Wijde Wereld Een succesvolle 3e Ronde van Waalwijk Waaiwijkse en Langstraatse Courant I Hei eerste begin UIT DE Binnenland. Van Waalwijk naar Villach Worden de besluiten van Lissabon herzien Reisnotities uit Villach Ondanks regen en onweer J. VERHOEVEN wint de strijd der amateurs P. VAN DEN DUNGEN was de sterkste nieuweling MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHQ UI HEI ZUIDEN 4,. 75e JAARGANG No. 67. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187« SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES «ECHO" 1 Wat in de jaren voor de oorlog een utopie, en vlak na de oorlog een vrome, maar nog totaal onvervulbare wens leek, is thans werkelijkheid geworden. Zondag 10 Augustus is het eerste be gin gemaakt van het federatieve Europa, toen in Luxemburg Het Hoge Gezags orgaan van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap officieel werd geïnstalleerd. Op die dag werd het idee dat de Fran se Minister Robert Schuman in 1950 in zijn befaamde rede ontwikkelde, gecon cretiseerd, en was het Schumanplan niet langer een plan meer. En zo is het eerste Europese supra nationale orgaan een feit geworden; zes landen, namelijk de Benelux-landen, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, hebben afstand gedaan van de kolen- en de staalindustrie, hebben deze industrie- en als het ware overgedragen aan Euro pa, dat vertegenwoordigd wordt door het Hoge Gezagsorgaan, dat volkomen onafhankelijk zal zijn, dat zich zal ont houden van elke handeling, die onver enigbaar is met de sup.ra-nationale aard van zijn ambt, dat acte zal nemen van de verbintenis, aangegaan door de statenleden, dat zij dit boven-nationale karakter zullen eerbiedigen en niet zul len trachten te bëïnfluenceren, gelijk de voorzitter van het Gezagsorgaan, de Fransman Jean Monnet verklaarde. En wanneer men de bevoegdheden be kijkt die dit orgaan bezit, dan wordt het eerst volkomen duidelijk, waarom wij boven spraken van een utopie, als hoe danig een dergelijke instelling in het vooroorlogse Europa werd beschouwd. Het Hoge Gezagsorgaan kan namelijk besluiten nemen, welke onmiddellijk uit voerbaar zijn op het grondgebied der 6 partners; het staat in direct contact met de bedrijven, en put zijn geldmiddelen niet uit bijdragen van de iaangesloten lan den, maar uit directe heffingen op de productie van de ondernemers. Het is slechts verantwoordelijkheid verschuldigd tegenover een vergadering, die de feerste Europese vergadering zal zijn bekleed met souvereine macht. Ben ander opzienbarend gevolg van de verwezenlijking van het Schuman-plan is het feit, dat deze West-Europese Kolen- en Staalgemeenschap, de tweede plaats inneemt op de wereldlijst van kolen- en staalproducerende landen, na de Sovjet unie, maar nog voor Amerika. Men moet dus de 6 betrokken landen, waar het de ze industrieën betreft, voortaan zien als één land, dat de eigen markt voor kolen en staal vestigt en in stand houdt, de grenzen van de betrokken landen zijn dus wat dit betreft geheel weggevallen. Wanneer men dit bovenstaande zich eens allemaal goed realiseert, dan ont komt men toch niet aan de indruk van grote belangrijkheid, aan de indruk, dat hier geschiedenis is gemaakt, dat er een gebeurtenis heeft plaats gehad, die mo gelijk wel de belangrijkste zal blijken te zijn in het kader der Europese politieke hervorming, omdat het de eerste faze was van deze hervorming. In het verleden is het wel eens meer voorgekomen dat er grenzen wegvielen en dat douanebepalingen ongedaan wer den gemaakt of voor enkele landen ge ëgaliseerd, maar thans gaat men veel verder; thans hebben de zes landen vrij willig afstand gedaan van hun goed recht, hebben zij dit recht overgedragen aan een boven nationaal orgaan, aan een Europees orgaan, dat geen gezagsappa- raat