KABINETS-CRISIS Waalwijkse en Langstraatse Courant Het Openluchtspel in Noord-Brabant. Gemeente Waalwijk leent f 260.560,-- Vlijmen gaat nog 11 woningen bouwen. KEES VAN IERSEL gaf een overzicht. voor aanleg van straten in v.m. Besoijen. Pleidooien voor langer dansen en aanleg van sportterreinen. voor MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 Uitgever Waai wijk se Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEECHO Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 75e JAARGANG No. 69 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" HET VERLOOP VAN DE 3e POGING. Zoals Donderdagmiddag bekend werd, heeft Mr. Donker zijn op dracht tot het formeren van een nieuw kabinet aan H.M. de Konin gin teruggegeven. Na 57 dagen van formeren en informeren was dit de derde mis lukte poging. Twee dagen na de verkiezingen kreeg dr. Drees de opdracht tot kabinetsformatie hij streefde naar een kabinet waarin de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R. en de C.H.U. zit ting zouden hebben. Op 22 Juli vroeg hij ontheffing van zijn op dracht, omdat hij geen vergelijk kon vinden met de A.R., aan wier verlangen om grotere zegging schap in de sociaal-economische sector hij niet kon voldoen. De dag daarop vroeg de Konin gin of Prof. Romme bereid was de kabinetsformatie te beproeven; de Katholieke fractieleider weigerde onmiddellijk. Hierop gaf de Koningin nogmaals een opdracht aan dr. Drees tot het vormen van een kabinet, in tegen stelling tot de vorige opdrachten, die gericht waren op een parlemen tair kabinet. Dr. Drees wees even eens de opdracht van de hand. Diezelfde dag toonde dr. Beel zich wel bereidwillig, maar de sa menstelling van het kabinet, zoals hij die zich voorstelde, vond geen genade in de ogen van de P.v.d.A. Mr. Donker, de fractieleider van de P.v.d.A., die de gegeven op dracht aanvaardde, vond het onzin om nogmaals een vier partijen-ka binet trachten samen te stellen, evenmin als hij kans zag een par lementair kabinet samen te stel len. Zijn uitgangspunt was een drie partijen kabinet, met het pro gramma van dr. Drees als basis, terwijl het zijn bedoeling was dr. Drees minister-president te ma ken. Een poging van zijn kant om de A.R. toch nog een kans te geven door hun Justitie en Verkeer en Waterstaat aan te bieden werd, zo als te verwachten viel, van de hand gewezen. Toch leek het dat de for mateur succes zou boeken, toen de K.V.P. er mee accoord ging, dat de portefeuille van Economische Za ken werd toegewezen aan de A.R. 'en zodoende kon mr. Donker op 13 Augustus het volgende schema op stellen P.v.d.A.: Premier en Algemene Zaken (Drees), Financiën (van der Kieft), Sociale Zaken (van der Kieft), Landbouw (Mansholt), We deropbouw (In 't Veld). A.R.: Economische Zaken (Zijl stra) en Verkeer en Waterstaat (Algera). C.H.U.: Oorlog (Staf) en Over zeese Rijksdelen (Kernkamp). K.V.P.Vicepremier, Binnen landse Zaken, 2 x Buitenlandse Za ken, Onderwijs, P.B.O. en Justitie. Het zag er niet somber uit met het noodzakelijke kabinet, maar het duurde niet lang of er kwam een nieuw obstakel, de bezetting van Buitenlandse Zaken. Zes pro minente figuren uit de K.V.P. kwa men volgens de mening van de for mateur in aanmerking voor de twee zetels van Buitenlandse Za ken, maar geen van deze zes figu ren bleek hij aan te kunnen trek ken. En andere figuren uit de par tij, evenmin als de drie tweetallen die door de K.V.P. werden ge noemd, voldeden aan de door de formateur gestelde eisen. Tenslotte bleef er niets anders voor hem over dan een partijloze aan te stellen voor Buitenlandse Zaken, terwijl hij de P.v.d.A. voorstelde Weder opbouw en Volkshuisvesting te ruilen tegen Justitie, zodat hij aan de wens tegemoet