I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstra Courant MaaK £u\apa's aanwoAdCng*. UIT DE Obligatielening van anderhalf millioen IN HET ZILVER. HERWONNEN LEVENSKRACHT SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 Gemeente Waalwijk schrijft uit, Besluiten tot uitvoering van openbare werken. VOORALSNOG GEEN KOOPAVOND. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHD HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 71 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 285, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187 f TEL.-ADRES „ECHO" 1 Men hoort ten aanzien van de federalisatie van Europa, zoals ove rigens altijd gebeurd, optimistische en pessimistische geluiden. De op timisten wijzen op de Europese sa menwerking in de N.A.T.O., 't par lement in Straatsburg, op de Hoge Autoriteit van het Plan Schumann enz., maar de pessimisten spreken U over de moeilijkheden rond de Benelux, de problemen van de Eu ropese defensie, de zeer beperkte macht van het Europees Parlement en andere internationale problemen Nu hebben beide categorieën ar gumenten genoeg bij de hand om hun visie op de Europese problemen te ondersteunen, maar men zal het toch met ons eens zijn als wij zeg gen dat ondanks de enorme proble men die elke staat in Europa heeft, er ontzaggelijk veel gewonnen is. De bekende publicist J. H. Hui- zinga schreef dezer dagen in de Nieuwe Rotterdamse Courant: „Stel dat Briand en Stresemann vijf en twintig jaar geleden hun handteke ning hadden gezet onder een ver drag, waarin zij zich het recht ont zegden er nationale strijdkrachten op na te houden of naar eigen goed- dunken oorlogsmateriaal te produ ceren. Welk een enorme zucht van opluchting zou er dan niet door de wereld zijn gegaan. Met welk een ongelovige verbazing zou men zulk een bericht te mooi om waar te zijn dan niet hebben ontvangen". Inderdaad! In Stresemann's tijd zou zo'n voorstel onmiddellijk naar het rijk der qlnmogelijkhedeni zijn verwezen en de mensen die zich daarmee ophielden, tot wereld vreemde indealisten verklaard. Trouwens ook een plan-Schumann en een Europese Betalingsunie zou den eenzelfde lot beschoren zijn. Maar nu gebeurt dat niet! Er zijn niet aleen plannen gemaakt om de federalisatie van Europa te bewerk stelligen, maar die plannen zijn ook gerealiseerd. De meest doorgewin terde pessimist, die de Europese eenwording dezelfde weg ziet op gaan als het Verdrag van Versailles en de Volkenbond, kan niet ont kennen dat er uit de plannen en 't overleg tastbare resultaten zijn ge bracht. En nu weten we wel dat 't tussen de Benelux-landen nog lang géén koek en ei is en dat er heel wat moeilijkheden zijn rond de tijd van de dienstplicht en de bewape ning van de Europese divisies, de concrete feiten kan men niet loo chenen. 't Is alleen zo merkwaardig dat wij die met een beleefd kinkje van goedkeuring voorbij gaan. Als er een 20 jaar geleden een N.A.T.O.- verdrag was gesloten, zou dit een omwenteling hebben betekend in 't politieke brein van de Europeaan, nu neemt hij de feiten goedkeurend aan. Maar de omwenteling is er niet minder om! De nu gerealiseer de plannen zijn revolutionair! J. H. Huizinga vraagt zich in bo vengenoemd artikel ook af hoe het mogelijk is dat Europa er koud on der blijft; hij wijst er op dat 't niet gaat om de vorming van een nieu we staat, zoals destijds, toen de „Founding Fathers" de Verenigde Staten van Noord-Amerika schie pen. Nee, aan de vorming van een nieuwe Europese staat zijn wij nog niet toe, maar toch verenigen de Europese staten zich, zij het op be perkt terrein, door de getekende verdragen tot een werkelijk