PLUIMVEE S'pOAt. MOTORSPORT DUIVENSPORT. Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op „DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. Het kost slechts 18 cent per week. HET MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 BRANDALARM. burgerlijke stand mmm GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer W. Suermondt slaagde dezer dagen voor de acte Tekenen M.O. b. De heer Suermondt, die wij met dit succes proficiat wensen, studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. WEG-AFSLUITING. In verband met de 3e Ronde van Waalwijk die morgenmiddag ver reden wordt, zullen de volgende straten voor het verkeer afgesloten zijn: Mr. v. Coothstraat Kerkstr. Burgem. Moonenlaan Burgem. v. d. Klokkenlaan en de Noorder- Parallelweg tot aan de Stationsstr. Van 10 tot 17 uur zal die dag •tevens het Wandelpark voor het publiek gesloten zijn. HONDENDEMONSTRATIE. Als een attentie bij gelegenheid van 't 45-jarig jubileum van Waal wij ks Belang, organiseerde de Hon densportvereniging, gevestigd in café Galgenwiel, Maandagavond 'n politiehonden-demonstratie op het Vredesplein. De belangstelling was, ondanks het aanvankelijk minder gunstige weer, vrij groot en velen volgden aandachtig het goede wer ken van de honden, die toonden uit stekend gedresseerd te zijn. De aanwezigen hebben, met het bestuur van Waalwijks Belang, de ze avond ongetwijfeld op hoge prijs gesteld. ZWEM- EN POLOWEDSTRIJDEN. Naar wij [vernemen zullen op Zondag 31 Augustus a.s. in het ge meentelijk zwembad „Het Hoefs- ven" alhier, onderlinge zwemwed strijden plaats hebben. Tevens zal die middag een Waalwijks water- polo-team de strijd aanbinden met zeventallen uit Geldermalsen en Breda. Wij hopen op deze wedstrijden nog nader terug te komen. R.W.B. SUPPORTERS VERENIGING. Zondag 17 Augustus a.s. algemene vergadering om 11.30 uur in het clublokaal op het terrein. Bespre king aanstaande competitie, reis kosten enz. AANRIJDING. Gisteren had er op het kruispunt StationsstraatAntoniuss/traat—- v. d. Klokkenlaan een aanrijding plaats die vrij ernstige gevolgen had. Een auto bestuurd door G. D. uit Waalwijk, kwam uit de Sta tionsstraat, terwijl vanuit de rich, ting Station de motorrijder A. v. G. uit Udenhout naderde. De auto bestuurder verleende, zoals hij verplicht was, geen voorrang, met het gevolg dat beide voertuigen tegen elkaar op botsten. De motor, rijder kwam te vallen en brak een enkel. Het vijfjarig dochtertje van de heer Sch., dat op het trottoir te wachten stond tot ze over kon ste ken, zag de motorrijder in haar richting komen en op onverklaar bare wijze, maar de schrik van het meisje zal hierbij wel van invloed zijn geweest, viel het met haar ge zichtje op het draaiende wiel van de motor, zodat het ernstige schaafwonden opliep. Dokter Mannaerts, die spoedig ter plaatse was, verbond het meis je, waarna dit naar huis gebracht kon worden, terwijl de motorrij der, na in het ziekenhuis behan deld te zijn, eveneens naar zijn woonplaats kon worden vervoerd. Beide motorrijtuigen liepen be schadigingen op. Gisteravond werd de brandweer gealarmeerd voor een geconsta teerde brand in het pakhuis van Gerolanda aan de Haven. Toen de brandweer, die aanstonds was uitgerukt, op de plaats van ,,de ramp" arriveerde, bleek het dat er een kistje verf had vlam gevat. Men hoefde geen dienst te doen. WAALWIJK. Geboren: Walthera W. M., dv. M. J. Pullens-Appels; Philomena M. P., dv. J. C. van de Ven-Smolders; Laurentius F. T., zv. T. F. Trim- bach-Kroot; Adrianus, zv. J. A. Trommelen-Kuijs; Gustave A. M. B., zv. J. L. H. Hoek-Stroom; Jo hannes A. M., zv. A. J. M. Hetter- scheid-v. Eerd. Overleden: Pieter v. Oorschot 79 jaar, weduwn. van A. v. Tilborg. Huw.