kon komen zelf in het kabinet (als minister van Justitie dus) zitting te nemen. De P.v.d.A. verklaarde zich met deze ruil accoord, omdat de zaak al zo lang hangende was, maar de K.V.P. hield het, terecht, voor een ver zwakking van haar positie in het kabinet, terwijl tevens werd mee gedeeld dat men zich niet met de opvattingen van de formateur be treffende de die tweetallen kon verenigen, zodat mr. Donker toen zijn opdracht maar teruggegeven heeft en ook deze 3e poging als volkomen mislukt moet worden beschouwd. Sinds 1915 zijn er in Brabant 224 openluchtspelen gespeeld, 28 ten westen van de lijn WaalwijkTilburgGoirle, de overige ten Oosten van die lijn in Midden- en Oost-Brabant. Deze cijfers, ont leend aan een studie door Kees Spierings onder de titel „Over zicht van het Openluchtspel in Noord-Brabant" en onder auspiciën van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant geschreven, geven niet alleen een duidelijk beeld van de betekenis van het openluchtspel in Brabant en voor de Brabanders, maar typeren ook duidelijk het feit dat men niet in geheel Brabant het openluchtspel speelt. DE EER AAN OISTERWIJK. Heel duidelijk blijkt dat Oisterwijk met zijn reeds 29 speelseizoenen, het stralen de middel- èn aantrekkings- èn uitstra lingspunt is der Brabantse openluchtspe len; Oisterwijk dat in 1915 het eerste openluchtspel bracht, blijkt werkelijk de allereerste Brabantse plaats die het Openluchtspel wederom invoerde. Dit schrijft Kees Spierings in de ge noemde studie en dan neemt hij in zijn boekje de regelen over die de secretaris van de „Katholieke Kunstkring" in Ois terwijk aangaande de geschiedenis van het Oisterwijkse openluchtspel schrijft. „Wat de toekomst brengen zal? Wij weten het niet, maar erg rooskleurig ziet het er aan de openluchtspel-hemel niet uit. De openlucht-theaters rijzen als pad destoelen uit de grond, om even vrolijk na een of meer jaren weer te verdwij nen, want het openluchtspel is nu een maal geen winstgevend bedrijf. Daarbij komt als tweede factor de grote moei lijkheid van de stukken. Hier liggen grote mogelijkheden voor toneelschrijvers, die hierin moeten gehol pen worden door de overheid in de vorm van opdrachten. Ook de theaters zelf althans de bona-fide zouden, zonder het parti culier initiatief te remmen, grotere steun van overheidswege moeten hebben om hun cultureel werk te kunnen voortzet ten." Dit relaas is natuurlijk een oratia pro domo en het is begrijpelijk dat Oister wijk, dat de oudste rechten heeft, en een goede naam, een beetje minachtend neerziet op al die openluchtspelen, „die als paddestoelen uit de grond rijzen", en dat men daar een beetje bang is voor concurrentie. Maar het gaat toch in de eerste plaats om de vreugde van het spel; we zeggen dat de Brabander het spelen in het bloed zit, en wanneer het zo is bij de Oisterwijkers, waarom zou het dan zo ook niet op al die andere plaatsen zijn, en zou men daar niet bona fide zijn. Intussen merkt Kees van Iersel op, dat wanneer zelfs Oisterwijk het meest-ge- kende en best geoutileerde openlucht theater tot sombere uitkomsten leidt, men redelijk aan kan nemen, dat de klacht algemeen is. Het is vooral het klinaat. dat soms alle offers en inspanningen, al le idealisme en kunstzin, doet uitlopen op teleurstelling. Aan het klimaat is niets te doen, maar aan het repertoire wel. Hilvaren- beek en Heeswijk bewijzen dit. In Hil- varenbeek schreef Jan Naaykens al eni ge malen, uit hoofde (en harte!) van zijn „positie" in deze hartelijke dorpsge meenschap een torenspel, heel en al in gesteld op de plaats waar gespeeld wordt en op het aanwezige materiaal en Antoon Coolen schreef dit jaar reeds zijn derde spel voor Heeswijk. Hieruit