het hout niet. We willen dit artikel besluiten, dat hier een middel gevonden is, dat zijn weg zeker zal vinden en dat in de toe komst ons land grote besparing zal kun nen geven. NEDERLANDSE RAADGEVERS NAAR VIJF LANDEN. In opdracht van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties zal ir F. B. Carbasius Weber begin Sep tember naar India reizen om de rege ring aldaar met adviezen over verduur zaming van levensmiddelen terzijde te staan. Ir Weber zal speciaal een studie maken tot het stichten van coöperatieve conservenbedrijven in de staat 'Uttar Pra desh in de Indo-Gangesvlakte, welke staat 60 millioen inwoners telt. De Wielersport Vereniging „Leonora" heeft nauwelijks de tweede wielerronde georganiseerd en tot een zeer goed ein de gebracht of zij kondigt reeds de derde ronde aan. Het is een bewijs van de veerkracht en energie dezer actieve ver eniging, die zo zeer de sympathie van de renners heeft verworven en die door het publiek ook bijzonder gewaardeerd wordt. Op 15 Augustus zullen ongetwijfeld velen naar de wielerprestaties, die in deze derde ronde geleverd worden, ko- men zien. Het zal weer een uitstekende ronde worden! De voorbereiding laat ook dit keer niets te wensen over, bekende ren ners zullen rijden, het is een prachtig parcours enhet laat zich aanzien, dat fraai zomerweer aan deze wielerdag glans en fleur zal geven. Op deze plaats getuig ik gaarne mijn respect voor „Leonora die de wieler sport in Waalwijk deed opbloeien, dank zij de werkzaamheid van een daadkrach tig bestuur. De derde ronde moge een groot suc ces worden en velen aangename uren be zorgen. J. L. P. M. TEIJSSEN Burgemeester van Waalwijk, Het is de laatste jaren traditie ge worden dat 15 Augustus de dag is van „Waalwijks Belang", die door deze Ver eniging tot een feestdag wordt gemaakt van sport en muziek. Zoals uit het ge publiceerde programma blijkt is dit jaa.r voor de wielersport een belangrijke plaats ingeruimd, doordat de 3e Ronde van Waalwijk zal worden bestreden door Amateurs en Nieuwelingen. Hierop de aandacht te vestigen is niet op de eerste plaats het doel van deze korte bijdrage in De Echo van het Zui den. Wel echter om dank te brengen, namens ons bestuur, aan de Koninklijk Erkende Wielerclub „Leonora" die deze wedstrijd heeft georganiseerd en dit sport-evenement onze Vereniging heeft aangeboden bij gelegenheid van het 45- jarig jubileum, dat „Waalwijks Belang" enige maanden; geleden herdacht. Wij zijn „Leonora" voor deze vrien delijke geste zeer erkentelijk en hopen dat een middag van goede wielersport vele belangstellenden trekken zal. Augustus 3952. J. TIMMERMANS Voorzitter „Waalwijks Belang". Zo zal dan voor de 3e maal Waal wijk weer een sportevenement te zien krijgen, dat niet alleen voor de deelne mers, doch ook ivoor 't publiek een aan trekkelijk schouwspel zal zijn. Immers, wij als organisatoren hebben veel moeite gedaan om renners van naam in beide categorieën aan start te krijgen en zijn hierin volkomen geslaagd. Een woord van dank aan allen die 't ons mogelijk maakten deze course te or ganiseren, is: zeker op zijn plaats. Hierdoor hebben zij getoond nog niet te zijn vergeten dat wij een oud-wieler kampioen herbergen, en de wielersport in 't algemeen zal hier zeker wel bij va ren, waarvan een eerlijke en sportieve strijd getuigenis zal afleggen in de 3e Ronde van Waalwijk. Renners en publiek, ik heet U allen hartelijk welkom op onze sportdag, 15 Augustus, P. BROUWER Voorzitter „Leonora". Op de eerste plaats zijn er de le en de 2e Ronde, die ons weer met belangstelling naar deze 3e doen uitzien. Die vorige rondes hebben bewezen dat de mannen van de wielerclub „Leonora" heus wel in staat zijn een