LQON-OP-ZAND WASPIK LANDBOUW Harmonie „St. Jan" uit Berndijk met de eerste prijs bekroond. EEN NEOMIST AAN HET ALTAAR Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. Het kost slechts 18 cent per week 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 NEDERLANDSE PREDIKANT IN OOSTENRIJK VERONGELUKT. Een verdiende beloning voor naarstige studie XXX V V PROCESSIE HEUSDEN—KEVELAER. stad. Zij zullen kleine geschenken aan bieden en eenieder uitnodigen om aan dit feest van uitbundige zotternij mee te doen. DODELIJK VERKEERSONGELUK. Donderdagavond omstreeks IOJ/2 uur is op de weg van Oirschot naar Oostel- beers, ter hoogte van de „\Vitte Ber gen" de 26-jarige zoon van de schoen fabrikant G. Kuypers te Hilvarenbeek, die van z'n verloofde te Oirschot kwam, door 'n motor-ongeluk om het leven ge komen. Een losgebroken paard, dat zich op de weg bevond is de oorzaak van deze verschrikkelijke gebeurtenis. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Een Oostenrijkse berggids heeft in de Alpen bij Innsbrück het stof felijk overschot gevonden van ie mand, van wie aangenomen wordt dat hij de vermiste Nederlandse dominee H. Janzen uit Tubbergen is. Tyroolse berg jagers werden on middellijk naar de plaats van het ongeluk gestuurd om het stoffelijk overschot te bergen. Ds. Janzen, die met zijn zuster op vacantie in Oostendijks Tyrol was, wordt sinds 7 Augustus vermist. Als we de activiteit van het be stuur en de werkende leden van de Harmonie St. Jan uit de Berndijk de laatste jaren meer van nabij hebben gadegeslagen, dan moeten we getuigen dat daar, met een doel voor ogen, intensief gewerkt is met als onfeilbaar resultaat, dat dat doel ook bereikt wordt. Opvoering van het culturele leven van een pa rochie, die voor jaren kleinerend als het „Straatje" betiteld werd, is dat doel geweest en we mogen het nu constateren dat zij, die hun krachten gaven om dit doel te be reiken, succes hebben. Meester Meert en zijn mannen is er daar één van, en met het brengen van zware geldelijke offers, met 't her vormen waar verandering nodig was, doch vooral met het aankwe ken van studielust en ijver, is St. Jan gekomen waar het reeds jaren naar streefde: een 1ste prijs in de 1ste Afdeling. Directeur Kuijten heeft het niet gemakkelijk gehad. Zeker, de nieu we bezetting van het gehele corps was een verbetering die niet hoog genoeg gewaardeerd kan worden, doch daarnaast was hem een veel moeilijker werk als taak opgelegd, nl. het vormen van muzikanten die op hun mooie nieuwe instrumenten wisten te zingen. Met jeugdig en thousiasme is daar de heer Kuijten aan begonnen; met onverstoorbare ijver heeft hij volgehouden; teleur stelling en tegenslag hebben hem niet ontmoedigd; bescheiden en hoogst gereserveerd bleef zijn kun dig oordeel, doch hij heeft zijn werk bekroond gezien op een wijze die getuigt dat hij daar de ware man is op de ware plaats. St. Jan, weet Uw directeur te waarderen en volg zijn devies Steeds Crescendo! We volgden St. Jan twee dagen op zijn muzikale omzwervingen. Zaterdag j.l. toen het corps deelnam aan het Festival van de harmonie St. Bavo te Raamsdonk, waarvan de heer Kuijten eveneens directeur is, en Zondag op het Bondsconcours van de R.K. Federatie te Nuenen bij Eindhoven ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Fan fare „De Vooruitgang". De deelname aan het Festival was feitelijk slechts een flinke slot- repetitie van het zware werk dat het corps in Nuenen wachtte. Voor af werd in de zaal van de heer H. v. Iersel te Waspik nog gerepeteerd. De directeur was uiterst tevreden over het gepresteerde, iets wat niet gemakkelijk tot uiting komt als zijn oordeel gevraagd wordt. Wie zijn oor te luisteren legde te Raamsdonk, moest getuigen dat daar een corps aan het musiceren was dat een lei ding volgde, die