staten bond. Een statenbond die over een eigen leger en over een eigen zwa re industrie beschikt. Er bestaat geen Frans leger meer, of een Ne derlands, er is een Europees leger met een Europees opperbevel, dat SHAPE heet. Nederland heeft geen kolen- en staalindustrie meer en Duisland niet, maar Europa! En die industrie wordt bestuurd door een Europees orgaan. Nu is het natuur lijk wel zo dat de positieve resul taten van de Europese organen aan het grote publiek voorbij gaan en dat het grote publiek er zich dus weinig aan gelegen laat liggen; eens komt de tijd en die is niet ver meer dat iedere Europeaan die resultaten wel ziet. Misschien geldt dit niet voor de Europese kolen- en staalgemeen schap. Die immers zal op zich wei nig of niet veranderen; het gaat hier alleen om de leiding, die is niet meer in handen van Fransen of Belgen, maar van een Europese autoriteit. Daarmee is'niets ten na dele van de overeenkomsten dien aangaande gezegd, want het is toch zo dat de deelnemende staten hun levensbloed in handen van een Eu ropese raad leggen. De burger van de Europese staten zal meer zien van de realisering van het plan Pléven, de dienstplichtige komt straks niet meer op in zijn eigen nationale leger, maar hij zal deel uitmaken van een Europese strijd macht. Laat het zijn dat vooralsnog de onderdelen die kleiner zijn dan een legerkorps, niet door elkaar worden ingedeeld, hij zal toch te maken krijgen met buitenlandse militairen die met hem in één leger zijn, zoals trouwens nu al gebeurt fcmet onze vrijwilligers in Korea. ■r. Men mag tegenstander zijn van teveel internationale samenwerxing, men mag pessimist zijn ten aanzien van Europa's eenwording, maar men kan niet loochenen dat men te doen heeft met een NIEUWE ge meenschap, met een werkelijk NIEUW Europa en zelfs de tegen stander zal moeten bekennen dat nu meer dan ooit te voren in de ge schiedenis van ons werelddeel, po- 1 sitieve resultaten zijn bereikt op 't j gebied van de internationale samen- j werking, zozeer zelfs dat in Europa het begrip internationaal verouderd 1 gaat worden. De Waalwijkse gemeenteraad had Donderdagavond een respecta bele en belangrijke agenda af te werken van 15 punten. Hij liet zich echter niet weerhouden dit in een vlot tempo te doen en was zodoende binnen drie kwartier klaar. Alleen de winkelsluiting bracht enige discussie mee, maar het voorstel van B. en W. werd toch ongewijzigd aangenomen. Het laatste voorstel was dat tot 't uitschrijven van een obligatielening van anderhalf milliooen (en niet een millioen, zoals aanvankelijk abusievelijk op de agenda stond). Ook dit vergde geen verdere bespreking. Toen burgemeester Teijssen om half acht de vergadering opende, waren de heren Van den Hoven, Kemperman en Brouwer afwezig. De notulen van de vorige vergade ring werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Voor de agen da verwijzen wij naar onze twee vorige nummers. Van de ingekomen stukken wer den de mededelingen van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten voor kennisgeving aangenomen, evenals de mededeling van de heer Vlaar dat hij zijn benoeming tot ge meente-secretaris aanvaardde. Op uitnodiging van Ged. Staten werden de vastgestelde verordeningen op de heffing van havengeld en van straatbelasting ingetrokken, even als de besluiten tot het aangaan van geldleningen van 600.000 en 500.000. Wat deze laatste betreft, vonden Ged. Staten een looptijd van 6 jaar niet acceptabel meer. De voorzitter deelde mee dat de lening die Donderdag tevoren was aange gaan, al was goedgekeurd. Het verzoek van de régent van 't seminarie om een bijdrage per leer ling werd aan B. en W. overgelaten. Deze zouden er bij de behandeling van de begroting op terugkomen. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden aan het bestuur der R.K. Meisjesschool aan de St. Crispijnstraat, werd zonder meer goedgekeurd. Toen het voorstel aan de orde kwam inzake regeling van de win kelsluiting, voerde het eerst dhr. Duyvelaar het woord. Hij had tot zijn genoegen geconstateerd dat de adviezen van de organisaties onge veer gelijkluidend waren. Hij nam aan dat de middenstand tot de Dins dagmiddag had besloten voor de winkelbedienden en was daar de middenstanders dankbaar voor. De heer Duyvelaar kon zich niet verenigen met de redactie van art. 1 van de verordening, waaruit op gemaakt zou kunnen worden dat niet alle winkels op Dinsdagmiddag geopend zouden mogen zijn, maar wel een gedeelte. De heer Meys verklaarde dat hij zich zou neerleggen bij de meer derheid wan de organisaties. Hij vond het echter jammer dat B. en W. niet besloten hadden een koop avond voor te stellen. Die zou geen nadeel meebrengen voor de werk nemers en diende een algemeen be lang. Desalniettemin wilde hij niet verder aandringen en liet de zaak over aan B. en W. Bij de dagen dat de winkels na 6 uur geopend zouden mogen zijn, miste de heer Meys de dag vóór Kerstmis en de dag vóór Nieuw jaar. Bovendien vroeg hij ophelde ring over de omschrijving „de Zon dag onmiddellijk voorafgaande aan 6 December". Betekende dit alleen de Zondag vóór 6 December als 6 December op een Maandag viel? De heer Verdoorn kon zich wel verenigen met de verplichte slui ting op Dinsdagmiddag, hoewel hij persoonlijk van mening was dat de Maandagmorgen voor de zaken mensen nuttiger was. Betreffende de koopavond verenigde hij zich met wat de heer Meys daarover had gezegd: deze was in het belang van het kopend publiek. Uit principiële overwegingen was de heer Verdoorn tegen openstel ling van de winkels op Zondag. De Zondag was door God ingesteld als een rustdag. De heer Pullens was van mening dat het later dan 6 uur mogen ven ten met zacht fruit niet in het be lang van de middenstand was. Het waren meestal venters van buiten die dat deden. De heer v. Velthoven sloot zich aan bij wat de heer Meys en Ver doorn hadden gezegd over de koop avond. In antwoord op hetgeen er door de verschillende sprekers naar vo ren was gebracht, zei de voorzitter in het algemeen dat B. en W. zich hadden laten leiden door de advie zen van de organisaties. Dit was in het prae-advies terug te vinden. Wat de koopavond betreft De organistaties hadden het advies van de hand gewezen en in verband daarmee hadden B. en W. na ampele bespreking gemeend geen voorstel te moeten doen. Als bleek dat een koopavond gewenst zou zijn, zouden B. en W. alsnog 'n voorstel daaromtrent doen. Het hing er o.a. ook vanaf wat andere gemeenten in de buurt zouden doen, daar was nog geen vaste lijn in té vinden. Tot de heer Verdoorn, die de Maandagmorgen meer geëigend had gevonden voor sluiting, zei de voor zitter, dat daarover wel altijd ver schil van mening zou blijven be staan. Maar ook hierin hadden B. en W. het advies opgevolgd. Van zijn nrincipiëel bezwaar hadden B. en W. en de raad kennis genomen. Naar aanleiding van de opmer kingen van dhr. Meys, antwoordde de voorzitter dat in latere openstel ling op de dag vóór Kerstmis en vóór Oudjaar en Nieuwjaar de wet zelf voorzag. De Zondag onmiddel lijk voorafgaande aan 6 December was niet alleen die Zondag als 6 December op Maandag viel. Het voorstel van de heer Duyve laar om de redactie van artikel 1 van de verordening te wijzigen om alle misverstand te voorkomen, nam de voorzitter over. Tot de heer