-aangiften: P. C. C. de Jongh 30 j. en E'. A. M. Schilders 27 j., beiden te Waalwijk; P. Mosselveld 26 j. en H. W. M. van den Hoven 26 j., beiden te Waalwijk; J. M. Swinkels 28 j. te 's-Bosch en M. A. v. Wezenbeek 29 j. te Waalwijk. Gehuwd: P. J. M. Schalken 21 j. en W. M. Klerks 23 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: C. M. Bergmans van Eindhoven; W. A. P. Teurlings van Voorhout; H. T. J. M. Minke van Voorhout; J. I. M. Tielen van Ze venbergen; P. J. C. Hobbelen van Made ca.; J. W. v. Wanrooij van Loonopzand; J. A. L. Verstij nen van Huijbergen; P. W. van den Ho ven van Loonopzand; P. M. C. van Oijen en gezin van Heusden; J. W. H. van Harte van Hengelo; P. Hees ters van Tilburg; J. M. Both van Sprang-Capelle; J. A. M. van der Lee van Maasdriel. Vertrokken: J. J. Blom naar Ven- lo; J. B. v. Dongen en gezin naar Nijmegen; A. T. Bekke naar Loon op Zand; A. J. v. Berkom naar Oss; W. M. Doremalen naar Veghel; W. S. van de Wiel en gezin naar Den Bosch; W. Muis naar Leiden. „BIJ VERMAAK EN VERTIER HOORT EEN LEKKER GE KOELD GLAS BIER. Deze spreuk had de heer Frans van Helvoirt in grote letters aan gebracht boven de plaats waar tijdens de kermisdagen in zijn café een bandje zat te spelen, terwijl de muzikanten er van tijd tot tijd de aandacht op vestigden. Het ge heel werd gefotografeerd en op gestuurd naar het Centrale Brou werijkantoor te Amsterdam, waar, heen de heer van Helvoirt ook re gelmatig zijn zelf uitgedachte slagzinnen stuurde. Gisteren mocht hij de gelukwen sen van dit kantoor in ontvangst nemen, want hij was er in geslaagd zowel de week, als de dagprijs in deze actie te bemachtigen de, prij zen bestonden uit een solex en een horloge. Prachtige prijzen natuur lijk, maar ook het winnen alleen is al zeer eervol. NIEUWS VAN BREDA-ORANJESTAD. 17 Augustus DAG DER POLEN. Bij al de festiviteiten, die thans in Breda plaats vinden, is het on getwijfeld een goed idee geweest, een dag te bestemmen om de be vrijders van deze stad te eren. Hiervoor heeft men Zondag 17 Augustus gereserveerd De Dag der Polen. Na een H. Mis in de kerk van de Paters Gapucijnen, zullen door de putaties van Poolse verenigingen uit Nederland en Frankrijk kran sen gelegd worden bij het Poolse monument in het Wilhelminapark. Generaal Stanislas Maozek (com mandant van de Eerste Poolse Pantserdivisie, die Breda bevrijd heeft), zal na een minuut stilte, een toespraak houden in de Poolse en Engelse taal. In de middag- en avonduren zul len op het feestterrein Valkenberg demonstraties gegeven worden door de R.K. Poolse Vereniging „Polonia" uit Breda, de Poolse vereniging „De Vrolijke Emigrant" uit Heerlerheide en de Poolse Ver, eniging „Sokol Polonais" uit Do-ur- ge (Frankrijk)Deze verenigingen zullen o.m. nationale volksdansen in costuum uitvoeren, terwijl zij tevens een programma van typi sche volksliederen ten gehore zul len brengen. Naast deze Poolse dag is er in de Expositiehal Valkenberg en Poolse