boven zich heeft, en daarom vorige week Zondag zichzelf installeerde; men kan immers slechts geïnstalleerd worden, door iets of iemand, die de bevoegdheid hiertoe heeft en van wie men de be voegdheden, die na de installatie van kracht worden, heeft ontvangen. Nu zal dit orgaan zijn werkzaamhe den gaan verrichten en ongetwijfeld zul len er moeilijkheden komen; immers het is iets geheel nieuws, het betekent een omwenteling in de geschiedenis van Eu ropa, van de gehele wereld, en het is zo volkomen begrijpelijk dat er moeilijk heden zullen rijzen, dat men voor pro blemen zal komen te staan, die nog nooit in de geschiedenis zijn voorgekomen. Maar als de betrokken Europeanen deze instelling hun vertrouwen geven, als zij in het oog houden wat het uit eindelijke doel van dit streven is, bis het Hoge Gezargsorgaan zich bewust blijft, van zijn grote taak en zijn grotere ver antwoordelijkheid, dan kan het niet lan ders, of deze eerste werkelijke concrete stap op de ontegenzeggelijk lange weg naar de Europese eenwording, zal veel goed voorspellen en veel goeds doen verwachten van de Volgende stappen en zal de zekerheid geven dat het doel ten slotte wordt bereikt. Men kan tegenwerpen dat het zo po ver, zo weinig lijkt, «lit eerste begin, het betreft hier immers nog slechts twee in dustrieën en nog slechts 6 landen; in derdaad het zal een taak zijn van het Gezagsorgaan in de breedte de gemeen schap uit te gaan breiden en we den ken natuurlijk op de eerste plaats aan Engeland, dat zich tot nog toe niet met de gemeenschappelijke kolen- en staal- markt heeft ingelaten, zoals het zich ook ver heeft gehouden van de Europese de fensiegemeenschap, maar we veronder stellen dat de tijd wel Zal leren; we den ken aan Zweden, ook belangrijk om zijn staalindustrie, en daarnaast zal de idee van de kolen- en staalgemeenschap over moeten slaan naar andere gemeenschaps mogelijkheden, op defensiegebied, op het gebied van de landbouw, op het gebied van geldverkeer enz., totdat de Europe se grondwet ontworpen kan worden. Deze weg is lang, maar de lengte van deze weg, moet ons de juiste verhou dingen niet uit het oog1 doen verliezen, moet ons de gezette stap niet klein doen zien; want 'hij is niet klein, hij is belang rijk omdat 't de eerste stap is geweest, omdat het 't moeilijke begin is geweest, omdat deze stap het begin uitmaakt van het einde der tot nu toe in de Europese landen gevolgde politieke en economi sche gedragslijn. Noorwegen heeft voorgesteld in September een vergadering van de N.A.T.O.-raad te houden om de in Lissabon gesloten overeenkomsten tussen de E.D.G.-landen te herzien. De Noorse regering ziet geen kans de diensttijden 18 maanden voor luchtmacht en marine, een jaar voor het leger in de naaste toe komst te verlengen. Frankrijk heeft per regeringscommuniqué laten we ten, dat het voornemens is zijn N.A.T.O.-verplichtingen voor dit jaar na te komen. De Fransen lie ten weten, dat zij zich voor 1953 niet kunnen binden omdat in dit jaar de beperking van Fr ankrijks herbewapeningsprogramma voel baar zal worden. In de Ver. Staten groeit de ontstemming. De „Was hington Post" zegt in een hoofdar tikel: Het besluit der Belgische re gering duidt op een algemene ver slapping en op de onmacht der Eu ropese staten om hun verplichtin gen na te komen. Deze factoren zouden tot een totale mislukking kunnen leiden. Het opbrengen van voldoende manschappen is een der weinige taken, die Amerika niet van de Europese staten kan over nemen. De ineenschrompeling van de mankracht der E.D.G. zal in de Verenigde Staten een ongunstige weerslag hebben. De Sovjet-Unie heeft haar eerste commentaar la ten horen. De verkorting van de diensttijd in België, zo schrijft de „Prawda", is een gevolg van de druk der openbare mening. De an dere landen hebben