Pullens zei de voorz. dat de wet geen onderscheid maak te tussen in en buiten de gemeente. Bovendien gold het verlof tot later venten alleen „geringe eetwaren". Op een vraag van de heer Duyve laar wat er moest gebeuren als er eens festiviteiten e.d. waren, ant woordde de voorzitter dat men dit maar moest overlaten aan het wijs beleid van B. en W. Hierna ging de raad zonder stem ming accoord met de voorgestelde verordening. OPENBARE WERKEN. Over de punten 5, 6, 7 en 8, alle voorstellen tot de uitvoering van openbare werken zoals men ze in de agenda en prae-adviezen vindt, werd noch gediscussiëerd, noch ge stemd. Wel drong de heer Verdoorn er op aan ze niet alle tegelijk te laten uitvoeren, opdat het verkeer niet overal tegelijk gestremd zou zijn. De voorzitter antwoordde hierop dat het niet in het voornemen van B. en W. lag deze werken nu in al- lerijl te gaan uitvoeren. Ze werden nu alleen voorgesteld in verband met de geldleningen die voor de uitvoering gesloten moesten wor den. Ook punt 9 zelf bood geen stof tot discussie. Alleen verkeerde de heer Verdoorn even in de mening dat de Pastoor Kuijpersstraat plot seling verhuisd was. Maar daartoe bleek al een hele tijd geleden door de raad te zijn besloten, toen dhr. Verdoorn ongesteld was en burge meester Teijssen nog niet hier was. Weth. Smolders hielp hem uit de droom. De punten 10, 11 en 12 werden in geheime vergadering behandeld. Het resultaat van deze besprekin gen was, dat de voorstellen tot aan koop van gronden te v.m. Besoyen werden aangenomen. Punt 12, het voorstel tot verkoop van bouwter rein aan de Hertog Janstraat, na men B. en W. terug omdat zij in zake verkoop van gronden een an dere regeling hebben getroffen. Het voorstel tot wijziging van de begroting 1952 werd zonder meer aanvaard evenals punt 14, het ver groten van de Waterleiding in het Westeinde. OBLIGATIELENING. Over het laatste punt, 't voorstel inzake het uitschrijven van een obligatielening ten bedrage van 1.500.000, gaven B. en W. het vol gende prae-advies: De laatste weken hebben verschil lende gemeenten de inschrijving opengesteldop obligatie-leningen tegen een rentevoet van 4y4%. Ook B. en W. ontvingen via hun tussenpersoon, de heer H. P. Ver bist te 's-Gravenhage, een aanbie ding van H, Oyens en Zonen N.V. te Amsterdam en wel in die geest, dat genoemd bankiershuis als gui- chet-kantoor zal fungeren voor een door de gemeente Waalwijk uit te geven obligatielening, groot 1.500.000.—. Aan een dergelijke lening zijn uiteraard meer onkosten verbonden dan aan een lening op onderhandse schuldbekentenis, doch aangezien deze laatste hoewel de gemeen te er de laatste tijd gelukkig ver schillende heeft kunnen sluiten in onvoldoende mate worden aan geboden, is er volgens B. en W. alle reden om over te gaan tot het uit schrijven van een obligatielening. Deze kan op de eerste plaats wor den aangewend voor financiering van de kapitaalsuitgaven, waarvan sprake is in de verschillende prae- adviezen welke B. en W. ter behan deling in de raadsvergadering heb ben doen toekomen. De bedoelde kapitaalsuitgaven zijn de volgende: 1. Kosten van leggen hoofdriool Pastoor Kuijpersstraat naar Wil- helminastraat 98.910. 2. Alsvoor vernieuwing riool Kerk straat en Hugo de Grootstraat 79.800.— 3. Alsvoor vernieuwing riool Gro testraat in Besoyen 90.300. 4. Alsvoor vernieuwing riool West einde en gedeelte Besoyensestr. ƒ65.835.— 5. Kapitaalverstrekking gasbedrijf 13.100.— 6. Kapitaalverstrekking waterbe drijf 14.600.— 7. Kapitaalverstrekking gem. elec- triciteitsbedrijf 23.000. 8. Kapitaalverstrekking waterbe drijf 7.000.—. Totaal: ƒ392.545.