tentoonstelling ingericht, getiteld „Wij vertellen over ons". Deze ten toonstelling is geopend van 15 t.m. 31 Augustus. Men zal hier een groot aantal documenten kunnen aanschouwen betreffende Poolse wapenfeiten van vlak vóór. tijdens en na de laatste Wereldoorlog. In het bijzonder zal de geschiedenis van de Eerste Poolse Pantserdivi sie belicht worden. Het meeren, deel van de inzendingen is afkom stig uit het Pools Oorlogsmuseum in Londen, hoewel ook diverse voorwerpen door Poolse vereni gingen en particulieren in Neder land en België in bruikleen werden •afgestaan. Een klein gedeelte van de ten toonstellingsruimte is ingenomen -door een Hongaarse expositie. De •in Nederland wonende Hongaren hebben in samenwerking met de Polen de kans aangegrepen over hun land en volk te vertellen. De- iZe tentoonstelling draagt de naam „In Nederland levende Hongaren". •Zij geeft een keur van typisch Hongaarse kunstvoorwerpen, kle derdrachten, handwerk, aardewerk •en boeken te zien. ORANGERIE gen, die als 499.999ste, 500.000ste en 500.001ste het terrein zullen be treden, zal een grote verrassing ten deel vallen. Sluiting der feestelijkheden. Aangezien van vele zijden mis verstand bestaat omtrent de slui tingsdatum der feeslelijkheden, wordt door het bestuur van de Stichting „Breda Oranjestad 1952" •officieel bekend gemaakt, dat op 31 Augustus a.s. deze feestelijkhe den definitief zullen eindigen. van 18 t.m. 21 Augustus Een deel van de Brabantse Mid denstand maakt zich op om van 18 tm. 21 Augustus een braderie te houden, welke ter gelegenheid van de grote standsfeesten omge doopt is tot orangerie. Deze Orangerie zal op Maandag 18 Augustus, 's middags om 2.30 uur geopend worden door de bur gemeester van Breda en wel door een korte plechtigheid aan het ^be gin van de Tolbrugstraat, nabij 't pand „De Trapkes". 's Avonds om 8 uur vindt de of ficiële ontvangst en rondleiding •plaats van Graaf Hendrik III en Mencia Mendoza met hun gevolg, allen gestoken in de originele Mid, deleeuwse kleedij De stoet vertrekt, gezeten in open landauers, om 7.45 uur vanaf het Kasteel van Breda (Koninklij ke Militaire Academie). Via Cin- gelstraat en Haven zal zij zich be geven naar het pand „De Trapkes" aan het begin van de Tolbrugstraat, alwaar de hoge gasten zullen woiu den toegesproken en aan hen ge schenken zullen worden overhan digd. Daarna worden de Graaf en zijn lieftallige vrouw rondgeleid langs de deelnemende stands. Tegen 9 uur zullen de bezoekers zich met hun gevolg van hofdames en edellieden terug naar het Kas teel begeven vanaf de Grote Markt. Wanneer het half millioen Komend weekend wordt de 500.000ste bezoeker aan „Breda Oranjestad" verwacht. De gelukki. INTERN ATION ALE MOTORRACES en de R.K. Kerk van Bokhoven a/d Maas. Zondag 17 Augustus a.s. zullen internationale motorterreinwedstrij - den gehouden worden ten bate van de oude herstelde kerk te Bokho ven. Om 2 uur wordt begonnen op het voetbalterrein te Engelen bij Den Bosch. Meer dan 60 junioren en senioren in de 125 cc en 350/500 cc-klasse uit Nederland en België zullen topprestaties leveren op snel heid. Het prachtige oude kerkje van 1496 is na afloop van de wedstrijd te bezichtigen. WASPIK. Combinatie WaspikRaamsdonk. Vlucht op Neulilles (België) dd. 10 Augustus 1952. Afstand 147 km. Deel name 383 duiven. Jonge duiven gelost