het gebeurde in België gadegeslagen en ter har te genomen. Zij weigerden in Parijs eensgezind de diensttijd te verlen gen omdat zij gewelddadige protes ten vrezen. DUITSLAND. GEARRESTEERDE NEDER LANDSE STUDENT VRIJ. De Nederl. student G. Schmidt, die Woensdagmorgen bij Wurm- berg-Schanze door de Oostduitse Volkspolitie werd gearresteerd, is nog dezelfde avond vrijgelaten en naar West-Duitsland teruggezon den. HONGARIJE. RAKOSI PREMIER. Mathias Rakosi, secretaris-gene raal der communistische partij en onbetwist leider van zijn land, is minister-president van Hongarije geworden. Het Hongaarse parle ment, in buitengewone zitting bij een, juichte acht minuten ononder broken nadat het de benoeming van de nieuwe premier had bevestigd. De in Moskou opgeleide Rakosi neemt de leiding der regering over van de niet-communist Istgan Dobi, lid van de partij der kleine boeren. In het Hongaarse kabinet blijven nu nog drie niet-communistische ministers over. Zij beheren binnen landse handel, onderwijs en land bouw. AMERIKA. GEEN ATOOMVERBOD ZONDER CONTROLE. De Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties, Benjamin Cohen, heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten bereid zijn alle doeltreffen de voorstellen ter verbieding van bijzondere wapens te ondersteunen. Hiermee wordt bedoeld de atoom bom en de chemische en bacterio logische wapens. De Verenigde Sta ten gaan echter niet accoord met een dergelijke overeenkomst voor dat een inspectie-apparaat is ge vormd, dat nauwkeurig zal nagaan over welke wapens de verschillen de landen beschikken en in hoe verre die landen zich aan de vast gestelde bepalingen houden. Cohen waarschuwde Malik dat de Verenigde Staten zich nooit zullen neerleggen bij een papieren belof te, waarbij het gebruik van wapens zoals de atoombom, bacteriën en chemicaliën wordt verboden. EGYPTE ONRUSTSTOKERS WORDEN BERECHT. De openbare aanklager van het spe ciale militaire tribunaal, dat 500 bij de onlusten van Woensdag gearresteerde arbeiders berecht, heeft de doodstraf ge- eist tegen Moestafa_ Khamis, een jonge wever. Hij wordt er van beschuldigd de voornaamste aanstichter te zijn geweest van het oproer in de Misr-fabrieken te Kafr el Dawar, waarbij kostbare ma chines rwerden Vernield en voorraden in brand gestoken. Als generaal Naguib het vonnis bevestigt, zal Khamis binnen drie dagen op de plaats van de misdaad en voor de ogen van zijn makkers worden terechtgesteld. TOENADERING. Groot-Brittannië zal waarschijnlijk spoedig het verbod op militaire leveran ties 'aan Egypte opheffen, in een poging de defensie-overeenkomst voor het Na bije Oosten te bespoedigen. Een zegs man van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken deelde mee, dat de re gering beraadslaagd over net vrijgeven van militaire uitrustingen géén wa pens aan Cairo. In November van het vorige jaar werden alle leveringen op geschort nadat Nahas Pasja het defensie verdrag van 1936 had opgezegd. INDONESIË t GEVECHTEN OP JAVA. In Djakarta is bekend gemaakt dat 58 opstandelingen en 17 Indonesische mili tairen zijn gedood bij een tweedaags ge vecht, dat van 8 tot 10 Augustus bij Kuningan in West-Java is gevoerd. De opstandelingen werden teruggedreven. Achtduizend dessa-bewoners werden gedurende de gevechten geëvacueerd. Naar Aneta meldt, behoorden de op standelingen tot de restanten van het bataljon 462, die, na uit Midden-Java te zijn opgejaagd, naar West-Java trach ten te ontkomen. Op weg naar Tjobingbing stuitten de bendeleden op een militaire eenheid ter sterkte van een peleton. Gezien hun min derheid (de bende telde ongeveer 600 leden), voerden de militairen eerst een guerillatactiek, in afwachting van ver sterkingen. Toen deze aangekomen wa ren, trokken de opstandelingen zich na hevige gevechten in