—. Het restant der lening is aan te wenden voor financiering der kos ten van het sluiten der lening, voor woningbouw in de ruimste zin, waartoe in de naaste toekomst be sloten mocht worden, inbegrepen de kosten van aankoop van grond daarvoor, verder voor de kosten van aankoop van industrie-terrei nen, subsidiair voor consolidatie van vlottende schuld. Deze laatste is hier betrekkelijk hoog. Alleen aan kasgeldleningen en zgn. „lopende rekeningen" res teert momenteel nog: 1.190.000. Deze lopen evenwel alle af in het tijdvak van 30 Sept.29 Dec, a.s. Het te consolideren bedrag is in werkalijkheid hoger becijferd. Daar voor is namelijk aan te nemen het geïnvesteerd bedrag, nadat dit is verminderd met het totaal bedrag van: a. het restant der lopende vaste leningen; b. de voor financiering aangewen de voordelige saldi gewone dienst van vorige jaren (Hfst. I Kap. Dienst), de reserves en de uit gekeerde geblokkeerde bedragen uit het Gem. fonds over 1948 1950. Het aldus verminderde bedrag der investeringen is becijferd op 1.560.522.50. Dit bedrag is hoger dan dat van de thans lopende kasgeldleningen enz. 1.190.000.hetgeen moge lijk is, doordat o.a. gedeelten van laatstelijk opgenomen vaste lenin gen nog niet geheel behoefden te worden uitgegeven. Uit het vorenstaande volgt, dat als opbrengst van de voorgenomen obligatielening 1.500.000.na aftrek van hetgeen is bestemd voor financiering van de nieuwe, hier vóór met name genoemde investe ringen, 392.545.zijnde netto f 1.100.000.zo nodig volledig kan worden aangewend voor con solidatie van vlottende schuld. De voorwaarden, waaronder bo venbedoelde lening kan worden ge sloten, zijn de volgende: Bedrag: 1.500.000. Koers van uitgifte: 100%; Rente: 414% per jaar; Coupon: halfjaarlijks; Aflossing: de eerste 10 jaren geen, daarna 20 jaren gelijkmatig; Extra-aflossingen: de eerste 10 jaren niet mogelijk, daarna gedurende 5 jaren mogelijk tegen een koers van 101%%; daarna tegen 101%; Kosten van uitgifte: ten laste van de gemeente t.w.: a. drukkosten, obligatiën, pros- pecti, inschrijfbiljetten, ad vertentie- en verspreidings- kosten; Deze maand viert het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht in Waalwijk zijn 25-jarig be staan. Vieren is misschien wat groots gezegd, maar men laat het jubileum in ieder geval niet onge merkt voorbij gaan. Men zal begrij pen dat dit niet is omwille van het jubileum zelf, want het is heus geen wereldschokkend feit, maar men heeft deze gelegenheid willen aan grijpen om eens in uitgebreider kring op Herwonnen Levenskracht de aandacht te vestigen. Ook dit ge beurt uiteraard niet zonder bedoe ling. Het is wel algemeen bekend dat Herwonnen Levenskracht een on derafdeling is van de K.A.B. en dat het een vereniging is voor de be strijding van tuberculose. Haar sa natorium is „Berg en Bos" te Bilt- hoven. Het zal wel overbodig zijn dat wij hier nog eens in den brede het belang van een dergelijke ver eniging gaan uiteenzetten. Mep is daar tegenwoordig algemeen van overtuigd, niet op de laatste plaats dank zij het vele goede werk dat deze verenigingen in de loop der jaren al verricht hebben. Herwonnen Levenskracht heeft plaatselijke comité's die zich bezig houden met de inning der bijdragen ter plaatse, hulp bieden waar het nodig en mogelijk is aan leden van de afdeling der K.A.B.patiën ten bezoeken enz. Een belangrijk deel van de activiteit bestaat na tuurlijk in het innen der bijdragen, vroeger een stuiversactie, tegen woordig een donateursactie van 'n kwartje per week, loten ver koop en Goede Weekoffer. Al deze bijdragen moeten afgedragen worden aan het centrale comité. Dat zou geen be zwaar zijn, als