alles tot in de kleinste finesses strak in handen had. De directeur echter was weer niet content. Toen Zondag naar Nuenen. Om half één werd in twee grote Van Dijk's bussen afgereisd; vlak bij 't doel, op het landgoed Eckhart bij Woensel, werd nog even afgestemd en men kwam maar juist op tijd aan om door de strenge jury beoor deeld te worden. Het was heus geen eerst-prijs-regen die in Nuenen ne derdaalde. Op de eerste concoursdag vielen er slechts vijf op de 15 deelnemende corpsen. Zondag was het al niet royaler. Een eerste prijs onder de eerste vier corpsen en een eerste prijs bij de volgende drie gezel schappen, doch die ene was St. Jan uit Berndijk, dat met een totaal van 272% punt boven het vereiste mi nimum van 264 punten zijn doel bereikte. De jury bestond uit de heren Koekelkoren, Langeveld en de Klerk. Was het eerste nummer, de ouverture „Achillus" van F. Rogis- ter in de inzet iets wijfelachtig en in zijn geheel iets te stroef, in „Aquarelles" van Delhaye kwam St. Jan weer uitstekend op dreef en bekoorde door zijn concrete stem ming een mooie voordracht van dit dankbare werk. Dat de spanning geheel brak en het enthousiasme oplaaide toen de luidspreker een eerste prijs ver kondigde, begrijpt ieder die wel 'ns een concours meemaakt. Op de schouders van zijn muzikanten werd de directeur het terrein afge dragen. Na een kort oponthoud werd in opgewekte stemming de thuisreis aanvaard, doch onderweg bij de „Postzegel" in Den Bosch na tuurlijk nog even gepauseerd voor een frisse dronk. Het werd in Kaatsheuvel een ze- getocht voor St. Jan. Bij de St. Janskerk stonden de beide muziek gezelschappen Euphonia en Apollo met honderden enthousiaste sup porters klaar om „St. Jan" naar de Berndijk te begeleiden. Het podium van de nieuwe zaal was een bloe menzee en de zaal natuurlijk veel te klein voor de talloos velen die kwamen complimenteren en getui gen wilden zijn van de huldiging die het corps wachtte. De voorzitters van de zusterge- zelschappen spraken woorden van geluk en felicitatie, die vergezeld gingen van mooie bloemstukken. Later op de avond kwam de be schermheer, de Weled. Heer v. En- schot met diens echtgenote uit Goir- le, nog persoonlijk zijn gelukwen sen aanbieden, wat door bestuur en leden op zeer hoge prijs werd ge steld, wat bleek uit de spontane wijze waarop beide bij het binnen treden werden begroet. Het bleef tot het sluitingsuur feest bij „St. Jan", wat natuurlijk voor de leden vanavond nog wordt voortgezet. wmm. De St. Joseph-parochie zag Zondag j.l. zijn tweede neomist aan het altaar. 16 jaren geleden droeg er de Zeereerw. Pater v. Beek van de Missionarissen van de Paters van de H. Familie zijn eerste H. Mis op. De gehele parochie St. Joseph leefde enthousiast mede met deze eerste priester. Zestien jaren gin gen heen en nu was het Joannes, Jac. de Kort, van de Norbertijner-orde, die zijn eerste schreden als priester op het altaar van zijn parochiekerk zette. Was het wonder, dat opnieuw de paro- hie van St. Joseph zich opmaakte om deze neomist hulde te betonen? In een waardige stoet, waarin de kna penkoor-zangertjes van Broeder Simon vooraf gingen en blanke bruidjes volg den, schreed de neomist kerkwaarts, ge volgd door zijn familie en het parochieel feestcomité. Bij het binnentreden zong het parochieel zangkoor het Veni Cre ator, waarna de H. Mis aanving, opge dragen door de Zeereerw. Heer Joannes, Jac. de Kort, O.Praem., geassisteerd door de Zeereerw. Heer Koeken O. Praem. als Diaken, de Zeereerw. Pater F. Pe ters O.M.I. als subdiaken en de Zeer eerw. Heer Pastoor F. de Klijn, als presbyter assist. De Z.eerw. Heer Drs. Lesger O.Praem. hield een gloedvolle feestpredicatie naar aanleiding van de tekst: Vir desiderio- rum: Gij zijt een man van verlangen. Onder leiding van de Eerw. Broeder