de bossen terug. FRANKRIJK IN GROT GESTORT EN OVERLEDEN. Marcel Loubens, die deel uitmaakte van de expeditie-Cosijns is kort voordat men zou pogen, hem naar boven te bren gen, overleden. Zoals men weet, was een expeditie bezig in Zuid-West-Frankrijk nabij de grens, de loop van een onder grondse rivier te bestuderen. Zij bevon den zich op de bodem van een grot in de Pyreneën, die ruim 300 meter onder het aardoppervlak is gelegen. Woens dag is Loubens door het breken van een kabel veertig meter neergestort en ge wond. MR. DEN DAAS AANVAARDT ONTSLAG. Mr. J. den Daas heeft zich thans neer gelegd bij zijn ontslag als onder-direc teur vdn de AVRO. Mr. den Daas was ontslagen met een jaar salaris, omdat hij volgens het AVRO-bestuur niet voldaan had in zijn functie van programmaleider. Hij weigerde dit ontslag echter te accep teren, waarna een commissie werd inge steld, die tot ontslag 'adviseerde. Na overleg is men tot een accoord gekomen. NOORD BRABANTS STUDIEFONDS. Om in een leemte op sociaal-cul tureel terrein in de provincie Noord-Brabant te voorzien, n.l. de bevordering van het onderwijs aan begaafde jonge mensen, is op insti gatie van de Commissaris van de genoemde provincie, prof. dr. J. E. de Quay, door de zes R.K. stands organisaties in het begin van dit jaar het „Noord-Brabantse studie fonds" opgericht. Uit dit fonds zullen de middelen worden geput om studenten volle dig van dienst te zijn en hen in de gelegenheid te stellen hoger onder wijs, middelbaar (technisch) onder wijs en academisch onderwijs te volgen. Gegadigden kunnen ook zo dit door de toewijzingscommissie redelijk wordt geacht aan een buitenlandse universiteit studeren. De oprichting geschiedde met vol ledige medewerking van het pro vinciaal bestuur, dat een bijdrage uit de provinciale kas verleende van 15.000. Er werden tot op heden op het secretariaat te Tilburg vijftig aan vragen om bemiddeling ontvangen. De eerste jaren zal op beperkte wij ze bemiddeling kunnen worden verleend. De gegadigden, die niet voor een beurs in aanmerking kun nen komen, worden niet zonder meer afgewezen, doch zij ontvan gen een positief advies, waarmee zij ongetwijfeld hun voordeel kun nen doen. Het „Noord-Brabant studiefonds" heeft dezer dagen een beroep ge daan op de Brabantse gemeenten ter verkrijging van bijdragen. ONTSTELLENDE CIJFERS. Ruim 1000 doden en 20.000 zwaar gewonden per jaar. Méér dan 40.000 werknemers worden in één jaar tijdens hun arbeid door een on geval getroffen. Talrijk zijn de niet gerubriceerde huiselijke ongeluk ken, of die welke plaats hebben op school öf tengevolge van sport en spel. In ons waterrijke land ver drinken jaarlijks meer dan 400 mensen. Ontstellende cijfers die tot ern stig nadenken moeten stemmen. Niet alleen wat betreft het opspo ren en vóór alles tegengaan van de oorzaken, maar ook voor het opvan gen van de gevolgen. Eén van de voornaamste oorzaken is onmiddel lijk aanwijsbaar, n.l. de bevolkings dichtheid waarin ons land verkeert, afgezien bijv. van de in ons land (ook bij droog weer) aanwezige slipwegen. Ondanks de tot nu toe loffelijke maatregelen en beveili gingen, begeven de ongevallen-cij- fers zich nog steeds in stijgende lijn. Wanneer we ernstig nadenken over de gevolgen, dan is het boven alle twijfel verheven dat in vele gevallen deskundige, verantwoorde hulp ontbreekt en dat de dood of blijvende invaliditeit, wanneer die hulp aanwezig zou zijn geweest, was voorkomen. Wanneer de dodelijk getroffene katholiek blijkt te zijn, wint de dood het in snelheid in veel ge vallen van de ijlings ontboden priester, waarbij we dan aan willen nemen, dat omstanders de ernst van het ontijdige ogenblik voor het slachoffer opmerken en aangete kend dient te worden dat de slacht offers zélf in bijna alle gevallen hun dodelijke toestand niet óf te laat beseffen. De snel groeiende Katholieke Na tionale Bond voor E.H.B.O., die zijn werk reeds wist te vestigen op 400 plaatsen van ons land en 20.000 le den heeft opgeleid om, in afwach ting van de medicus (bij dodelijke ongevallen van de priester), des kundige en verantwoorde eerste hulp te verlenen, heeft recht op on ze steun, een steun die dit jaar ook wordt aanbevolen door het Episco paat. Op 24 Augustus a.s. (Xlle Zon dag na Pinksteren) is 't „E.H.B.O.