blijkt hoe de spelende volksgemeenschap de kunstenaar kan inspireren en zijn creativiteit bevorderen, terwijl anderzijds onder invloed van de dichter het volk komt tot meer verantwoorde kunst en uitdrukking. Kees van Iersel herinnert dan ook aan namen als Pastoor van Delft, Rector Beex (Drunenl), Luc. van Hoek, Drs. Lockefeer, Willem Hofman en Jac. Schreurs, die allen al een of meerdere spelen schreven voor de Brabantse open luchttheaters. En tegenover de noden van het open luchtspel spreekt hij dan over de vreug den die het schenkt, in het activeren van een hele gemeenschap; het is een godsdienstig-sociale uiting en een bin ding van de gemeenschap, dit is de oer betekenis van het openluchtspel, waartoe het zich weer herstelt. Ook wijst de schrijver-acteur-regisseur op de culturele betekenis ervan: niemand zal hétgeen op deze bladzijden geschre ven wordt willen ontkennen. Schrijvend over het openluchtspel in de jaren na de oorlog, noemt hij het plotselinge en snelle ontstaan van vele permanente en tijdelijke theaters een hausse. Het klimaat heeft er echter al veel doen sneven; in andere gevallen was het een ontbreken von voldoende achterland, en in het algemeen is het de welstands-achteruitgang die de be langstelling doet tanen. Hilvarenbeek en Heeswijk hebben van deze na-oorlogse theaters hun bestaans recht, neen meer! hun bestaansplicht ge rechtvaardigd en vele andere theaters spoort de schrijver aan toch vol te hou den, hoe weinig hoopvol soms de erva ringen tot nu toe waren. Een overzicht van de in Brabant ge geven openluchtspelen toont aan dat van de 224 tot nu toe gegeven spelen, er verreweg de meeste na de oorlog ge- bracht zijn. OOK ONZE OMGEVING. Ook onze omgeving, hoewel we er geen permanent openluchttheater aan treffen, komt op deze lijst voor. DRUNEN, waar Deken Rooyackers het initiatief nam om het feest van de Parochiepatroon St. Lambertus meer luister bij te zetten door het geven van j openluchtspelen', en Rector H. Beex schreef „De Heilige Landebert" (1950) en „Koren met Aren van Goud" (1951). ELSHOUT, waar op initiatief van heeft hoofd yan de school de heer D. v. d. Brink, in 1946 „De Kleine Klui zenaar" van 'H. Heeren pr. door leden van de „St. Norbertus-toneelvereniging" werd opgevoerd. Door duizenden pel grims werd! het spel bezocht, al is Mei dan vroeg in het seizoen, en de finan ciële resultaten waren zeer gunstig. Thans beschikt men over een goede toneelzaal en hoopt men er de pelgrims zaalspelen te kunnen bieden. NIEUWKUYK, hier speelden 300 spe lers en speelsters uit Groot Vlijmen het spel van Remi Schelstraete „Wij Offe ren" in 1947 onder leiding van de au teur. Er werd gespeeld in de kloostertuin van „Mariënkroon", om door het spel zelve de mens dichter te brengen bij het altaar en om uit de eventuele baten een fonds te vormen voor de „Nationale Bibliotheek voor Geestelijke Lectuur." Op voorbeeldige wijze werkten de in woners van Groot-Vlijmen samen, en de financiële uitkomsten waren bevredigend. VLIJMEN; in 1944 speelde Vlijmens Gemengd Toneel in de tuin van café v. Oyen te Haarsteeg „Hun Kind" van v. Eekeren, ten bate van de slachtoffers van de V 1-ramp en in 1951 speelden dezelfde ver. op de „Konijnenberg" „Verdeeld Kamp" van Arie v. d. Lugt. WAALWIJKin 1938 bij het zilve ren priesterfeest van Pastoor Heezemans hielden de gezamenlijke jeugdverenigin gen een kampvuurspel, ontworpen en geregisseerd door Kees van Iersel zelf. Het mooie raadhuisplein diende als speelterrein. In 1948, bij gelegenheid van het yijf- tig-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin speelde het Nederlands Volks- j toneel: „Vorstin des Volks" van Mr. Jan Derks; in de middaguren was er een spel voor de kinderen. De belangstelling beantwoordde niet aan de verwachtin gen. Men had gehoopt op grote toeloop uit de omgeving. Het tekort Van ruim 1000.kon worden gedicht door een i garantie van gemeentewege, groot 1500.