broeken Devacantiepret is uit schoolpret begint gtuMsfmtdl CUNEN - Waalwijk LANDBOUW WAALWIJK D. Het millioenenlijntje HET MYSTERIE Tm 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VANDONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952. 7 blijft personen vervoeren. Herenzaak. "e Moeders zijn misschien het meest enthousiast over het begin van het nieuwe schooljaar, maar binnen een week vinden de spruiten het ook weer best. In ieder geval wil elke Moeder dat haar kroost er weer knap uitziet en daarom gaat zij naar V D waar zij kan kiezen uit een goed verzorgde collectie boven- en onderkleding. mm i/Él *11 'fc*. Wij lezen in „de Volkskrant" Het personenvervoer over het zo genaamde „millioenenlijntje" dat loopt van Schin op Geul, over Kerkrade naar Heerlen, zal voor lopig voortgang blijven vinden. In 1949 besloten de Nederlandse spoor wegen op aandringen der aan dit lijntje liggende gemeenten gedu rende een proefperiode van 3 jaren personen te vervoeren. Deze drie proefjaren, welke in September '52 zouden aflopen, hebben voor de Nederlandse Spoorwegen een aan zienlijke verliespost opgeleverd. Desondanks zullen de Nederland se Spoorwegen het lijntje zijn volle kans geven en ter zijner tijd zelfs modern materiaal inzetten om de proef volledig te maken. Hiertoe werd besloten tijdens een bespre king welke de directeur-generaal der Nederlandse Spoorwegen ïr. Q. de Hollander had op het gemeen tehuis te Kerkrade, met de commis saris der Koningin in Limburg, mr. dr F. Houben en de burgemeesters van Kerkrade, Wylre, Bocholtz en Simpelveld. Dat is hier nu in de grond het zelfde geval als op de lijn s Bosch- Lage Zwaluwe, maar met de vol gende uitzonderingen: le. 't Is hier geen millioenen lijntje en ook de verliespost is hier aanzienlijk minder; 2e. Hier wordt slechts gevraagd een proeftijd van een half jaar, desnoods van 3 maanden, en dat krijgen de Kamers van Koophandel van geheel Noord-Brabant en alle betrokken gemeentebesturen nog niet gedaan, en daar geeft men een proeftijd van 3 jaren die mislukt is, maar toch gaat men de proef door zetten met modern materiaal, na n conferentie tussen de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, en de betrokken burge meesters met de directeur-generaa der Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. de Hollander. Als dat geen meten met twee ma ten is, dan weten we 't niet meer, of ontbreekt hier iets aan onze ac tie, dat Zuid-Limburg wel heeft? in een' zeer grote ver scheidenheid van kleu ren en prijzen. Ziet onze speciale etalage. Beschadiging van aardappels bij machinaal rooien. - sf Er is vrijwel geen land ter wereld waar de aardappel zulk een belang rijke plaats in het menu inneemt als in Nederland. Daarnaast leveren vooral de pootgoedaardappelen veel deviezen op. Dat het daarom van belang is de aardappel in uitste kende staat aan de koper af te le veren, behoeft geen betoog. Het is dus begrijpelijk dat de wijze van rooien, waarbij de aardappel dik wijls beschadigd wordt, op de proef bedrijven wordt bestudeerd om het verlies tot een minimum terug te brengen. Dit geldt speciaal het machinaal rooien, dat ook hier hoe langer hoe meer veld wint in navolging van de Verenigde Staten. Daar heeft men om de beschadigingen te voorko men alle onderdelen van werktui gen, die met de aardappel in aan raking komen, met rubber bekleed. De studiegroep, die de V. S. in 1950 heeft bezocht, beveelt deze methode ook voor Nederland aan, wil men onze positie, vooral bij de levering van aardappels voor con sumptie, handhaven. Machines met staafkettingen be schadigen de aardappels aanzien lijk, ofschoon dit afhangt van de lengte van de weg. Hier dienen de staven met rubber bekleed te wor den. In Amerika is men zelfs zo ver, dat ook de draadkorven van rubber zijn voorzien. Laat men, wanneer men machi naal rooit, hiermee rekening hou den, mede omdat