- Zondag" en op die dag zal het E.H. B.O.-werk op een ongekende en at tractieve wijze Uw aandacht vra gen. Steunt dit werk vooral óók moreel, want het is het ten volle waard en bovendien is 't een voor naam volksbelang. KETTINGVERKOOP WORDT VERVOLGD. De Justitie in Den Haag heeft de strijd aangebonden met de organi satoren van het zogenaamde ket tingverkoop-systeem, ook wel „sneeuwbal" genoemd. Tegen een aanlegger van dit verkoop-systeem heeft de Haagse politie proces-ver baal opgemaakt wegens strijd met de bepalingen van de Loterijwet. Villach-Velden, il 2 Augustus. [We zitten op het ogenblik in Velden, een 1/ km van Villach, vlak bij de Wörther- see in een Volkschule. We hébben juist onze slaap uit en haasten ons een belof te gestand te doen. Eerst moeten we ons zelf corrigeren, want in ons vorige stuk je hebben we u van de kruising van de Italiaans-Oostenrijks-Joegoslavische grens in Noordwestelijke richting naar Villach gestuurd, maar dat moest Noordoosten zijn. Overigens klopte er nog meer niet van wat we de vorige keer hebben ge schreven. Wel zijn we de eerste dag tot Miinchen gekomen, door een busreis van 's morgens 7 tot 's nachts half 2. Tegen drieën lagen we bij de nonnen op één oor. Zondag vertrokken we om 110 uur, maar Innsbrück hebben we rechts laten liggen; de route liep over Kufstein en Kitzbükel naar Zeil am See en verder over Heiligerblut naar Villach. Tijd van aankomst: 2 uur in de morgen. Tijd van slapen niet nader te bepalen, maar het was hoog dag. Hetgeen buiten onze schuld zo was. Intussen hadden we zo een 40 uur in de bus doorgebracht. Dat gaat niet in de kouwe kleren zit ten. Als je na die 40 uur je ogen dicht durfde te doen, schemerden bergen en dalen voor je ogen, want eigenlijk tracte- ren ze je in zori korte tijd op wel erg veel indrukken. Dat gaat niet over de anderhalf uur die je aan de Nederlands- Duitse grens doorbrengt, waarvan de meeste tijd bij de Duitsers. Per slot van rekening ook niet over de ruinaire toe stand waarin je grote gedeelten van de Duitse steden aantreft. Daar is het meest tragische vanaf en het herinnert er al leen aan dat het nog tientallen jaren zal duren eer al het puin opgeruimd is. Of de lege plekken dan weer volgebouwd zullen zijn is een andere vraag. Nu is er van gemaakt, wat er van te maken viel. Wat overigens niet wil zeggen dat er niet ontzaglijk veel bijgebouwd is. Kna pen van nieuwe gebouwen rijzen er op, bijna allemaal van beton, evenals de nieuwe flats en ze zien er heus niet min der aantrekkelijk uit dan de Nederlandse. Zelfs de grote autobanen zijn niet het meest indrukwekkend, ofschoon je hon derden kilometers over een vierdubbele betonweg rijdend toch wel onder de in druk raakt van het kolossale werk dat hier tot stand is gekomen. De bruggen vormen practisch de enige aanleiding om vaart te minderen. Die hebben namelijk „maar" één dubbele baan, doordat ze onder de oorlog de lucht in zijn gevlo gen. Het kon er blijkbaar niet af ze al in hun oorspronkelijke staat te herstellen. Tenslotte is het echter de natuur die veruit de kroon spant. Tot Keulen gaat het nogal, het is gewoon mooi. Na Keu len begint de grote autobaan in de rich ting Frankfurt en daar is het dat ge op grote en grootse schaal te genieten krijgt, wat Nederland u hoogstens in Twente of Zuid-Limburg