Ronde te organiseren, en dat zij ook wel in staat zijn goede renners naar Waalwijk te trekken. Vooral wanneer men de lijst van nieuwelingen en amateurs, die voor deze Ronde hebben ingeschreven, bekijkt, dan kan men niet anders dan deze laatste uitlating bevesti gen. lang", ter ere van wier jubileum dit sportgebeuren wordt georganiseerd. Wanneer we de activiteiten na gaan die Waalwijks Belang in de 45 jaren van haar bestaan aan de dag heeft gelegd, dan ervaren wij dat de sport niet het minst het ob ject van deze activiteit is geweest; wij wijzen op de belangrijke voet balwedstrijden, op tennistournooien, op Schoenritten, op wielerronden, op concourses hippiques enz. enz., en steeds was dit met de bedoeling Waalwijks naam ook op sportge bied een békende klank te geven, ook waar het de sport betreft Waal wijk te maken tot het centrum van de Langstraat. Het is dus juist dit sportgeschenk geheel in. de geest van de jubilaresse te zien. AAN DE START. Wanneer dan morgen, Vrijdag 15 Augustus, om half één het start schot voor de Nieuwelingen gelost zal worden en de jeugdige renners zullen gaan beginnen aan de eerste ■■Ill» III III lil Bi 111"11 ronde van het schitterende Waal wij kse parcours, dan zullen wij ren ners zien die menige beloften voor de toekomst in houden. Bij de Nieuwelingen rijden o.m. mee (we herhalen het nog 'ns): C. Oelen uit Rotterdam, van der Kloot uit Etten, H. v. Beek uit Zun- dert, L. v. d. Pluym uit Dussen, P. de Jong uit Made en Hultermans uit Dongen; daarnaast de Waalwijk- se renners: J. Hoof en C. Floren, terwijl we uit onze naaste omge ving ook nog een aantal renners op de startlijst hebben zien staan: v. Wijgerden en v. Halder uit Loon op Zand, Kivits uit Elshout, P. v. d. Wouw uit Kaatsheuvel, J. Wete- rings, B. Hooimaaijer en J. Heurter uit Raamsdonksveer en J. Genissen uit Waspik. Om 3 uur is de start voor de amateurs die 100 km. zullen rijden in 90 ronden ;ook hier een groot aantal favorieten: Hendriks uit Oss, Kees Paaijmans uit Tilburg, P. Schollen uit Tilburg, J. Coonen (de titelhouder) uit Eindhoven, Kruit- waard uit Velsen, Altink uit Am sterdam, Verhoeven uit Overschie en Koeman uit Krommenie, terwijl het Haarlems drietal Ar ie Voorting, Piet v. Roon en D. Peters ook een geducht woord zullen meespreken. Twee leden van „Leonora" zullen ook aan start verschijnen: de gebrs. van Es, waarvan Antoon in de vo rige Ronde een goed resultaat mocht boeken. Voorts zien we op de lijst: J. Koe nen en J. v. d. Ven ujt Kaatsheu vel, A. Stein uit Geertruidenberg, F. Weterings uit Raamsdonksveer. In totaal zijn er 55 amateurs en 69 nieuwelingen. In de hoop dat we morgen ge tuige moge zijn van een spannende en sportieve strijd, wensen wij de wielerclub „Leonora", die geen moeite heeft gespaard bij de voor bereidingen voor deze Ronde, en die zo ernstig haar best doet om de wielersport in Waalwijk ingang te doen vinden, en de vereniging Waalwijks Belang morgenmiddag alle mogelijke succes toe. ..ill -V."I- .h_tx% A/fe benodigdheden van WAALWIJK OVERIGENS ALLE KAMPEER EN VACANTIE—ARTIKELEN VOORRADIG. SPECIAAL ADRES VOOR: SPORTIEVE VACANTIE-KLEDING. Zal de „Leon'ora"-man A. v. Es de eer van Waalwijk hoog houden? Een betere reclame dan een stel goede renners, renners die al meer malen iets gepresteerd hebben, kan men zich niet indenken. En zo zal deze Ronde toch wel in staat zijn het nodige publiek naar Waalwijk te brengen en dit publiek en het Waalwijkse enkele spannen de uren te bezorgen. En daarom juist is dit een pas send feestgeschenk voor de 45-jari ge Waalwijkse Vreemdelingen-Ver keer-Vereniging „Waalwijks Be- BESTUUR VAN „LEONORA".

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6