om 9 uur, wind Zuid-West; aankomst le duif 10.15.55 u. J. Heeren Raamsdonk 1, 41, 87, 88, 92, 126; Bertus Verschure 2; M. Bax 3; M. Timmers 4, 12; P. v. Amersfoort R 5, 19, 73, 81, 93; Sj. Selders 6, 8, 21, 77, 107; Th. van Dongen 7, 15, 36, 37, 44, 57; Ad van Tilborgh 9, 11, 66, 95, '102; H. v Gils R 10, 18, 31, 106; Poorten, R 13, 33, 58; Ant. Verduijn 14, 46; C. Smits 16, 68, 83; Th Gijsman 17, 22, 61; P. Zijlmans R 20, 76; L. de Bont R 23; Arendsen R 24, 128; P. de Wit 25, 34, 35, 40, 52; Heijnen R 26, 86; D. Lan- germans 27, 63, 79; C. Ligtvoet R 28, 32, 42, 109, 110; A. de Ruyter R 29; J. Timmers 30, 49, 55; J. C. v. d. Hooven 38, 65; C. Fitters 39, 64, 100; Joh. Smits 43; Boelaars R 45, 67, 99, 108; Olislagers R 47, 104, 118; H. Langermans 48, 48a, 80, 91; Fr. Roovers 50; v. d. Mosselaar 51, 111; M. J. de Rooij 53, 54, 112; J. v. Tilborgh 56, 74, 78, 113; KI. Schmitz 59, 94, 115; W. Zijlmans 60, 72, 119, 125; C. Verschure 62; Nico Smits 69, 70, 120; Th. Smits 71, 82; J. Vleuten 75, 85; IJpelaar 84; H. Louwers R 89, 116; C. Vermeulen 90; Grard v. d. Broek 96, 98; P. de Graauw 97, 129; J. de Rooij 101; B. Verduijn 103; A. van Onzenoort R 105; P. van Turnhout 105a; A. Broeders R 114; F. Landers 117; A. Neerings 121, 124; J. Kuyten 122; W. A. Schmitz 123; Fijneman R 127. Oude duiven, gelost om 9 uur, wind Zuid-West; aankomst le duif 10.18.5 u. Fr. Roovers 1, 6; H. v. Gils R 2; J. Kuyten 3; W. Zijlmans 4; C. Fitters 5, 10; Th. Gijsman 7; P. v. Amersfoort R 8; A. Broeders R 9. NEDERLANDS STUDENT DOOR „VOLKSPOLITIE" GEGREPEN? Een 23-jarige man, van wie ge zegd wordt dat hij een Nederlands student is, werd gistermorgen bij Wurmberg-Schanze door drie leden van de Oostduitse „volkspolitie" ge arresteerd. Dit deelde de West- Duitse politie mee. De arrestatie geschiedde 300 me ter binnen de Oostduitse zone. De student zou zich in deze zone heb ben begeven om een foto te laten maken door zijn twee vrienden, die op Westduits gebied bleven. De naam van de student is nog niet bekend gemaakt. Over zijn lot is nog niets bekend. In de zomertijd moet goed en gere geld gevoerd worden, maar geen over voeren, geen opvoeren tot spoediger leg. De ware liefhebber vindt het zo prettig niet als de jonge hennen al gaan leggen voor dat ze behoorlijk zijn uitgegroeid. Op zo n serie van kleine eieren volgt vaak de rui en dan duurt het een aar dig poosje voordat de dames hun plicht hervatten. Door omwisselen van hok en ren, door kleine verplaatsingen dus, kan men dat te vroeg [aan de leg gaan, een weinig inbinden. De zomer brengt dus de rui. Het natuurlijkste verloop is, dat eerst de slagpennen en staartveren uit vallen en wel bij ide hanen beginnende. Later volgen de hals en zadelveren, ook die der donspartij, terwijl zo van liever lede het verenpak een vernieuwing on dergaat. De overjarige hennen zijn door hun leggen tamelijk afgetakeld en zijn nogal gevoelig voor invloeden van bui ten, als ruw winderig weer of regen. Een vast stelregel is, dat alle .ruiend pluimvee warm gehouden en goed ge voed moet worden. Opgesloten kippen geelt men door het zachte aangemaakte ,voer een weinig bloem van zwavel (een eetlepel per keer voor twaalf dieren). Zwavel is een der stoffen, die in de veren voorkomen. De uitgevallen veren verwijderd men uit de ren en hét geheel dient nog nauwgezet