biedt'en dan in het klein. Dikwijls lijkt de autobaan een reusachtige hangbrug tussen twee bergen boven een zee van groen. U kent waarschijnlijk de gegevens: groen in alle schakeringen, grote korenvelden, fraaie bossen en hier en daar een dorpje in een dal of een kasteel op een hoogte. Veel moeilijker is het anderen er een indruk van te geven. Men moet het zelf gezien 1 hebben. Na Miinchen begin 't evenwel pas goed en Oostenrijk biedt de toerist het meest imposante en schilderachtige entrée dat zich maar denken laat. Beieren laat zich van zijn beste zijde zien in een bergdorp je waar het juist feest is en iedereen in de klederdracht van de streek loopt. De dorpsharmonie was zich aan het opstel len, maar de aubade moesten we missen, want we moesten verder. Aan de Duits- Oostenrijkse grens is het bier ook best, kunnen we u verzekeren, vooral als dat het eerste is dat je na anderhalve dag bussen te pakken kunt krijgen. Eerst Oostenrijk en dan Duitsland zou waarschijnlijk een antiklimax vormen, maar van Nederland uit is het een prachtige klimax. Al wat de natuur aan schoonheid te bieden heeft, ligt daar voor u in een hoeveelheid en een graad dat je Nederland als het misdeelde kind gaat beschouwen. Je zou aan vier kanten ogen moeten hebben om alles te kunnen genieten, maar de rijkdom is <x>k met twee ogen al moeilijk genoeg te bevat ten. Terwijl rechts in een diep dal de kruinen van de bomen je aan krulmoes doen denken eigenlijk een armzalige vergelijking rijst links een bergrug in alle schakeringen van groen, blauw en bruin. Nu en dan steekt er een zijn kop in de wolken. Elders zie je op een on neembare hoogte een oud slot. En dan was het niet eens helemaal zonnig: af en toe kwam de zon achter de wolken uit en in de namiddag en avond kregen we zelfs regen. We hebben tussen Kufstein en Villach twee passen genomen, de eerste kort voor Zeil, de andere kort er na. Dat „kort bij" is trouwens erg betrekkelijk. We kregen in ieder geval alles wat er op zo'n pas maar te beleven is. Op de eer ste de prachtigste vergezichten op een uitgestrekt dal, waar je urenlang in alle richtingen langs rijdt. Door de tweede de Grossglockner te nemen, bleken onze voortreffelijke chauffeurs zelfs een huza- renstreekje te hebben uitgehaald.. Uren lang zijn we „in de wolken" geweest deze keer vooral letterlijk, een ondoor dringbare muur van mist, aan de ene kant, rotsen om „U" tegen te zeggen, aan de andere kant, voorzover je het kon zien, afgronden om maar niet over te praten. We zijn er safe doorgebracht, ondanks dat er af en toe een zicht was van nauwelijks een paar meter. Enfin, toen dat eenmaal achter de rug was, ging het met een vaart op Villach aan. Over Villach zelf vertellen we een volgende keer. |We kunnen al vast wel meedelen dat het knoflook ook de schrik van de Nederlanders is en dat Italianen die geen woord buitenlands spreken wel Fanny Blankers-Koen kennen (die 'haar naam van „vliegende moeder" niet ver speeld blijkt te hebben) en Willekens én Roosenburg en voorts Wagtmans, Nol ten, Dekkers met voorop natuurlijk Schulte. We wensen u tot slot hetzelfde weer toe als wij op het ogenblik hier hebben. Ondanks stortbuien en knetterende donderslagen die de jury tent tot een douche-cel makten en haar op haar grondvesten deden wankelen, mogen wij de derde Ronde van Waalwijk, die Vrijdag j.l. werd verreden, een succes noemen. Al was het aantal bezoe kers mogelijk iets geringer dan bij de 2e Ronde, dit deed niets af aan het feit, dat er vooral in de gelederen der amateurs geducht is gestreden om de ere-palm, en dat de bekendste Nederlandse amateurs in deze strijd gewikkeld waren, zodat het publiek heeft kunnen genieten niet alleen van een spannende, maar ongetwij feld ook hoogstaande en snelle race. DE WAALWIJKER J. v. HOOF