—. Onvermeld bleef in dit overzicht „Het Spel van St. Clemens' Sleutel" geschre ven door Kapelaan Allard, dat in v.m. Baardwijk aan de voet van de oude to ren werd opgevoerd, bij gelegenheid van het eeuwfeest van het St. Antoniusge- sticht in 1939. Eveneens onvermeld bleef het spel dat bij het regeringsjubileum van Ko- nigin Wilhelmina in 1948 door de Dilet tantenvereniging „Gezelligheid" te Sprang en te Capelle is opgevoerd. Het Provinciaal Genootschap heeft er goed aan gedaan, Kees van Iersel deze studie te laten schrijven. Op de agenda van de spoedeisende vergadering die de raad van Waalwijk Vrijdagavond hield stonden 6 punten, die echter alle samenhingen met het eerste: het sluiten van een lening van 260.560.— voor de aanleg van straten met bijbehorende werken in v.m. Besoyen. De raad was er sterk voor en vooral de Besoye- naren staken hun tevredenheid niet onder stoelen of banken. VAN STIEFKIND TOT LIEVELINGSDOCHTER. Alleen de heer Van den Hoven was met kennisgeving afwezig. Na de opening stelde de voorzitter on middellijk punt 1 aan de orde, waarvan U hieronder het prae-ad- vies vindt, tesamen met de andere. Van de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten ontvingen B. en W. een aanbieding voor een vaste lening tot een bedrag van 260.560.— met de volgende voorwaarden: koers: pari; rente: 414%; looptijd: 22 jaren (fixe); datum van opname: 1 Sept. 1952; datum van aflossing: 1 Oct. 1974. Déze lening wordt verstrekt uit de opbrengst der Nationale Woning bouwleningen 1952, voorzover daar voor door de inschrijvers geen voor keur is uitgesproken. Aan de Bank moet betaald wor den een aandeel in de kosten van die leningen. Deze kosten zijn te stellen op 1V2%. De lening kan worden aangewend voor financiering van de volgende nieuwe buitengewone werken ter gedeeltelijke uitvoering van het uit breidingsplan dezer gemeente: 1. Aanleg straat Noord-Zuid ten Oosten van de Besoyensestr.: 65.100.—. Op het door de raad in de ver gadering van 27 Februari 1951 vast gestelde uitbreidingsplan in onder delen, is in v.m. Besoyen een straat geprojecteerd, lopende Noord-Zuid ten Oosten van de Besoyensestraat. B. en W. stellen voor thans over te gaan tot de aanleg van bedoelde straat zulks omdat realisering van het uitbreidingsplan met name de bouw van arbeiderswoningen ter plaatse, gezien de lage terreinge steldheid, niet mogelijk is, dan na dat een straat, tevens dienende voor de aanvoer van de benodigde bouw materialen, aangelegd is. 2. Alsvoor straat ten Westen van de Kerkstraat: 98.700. In het uitbreidingsplan van onze gemeente komt voor een straten- complex ten Westen van de Kerk straat, waaraan woningbouw is ge projecteerd. Naar de mening van B. en W. moet het streven van de overheid er op gericht zijn de bouwactiviteit van de particuliere bouwers zoveel mogelijk te stimuleren, mede omdat uit monetair oogpunt een voort gaande overheidsfinanciering van de woningbouw ongewenst moet worden geacht. Het beschikbaar stellen van de door aspirant-bou wers benodigde bouwrijpe grond is daartoe wel een eerste vereiste. Aangezien de particuliere bouw activiteit zich in deze gemeente gunstig ontwikkelt en er geen vol doende bouwterreinen voor concre tisering van diverse bouwplannen aanwezig zijn, is het dringend nood zakelijk hierin op de kortst moge lijke termijn te voorzien. 3. Alsvoor riolering in geprojec teerde straten tussen Kerk straat en Besoyensestraat: ƒ50.190.