het plaatselijk comi té daarmee van alle zorgen af was. Maar dat is niet zo, want behalve sanatoriumpatiënten zijn er ook nog die op de wachtlijst staan, die niet weg kunnen van huis of niet weg willen, kortom, thuisliggende pa tiënten. Deze moeten door 't plaat selijk comité verzorgd worden en dat zijn er op het ogenblik in Waal wijk 23. Er is echter geen plaatse lijke kas in Waalwijk, omdat alles afgedragen wordt en er geen bij zondere bron van inkomsten is. Nu springt het centraal comité wel bij waar het 't hardste nodig is, maar dan gaat er eigenlijk aan de ene kant af wat er aan de andere kant niet bijkomt. Nu is het de bedoe ling van het plaatselijk comité om met het zilveren jubileum te komen tot de vorming van een plaatselijke kas om zelf de thuisliggende pa tiënten te kunnen verzorgen. Daartoe zal binnenkort o.a. een circulaire uitgaan, ook naar perso nen buiten de K.A.B., waarin een beroep wordt gedaan om door een bijdrage het werk van het plaatse lijk comité van Herwonnen Levens kracht mogelijk te maken. Voorts zal op 20 en 21 September in de Gildenbond „Baardwijks Toneel" 2 uitvoeringen geven van „Schan daal in de Bonte Kakatoe", ook ten bate van Herwonnen Levenskracht. Hieraan zal ook een kinderkoor me dewerking verlenen, terwijl er eveneens een kleine verloting wordt gehouden. Wie het werk van Her- .wonnen Levenskracht ter harte gaat, houde dus één van deze data vrij. Met enkele cijfers en gegevens kunnen wij ten overvloede de groei en de noodzaak van het werk van Herwonnen Levenskracht aantonen. Het aantal donateurs steeg tussen 1927 en 1952 van 100 tot 10Ö0 en de opbrengst van de donateursgelden van 191.16 tot 3500. De opbrengst van de speldjes steeg van 115.71 tot 460.25. In deze periode is voor Waalwijkse patiënten 10.000 uit gegeven, maar over het algemeen heeft Herwonnen Levenskracht na de oorlog alleen al 4 millioen be steed voor de bestrijding van de T.B.C. Sinds 1945 zijn er 11300 aan vragen geweest voor opname in een sanatorium, waarvan 35 uit Waal wijk. Enige tijd geleden is Herwon nen Levenskracht ook begonnen met de uitzending van rustbehoe- vende moeders naar een rusthuis te Nieuwenoord. Voor 6 weken kun nen worden uitgezonden, moeders wier echtgenoot zowel lid is van de K.A.B. als donateur van Herwon nen Levenskracht. Voorts staan op het program van Herwonnen Le venskracht de zorg voor alle gebie den van de volksgezondheid: de rheuma-, asthma- en kankerbestrij ding enz. Wat het plaatselijk comité be treft, over het verleden zijn niet zo veel gegevens meer beschikbaar. Na de oorlog verliepen de eerste pogingen om het comité te her oprichten moeizaam en zonder veel succes, tot ongeveer 2 jaar geleden parochiële comité's werden opge richt met daarboven een centraal comité. In totaal werken nu onge veer 70 medewerksters en mede werkers, vrouwen en mannen, meisjes en jongens, voor Herwon nen Levenskracht. Zij halen de do nateursgelden op, zorgen voor de speldjésverkoop e.d. en hebben ook contact met de patiënten. Naast een gelukwens aan het jubilerende co mité, past een compliment voor deze mensen, die geheel belangeloos dit niet altijd gemakkelijke en aan gename werk doen of hebben ge daan. Hun zij in de toekomst nog veel succes toegewenst. Volledigheidshalve delen we nog mee dat het dagelijks bestuur van het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht als volgt is sa mengesteld: A. v. Seters, voorzitter, Kloosterweg 2; J. C. Westerburger, secretaris, Canadesestraat 19; H. Kolster, penningmeester, Crispijn straat 31. b. noteringskosten van de Ver eniging voor de effectenhandel te Amsterdam ad 2.08 per 10.000.