WERD VIERDE., Zeventig Nieuwelingen versche nen er om half één aan de start om te beginnen aan de 40 ronden die zij te rijden hadden. En wanneer we dan de tijd vermelden waarin deze 45 kilometers gereden zijn, n.l. 1 uur, 5 minuten en 30 seconden dan bewijst dit toch wel dat we hier met een uiterst snelle course te ma ken hebben gehad. Dan is het ook begrijpelijk dat de zwakke broeders al spoedig verstek moesten laten gaan en dat alleen de besten kans maakten op de prijzen. De sterksten bleven over en dat bleken na pl.m. 20 ronden, dus op de helft van de course, te zijn Pietje de Jong uit Made, Hultermans uit Dongen, Pietje van den Dungen uit Tilburg en de Waaiwijkse nieuwe ling Jan van Hoof; deze 4 renners hadden toen. 'ongevteer 1 rrijnuut voorsprong op het peloton, waarin nog genoeg pogingen aangewend werden om los te komen, maar dit mocht niet meer baten en het was duidelijk, dat een sprint van de eerste vier over de eerste plaats zou beslissen. Iedereen die P. de Jong uit Made, met recht, de grote favoriet noem de, kwam ietwat bedrogen uit deze keer, want Piet slaagde er niet in de veertiende overwinning te be halen. In de eindsprint werd hij door Piet van den Dungen met en kele lengtes overtuigend geklopt; Piet de Jong werd dus tweede en Hulterman uit Dongen was zeker van de derde plaats. Onze Waaiwijkse nieuweling J. v. Hoof verrichtte een prachtige prestatie door zich als vierde te klasseren, hetgeen een buitenge woon mooi resultaat genoemd mag worden in deze snelle course. De overige uitslagen waren: 5. Vassena uit Schiedam, 6. Teijs- sen uit Amsterdam, 7. Wuurman uit Amsterdam, 8. v. d. Stroom uit Cu- lemborg, terwijl de jury het nog niet helemaal eens was over de 9e en 10e plaats, die waarschijnlijk be zet zouden worden door de Gebrs. Kouwenhoven uit Pijnacker. DE STRIJD DER AMATEURS. Nadat burgemeester Teijssen de renners en de toeschouwers een sportieve middag had toegewenst, luidde hij de bel voor de start en achter de motor van de politie re den de renners een loze ronde, hierna begon het serieus; maar van een serieuze poging om weg te ko men was in de eerste rondes geen sprake. In een niet al te hoog tem po draaide het peloton ronde na ronde, af en toe een klein sprintje om een niet al te vette premie, ter wijl de renners om beurten de groep aanvoerden. De favorieten testten eikaars capaciteiten, we zagen schermutselingen waarbij Voorting, Paaymans, Koeman en ook de dappere Kaatsheuvelse renner Jan v. d. Ven betrokken waren, we za gen Weterings uit Raamsdonksveer een premie winnen. En verder blijft het peloton ge moedelijk bijeen en er gebeuren geen geweldige dingen; maar wel onaangename, want na ongeveer 20 rondes moet de Waalwijker G'. van Es opgeven wegens een defect aan zijn fiets, zijn broer zal nu alleen trachten de eer van Waalwijk en van „Leonora" hoog te houden. In de 24e ronde slagen er enkele renners in uit te lopen; 't zijn de Hendriksen uit Oss en Wuurman en Zieleman uit Amsterdam, aange voerd door Arie Voorting, maar niet ver achter hen voeren Schol len en Peters het peloton tot gro tere snelheid op en het duurt niet lang of alles zit weer bij elkaar en gezamenlijk trotseren zij de eerste regen en de eerste donderslagen. Ondertussen heeft Jefke Coonen, de jonge Eindhovense amateur, die zijn titel moet verdedigen, van fiets moeten verwisselen en dat kost hem een halve ronde achterstand. Prachtig, zoals hij dan soepel en gemakkelijk alleen verder draait; zal hij een krachttoer verrichten en helemaal alleen, de halve ronde op het peloton inlopen? De opgave is te zwaar, ook voor iemand die zo gemakkelijk draait als hij, en later moet hij zich dan ook in het pelo ton terug laten zakken. De strijd gaat verder, of eigenlijk

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5