ter dan 'vroeger gereinigd te worden, omdat deze tijd van het jaar een gou den tijd is voor alle ongedierte in het bijzonder voor de mijt. Bij de beste ver zorging en de grootste zindelijkheid is het aanwezig zijn van deze plaaggeesten niet uitgesloten omdat er talloze kansen bestaan tot overbrenging van enige exemplaren, die zich in korte tijd reus achtig kunnen vermenigvuldigen. Zelfs muizen kunnen uit naburige hokken, die vol zitten, een reine kippenhouderij be smetten. Het beste kan men constateren met de zitstokken van het pluimvee. Geef vooral geen rhabarberbladen aan vastzittende kippen en zeker niet aan de kuikens. Ze werken hoogst laxerend en daarom zijn ze zeer gevaarlijk voor vast zittende kuikens en ook voor volwassen hoenders. Loslopende dieren laten ze on gemoeid, doch in opgesloten toestand, als ze gebrek aan ander groen hebben, verorberen ze ze wel. Kuikens kunnen er zelfs aan dood gaan als ze die lang achter mekaar krijgen, want door aan houdende diarrhee verzwakt het lichaam zeer. De zomertijd brengt .aan onze kippen, eenden en duiven een merendeels aan gename periode. De tijd van broeden is achter de rug, het hoogtepunt van de leg is voorbij en het broed 1952 begint zich al mooi te ontwikkelen. De dagen des oordeels zijn nu voor vele jonge hanen gekomen, men kan ze toch on mogelijk ;allen aanhouden, dat zou te duur uitkomen. Prachtexemplaren tracht men bij vrienden en anderen te ruilen, maar alle, die eigenschappen vertonen, welke voor de voortgezette fok belem merend zijn, vallen onder het mes. Ha nen met smalle borst, met x-benen, met scheve staart en buitrug, gaan er on voorwaardelijk uit. Een goede maatregel is om de aan te houden jonge hanen, afzonderlijk van de hennen te plaatsen. Dit bevordert betere ontwikkeling van de hanen, maar ook is het beter voor de jonge hennen, die dan nog meer terug gehouden worden van het erg vroeg aan de leg gaan. Wie bij zijn laatbroed-kuikens nog staat voor de vraag of hij met een haan of hen te doen heeft, let maar op de zich ontwikkelende zadelveren, waar de ruglijn in de staart overgaat. Zijn deze veertjes goed afgerond en stomp, dan is het een hen. Lijken ze echter fijn, spits glanzend te wezen, dan kan men vrij zeker daaraan het mannelijk ge slacht herkennen. KIPPENVRIEND. OMVANG VISITEKAARTJES. Het onlangs genomen besluit van de Wereldpostvereniging om de mi nimum-omvang van poststukken vast te stellen op 7 x 10 cm., heeft in den lande nog al wat ongerust heid verwekt, vooral onder de ver zenders van visitekaartjes. In de eerste plaats dient hierbij echter te worden opgemerkt dat deze bepa ling eerst op 1 Juli 1953 van kracht wordt, terwijl daarna nog een over gangsperiode van 2 jaar volgt, waarin tegen de verzending van kleinere stukken geen bezwaar zal worden gemaakt. Deze bepalingen zijn door de We reldpostvereniging uiteraard vast gesteld voor het postverkeer met 't buitenland. Daar het echter voor de Neder landse postdienst van het grootste belang is dat de bepalingen voor het binnenlandse verkeer met die voor het buitenlandse postverkeer overeenstemmen, zal PTT bevorde ren dat de hiervoor genoemde mi nimum-afmetingen mettertijd ook zullen gelden voor de in het bin nenlandse verkeer te verzenden poststukken. Ook hierbij zal een ruime over gangstermijn in acht worden geno men en wel