Simon zong het R.K. Par. Kerkkoor op zeer verdienstelijke wijze de vaste ge zangen der H. Mis, terwijl na, de mis de 4-stemmige priestercantate van E. Frans- stemmige priestercantate van Elb. Frans- sen „Tu es Sacerdos" werd uitgevoerd. Dezelfde stoet, die de neomist kerk waarts begeleidde, bracht hem ook weer huiswaarts, doch nu werd de stoet opge luisterd door pittige marsmuziek van de Kon. Erk. Harmonie Apollo, die alvo rens te vertrekken ook aan de smaak vol versierde woning op de hoek van de Heikant nog een aubade bracht. We schreven, dat de gehele parochie St. Joseph zich opmaakte om de pries ter te huldigen. Eerst ter gelegenheid van de receptie was dit in zijn volle waarheid te constateren. De vastgestelde tijd van 12 uur was onvoldoende om alle parochianen de kans te bieden Pa ter de Kort ook slechts even de hand te drukken. Het feestcomité onder leiding van de Weled. heer Fr. Mallens, open de de lange rij. Namens de wijk felici teerde de voorzitter de nieuwe priester »iet zijn uitverkiezing tot priester Gods en bood hem als feestgeschenk een prachtig priesterrijwiel aan. Hartelijk dankte de Neomist voor het mooie en doelmatige geschenk, doch vooral voor de hulde aan de priester in zijn persoon gebracht. Hij bracht die dank verder terug aan God, die hem geroepen had tot het priesterschap, dat hij bereikt heeft met de steun van zijn ouders en door het gebed van de gehele parochie. Hij vroeg hem niet te verge ten, doch door gebed te blijven steunen, waartegenover hij de belofte deed, elke eerste Zaterdag van de maand in de H. Mis voor de priesterroepingen speciaal uit de parochie te zullen bidden. Verschillende deputatie's en vereni gingen, waarnaast ook vele particulieren en autoriteiten uit de andere parochies maakten hun opwachting. Met een plechtig Lof wederom door het gemengd koor verzorgd, werd de feestelijkheid besloten-. BILJARTSPORT. Wederom zijn tussen de verenigingen N.A.S., 't Centrum en DES de bekende jaarlijkse bekerwedstrijden begonnen. Jammer, dat het oorspronkelijk sterke Centrum uit Loonopzand twee van zijn beste krachten heeft verloren en zo doende wel te zwak zal blijken ernstig om de bovenste plaats te vechten. Tus sen N.A.S. en D.E.S. kon echter de strijd nog wel eens zeer hevig worden. De uitslagen van de eerste ontmoe tingen waren: NAS IDES' I 35: DES II—NAS II 2—6; DES I't Cen trum I 80; 't Centrum II—DES II 08, zodat de juiste stand momenteel is: DES I 2—13; NAS I 1—3; 't Cen trum I 1—0; DES II 2—10; NAS II 1—6 en't Centrum II 10. AGENDA Maandag 8 u. n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Dingdag geen repetitie R.K. Par. Kerk koor St. Jan. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez Euphonia. Woensdag 8 u. n.m. Apollo-Theater: Erop of Eronder; toegang 14 jaar. Donderdag geen Bel Canto-repetitie. KAATSHEUVELSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN. Uitslag van Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 15, 16 en 17 Augustus. Dames-enkel 2e Ronde: Mevr. v. Nieuwstad-Zapp slaat Mej. D. Brekelmans: 62, 60. Mej. B. Schoenmakers slaat Mevr. den Teuling: 60, 60. Halve finale: Mevr. Leenaarts slaat Mej. B. Schoen makers: 6'1, 6—1. Finale: Mevr. Leenaarts slaat Mevr. v. Nieuwstad-Zapp: 64, 62. Dames dubbel Halve finales: Mevr. v. Nieuwstad-Zapp en Mevr. Leenaarts slaan Mevr. v. Nieuwstad- Leenaarts en Mej. M. v. d. Heijden: 6—0, 6—0. Mej. B. Schoenmakers en Mej. F. Lee naarts slaan Mej. A. v. Son en Mej. R. de Jong: 36, 61, 60. Finale: nog niet gespeeld. Heren-enkel. Ie ronde: C. Verschuren slaat T. Schalken 62, 60. 2e ronde: J. v. Nieuwstad slaat A. Frederiks 86, 62. M. van Nieuwstad slaat R. v. d. Oord 61, 60. M. Kemmeren slaat A. de Jong 63, 61. A. Schalken slaat N. de Jong 61, 60. H. Musters slaat C. Verschuren 6—3, 6—2. 