—. Ir. het gedeelte van het uitbrei dingsplan, gelegen tussen Kerkstr. en Besoyensestraat, zijn reeds stra ten in aanleg, terwijl andere bin nenkort in uitvoering komen. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan in dit deel van de gemeente, is het noodzakelijk de nodige rioleringen aan te leggen. In meer genoemd gedeelte van 't uitbreidingsplan liggen prachtige gelegenheden voor woningbouw door particulieren. Het is daarom zaak deze gronden zo spoedig mo gelijk geheel bouwrijp te maken, nog temeer, omdat in de overige delen der gemeente maar zeer wei nig bouwrijpe grond meer aanwe zig is. Bovendien ontwikkelt de particuliere bouwbedrijvigheid zich hier gunstig. Door de Directeur van Gemeen tewerken is een kosten-begroting opgemaakt voor uitvoering van bo venbedoelde rioleringswerken. 4. Aanleg gas-, water- en elec- triciteitsleidingen in het stra tenplan tussen Floris V-laan, Besoyensestraat, Grotestraat en Kerkstraat: ƒ40.700. Het uitbreidingsplan tussen Flo ris V-laan, Besoyensestraat, Grote straat en Kerkstraat is reeds in be gin van uitvoering gekomen. Spe ciaal in dit gedeelte zijn prachtige terreinen gelegen voor woningbouw door particulieren. Ze moeten ech ter voor het merendeel nog verder bouwrijp worden gemaakt en wel door de aanleg van de nodige lei dingen voor gas, water en electrici- teit. 5. Kosten van het sluiten der lening: ƒ5.862.60. Totaal ƒ260.552.60. De voorzitter voegde er aan toe dat het besluit ,de vorige vergade ring genomen, tot het aangaan van een fixe-lening van 600.000.— niet door Ged. Staten was goedgekeurd, omdat die slechts 6 jaar liep. Nu waren B. en W. er in geslaagd deze lening te krijgen. De heer Verdoorn richtte een ge lukwens tot B. én W. dat ze deze lening hadden kunnen sluiten, waardoor de plannen konden wor den uitgevoerd. Hij bracht dank aan B. en W. omdat Besoyen hier door de gelegenheid kreeg Benja min-af te worden. Nu kwam aan de stiefmoederlijke bedeling van Besoyen een einde. Zijn dankwoor den waren mede namens de heer Van den Hoven gesproken en hij hoopte dat Besoyen dankbaar zou zijn. De heer Meys vroeg welke straat het eerst onderhanden zou worden genomen, waarop de voorzitter ant woordde, dat, als het besluit was goedgekeurd, aan alle tegelijk kon worden begonnen. Tot de heer Ver doorn zei hij niet te weten of Be soyen vroeger het stiefkind was ge weest, maar uit dit voorstel bleek dat het *de lievelingsdochter was. Daarna ging de raad met het voor stel accoord. Naar aanleiding van het voorstel tot aanleg van een straat Noord- Zuid ten Oosten van de Besoyense straat, merkte de heer Brouwer op dat in het uitbreidingsplan ook een straat was geprojecteerd over het erf van de heer Couwenberg. Hij vroeg of deze straat nu was ver plaatst over het gebied van de ge broeders Kuysten. Waarop de voor zitter ontkennend antwoordde. Al les bleef zoals het in het uitbrei dingsplan was vastgesteld. Alleen bij het kerkhof moest een straat enkele meters worden verplaatst wegens een verschil in de kadas trale kaart. Ook de heer Brouwer dankte B. en W. namens de bewoners van Be soyen, waarna de raad ook met dit voorstel instemde. Bij het voorstel tot aanleg van straten ten Westen van de Kerk straat, merkte de heer Duyvelaar op dat hij bij de arbeidslonen wei de kosten had gevonden voor het leggen van trottoirtegels, maar bij de materiaalkosten niet de tegels zelf. Bovendien stonden er geen sociale lasten op. Dit zou tesamen een verschil maken van 30.900. De voorzitter zou hierover na vraag doen bij de Dienst. Hij kon zich moeilijk voorstellen dat er zo'n grote misrekening was gemaakt. De heer Ver doorn had met inge nomenheid kennis genomen van 't streven van B. en W. om de parti culiere bouw te stimuleren. Nog niet zo lang geleden zaten particu