zodanig, dat de bepa ling in geen geval vóór 1 Juli '55 definitief van kracht zal worden. FEUILLETON VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lode wijk 26) Rechercheur Jochem Verkruysen zag opeens een lichtje branden in de duisternis. Z'n hersens gingen werken, en met schrik bemerkte hij dat de tram bij de Vuursteeg was gestopt en, als hij er niet snel af sprong, hem verder mee zou nemen. „Wel kerel, je lijkt wel een film ster!", begroette hem inspecteur Vallentgoed, „zo modieus in de kle ren? 'n Tweede Valentino!" „Eerst kon ik er niet aan wen nen, maar 't gaat gauwer dan ik dacht", verontschuldigde Jochem zich, die geestelijk nog altijd niet in zijn nieuwe kleren was gegroeid. Maar toen hij in een makkelijke stoel zat (dezelfde, waarin hij eens zulke moeilijke ogenblikken had beleefd!) en mevrouw Vallentgoed hem moederlijk van thee en koek voorzag, toen blauwe rook begon te kringelen om het hoofd van de chef en hij zelf in dit millieu z'n siga rettenkoker weer eens voor de dag durfde halen, kwam zijn zelfver trouwen geheel terug. De geur van de thee en gesausde tabak hing in de kamer, toen de inspecteur van wal stak. Zijn vrouw las een böék. Ze zweeg over dienstzaken „als een man", zoals de inspecteur wel eens prees, om dan prompt terug te krijgen, dat dat nu nog geen compliment was. „Je moet de groeten hebben", vertelde Vallentgoed vrolijk, „van 'n ouwe vriend van je. Seg die frijer fan me gedag, die me toen in 't siekehuis heb opgesocht „Arie Koetsier", lachtte Jochem. „Zo, is ie geweest? En vroeg ie nog om z'n Capstan?" „Dat kun je geloven. Eerst m'n Capstan, zei ie, anders vertel ik niks!" „En heeft ie nog iets verteld?" „Ja. Hij herinnert zich nu posi tief, dat vóór de overval een con ducteur hem een teken gaf te mo gen meerijden. Of de man meege reden is, en wat er verder gebeur de, dat kon hij zich niet meer her inneren". „Weet hij nog hoe de man er uit zag?" „Hm.... een heel vaag signale ment. Flinke gestalte, donker uni form. Waardeloos. Nee, daar heb ben we niets aan. Maar die tram theorie, vadertje, kon toch wel eens waar blijken!" „Die is waar!" antwoordde Jo chem met vuur. „Ik wacht maar op het ogenblik dat ik het bewijzen kan. Ik heb Bakker al gevraagd waarom hij niet toeslaat „Hij zal liever een kabeljauw dan een spiering vangen, denk ik", meende Vallentgoed. „Jullie jonge lui bent zo kort van stof. Nee Jo chem, wacht maar tot je ze op he terdaad betrapt.... en wees dan nog voorzichtig, jongen!" Jochem keek nadenkend vóór zich. „Je moet nog meer .groeten heb ben. Meneer De Boer is bij me ge weest". „De Boer?" Jochem keek verbaasd op. „Tja, hoe komt 't dat ik daar niets meer van heb gehoord? Ik had wel verwacht dat hij me even had opgezocht". „Hij wist niet beter of je mocht nog steeds geen bezoek hebben. Daar heeft inspecteur Bakker wel voor gezorgd. Die wil trouwens De Boer hier buiten houden. Dat is po litiewerk, zegt hij, en na dat voor valletje van jou is wel gebleken dat je met zijn hulp ook al niet veel uitricht." „Tussen twee haakjes, wat denkt hij daarvan?" „Gelooft natuurlijk niet aan een ongeluk. Hij heeft positieve ver denking tegen enkele conducteurs, maar tja.... geen bewijzen. Ze hebben jou gewoon van de tram ge gooid, zegt hij, en als je dood ge weest was, hadden ze dat nog lie ver gezien. Ze willen jou buiten 