3e ronde: J. v. Nieuwstad slaat G. Wagemakers 61, 46, 62. M. v. Nieuwstad slaat G. Chavanu 6-2 60. M. Kemmeren slaat A. Schal ken 63, 6—2. H. v. Nieuwstad slaat H. Musters 61, 61. Halve finales: M. v .Nieuwstad slaat M. Kem meren 06, 6—1, 7—5. H. v. Nieuw stad slaat Jan v. Nieuwstad 57, 8—6, 6—2. Finale: H. van Nieuwstad slaat M. van Nieuwstad 61, 63, 61. Heren-dubbel. 2e ronde: H. Meesters en G. Wa gemakers slaan N. de Jong en C. Robben 64, 62. H. v. Nieuw stad en J. v. Nieuwstad slaan M. Kemmeren en G. Chavanu 63, 6—3. (2e ronde): E. Verschuren en A. de Jong slaan J. Reijnen en C. Ver schuren 62, 36, 64. Halve finales: M. v. Nieuwstad en A. Schalken slaan E. Verschuren en A. de Jong 62, 62. H. en J. v. Nieuwstad slaan H. Meesters en G. Wagema kers 63, 64. Finale: M. v. Nieuwstad en A. Schalken slaan H. en J. v. Nieuwstad 68, 6—2, 6—0, 6—2. Gemengd-dubbel. 2e ronde: F. Leenaarts en H. v. Nieuwstad slaan de heer en mevr. W.. v. Nieuwstad-Leenaarts 61, 63. Mevr. Leenaarts en A. Schal ken slaan mej. M. v. d. Heijden en C. Robben 6—1, 6—0. Halve finales: Mevr. v. Nieuwstad-Zapp en J. v. Nieuwstad slaan mej. F. Leenaarts en H. v. Nieuwstad 62, 61. Mevr. Leenaarts en A. Schalken slaan mej. B. Schoenmakers en M. Kemmeren 63, 62. Finale: Mevr. Leenaarts en A. Schalken slaan mevr. v. Nieuwstad-Zapp en J. v. Nieuwstad 64, 61. Avondeoucert. Voor de concerten der Loonsc Harmonieën bestaat zowel in de gemeente als in de vreemde zeer grote belangstelling. Dit zal bij gunstig weer wederom blijken a.s. Maandagavond 18 Augustus, wan neer de Kon. Erk. Harm. Concor dia een groot avondconcert, zal geven vanuit de muzieknis op het pleintje. Het uit te voeren pro gramma bestaat uit de volgende werken 1. Avec Elan, mars K. Jansen; 2. Carnaval Romain, II. Berlioz; 3. Les Erinnyes, J. Masse net; 4. Le Chasseur Maudit, C. Frank. Pauze. Verder 5. Peter Schmol C. M. v. Weber; 6. Finlan- dia, J. Sibelius; 7. Halewijn, G. Boedijn en 8. Washington, Grafulla. T.B.C. Wedvlucht Na de Hoogmis had in de Con- cordiazaal de uitreiking plaats van de prijzen der TBC wedvlucht. De zaal was geheel gevuld met be langstellenden, toen de voorzitter van „De Luchtbode" het welkomst, woord sprak. Ook de Voorzitter van de plaat selijke TBC vereniging sprak zijn tevredenheid uit over de massale opkomst en vond hierbij een gere. de gelegenheid de postduivenlief- hebbers te danken namens zijn vereniging voor de spontane me dewerking ook dit jaar wederom ondervonden. Ieder jaar mag de •TBC wedvlucht op steeds grotere belangstelling en medewerking van de zijde van het Loonse publiek rekenen, zodat ook dit jaar de netto opbrengst weer aanmerkelijk 'groter is dan het vorige Na een hartelijk dankwoord aan allen die aan het welslagen van deze wed vlucht hebben medegewerkt, wer den de prijzen, ongeveer 200 in ge tal, uitgereikt. De hoofdprijs, be staande uit 100.in waarde bonnen, viel ten deel aan J. Lig- 'tenberg Jz., Hogesteenweg alhier. De bruto opbrengst van de TBC wedvlucht bedroeg 1284.35 Een gift kwam in van 20. 1304.35 De onkosten bedroegen 256.23 Netto opbrengst 948.12 De heer J. Ligtenberg, Hogesteen weg, die de hoofdprijs won, stelde 10.ter beschikking der TBC- kas. Huidebetoging naar het Mariakapelletje. Traditiegetrouw bracht onze parochie op de feestdag van Maria Hemelvaart z'n hulde aan O. L. Vr. in haar kapelletje aan de Tilburgse weg De Koninkl. Harmonie So- phia's-Vereniging opende de stoet, gevolgd door de schoolkinderen, •waarachter vele honderden paro chianen. De Kon. Erk. Harm. Con cordia sloot de stoet. Jammer dat juist toen de stoet ter bestemder plaatse arriveerde, een flinke on weersbui, vergezeld van geweldige regenval de menigte dwong be schutting te zoeken in de nabije bossen en dichtstbij gelegen hui zen. Ook kon de aangekondigde