de beschadigin gen niet direct zichtbaar zijn, maar eerst aan de dag treden, nadat ze uit de bewaarplaatsen komen of de consument hebben bereikt. Verschillende fabrikanten zijn er reeds toe overgegaan hun machines van rubber te voorzien. Voorzover men echter nog een oude machine zonder deze bescherming gebruikt, dient men dus op zijn hoede te zijn. Het gaat om een verbetering, die niet slechts het eigen bedrijf, maar tevens onze nationale economie ten goede komt. ABONNEERT OP DIT BLAD ERNSTIGE AANRIJDING. Op de gevaarlijke hoek Stations straat-Parallelweg had gistermid dag rond 12 uur een ernstige aan rijding plaats, die naar omstandig heden nog vrij goed is afgelopen. De motorrijder M. uit Loonopzand kwam de Stationsstraat uit gere den en tegelijkertijd kwam van de richting station een bus uit Veghel, bestuurd door zekere v. d. D. Juist toen de bus het kruispunt in de richting van de Putstraat wilde oversteken, kwam de motor rijder er voor terecht. De motor raakte onder de bus en werd met zijn berijder een tiental meters meegesleept. Zowel Dr. Mannaerts als kapelaan Lempens waren spoe- die ter plaatse. De dokter consta teerde een gebroken enkel en een lichte hersenschudding. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis overgebracht. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder le klas hulp-arbeiders onder- werkofdeling Chef ophalerjj-verzending Afmaker Kantenschrooier Machine overhaler Bijtuigers Leersnijder Overleersnijders Lederwarenstikker Jeugdige schoen, en lederwaren- fabr. arbeiders Lederwarenstikster Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Kleding, Reiniging L.l. Naaisters Huish. Diensten Dagmeisje BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Aank, bouwk. tekenaar Timmerlieden Schilders Metselaars Bouwvaks j ouwers Opperlieden Grondwerkers L.l. Timmerman (met ambachtschool-opl.) Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Mach. Houtbewerkers Kleding, Reiniging Kleermakerij (groot- en kleinwerkers) Naaister Schoen- en leder Werkmeester Onderwerkafd. Handzwikkers Aanklopper Opzoler Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Macii. Bankwerkers Plaatwerker Metaaldraaier Stoker Electr. lasser Autog. lasser Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Vr. Kantoorbedienden FEUILLETON VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lodewijk (Vervolg van pag. 2). 32) „En nu ga ik vertrekken"; opstaande drukte hij hartelijk de hand van de directeur, en aanmer kelijk koeler die van de heer De Boer. „En ik hoop, dat ik u niet verder zal moeten lastig vallen". „Veel succes, inspecteur", wenste Ir. Morrees. „Ja, veel succes!" voegde De Boer er hartelijk aan toe, en hield de deur voor de politieman open. Eenmal buiten, mompelde de wakkere politieman nijdig: „Loop naar de Fransen!" De journalist wachtte reeds on geduldig om binnen gelaten te wor den, onbewust van het feit dat hij één der belangrijkste personen van het drama z'n neus voorbij zag gaan. En Bakker stopte niet om hem in te lichten Jochem Verkruysen liep lang zaam door de kale, ontmantelde vertrekken van de villa, die daar zo eenzaam lag in het duinterrein te Bennebroek. Nadat Bakker en z'n mensen de grote voorraad ge stolen en gesmokkelde goederen hadden geïnventariseerd en 'n deel reeds met politie-auto's was weg gevoerd, liep hij nog eens in 't huis rond, in de hoop, iets naders te ont dekkende sleutel van 't tram mysterie, dat nog steeds niet was l y-- t 1 f Corduroy jacket, de Ideale jongensdracht, in div, kleuren. Maten t/m 16 jaar. (leeftijd 6 jaar) 1 A 25 als tekening Xkr Corduroy plusfour (bij passend) met elastiek in de band. Maten t/m 16 jaar. (leeftijd 6 jaar) 1 Q25 als tekening Compleet27.50 Tinneroy jongensculot- tes, in de moderne kleuren bordeaux en blauw, Maten t/m 8 jaar. ^75 ptJil (leeftijd 4 jaar) Jong ens regenjas sen, prima lodenstof, gegaran deerd waterdicht,- raglan model met ceintuur, in vier verschillende tinten. Maten t/m 16 jaar. OQ (leeftijd 6 jaar) Trainingspakken, royaal model, in blauw en bruin, Maten t/m 12 jaar. f\50 Maat 40 (leeftijd 6 j.) Losse trainingsbroeken, dito (leeftijd 6 jaar) 395 Halfwollen jongens blouses, diverse kleuren, in mooie streepdessins. Maten t/m 12 jaar. Q95 Maat 2 (leeftijd 6 j.) Al deze aanbiedingen met Loden kindermantel, geheel gevoerd, met capu chon. twee rij sluiting. Maten 60 t/m 100. Kleuren beige, bruin, grijs, OQ75 Maat 60 (leeft. 