't spel houden. De Boer dringt er op aan, dat ik me intensief met 't ge val ga bemoeien, en ik heb het maar niet verteld dat Bakker d'r achterheen zit". „Waarom niet?" „Omdat Bakker geen hulp van amateurs wil. Hij zou me heel niet vriendelijk aankijken, als ik hem De Boer op zijn dak stuurde". „Hoe vindt u De Boer?" vroeg Jochem. „Een joviale vent", zei de ander met zijn gewone voorzichtigheid. „Dat is ie zeker", stemde Jochem toe. „Als deze maskerade afgelo pen is, gaan we samen nog eens 'n sigaartje roken. Maar ik geloof nooit dat 't alleen die conducteurs zijn. Er zit meer achter. En ik heb een vermoeden wie". Toen vroeg hij naar Brinkmans en de andere collega's, en de inspec teur wist dat zijn vroegere hulp agent dan niet meer over 't verla ten onderwerp aan het praten te krijgen was. Dus gaf hij een fleu rige beschrijving van een geval, waarbij de ijverige statisticus van het Lisser bureau betrokken was en waarover heel de bevolking zich een week lang vrolijk had gemaakt. Van 't een kwam 't ander, en toen Jochem met grote passen naar de halte rende, klonk de fluit van de Leidenaar al om de hoek. Het was de laatste die avond. HOOFDSTUK XIV. HET SPEL BEGINT. „Ziekenhuis alles uitstappen!" klonk het door de tram. Jochem schrok op. Diep in gedachten had hij in de duisternis zitten turen. Hij repte zich tussen de banken door en stond even later op de Rijnsbur- gerweg. De tram zette opnieuw aan, draai de fluitend linksaf, naar de remise. Jochem wandelde rustig in de rich ting van de spoorwegovergang. In het gebouwtje naast de remise brandde nog licht. Jochem wandel de argeloos langs het emplacement, stopte toen om een sigaret aan te steken. De trammannen liepen langs hem heen, zich haastend naar huis. In het verlichte gebouwtje wist hij de ploeg, die deze avond de „surplus"-tram naar Haarlem zou brengen. Het remise-emplacement lag nu geheel verlaten. Jochem blies de lu cifer uit, een brandende sigaret zou hem in deze omstandigheden geen dienst bewijzen. Toen slenterde hij, zich zorgvuldig in de schaduw houdend, naar het gebouwtje. Een snelle blikniemand zag hem. Hij gluurde door het raam, een mo ment slechts. Er zaten vijf man: midden voor de tafel „Vossensnuit" en twee der anderen herkende hij positief als de beide conducteurs die hij in de verlichte motorwagen had zien lopen. De beide anderen zaten met de rug naar hem toe. Jochem trok schielijk zijn hoofd terug, verkende de omgeving. Vlak bij was de deur van het gebouwtje. Voorzichtig probeerde hij de kruk. Die gaf mee. Langzaam draaide hij de deur open en stond een ogenblik later in een soort portaaltje. Alleen een dunne binnendeur was nu nog tussen hem en het groepje mannen. „Zeg Janus, we moeten vroeg zijn, denk je d'r om? Anders komt de maan op". „Ja", .bromde de aangesprokene, wiens stem Jochem herkende het was inderdaad de conducteur, die toen op weg naar Bennebroek zo snauwend geantwoord had. „Nog tien minuten, dan vertrekken we. Kijk onderweg goed uit naar de chef, Henk." „Drie harten". „Bah, wat een snertkaarten Jochem overlegde snel. Hier blij ven was te riskant. In de tram kruipenwas óók te riskant ge bleken. Snel weg, taxi bellen en de tram volgen. Voorzichtig opende hij de deur, speurde rond. Het empla cement scheen nog steeds verlaten. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7