toespraak door een Pater Capucijn niet doorgaan. mmim GESLAAGD. Woensdag 13 Aug. j.l. slaagde Mej. T. v. d. Meijs, onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te v.m. Eesoyen, voor het te Breda gehou den examen Hoofdacte A en B. Ook uit onze gemeente namen meerdere personen deel aan de gro te processie HeusdenKevelaer, die het afgelopen week-end naar 't Duitse genadeoord pelgrimeerde. De Waalwijks pelgrims, onder lei ding van de broedermeesters de heren Hamers, v. d. Mee en Snij ders, vertrokken Zaterdagmorgen naar Duitsland. Zondagavond arriveerde men weer in Waalwijk, na met veel de votie deelgenomen te hebben aan de grootse Maria-plechtigheid, die ieder jaar weer met meer luister te Kevelaer gevierd worden. UURDIEN ST! Bij de nieuwe winterdienstrege- ling der Ned. Spoorwegen krijgen Helmond en Deurne practisch een uurdienst op Eindhoven. Daarbij zal in hoofdzaak gebruik worden gemaakt van dieseltreinstellen. Al dus verneemt de Helmondse Crt. En op de lijn 's-BoschLage Zwaluwe kunnen we nog niet een paar dieseldiensten per dag' krijgen. GOED AFGELOPEN. Onze zeilers hebben 1.1. Vrijdag heel wat te kampen gehad tegen 't noodweer dat Vrijdagmiddag op stak en tegen de meters hoge gol ven. Een zeilboot werd door de blik sem getroffen, die op een ijzer ket ste en weer in het water verdween, na wat houtwerk e.d. te hebben be schadigd. ERNSTIG ONGEVAL. Vrijdagavond omstreeks acht uur had er bij de overweg aan Besoyen een ongeval plaats dat vrij ernstige gevolgen had. De jeugdige M. v. R. uit Sprang-Capelle wilde van de Floris V-laan de provinciale weg oprijden, toen er uit de richting Sprang een vrachtwagen, bestuurd door M. uit Vlijmen, juist de over weg passeerde. Daarom blijkbaar wilde v. R. die zijn broertje achter op had zitten, links van de weg blijven. Hij week echter te veel naar links, zodat hij in het losse zand terecht kwam en zijn even wicht verloor. Hij viel noodlottiger- wijze naar rechts, juist nog tegen de laadbak van de vrachtwagen. Hij werd ernstig aan het gezicht gewond en liep een schedelbasis- fractuur op. Nadat Dr. Winkelman de eerste hulp had verleend, liet deze hem naar het ziekenhuis te Waalwijk vervoesen. Het broertje dat achterop zat kwam met de schrik vrij; de fiets werd ernstig beschadigd. - GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: zilveren kinderarm band; bankbiljet van 2.50; oorbel; rood meisjesvest; Lipssleutel; witte parkiet; rode step; witte keeshond; bruin lederen actetas; regenbroek; lichte regenjas; ring met sleutels. Verloren: wieldop van auto; pak je bijenwas; bruin lederen actetas; zwarte jekker; portemonnaie m. in houd; windjack; damestas met in houd; loonzakje met inhoud; dames rijwiel; zwembroek met handdoek. Door de bliksem getroffen. Tijdens het onweer op Vrijdag avond j.l. zijn in deze gemeente 3 koeien van de landbouwer V. door de bliksem getroffen. Woningbouw. Er is goedkeuring verkregen op de aanbesteding van 10 woningen, waarvan 6 in de Arnold Verschu- renstraat en 4 in de Wilhelmina- straat zullen worden gebouwd. Kermisactie. De Winkeliersvereniging van Waspik heeft een actie op touw gezet voor de a.s. kermis. In de periode van Maandag 18 Augustus t.m. Zaterdag 30 Augus tus a.s zal bij contante aankoop ter waarde van 3.bij een der leden van genoemde vereniging een rittenkaart voor Lunapark, zweef molen, fietsmolen of paardjesmo- De tijd gaat snel Nu van vele percelen bouwland de stoppel weer bloot ligt en de tijd weer aangebroken is aan de bemesting te denken, willen wij even in het kort nagaan wat mo menteel de nodige aandacht ver dient. In de eerste plaats is thans een zeer gunstige periode aangebroken voor de uitstrooi van goed ver teerde stalmest. Evenwel een stal. ft

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3