6j.) als tekening Kinderman tel,double face met mooie ruitvoering en capuchon. Maten 60 t/m 100. Kleuren bordeaux, groen en grijs. Maat 60 0/^75 (leeftijd 6 jaar) Ruiten schooljurk, sterke kwaliteit met lange mouwen. Maten 60 t/m 100. Zeer mooie kleurstellingen. Maat 60 (leeftijd 6 j.) '790 als tekening Gummi regencape's, doelmatig, sportief en voor delig. Maten 45 t/m 85. Kleuren bordeaux, groen en blauw. Maat 75 C?35 (leeftijd 7 jaar) KinderpuIIover met lange mouwen en tricotboord in mooie unikleuren bleu, groen en rood Maten 30- 33-36-39. Maat 30 Q75 (leeftijd 4 jaar) Wollen kindervesten, met lange mouw, hoog ge sloten. Div. mooie kleuren. Maten 2 t/m 6. Q50 Maat 2 (leeftijd 3 j.) kleine stijging per maat Wollen „Berends" jongensblou ses, de ideale schoolblouse m grijs en beige jaspé. Maten f\60 t/m 12 jaar. (leeftijd 4 jaar) Flanellen jongenssporthemden, mooie ruitjes, was- en kleurecht. Maten t/m 16 jaar. Q95 Maat 30 (leeftijd 7 jaar) Jongensoverhemden, uni poplin, (sanfor) royale maten, in bleu. groen, beige, grijs en wit. Maten 8 t/m 14 jaar. (leeftijd 12 jaar) En niet te vergeten... Een prachtige nieuwe collectie JONGENS- en MEISJESSCHOENEN Uitsluitend schoeisel van deugdelijk fabrikaat, zoals U dat van V D gewend bent. Ook in rubber laarzen volop keus. Halfwollen sportkousen, mooi blokdessin in diverse kleuren, nylon versterkt, alle maten. "1 55 (leeltijd 7 jaar) Sterke sportkousen, in beige of grijze rib. hiel en teen met nylon versterkt, alle maten. 1 50 (leeftijd 7 jaar) i Prima sportkousen, uni bewerkt. J in grijs en beige, met nylon ver- I sterking. Alle maten. O - (leeftijd 7 jaar) (alle met kleine stijging per maat) opgelost. Hij geloofde niet dat de mannen, die waren gearresteerd, 't gehele complot vormden. Een scher per verstand, een koener geest dan een van deze ratten bezat, moest dit plan hebben opgebouwd. Ongetwij feld bestonden er relaties met een ingewijde uit expeditiekringen, die de bende tips gaf wanneer een ex tra waardevolle lading gedurende de nacht werd vervoerd. En hoe hadden ze kennis gekregen van 't feit, dat zowel Van der Jagt als Marja's vader op het ogenblik dat ze werden overvallen, grote geld sommen bij zich hadden? Jochem begreep, dat het mysterie bij lange na nog niet was opgelost. Hij had graag eens een lang ge sprek met Bakker willen hebben, maar die in zichzelf gekeerde po litieman was zwijgzamer dan ooit en daarenboven te vangen als een aal bij zijn staart. Hij had Jochem vrij mandaat gegeven en het enige dat de jonge rechercheur begreep, was, dat ook Bakker van mening was dat ze slechts wat katvis had den opgedaan; de snoek zwom nog lustig buiten het net. En van De Boer had hij niets meer vernomen, behalve een kort telefoontje van Bakker, dat de avontuurlijke tram chef, evenals hij, was ontsnapt, en er uitzag „als blompap", aldus de Amsterdamse inspecteur. Jochem bevond zich nu op de zol der van het huis. Een klein kamer tje was afgeschoten, waarschijnlijk bestemd voor een dienstbode. Hij stapte het binnen, om vanuit het raam z'n blik te laten gaan over 't omringende landschap. Er stond een tafel met twee kreu pele stoelen. Verder was 't vertrek je zo kaal als een geplukte kip. Op de tafel lag een boekje, dat Bakker blijkbaar het meenemen niet waard had geacht. Jochem pakte het op. Bekeek het in gedachten. Het kwam hem bekend voor. Zijn gedachten vlogen terug naar die dag toen bij deze zelfde halte een onberispelijk gekleed jongmens in de tram was gestapt, die hem een smeris had ge noemd. Met een wrange glimlach herinnerde hij zich hoe Mar ja was opgevlogen en zijn partij had ge kozen zo was ze. En met een verongelijkt gezicht had de jeug dige opschepper zich in een hoekje teruggetrokken en was gaan lezen... 