liere bouwers zonder bouwgrond, terwijl er wel gemeen te woningen werden gebouwd. Hij vond het nut tig dat de particuliere bouw nu aan gemoedigd werd. Hierop antwoordde de voorz. dat elke particuliere bouwer nu volle dig zijn gang kon gaan. Hem werd geen enkele moeilijkheid in de weg gelegd en het gemeentebestuur hielp waar het kon. Met de laatste drie voorstellen, resp. tot aanleg van riolering en van gas-, water- en electriciteits- leidingen in het stratenplan ten Westen van de Kerkstraat, en tot wijziging der begroting 1952, welke wijziging betrekking had op de on derhavige plannen, ging de raad zonder op- of aanmerkingen ac coord, waarna de voorzitter de ver gadering, die nog geen half uur had geduurd, sloot. Groot was de voldoening Donderdagavond in de Vlijmense ge meenteraad toen het voorstel aan de orde kwam tot het aangaan van een lening van 115.995 voor de houw van 11 arbeiderswo ningen, waarvan er 8 in Vlijmen zullen komen en 3 in Nieuw- kuijk. In totaal kan de gemeente nu 19 woningen bouwen en de raad zag zich hierdoor weer een stapje gevorderd op de weg naar zijn ideaal. Andere onderwerpen die verschillende leden ernstig bezighielden waren het dansen met kermis en de kwestie van de sportterreinen, zaken die in de naaste toekomst nader zullen worden bekeken. een dergelijke laag op zou komen, waar op de voorzitter antwoordde dat dat aan de prijs lag. Een weg van 2.50 per m2 kon natuurlijk niet even degelijk zijn als een van 10 per m2. De heer Van Oyen informeerde of de weg door de polder hetzelfde was als de Priemsteeg. Wat de voorzitter bevestig de, maar de eerste had een betere on dergrond, terwijl nieuwe wegen altijd gingen werken. De heer Van de Meerendonk vroeg 'of er maar één aannemer was gevraagd. 'De voorzitter zei dat op advies van de Prov. Waterstaat de opdracht was gegeven aan de uitvoerder van het werk. Daar na ging de raad met het voorstel accoord, evenals met de drie volgende voorstellen, de punten 7, 8 en 9. De uitbreiding van het buizennet der waterleiding vanaf de Pastoriestraat tot halverwege de door braak naar het Plein in Westelijke rich ting zou bij 8 aansluitingen 1120 kos ten. SPOEDIGE AFWERKING VAN HET PLEIN. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, deelde hij mee, dat de heer Van de Ven bericht van verhinde ring had gezonden wegens een zakenreis. Onder de ingekomen stukken bevond zich een opgave van kosten van de N.V. Grondmij. te Zwolle voor de afwerking van het plein. De voorzitter verzekerde dat met bekwame spoed aan dit project voortgewerkt zou worden. Hij hoopte dat er dit jaar nog mee begonnen zou kunnen worden. De heer Van de Meerendonk vroeg of met de riolering van het Plein ook het euvel van de riolering in de Mom- mersteeg verholpen zou worden, wat de voorzitter bevestigde. Betreffende de be strating merkte de heer Van de Meeren donk op dat die beter een keer goed kon worden afgewerkt dan twee keer half. Voorts drong hij aan op spoed. Ten slotte werd deze zaak in handen van B. en W. gesteld. De voorstellen 2 en 3 zie ons vo rig nummer werden zonder meer aan genomen. De kosten van de uitbreiding van de straatverlichting van de grens van de gemeente Drunen tot aan de kom van Nieuwkuijk zou volgens opga ve van de P.N.E.M. 7856 bedragen. De bijzondere lagere jongensschool te Vlijmen had voor verbetering van vloe ren een crediet van 5000 gevraagd en voor de aanleg van centrale Verwarming 15000. Rekening houdende met de toe stand van de gemeentefinanciën advi seerde de inspecteur van het l.o. voor de verbetering van de vloeren 2500 beschikbaar te stellen en voor de ver nieuwing van schoorstenen 1750, aan gezien de aanleg van centrale verwar ming te kostbaar zou zijn. In