—; c. zegelkosten der obligatie d. makelaarsprovisie (3/8%); e. guichetprovisie 14 f. omzetbelasting van de pro visie-bedragen (4% daarvan) B. en W. stellen voor te besluiten tot het aangaan van vorenbedoelde lening. De raad ging er zonder meer mee accoord, waarna de openbare ver gadering werd geschorst. PHILIPS OP DE JAARBEURS TE UTRECHT. Op de Utrechtse Najaarsbeurs 1952 vinden de bezoekers de stand van Phi lips op de gebruikelijke plaats in het gebouw Vreeburg. De vorm van de stand daarentegen wijkt vrij sterk af van de tot dusver gebruikelijke. Zo is er onder meer een demonstratiezaaltje met 54 zitplaatsen in ondergebracht. Naast de van ouds bekende producten, die worden tentoongesteld, vragen ook enkele nieuwe de aandacht. Zij worden hieronder in het kort besproken, waarbij technische bijzonderheden buiten be schouwing blijven. Voor wie zulks wenst, bestaat de gelegenheid zich ter plaatse uitvoeriger te laten inlichten. LICHT EN VERLICHTING. Voor utiliteitsdoeleinden is een kop- spiegellamp van 200 W en een daarbij passend armatuur ontwikkeld voor indi recte verlichting, terwijl verder een nieuwe montagebalk voor één „Philinea lamp vanwege zijn sierlijke vorm de aan dacht vraagt. Nieuw is ook een garni tuur van acht gekleurde serielampjes van dwerg-olijfvorm, evenals een houder voor kleurfilters om toe te passen bij spotlight-armaturen. De serie armatu ren voor fluorescentie-buislampen is ver der uitgebreid met een nieuw model balk en een nieuw model trogarmatuur, be staande uit een losse reflector en een losse balk. Dit armatuur is in twee uit voeringen leverbaar, namelijk zowel voor één als voor twee buislampen. Op merkelijk hierbij is een geheel gewijzigd type voorschakelapparaat, dat aan de hoogste internationale eisen voldoet en dat voor het eerst in deze balk en trog gen wordt toegepast. De kernen in dit voorschakelapparaat zijn in aluminium folie in zeer speciale vorm gewikkeld met een weinig compound, waardoor een goede warmte-afvoer wordt verkregen in tegenstelling tot de zogenaamde gecompoundeerde apparaten en de le vensduur van het voorschakelapparaat beduidend wordt verlengd. Voorts is de serie T.L.-armaturen voor straatverlich ting nog met enkele typen uitgebreid. ELECTRO-ACOUSTIEK. De bestaande serie versterkers is uit gebreid met een nieuw type van 30 watt. Dit apparaat, dat binnenkort leverbaar zal worden, is voorzien van een auto matische volume-begrenzer voor con stante geluidssterkte en van extra volu meregelaars ter voorkoming van acous- tische terugkoppeling. Een nieuwe verschijning vormt ook de electro-dynamische cardioïde microfoon met zeer sterk richteffect, en twee ge voeligheidsminima aan de achterzijde. Vooral op plaatsen met veel omgevings- rumoer kunnen deze eigenschappen van belang zijn, terwijl de mogelijkheid van acoustische terugkoppeling tot een mi nimum wordt teruggebracht. Voorts vragen nog de aandacht twee bestaande microfoons in een nieuwe uit voering. Beide zijn thans onder meer voorzien van klikvrije kortsluitschake- laars. RADIO EN TELEVISIE. Behalve de reeds bekende serie tele visie-apparaten, zijn ook de nieuwste typen radio-ontvangtoestellen geëxpo seerd. Hierbij wordt speciaal de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid van klankkleur regeling: dit is het zelf rege len van het timbre van het gereprodu ceerde geluid, waarbij de hoge en de lage tonen onafhankelijk van elkaar kun nen worden beïnvloed. In het demon stratiezaaltje in de Philips stand, dat 54 Zitplaatsen telt, zullen de mogelijkheden hiervan regelmatig kunnen worden be luisterd.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5