'n Frans boekje in blauw-gouden bandje. Jochem herinnerde zich de naam van de schrijver, over wiens werk en opvattingen hij juist in die dagen een interessant krantenarti kel had gelezen: Jean-Paul Sartre. Diep in gedachten sloeg hij het boekje open. Op 't schutblad een duidelijke en sierlijke handteke ning. En terwijl Jochem maar ter nauwernood een krachtterm bin nenhield, las hij de naam van de eigenaar: John van Lier. HOOFDSTUK XVII. Jochem gaat op visite. Diepe duisternis lag rondom de statige villa, waar reeds enige ge slachten achtereen dragers van de naam Van Lier hadden gewoond. In de tijd, dat vele, thans rijke bol- lenkwekërs, nog slechts kleine ploe- teraartjes waren, had Gerhard van Lier Sr. reeds een bloeiende kwe kerij gehad. Zijn zaak breidde zich hard ze van z'n vader overnam, was deze één der meest succesvolle kwe kers. .Gerhard van Lier junior stierf in een tijd, dat de zaak zijn leiding dubbel en dwars nodig had. Zijn beide zoons, Robert en John, voer den thans de directie. Robert was zelden of nooit thuis, bracht bijna al z'n tijd in het buitenland door. John voerde de directie op kantoor, maar het was algemeen bekend dat het werk grotendeels werd opge knapt door de oude boekhouder, Velzenaar, die, zonder de titel pro curatiehouder te bezitten, in feite meer macht en invloed had dan de directeur zelf, die, naar werd ge fluisterd, z'n eigen mensen in de weg liep. John van Lier had er geen be zwaar tegen, zich een goed inkomen te verschaffen uit het bedrijf, maar verdeed zijn tijd liever met jonge lui, die uit de hoogte neerzagen op een burgelij ke tijdpassering als werken-voor-je-broodje; hij was re dacteur van een tijdschrift, dat fi- nanciëel grotendeels op hém dreef, en bemerkte niet dat zijn kunst broeders practisch op zijn zak leef den. Hij bezat een uitgebreide bi bliotheek en slechts iets minder uit gebreide kennis der moderne lite ratuur, maar ongelukkig droegen deze bezittingen er slechts weinig toe bij de situatie voor Gebroeders Van Lier te verbeteren, welke fir ma er, dank zij enige slechte jaren, allesbehalve goed voorstond. Voor al gebrek aan kasgeld speelde een grote rol. Zelfs een faillissement had een tijd ggdreigd, want John had reeds zoveel opgenomen, dat niemand willig was tenzij tegen ze kerheidsstelling nieuw geld te ver schaffen. Zonder voorkennis en me dewerking van z'n broer Robert, die thans in Louisiana zat, kon John geen verbintenissen aangaan, en de oude Velzenaar was na een slape loze nacht op kantoor gekomen met z'n hele spaarpot, vijftienhonderd gulden, om ze als laatste redmiddel aan te bieden. Maar John had het aanbod hoofs en glimlachend van de hand gewe zen, en de wissel van Meulemans, de gevreesde wissel, uit zijn eigen fraaie marokijnleren portefeuille contant betaald. Sindsdien bezag de Velzenaar de jonge meneer met een bijgelovige vrees; de ene dag geloofde hij dat John een prima zakenman was, maar zijn licht om een of andere redenen onder de korenmaat hield; de volgende dag was hij aan de zwartste overpeinzingen ten prooi, en kon hij geen auto de laan zien inrijden, zonder te verwachten dat er een aantal politiemannen zou uitstappen om de jonge Van Lier, wegens oplichting, diefstal, of er ger te arresteren. Maar zover was het nog niet gekomen, en nadat het ergste gevaar bezworen was, scheen John er werkelijk ernstig over na te denken eens te gaan werken voor de kost. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3