deze geest deden B. en W. ook hun voorstel. De heer Van de Meerendonk deed 't genoegen dat de inspecteur oog had voor de financiële toestand van de gemeente, dikwijls meer dan het scroolbestuur. Hij vroeg of het niet beter zou zijn als het schoolbestuur het advies van de inspec teur tegelijk met de aanvraag: zou in zenden. De voorzitter was het hiermee eens, maar merkte op dat daartoe het schoolbestuur niet gedwongen kon wor den. Daarna werd besloten overeenkom stig het voorstel van B. en W. Naar aanleiding van punt 5 fconsta- teerde de heer Van de Meerendonk dat dit nu van de kant van 'Ged. Staten een geval was van „ja nee ja". Hetzelfde raadsbesluit werd eerst goed gekeurd, daarna niet en nu kwam het weer ter tafel. Overeenkomstig het voor stel van de voorzitter ging de raad ac coord met het voorstel en met de 'humor van het geval. Voorstel 6 betrof het aanbrengen van een slijtlaag op de wegen van Haarsteeg naar Bokhoven en van Vlijmen naar Engelen, voor de prijs van 6880 op te dragen aan de fa. De Veer en Schelle- kens te Heusden. De heer Wijkmans had er bezwaar te gen dat telkens als .er iets gemaakt was, later nieuwe kosten gemaakt moesten worden. Waarom was die slijtlaag niet ineens aangebracht. De voorzitter antwoordde dat dit de gewone gang van zaken was. De opper vlaktebehandeling kwam 1 a 2 jaar later. De totale kosten van het Werk bedroe gen 35000 en dit was zo gebeurd op advies van de Prov. Waterstaat. De heer Dekkers wilde weten of er 115.995 voor woningbouw. Het laatste en belangrijkste voorstel was dat tot het aangaan van een geld lening van 115.995 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage en tot de bouw van 11 arbei derswoningen. Van deze woningen zou den er 8 in Vlijmen komen en 3 in Nieuwkuijk. De heer Van de Meerendonk infor meerde of deze 11 gebouwd' konden worden buiten de 8 gewone en toen hij daarop een bevestigend antwoord kreeg, merkte hij op dat het met die 19 wo ningen in de richting ging waarheen de raadsleden altijd hadden gewild. 'Maar men was er nog niet. De allerergste, niet de ergste gevallen konden nu geholpen worden. Hij meende dat het niet nodig was bij B. en W!. er op aan te dringen te proberen er nog meer los te krijgen en hij feliciteerde hun met het succes. De voorzitter van zijn kant bracht een eresaluut aan de raad Voor zijn sti mulerende werking. De heer Wijkmans constateerde dat hij de vorige vergadering met een kluitje in het riet was gestuurd. B. en W. had den hem toen beloofd in Overweging te zullen nemen of er van de 8 woningen die in de Burg. v. d. Venstraat geplaatst zouden worden er ook een in Nieuwkuijk gebouwd zou kunnen worden voor een crepeergeval. De heer Wijkmans wilde weten of dat met deze elf nieuwe wo ningen nu zou gebeuren. De voorzitter antwoordde dat er bij verspreiding vertraging zou optreden en nu kon er Dinsdag al aanbesteed wor den. Van de 11 zouden er 3 in Nieuw kuijk gebouwd worden en 8 in Vlijmen bij de kerk: 5 aan de Oostzijde, 3 aan de Noordzijde. Deze laatste 3 zouden wat ruimer gebouwd worden, 325 a 345 m3, voor grote gezinnen, zeer tot ge noegen van de raad. Wethouder Berkelmans smeekte om bouwgrond in Haarsteeg en de heer v. Oyen moest bevestigen dat daar geen stukje te krijgen was. De voorzitter voegde er aan toe dat het er vandaag of morgen van zou moeten komen dat de gemeente in Haarsteeg tot onteige ning zou overgaan. Of misschien was er door ruiling nog iets te bereiken. Op een vraag van de heer Van de Meeren donk bevestigde hij tenslotte dat archi tect Luyben de opdracht zou krijgen voor de 11 woningen. Dat de raad graag met het voorstel accoord ging, spreekt wel vanzelf.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1